D. Dooyes hield lezing over drukletters van gisteren, vandaag en morgen weekblad De ontwikkeling van het Noordzeebad GERRITSEN Groet Het litteken Gunstig jaarverslag voor Boerenleenbank KELTUM PLEET Algemeen Welzijn Het Oranjecomité zoekt collectrices A. CAKIRIAN Het speciale huis voor oosterse tapijten WIJ LAZEN in de Duinstreek van 27 maart 1936: OUDE MUNTEN GEVONDEN V.V. 'SCHOORL' GESLAAGD BOEKENFEEST Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen door Maartje Zeldenrijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 28 MAART 1968 DE DUINSTREEK De vereniging 'Algeemeen Welzijn' hield j.l. vrijdagavond in 'De Roode Leeuw' haar laatste avond van dit seizoen. Onder de belangstellenden bevonden zich enkele mensen die nauw bij het grafische werk zijn betrokken wat geen wonder was omdat het onderwerp van deze avond was 'De letter vandaag, gis teren en morgen'. Ds. De Jong zei in zijn openings woord onder meer dat de letter dient om de verbindingen met an dere mensen te onderhouden en dat er volkeren op aarde zijn geweest die niet eens de letter hebben ge kend. Wij in het westen hebben het voorrecht wel de vrije beschikking over de letter te hebben. Ds. De Jong gaf vervolgens het woord aan de heer Dooyes uit Am sterdam. De letter is een gewoon ding, aldus de heer Dooyes die niet alleen een belangrijke funktie heeft in het dagelijks leven maar waar van de geschiedenis interessant is. Als een krant haar lettertype ver andert valt dit op maar er zijn heel wat lezers die ontdekken hoe dit eigenlijk komt. Het lettertype be paalt het uiterlijk van een krant en dit type is anders van vorm dat datgene wat in belletristische wer ken wordt gebruikt. De Chinezen hebben talrijke ont dekkingen op hun naam staan en ook zijn zij eigenlijk de uitvinders van het drukken met losse woordte kens. Omstreeks het jaar 1450 vond men in West-Europa het drukken met losse letters uit. Voordien moesten boeken met de hand worden ge schreven, in de zg. schrijfwerkplaat sen waar klerken uit de mond van de verteller de tekst van het boek opschreven. Als zo'n verteller zich soms vergiste werd deze vergissing ook in het boek weergegeven van daar dat men nogal eens onjuist heden in de met de hand geschre ven werken aantreft. De heer Dooyes zag het huidige systeem met loden letters op zijn laatste benen lopen omdat er in de toekomst andere methoden zullen worden gebruikt. Zoals bekend bestaat ons alfabet niet uit 26 letters maar liefst uit 460 tekens als men een onderscheid maakt tussen de verschillende let tersoorten en typen en als men de leestekens meerekent. Sommige mensen zien onze landge noot Coster en andere weer de Duitser Gutenberg als de uitvinder van de boekdrukkunst maar zoals reeds gememoreerd hebben we de ze uitvinding eigenlijk aan de Chi nezen te danken. De heer Dooyes had twee school borden tot zijn beschikking waarop hij de belangstellende aanwezigen uiteenzettingen gaf van de gebruik te typen en soorten letters, uit zijn betoog bleek dat de letter A in de Dorpsstraat 3, telefoon 4388 Hedendaags, oud en antiek loop van de geschiedenis talloze malen van vorm is veranderd maar dat wij nu hetzelfde type gebrui ken als de Grieken in de 8e eeuw voor Christus. Verder zei de heer Dooyes dat het pocketboek allerminst een idee van deze tijd was maar al dateert van het jaar 1500 toen een Romeins ge leerde een drukker opdracht gaf een boekwerk van iets handzamer formaat samen te stellen. In die ja ren stond de Romeinse boekdruk kunst op een hoog peil en onze ge leerde Erasmus had er zelfs een tocht over de Alpen voor over om dze heren te bezoeken. Men neemt aan dat in die tijd Erasmus zijn 'Lof der zotheid' schreef. Na de pauze gaf de heer Dooyes zijn visie op de toekomst als de computer voor gehele andere let tertypen heeft gezorgd die met het elektronisch oog kunnen worden gelezen. In onze tijd spreekt de ef ficiency een grote rol en vereen voudiging is een eerste vereiste. De heer Dooyes zei conservatief genoeg te zijn om grote waarde te hechten aan de tot heden toe gebruikte let tertypen en hij noemde het een groot verlies als deze zouden ver dwijnen. Maar hij voorzag dat onze achterkleinkinderen nog wel het zelfde alfabet zullen gebruiken als wij. Mevrouw Jansen vroeg na de pau ze het woord en merkte op dat Ds. De Jong binnenkort wegens zijn vertrek naar Brabant de gemeente zal verlaten en dat dit de laatste avond was waarop ds. De Jong als voorzitter van Algemeen Welzijn op trad. Mevrouw Jansen bood als blijk van waardering voor 't vele werk dat ds. De Jong voor de vereniging heeft verricht, klimrozen aan voor het nieuwe huis van de aftredende voorzitter. Mevrouw De Jong kreeg een boeket bloemen. Ds. De Jong merkte in zijn dank- dat de heer Kettenborg onslag had gevraagd als hoofd van de Open bare Lagere School te Groet; dat op de vergadering van de Schoorlse Gemeenteraad nogal wat oppositie bestond tegen de plannen van B. en W. het sport park in het kader van de werk verschaffing te doen verbeteren; dat men het van de zijde der raad vreemd vond dat een gemeente werk ging verrichten voor een particulier i.e. de voetbalvereni ging SVV; dat er duizend gulden werd gevo teerd voor de verbetering van het raadhuis en de aanschaf van meu bilair; dat de VVV Groet-Camperduin weer haar jaarlijkse reklametocht orga niseerde, kosten per deelnemer een rijksdaalder; dat bij S. W. de Leeuw te Schoorl - dam een Gazelle-rijwiel 38,- kostte. woord op dat Algemeen Welzijn de oudste vereniging in Schoorl is, zij bestaat al 50 jaar en dat zijn voorganger Ds. Boeke nog één van de oprichters van de vereniging is geweest. Ds. De Jong zei dat hij maar een bescheiden rol in de ver eniging had gespeeld en dat het werk door mevrouw Jansen en de andere bestuursleden was verricht. De aftredende voorzitter vond dat de belangstelling voor de vereniging in de loop der jaren groter is ge worden ook de nieuwe bewoners hebben belangstelling voor Alge meen Welzijn. Tenslotte dankte ds. De Jong de leden voor hun trouwe opkomst en sloot omstreeks half elf de bijeen komst. Zoals bekend is onlangs begonnen met de aanleg van de weg naar Hargen aan Zee. Duizenden mensen zullen van deze weg naar zee kun nen profiteren. Er dienen grote hoeveelheden zand te worden ver zet en zoals u zelf kunt constateren zijn de draglines hiermee dagelijks bezig. Op een terrein nabij het res taurant 'Golfzang' is een ge weer gevonden dat afkomstig bleek te zijn uit de Frans-Russische oor log. Nu is deze week opnieuw een overblijfsel uit vroeger tijden naar de oppervlakte gebracht en wel in de vorm van talloze hoeveelheden oude munten. Na te zijn gereinigd bleken het gouden munten te zijn uit de tijd toen de Fransen hier de baas waren. De geldstukken zijn de zg. Louis XV florins die per stuk volgens insiders een waarde verte genwoordigen van 50,-. Na tel ling bleken er precies 5000 munten te zijn en er is nogal wat geharre war geweest over de kwestie wie eigendomsrecht kan doen gelden op de gevonden schat. Na rijp beraad tussen Staatsbosbeheer, het Hoog heemraadschap en andere instellin gen heeft de Rijksconsulent voor het Muntwezen te Amsterdam de knoop doorgehakt. Hij heeft nl. bepaald dat de inwoners van Schoorl de enige rechthebbenden zijn en daar om zal volgende week maandag aan alle ingezetenen een munt worden uitgereikt. Iedereen die in Schoorl staat inge schreven wordt volgende week maandag om tien uur op het ter rein aan het begin van de nieuwe weg verwacht om het geld in ont vangst te nemen. Wel moet men kunnen bewijzen ingezetene van Schoorl te zijn en daarom wordt aangeraden een paspoort, een bewijs van Nederlanderschap of het trouw boekje mee te nemen. Het programma van het oranjeco mité ziet er weer bijzonder aantrek kelijk uit, wij komen hier in een volgend artikel nog op terug. Het organiseren van een goed pro gramma brengt natuurlijk wel de nodige kosten met zich mee maar door uw vrijgevigheid weet men dit elk jaar wel weer op te lossen. Dit geld wordt elk jaar d.m.v. in tekenlijsten bij u opgehaald. He laas dreigt dit jaar de organisatie wat in de war te lopen doordat verschillende collectrices afbericht hebben gegeven door ziekte etc. Het is daarom dat het oranjecomité een beroep doet op vrouwelijke vrijwil ligers om in de week van 4 tot 11 april met een intekenlijst te lopen. Per lijst zijn het plm. 20 adressen. Opgaven bij mevr. De Geer van Jutphaas - Snijders, Slotlaan 10, tel. 613 of bij mevr. de Leeuw, Reiger- weg 17, Groet, tel. 406. Geeft u zich deze week nog op! Het oranjecomité zal u zeer dankbaar zijn. De Boerenleenbank te Schoorl-Ber- gen kan op een alleszins gunstig 1967 terugzien, zo blijkt uit het jaarverslag. Het spaartegoed gaf weer een uiter mate grote aanwas te zien, het to tale tegoed op de spaarrekeningen bedroeg op 31 december j.l. een be drag van ruim öVa miljoen gulden, terwijl het totaal aan toevertrouw de middelen op die datum was ge stegen tot nog een miljoen meer. Ook in 1967 werd een onvermin derd beroep op de bank gedaan voor het verstrekken van leningen, in totaal werd een bedrag van 1.239.900,- aan nieuwe leningen verstrekt, terwijl de uitstaande le ningen op de laatste dag van het vorig jaar een bedrag aangaf van bijna 3V2 miljoen gulden. De be drijfswinst bij de bank was ruim 9 mille en deze winst zal geheel naar de reserve worden overge boekt. Verder wordt in het jaarverslag op gemerkt dat in het kantoor te Ber gen een kluis met safe-loketten werd aangebracht en dat daar een nacht-kluis-installatie werd inge richt. Hiermee kan de bank ook haar Berger relaties de nodige ser- Morgenavond, vrijdag 29 maart wordt de voorjaarsvergadering van de VVV Groet-Camperduin gehou den in het restaurant van de heer Kavelaar te Camperduin. Veel nieuws staat er niet op de agenda, het zijn de gebruikelijke zaken, zoals de verschillende ver slagen en de bespreking van het programma voor het a.s. seizoen. Maar toch lijkt het ons noodzake lijk dat zoveel mogelijk leden de vergadering bezoeken al was het al leen maar om met haar voorzitter te kunnen concluderen dat binnen niet al te lange tijd een nieuwe badplaats binnen het werkgebied van de VVV zal zijn gerealiseerd. Zoals bekend is in aanleg de nieuwe autoweg vanaf Camperduin naar het stille strand. Het stille strand wis selde in de loop der jaren van naam, zoals het Schuitegat, het vice verlenen. Het dienstenpakket werd in 1967 uitgebreid en er be staat ook bij de Boerenleenbank thans de mogelijkheid een persoon lijke lening af te sluiten. Ook wordt een druk gebruik gemaakt van de betaalcheques en bestaat een toe nemende belangstelling voor de zg. Gezinsrekening waarop een rente van 31/2 procent wordt vergoed. Nu steeds meer bedrijven en instellin gen de salarissen via de bank beta len blijkt de gezinsrekening voor de betreffende werknemers veel voordelen te bieden. De Boerenleenbank Schoorl-Bergen i§ met nog 600 andere banken aan gesloten bij de Coöperatieve Boe renleenbank te Eindhoven. Tesamen beschikken deze banken over bijna 1000 vestigingen in Nederland. Het totaal van de toevertrouwde gelden beliep op 31 december 1967 een bedrag van 4,6 miljard gulden waarvan 4 miljard gulden spaargeld werd ingelegd door meer dan twee miljoen spaarders, De boerenleenbank Schoorl-Bergen houdt volgende week dinsdag 2 april haar algemene vergadering om acht uur in café Slijkerman te Catrijp. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een be stuurslid en van een lid van de raad van toezicht. douanepad en de laatste jaren kreeg het strand de naam Hargen aan Zee. Men is niet zo gelukkig met deze naam, de heer Sleking heeft tijdens de receptie van de burge meester gezegd dat het bij de uit spreken van die naam per telefoon aan de andere kant van de lijn lijkt of men staat te gorgelen. Men ziet graag de naam 'Noordzee bad Groet' gerealiseerd, hiermee wordt een zekere alledaagsheid van het rijtje van 'zeeën' doorbroken en daarbij komt nog dat de nieuwe naam fonetisch beter ligt. Men heeft ook nog gespeeld met de gedachte het nieuwe strand het 'Pipostrand' te noemen omdat op namen voor deze populaire serie voor alle kinderen van 2 tot 100 jaar hier werden gemaakt. Hoe dan ook, in 1969 hoopt men met de aanleg gereed te zijn en zal men naar hartelust kunnen baden op een steenworp afstand van aller lei voorzieningen die een modern badleven nodig heeft. Momenteel zijn machtige bulldozers bezig grote happen zand uit de la gere duinen te graven en dit zand wordt naar nabijgelegen opslag plaats afgevoerd. Toen ca. 6000 jaar geleden zich hier de eerste strandwallen vormden be gon in feite datgene wat nu hier het strandleven mogelijk maakt. Dit ging natuurlijk niet vanzelf want deze evolutie werd vergezeld door talloze rampen en watersnoden. In de 16e eeuw werd het Hoogheem raadschap ingesteld en werd er met kracht gewerkt aan de instandhou ding van dit gebied door de aanleg van de Hóndsbossche Zeewering. Ternauwernood ontsnapten we ove rigens in 1953 aan een ramp want toen kwam in die februarinacht het water ook over de dijk. De op de dijk aanwezige onderhouds- spoorlijn werd door de kracht van het water van de dijk geslagen. Zoals bekend zal in het kader van de Deltawerken, de Hondsbossche met 3 meter worden verhoogd. Om tot de aanleg van de nieuwe weg te komen moesten talloze moei lijkheden worden overwonnen. De VVV Groet-Camperduin nam het initiatief om tot ontsluiting van het strand op de nieuwe plaats te ko men omdat het strand te Camper duin steeds smaller werd. Hierdoor zou de voornaamste trekpleister zijn weggevallen. Er is veel overleg tus sen de verschillende instanties ge weest en het is aan de nimmer af latende ijver van burgemeester Bergh te danken geweest dat uit eindelijk alles voor elkaar kwam. Tot slot willen wij u even wijzen op de tv-uitzending van zaterdag avond 30 maart. Dan zak om drie minuten over zeven in AVRO's 'Re giovizier' op Nederland 2 aandacht worden besteed aan de ontwikkeling van het Noordzeebad Groet. Programma zondag 31 maart ZAP 1 - Schoorl 1, 2.30 uur DDO 3--Schoorl 4, 2.30 uur Zaterdag 30 maart Jong Holland 3 - Schoorl, 4.15 uur Welpen: Berdos a - Schoorl a Schoorl b - Egmondia f Het boekenfeest dat vrijdagavond j.l. voor een geheel bezette schouw burgzaal van 'De Rustende Jager' een half uur later dan was aange kondigd begon, werd door de heer H. M. O, Valenton (Bergensche Boekhandel) geopend die daarna na opening van het toneeldoek de twaalf literatoren gezeten achter een met witte lakens bedekte tafel onder applaus van het publiek pre senteerde. De eerste dichter was de jeugdige Gerrit Bakker uit Alkmaar die een dichterlijke visie gaf over een aard appel, dennenappel en een vliegen- zwam. De Groninger dichter Riekus Waskowsky bracht met zijn literai re grapjes hilariteit teweeg. Judith Herzberg droeg een gedicht voor naar een gegeven van een krantenbericht. Roland-Holst droeg proza voor over idealisten die to maten en appelsap verre verkiezen boven jenever. Volgens hem kan deze blatende kudde schapen, die allen in een gewillig spoor lopen ook niet een oorlog voorkomen. De jongste van de dichters, Hans Vlek droeg met flair en met suc ces een tweetal gedichten voor. De voordracht van F. ten Harmsen-v. der Berg ging wegens defect van de microfoon grotendeels verloren. Voor Jan Hanlo zijn gedichten is tijd en studie nodig ze te begrijpen. Voor een paar oude gedichten van hem kon men meer begrip op brengen. Jan Pieter Guepin besloot deze li teraire avond met enkele oude en nieuwe gedichten. Met een gezellig bal muzikaal geïl lustreerd door de langharigen Cuby and the Blizzards eindigde deze dichters-manifestatie die georgani seerd was door K 66. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Desondanks was ze om zeven uur al beneden. Als hij vroeg is ben ik het ook, dacht ze opgewekt. Ze kookte alvast een paar eieren en sneed een dubbel aantal plakken brood, zo vast was ze ervan overtuigd, dat hij nu ieder ogenblik voor de deur kon staan. Om kwart voor acht ging de bel. Een lach over haar gezicht. Vlug deed ze haar schortje los en rende naar de gang. Doch toen ze door het raampje keek, ontstond er meteen een bang voorgevoel in haar. Voor de deur stond de telegrambesteller. Map opende de deur en nam het telegram aan. Ze liep er mee naar de keuken en scheurde het los. Ze las: 'Kan onmogelijk weg, Vind het erg spijtig. Brief volgt. Wieg.' Gelijk viel ze op een stoel neer en begon zenuwachtig te snikken. 'En daar had ik zo op gerekend', zei ze, half over luid. 'Ik had 'm zo graag op z'n verjaardag hier gehad. En nu Geruime tijd huilde ze haar leed uit, maar plotseling drong het tot haar door, dat er van boven geluiden hoorbaar waren. Tenslotte realiseerde ze zich, dat ze ook een dochter had, die nu wakker was geworden en zich meldde: 'Mamma! Mamma Map kwam overeind en veegde haar tranen weg. 'Ik kom, lieveling! Mammie komt je halen, hoor!' Terwijl ze haar dochtertje waste en kleedde, groeide er een idee in haar op. En dat was dusdanig, dat haar blik verhel derde. Als jij niet bij me kunt komen, lieve jongen, dan kom ik naar jou toe. Ze zette het kind in de kinderstoel en zocht in de kamer naar de atlas, waarop ze Wieg's reizen altijd natrok. Zenuwachtig bladerde ze, tot ze Frankrijk had gevonden. Met haar vinger zocht ze naar Le Havre en toen ze de stip gevonden had, slaakte ze een zucht, dat is niet zo heel ver, dacht ze. Van hier naar Antwerpen was zo'n tweehonderd, zeg dat er nog een honderdvijftig bijkwam, dan was het driehonderdvijftig kilo meter. Met een beetje geluk was ze er in zes of zeven uur. En het was nu nog geen half negen. Als Gerdientje gegeten had, bracht ze haar thuis en dan meteen door naar Le Havre. Werd het voor Wieg toch een verrassing. HOOFDSTUK 6 Met het gas vrijwel constant op de plank reed Map Lakeman in zuidelijke richting. Het was toch nog later geworden als ze zich voorgenomen had. Voor alle zekerheid was ze nog even naar de garage gegaan om de Daf na te laten kijken. Met een goed uurtje zou hij klaar zijn, werd beloofd, en van dat uurtje had ze gebruik gemaakt om Gerdientje naar de Beemster te brengen, waar ze tevens van haar plan vertelde om Wieg op te zoeken. Moeder Ruizenaar had er maar half oren naar: zo ver weg en dan een vrouw alleen. En als je nou es was krijgt met de auto? Maar Map had haar vrees weggelachen. Ik neem voldoende geld mee, en als ik pech krijg, ga ik met de trein verder. Hoe ik er kom, kom ik er, maar ik zal Wieg zelf felici teren met zijn verjaardag. Het was toch nog half elf geworden, voor ze kon wegrijden. Maar nu had ze dan ook een bepaalde zekerheid, dat de wagen berekend was op zo'n lange rit. Naast zich lag haar tas met enkele briefjes van honderd en wat Belgisch en Frans geld, dat ze enpassant even op de bank had gewisseld. Plus haar pas en de autopapieren. Gelukkig, dat het niet zo druk op de weg was. Ze keek naar de snelheidsmeter, die net over de honderd wees. Zo hard had ze misschien nog nooit gereden en zeker niet zo'n lange af stand. Meestal deed ze het kalm aan, als ze Wieg naar de boot had gebracht. Ze had immers de tijd voor zichzelf? En Ger dientje was thuis goed verzorgd, dat wist ze. Oma en de ooms en tantes waren allemaal even gek op de kleine meid. Mis schien verwenden ze haar wel te veel, maar dat moest ze maar op de koop toe nemen. Wieg ging nu voor, want hij was van daag jarig. Happy birth day, my darling. Toch maar fijn, dat ik met mijn achttiende jaar al kon rijden. Nu beschik ik over de nodige routine en vaardigheid die komt me vandaag prachtig van pas. In de boekwinkel in de stad had ze in de gauwigheid nog een toeristenkaart gekocht. Die lag onder haar tasje, opengevou wen. Ze wist nu, hoe ze moest rijden. Eerst naar Antwerpen, daar de tunnel door en dan richting Gent. Tot zover wist ze het nu. Tegen de tijd, dat ze daar was, ging ze vlug ergens eten en dan vooruit, de laatste tweehonderd kilometer. Maar zover was ze nog niet. De wagen snorde over de autoweg. Het geluid van de motor klonk haar als muziek in de oren. Ze naderde een file wagens óp de rechtse rijbaan en keek in de spiegel, of de weg vrij was om te gaan inhalen. O ja, laat ik van nu af aan mijn richtingwijzer niet vergeten, want dat is in België en Frankrijk verplicht, als ik ga inhalen. Nee, er kwam niets aan, dus ging ze naar de inhaalbaan over. In de verte zag ze Rotterdam al. Daar kon ze nu omheen rijden, scheelde alweer. Als ze naar de haven ging om Wieg te brengen, moest ze altijd dwars door de stad. Die kon ze nu laten liggen. De verschillende circuits gaven haar geen moeilijkheden. Ze tuurde alleen maar naar de borden als Dordrecht en Antwer pen. De rest interesseerde haar niet. Voor twaalven had ze Rotterdam al achter zich en bevond ze zich op de brede weg naar Breda. Ook Dordrecht ging ze langsheen, had ze op de kaart gezien, doch bij Breda moest ze rechtstaf in de richting Zundert. Daar was de grens. De snelheidsmeter wees constant honderdvijf. Snel genoeg, dacht ze. Ik schiet lekker op. Als ik geen tegenslag heb met files of wegomleggingen, ben ik binnen het uur bij de grens. Dwars over de Moerdijkbrug stond een hevige bries. Ze voelde het aan het stuur en matigde even haar snelheid, toen ze de wagen voelde wegtrekken. Brokken maken heeft geen zin. En ginds is de afrit alweer. Over de brug verhoogde ze haar vaart weer; zo gaat het lekker. Links van de weg zag ze de lange trein gaan voor België. Dat had ik ook kunnen doen, dacht ze, maar ik ben niet zo sterk in Frans en wie weet, welke moeilijkheden ze gehad zou hebben bij het overstappen. Wieg sprak wel tamelijk goed Frans, die kende van alle talen vol doende om zich verstaanbaar te maken. Zelfs sprak hij een mondje Japans. Nou, wat dat voor apetaal was. Ze herinnerde zich uit haar eerste huwelijkstijd, dat hij eens een demonstratie had gegeven, hoe een Japanse opzichter de havenarbeiders commandeert. Ze had krom gelegen van de slappe lach. Wieg kon toch zo kostelijk verschillende mensen imiteren. Mij dunkt, aan boord zullen ze ook wel eens om hem lachen. De weg naar de grens was smaller en telkens zat ze achter 'lange, hoog opgeladen, trailers, terwijl van de andere kant ook een druk verkeer was. Daar heb ik op gerekend, dacht ze. Ik ben een klein half uurtje voor op mijn tijdschema, dat ik nog gauw even heb uitgerekend. In Zundert controleerde ze haar benzinevoorraad en besloot bij de eerstvolgende pomp nog even te tanken. Met het reser voir vol, stopte ze bij de douane, waar ze haar papieren en pas overhandigde. Maar de pas kon de man niet schelen. Hij had alleen maar belangstelling voor de groene kaart, die in orde bleek. Beleefd saluerend deed hij een pas terug en Map be dankte hem vriendelijk lachend. In Antwerpen was het druk. Bovendien reden er trams in de straten en dan was ze altijd bizonder voorzichtig. Je wist nooit waar ze op een gegeven ogenblik vandaan kwamen. Toch bereikte ze al spoedig de tunnelingang en gedurende de rit onder de grond zat ze geklemd in een file, die niet harder op schoot dan dertig. Geduld, Map, straks ben je er uit en zal er wel een gaatje zijn. Je bent nog vóór op je tijd.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5