Aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds van f 114.900,— weekblad GERRITSEN Het litteken S x^Anthonif oan *}\^atnpan uattafat coat TSta&iHia Kristal met zilver Gemeentebegroting 1968 Over het jaar 1968 ee ntekort van ƒ60.000,- WIJ LAZEN in De Duinstreek van 17 januari 1936 A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten HEEFT U HET GIRONUMMER QENOTEERD EN UW BOEKJE AL GEPAKT Kunst uit het bezit van de gemeente Bergen Handen en Li ppen r u w PI1PM Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen door Maartje Zeldenrijk Vorige week hadden B. en W. de raadsleden de begroting voor het jaar 1968 aan geboden. Na het totstandkomen, aldus B. en W. van de Financiële Verhoudingswet 1960 bleek al spoedig dat deze wet geen oplossing bood voor de financiële positie van Schoorl. Tekenend voor de situatie was in de eerste plaats dat bij het inwerking treden van de wet een garantieuitkering aan de gemeente moest worden toegekend van een ton, omdat de inkomsten die de gemeente op grond van de eerder geldende wet ontving, hoger waren dan die waarop de nieuwe wet recht gaf. Doordat de gemeente zich met name in de recreatiesector grote uitgave moest getroosten namen de begrotingstekorten van jaar tot jaar toe. TWEEDE BLAD DONDERDAG 18 JANUARI 1968 DE DUINSTREEK V orige week vrijdag hield de vereniging Algemeen Welzijn weer een bijeenkomst in De Roode Leeuw'. Zoals wel te verwachten was, bleek er een grote belangstelling voor het programma van deze avond te bestaan want het bestuur had de heer Anthony van Kampen uit Bergen uitgenodigd iets te vertelllen over zijn verblijf in Brazilië. Weliswaar werd elk jaar om aanvul lende bijdragen uit het gemeente fonds verzocht om de ontstane te korten te dekken maar deze verzoe ken werden in feite tot het dienst jaar 1967 niet in behandeling geno men. Voor dit jaar werd voor het eerst een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds verleend tot een bedrag van 114.900,maar hier van moest 76.600,worden aange wend om de tekorten van vorive dienstjaren te dekken. Aan de toekenning van deze bijdrage is onder meer het voorschrift ver bonden dat aan de begroting geen nieuwe uitgaven mogen worden toe gevoegd die het evenwicht verstoren. B. en W. spreken voorts hun waar dering uit voor het begrip dat men van de zijde van Gedeputeerde Sta ten heeft voor de moeilijke omstan digheden van de gemeente. Mede op aandrang van hoger gezag werden door de Raad een aantal in grijpende belastingmaatregelen ge nomen, waardoor het inkomstenpeil van de gemeente met een bedrag van ruim een ton kon worden op gevoerd. Dankzij de verhoging van de plaatselijke belastingen, de be langrijke uitbreiding van het inwo nertal en de verhoging van het uit keringspercentage van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, kan het tekort op de begroting voor het dienstjaar 1968 worden beperkt tot 60.000,in welk tekort de uitga ven die geraamd zijn voor de le en 2e suppletoire begroting zijn begre pen. Verwacht mag worden dat voor het dienstjaar 1968 nog een aanvullende begroting uit het Gemeentefonds zal worden verkregen van 38.300, waardoor een nadelig saldo overblijft van 21.700, In aanmerking dient hierbij te wor den genomen, dat nog aanzienlijke investeringen moeten worden gedaan om het gemeentelijke voorzienings- peil niet in het gedrang te laten - komen. De kapitaalslasten die hier aan verbonden zijn, zullen uiteraard het tekort nadelig beïnvloeden. De financiële problemen kunnen wel licht voor een deel worden opge lost als de wet tot verruiming van het plaatselijk belastinggebied tot stand is gekomen. Deze wet zal het, als de inlichtingen van B. en W. in deze juist zijn, mogelijk maken om een toeristenbelasting in te voeren die van alle in de gemeente vertoe vende gasten kan worden geheven. De objecten die de aandacht vragen zijn onder meer de bouw van een dorpshuis, de aanleg van een zwem bad, de uitbreiding en stichting van scholen, de aanleg van een verkeers- /ind ik het geweldig. Iets van jou en lat lijkt me een wonder, he? Maar 1 welaan, wat geeft dat? We zijn nog j< Doch toen ze hem in juli afhaalde weken verlof en ze met een triest ges 'Nog steeds niets, Wieg', dacht hij er over na. En toen hij- haar 's avonds in daar leed hierover uitsnikte, zei hij: week naar een dokter. Nee, niet hier oen specialist op. In Amsterdam bij ons onderzoeken. Dan komen we miss weg van Bergen naar Camperduin, de verdere aanleg van riolering, de verbetering van een aantal polder wegen en de verdere bouw van wo ningen in plan Oost, Catrijp, Groet en Camperduin. Voor de stichting van een dorpshuis werd inmiddels een subsidieaan vraag bij het ministerie ingediend. Door GS werd accoord gegaan met de uitgaaf van vijf mille voor het maken van een schetsplan voor de stichting van een open lucht zweminrichting, terwijl op de urgentielijst van de scholen bouw lager onderwijs de uitbrei ding van de openbare lagere school met twee lokalen is opge nomen. Aan de architect Honingh uit Bergen werd inmiddels op dracht verstrekt om de vereiste tekeningen en begrotingen gereed te maken. Ten aanzien van de weg Bergen naar Camperduin delen B. en W. me de dat zij bericht hebben ontvangen van GS dat dit College de subsidie aanvrage van de gemeente heeft toe gezonden aan de betreffende Staats secretaris met het verzoek de toe kenning met een zo hoog mogelijke bijdrage te willen bevorderen. Verwacht mag worden dat een aan tal polderwegen belankrijk zal kun nen worden verbeterd op grond van de met uitkering wegen. Omtrent de woningbouw kan worden meegedeeld dat inmiddels een aan vang is gemaakt met de bouw van een deel van de 52 woningen in plan Oost, waarvoor de grond door de ge meente aan Smit's Bouwbedrijf werd verkocht. Inmiddels worden door dit bedrijf plannen voorbereid voor de bouw van nogmaals 68 woningen in plan Oost. Vooral van RCN-zijde be staat er voor deze woningen belang stelling. Gehoopt wordt dat het bestemmings plan Camperduin in de loop van dit jaar zal kunnen worden vastgesteld en goedgekeurd zodat ook in dit nij, van ons samen )mt het voorlopig niet, ïg! Geen zorgen, meid.' n Rotterdam voor drie ch alleen maar zei in de wagen naar huis zijn armen hield en ze Ve gaan samen van de n de stad. Ik zoek wel oorbeeld. En laten we lien meer te weten.' deel van de gemeente met de wo ningbouw kan worden gemaakt. Voorts verwachten B. en W. dat door de burgemeester Peeckstichting plannen zullen worden ingediend voor de bouw van bejaarden wonin gen op de van de gemeente aange kochte grond aan de Heereweg en de Molenweg. Tot slot maken B. en W. nog enkele op de begroting be trekking hebbende gegevens bekend t.w. de uitgaven op de gewone dienst belopen met inbegrip van het hoofdstuk berekeningen een be drag van 4.326.806,40. In vergelijking met vorig jaar 'n stijging van ƒ617.817.-. Op de kapitaaldienst belopen de uit gaven 9.283.476,en de inkomsten 8.449.294,- zodat een nadelig saldo resteert van 834.182,- hetgeen wijst op een tekort aan financieringsmid delen. Verder blijkt dat de nog niet afge schreven kapitaalsuitgaven ƒ7.486.107,- bedragen en dat de vas te schulden der gemeente een bedrag belopen van ƒ6.819.639,-. dat de Schoorlse Pluimveevereniging haar 25-jarig bestaan vierde en de VVV Groet-Camperduin haar tien jarig; dat, gezien de slechtetijden, de fees telijkheden niet uitbundig waren; dat er in Bergen een vrij huis te huur was voor ƒ6,75 per week; dat de gymnastiekvereniging 'Olym- pia een uitvoering zou geven, toe gangsprijs veertig cent bij voor verkoop. De heer Van Kampen is, zoals be kend een boeiend causeur die zijn gehoor dermate weet te biolegeren dat het succes van een avond met de heer Van Kampen al bij voor baat verzekerd is. En ik moet u tot mijn schanden be kennen dat ik het betoog van de hr. Van Kampen met zoveel aandacht heb gevolgd dat ik wel eens vergat de nodige notities te maken. Ds. De Jong'h zei in zijn welkomst- speech je dat hij verheugd wat over de grote opkomst, vooral waren veel nieuwe bewoners komen opdagen. De vereniging Algemeen Welzijn is niet zo groot, aldus ds. De Jongh, maar ondanks het feit dat haar ak- tiviteiten zich niet over de gehele bevolking uitstrekt, mag zij toch nooit verdwijnen. Hierna kreeg de heer Van Kampen het woord die in vogelvlucht veel wetenswaardigs vertelde over zijn reis naar het binnenland van Bra zilië. De heer Van Kampen heeft een groot aantal boeken geschreven en heeft vooral in de pers veel be kendheid gekregen door zijn artike lenserie over het onderwerp dat hij die avond behandelde. Toen ik nog heel jong was zei de hr. Van Kampen vertelde mijn vader mij over de ontdekking van Zuid- Amerika door de Spanjaarden en Portugezen. Deze lieden hebben met Gods woord op de lipepn en met het kruis in de hand beesachtig huisge houden onder de oorspronkelijke bevolking die praktisch is gedeci meerd. In opdracht van de Nederlandse Dagbladpers heeft de heer Van Kampen reizen naar dit gebied ge maakt. En in een, grote, sombere stad vroeg hij na opkomst op het vliegveld naar een goed hotel. Hem werd geadviseerd naar de Neder landse missiepost te gaan waar hij met open armen werd ontvangen door pater Jan de Vries, die later zijn grootste vriend zou worden. Deze pater zat er toen al een jaar of zes en hij werkte voor de melaat senkolonie die op een afstand van vijf uur varen van de stad was ge legen. De heer Van Kampen wilde graag met pater De Vries een bezoek brengen aan de kolonie en na veel tegenwerpingen stemde deze toe. En de volgende dag vertrok men de heren naar de gevangenis waar 650 lepralijders waren ondergebracht in een oude gevangenis, die door de Braziliaanse regering voor misdadi gers was gebouwd, maar later voor deze categorie was afgekeurd. De melaatsen vonden, toen de gevange nis was verlaten, daar althans een dak boven hun hoofd. Want de overheid aldaar vindt dat iemand die melaats is, behoort te sterven en daarom gebeurt er van de zijde van het gouvernement prak tisch niets. De heer Van Kampen had in de voormalige gevangenis vreselijke toestanden aangetroffen, er was van alles niets, geen verband, geen me dicijnen, geen voedsel en uiteraard ook geen dokters. De heer Van Kampen vertelde uit gebreid over zijn ervaringen in die verblijfplaats en over de toestanden die hij daar aantrof. Bij zijn terugkomst in de stad werd hij geïnterviewd door de plaatselij ke journalisten en door hun publi caties werd de gouverneur van de toestanden waarin de melaatsen leefden op de hoogte gebracht. Want tijdens de audiëntie die aan pater De Vries en de heer Van Kam pen werd verleend, vertelde hij dat hij totaal onkundig hiervan was. Maar hij heeft er toch iets aan ge daan, ondanks het feit dat pater De Vries dacht dat de man de hele ge schiedenis wel vergeten zou zijn. De heer Van Kampen was zo gegre pen door het werk dat de paters daar déden dat hij een groot aantal artikelen publiceerde en zijn lezers opwekte hieraan iets te doen. De bewogenheid en het vakman schapwaarmee de heer Van Kampen zijn artikelen schreef, maakten de harten van zijn lezers warm en hun beurzen open. Grote sommen geld stroomden bij de AMRO-bank in Bergen binnen en dit maakte het mogelijk dat de heer Van Kampen in samenwerking met pater De Vries en de zijnen in 2V2 week an- dehalve ton kon besteden. En dit geld kwam voor de volle honderd procent ten goede aan het werk voor de melaatsen zonder dat er iets aan e strijkstok bleef hangen en zonder dat er de bij die gelegenheden blijk baar onontbeerlijke commissies wer den benoemd. De 650 lepralijders hebben nu de beschikking gekregen over doelma- Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek tig ingerichte verblijven, er is voor de nodige medicijnen en verband- stoffen gezorgd zodat de zieken zich niet meer behoefden te behelpen met stukjes plastic. Ook over het land zelf met zijn bit tere armoede, zijn enorme hitte en zijn plagen van allerlei soorten on gedierte, vertelde de heer Van Kam pen en hpt werd wel duidelijk dat wij hier toch wel in een schrikba rende rijkdom leven. Wij beschou wen het als normaal dat wij drie keer per dag een maaltijd kunnen nuttigen maar toen de heer Van Kampen dit aan de lepralijders ver telde geloofden ze hem niet. Na de pauze werden kleurendia's vertoond die een goed beeld gaven van het land, zijn bewoners en het vele ongedierte. Van de lepralijders waren het geen prettige beelden maar de ergste had de heer Van Kampen zijn gehoor maar gespaard anders was men, zei hij de zaal uitgelopen. De armoede in dit land is eigenlijk ontstaan doordat er geen gebrek meer was aan de rubber die de Braziliaanse natuur levert. Tot slot werd het gironummer van de AMRO-Bank in Bergen op het scherm geprojecteerd n.l. 3 6 5 4 1 5 en de heer Van Kampen wekte zijn gehoor op hierover eens na te deken. Want het geld komt op een hele goede plaats terecht. Onder de indruk verlieten de aan wezigen de zaal. En ondergetekende stapte naar zijn auto waarvan de motor eerst niet wilde starten, het portier door de vorst niet goed meer wilde sluiten en de ruiten wa ren dichtgevroren. Maar toen hij met het rammelende portier naar huis reed dacht hij nog eens over de avond na en realiseerde zich dat hij bij zijn thuiskomst een gezellig huis en een warm bed zou aantreffen en disgenoten die het aan niets ont brak. En toen hij zich de toestanden in het binnenland van Brazilië weer voor de ogen bracht, schaamde hij zich dat hij en zijn medemensen zich boos maken over allerlei futili teiten in onze toch zo geordende maatschappij, zoals het oude brood op maandagmorgen, de moeilijkhe den in de KVP en de televisie. Want er is toch niemand meer in ons land die werkelijk honger heeft, en in het land dat de heer Van Kampen had besproken is er eigenlijk niemand die geen hon ger heeft. Gironummer 365415 van de AMRO- bank te Bergen. De laatste tijd is herhaaldelijk van verschillende zijden sterk aange drongen op exposeren en onder het publiek brengen van recentelijk ver worven gemeentelijk kunstbezit. Men vindt dat de kunstenaars, die onder meer voor de zogenaamde contraprestatieregeling werken, die niet doen om hun kunst in stoffige gemeentelijke depots te zien ver dwijnen. Het publiek moet er mee in aanraking kunnen komen ten ein de met deze eigentijdse kunst ver trouwd te kunnen geraken. Dank zij een gezamenlijk initiatief van het bestuur van de gemeente Bergen en van de commissie voor kunstten toonstellingen in het stedelijk mu seum wordt het publiek thans deze gelegenheid geboden. In het Stedelijk Museum aan de Breedstraat is een representatieve keuze te zien uit het in de jaren na de oorlog door de gemeente Bergen verworven kunstbezit. Het is beslist een aardige tentoonstelling gewor den met zeer veel goede stukken van oudere maar ook van jongere en veelbelovende kunstenaars uit de gemeente Bergen. Het wachten is echter op belangstelling van de zijde van het publiek, dat wij van hieruit dan ook zouden willen toeroepen: kom en maakt U waar dat U er in derdaad behoefte aan hebt te zien wat de eigentijdse kunstenaars pres teren en wat de gemeente, in dit geval de gemeente Bergen, daar al zo van aankoopt. Nog tot en met zondag 21 januari. aangemeten door IIOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Cor, de oudste van de broers, zuchtte opgelucht. Dat scheelt gelukkig, Map. Alie moest haar deel hebben, die kan het in haar gezin best gebruiken. En voor Annie moesten we het op de bank vastzetten, omdat ze nog minderjarig is. Bovendien moesten we een flink bedrag aan succesrechten betalen. En wij laten het natuurlijk ook zitten. Fijn, Map, dank je wel. Je krijgt er rente van, hoor, daar zal ik voor zorgen. Nee, daar sta ik op. En als je het door omstandigheden eens nodig mocht hebben, dan krijg je het zo gauw mogelijk.' Terwijl ze naar huis fietste, dacht ze: Wat zou ik met al dat geld moeten doen? Ik heb toch genoeg? En vader krijg ik er niet meeterug. Gelukkig heb ik mijn man, ik ben gezond en een leuk huisje. Wat wil ik nog meer? HOOFDSTUK 9 Langzaam sleet het verdriet. De eerste mei was Wiechert weer onverwacht thuis, ditmaal voor drie dagen. En opnieuw beleefden ze elkanders grote liefde, waardoor het gemis van haar vader op de achtergrond kwam. Alleen het feit, dat ze op de onuitgesproken vraag van Wiechert iedere keer haar hoofd moest schudden, dreigde een obcessie te worden, al lachte de man de zorgen van zijn vrouw weg. 'Trek je er niets van aan, mijn godinnetje, dat heeft boven dien geen haast. Nu kun je doen en laten, wat je wilt. Als er eenmaal zo'n handenbindertje in huis is, moet je een groot deel van de vrijheid, die je nu nog hebt, prijs geven.' Maar dan kon haar allemaal niets schelen. 'Verlang jij er dan naar?' vroeg ze verwijtend?' Hij zat in de keuken aan de tafel te roken en dacht even na. 'Als ik nee zeg, ben je natuurlijk kwaad. Ik ken je', begon hij voorzichtig. Maar 'nee' is het niet. Alleen, ik ben in dat opzicht wat flegmatischer. Gemakkelijker misschien. Komt het Waarmee Map zich troostte en hartstochtelijk blij haar armen om zijn hals strengelde. Een paar dagen voor stuurman Lakeman weer naar zijn schip terug moest, wisten beiden, dat er geen enkele afwijking was geconstateerd. Een kwestie van geduld en als mevrouw het volgend jaar om deze tijd niet in verwachting was, moest ze nog maar eens terugkomen. Met deze min of meer schrale troost moest het echtpaar Lakeman het doen. Begin augustus bracht Map hem weer naar Rotterdam en omdat ze er toch was, maakte ze van de gelegenheid gebruik om even bij Rinie aan te wippen. Haar man was na zijn laatste reis overgegaan op een ander schip en Map wist, dat hij op dit moment ergens in de buurt van Japan moest zitten. Tot haar verwondering zag ze eeh man in de grote salon zitten. Rinie stelde hem voor: 'Meneer Jakobs, een employee van de rederij. Wij hier, in Rotterdam en omgeving hoeven niet naar het postkantoor te gaan. Ons brengen ze het geld thuis.' Map knikte begrijpend. Ze kreeg koffie met een gebakje, werd in het gesprek betrokken en vond de man niet bepaald sym pathiek. In een spiegel bemerkte ze, dat Jakobs haar aandachtig zat te bekijken, als hij zich onbespied waande. Na een half uur voelde Map een zekere spanning en realiseerde ze zich: Ik ben op dit ogenblik niet welkom. Dus bedankte ze voor het tweede kopje koffie en zei, dat ze nodig naar huis moest. Rinie hield haar niet tegen; het afscheid was even hartelijk als altijd: 'Meid, kom es gauw weer, maar dan 's middags. Gaan we samen gezellig winkelen. Doeg! Rijd voorzichtig, het is zo druk op de weg tegenwoordig Op weg naar huis wist Map: Ik heb geen enkel bewijs, maar ik voel, dat het niet goed zit tussen die twee. En het is wel een beetje eigenaardig, dat de rederij het geld helemaal naar Vlaardingen laat brengen. Toch eens aan Wieg vragen of dat zo is, als hij weer verlof heeft. Ze was de ontmoeting met Jakobs de volgende dag elweer vergeten, toen er 's morgens, net toen ze haar koffie op had, gebeld werd. Ze liep naar voren en vlak voor de deur ver stijfde ze van schrik, want aan de andere kant stond Robert de Vlak, een van de kapiteins der rederij. Terwijl ze de deur opende, pantserde ze zich instinctmatig. De man boog en nam zijn hoed af. Glimlachend zei hij: 'Mevrouw Lakeman, hoe maakt u het? Kent u me niet meer?' Map deed of ze ernstig nadacht en simuleerde daarna haar ontwetendheid 'Het spijt me, maar. 'De Vlak. Kapitein De Vlak. Uw man zal toch wel eens over me verteld hebben, niet?' Ik kan hem niet op de stoep laten staan, dacht Map. Komt u in ieder geval even binnen', nodigde ze uit, een paar passen achteruitlopend. Ze hing zijn hoed op de kapstok en ging hem voor naar de huiskamer. 'Gaat u zitten, meneer eh 'De Vlak' Kom, kom, mevrouwtje, we hebben in januari j nog wel met elkaar gedanst. Op het rederijfeest.' Dat weet ik ook wel, lammeling, dacht Map, maar ze ant woordde rustig: 'Dat is best mogelijk, meneer. Maar ik heb met zoveel onbekende heren gedanst. Neemt u me niet kwalijk, 1 dat ik uw naam ben vergeten.' 'O, sans rancune, hoor.' Hij keek in het rond. 'U woont hier aardig. Een rustige buurt. En een rustig stadje. U moet me er vandaag maar eens wat van laten zien.' Hoe krijg je me zo gek, dacht Map, maar ze vroeg enkel 'Koffie?' 'Graag, mevrouw. Voor een glaasje is het net nog even te vroeg.' Kapitein De Vlak bleef de hele morgen zitten. Map pre- beerde zo beleefd mogelijk met hem te' praten, doch bleef uit zijn onmiddellijke nabijheid. Toen hij om half één echtter nog geen aanstalten maakte om heen te gaan, vond de vrouw het welletjes. 'Het spijt me, meneer, maar over een kwartier moet ik weg. Ik eet namelijk bij mijn schoonmoeder, begrijpt u?' Het gezicht van de man betrok. 'Dat is dan heel jammer. Ik had er zo'n beetje op gerekend, dat u mei te eten zou vragen. In de rederij vormen we eigenlijk één grote familie, begrijpt u? Omgekeerd zou u bij mij natuurlijk ook heel welkom zijn. Al ben ik een eenzame vrijgezel. En kunt u uw schoon moeder niet bellen, dat u plotseling verhinderd bent? U be hoeft er geen diner van te maken. Een zeeman is met alles tevreden.' Hij. lachte breeduit. 'Ik heb geen telefoon, meneer eneh, ik heb ook niet voldoende in huis. Bovendien zijn vanmiddag de winkels dicht, zodat ik ook geen inkopen meer kan doen.' Hij kneep zijn sigaret uit en pakte een aansteker van het tafeltje. 'Enfin, een samenloop van omstandigheden, zal ik maar denken. Een andere keer heb ik misschien meer geluk. Kom ik wel op een dag, dat de winkels niet dicht zijn.' Hij kwam overeind. 'Vaart u niet meer, kapitein?' vroeg ze. Hij lachte. 'Natuurlijk mevrouwtje, maar niet meer zulke lange reizen als bijvoorbeeld uw man. Apropos, hij is een bekwame stuurman en staat hoog aangeschreven. En eh een keurige vent, hoor, nu hij getrouwd is. U begrijpt, dat was voor hem een hele overgang. Want hoe gaat dat met vrijgezellen, nietwaar? Hij kon vroeger best meedoen, als we aan wal lagen. Ja, ik heb uw man nog onder me gehad als leerling-stuurman. Ik ken hem al jaren. Volgend jaar gaat hij leren voor eerste. Wel, mevrouw Lakeman, ik vond het prettig nader met u kennis gemaakt te hebben. Ik zou zeggen, als u eens in Rotterdam bent, komt u me dan eens een tegenbezoek brengen. U bent altijd welkom. De week einden ben ik vrijwel aan de wal. Hier hebt u mijn adres. Het zal me een groot genoegen zijn. Ik verheug me er bij voorbaat op.'

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5