Strand bij Hargen aan Zee voor de zomer bereikbaar? weekblad Verloting t.b.v. Dorpshuis start op 30 april Het litteken De Kwaliteit*» tandpasta SCHOORLSE REDDINGSBRIGADE Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Goed voor de huid hei gehele jaar door Collecte voor het Astmafonds te Schoorl DE VERWARMING DER N.H. KERKEN Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen 1e prijs: Zomerhuis ter waarde van 12.000,- 2e prijs: Simca 1100, waarde ƒ6.600,- 3e prijs: Kleurentelevisie, waarde 3.200,- 4e prijs: Vakantiereis, waarde ƒ1.000,- 5e prijs: Volautomatisch wasapparaat, waarde 698,- 6e prijs: Mobylette bromfiets door Maartje Zeldenrijk WIJ LAZEN in de Duinstreek van 24 april 1936 Bovenvermelde vereniging hield vo rige week vrijdag een ledenvergade ring in café 'De Bonte Koe' te Cat- rijp. Deze bijeenkomst werd door ongeveer 20 leden bezocht. De ont wikkelingen van het strand te Har gen aan Zee brengen met zich mee dat het ledenaantal van de Brigade dat momenteel 48 bedraagt dras tisch dient te worden uitgebreid. Men heeft in het verleden al meer dere pogingen gedaan om meer le den te krijgen maar zonder veel resultaat. Wü doen vanaf deze plaats een dringend beroep op vooral de nieuwe bewoners van Schoorl om zich aan te melden als lid van de Schoorlse Reddingsbrigade. Want het werk dat deze mensen vrijwillige verrichten is van on schatbare waarde en het zou jam mer zijn als men door gebrek aan mankracht zijn taak niet naar be horen zou kunnen uitvoeren. Uit het jaarverslag over 1967 blijkt dat men in dat jaar elf personen uit zee heeft gehaald waarmee de onmis baarheid van de Brigade wel vol doende is aangetoond. De rekening van de penningmeester gaf een batig saldo aan van 500,- verder zal men proberen om voor de doordeweekse dagen een vaste kracht aan te trekken die als cen trale figuur op zal treden naast de aanwezige jeugdleden. Het rooster voor het zomerprogramma werd be sproken waarbij tot uiting kwam dat het strand te Hargen aan Zee momenteel moeilijk te bereiken is terwijl het ook niet meer is voorzien van een telefoonaansluiting. Een en ander is gekomen door de aan de gang zijnde aanleg van de nieuwe weg. Men zei te hopen dat deze twee noodzakelijke voorzienin gen weer voor de zomer zullen zijn hersteld. Bij de bestuursverkiezing werden mej. Sevenhuysen en de hr. Rezel- man herkozen terwijl de voorzitters hamer van de heer Bredewout werd Op donderdag 25 april 1968 (dus hedenavond) spreekt mevr. Mr. E. P. Broekman-Vriesman uit Bergen over 'Vrijetijdsbesteding'. Plaats van samenkomst: zaal Kle verlaan te Hargen. Aanvang: 20.00 uur. Er is een extra bus terug naar Schoorl. Op vrijdag 10 mei a.s. is er een ex cursie naar de Bondsbeurs te Rot terdam. Bezoek aan Metro, rond vaart door de haven. Kosten plm. 18,- p.p. Ook voor niet-leden. Gratis lidmaatschap t.m. december 1968. Tel. opgeven bij nr. 565. overgenomen door de heer B. Zuid- weg. Als dank voor het vele werk dat de heer Bredewout voor de bri gade heeft verricht werd hem door de heer Koopman het erelidmaat schap aangeboden. De nieuwe voorzitter zei te ver wachten dat de leden van de brigade hem in zijn functie zouden steunen. Om half elf werd de bijeenkomst gesloten. In de loop van deze week wordt in deze gemeente evenals andere jaren een geldinzameling gehouden ten bate van het astmafonds. Het behoeft o.i. geen nadere uitleg dat er zeer veel geld nodig is om deze in sterke mate toenemende ziekte te kunnen bestrijden. Wanneer wij ons even indenken, dat blijkens een persbericht de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een commissie heeft ingesteld, die de oorzaken van een toenemend aantal sterfge vallen bij astmapatiënten zal on derzoeken dan kunnen wij stellen dat het dringend noodzakelijk is fi nanciële hulp te verlenen. Volgens datzelfde persbericht is in Nederland het aantal sterfgevallen onder astmapatiënten in de periode 1959-1964 verdubbeld in de leeftijd categorie van 10-14 jaar en ander half zo groot werd het aantal in de groep 15 tot 19 jaar. De sterfte onder 10-14 jarigen is tussen 1959 en 1964 van 29-54 en onder 15-19 jarigen van 31 tot 47 personen toegenomen. Het is derhalve onnodig om deze geldinzameling bij u allen dringend aan te bevelen, opdat een halt aan deze gevreesde ziekte kan worden toegeroepen. Zoals bekend hebben zich op een enkele weken geleden gehouden bij eenkomst in de Viersprong mensen verenigd om te trachten de beno digde gelden bijeen te krijgen voor de verwarmingsinstallaties der beide N.H. Kerken in onze gemeente. Vorige week donderdag kwam men weer bijeen om de resultaten te be spreken van de tot dan verrichte werkzaamheden. Burgemeester Bergh, die de verga dering presideerde maakte bekend dat men 9.000,- reeds had bijeen gebracht. Men toonde zich over dit resultaat tevreden hoewel aan de andere kant gesteld moest worden dat het beoogde bedrag van 25 mille nog niet is bereikt. Men besloot met verdere acties te wachten tot na de zomer ook al om niet de werk zaamheden van anderen te doorkrui sen. Want zoals men weet vindt deze zomer de loterij t.b.v. het dorpshuis plaats. Er werden op de vergadering vragen gesteld over contacten met andere industrieën op het gebied van de aanleg van verwarmingsele menten. De Berger Verwarmingsin dustrie bleek echter het volle ver trouwen van het kerkbestuur te heb ben. Verder heeft men nog getracht én van de zijde der provincie en van monumentenzorg geld te krijgen maar dit is niet gelukt. Er werd nog voorgesteld gelden proberen te krijgen uit de opbrengst van aktie '64 of door middel van de actie wilde ganzen maar ook hier aan werd aan resultaat getwijfeld. Uit de vergadering was enige kri tiek op het kerkbestuur. Men stelde dat de kerk toch beschikt over lan derijen die eventueel ten gelde kun nen worden gemaakt en dat het daarvan niet nodig was geld in te zamelen bij de burgerij. Burgemees ter Bergh gaf een uitvoerige toelich ting en merkte hierbij op dat men trachtte iets van de kerk levendig te maken door een offertje te vra gen. Als de kerk haar land zou verkopen, verarmt haar bezit. Maar in deze tijd van inspraak heeft men recht op opening van zaken. Daarom zal na het seizoen een voor ieder- 'n toegankelijke bijeenkomst worden gehouden waarin het kerkbestuur haar beleid zal toelichten. Er werd nog benadrukt dat de grond die de kerk heeft niet zoveel waarde heeft als men wel denkt. Verder is het feit dat men toch in een korte tijd 9 mille heeft bijeengebracht een afzwakking van de beweringen van diegenen die kritiek op het financi ële beleid van het kerkbestuur heb ben. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd TWEEDE BLAD DONDERDAG 25 APRIL 1968 DE DUINSTREEK Terwijl het verenigingsleven in Schoorl de laatste jaren een ongekende bloei genoot is datzelfde verenigingsleven nu toch wel behoorlijk in de knoei gekomen. Steeds meer lokaliteiten verdwenen of werden minder geschikt. Maar aan dat alles zal in één grote klap een verandering komen, ten minste als u meehelpt. Dan zal er een gebouw verrijzen, waarvan in de wijde omtrek geen evenbeeld is te vinden. Dit dorpshuis, want daar gaat het hierom zoals u wel zult begrijpen, kunt u overigens allen in de vorm van een maquette en een platte grond in het gemeentehuis bewon deren. Omdat ook de bevolking van Schoorl een steentje bij zal moeten dragen zal er een verloting georganiseerd worden. Dertigduizend loten moeten er aan de man gebracht worden. En alhoewel dat erg veel lijkt moet u bedenken dat de lotenverkoop de zomermaanden door zal gaan, want juist ook op de gasten is deze ver loting afgestemd. Een kampeerterreinhouder heeft al duizend loten besteld, terwijl het merendeel van de andere kampeer terreinhouders hun medewerking toegezegd hebben. Ook zullen er lo ten verkocht worden bij de VW's de banken, verschillende winkels en bij POSTBUS 12 te Schoorl. Op Koninginnedag begint dus de lotenverkoop en wij hopen dat u allen eens lekker diep in uw beurs zult tasten. Wij beseffen heel goed dat er wel wat veel akties zijn de laatste tijd, maar van deze aktie zal iedere cent besteed worden voor u zélf en voor Hij kwam overeind en liep door de kamer. Vrijwel onhoor baar zette hij zijn in dikke sokken gestoken voeten op het vloerkleed, zoef, zoef, zoef. Maar na enkele stappen draaide hij zich om. Terwijl hij de vrouw in de stoel aankeek, ant woordde hijWat zou het voor zin gehad hebben, Map? Om te beginnen was het niet reëel, niet eerlijk. Op mijn manier hield ik ook van je, maar ik wist toen, dat er voor mij geen enkele kans zou zijn. Wat zou je gedacht hebben, als ik een boekje over hem had opengedaan? Zal ik het je zeggen? Je zoudt het beschouwen als een laffe wraakneming.' 'Neen!' 'Jawel. Je zou nooit objectief kunnen reageren, het niet eens willen geloven. En in mij een laaghartig sujet gezien, die zijn broer zwart maakt, omdat Bram Lakeman aan het korste eind eind had getrokken.' 'Jullie hadden me in ieder geval op de hoogte moeten stellen van het feit, dat hij in Jamaica een kind had.' Bram knikte. 'Daar hebben we het genoeg over gehad thuis. Maar Wieg wilde het niet, wat niet weet, wat niet deert, was zijn standpunt. Moeder was het tenslotte met hem eens. En hij wilde immers zijn leven beteren? Dat verzekerde hij immers met dure beloften? En moet je zo iemand dan geen eerlijke kans geven?' Map schudde haar hoofd. 'Dat bedoel ik niet. Natuurlijk moest hij die kans hebben. Maar van dat kind had ik moeten weten. Al had je maar een bepaalde hint of zo gegeven....' Zus, luister nu eens. Ik stond in die dagen helemaal niet zo best bij jou aangeschreven, Nu ja, dat was m'n eigen schuld, dat weet ik wel. Je was nog niet eens zo lang getrouwd, toen ik hier binnenwipte, dat weet ik wel. Dat was stom. Ik was toen, in die dagen, nog een dwaas. Ik weet het zelf wel. Je zette me netjes op m'n nummer. Dat was al na je trouwen. Stel je nu voor, dat ik vóór je trouwen had laten doorscheme ren, dat Wieg indertijd op Jamaica een vrouwtje had, met wie hij net zo omging als hij na zijn trouwen met jou deed? Wat zou je geantwoord hebben? Hoe zouden je reacties zijn ge weest?' Hij keek haar knikkend aan. 'Ik denk, dat je me een klap had gegeven. En me had uitgescholden Hij heeft gelijk, wist ze, want ze zou in die dagen en weken voor haar huwelijk nimmer een kwaad woord over Wieg hebben geaccepteerd. Laat staan geloofd. Map haalde haar schouders op. 'Ach, wat helpt al dat na kaarten. De feiten weet je nu. Uit één havenstad. Over een periode van nog eeen vierentwintig uur. In hoeveel havenste den is hij sinds hij mij plechtig trouw beloofde op een derge- eigen, waarmee hij wettig is getrouwd. Dat weet ik nu. Het maar ik kan het nu wel raden. De volle, harde waarheid ligt nu voor me, onmeedogenloos. Weet je wat die inhoud, Bram? Dit: hij zal in alle toonaarden beterschap beloven, zodra hij met verlof hier is, dure eden zweren en verzekeren, dat het nu beslist, maar dan ook absoluut zeker de allerlaatste keer is geweest. Om de eerste de beste volgende keer over te gaan tot de orde van alle dagen en alle nachten. Stuurman Lakeman zal nooit meer genoeg hebben aan één vrouw, in casu zijn eigen, waarmee hij wettig is geterouwd. Dat weet ik nu. Het dringt volkomen tot me door. En.ik zal er mijn consequen ties uittrekken.' De man keek haar bezorgd aan. 'Neem geen overijlde beslis sing, Map. Over een of twee weken zie je het misschien heel anders.' Ze blikte naar hem op met harde trekken om haar mond. 'Over twee weken of twee maanden zal ik precies hetzelfde weten, wat ik nu weet, Bram. Dit: Ik heb een echtgenoot, die me op de meest erge manier heeft bedrogen, willens en wetens, die me daardoor heeft beledigd en op m'n hart getrapt. Meer niet. Maar mij dunkt, dat het méér dan voldoende is, om al die grote liefde, die ik hem vanaf het eerste uur, dat we samen waren, heb gegeven, in één slag te doden.' Later op de middag liet ze hem uit en zag hem op de stoep zijn klompen aantrekken en weglopen. Ik weet het nu, knikte ze in zichzelf, ik heb de verkeerde broer getrouwd. HOOFDSTUK 9 De zomer begon vroeg en heet. Zelfs Gerdientje had er last van. In de stad kocht Map een groot plastic bad en vulde dat met water. Ze hulde haar dochtertje in een badpakje en zette haar in het water. Het badje was ondiep, er kon niets gebeuren. Van de Argonaut kwamen met de regelmaat van een klok kaarten en brieven. In de eerste dagen na haar reis naar Le Havre opende ze de brieven en las ze. Na de eerste brief wist ze: Niemand heeft bemerkt, dat ik die avond en nacht in Le Havre was. Hij schrijft gewoon, alsof er niets aan de hand is. Maar nu weet ik, dat elke letter, die hij op papier zet, bedrog inhoudt. De derde brief opende ze niet eens meer. Ze schreef hem evenmin terug. Zodra ze de lichtblauwe luchtpostcouvert op de mat zag, keek ze alleen naar het poststempel en legde hem vervolgens in de achterkamer op de stapel. Ze wist, dat hij weer op de thuisreis was. In het begin riep de gedachte, dat hij eenmaal weer voor haar zou staan in deze kamer, ver schrikkingen op. Doch ze wist nu, dat ze zich niet meer zou laten ompraten. Hij heeft alles in me vernietigd, wat ik nog aan genegenheid voor hem bezat. Hij betekent totaal niets meer voor me. Dat zal hij wel merken, als het zover is. In de Beemster kwam ze minder vaak als vroeger. Cor, haar oudste broer zei dat een keer, toen hij een avond binnenwipte met zijn meisje. Map gaf een vrij aannemelijke verklaring: de hitte. Ik mis de moed om er uit te gaan. En Gerdientje ver maakt zich wel achter het huis in het badje. Ook Bram kwam nog een paar maal. 'Als ik wat voor je kan doen Nee, niemand kon meer wat voor haar doen. Ruim vijf jaar ben ik getrouwd. Vijf mislukte jaren. Wat een geluk, dat we maar één kind hebben. Nu is het probleem niet zo groot. Nu ben ik vader en grootvader dankbaar, dat ze me wat nagelaten hebben. Ik ben niet van hem afhankelijk. Ik heb mijn eigen bescheiden kapitaaltje. Begin juli wist ze van de poststempel op zijn brieven, dat hij nu spoedig zou komen. Zo erg ze er in het begin tegenop had gezien, zo weinig interesseerde het haar nu. Ik ben volkomen apathisch geworden. Op een regenachtige morgen, vlak voor het eten, trad hij binnen en wilde haar omhelzen, doch ze deed enkele passen terug en weerde hem af. Wiechert Lakeman duwde de deur achter zich dicht, haar verwonderd aankijkend. 'Wat is er? Wat doe je vreemd? Waarom heb je me niet af gehaald in Rotterdam? Ik heb je toch geschreven, dat ik van morgen vroeg zou meren?' Ze draaide zich om en liep naar de kamer. 'Kom maar verder.' Hij volgde haar, nog immer verwonderd kijkend. 'Is er iets? In de kamer wees ze naar de box. Het kind kwam overeind en kraaide van blijdschap bij het weerzien van haar vader. 'Pappie! Dootje?' Ze zag hem met een blij gezicht naar de box lopen. Het volgende moment had hij haar opgetild en op de arm genomen. 'Mijn heerlijke kleine prinsesje, wat ben je alweer groot ge worden. Geef pappie eens een lekkere pakkerd.een heeeele dikke Map stond toe te zien met een steek in haar hart. Maar nu moet ik sterk zijn en blijven, wist ze. Een weg terug bestaat er niet meer voor ons. Met het kind op de arm kwam hij naar haar toe. 'Wat een meid wordt ze, he? Zeg, bij je niet lekker? Je ziet er zo afge trokken uit. Ben je soms....' Ze schudde haar hoofd. 'Goddank niet, dat mankeerde er nog net aan.' Langzaam groeide er iets van een vermoeden in hem. Lang zaam, zonder zijn blik van haar af te laten, zette hij het kind neer en naderde haar. Doch Map liep om de tafel heen en wees naar zijn stoel. 'Ga zitten, dan kunnen we praten.' Hij fronste zijn wenkbrauwen. 'Zeg eens eventjes....' Maar Map viel hem hard in de rede en herhaalde: 'Ik zeg: ga zitten.' Iets in haar blik dwong hem te gehoorzamen. Vragend keek hij haar aan, toen ze begon: 'Op de vierentwintigste april van dit jaar was ik in Le Havre. Wat ik daar gezien heb, bij de haven, bij het café 'Le perroquèet janue' en tenslotte in de rue Suif hoef ik je zeker niet te vertellen, 'monsieur le second'? Je was zelf een der hoofdpersonen. Nu ja, misschien zijn bepaalde details je ontgaan, omdatenfin, laten we het netjes hou denomdat je lichtelijk boven je theewater was. Moet ik nog meer zeggen?' Hij was niet eens geschrokken. Misschien had hij half en half iets dergelijks al verwacht. Hij reageerde alleen maar met 'Zo, dus mijn vrouw is me aan het bespioneren geweest.' Ze schudde haar hoofd, de armen over elkaar gevouwen. Tets dergelijks kan alleen maar in het brein van een verdorven iemand als jij opkomen. Nee, stuurman Lakeman, met dat doel kwam ik helemaal niet naar Le Havre. Dat zou me geen zeshonderd kilometer rijden waard geweest zijn. Toen ik des morgens je telegram kreeg, waarin je seinde, dat je niet kon komen, dat je niet zo lang van boord kon, dacht ik: als hij niet bij mij kan komen, ga ik naar hem toe. Om mijn man op zijn verjaardag te verrassen. Ik heb die zeshonderd kilometer afge legd in acht uur. Met de bedoeling bij je te kunnen zijn op je verjaardag. Om het desnoods op je schip of ergens anders, waar het behoorlijk was, te kunnen vieren. uw kinderen. Het gehele vereni gingsleven zal er van profiteren; de zang, de toneelverenigingen, het fanfare en noem maar op, allen zul len er hun nieuwe onderkomen in vinden. En naast dit grootse doel, dat u helpt verwezenlijken, heeft u overigens nog een kans op één van die geweldige prijzen, die aan deze verloting verbonden zijn. De eerste prijs is een zomerwoning met een staanplaats in Schoorl, u zult keuze mogen maken uit een aantal daartoe geschikte kampeer terreinen. Al op de foto kunt u zien dat het niet zomaar een zomerhuisje is, al hoewel de foto van de maqu ette een wat pauvere indruk maakt. Maar als u weet dat alles wat op de foto zwart ziet glas is, terwijl er een grote 'L' vormige kamer met keuken in zit, met verder twee slp.- kamers, een hal, douche, w.c. en in de vorm van een groot aantal kasten een behoorlijke hoeveelheid bergruimte, met tenslotte nog een zonneterras, dan zult u wel begrij pen dat wij hier met een echte zo merwoning te doen hebben. Trou wens de bouwwaarde, 12.000,-, liegt er lang niet om. Verder is er nog een grote collectie andere waardevolle prijzen, waaron der een aantal transistors, een kampeeruitrusting, een stofzuiger, een waardevol schilderij van een bekend schilder, enz. enz. En dan, als u uw loten gekocht heeft, als de timmerman en de met selaar hun best gedaan hebben, dan zal er een dorpshuis staan, waar in iedere vereniging eindelijk ononder broken terecht zal kunnen. Maar dat is niet de enige bestemming die het dorpshuis zal krijgen, want er gaat veel meer gebeuren. Nu reeds is het daartoe bestemde comité bezig te onderhandelen met mensen zoals: Wim Sonneveld, Wim Kan, Johnny Kraaykamp, het Cock tailtrio, het Scapinoballet en vele anderen. Er zullen namelijk het ge hele jaar door, maar vooral in de zomer uitvoeringen gegeven worden om op deze manier de exploitatie kosten te dekken. De gasten willen graag uit en als er dan iets goeds wordt geboden, zullen ze zeker ko men. Trouwens u zult de grote artiesten van deze tijd ook wel eens in eigen dorp willen zien optreden. Maar zo ver is het nog niet, want er moet nog heel veel gebeuren, nog 30.000 loten moeten worden verkocht. Nog dertigduizend AFJ.L dat Schoorls Gemengd Koor een ba zar hield in 'De Rustende Jager', entree 10 ct. dat voor de vereniging Algemeen Welzijn optraden het fanfarecorps de toneelvereniging 'Nieuw Leven' en de heer Jo de Leeuw; dat op de vergadering van de Laat ste Eer de meningen verdeeld wa ren over het al dan niet aanschaf fen van een automatisch begraaf- toestel; dat het bestuur van de Damlander Polder sollicitanten opriep voor de funktie van motorbedienaar in de molen, jaarlijkse vergoeding 60,- per jaar; dat bij kleermaker Sporre een maat- costuum 27,50 kostte en een re genjas 16,—. ...en niet duurder dan andere

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5