UIT DE OOSTHOEK Dampo Jaaroverzicht Schoorl 1967 Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Onder deze kop publiceerden wij een brief van een bewoner van het Plan Oost te Schoorl. In zijn brief vroeg hij de diverse partijen zich middels onze krant aan de nieuwe bewoners van Schoorl voor te stellen. Als reaktie daarop ontvingen wij een schrijven van de Partij van de Arbeid en de K.V.P.. afdeling Schoorl, wat wij hier onverkort laten volgen. Partij van de Arbeid Katholieke Volks Partij Waar is uw spaargeld veilig? 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 41/4% - Spaardeposito 41/2% - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/2% - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December HBIJ VERKOUDHEDEN Gesterkt door van oliedruipende oliebollen en met te weinig poedersuiker bedeelde appelflappen, wagen wij ons ook in het prille 1968, onze mijme ringen aan het papier toe te vertrouwen. Met alle goede wensen nog naklinkend in de oren staan we dan meteen weer, voor de realiteit, een hopelijk voor ons allemaal voorspoedig jaar. Bijzonder aardige reakties mochten wij ontvangen n.a.v. het eerste 'Oosthoekje', men stelde er prijs op, dat zo nu en dan eens iets werd vernomen van de bewoners uit Oost. Dat geeft ons voldoen de moed, om door te gaan. Speciaal, het door ons genoemde punt over een op te richten wijkraad heeft vele pennen in beroe ring gebracht. We danken onze schrijvers voor hun bemoedigende reakties. T.a.v. de wijkraad hoort u binnenkort nader. Het door de gemeente beloofde stencil is door de nieuwe bewoners in dank ontvangen en is hopelijk voor velen een goede wegwijzer. Onze dank ook aan de telefoondienst, inmiddels zijn er een dertigtal telefoonaansluitingen tot stand gebracht, hopelijk zijn ook de overige aan vragen nu spoedig aan de beurt. Ook de telefoon cel en brievenbus zijn nu binnen ieders bereik. Allemaal positieve dingen die we waarnemen. Natuurlijk is het onmogelijk alle problemen in korte tijd uit de wereld te helpen, maar dat som mige problemen pas na 1 of 2 jaar uit de wereld zijn, vinden we wel ietsje te lang. U weet het het probleem wateroverlast wordt nog steeds aan alle kanten bekeken, en oh ja er wordt ook nog steeds aangepompt. Met name wil ik hier nog even een punt naar voren schuiven, omdat dit prioriteit verdient boven alle andere wensen. Er staan aan de Boksdoornweg lantarenpalen doch zonder een klein pitje licht er in, er is reeds eerder om gevraagd, zou het nu niet mo gelijk zijn, het kalf te redden eer het verdrinkt? Ook Esdoornweg en Sleedoornweg zijn stiefkin- derlijk bedeeld. Inmiddels heeft koning Winter zijn hand gelegd op de bouw, want het ligt stil. Nog net op tijd liggen de funderingen voor de nieuwe woningen. Een overigens aardige doe-het-zelver heeft naar verluidt gootjes aangebracht aan zijn schuur, hij beweerde dat ze er aan hoorde te zitten, ik vraag me af waar blijf je dan? Naar ik hoorde, kunnen nog enkele mensen niet begrijpen dat 't van de zomer hier zo warm was en nu zo nat. U weet het, uw reakties kunt u kwijt aan de redaktie. WAARNEMER De uitnodiging van Waarnemer in zijn stukje 'uit de Oosthoek' in de Duinstreek van 21 december j.l., houdt een uitdaging in. Een uitdaging aan organisaties, verenigingen en partijen om zich bekend te maken aan onbekenden. Nu zijn wij als bestuur van de afdeling Schoorl van de PvdA niet zo erg bang uit gevallen en we nemen een uitdaging gaarne aan. We zouden echter wel iets op willen merken. Met de problemen uit de Oosthoek, roept Waarnemer volgens ons een veel groter pro bleem op als hij schrijft.... onze Oosthoek. Waarschijnlijk zonder het te willen sluit hij hiermede zichzelf en alle bewoners van de Oosthoek buiten de dorpsgemeenschap. Zo ook met een wijkraad. Alhoewel wij van het nut van een wijkraad volledig overtuigd zijn, lijkt het ons toch toe, dat deze slechts daar goed kan werken waar de contacten los zijn en men alleen zijn fa milie en direkte buren kent. In de grote stad dus. In een gemeente als Schoorl echter met iets meer dan 4.000 inwoners, kunnen mensen die e.v.tt. in een wijkraad zitting willen ne men zich veel verdienstelijker maken en toch meehelpen de moeilijkheden in 'eigen wijk' op te lossen. Juist in een kleine gemeenschap is altijd groot gebrek aan kader. Het organisatie-, vereni- gings- en partijleven draait altijd om een paar mensen, die daardoor overbelast worden, zodat het werk dikwijls niet van de grond komt. De moeilijkheden van de Oosthoek staan niet op zichzelf, maar zijn een onderdeel van vele problemen in de gemeente Schoorl. Als P.v.d.A. denken wij aan de problemen van de recreatie, de ontwikkeling van Hargen en Schoorl aan Zee, het dorpshuis, de uitbrei ding van Catrijp, de problemen rond Aagt dorp, de bouwvalligheid van onze molen en zo vele andere. Ieder heeft zo zijn eigen wensen en het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Het leefbaar maken en houden van Schoorl en het oplossen van de vele problemen (waaronder óók die van de Oosthoek) kunnen alleen gezamenlijk geschieden. In de laatste week van januari wordt op een ledenvergadering verslag uitgebracht door de wethouder en het raadslid van de P.v.d.A. Ongetwijfeld zullen dan enkele van de vele problemen ter sprake komen. Mocht Waar nemer of één der andere inwoners van de gemeente Schoorl belangstelling hebben en daadwerkelijk mede willen helpen de moei lijkheden op te lossen, laat hij/zij zich dan in verbinding stellen met één der bestuurs leden van de P.v.d.A. Misschien zit er dan een uitnodiging in. Inlichtingen bij: J. Duijneveld, tel. 448; Mw. Van Esseveld-Roukes, tel. 400; E. van Rooy, tel. 891 en het afdelingssecretariaat, J. Bos, Heereweg 215 te Schoorl, tel. 380. Voor u is het wel interessant te weten dat er op 2 februari en 12 maart gemeenteraads vergaderingen zijn. Met veel belangstelling heb ik het artikel van 'Waarnemer' in de editie van 21 decembér j.l. gelezen. Het is plezierig dat nieuwe inwoners blijk van belangstelling tonen voor de gang van zaken in de Gemeente Schoorl. Het is voor mij echter een vraagteken of een wijk raad zoals 'Waarnemer' bepleit, de aangewe zen weg is. Naar mijn mening is de omvang van de Gemeente en het inwonertal niet van dien aard dat een wijkraad aanbevelens waardig is. In de gegeven omstandigheden zou de vorming van een wijkraad de afstand tussen de nieuwe inwoners en de anderen onnodig groter maken. Een kunstmatige scheiding tussen 'Oost' en het andere deel der Gemeente lijkt mij niet aanbevelens waardig! Tijdens de algemene beschouwing bij de behandeling van de Gemeente Begro ting 1968 op 2 februari a.s. zal de KVP-fraktie dit punt nader toelichten. In bovengenoemd artikel worden de partijen uitgenodigd iets van zich te laten horen. Aan dit verzoek voldoen wij gaarne. De KVP is in 1966 de Gemeenteraadsverkiezingen van Schoorl ingegaan met het volgende program a. Bevordering van de werkgelegenheid in eigen gemeente; b. Uitbreiding van de woongelegenheid; c. Een verdere ontwikkeling van de recrea tiemogelijkheden (waaronder een natuur bad) met behoud van de leefbaarheid voor de eigen inwoners; d. Betere ontsluiting van het strand; e. Uitbreiding van de kontactmogelijkheden tussen de inwoners en het Gemeentebe stuur; f. Bevordering van scholenbouw w.o. voor voortgezet onderwijs. Ter toelichting hierop het volgende De KVP in Schoorl is van mening dat de lastenverzwaring als recreatiegemeente niet op alle inwoners mag drukken maar alleen op hen die geheel of voor een deel hun inkomen verkrijgen uit de recreatie, en de gasten. De kontactbijeenkomsten met de inwoners kun nen bekend worden geacht. In het najaar van 1967 zijn vier bijeenkomsten belegd die goed tot zeer goed bezocht zijn. Met betrekking tot de kontacten wil ik erop wijzen dat twee KVP-raadsleden in of bij plan Oost wonen. KVP-wethouder Dekker woont Meidoornplantsoen 77 en ondergetekende Voorweg 36a. Hebt u problemen of vragen komt u gerust eens aan. De beide wethouders Muelink (PvdA) en Dekker (KVP) houden elke dinsdagavond van 19.00-20.00 uur spreekuur in het Gemeente huis. Ook daar kunt U dus terecht. De KVP in Schoorl heeft een discussiegroep die bijna elke maand bijeenkomt. Het zal een verrijking voor de groep betekenen indien nieuwe inwoners tot de groep zouden toe treden. De gespreksleider van de groep is de heer Th. Roozendaal, Heereweg 174. Ook op deze manier is er sprake van 'inburgeren'. In Schoorl en Groet zijn vele verenigingen or ganisaties die het zeer op prijs zouden stellen indien nieuwe inwoners de gelederen wilden versterken. Enkelen van hen hebben ervaring als bestuurslid van een vereniging in hun vo rige woonplaats. Het zou plezierig zijn als deze 'talenten' ook in onze gemeente gebruikt zouden worden. J. B. M. MEIJER, voorzitter KVP afd. Schoorl Direct beschikbaar op vertoon ƒ2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast Hierbij een kleine reactie op eerdere rubriek waarin schrijver vroeg om te reageren op het door hem ge stelde. Inderdaad is ons volprezen week blad 'De Duinstreek' een pracht mid del tot verder contact in en met 'Oost'. Nu we het weer wat minder druk hebben na de verhuisperikelen en eens tijd voor wat bezinnig, zul len sommigen misschien eens gaan denken over verenigingswerk, clubs, gespreksgroepen of anderszins. Hier en daar zijn al kleinere of uitgebrei dere contacten gelegd. Ik denk b.v. aan de muziek. Er wordt in kleine kring al druk huismuziek beoefend. Is er iemand onder u die er ook ES De afdeling van de Plattelandsvrou wen hield op 16 januari haar jaar vergadering waarbij een binnenhuis architect een lezing hield. Algemeen Welzijn had een avond georganiseerd waar een voordracht werd gehouden over het Loo. De tafeltennisvereniging 'Duintref fers' hield een geslaagde tienkamp in de sporthal. Op 20 januari werd aan de Schoorlse brandweer de nieuwe brandweer auto overgedragen, het koor van de Berger Brandweer verleende mede werking aan de na de overdracht gehouden feestavond. De begrafenisvereniging 'De Laat ste Eer' hield haar jaarvergadering waarbij tot contributieverhoging werd besloten. veel voor voelt om één keer per week of per veertien dagen een avond samen te spelen, laat hij of zij niet schromen zich aan te slui ten. (Opgave b.v. aan ondergeteken de). We zoeken speciaal lagere in strumenten, maar ook andere zijn van harte welkom. Verder denk ik aan een gespreks groep. Voor liefhebbers van debat en discussie over alle belangrijke za ken uit deze tijd een goede gelegen heid in deze donkere maanden, b.v. één avond per maand mee te doen. De 'Waarnemer' van vorig artikel stelde voor om een wijkraad op te richten. Lijkt me een geweldig idee! In het begin van deze maand her openden zowel de heer Slot als de heer De Jong hun herbouwde be drijven en Algemeen Welzijn had de heer De Wijs van het RCN op bezoek die een causerie hield over de vreedzame toepassing van de atoomenergie. Op 11 maart werd zoals u nog wel weet de bliksemaktie voor het in middels praktisch voltooide Groene Kruisgebouw gehouden. In twee uur bracht u de nog ontbrekende 25 mille bijeen, 's Avonds werd in de sporthal een daverende feestavond gehouden waaraan Schoorls Ge mengd Koor en de Erika-kapel uit Hoorn medewerking verleenden. Wie neemt verdere initiatieven daar toe? Ten aanzien van vele proble men en probleempjes valt dan geco ördineerd iets te doen en op te los sen! Er zijn genoeg dorpszaken die aller aandacht trekken. Voorganger in deze rubriek: u ziet hier de eerste reaktie hopenlijk volgen er meer. Eventuele belang stellenden uit 'Oost': laat weten wie u bent en doe mee, zodat Schoorl voor u meer gaat betekenen dan al leen een forenzenwoonplaats H. HORNSTRA, Boksdoornweg 14, Schoorl, telefoon 987 Onze plaatsgenoot de heer Brede- wout was winnaar van de hoofd prijs van de loterij, hij kon de Simca in ontvangst nemen. De plattelandsvrouwen kregen les in Staatsinrichting van mevr. Broek man uit Bergen en de vereniging Hulp in Nood vierde haar 70-jarig bestaan. De heer Mereboer te Groet opende op II maart zijn nieuwe slijterij en op 10 maart stelde de heer R. Dek ker zijn benzinestaion, dat is ge legen aan de overkant van het ka naal te Schoorldam in gebruik. De gymnastiekvereniging 'Olympia' vierde haar 40-jarig bestaan met een vlekkeloze uitvoering, mevr. Breen-Boekel en de heer S. de Leeuw kregen een insigne opge speld als dank voor de vele werk zaamheden die zij in het belang van Noot van de redaktie: Als men in Schoorl muziek wil ma ken, is dat geen enkel probleem. Sinds jaar en dag bestaat in Schoorl het fanfarecorps 'De Vriendschap', dat best nog wat leden of leerlingen kan gebruiken. Spelen in 'De Vriend schap' betekent waarlijk opgenomen worden in de Schoorlse gemeenschap want het fanfarecorps zorgt voor op luistering van alle belangrijke evene inenten. Opgaven kan geschieden bij de heer Jo de Leeuw, tel. 525, of bij de redaktie van 'De Duinstreek'. de vereniging hadden verricht. De heer J. Beeldman heropende op 9 maart zijn bedrijf dat hij dras tisch uitbreidde en de heer C. Druy- ven te Groet opende aan de Meeu wenlaan te Groet zijn winkel in rijwielen en bromfietsen. De VVV Groet-Camperduin hield op 20 maart haar voorjaarsvergade ring in de Bokkesprong te Hargen. De heer Bouman opperde het idee om in de zomer de Erica-kapel eens te laten optreden maar hiervan heb ben wij niets kunnen bespeuren. Eind maart opende burgemeester Bergh de modelwoning die was in gericht in één van de nieuw ge bouwde eensgezinswoningen in plan Oost. Zoals bekend zijn deze huizen gebouwd door Smit's Bouwbedrijf uit Beverwijk en de modelwoning was ingericht door de fa. Spruyt uit Alkmaar. Op 17 maart hield de VVV Noord- Kennemerland haar voorjaarsverga dering in café 'De Viersprong'. Er waren nog geen 20 leden. De Plattelandsvrouwen hadden op de 13e van die maand de heer Van Pel op bezoek die een lezing hield onder de titel 'Kleurenpracht onder de zeespiegel'. De toneelvereniging St. Genesius gaf in 'De Rustende Jager' een opvoe ring van 'Het Blandje' uit het Kur- hotel. De heer Kleverlaan te Hargen her opende zijn geheel verbouwde en uitgebreide cafetaria. Op 1 mei vierde men ook in Schoorl weer het Oranjefeest en het comitee had der traditie getrouw weer voor een aantrekkelijk programma ge zorgd, Onder meer was er een fiets- puzzeltocht, een kindercircus, een autorally en des avonds was er weer het vuurwerk. Ome Gert Pater en zijn Schager dansers oogstten met hun optreden veel succes. De toneelvereniging 'Ons Genoegen' voerde het stuk 'Angst voor de een zaamheid op'. Bij de maandelijkse bijeenkomst van de plattelandsvrouwen had het een- dagsbestuur Evert Boeve uit Anke veen uitgenodigd die een lezing over mezen verzorgde. De fam. Peperkamp te Groet her opende zijn verbouwd bedrijf en het café 'De Bokkesprong' te Hargen werd voorzien van een discobar en de voetbalvereniging 'Duinranders' zag haar nieuwe sportveldencom plex, kleedlokalen en kantine offi cieel door de burgemeester in ge bruik gesteld. De reddingsbrigade vergaderde weer in 'De Bonte Koe' te Catrijp en op het eind van de maand hield de Stichting Volksmuziekschool Bergen Schoorl een voorspeelavond in 'De Rustende Jager'. Op de derde van deze maand opende Neptunus de 28e officieel het bad seizoen te Camperduin, de Platte landsvrouwen hielden haar geheel door eigen krachten verzorgde slot- avond en De Spar werd na een drastische verbouwing heropend. Schoorl's Gemengd Koor gaf een ge slaagd concert in de toeristenkerk op 6 juni. Op 25 juni had de drum band een concours georganiseerd, waarvan het succes overschaduwd werd door het dodelijk verongeluk ken van een buschauffeur die door de bliksem werd getroffen. De WV Groet-Camperduin organi seerde een brandweerdemonstratie en de fa. Nieuwland opende haar nieuwe zaak in Schoorls centrum. Het bejaardentehuis Erica werd na een drastische uitbreiding heropend en zoals elk jaar gaf de harmonie Excelsior uit Noord-Scharwoude een concert. In Schoorl vond de jaarlijkse lam pionoptocht plaats en de heer Haas broek trok in de winkel van de hr. Ens. Ook in Groet was grote belangstel ling voor de daar gehouden lampi onoptocht, de voetbalvereniging 'Duinranders' hield een ledenver gadering waarbij de discussies nogal hoog oplaaiden. Aan het eind van de maand aug. werd het boekje van de hr Goettsch uitgegeven waarin hij de geschiede nis van Schoorl beschrijft. Sindsdien heeft het boekje zijn weg gevonden naar talrijke belangstellenden. Op 30 augustus werd in onze ge meente voor de tweede maal de pro vinciale fokveedag gehouden. De kernploeg van de KNSB was te gast bij de familie Van de Garde, de heren werden officiéél door het gemeentebestuur ontvangen. In deze maand werd bekend dat de kalkzandsteenfabriek haar poorten zou gaan sluiten. Eind september werd de door de hr. Leysen jr. georganiseerde tentoon stelling over Oud Schoorl gehouden waarvoor een enorme belangstelling bleek te bestaan. Bij de Plattelandsvrouwen was een medewerkster van het productschap voor groenten en fruit op bezoek. Wethouder Dekker hield een lezing over Schoorl in nabije en verdere toekomst voor de katholieke mid denstandsvereniging, onze plaatse lijke tafeltennisers hielden een ge slaagd tournooi in de sporthal en verder werd het nieuwe gedeelte van het kinderhuis aan de Oor- sprongweg in gebruik genomen. De gemeente hield een contactbij eenkomst waarbij tal van zaken aan de orde werden gesteld. De Commissaris der Koning opende op de negende officieel het nieuwe politiebureau. De heer Alf. Leysen, aktief op het gebied van de geschiedenis van ons dorp organiseerde op 4 november een bijeenkomst in 'De Rustende Jager' waar de heren Schermer, Goettsch en de organisator lezingen hielden. De voetbalvereniging 'Schoorl' hield een ledenvergadering in café Honky Tonk. De heer H. Koel, die de ver eniging 40 jaar trouw had gediend, zag zich bij zijn aftreden als be stuurslid tot erelid benoemd. De toneelverenigingen St. Genesius en de Hargertoneelvereniging gingen een fusie aan en zullen voortaan ge zamenlijk spelen onder de naam 'Spel en Vriendschap'. De heer P. Duin opende zijn kunst handel in het voormalige politiebu reau. Verder hielde de afd. Schoorl van het Groene Kruis haar jaarver gadering en de konijnenfokvereni- ging een tentoonstelling. Op 16 en 17 november werden er weer contactavonden door de ge meente gehouden, de eerste was met de kampeerterreinhouders en de tweede met de nieuwe bewoners. In het kader van de landelijke aktie organiseerde ook de Schoorlse dealer van de SIMCA een show. De najaarsvergaderingen van de bei de VVV's werden op 23 en 24 nov. gehouden en de Schoorlse IJsclub kwam bijeen op de laatste van die maand. De Schoorlse vestiging van het Alk- maars Confectieatelier vierde haar eenjarig bestaan. Na een jarenlange lijdensweg werd op 8 december eindelijk de Groeter kleuterschool officieel door de in- spectrice ih gebruik gesteld. De Boerenleenbank Schoorl bestond 50 jaar en SUN houtbouw haar 20- jarig, en niet haar 50-jarig bestaan, zoals wij abusievelijk in de kop van het betreffende artikel vermeldden. 'Ons Genoegen' kwam met het blij spel 'Je kunt het toch niet mee nemen', en de heer Breen opende de eerste winkel in plan Oost. Op 21 december kwamen 400 be langstellenden tesamen voor de jaar lijkse kerstsamenzang in de toeris tenkerk en de Plattelandsvrouwen vierden het kerstfeest op de 20e van die maand. Zoals gebruikelijk willen wij, nu 1968 nog jong is, even stilstaan bij de zaken die ons in 1967 hebben bezig gehouden. Wij laten de gebeurtenissen in vogelvlucht en chronologisch de revue passeren en hierbij zij vooropgesteld dat wij niet de aktiviteiten hebben gememoreerd die de gemeente in het afgelopen jaar heeft verricht. Hiervoor verwijzen wij naar de in dit nummer gepubliceerde nieuwjaarsrede van burgemeester Bergh.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 6