,De zon' in Bergen achtste har van Arie Boekel Het litteken Actie 'Klank op Klinkers' te Schoorl Expositie 'De Bergensche School' geweldig succes Burgerlijke Stand Vrachtauto-chauffeurs in Engeland hebben de beste manieren IJs, een der meest gevraagde 'genot'- middelen door Maartje Zeldenr ijk (van een medewerker) Hij rijdt in een vijf meter lange, witte Chevrolet Impala tussen Ber gen, waar hij woont, Alkmaar, Hoorn en Schagen heen en weer; dag in dag uit. Zijn 'Sjeef', die hij zijn 'Karei Doorman' noemt, is uitgerust met een semafoon. Als z'n vrouw Lena, een knappe blondine die hij al van de fröbelschool kent, hem nodig heeft, gaat het eerste van de drie lampjes branden; het tweede lichtje is de oproep van Club Seven, zijn grootste zaak in Alkmaar en het derde lichtje is bestemd voor de an dere zaken. Je zoud het niet zeggen, als je Arie Boekel (37) ziet, dat hij aan het hoofd staat van acht Horeca-bedrijven met ruim veertig man personeel en een miljoenenomzet per jaar. En toch heeft de blonde Westfries dat in nauwelijks tien jaar gefikst. De naam Arie Boekel overigens geen on bekende klank in de kop van Noord holland is nu een begrip gewor den, vooral in de Noordhollandse horeca-sector. In de scheerwinkel vertellen ze, dat ie een rijke vrouw getrouwd heeft; 'om te gillen', vindt zijn blonde Lena. Ook won Arie nooit de hon derdduizend in de loterij. Nee 'we hebben het bereikt met hard werken' zegt Arie Boekel en met die 'wij' be doelt hij zijn vrouw en zichzelf. Als zijn drie kleine kinderen de in tocht van Sinterklaas op de tv ge zien hebben, worden ze de kamer uitgeloodst; kunnen we rustig pra ten, zegt Arie, als we samen op de grote bank zitten. Die bank staat in de pas gerestaureerde bovenwoning van café 'De Zon' aan de Jan Olden- burglaan te Bergen, zijn laatste aan winst. Als ik Arie vraag naar z'n 'kom-af', krijg ik een verhaal te horen van het geslacht Boekel, dat teruggaat tot de tijd van de graven van Holland. Onder de edelen, die in de tijd van de graven 'vermaard' en 'in fleur' waren, was ook een Dirk Boekel, genoemd in een gunstbrief van de paus aan de Abt van Egmond uit het jaar 1215. Behalve het Bra bantse Boekel en de buurtschap Boekel bij Ede in Gelderland, is er nog de buurtschap Boekel tussen Akersloot en Alkmaar, nu bekend als de Boekelermeer; in de 17e eeuw stond er een adelijk slot. In het begin van de 14e eeuw was er een Dirk Boekel heer van Rotterdam; zijn bastaard-broer Floris, die de balk van de bastaard in zijn wapen voert, werd, nadat Rotterdam van dorp tot stad verheven was (1331) de eerste schout van Rotterdam. En van de grote Erasmus wordt verteld, dat hij de zoon was van een Margaretha Boekel, de dochter van een arts te Zevenbergen. En Charles Boekel (1603) was niet de enige Boekel, die lid was van het Lucas-Gilde te Brugge en Antwerpen. Arlie laat mij een gestencild boekje zien, waarin zijn naamgenoot J. Pz. Boekel uit Delfzijl inmiddels overleden een opsomming geeft van de geslachten Boekel vanaf de graventijd; merkwaardig is, dat de voornamen van geslacht tot geslacht voortleven, tot op de dag van van daag. Arie een blonde kerel met een nog jongensachtig gezicht is de zoon van een aannemer uit Schagen. Na de lagere school en een paar weken ambachtsschool volgde hij 'n avondcursus om aannemer te wor den. Toen moest hij in dienst, maar wegens gewetensbezwaren weigerde hij de militaire dienst, zodat hij in een 'burgertak van rijksdienst' zo als dat heet, te werk werd gesteld. Eerst negen weken leerling-krank zinnigenverpleger te Woensel, waar hij met ruzie weg ging en toen 1V2 jaar in een werkkamp te Vledder. Omdat er behoefte was aan goede bouwvakarbeiders werden hem 6 van de 31 maanden diensttijd kwijt gescholden. Nog in zijn diensttijd was hij getrouwd met zijn vriendin netje van de fröbelschool, Lena Prins. Haar vader had op de markt in Schagen een ijssalon. Nadat hij deze zaak overgenomen en ver bouwd had, hebben Arie en Lena daar 'een jaar of wat goed inge- rommeld'. Na vijf jaar kocht Arie een oude smederij, die hij met eigen handen en andere hulp in vier we ken tijd in een sfeervolle oud-Hol landse bar veranderde. Het smids vuur en loodzware aambeeld liet hij staan; terwille van de sfeer. Arie had de gewoonte overal cafees te gaan bekijken. Hij ontdekte, dat de meeste er bar ongezellig uitzagen en op elkaar leken als twee glaasjes genever. Hij geloofde niet in een café, dat er uit moest zien als een huiskamer; dan kan de bezoeker wel thuis blijven. Arie wist gezelligheid te scheppen. Op de balken in sier lijke letters eenvoudige spreken, als: 'Soms is ook dwaas zijn aangenaam'; 'zonder hoop komt niets tot stand'; de verstandigste geeft toe'; of 'U moet u zelf beheersen, of anderen heersen over u'. De sfeer van d'Olde Smidse in Schagen en van de zaken, welke Arie Boekel daarna stichtte, wijken af van het in Noordholland gangbare patroon. Daarbij weet Arie feilloos zijn juiste medewerkers te zoeken; geen Amsterdamse lefschoppers, maar eigen streekgenoten, werkzaam eerlijk en goed met de klanten kun nende omgaan. Met de opening van d'Olde Smidse, waarbij hij een bekend jenevermerk als de vader en een nog bekender biermerk als de moeder annonceer de, vierde Arie zijn eerste lustrum. De vijf jaren erna kocht hij -naar wij mogen aannemen, met steun van dezelfde vader en moeder, nog zes zaken, waarna hij er een inmiddels weer verkocht. Dat was 'Sloep H-D- 91' een café in de Spoorstraat te Den Helder met een bar in de vorm van een orignele zes meter lange Hel- derse sloep. Ook hier had zijn fan tasie weer iets heel bijzonders ge creëerd. Het waren meest verlopen zaken, die Arie Boekel kocht en tot een at tractie maakte. Zo ook 'De Blokhut' op het Nieuwland in Hoorn en 'hotel Butter' op het Stationsplein in Alk maar. In de kaasstad had hij in juli 1963 een stil café in drie weken tijd gemetamorfoseerd tot een moderne bar met 100 krukken; de grootste van Europa, zegt hij, want die in Parijs heeft er maar 70. Een van de geheimen van Arie is zijn methode van een bar bouwen. Aan de meeste bars kan je je buurman of buur vrouw niet in het gezicht zien. Aan de bars die Arie eigenhandig maakt of naar zijn inzicht laat bouwen wél; door de golvende of hoekige lijnen. Het verlopen Alkmaarse hotel bouw de hij, veelal eigenhandig, om tot een moderne bar-dancing met meer dan 100 zitplaatsen. In deze dan cing 'Club Seven' wist Arie Boekel een Amsterdams tasjesdief te ont maskeren op een wijze, welke hem de bijnaam van James Bons ople verde. Het was de rechter aan de Alkmaarse rechtbank, die Arie Boe kel met deze filmheld vergeleek. Wat had Arie gedaan? 'Ik zag eens op een tentoonstelling mezelf op het televisiescherm' en dat herinnerde ik mij, toen er in Club Seven alsmaar damestasjes ge rold werden. Die meisjes laten d'r tasjes gewoon slingeren; op hun stoel of ander 'n tafel. Een Amster dammer, die geen geld bij zich had, greep een portemonnaie uit zo'n tasje en ging ermee naar het toilet; de geëigende plaats, want Arie had daar al meer portemonnaies gevon den. Op het moment, dat de jonge man de portemonnaie leegde Arie kon het via de monitor van zijn gehuurd tv-circuit in zijn huiska mer zelf zien werd, op een sein van Arie, de toiletdeur in het slot gegooid. De dief zag zich gevangen. Hij werd gerust gesteld met de me dedeling dat het slot defect was en dat de slotemaker gewaarschuwd was. De slotemaker stond in de ge daante van een rijzige agent voor de dief zijn neus, toen de w.c.-deur open ging: 'Ja, dat rechtszaakje was wel leuk', vond Arie; hij kreeg veel bezoek van kijkers, die zo'n tv-circuit wel wat vonden. 'Het heeft geweldig pre ventief gewerkt. Bezoekers speurden overal naar verborgen t.v.-camera's en er wordt niet meer gejat; ze kij ken nu wel uit.' In juni '66 kocht Arie zijn derde zaak in Schagen, 'De Moriaan' één van de oudste herbergen uit het Noorderkwartier (17e eeuw) met 'n fraaie trapgevel. Ook hier onder ging het interieur een gedaantever wisseling volgens de fantasierijke plannen van Arie Boekel, die hier zijn puntige bar-eilandjes bouwde en die deze nieuwste aanwinst 't Geveltje noemde. In 1967 kocht hij ook in Alkmaar zijn derde zaak, een ^til café in een fraai gerestaureerd 17e eeuws pand, even eens met een trapgevel. In 1650 was het al een herberg, die 'De Koning van Bohemen' heette; in het begin van deze eeuw was het 'Het Wapen van Bergen'. Nu heet de aardige bar 'Die 13 Balcken'. Noemde Arie Boekel zich op de uit nodigingskaarten bij vorige gelegen heden de 'herbergier' op de 'procla matie, waarin hij in oud-Hollands schrift zijn relaties uitnodigde 'eenen Roemer te koomen leedighen' noem de hij zich 'Die Waert'. In de 13 Balcken, waar 40 krukken staan en gobelins de wanden sieren speelt de beroemde Hongaarse pia nist-entertainer Colis Serban. Arie Boekel zorgt voor een goed stukje muziek; I Cardinali met de blinde pianist Mario Preventtie in de Seven Club. In sommige bars een jukebox met goede platen. Gaf hij zijn Hoornse 'Blokhut' een echt Oostenrijks karakter, zijn nieuwste aanwinst in Bergen werd een bar in Schotse stijl. Weer sloeg Arie Boekel zelf aan het timmeren; zijn vader leverde hem weer de bouwmaterialen met korting. Hij hoopt het peil van zijn zaken te verhogen en streeft daar ook naar. Zijn achtste zaak 'De Zon' in Bergen hoopt hij één dezer dagen te openen. Niet alle zaken zijn z'n volledig eigendom; de meeste zijn gehuurde panden, met recht van koop soms. 'De Zon' zal niet zijn laatste koop blijven; 'ik ga door' zegt Arie Boekel die graag een zaak in Haarlem wil hebben. Zijn succes dankt hij ook voor een groot deel aan de conjunc tuur, die hij meehad. Arie rookt wei nig en gebruikt zelf geen sterke drank. Hij wil helder blijven. Hij vat zijn beroep, dat zegt hij heel wat minder rompslomp heeft dan de aannemerij serieus op; hij drijft zijn acht zaken met gevoel voor verantwoordelijkheid. Hij blijft eenvoudig; hij moge dan in zijn 'Karei Doorman' tien keer in de week naar Schagen rijden, hij sunit zijn neus nog net zoals zijn voor vaderen deden in een rooie zak doek. De vorige week besteedde wij in deze krant enige aandacht aan het geweldige succes wat de leerlingen van de Alkmaarse Rijkskweekschool gehad hebben met hun aktie ten bate van de melaatsen aan de Rio Negro. Twee leerlingen uit Schoorl hebben intussen ook niet stil gezeten. Ge holpen door een medescholier uit Alkmaar collecteerde zij op don derdagavond 21 december (de avond van de kerstzangdienst) een bedrag van 356,75 bij elkaar. Een mooi resultaat. De momenteel in de Kunst- zaal op het Plein te Bergen gehouden historische expositie f 'Gezicht op de Bergensche J School' zal niet zoals aan- vankelijk in het voornemen lag op 4 januari a.s. gesloten worden doch eerst op de 15e januari a.s. Het motief daartoe is de bij- J zonder grote belangstelling voor de tentoonstelling, zowel in Bergen en omgeving als uit geheel Nederland. Tot en met 14 januari is men f dus nog in de gelegenheid de expositie te bezoeken. ZONDAG 7 JANUARI BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 10.15 uur: Ds. Visser (bevestiging kerkeraadsleden) GEREFORMEERDE KERK 10.00 en 19.00 uur Ds. Wouters, Dordrecht LEGER DES HEILS (Dorpshuis) 10 uur: Samenkomst EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS, Pr. Hendriklaan Zaterdag 19.15 uur eucharistieviering als op zondag 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis - 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19.00 uur Eucharistievie ring zoals op zondag. 8.15 uur, 9.30 uur Hoogmis, 11.00 uur en 12.15 uur; SCHOORL HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL, GROET EN CAMP. GROET 10.00 uur Mej. theol. cand. C. Mijlhoff, Alkmaar (in afwijking van andere berichten) Zondagsschool te Groet 11.15 uur. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOPER Zaterdag 19.00 uur Eucharistievie ring als op zondag. 8.00 uur, 9.30 uur Hoogmis en 11.00 uur; 19.00 uur avondmis ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur: Ds. A. J. van der Sluis REMONSTRANTSE GEMEENTE 19.00 uur: Ds. J. Breukink der gemeente Bergen van 18 december tot 1 januari GEBOREN: Hendricus, zoon van T. Staadegaard en D. Bakker, Wester- weg 29. Margaretha Maria, dochter van F. P. Verduin en van G. J. Hof Kogendijk 90. Geertruida Jacoba, dochter van F. P. Verduin en G. J. Hof, Kogendijk 90. Gerardus Wilhel mus, zoon van A. M. Bleeker en P. A. de Boer, Loudelsweg 2s. Nicolet dochter van K. J. de Goede, en L. Glorie, Loudelsweg 11. Eric, zoon van T. M. Dekker en van M. K. Kooistra, Eikenlaan 14s. Jan, zoon van P. Mergen en van H. Walter, Breelaan 78. Muriëlle, dochter van U. A. Schleier en van M. Brant, Van Hasseltweg 12. Fiona Cathar. Ever- dina, dochter van F. J. N. Venneker, en M. C. de Moei, Oude Bergerweg 19s. ONDERTROUWD: Adrianus C. Th. G. Bontje, Bergen, Jan Oldenburg- laan 43 en Clara B. M. Vaessen, Jan Oldenburglaan 43. GEHUWD: Cornelis Meijer, machi nist KM, Bergen Verl. Geestweg 47 en Aida M. Noort, Molenkrochtlaan 13. Sjoerd Verhoeve, verkoopleider Zuidlaan 14s en Sytske Haanstra, mannequin, Alkmaar. Robertus C. J. Kersten, elektronicus, Breelaan 92 en Geertruida H. G. M. Vestering, Breelaan 92. Arnoldus Th. M. Don- gelmans, bedrijfschef, M. Wiegman- weg 3 en Rosalie M. A. Welage, onderwijzeres, Noordlaan 54s. Adam Kaldenbach, timmerman, Noordlaan 54 en Marjan Noorman, verpleegster Hoorn. Hendrik van Norren, bouw kundige, Bussum en Anna Blieken- daal, secretaresse, Verl. Geestweg 50. Charles W. J. Kuster, kantoorbe diende, Amsterdam en Geertruida H. Mulder, tandartsass., Breelaan 23s. Robertus A. W. R. Oomes, kan toorbediende en Joke T. Fr. J. Visser dokters-ass., Zeeweg 26. Petrus A. Schipper, déclarant, Kanaaldijk 13 en Margaretha A. G. Ruiter, ver koopster, Alkmaar. Josephus Henr. A. M. Brand, elektrotechnisch teke naar, Kerkedijk 114 en Domithilla C. M. Berkhout, verkoopster, Ker kedijk 13. Albert R. Muilwijk, mili tair, Alkmaar en Hendrikje Tilburg inpakster, Oude Prinsweg 9. Lourens Simon Suiker, tuinman, Oosterweg 10 en Lucia M. Zonneveld, zonder beroep, Leo Gestelweg 16. Johannes M. P. Hoogland, interieur-architect, Eeuwigelaan 6 en Marjorie A. Bal, edelsmid, Amsterdam. Dirk Jan M. den Dekker, fabrikant, Alkmaar en Elske A. Dekker, tandarts-ass., Bree laan 45. OVERLEDEN: Pieter M. Schild, oud 72 jaar, w.v. J. D. Heussner, Kerke- laan 51, Heiloo. Jannetje Hos, oud 90 jaar, w.v. J. Vasbinder, Elkshove I. Pieter Molenaar, oud 79 jaar, e.v. E. J. Groenendal, Rondelaan 8. Tr. Lak, e.v. H. Dokkum, oud 71 jaar, Dr. van Peltlaan 26. Wiebe Wieling, oud 69 jaar, Kanaaldijk 31. Karei J. H. Lautenschutz, oud 61 jaar, Lijt- weg 51. De hulpverlening op de weg laat nog altijd veel te wensen over. Bij een verkeersongeluk is het aantal nieuwsgierigen (dat alleen maar in de weg loopt) groter dan het aan tal lieden dat tot helpen bereid is. In de Bondsrepubliek is hulpverle ning bij de wet voorgeschreven. Zo is zelfs een tegenligger verplicht om, wanneer 's avonds of 's nachts een ongeluk gebeurt, waarbij bij voorbeeld een auto dwars over de weg komt te staan, mee te helpen, maatregelen te nemen om de plaats van het ongeval te beveiligen. Weet u welke groep autobestuurders in de praktijk de meeste hulp bie den? In Engeland zijn het de vrachtauto-chauffeurs. Blijkens een daar door de vereniging voor vracht vervoer per auto gehouden enquete staan de vrachtwagen-bestuurders boven aan de lijst met de hoogste punten voor voorzichtigheid, bereid willigheid te helpen, geduld en ver antwoordelijkheidsgevoel. Na hen komen de buschauffeurs en dan pas de bestuurders van privé-automobie- len. Een slechte aantekening krijgen helaas de taxichauffeurs. Zij hebben altijd te veel haast. Maar de weggebruikers die er het slechts afkwamen waren de motorrijders. (Dia) Het ijsverbruik is de laatste jaren in vele landen toegenomen en daarme de ook het aantal merken en soor ten van dit 'genot'middel. In West-Duitsland bijvoorbeeld ver vaardigen de ijsfabrieken vorig jaar 166 merken ijslollies, 87 merken ijs in bekers, 44 soorten wafel- en pak jesijs en 132 soorten ijs in huishoud- verpakking. Het vorig jaar werden in de Bondsrepubliek niet minder dan 176 miljoen liter ijs vervaardigd en verkocht tegen 152 miljoen in 1965. Gemiddeld werd in 1966 per persoon drie liter ijs gegeten (1965: 2,6 liter). Dit lijkt misschien veel, maar het is nog niets vergeleken bij het ijsverbruik in de Verenigde Sta ten, want daar werd in dezelfde tijd per persoon 25,8 liter ijs gesnoept. Van de verleden jaar in de Bondsre publiek gefabriceerde hoeveelheid ijs kwam 60 procent voor rekening van de ijsfabrieken, 30-32°/o voor die van de ijsmachines in lunchrooms, ijssa- lons en seizoenbedrijven, 7 tot 8°/o uit 'Soft'-ijs, terwijl 1% thuis werd gemaakt. Ze legde haar hoofd tegen hem aan. 'Dan heb je niets meer, dwaze man.' 'Dat is waar ook. Dan züllen we het voorlopig nog maar niet doen.' Met de armen om elkaar heen liepen ze de kamer binnen. 'Hoe kom je zo onverwacht hier? Blijf je lang? Heb je verlof gekregen?' We liggen in Southampton. De ouwe vond het goed, dat ik an derhalve dag naar huis ging. Nou, ik ben meteen op het vlieg tuig gestapt en naar Schiphol gevlogen. En daar ben ik.' Ze keek hem verrukt aan. 'Je zult wel honger hebben, he? Zal ik gauw wat klaarmaken?' Hij trok haar omhoog naar zich toe en fluisterde in haar oor. 'Honger heb ik, mijn godinnetje, maar niet in brood. Alleen in jou.' Ze wrong zich los en wees waarschuwend naar het raam. 'Kijk uitAan de overkant kunnen ze alles zien. Het zijn toch al zulke gluurders Gelijk trok hij haar mee de gang in en opnieuw vonden hun lippen elkaar. Dan voelde Map zich van de grond getild en wist ze zich blij en tevreden. Ze sloot haar ogen, toen hij haar de trap opdroeg. De volgende morgen werd hij wakker en keek naar de lege plek naast zich. Even luisterde hij toen hoorde hij haar beneden in de keuken. Hij vouwde zijn handen onder het hoofd. Weer heerlijk thuis, dacht hij, bij dat fijne wijfje van me. Jammer, dat ik vanavond alweer weg moet. Maar ja, we zullen profiteren van iedere minuut. Enkele minuten later kwam ze boven. In haar lange Japanse kimono, een uitgebreid ontbijt op een groot blad. 'Wakker?' Hij wilde haar grijpen, maar ze week terug. 'Nee, eerst eten. Anders krijg ik op mijn ziel van je kapitein. Eerst maar weer wat krachten verzamelen, meneer Lakeman.' Hij trok een vies gezicht, maar hees zich toch weer overeind. 'Wanneer bedenk je eens een leuk troetelnaampje voor me?' 'Ik zal mijn best doen', beloofde ze, even op de rand van het bed zittend. Maar toen hij haar opnieuw wilde grijpen, sprong ze kwiek overeind. 'En wil je wat laten zien. Eet nu eerst, dan heb ik er gelegenheid voor.' Hij keek haar gespannen aan. 'Ben je soms....' begon hij, doch Map stond met haar rug naar hem toe en schudde het hoofd. Toen hij niets zei, draaide ze zich om en keek naar hem. 'Ben je nu boos?' 'Boos?' Hij schoot in een lach. 'Welnee, heerlijkheid, dat komt wel een keer, hoor. Maak je maar geen zorgen. Aan mij zal het niet liggen.' Ze voelde een kleur krijgen. 'Nu kun je merken, dat je een zeeman bent. Altijd een tikkeltje ruw, he?' 'Ben ik ruw?' 'Banaal dan. Ik houd niet van zulke dubbelzinnigheden.' 'Allright, mijn godinnetje, je man heeft al berouw- Maar wil je dan laten zien?' 'O ja, dat is waar ook. Eet nu eerst en laat je ei niet koud worden. Ik ben zo terug.' Tien minuten later kwam ze weer in de slaapkamer, ge kleed in de avondjurk, die ze op het Rotterdamse feest had ge dragen. Een beetpe bevreesd voor zijn afkeuring, draaide ze zich een paar maal om en vroeg toen: 'Hoe vind je 't?' Wiechert liet van verbazing zijn vork vallen en plantte zijn handen in de zijde. 'Allemachtig, Map, wat staat dat ding je goed. Wat een figuurtje heb je eigenlijk, dat komt nu pas goed tot zijn recht. Blijf een eind bij me vandaan, Map, want ik sta op ontploffen.' Ze draaide nog een paar keer, gevleid door zijn lof en blij, dat hij er niet kwaad om was. 'Dus je vindt hem echt mooi?' 'Fantastisch, in één woord. In dit opzicht heb je echt smaak. Dat heb ik altijd al in je bewonderd.' 'Ik ben met Rinie naar het rederijfeest geweest in januari. Rinie zei, dat ik als vrouw van een officier niet zonder avond jurk kon gaan- We hebben hem samen gekocht. Vind je het echt niet te gewaagd?' Hij keek haar nog eens van top tot teen aan. 'Draai je nog eens om.' Ze deed het en wachtte opnieuw in spanning. Tenslotte zei hij 'Ik neem aan dat alle avondjurken wel ongeveer zo zullen zijn. Nee, je figuur komt er ontzettend voordelig in uit. Was het leuk? Dat feest?' 'Heel leuk. Natuurlijk miste ik jou. Dat was de enige schaduw. Maar ik ben door heel wat heren ten dans gevraagd. Vind je het echt niet erg, of wil je me sparen?' 'Map, praat geen onzin. Ik heb je zelf toestemming gegeven om uit te gaan en te genieten van je jonge leven. Je deed er heel verstandig aan, dat je deze japon hebt gekocht- En als er weer een feest is, ga je er weer heen. En koop er nog een avond jurk bij, zodat je niet altijd hetzelfde draagt. Als ik eens wat langer verlof heb, gaan we samen ook fijn uit. Moet je hem dragen.' 'O, Wieg, ik verheug me er al op, samen met jou!' De dag vloog om. Omdat hij het vliegtuig naar Engeland moest halen, reed Map hem om acht uur de stad uit. In een gehuurde wagen, want Bram had de wagen van zijn moeder mee. Wieg zei: 'Over een jaar zal ik zorgen dat wij ook een wagentje hebben. Zijn we van niemand afhankelijk.' Het afscheid op de winderige luchthaven was al weer minder moeilijk. Ze putte nu troost uit het feit, dat hij in ieder geval eind april weer thuis zou zijn. Misschien ook maar voor een paar dagen, maar het zou dan opnieuw weer een feest zijn- Ze wuifde, tot de zilveren vogel in het duister van de grond afgekomen was en liep naar het wagentje. Terwijl ze terureed naar Purmerend dacht ze: Maar goed, dat ik niets gezegd heb over die De Vlak. Hij is trouwens nog niet geweest en misschien heb ik me druk gemaakt om niets. Hij mag niet met zorgen in zijn hoofd terug naar gaan naar zijn schip. Toen ze de wagen naar de garage gebracht had en bij haar thuis kwam, zag ze de oude Opel van haar vader voor de deur staan. En haar broer Dirk er in. Ze begon te hollen. Dirk stapte uit. 'Waar ben je de hele avond geweest? Ik ben hier al voor de derde keer.' 'Wieg was onverwacht even thuis. Ik heb hem net naar Schiphol gebracht. Is er wat gebeurd?' 'Vader heeft een beroerte gehad- Het is heel erg met hem. Stap maar gauw in.' Tien dagen later liep Map Lakeman in het zwart door de stad. Vierentwintig uur te voren had men haar vader naar zijn graf gereden. Hij was niet meer bij kennis geweest. Het leed had plotseling zijn intrede gedaan in het huis aan de Purmerender- weg. Nu weet ik pas goed, hoeveel ik van mijn vader heb gehouden, dacht ze. Eigenlijk besef ik nu eerst, wat hij altijd voor ons be tekende. De lieve schat, altijd hard gewerkt, van de vroege morgen tot donker. Opdat we nooit gebrek zouden hebben en voldoende kleren konden kopen en een zekere welvaart te be reiken was. Dat ik dit niet veel eerder besefte. Was Wieg nu maar bij me, hij zou me kunnen troosten. Nu heb ik niemand. Map doorleefde na het overlijden van haar vader, bij wie ze als oudste van het gezin altijd een streepje voor had, moeilijke dagen- Dikwijls zei ze tot zichzelf: Het is zo onwezelijk, thuis te komen om te moeten constateren dat vaders plaats leeg is en voor altijd leeg zal blijven. Als ze anders op de fiets het erf opdraaide, was niet haar eerste blik de woning, of het raam van de grote woonkeuken, maar altijd de tuin af, of ze ergens haar vader zag. Als hij niet in de boomgaard of in de bessewal was, zag ze hem op het land, tussen de aardappelen wiedend. Of met de lorrie rijdend om de gewassen te bespuiten. Of bonen plukken, augurken of dorperwten, al naar gelang het jaargetijde. Zag ze hem, dan klonk het even: 'Hoehoe!' Even keek Ruizenaar op en stak zijn hand op ten groet, welke groet ze joviaal zwaaiend beantwoordde. En dan pas ging ze naar binnen, de anderen begroetend, tenzij ze de jongens ook zag op het land. Dan kregen ze eveneens een groet. En het kon niet zo druk zijn, of vader kwam even naar binnen om zijn dochter een zoen te geven en te vragen naar haar en Wieg. 'Alles goed in de stad? Wieg nog niet in aantocht?' Maar dit alles was nu voorbij. Wat zou dat moeilijk zijn om daaraan te wennen- De eerste weken, als Map het ouderlijk erf opreed, voelde ze een steek in haar binnenste. Geen vader meer om te begroeten. Het waren nu de beide broers, die het grote bedrijf leidden. Het waren ook de beide broers, die haar gevraagd hadden, of ze verlegen zat over haar deel van de erfenis? Of wilde ze er mee akkoord gaan, dat het geld voorlopig in het bedrijf bleef? Dan konden ze het misschien net redden. Anders zou er een stuk verkocht moeten worden. Map dacht aan haar spaarbankboekje, diep verborgen tussen het linnengoed in de slaapkamerkast, waarop ze iedere maand een belangrijk bedrag bijstortte. Wat had ze voor zichzelf nodig? Ze kwam toch niets te kort? Zelfs Wieg was ervan onkundig, dat ze in korte tijd al zo'n mooi bedrag bij elkaar gespaard had. Wieg had alleen maar belangstelling voor haar, als hij thuis was. De rest interesseerde hem niet. Dus schudde ze haar hoofd. 'Houden jullie het voorlopig maar, jongens, ik heb het gelukkig niet nodig en jullie kunnen het goed gebruiken.'

De Duinstreek | 1968 | | pagina 2