J}\.et auto en cataoan naat T^oenienie Jaarvergadering U.V.V. weekblad voeten van vezels marees II Het bestuur is gereduceerd tot 7 personen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ALCOHOLOGICA NU OOK BIJ ONS VERKRIJGBAAR HET IDEALE Het korset dat U de juiste houding, allure en steun geeft. Het vertrek uit Mamaia vond plaats om half zes en dat moest ook wel, om de grote afstand voor donker af te leggen. Om zes uur zagen we overal de kinderen al naar school gaan en de vrouwen naar het land. De vele wijngaarden werden be sproeid, nu zagen we ook perziken boomgaarden en zonnebloemvelden, die in bloei kwamen. In de moeras sige landen bij de Donau vele ooie vaars en ook de kleine zilverreiger. Hier en daar weer een koe met hoe der, of ander vee. De collectieve boeren kunnen voor zich zelf wat klein vee houden en een privé stukje grond. De produkten werden dan ook vaak vrij op de markt ver kocht. Men zag daar bosjes wortels van vijf stuks, enige kroppen sla, wat sperzieboontjes of andere groen te. Doperwten waren er in aanzien lijker hoeveelheden en ook vruchten als aardbeien en kersen waren over vloedig en goedkoop. Opvallend was onderweg door dit vrij vlakke land het aantal fietsers. De huizenbouw was in dit gebied heel anders dan in de bergen van Predeal, waar de woningen leken op Sloveense huizen. Hier in dit ge bied zag men vele bogen en pilaren en hardblauw geschilderde wanden. De temperatuur was vrij hoog en deze hele route gaf bijna geen ge legenheid om even aan de kant te staan: parkeerplaatsen zijn er nl niet en meestal loopt langs de weg een ondiepe greppel voor de afvoer van het water, zodoende is het bijna niet mogelijk aan de kant te gaan staan. In Moldavië vonden we veel wal- notebomen aan de weg en ook weer de braamachtige vruchten, die hier nogal veel werden geplukt. Ook boomgaarden met kersen waren talrijk en het grappige was, dat kinderen aan de weg stonden om ze te verkopen, ze hadden de kersen aan een stok gebonden, die rondom over een afstand van een paar dm de rode vruchten lieten zien. Het was een grappig gezicht! Overal zagen we nu de bonte kle derdrachten: voor Bacau droegen de vrouwen een strakke lange zwar te rok met een gekleurde voorbaan op 30 cm van onderen. De witte blouse had een gekleurde baan op de mouwen of was geborduurd. Iedere vrouw in Roemenië draagt bijkans een gekleurde sjaal. Merk waardig was te ondervinden, dat men nergens types zag, die men hier nozems pleegt te noemen. De hele weg was het verkeer niet noemenswaardig of het moest zijn, dat ook nu weer bleek dat je op 5 vrachtwagens maar één personen auto tegenkomt en ook misschien 5 wagentjes met Trakener paardjes. Zo langzamerhand was het terrein meer geaccidenteerd geworden en tegen de avond bereikten we de toe ristenplaats Piatra Neamtz, een stad met hypermoderne flats en hotels en tegelijk buurten met armzalige hui zen en straten. Na Bicaz bleek, dat de camping nog 16 km omhoog lag. We kwamen aan het meer terwijl er net een prachtige zonsondergang was een ideaal motief voor een kleuren dia. De volgende dag besteedden we om te rusten en de bergen te verken nen: een schat van bloemen bloeide aan de voet van deze Woudkarpa ten, waar we ook het kolenbranden nog zagen. De geweldige stuwdam levert ener gie en heeft meteen een prachtig meer geschapen. We maakten hier kennis met duitssprekende Roeme nen, die een applicatiecursus voor moderne houtbewerking volgden in de fabriek, die zich hier bevond. De ene drong er bij ons op aan vooral de prachtige stad Sighisoara te be zoeken met zijn vele middeleeuwse bouwwerken. Zijn vrouw zou ons dan wel als gids dienen. Na Bicaz was ons doel het noord oosten van Moldavië, waar zich de mooie kloosterkerken bevinden, waar de 16de zen 17de eeuwse fresco's op de buitenmuren nog al hun frisheid hebben bewaard. Ze liggen ten westen van de hoofd stad Suceava en moeten bij een bezoek aan Roemenië niet worden overgeslagen. Wie per vliegtuig naar Mamaia gaat, kan bijvoorbeeld een tweedaagse excursie maken naar deze kloosters. Na Suceava hadden we een aller aardigste ontmoeting met een aan tal jongelui: op een groot veld met aardbeien zagen we wel ruim 70 plukkers bezig, jong en oud. Op in stigatie van mijn vrouw liep ik het veld op om wat aardbeien te kopen; een opzichter verwees me naar de chef, die helemaal aan het eind stond. Deze verstond geen vreem de talen, maar riep enige jonge mensen, die Frans spraken. Toen ik mijn wens te kennen gaf, vulde de chef mijn korfje met de dikste en rijpste vruchten. Op mijn vraag hoeveel ik moest betalen, kreeg ik te horen dat dit voor de vriendschap was. De jongelui vroegen, of ze even mee mochten om de auto te zien en toen werd het daar een vraag en antwoord over de auto, die ze nooit hadden gezien. Wij van onze kant vroegen, hoe ze hier kwa men te werken en zo kwamen we van hen aan de weet, dat met in gang van de vakantie 15 juni ze een maand gingen werken voor de staat, om daarna tot 15 september vakantie te hebben. Ze werden er niet voor betaald, maar kregen wel zakgeld en ze vonden het heel nor maal, dat elke lyceist dat voor zijn land over had. Adressen werden uit gewisseld en tot afscheid kreeg mijn vrouw de onvermijdelijke handkus. Vele kaarten hebben we nadien uit deze stad ontvangen. Ze wilden ook graag corresponderen met jongelui uit het westen. In Gura Humorului ontmoetten we een geneesheer-directeur van een kuuroord in Vatra Dornei, waarmee we een heel gesprek hadden. De medische verzorging is staatszaak en voor ieder kosteloos. Hij zou ons graag zijn kuuroord laten zien, maar tot onze grote spijt konden we met het oog op onze verdere plannen niet aan de uitnodiging gevolg ge ven. Later speet het ons toch bij zonder. Op onze camping die bij een klein restaurantje lag hadden we dezelfde dag een grappige ervaring opgedaan: in dit staatsrestaurantje zwaaide een jong echtpaartje de scepter. Zij vond het enig met een paar mensen uit Olanda te spreken. Ze kon ons allerlei geografische bij zonderheden van ons land vertellen over dijken en polders enz. Ook van de taalstrijd onzer buren wist ze alles. Met haar twee jaar lyceum sprak ze een aardig mondje Frans. Toen we ons goed en wel hadden geïnstalleerd, ging plotseling de deur van de caravan open en daar stond het tweetal met een presen teerblad en erop twee glaasjes met een citroenschijfje plus twee tablet jes chocola. Het welkom! Maar - de glaasjes bevatten cognac! U be grijpt, hoe verwonderd ze keken, dat we nooit alcohol dronken. Of ze dan de glaasjes maar op onze gezondheid mochten legen? In het klooster van Humor troffen we de priester, die ons alles liet zien en met behulp van een spiegel ook het licht liet vallen op de schilde ringen in de donkere kerk. We vroe gen hem, of er veel mensen ter kerk gingen. Zijn kerkje was altijd vol, verklaarde hij. De staat be moeide zich in zoverre met hem, dat hij door de staat werd betaald. We vroegen hem naar de betekenis van de takken, die we in dit gedeelte van het land op hekken, deuren en karren hadden gezien. Dit was een symbool van vruchtbaarheid. Van hem hoorden we ook, dat de kruisen langs de wegen veelal bij putten stonden. De orthodoxe verschilden van de r.k. doordat op de laatste vaak de Jezusfiguur voorkwam en op de andere letterschrift was te lezen. Bij zo'n bron werd dan vaak gebeden, wat terugging tot de tijd, dat water zeldzaam was. We namen hartelijk afscheid van de vriende lijke priester. (wordt vervolgd) De vorige week hield de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Bergen een drukbezochte jaarver gadering in de voorzaal van 'De Rustende Jager'. De presidente, mevr. M. E. G. Ele- ma-Ansbach heette allen welkom, in het bijzonder de besturen van de Bergense zusterverenigingen en hen die voor het eerst de vergadering bijwonen. Daarna gaf zij het woord aan de secretaresse, mevr. A. B. van Gel der-Fret, die in haar uitgebreid en gedegen verslag memoreerde dat de afdeling het afgelopen jaar veel en belangrijk werk heeft gedaan. De vele takken van dienst, belangeloos door UVV-leden verricht en diver se werkgroepen zoals autodien sten, be jaarden werk, collecties, e.a. cultureel werk zijn een treffend voorbeeld geweest van hulpvaardig heid en naastenliefde. De penningmeesteresse, mevr. G. A. Kerkmeer-Floors merkte op dat de vereniging financieel kerngezond is. De boeken en bescheiden werden door mevrouw Woudstra en mevr. Bruin in de beste orde bevonden. Tot nieuwe kascommissieleden wer den benoemd: mevr. A. C. J. Brom mer-de Jong en mevr. G. M. Bruin. Voorts werd door de presidente 'n zestal dames geïnstalleerd t.w. me vrouw Boersma, Zr. Grau, mevrouw Lindenhovius, mevr. v. d. Pol, me vrouw Verburg en mevr. Honnert. Allen kregen het UVV-insigne opge speld. Het bestuur dat uit acht leden heeft bestaan, werd op eigen voorstel tot zeven gereduceerd. Definitief aftre dend waren: mevr. E. Finkensieper- Kerkmeer en mevr. A. R. Verkerk- Wissema. Beiden blijven adviseren de bestuursleden. Mevr. Van Gelder werd herkozen als secretaresse. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd mevr. M. J. A. van Lagen-v. d. Wijgaart. Hierna gaf mevrouw Verkerk een uiteenzetting van de opgerichte gym nastiekclub die met 15 deelnemers begon en thans tot 30 deelnemers is uitgegroeid o.l.v. mej. Louter. Het bestuur overweegt een tweede club in het leven te roepen. Vervolgens spoorde mevrouw Van Gelder de leden aan het maandblad 'Raad en Daad' te gaan lezen vanwege de goede artikelen die daarin voorko men. Na de pauze vertoonde de hr Blein in de bioscoopzaal zijn film: 'Israel' waarvan hij de oude en nieuwe ste den liet zien en verschillende as pecten belichtte. De Nederlandse vereniging van Huisvrouwen afdeling Bergen hield in hotel 'Boslust' aan de St. van Surcklaan haar jaarvergadering. De presidente van de afdeling, me vrouw N. Panbakker-Lindenbergh opende de vergadering en dankte de leden voor hun goede opkomst. Na het voorlezen van de notulen van de vorige vergadering door de se cretaresse, mevr. A. v. d. Horst- Clement, gaf de penningmeesteresse mevr. A Landsdorp-St^enbrugge, rekening en verantwoording over haar financieel beheer 1967 dat met een bedrag van 5.725,83 sloot. De begroting 1968 werd geraamd op 2.820,—. De kascontrolecommissie, bestaande uit: mevr. Tromp en mevr. Reitsma had niets dan lof over het accurate beheer van de gelden. Beiden wer den nogmaals tot kascontrolecom missie-leden gekozen. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek dat het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de vereni ging. De diverse gehouden cursussen werden met enthousiasme gevolgd en de vele activiteiten met succes georganiseerd. In het verslag werden de leden er op attent gemaakt, tij dens het kopen in super-markten prijsbewust te blijven en verhouding prijs en gewicht te controleren. Daarna werden de voorstellen van het hoofdbestuur en verschillende afdelingen stuk voor stuk onder de loupe genomen waardoor er uit de vergadering enkele suggesties naar voren kwamen die echter geen vas te grond kregen. Besloten werd de resultaten van de algemene verga dering van het hoofdbestuur maar af te wachten. Tot afgevaardigden naar die verga dering werden gekozenmevrouw Landsdorp en mevrouw v. d. Horst. In verband met de onvolledigheid van het bestuur werd tot vicepresi- dente gekozen mevrouw Van Ree, tot tweede secretaresse werd be noemd mevrouw N. Kollis-Plas. Me vrouw Ribbius-Eisenloefel moest wegens drukke werkzaamheden haar taak als tweede penningmeesteresse neerleggen. In haar plaats werd ge kozen mevrouw G. Munting-Lemkes, zodat thans het volledig bestuur be staat uit: Mevr. Panbakker (presi dente), mevr. Van Ree (vice-presi- dente), mevr. v. d. Horst (secretares se), mevr. Kollis (tweede secretares se), mevr. Lansdorp (penningmees teresse), mevr. Munting (tweede pen ningmeesteresse, mevr. G. Abbes- Starreveld (bestuurslid) en contact lid voor de I.V.H.A. mevr. H. J. Siegers-Reinders. Tot excursieleid ster werd benoemd mevr. v. d. Poll en plv. leidster mevr. Verwer. Na een korte rondvraag sloot de presidente de vergadering. Er zijn mensen die zeggen dat ze nooit drinken als ze nog moeten rijden.Hoogstens een paar glazen bier. Hoogstens. Wist u dat er in zo'n glas bier onge veer net zoveel alcohol zit als in een stevige borrel. Had u niet gedacht? U moet juist wel denken. An de duizenden verkeersongevallen per jaar met als oorzaak: ALCOHOL. Kleine hoeveelheden alcohol zijn reeds van zeer nadelige invloed op uw evenwichtsgevoel (wijze van rij den), op uw reactiesnelheid (rem men), uw dieptewaarneming (inha len) en op het rijden in het donker (nachtblindheid) 'Glaasje op' Laat je rijden!' Weet u nog wat dat zeggen wil? Dat u an derhalf uur moet wachten met rij den na een drankje. Dat u niet ach ter het stuur moet kruipen als u gedronken hebt. Er zijn treinen, bussen, taxi's voor uw plezier Een ernstig ongeluk zit in een klein glaasje. Natuurlijk drinkt u op een feestje wat, waarom ook niet! Maar rij dan niet zelf naar huis. Laat een ander rijden. Uw vrouw misschien. Bent u met feestjes gastvrouw? Hebt dan het beste met uw gasten voor. U bent een 'ideale' gastvrouw als u zorgt dat er naast de alcoholhouden de drankjes ook een voorraadje alco holvrije drankjes op de plank staat. DERDE BLAD DONDERDAG 21 MAART 1968 DE DUINSTREEK Ook andere merken zoals: Lastina, Lovable, Pastunette, Play tex, Peter Pan enz. zijn wij ruim ge sorteerd. U krijgt een prettige en vak kundige bediening in de spe ciale afdeling van PAYGLOP 15 ALKMAAR PAYGLOP 18 ALKMAAS Stelt u zich eens voor: een grote pluche kamer, helemaal wit, of he lemaal oranje, waarin aan elkaar gemaakte ballen een grillige, maar wonderbaarlijke komfortabele zit- mogelijkheid bieden. Of een rood- verlichte kamer, waar een dichtbe- plante garentuin de indruk wekt, dat de Tuilerieën op hun kop aan het plafond hangen. Of denkt u eens aan een reeks van ronde kamertjes, achtereenvogens in paars, oranje, blauw, rood en groen waar in gordij nen en vloer kleedjes nu eens grote voeten zijn afgebeeld dan weer han den, oren, lippen of ogen. Het is inderdaad nauwelijks voor te stellen, hoe dit alles er in werke lijkheid uitziet. Hij, die het zich zelfs nog voor dat het gemaakt werd voor stellen kon, is Verner Panton, de Deens architekt en ontwerper, die onlangs deze (en nog veel meer) futuristische ideeën uitwerkte aan boord van het Dralon-Meubelschip dat tijdens de pas gehouden Inter nationale Meubelbeurs in Keulen aan de Rijnoever voor anker lag. Geïnspireerd door de vele ver schijningsvormen van Draion en dooi de vele kleurmogelijkheden, die deze textielvezel biedt, wist Panton een unieke expositie te scheppen, die op internationaal niveau grote belang stelling wekte. Zo zal bijvoorbeeld een permanente tentoonstelling van industriële vormgeving in Kopen hagen een gedeelte ervan overnemen terwijl ook thema's van het Dralon- schip zullen worden gebruikt bij het evenement in het Parijs Louvre waar onder het motto 'Mens in de Ruimte' tal van internationaal be kende ontwerpers hun creaties zul len tonen. Eén van de ronde kamertjes, die Verner Panton voor het Dralon- meubelschip ontwierp. SCHOEI U ANTIEK U denkt natuurlijk, dat u met die friese staartklok van uw grootmoe der klaar bent. Of met de Drentse stoeltje uit 1592. Het is modern, om antiek te hebben en u vindt dat één stukje wel voldoende is. Helaas, wij moeten u teleurstellen. In de komende maanden zal slechts één antiek voorwerp in uw kamer niet voldoende zijn. Het begrip 'an tiek' is nu namelijk ook in de schoenenmode doorgedrongen en uw voeten zullen er aan moeten geloven schoenen die eruitzien, alsof ze lang geleden werden gemaakt, maar die toch vers uit de fabriek komen, mo gen dit voorjaar niet aan uw garde robe ontbreken. Deze antiek, ofwel 'old-finish'-schoe- nen kunt u herkennen aan de grote perforaties en de zware sierstiksels, aan de kappen op het bovenblad, en aan de gekartelde zoolrand, die bij gewoon schoeisel meestal glad is. 't voornaamste kenmerk is hierbij, dat ongecorrigeerd leer is gebruikt, waarin huidplooien en door het le vende dier opgelopen beschadigingen door prikkeldraad of insektensteken nog te zien zijn. Wij gaan dus duidelijk terug naar een natuurlijk produkt, waarvan de eigenschappen niet door kunstmatige middelen veranderd worden. De kleuren zijn getemperd gehouden bruin (kokos en cayehne), bruinrood (mexico), naturel (oker), beige (grin go) en groen (olive), terwijl het oude aanzien wordt onderstreept door een De antiek-look schoenen, die Nederlands' grootste damesschoenen fabrikant Anita dit voorjaar op de markt brengt schaduweffekt, dat hier en daar is aangebracht. Alle schoenen hebben een onbeklede, uit lagen opgebouw de hak, in hoogte variërend van 30 tot 40 mm en een open hiel. De leest is breed en hoog, waardoor de schoen veel teenruimte geeft, én makkelijk in hét dragen is. Dat deze moderne 'antieke' schoenen niet erg duur behoeven te zijn be wijst Nederland' grootste dames schoenenfabrikant Anita uit Waal wijk. Zij maakte een fraaie kollektie in deze 'old-finish'-schoenen, die voor minder dan vijfentwintig gul den vrijwel overal te krijgen zijn.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 9