De huldiging van burgemeester bij het koperen ambtsjubileum Bergh weekblad Uw salaris ontvangen op een Ge2insrekening bij de Boerenleenbank heeft meervoordelen dan alleen een rente van 3V2 Boerenleenbank UIT DE OOSTHOEK VVV Schoorl komt met een nieuwe gids uit Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening bij de Boeren leenbank kost niets extra, bespaart U veel zorg en moeite en biedt U bovendien de mogelijkheid: een Persoonlijke Lening te sluiten tegen aantrekkelijke voorwaarden. Uw plannen voor een eigen woning te realiseren doordat de Boerenleenbank U een gunstige hypothecaire lening kan verstrekken. gebruik te maken van betaalcheques. al Uw betalingen kosteloos door de bank te laten doen. een goed overzicht te krijgen van al Uw ontvangsten en uitgaven. A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten JAARVERGADERING 'HULP IN NOOD' HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen WIJ LAZEN in de Duinstreek van 20 maart 1936 De 16e maart van dit jaar zal in de annalen van de familie Bergh wel worden aangetekend als een van de meest boeiende maar ook als één der meest vermoeiende. Maar daaraan valt dunkt ons niet te ont komen als je als burgemeester we gens je koperen ambtsjubileum door je burgers in het zonnetje wordt gezet. De dag begon al vroeg, om negen uur werden voor het huis van de heer Bergh een aubade gebracht door de schooljeugd die er, met spandoekengewapend, eigengemaak te liederen zongen. De drumband en het fanfarecorps luisterden deze aubade op. De heer Bergh bracht op de hem eigen wijze dank aan de kinderen en iedereen kreeg een reep choco la. Door mevrouw Leeuwenkamp wer den namens de Rijvereniging een bloemstukje aangeboden. Na de aubade stonden bijeenkom sten op het programma met de raad en het gemeentepersoneel. Hier werd door verschillenden het woord gevoerd en cadeaux aangeboden. Omdat deze bijeenkomsten een be sloten karakter hadden en de pers daardoor niet aanwezig was, kun nen wij u over dit punt weinig zin nigs meedelen. Maar wel kunnen wij u informeren over de receptie die 's middags om half drie in 'De Roode Leeuw' be gon. Wethouder Dekker trad hier bij als ceremoniemeester op en hij kondigde in de door vele bloem stukken en fruitmanden in een feestzaal omgetoverde ruimte de ve le sprekers aan. Hij gaf iedere spre ker vijf minuten en naderhand bleek dat deze maatregel niet over bodig was. Talrijke mensen roemden de kwa liteiten van de heer Bergh. Zijn collega uit Bergen, de heer De Ruiter vertelde dat hij en de heer Bergh vaak samen op stap gingen en dat hij Schoorl's burge meester had leren kennen als een man die in de vergaderingen van de burgemeesterskring altijd voor de nodige kwinkslagen zorgde. De heer De Ruiter schetste het burge meestersambt als fraai, boeiend en vermoeiend. Uit de belangstelling voor deze receptie zag de heer De Ruiter hoezeer zijn collega gewaar deerd werd voor een overigens ma tige beloning. Zoals bekend is de honorering van een burgemeester afgestemd op het inwonertal van zijn gemeente maar, aldus burge meester De Ruiter, als burgemees ter kun je hierin maar een be scheiden bijdrage leveren. De heer De Ruiter wenste burgemeester Bergh toe dat hij nog vele jaren zijn ambt zou mogen bekleden en hij bood als blijk van waardering een gramofoonplaat aan. Burgemeester Kalb van de gemeente Zwaag-Nibbixwoud sprak namens de Intergemeentelijke Sociale Dienst die op voortreffelijke wijze de bij standswet toepast. De excellente voorzitter van de I.S.D. is de heer Bergh een man, aldus de heer Kalb van veel weloverwogen woorden met een fijnzinnige humor, een man met een warm hart voor de mis- deelden. De heer Kalb bood een tuinparasol aan. Pastoor Herzberg bood namens zijn parochie en zichzelf gelukwensen aan. De pastoor wees in zijn speech op de vele taken die de heer Bergh als hoofd van een recreatiegemeen te heeft en op de intermenselijke verhoudingen die de heer Bergh zeer ter harte gaan. Het doorbreken van de scheidsmuren, aldus pas toor Herzberg, ziet u met uw res pect voor een andere levensover tuiging, als een ideaal. Hij bood de heer Bergh een bloemstuk en een boekenbon aan. De heer Bronzwaar, inspecteur van het Lager Onderwijs bood zijn ge lukwensen aan door op te merken dat hij de gemeenschap feliciteer de met zo'n burgervader als de hr. Bergh. Mevrouw Broersma sprak namens de afdeling van het Plattelands vrouwen en wees er op dat ook mevrouw Bergh altijd klaar staat om de helpende hand te bieden. Mevrouw Broersma zij dat zij blij was dat we in Schoorl zo'n bur gemeester en zo'n burgemeesteresse hebben. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer Goettsch die er op wees dat er in de tijd dat de heer Bergh hier burgemeester is, veel is gebeurd. De heer Bergh heeft de heer Goettsch gestimuleerd de geschiedenis van Schoorl op schrift te stellen en heeft hem daarbij daadwerkelijk terzijde gestaan. Vervolgens gaf de ceremoniemees- ster het woord aan de heer Sle- king. Op deze love-in, aldus de heer Sleking spreek ik namens bei de plaatselijke WV's. De heer Sle king prees de jubilaris voor zijn di plomatiek optimisme waarmee hij de raadsleden weet wakker te hou den. Hij wees er verder op dat de afgelopen 40 jaar wel hebben aan getoond dat er wel degelijk voor twee WV's bestaansrecht was in Schoorl. In een humoristisch speech je merkte de heer Sleking op dat in het begin de burgemees ter altijd de ledenvergaderingen van de WV's bezocht. Maar hij is hier mee gestopt omdat hij bij de rond vraag als klaagmuur werd gebruikt door de leden en moest hij ant woord geven op vragen waarop hij het antwoord niet kon of mocht geven. Dankzij uw nimmer aflaten- Twaalf en 'n half jaar burgemeester van 't dorp In 1956 bleek deez' teerling een goede worp Na Jisp kwam duindorp Schoorl aan de beurt In die twaalf en 'n half jaar is véél gebeurd. Was Schoorl in 't beginstadium der recreatie Nu is zij, bij heel Nederland in de gratie Zand, duin, zee, zelfs gas is er aangeboord Wie heeft van Schoorl, Groet en Aagtdorp nooit gehoord In Uw één-achtste eeuw burgemeestersbestaan Is er veel voor onze gemeente gedaan Gesloopt, gebouwd, gekocht en gesporthald Verkocht, onteigend, geplanned en gevuisterbald. Maar de primus inter paris bleef burgemeester Bergh Proficiat dorpshuisvader, alle hulde, niets is ons te erg. De Dorpssint de pogingen, aldus de heer Sleking krijgen we nu een nieuwe weg naar Hargen aan Zee. De naam Hargen aan Zee is overigens niet zo best te gebruiken, bij het uitspreken voor de telefoon krijgt men aan de andere kant van de lijn de in druk dat men staat te gorgelen. Verder wees de heer Sleking op al datgene wat gedurende de afgelo pen I2V2 jaar al van de grond is gekomen en bood een fraaie kan delaar met drie kaarsen aan, daar bij de goede samenwerking van beide WV's met het gemeentebe stuur symboliserend. De heer Broersma bood namens het onderwijzend personeel zijn geluk wensen aan en wees op het vele werk dat de heer Bergh voor het onderwijs doet. Mej. Nuys bood een persoonlijke gelukwens aan en oud-wethouder Kaandorp die vervolgens aan het woord kwam, vertelde dat hij de heer Bergh indertijd de ambtske ten had omgehangen waarmee de ze een slaaf van de gemeente is ge worden. De heer Kaandorp vertel de dat hij 11 jaar met de hr. Bergh had mogen samenwerken en hij prees de jubilaris die voor moeilijk heden een oplossing moest vinden. Toen ik V/2 jaar geleden als wet houder aftrad, was het geld op, al dus de heer Kaandorp en hoe u het desondanks klaargespeeld heeft om nog talloze dingen van de grond te krijgen, is mij een raadsel. Van de waslijst van wensen bij uw instal latie is alleen het zwembad overge bleven. Er zijn altijd wel mensen die kritiek hebben ook op de aan koop van het nieuwe raadhuis. Maar, aldus de heer Kaandorp, als Bergen straks is opgedeeld tussen Alkmaar en Schoorl is het plezierig voor de Bergenaren als ze het raadhuis meer in hun richting ge plaatst zien. De heer v. d. Hart voerde het woord namens de Ned. Federatie voor Har monie en Fanfareorkesten en roem de de wijze waarop de hr. Bergh ijvert voor het samengaan voor de vier organisaties die nog in ons land bestaan. Mevrouw Haugh sprak namens het Kath. Vrouwengilde en attendeerde op het werk dat ook mevr. Bergh voor de plaatselijke verenigingen doet. Hierna stond de burgemeester voor de taak alle sprekers te beant woorden en hij deed dat op de hem eigen wijze. Tot de heer Sleking zei hij dat de raad graag één WV zou willen zien en tot de heer v. d. Hart zei hij te hopen dat de katholieke en chr. fanfareorkesten nog eens in 1 bond zouden kunnen worden onderge bracht. Zoals u weet is onder de bevol king geld opgehaald om de fami lie Bergh een cadeau aan te bie den en het bedrag bleek een dusdanige hoogte te hebben be reikt dat men 'n cadeau van al lure kon aanbieden. Dit gebeurde bij monde van de hr. Bosma, oud burgemeester van Limmen die wees op al datgene wat er in de afgelopen 12V2 jaar is totstand gekomen. Het cadeau, waarvoor spontaan door de bevolking was bijgedra gen, bestond uit een eethoek, bestaande uit een tafel, 6 stoelen en een fauteuil. In zijn uitvoerig dankwoord zei de burgemeester onder meer dat de saamhorigheid tussen de mensen is gegroeid maar dat men dat niet aan hem moest toeschrijven. Men heeft in heel West-Europa in dit opzicht veel te danken aan Paus Johannes XXIII die de onnodige scheidsmuren heeft geslecht. Op een dag als vandaag worden de dingen toegespitst naar de burge meester, zo zei de heer Bergh, maar ik ben geneigd te zeggen dat juist de raad en de bevolking de waarde van een burgemeester bepalen. Ik ben blij dat het dorpshuis er komt dat er plannen zijn voor een zwem bad en dat de woningbouw zo op gang is gekomen. Dit is gebeurd dank zij contacten met het gemeen tebestuur van Limmen die destijds de woningnood had weten op te heffen door contacten met de aan nemer Min. Schoorl heeft ook op deze manier veel kunnen doen. De burgemeester toonde zich bij zonder verheugd met het cadeau dat hij van de bevolking had gekre gen en merkte op dat het voor zo wel hemzelf als voor zijn gezin een heel grote dag was. Nadat het gezin Bergh met hun aanwinst op de gevoelige plaat wa ren vastgelegd sprak de heer N. J. Koomen namens de Oranjevereni ging en de drumband. Hij schetste de grote steun die de heer Bergh aan de Oranjevereniging en aan de drumband had gegeven en zei te ho pen dat we nog jaren in Schoorl zo'n burgemeester zouden mogen houden. De heer Blom voerde het woord als commandant van de Vrijwillige Brandweer en bood naast zijn goe de wensen, een fraai boekwerk aan. De heer Duyneveld bood namens de afdeling Schoorl van de Partij van de Arbeid zijn gelukwensen aan en wees op het feit dat een recre atiegemeente als Schoorl het finan cieel gezien moeilijk heeft. Hij pleitte er voor dat de naam van de burgemeester in die van het dorps huis zou worden verbonden maar uit het antwoord dat deze gaf bleek wel, dat dit niet meer nodig is. De boei, die nu door de heer Loos achter het gemeentehuis is neer gezet zal men nabij het dorpshuis situeren en de naam van het cen trum zal 'De Boei' worden. Hiermee symboliseert men de band die er tussen gemeentebestuur en bevol king leeft. De burgemeester prees de heer Dek ker voor de ijver en het enthousi asme waarmee deze zich in deze dag had gestort. Nadat wethouder Dekker had bena drukt dat iedereen aan het welsla gen van deze dag had meegewerkt werd om half zeven het officiële gedeelte beëindigd. TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 MAART 1968 DE DUINSTREEK SCHOORL HEREWEG 163 (nabij toeristenkerk) Tel. 213 960 vestigingen BERGEN DORPSSTRAAT 3 (hoek Kerkstraat) Tel. 3938 Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek De vereniging 'Hulp in Nood' hield j.l. vrijdagavond haar jaarvergade ring in het café van de hr. Slijker- man te Catrijp. De voorzitter, de heer J. H. Bergh, kon een tiental leden welkom heten. De notulen werden conform met dankzegging aan de samensteller, de heer J. Blom, vastgesteld. Er waren geen ingekomen stukken, terwijl uit de rekening en verantwoording over 1967 bleek dat men een batig saldo had van ruim duizend gulden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Bergh en Kaandorp bij acclamatie herkozen, terwijl de he ren Obdam en Beemsterboer wer den afgevaardigd naar de Bonds vergadering te Alkmaar. Over punt zes van de agenda, de instelling van een klas van 60,- uitkering volgde een geanimeerde discussie en werden de voor- en na delen van het instellen van deze nieuwe klasse uitputtend besproken. Men sprak af, de zaak voorshands te testen zoals ze nu is en, mocht er volgend jaar behoefte aan 'n in stelling van een nieuwe klasse be staan dan komt men nader op de zaak terug. Bij de rondvraag werd de secreta ris-penningmeester, de heer Blom dank gezegd voor de wijze waar op hij de financien van de vereni ging beheert en werd de burge meester alvast gelukgewenst met zijn ambtsjubileum. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Met de naderende lente in het vooruitzicht, meent Waarnemer er goed aan te doen, de aktiviteiten van onze amateur-tuinders even op de voorgrond te moeten halen. Overal in onze omgeving treft men nijvere lieden aan, die het aanzien van de woonwijken trachten te verbeteren en verwoede pogingen aanwenden om van vóór- en achtertuinen een lustoord te maken. Er wordt gespit, geplant, gepoot, gezaaid en grote hoe veelheden mest worden verspreid over de maagdelijke gronden. Straks zal blijken of het resultaten heeft gehad en men mag kijken naar al wat groeit en bloeit. Edoch, dat niet ieder de edele kunst van tuinieren machtig is, moge blijken uit het nuchtere feit dat de groei van de narcissen van ondergetekende bijzonder traag vordert. Maar dit mag u allen niet weerhouden, want dat het ook anders kan, blijkt wel uit de vele goede resultaten die men hier en daar al kan waarnemen. Waarnemer heeft zich verder ook maar niet verdiept in het pro bleem, waarom het niet wil groeien, maar heeft zich geworpen op een wekelijks terugkerend probleem. Wat is er dan aan de hand, wel, iedere zaterdag trekt Waarnemer met kroost er op uit, gewapend met een grote mand schillen, brood e.d., om de levende have rondom zijn woonoord te voorzien, van een aanvulling op het winterse menu. Het gaat Waarnemer n.l. net iets te ver, zijn overtollige schillen e.d. in de vuilnisemmer te moeten gooien. Hij doet daarom, wat smekende koeienogen mee warige schapen blikken en meer soortelijke ogen van hem ver wachten. Hij is vee-minded geworden en verdeelt zijn gaven tussen allerhand soorten huis-, trek- en sierdieren, die onze prachtige omgeving rijk is. En dat één en ander door deze dieren wordt ge waardeerd, moge blijken uit het feit, dat Waarnemer nog nimmer restanten terug moest nemen. Mede doordat Waarnemer het idee heeft, dat meer lieden met overtollige restanten zitten, stelt hij aan diegene voor, een soortge lijke wandeling te gaan maken door Schoorl's Dreven, om het vee deelgenoot te maken van onze restanten van hoog-conjuctuur, Want ook Waarnemer herinnert zich al te goed de schillensoepals u begrijpt wat ik bedoel. Mogelijk ziet een plaatselijke veehouder er nog 'brood' in, de taak van ieder te verlichten en ons van de schillen te verlossen. Tot slot aan allen die gewapend met brood en groen, schillen en etensresten op pad gaan, het vee te voederen. Waarnemer vernam van de VVD de Veeteelt Vóorlichtings Dienst, dat zelfs koeiemagen plastic zakken, aardappelmesjes e.d. slechts sporadisch overleven, zelfs de koe krijgt daar last van. En dat is natuurlijk allerminst de bedoeling. WAARNEMER H. v. d. Helm, Boksdoornweg 12 Schoorl, telefoon 719 BUITENGEWONE LEDENVERGADERING De VV Schoorl hield vorige weekj donderdag in Honky Tonk een bui tengewone algemene ledenvergade-l ring waarvoor de opkomst zonderj meer slecht was. De verhouding be- stuur-leden was ongeveer fifty- fifty. Maar voorzitter Van de Garde die weliswaar ook teleurgesteld was f over de geringe opkomst, was van mening dat degenen die thuis waren gebleven het met de gang van zaken wel eens zouden zijn. Want het ging op deze vergadering om het vast stellen van het nieuwe huishoude lijk reglement en de nieuwe statu ten van de VVV. Het bestuur heeft lange tijd aan de samenstelling hiervan gewerkt en men heeft bij de samenstelling er van veel daadwerkelijke steun on dervonden van de voorzitter van de Federatie, Mr. Breebaart. Deze was zelf op de vergadering aanwezig en mocht hiervoor een attentie in ont vangst nemen. De heer Van de Garde vertelde dat de besturen van beide WV's bij B. en W. zijn geweest om te praten over de mogelijke totstandkoming yan één WV voor de gehele ge meente. Het zat er nog niet in, al dus de heer Van de Garde, maar we zullen proberen zo goed mogelijk samen te werken om een zo goed mogelijk geheel te krijgen. De laat ste jaren is het heel aardig gegaan en de kortsluiting die er bij de subsidieaanvragen misschien is ge weest, is uit de weg geruimd. Hierna werden de statuten en het huishoudelijk reglement punt voor punt door de voorzitter aan de orde gesteld en konden de leden desge wenst commentaar geven. Er waren weinig op of aanmerkingen en bei de reglementen werden met alge mene stemmen aanvaard. De VW die zoals bekend tot dusver de VVV 'Noord Kennemerland' heette, heet voortaan de WV 'Schoorl'. Hoewel het niet op de agenda stond, knoopte de voorzitter aan de vergadering een rondvraag vast. Naar aanleiding van mede delingen in TV, radio en pers over de met Duitsland samenvallende Nederlandse vakanties in de juli maand verklaarde de heer Van de Garde niet door deze berichten verontrust te zijn. Verleden jaar waren we om deze tijd ook pessimistisch over de be zetting van augustus maar het is toch een beste maand geworden. De Federatie heeft evenals vorig jaar besloten zg. gerichte reklame uit te geven en trouwens, Duitsland is groter dan alleen Rheinland-West- falen waar de vakanties met die van ons samenvallen. En daarbij komt nog dat Schoorl hooguit voor 8 procent door Duitsers wordt be zet, de rest van de bezoekers komt uit Nederland. Over de te voeren reklame zei de heer Van de Garde dat men optie heeft genomen in de door de Fede ratie uit te geven kleurenfolder die 12 pagina's zal tellen. Het kost wel veel geld, bij een oplage van 300.000 exemplaren kost het 60 mille. De folder bevat gegevens over de ge hele provincie; ook zijn afbeeldin gen en gegevens van de oude ste den in opgenomen. Het is de bedoeling dat de VVV 'Schoorl' dit najaar met een nieu we gids uitkomt, men wil graag van het huidige systeem waarbij gaatjes geponst moeten worden af. Het erbij voegen van een sten cil waarbij dit van week tot week wordt bijgewerkt, is eenvoudiger. dat tijdens de overdracht van de Schoorlse molen aan de gemeente de akte van verkoop buiten werd getekend door Mr. van Tienho ven en burgemeester Van Fridagh dat in een toespraak ter gelegenheid van de overdracht werd gezegd dat de burgemeester en de mole naar tot de notabelen van een dorp behoren; dat de werklozen reduktiebonnen kregen van de Schoorlse Radio Centrale; dat Mr. H. P. Marchant in Bergen het woord voerde over het ka tholieke geloof en waarom het voor de katholiek onaanvaardbaar is zich bij de NSB aan te sluiten; dat de bijeenkomst een wanordelijk karakter kreeg en de politie er aan te pas moest komen om enkele NSB'ers uit de zaal te werken; dat een pond suiker bij W. van Ame- rongen te Bergen 22 ct kostte.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5