T Gemeenteraadsvergadering Bergen bloembakken ië dl Oranjevereniging hield jaarvergadering Nic. Jonk exposeert beelden in Bergen AGENDA 0 karei Sb? ■A.MEIBOOM ES™ Doktersdiensten IN DIT NUMMER Lente in de duinen van Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Subsidies K66 krijgt ƒ5.000,- subsidie Hierdoor berichten wij u, dat onze kantoren op de volgende dagen gesloten zullen zijn Vrijdag 12 april 1968 Dinsdag 30 april 1968 Coöp. Raiffeisenbank Zaterdag 4 mei Zondag 5 mei Koninginnedag 30 april echte gezinsbank Groot en klein Tekens vol energie Titels uit de mythologie Agenda Schoorlse Gemeenschap DONDERDAG 4 APRIL 1968 42e JAARGANG nr. 13 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar f 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs; 16 cent per mm. Contracten speciale tarieven Op de l.l. gemeenteraadsvergadering, die tegen middernacht sloot, hebben de leden van de raad over verschillende agendapunten vooral over de exploitatie van bejaardenpensions die nog al zeer in trek zijn vanwege de goede ver diensten langdurig van gedachten gewisseld. Het college van B. en W. wil het verbouwen van dergelijke panden aan banden te leggen een verordening in het leven te roepen, met het oog op een goede woongelegenheid en de veelal ontbrekende verzorging en verpleging van de bejaarden. Verschillende exploitanten hebben weinig besef van wer kelijk goede verpleging van de lichamelijk en geestelijk minder-valide bejaarden. In overleg met de plaatselijke Cen trale Commissie Bejaardenzorg, heeft B. en W. het dan ook wenselijk geacht aan de exploitatie van dergelijke pensions paal en perk te stellen. De heer Riemersma (BP) merkte op dat bedoelde verordening spreekt van vaststellen op gebruik van ge bouwen, waarin over bejaarden geen woord wordt gerept. Men is daar om geneigd aan te nemen, dat het doel van deze verordening geheel anders is, dan door het college wordt voorgesteld. Dit gebrek aan open heid is bedroevend. Het college ge bruikt in de verordening de term winstoogmerk. Winstmaken is juist het kenmerk van particulier initia tief aldus spreker. De overheid is zelf niet bij machte al deze bejaar den een tehuis te geven en toch waagt zij kritiek uit te oefenen op diegenen die hun huizen voor hen openstellen. Volgens onze fractie is de bejaardenzorg goed geregeld en zijn wij tegen bureaucratie en on nodige kostenverhoging. Daarna liet hij zijn fraktiegenoot de heer Smit een aantal amendementen uitdelen. Burgemeester L. J. de Ruiter wees op de urgentie van deze zaak en merkte daarbij op dat bij afwijzen van deze verordening door de le den zij de consequenties hebben te aanvaarden. Wethouder F. Verstegen merkte op dat het omzetten van pension in be jaardenpension een lucratieve be zigheid is. Pensionhouders die goed zijn zullen wij geen strobreed in de weg leggen. Het gaat hier echter om de beunhazen. Mr. S. D. Sluis (Prot-Chr) heeft de indruk dat als men met 't instellen van de verordening wacht er veel gegedigden zullen komen die hun pension omvormen tot 'n bejaarden pension. Dit moet worden voorko men. Er zijn goede pensions, maar ook pensions in het dorp waar de bejaarden een verdrietige oude dag slijten. Mevr. mr. E. M. Broekman-Vries man gaat van het standpunt uit, dat hoe meer er van zulke huizen ko men, hoe meer keus de bejaarden krijgen. Voorts kwam aan de orde een kre diet groot 65.000,- beschikbaar te stellen voor het opstellen van een goed gedetailleerd en gedocumen teerd rapport, omtrent de aard en samenstelling van het recreatieve verkeer in Bergen en in Bergen aan Zee. Het onderzoek, dat twee jaar zal duren zou dan moeten plaats vinden in de drukste seizoenmaan den en voor dit jaar een uitgave van 25.000,- vergen. Door dit onderzoek moeten wij aldus burgemeester De Ruiter meer inzicht in de verkeersstroom krijgen en er voor zorgen dat in de toekomst andere voorzieningen niet in het gedrang komen met de we genbouw. Wij hebben al lang con tact met Heiloo en ook Alkmaar is bereid met ons samen te werken. Tenslotte kreeg dit voorstel aller in stemming. Over het plaatsen van negen par- keermeters aan de noordzijde van het Plein werd druk gediscussieerd. De heer B. Schuil (PSP) zag meer heil in het plaatsen van parkeer- schijven. De heer J. J. Dinkelberg (Midden- blok) wilde met het oog op de toe komst van een autovrij-centrum, helemaal geen auto's daar meer par keren, er is in de omgeving ruimte genoeg. Burgemeester De Ruiter deelde me de dat het in de bedoeling ligt, lang parkeren tegen te gaan. Tenslotte kwam er nog een motie van de heer Schuil over het slui tingsuur van Bergens horeca-bedrij- ven. Er was echter niemand die hieraan zijn steun wilde verlenen. De amendementen van de Boeren partij werden verworpen. Voor het geven van een eenmalige subsidie aangevraagd door de Stich ting Gaudeamus groot f 2.500,- had de raad weinig animo. Zij vonden 't niet nodig bij te dragen in de kosten van een aantal concerten van ei gentijdse muziek omdat deze vorm van musiceren nog te weinig be langstelling heeft. Ondanks dat de voorzitter van K 66 de heer Schuil een vurig pleidooi hield over het culturele werk van de stichting en haar zo zuinig mo gelijk financieel beheer, werd de subsidieaanvraag 7.000,-) tot f 5000 verminderd. (Goede Vrijdag) en (Koninginnedag) Wij zijn echter wel donderdag 11 april de gehele dag geopend. Schoorl: Heereweg 56 Bergen: Stationsstraat 6 v' %i vp- M":" Ook in sneeuwwitte uitvoering. - Voor inlichtingen folders en prijzen: 5ffll més Op 26 maar j.l. hield de Oranje Vereniging Bergen haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in hotel 'Hertenkamp'. De waarnemend voorzitter, de heer J. H. v. d. Hagen opende de ver gadering en vond het jammer dat de opkomst der leden zo bijzonder gering was. In het bijzonder heette hij welkom de commandant en onder-comman dant van politie met wie telkenj are zo'n bijzonder goed contact bestaat. Hij memoreerde vervolgens de on langs overleden ere-voorzitter, de heer A. A. J. Verhoeven, die in de jaren 1960-1967 als voorzitter de vereniging met groot enthousiasme diende. Veel dank is de vereniging verschuldigd aan deze ideeënrijke man, die met zijn organisatietalent veel nieuwe evenementen tot stand bracht. Staande werd door de vergadering enige ogenblikken stilte betracht. Hij sprak daarna dhr. Jb. Swaag toe die nu voor de laatste maal aan de bestuurstafel had plaatsgenomen en reeds benoemd tot erelid, zijn plaats aan een jonger iemand gaat afstaan. Na behandeling der ingekomen stuk ken en de notulen van de vorige ledenvergadering werd door pen ningmeester H. K. Finkensieper een zeer goed overzicht gegeven van de financiën. Met een batig saldo van 77,18 zal 1969 worden inge gaan. De, kascontrole-commissie, bij mon de van mevr. Folmer, sprak haar waardering uit over het prima be heer. De secretaris, de heer Hagens, be handelde vervolgens de gewijzigde en aangepaste statuten. Op enkele kleine bemerkingen na werden zij door de vergadering goedgekeurd. Het lange jaarverslag over het rijke oranjejaar 1967 bracht een terugblik op de vele activiteiten der vereni ging en de diverse gebeurtenissen rond het Oranjehuis en in de gele deren der vereniging. Er werd on der andere gewag gemaakt van het feit dat in 1967 bij de ledenwerf- aktie 108 nieuwe leden zich hadden aangemeld. De voorzitter complimenteerde de secretaris, de heer J. Kroon voor dit tot in bijzonderheden nauwkeurig opgezette en attractieve verslag. De bestuursverkiezing bracht het afscheid van de heer Swaag. De heer v. d. Hagen kenschetste hem, die sinds 1945 de vereniging als bestuurslid had gediend, als een man met grote kwaliteiten. Hij dankte hem voor het vele werk en hoopte hem als erelid nog vele ma- om 10 uur in de Stationsstraat (de opgave tot deelname wordt via de Lagere Scholen verzorgd in de pe riode van 22-26 april a.s.) De klassen 1, 2 en 3 krijgen weer nieuwe leuke spelletjes voorgescho teld. 10.30 uur aanvang bedrijfsvoetbal. Om 14.00 uur een herhaling van de in 1967 zo succesvolle optocht voor de kleuters. Voortzetting bedrijfsvoetbal-wed strijden en een gezelligheidspuzzel voor auto's beginnen te 13.30 uur, terwijl ook dan de 4e en 5e klassen der Lagere Scholen aan de kinder spelen beginnen in de Stations straat. Voor de 6e en 7e klassen is er om 15.30 uur een nieuw evenement n.l. een midetgolfwedstrijd op de baan 'De Merelhof'. Om 20.00 uur is er in 'De Rustende Jager' een speciale Oranje film avond. Deze is uitsluitend gratis toe gankelijk voor leden. Aansluitend hierop is er om 21.30 uur een oranjebal in de voorzaal van 'De Rus' met prijsuitreiking van de autopuzzeltocht. De 4e mei zal om 18.45 uur een korte herdenkingsdienst brengen in het ruime kerkgebouw, waarna de stille tocht begint om 19.30 uur v.a. de brandweerkazerne aan de Karei de Grootelaan naar de begraafplaats waar, na de bloemenhulde en de plechtige 2 minuten stilte Bergens Mannenkoor, het r.k. Kerkkoor en het spelen van 'The Last Post', de plechtigheid zullen besluiten. Op de 5e mei (zondag) zal een grote bevrij dings f iets-puzzel tocht vooor jong en oud worden georganiseerd, de start is om 14.00 uur in de Bin nenhof. Het programmaboekje met alle bij zonderheden zal in de laatste week van april huis-aan-huis worden be zorgd en aan de leden worden toe gezonden. Tijdens de rondvraag dankte de heer Swaag tijdens een aardige speech allen voor de vriendschap en samenwerking en hoopte dat de vereniging in dezelfde goede geest voor het Oranjehuis en de Bergense bevolking haar taken zal verrichten. De heer Bulthuis dankte het in hem gestelde vertrouwen. De heer Verduin - binnenkort schei dend commandant van de politie - bracht de vereniging hulde voor de vele aktiviteiten en roemde de pri ma samenwerking. Hij beval zijn opvolger, de heer Düster met warmte aan en laats- genoemde deelde mede gaarne op dezelfde wijze het contact te zul len onderhouden. De heer v. d. Hagen sloot hierna met een dankwoord deze geanimeer de vergadering. Mogen bestuurs- en commissiele den van de Oranjevereniging weer eer hebben van het vele voorbe reidende werk en de feest- en herdenkinsdagen weer alle be langstelling krijgen van jong en oud. len in verenigingsverband te mogen ontmoeten. Aangezien door de leden geen nieu we candidaten waren gesteld wer den de door het bestuur voorgestel de candidaten, de heren H. Bulthuis en H. M. W. Dronkers bij acclamatie met algemene stemmen gekozen. De voorzitter merkte hierbij op dat het nodig is, gezien de vele aktivi teiten der vereniging, om wat jon gere krachten in het bestuur te be noemen en hij hoopte dat de beide gekozen heren met enthousiasme de vereniging hun medewerking zul len geven. De festiviteiten en herdenkingen voor 1968 zullen in principe als volgt zijn: 8.45 uur vlaggenparade vanaf het plein door Bergens Harmonie en de padvinders. Via een korte route gaat men naar het ruïnekerkterrein waar om circa 9.00 uur de vlag zal worden gehesen. Direct daarna volgt de au bade via het raadhuis door een kin derkoor en Bergens Harmonie tegen de passende achtergrond van de vlaggendragers op het ruime ter rein. Na de ontvangst van het be stuur en de commissieleden door B. en W. vangen de kinderspelen aan mm foto: F. Schoen Tot en met 18 april duurt de expositie in het Noordhollands Kunstcentrum op het Plein te Bergen aterdag 30 maart j.l. werd in Bergen de tentoonstelling van wer ken van de uit Groot-Schermer af komstige beeldhouwer Nic. Jonk geopend. De grote belangstelling tij dens de opening duidt al op een grote kring van bewonderaars van Jonk's werk. Tot en met 18 april kan men dagelijks in het Kunstcen trum terecht. Elke bezoeker ont vangt tot zijn verrassing gratis de schitterend uitgevoerde catalogus, waarop naast bizonderheden over werk en opleiding van de kunstenaar foto's van enkele van diens werken staan afgebeeld. Naast een aantal grote en zeer grote beelden omvat de expositie tekenin gen en kleine beelden. De laatsten geven een goed inzicht in de werk wijze van de nu veertig-jarige kun stenaar. In zachte was wordt de eerste schets gemaakt. Later wordt het ontwerp, dat ontstaan is, in brons gegoten. Deze bronzen staan in Bergen in vitrines opgesteld. De kleine beelden zijn van een grote directheid; ze maken een dynami sche indruk. Later, wanneer de schetsen zijn uitgewerkt, is er iets van de directheid en de dynamiek verloren gegaan. Dit is wel begrij pelijk. De werken hebben in de gro tere uitvoering wel gewonnen aan kracht. De beelden van Nic. Jonk en dan vooral de grotere, zou men 'tekens' kunnen noemen. Deze tekens moe ten gezien en begrepen worden in de ruimte, in de open lucht. In het Park Sonsbeek, waar Jonk ook ge- exposeerd heeft, was aan deze voor waarde voldaan. Iets van deze ruim tewerking ervaart men in 't Kunst centrum. Wat men daar duidelijk voelt, is de geweldige opgekropte energie, die er in deze beelden schuilt. Via de menselijke figuur en verschillende oervormen komt deze kracht tot uiting. Dat wil zeggen: door het zien van deze vormen, gaat men de energie vermoeden. Naast de kracht stralen de beelden tegelijkertijd een zekere bevallig heid uit, zonder dat ze erg sierlijk zijn te noemen. Iedere kunstenaar zoekt motieven, die hem kunnen helpen in zijn ui ting. Hij wil namelijk richting geven aan zijn creativiteit. Voor Nic. Jonk liggen deze motieven in de Griekse godenleer, de mythologie. Ook de Bijbel verschaft hem thema's: 'Eva en de slang', 'Jonas en de walvis', de 'Verloren Zoon'. Meer dan als motieven moeten we dit niet zien. Nereus, Heracles, de Hesperiden en de Tritons zijn slechts aanleidingen tot grootse scheppingen. Nic. Jonk is een kunstenaar, die de strijd met de vormen begonnen is; zijn werk bewijst, dat hij telkens weer de overwinning behaald heeft en dat de vormen zich naar zijn wil gevoegd hebben. Een bezoek aan deze expositie bete kent een inspirerende ervaring voor ieder, die zich hiervoor weet open te stellen. EXPOSITIE NIC. JONK (beelden) tot en met 18 april in het Kunstcentrum KegrO KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN GER POLAK (lid KCB) EXPOSEERT TOT 5 MEI recent werk in Galerie Boumans in de Breestraat te Beverwijk VOOR BERGEN: H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2433 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 HERVORMDE VROUWENGROEP Maandagavond 8 april a.s. te 19.45 uur houdt de heer Corn. Jon ker een lezing over Tschaikowsky (met muziek). Plaats van samenkomst: Consis toriekamer Hervormde Kerk Schoorl. KL AVER J ASDRIVE As. vrijdag 5 april klaverjasdrive georg. door 'Duintreffers' in het café van de heer Slijkerman. Aanvang 20.00 uur. De karakteristieke signatuur van Ger Polak 18 april BEWTH, 20.00 uur in de Ruïnekerk. Bewegingstheater o.l.v. Frits Vogels. Toegang ƒ4,- of 3 coupons (K66). Kaarten: bij K 66 p.a. VVV-Bergen Plein 1; telefoon 3100 of 2124 Alle informaties over K 66 op hetzelfde adres. 'Na 18 april is voor mij de lol eraf!'

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1