weekblad Pierre Paulin ontwierp meubelen voor jonge mensen Tegen het jaar 2000 kan de huisvrouw ieder half jaar interieur veranderen Nog even doorbijten en de bloesems hangen weer aan de bomen Folklore Gezag Goede verlichting Ziet u wel Jaarvergadering 'Het Roode Kruis' ZO IS LONDEN De fijnste stad van de wereld? DERDE BLAD DONDERDAG 25 APRIL 1968 DE DUINSTREEK Aan de dikke jas die we dragen is te merken dat april wel een lente maand heet, maarin de praktijk nog een stuk winter is. Soms vliegen de hagelstenen ons om de oren en op sloten en plassen ligt een vlies je ijs. Maar dan ineens, ineens hangt er iets in de lucht van lente en voorjaar. De temperatuur stijgt, het zonnetje heeft kracht. Érgens zingt een merel. Ons hart slaat wat snel ler. Om u te helpen, de nog heer sende koude te overwinnen, bij gaand plaatje. Een typische ama teurfoto. Niet helemaal puntgaaf misschien, maar gemaakt met het hart, meer dan met het oog. Vraagt u aan de fotodokter, hoe die bloe sems zo fijn wit blijven? Gebruik een geelfilter en dan komt het van zelf goed. De lucht krijgt er ook een fijne grijstint door. U fotografeert in kleuren? Laat dan dat geelfilter weg, anders wordt uw kleurenfoto een prent met geelzucht. FOTODOKTER 'De teenagers van vandaag zijn de getrouwde paartjes van morgen en overmorgen'. Hieraan heeft de ont werper Pierre Paulin ongetwijfeld gedacht toen hij een nieuwe meubel serie crëerde voor Artifort. De franse ontwerper Pierre Paulin is in Ne derland al vele jaren bekend door zijn meubelcreaties voor de Neder landse fabrikant Artifort. Vaak zeer opvallende scheppingen, die niet al leen in ons land maar ook ver daar buiten bekendheid verwierven. Aan het ontwerpen van meubelen, die het predicaat 'hip' mee zullen krijgen had hij zich nog niet ge waagd. Het is er dan nu van geko men en we zijn van mening, dat de groep jonge mensen, die willen le ven en wonen met eigentijdse voor werpen, deze sterk modieuze meu beltjes onmiddellijk willen bezitten. Pierre Paulin moet het 'swingende' leven van Londen en andere grote steden voor ogen hebben gestaan toen hij besloot deze vormen te la ten verwezenlijken. En dat hij daar bij voor één ontwerp voor een mo dern materiaal koos, kan ons niet verbazen. Het werd een bijzonder aantrekkelijke kuipfauteuil uitge voerd in glasfiber, in felle kleuren en vaak met een opvallende bekle ding. Men kan deze mebeltjes des- Londen is niet zo oud als Rome, niet zo stralend als Parijs, niet zo spec taculair als New York of zo groot als Tokio en toch is het een van de markante steden van de wereld. Londen heeft allerlei negatieve hoe danigheden, zoals het slechte weer, zijn provincialisme (zoals de geregle- mentaire openingstijden van de pubs) en zijn verouderde klassebe- wustzijn. Zelfs in de zogenaamde 'lagere' klassen: er zijn geen grotere snobs dan de echte Cockneys. Des ondanks heeft de Britse hoofdstad stijl en gratie. Londen heeft een bevolking van iets meer dan acht miljoen inwoners en is in dat opzicht de grootste stad na Tokio. Het grondgebied van Groot- Londen beslaat zestienhonderd vier kante kilometer, hetgeen tweemaal zoveel is als New York. De Theems deelt de stad in tweeën, die eenzes de van de geheel bevolking van En geland en Wales tezamen telt. Londen, zo schrijft Het Beste in een reportage in één van zijn nummers, ontstond destijds op een strategi sche plek. Deze werd door twee klei ne heuvels beheerst. Hier bevond zich een gedeelte in de Theems, zo smal, dat het kon worden doorwaad. De zes met haar potentiële moge lijkheden voor de handel lag dicht bij. Momenteel is deze reusachtige we reldstad de derde havenstad ter we reld, na Rotterdam en New York. Daarnaast is het een centrum van handel en industrie. Londen is rijk aan folkloristische evenementen, die zorgvuldig in stand worden gehouden. Elk jaar, voordat het parlement wordt geopend, doorzoeken de Yeo men of the Guard (leden van de ko ninklijke lijfwacht) de kelder van het Hogerhuis op de aanwezigheid van een mogelijke opvolger van Guy Fawkes, de snoodaard, die in 1605 't gebouw trachtte op te blazen. In de buurt van de Tower vliegen zes ge kortwiekte raven rond, omdat de legende wil, dat 't beroemde bouw werk tot 'stof zal verkruimelen' en het Britse imperium zal ophouden te bestaan wanneer de raven, die zich gewoontegetrouw aan de Tower vastklemmen, ooit zullen wegvlie gen. Londen is een soort winkel van sinkel waar inderdaad van alles te koop is. Van tweedehands autobus- gewenst eenvoudig opstapelen, zo dat ze weinig ruimte in beslag ne men, terwijl er snel een zitgroep gevormd is, wanneer dat nodig mocht zijn. Een andere, zeer opvallende creatie is een 'zitvoorwerp', dat men bijna als een plastiek kan bestempelen, dat toevallig een ruimte siert. Het is vervaardigd van ronde buis met zeildoek, waaromheen schuimrubber en een bekledingsstof. Voor de be- kledingsstof gebruikte men vooral fijne kwaliteiten in felle tinten of opvallende dessins. Ook deze 'zit- plastieken' laten zich gemakkelijk De voorzitter, burgemeester L. J. de Ruiter opende de vergadering heet te allen welkom in het bijzonder de delegaties uit Schoorl en Warmen- huizen, verheugde dat de afdeling er in geslaagd is een nieuw bestuur te vormen waarvan een paar be- sen tot de glazen toverbollen, die vroeger voor de ramen van land huizen werden gehangen om de bo ze geesten op een veilige afstand te houden. Ondanks deze nutteloze doch aardi ge tradities, begint de Britse hoofd stad langzamerhand uit zijn geïso leerde positie te geraken. Er wonen veel Fransen, Italianen, Spanjaarden en Cyprioten en wanneer men door sommige Londense buurten wandelt, kan men flarden van verscheidene uitheemse talen opvangen. Na de laatste wereldoorlog hebben vele middeneuropese joden zich in de stad gevestigd. Vrijwel gelijktijdig kwamen vele Westindiërs op de 'swinging' city af. Vermoedelijk is Londen de enige stad met een politiekorps waarover de gemeentelijke autoriteiten geen zeggenschap hebben. Het 'Metropoli tan Police District', beter bekend als Scotland Yard, valt rechtstreeks on der het ministerie van binnenlandse zaken. Het is een bekend feit, dat de politie van Londen ongewapend is en hoewel de laffe moord op drie agenten in 1966 tot een bittere con troverse heeft geleid op dit punt, vindt men bij de 'Yard' dat dit zo moet blijven. Men gaat er daar terecht van uit, dat de macht van de politie dient te berusten op een volledige vriendschappelijke samen werking met de bevolking. Overigens is corruptie bij de Lon dense politie een zo goed als onbe kend verschijnsel. Londen is aan het veranderen. Overal zijn er koffiebars en fleu rige eethuisjes verschenen. Sinds 1961 zijn de 'wedwinkeltjes', waar men kan gokken op paarden, wind honden en voetbalelftallen, offici eel toegestaan. Tegenwoordig zijn er in heel Engeland ongeveer der tienduizend van. Ook het weer heeft een grote ver andering ondergaan. De smerige en gevaarlijke mist is zeldzaam gewor den. Dit komt voornamelijk doordat zowel de industrieën als de bezitters van de miljoenen open haarden op rookloze brandstoffen zijn overge stapt. Het regent er nog wel, zij het niet in hevige plensbuien. Het is een motregen, waaraan geen einde schijnt te komen en die de stad in een mysterieuze waas houdt geslui erd. stapelen en zijn in verschillende denkbare formaties te groeperen. Maar zelfs wanneer ze zonder een uitgesproken doel geplaatst worden in een willekeurig interieur dan nog komen ze, als hadden ze een eigen bestaansrecht, sterk naar voren. Het is te verwachten dat door deze nieuwe creaties van Pierre Paulin bij de jeugd de aandacht voor ei gentijdse meubelen sterk zal toene men. En dit is alleen maar toe te juichen, omdat we nu eenmaal le ven in een periode, waarin provo's en hippies met hun uitingen die van vandaag zijn, sterk in de be langstelling staan. stuursleden t.w. mevr. Riechelman en Zr. Clementa reeds getoond heb ben hun plaats achter de groene tafel waard te zijn. Voorts hoopte hij met de colonneleden op alle ter reinen zo goed mogelijk werk te verrichten. Na de notulen van de vorige verga dering gaf secretaris de heer J. Ve- link een goed en gedegen verslag van het afgelopen jaar over de sti mulerende activiteiten van de afde ling die thans 1375 leden telt. De nieuwe penningmeesteresse, me vrouw Riechelman gaf een gespe cificeerd verslag van de financiële toestand van de afdeling die bevre digend is te noemen. In verband met de steeds duurder wordende tijd en de inkomsten van de vereniging, die bepaald afhanke lijk zijn van de goedgeefsheid van het publiek, stelden enkele leden voor de contributies te verhogen of verschillende evenementen te or ganiseren t.b.v. de kas. Hierover zal men zich nader beraden. Tot kascontrolecommissieleden wer den aangewezen de heren F. Fin- kensieper en de heer Schotten. In het bestuur hebben zitting voor Bergen: L. J. de Ruiter (voorzitter; J. Velink (secretaris), en mevr. Riechelman (penningm.) en de leden: Mevr. Mais, mevr. Sel- leger, mevr. Muitjes en Zr. Cle menta. Voor Schoorl: Mevr. Diels en de hr. Bredewout. Voor Koedijk burgemeester Land man en voor Warmenhuizen: Mevr. Van Nies en mevr. Mosch. Na de pauze werden tijdens de rondvraag verschillende zaken be handeld en sloot burgemeester De Ruiter deze geanimeerde vergade ring. Een auto is zo langzamerhand een ingenieus en ingewikkeld apparaat geworden, dat, wil men zich er vei lig en comfortabel mee voortbewe gen aan heel wat eisen moet vol doen. Een van die eisen die - nu de tijd van vroeg donker, mist en regen weer in het verschiet ligt - urgent wordt is het hebben van een GOEDE verlichting. Daarom is het een ern stige zaak dat de zorg van nog te veel weggebruikers (inclusief brom fietsers en fietsers) voor een GOEDE verlichting veel te wensen overlaat. Voertuigen met verblindende kop lampen, met ongelijk of slechts voor de helft brandende lampen, met de fecte achter- en stoplichten, etc. etc. zijn frequente verschijningen op de weg. Er bestaat in dit opzicht een grote mate van technische ongeïnte resseerdheid. De cijfers spreken voor zichzelf! BERGEN Maandag j.l. hield het Nederlandsche Roode Kruis afdeling Bergen zijn jaarver gadering in café 'De Oude Herberg'. Van de afdeling waaronder de gemeenten Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk behoren liet laatstgenoemde gemeente be richt van verhindering zenden. 'Zitvoorwerpen' die doen denken, aan plastieken Een bankstel type R.IJ. 20. De R.IJ. staat voor Riemersma - Ypma, fabrikant en ontwerper. Wim Ypma woont in Drachten, waar hij een gedeelte van zijn huis heeft ingericht als tekenkamer. In 1934 geboren, maakte hij als ont werper na een opleiding aan de Akademie te Amsterdam, zijn eerste meubelontwerpen voor enkele fa brieken in Duitsland. De laatste ja ren maken een aantal industriën in ons land gebruik van zijn dien sten en zo komt het dat hij in zijn sportauto wekelijks door Nederland koerst van Surhuisterveen naar Cu- lemborg of Schiedam. In Surhuis terveen is het de fabriek Riemersma die enkele creaties op meubelgebied van hem in materialen verwezen lijkt. Ook bij De Jongh's meubelin dustrie in Culemborg worden ont werpen van hem vervaardigd, waar bij Wim Ypma zich persoonlijk op de hoogte stelt van de mogelijkhe den van uitvoering van zijn model len. Maar zijn inventiviteit strekt zich nog verder uit. Zijn veelzijdig heid mag blijken uit het feit, dat hij voor een glasindustrie in Schie dam eveneens als vormgever op treedt. Hij houdt zich bovendien met graifsche vormgeving bezig. Wanneer men met Wim Ypma praat over de vormgeving in de meubel industrie dan is hij in eerste instan tie geneigd sterpe kritiek te leveren op de gezapigheid, die er allerwege tot nu toe heeft geheerst. Maar al spoedig wordt hij enthousiast over prestaties, die zich de laatste tijd voordoen en waaruit blijkt, dat men begrijpt, dat vormgeving en kwali teit twee vereisten zijn om de be staande situatie te doorbreken. Hij wil ertoe bijdragen, dat het 'etiket' van 'artist', dat fabrikanten dikwijls aan ontwerpers geven, volledig wordt uitgewist. Een ontwerper of zo men wil vormgever moet mee aan het begin van het produktiepro- ces staan, zo is zijn mening. Hij voelt zich zelf dan ook bijzon der thuis in een fabriek, waar men bezig is met de uitvoering van één van zijn ontwerpen. 'Wat kunnen we voor vormen aan brengen in poyester en glasfiber', vraagt Wim Ypma zich peinzend af, wanneer we in de fabriek van Rie- Door Ypma ontworpen fauteuil voor een Culemborgse fabrikant mersma enkele kantinestoelen met een kunststof kuip bekijken. Hij staat zelf enigszins terughoudend tegenover deze nieuwe materialen, hoewel hij wel van mening is, dat fabrikanten die deze weg nu reeds zijn ingeslagen en ontwerpers, die trachten vorm te brengen in kunst stoffen, de consumenten goede dien sten bewijzen. 'Deze meubelen zullen binnen enke le jaren geaccepteerd worden, maar dan moeten ze rationeel vervaar digd en tegen een lage prijs op de markt gebracht worden', aldus Wim Ypma. Zouden meubelen in kunststoffen 't winnen van de romantische stijl meubelen, vragen we hem: We dra gen toch ook nylon overhemden en gebruiken allemaal een plastic em mer om water te halen', is zijn ant woord. 'Nog voor het eind van deze eeuw zullen deze meubelen in massapro- duktie zo goedkoop vervaardigd kunnen worden, dat de mensen er toe overgaan hun interieur regelma tig te wijzigen. Vormen zullen regelmatig verande ren en de kleuren van stoffen zul len zo modisch zijn, dat de huis vrouw om het half jaar haar inte rieur volledig kan veranderen.' Wim Ypma hoopt ook dan nog met een aantal fabrikanten samen, aan de bevrediging van de behoefte te kunnen meewerken.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 9