Uniek recreatieplan aan Oorsprongweg binnen enkele jaren realiseerbaar H.K.Finkensieper GEMEENTERAAD SCHOORL Ingekomen stukken Hek rond lagere school te Groet Bijdrage wegverbreding Subsidie aan Schoorls Gemengd Koor Garantie rente en aflossing leningen Gasvoorziening De salarissen van het gemeentepersoneel Aanleg voetpaden rond het Hargergat Zwembad en kabelbaan CAMERA INRUILAKTIE FOTO DICK VAN BERGE EEN NIEUWE FOTOROUTE F0T0R0UTE 28 Rondvraag Grote keuze moederdaggeschenken Duintreffersnieuws Uitgaansdag Katholiek Vrouwen Gilde WIJ LAZEN in de Duinstreek van 7 mei 1937 im WUKaanZEE OUDE PAROCHIEKERK IN VERVAL Heropening winkel fa. Van der Meer Kennismaking met beroepen predikant N.H. kerk Schoorl DE BOEI EXIT De Schoorlse Gemeenteraad kwam op 7 mei bijeen om een nogal lijvige agenda af te werken, B. en W. hadden liefst 19 punten ter behandeling aangeboden. De heren Louter en De Leeuw waren niet aanwezig. Gedeputeerde Staten hadden te kennen gegeven accoord te gaan met eerder genomen raadsbesluiten. Voorts was er van het provinciaal college een schrijven binnengeko men inzake een voorgenomen ver hoging van de bezoldiging der wet houders. B. en W. stelden de raad voor aan G.S. te berichten dat de voorgenomen verhoging van de be zoldiging der wethouders per 1 jan. de instemming heeft. De Raad ging na enige discussie ac coord met de voorstellen van B. en W in deze. B. en W. stelden de Raad voor een krediet van 6.500,- te verlenen voor het maken van een hek rond de Openbare Lagere School te Groet. Ook dit voorstel had de instemming van de Raad. De heer H. Roos, eigenaar van 'De Rustende Jager' had om een ge meentelijke bijdrage gevraagd in de kosten van achteruitplaatsing van zijn café-restaurant en slijterij. Daarbij had de heer Roos te kennen gegeven dat hij de voor wegverbre ding te bestemmen grondstrook aan de kant van de Heereweg om niet aan de gemeente in eigendom wil overdragen. De hierdoor te verkrijgen wegver breding, ook al beperkt deze zich tot een oppervlakte van slechts 51 m2, brengt aldus B. en W. ter plaat se een welkome verruiming van het voetgangersverkeer mede waardoor het College de toekenning van een bijdrage aan de heer Roos van vijf mille wel verantwoord acht. De Raad werd daarom gevraagd de ze bijdrage aan de heer Roos toe te kennen. Nadat de burgemeester dit agenda punt deskundig had toegelicht, stem de de Raad met de suggestie van B. en W. in. Door verschillende raadsleden werd opgemerkt dat Schoorls Gemengd Koor door het verlenen van een groter bedrag aan subsidie een gro ter allure zal krijgen. Men stemde dan ook in met het voorstel van B. en W. in deze. Schoorls Gemengd Koor ontving tot dusver een jaarlijkse subsidie van 250,- een bedrag dat in het verle den toereikend was om tesamen met de contributies de uitgaven te dek ken. Dankzij het feit dat voor het geven van concerten de sporthal kon worden ingeschakeld heeft het koor zich beter kunnen onplooien. Deze concerten, zo deelden B. en W. aan de Raad mede, genieten grote bekendheid en worden zowel in Schoorl als daarbuiten zeer gewaar deerd. De kosten die verbonden zijn aan het aantrekken van goede so listen en orkesten zijn dermate hoog dat deze zonder subsidieverhoging niet kunnen worden gedekt. Daarbij komt nog dat de rijkssub sidie in de nadelige saldi van deze concerten afhankelijk is van de ge meentelijke subsidie, hetgeen in houdt dat bij een hoger bedrag aan gemeentesubsidies ook meer rijks subsidie wordt ontvangen. Gelet op de grote plaats die Schoorls Ge mengd Koor in de plaatselijke ge meenschap inneemt en de belangrij ke taak die het koor vervult stel den B. en W. de Raad voor het verzoek van het koor in te willigen en de subsidie met ingang van 1968 te verhogen van ƒ250,- tot f 1.000,-. In een artikel van de woningwet is bepaald dat de gemeenteraad gel delijke steun kan verlenen ten be hoeve van het verkrijgen in eigen dom van een door de begunstigde te bouwen nieuwe woning. Deze mo gelijkheid om op reële basis de be nodigde gelden te verkrijgen ter fi nanciering van de woning is van belang om het eigen-woningbezit te bevorderen. De geldelijke steun kan onder meer bestaan uit het garande ren door de gemeente van rente en aflossingen van leningen. Het Rijk is bereid om voor 50 ten honderd deel te nemen in het even tuele verlies voortvloeiende uit de ze garantie. Om voor gemeentelijke garantie in aanmerking te komen dient de be gunstigde in tenminste tien procent van de kosten van het verkrijgen in eigendom van de woning uit ei gen middelen te voorzien wanneer hij de leeftijd van 50 jaar nog niet heeft bereikt en dient hij in ten minste 20 procent van die kosten uit eigen middelen te voorzien als hij de leeftijd van 55 jaar heeft be reikt. Door een aantal personen is een verzoek om garantie ingediend en door de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit wordt geadviseerd deze verzoeken in te willigen. Op grond hiervan stelden B. en W. de Raad voor het garanderen van rente en aflossing van de leningen aan negen personen in Schoorl-Oost. Nadat de heer Meijer had gevraagd om dan een en ander meer bekend heid te doen geven, werd het voor stel aanvaard. In de raadsvergadering van oktober 1965 werd reeds in principe beslo ten deel te nemen in het aandelen kapitaal van de N.V. Gasvoorziening Kop Noordholland. Deze NV had verzocht om met een bedrag van 27 mille in het aandelenkapitaal deel te nemen, terwijl men daarnaast om medewerking had verzocht aan het totstandbrengen van een gemeen- schappelijkke regeling die zo spoe dig mogelijk de taak van de N.V. Gasvoorziening Kop Noordholland zal kunnen overnemen. De raad werd gevraagd het ontwerp-besluit in deze te willen bekrachtigen. En aldus geschiedde. De heer Meijer verzocht om schor sing van de openbare vergadering en nadat hij, zoals wettelijk voorge schreven is, twee raadsleden mee kreeg werd het talrijke publiek ver zocht de zaal te verlaten. Na 1 uur en 20 minuten werd de openbare vergadering heropend en na enige discussie werden de voor stellen van B. en W. aangaande de salarissen van de gemeenteambtena ren aanvaard. De voortzetting van de asfalterings- werkzaamheden langs de Heereweg die in Camperduin zijn begonnen, maakt het gewenst ook bij het ver dere beloop van de Heereweg, met name op het gedeelte gelegen langs de Houtendijk en het Hargergat, verhoogde voetpaden aan te leggen. Ten einde de daarvoor benodigde meerdere wegbreedte in eigendom te verkrijgen heeft de gemeente de betreffende grondeigenaren bereid gevonden de voor de aanleg van de trottoirs benodigde gronden te ver kopen voor de prijs van een gulden per m2. Aan de raad werd gevraagd om, in aanmerking genomen de toe neming van het verkeer ter bevor dering van de veiligheid der voet gangers in de nabijheid van het Hargergat het ontwerp-besluit te be krachtigen. De Raad drong er op aan toch vooral te trachten een en ander voor de zomer te realiseren. De gemeente houdt zich sedert enige jaren bezig met de bestemming van het terrein aan de Oorsprongweg nabij de Schoorlse Zeeweg en van de zg. Pirolavallei alsmede met de ont wikkeling van Hargen aan Zee. Ter zake zijn in de loop der tijd meer dere besprekingen gevoerd met het Staatsbosbeheer, met de Provincie en met onderscheidene commissies. Een en ander heeft er toe geleid dat het terrein aan de Oorsprongweg, nabij de Schoorlse Zeeweg zou zijn te benutten voor de aanleg van een zwembad en een kabelbaan en dat aan de zg. Pirola-vallei een algeme ne bestemming ten dienste van de recreatie zou zijn te geven. Voor wat NAWOORD Als burgemeester wordt men vaak gevraagd een voorwoord te schrijven. Misschien mag ik nu ook eens ongevraagd een nawoord schrijven. Ons onvolprezen Oranje-comité heeft ons én op Koninginnedag én op de middag van de bevrijdingsdag weer vele blijde uren bezorgd. Er was vreugde bij deelnemers en er was feest voor een ieder in ons dorp. Hulde aan al diegenen, die hiervoor heel, veel vrije tijd hebben opgeofferd. De burgemeester van Schoorl, BERGH betreft de ontwikkeling van Har gen aan Zee stellen B. en W. zich voor aldaar een verbindingsweg tot stand te brengen tussen het par keerterrein en het strand in de vorm van een straatje met aan weerszijden winkeltjes en een café restaurant. B. en W. stelden in hun aanbiedings brief aan de Raad dat zij gaarne zouden vernemen of de plannen de instemming van de raadsleden zou den kunnen verwerven. Er is, zo blijkt uit een publikatie in het Noordhollands Dagblad van zaterdag j.l. een N.V. in oprichting die nog voor het volgend voorjaar aan de rand van het Schoorlse duingebied een bijna 700 meter lange kabelbaan wil laten aanleggen. De particuliere initiatiefnemers zullen er voor zorg dragen dat het landschappelijk schoon op geen enkele wijze wordt aangetast. De kabelbaan zal eindigen op één van de hoogste duintoppen van Ne derland, waar men een prachtig uitzicht heeft. Verder ligt het in de bedoeling om bovenop het duin een restaurant en een aantal toeristische voorzieningen te realiseren. De fi nanciering van het gehele project is nagenoeg rond. Er zijn naast de ka belbaan echter nog meer plannen in voorbereiding. Men denkt hierbij aan een hertenkamp en aan een en aan een hertenkamp en aan een zee- en duinmuseum. Duidelijk werd gesteld dat de ka belbaan van origine geen commer ciële opzet heeft. Men wil er bo venop het duin niet een soort kermis van maken maar de initiatiefnemers willen de gemeenschap alleen deel genoot laten worden van de onge ëvenaarde schoonheid van het duin gebied. Een uitgebreide gedachtenwisseling volgde. En het bleek dat verschil lende raadsleden de stukken niet goed hadden gelezen want B. en W. hadden daarin duidelijk gesteld dat zij graag suggesties over deze plan nen zouden vernemen. Het College had hier geen voorstel van gemaakt, logisch omdat de plan nen nog maar in een pril stadium zijn. De heer Meedendorp hield 'n breed- Als u nu een nieuwe foto- of filmcamera koopt is elke oude camera 7,50 - 20,- waard Breelaan 13, Bergen, tel. 2601 voerig betoog. Hij vroeg hoe men bij al deze attracties het drukke ver keer in goede banen zou kunnen leiden, hij was bang dat er voor de Schoorlaar zelf geen plaats meer zou zijn in het zwembad en wees erop dat in de polder misschien de betere situering mogelijk zou zijn. Mevrouw Kroon vroeg om een ga rantie dat het geheel geen kermis achtige attractie zou worden en de heer Sleking wees op het economisch belang van zwembad en kabelbaan voor de gemeente. Mevrouw De Boer was van mening dat de Raad te laat over de plan nen was ingelicht en de heer Eecen waarschuwde tegen het schenden van het natuurschoon. De heer Meijer vond het nogal een vaag plan en zag zich graag nader geinformeerd. Maar de algemene tendens was toch wel dat de Raad niet tegen de plan nen was. Na een uitvoerige uiteenzetting van B. en W. sprak men af om samen met de deskundigen eens een kijkje te nemen op het terrein bij de Oor sprongweg. Duidelijk werd tenslotte dat de plannen nog slechts in een pril stadium verkeren en dat het niet zo is dat een en ander binnen korte tijd zal kunnen worden ge realiseerd. Mevrouw De Boer vroeg naar de bejaardenhuisjes nabij Westerkimme maar uit de woorden van wethouder Muelink bleek wel dat het hierbij moeilijk is om te komen tot een verantwoorde exploitatie. De burgemeester hield tenslotte een toespraakje waarin hij memoreerde dat dit de laatste raadsvergadering was in het huidige gemeentehuis. Eerst tegen twaalf uur kwam een einde aan deze bijeenkomst van de Schoorlse Gemeenteraad. WARENHUIS - IJZERHANDEL Jan Oldenburglaan 17-19 Bergen - Telefoon 2152 VRIJ ENTREE De heer J. Delis werd verrassend kampioen heren enkel 2e klasse van de afdeling N.H.N.K. Zondag een week geleden trok de T.T.V. 'Duintrffers' met 16 van haar leden naar Medemblik waar in de veilinghallen de afdelingskampi oenschappen 1968 werden gehouden. Deze kampioenschappen zijn de af sluiting van het tafeltennisseizoen. Voor een grote verrassing zorgde J. Delis in de tweede klas heren enkel, om na de poule en de eerste ronde door te dringen in de kwart finale daar klopte hij A. Stokman van Spirit met 21-15 - 21-17 en in de halve finale wist hij te winnen van G. Reus, Dito met 21-17 - 18-21 en 24-22, toen moest hij het in de finale opnemen tegen Koos Baas van de vereniging Treffers uit Bo- venkarspel. De Schoorlse favoriet won deze spannende finale met 21-16 15-21 en 21-17 een zeer fraaie pres tatie. Bij de junioren meisjes kwam deze keer Greetje Borst naar voren en behaalde een zeer goede tweede plaats door in de finale in drie games eervol te verliezen met 21-16 17-21 en 15-21, in deze groep meisjes B werd Joke v. d. Ploeg vierde. De junioren jongens waren minder goed op dreef ze konden niet door dringen tot de eerste vier, alhoewel ze goed partij hebben gegeven. Deze afdelingskampioenschappen waren voor onze plaatselijke vereni ging een goede afsluiting van het tafeltennisseizoen. Het K.V.G. afdeling Schoorl heeft nog enkele plaatsen beschikbaar voor haar uitgaansdag op dinsdag 21 mei. De start is 's morgens om kwart voor acht vanaf de Konings weg. De bus rijdt dan naar Cam perduin, vandaar via Heereweg, Voorweg, Laanweg en Duinweg nr. Aagtdorp. U kunt instappen bij de bushaltes. Deze keer gaat de reis naar het Openluchtmuseum in Arnhem. Van Arnhem over de Rijn naar de Wes- terbouwing waar de lunch gebruikt zal worden. De terugtocht is via Hilversum, waar gedineerd wordt. Om ongeveer half tien kunt u weer thuis zijn. Ook niet-leden kunnen mee gaan en zich opgeven bij mevr. Besteman, Heereweg 199, tel. 704. dat er in Schoorl een algemene Al- ledagskerk ontmoeting zou plaats vinden; dat de opbrengst der openbare ver- koping der strandvonderij over het jaar 1936 een bedrag van 289,02 had opgeleverd; dat de Moederdagtaarten bij bak ker Buisman te Bergen een gul den kostten. Alkmaar WykaZee oBeverw 'Jnvjiden Ligustervlak AMSTERDAM Haarlem Leenscheuterw'ei ompstatiorr Kaag Bqssinvlak Russen-duin WATER IEID1N6 niet Toegankelijk voor publiek) Kneuenduin de Rellen Doolhof uirzicnts punt p H-^Parkeerterrein ÏJ PÏjj - r;-- geVefwijk, Haar!errt Foloroule 28 Andere wegen Grens Duinreservaat trïl Bos S= Speelterrein Het unieke en ongerepte natuurge bied, dat zich uitstrekt van Wijk aan Zee tot Bergen, heeft de naar rust en zuivere lucht snakkende mens ook veel voor het oog te bieden. Daar om heeft de terreinbeheerster van het Noordhollands Duinreservaat hier kortgeleden een prachtige foto route bewijzerd, de derde reeds in dit gebied. Deze nieuwe fotoroute, bekend als route 28, ligt in de buurt van Wijk aan Zee. Ten gerieve van de bezoe kers is er een groot parkeerterrein voor auto's bij het beginpunt van de route die, bewijzerd met het be kende groene schildje met het fo tomannetje, door zeer gevarieerd en heuvelachtig duinterrein voert. Er is hier een bijzonder rijke flora en fauna. De organisatoren menen dan ook met het instellen van deze nieuwe fotoroute een aantrekkelijke moge lijkheid voor goede dagrecreatie te bieden. Het is gebleken dat deze fotoroutes Het r.k. kerkbestuur heeft plannen om het huidige kerkje te Catrijp te slopen en een geheel nieuwe en moderne kerk te bouwen. Men heeft een desbetreffend plan aan de parochianen voorgelegd. Omdat restauratie van de huidige kerk niet meer verantwoord wordt geacht is men wel tot nieuwbouw genood zaakt en deze nieuwe kerk zal 350.000,- gaan kosten. De bisschoppelijke bouwcommissie kwam tot de overtuiging dat de re paratiekosten van het huidige kerkje niet opwogen tegen de kosten. Want het gehele dak is aan vernieuwing toe, de toren levert gevaar op, de hele kerk moet opnieuw worden in gevoegd en het interieur moet wor den herzien. Hiermee zou een be drag gemoeid zijn van twee ton en de commissie beveelt dan ook aan een nieuwe kerk te bouwen. De parochie kan zelf voor een be drag zorgen van ƒ200.000,- voor de nieuwe kerk en een renteloze le ning zou dus slechts 150.000,- ver gen. Men heeft een hoge positie op de urgentielijst kunnen verkrijgen en het ziet er dus naar uit dat reeds dit jaar met de bouw van de nieuwe kerk zal kunnen worden begonnen. Onder grote belangstelling vond de heropening plaats van de winkel van de fa. v. d. Meer in Schoorls cen trum. De zaak is in de loop der tijd al verschillende malen verbouwd, zoals bekend heeft wijlen de heer P. Beeldman het oude groentezaakje een volledige metamorphose doen ondergaan destijds. De fa. v. d. Meer heeft de zaak nu drastisch laten uitbreiden door het laten bouwen van een verkoopruimte aan de west zijde van de winkel. Hierdoor is een totale verkoopruimte van 110 m2 gerealiseerd. De groente- en fruitafdeling staan nog wel op de voorgrond maar daarnaast is het assortiment krui denierswaren drastisch uitgebreid. Een koelsysteem achter in de zaak waarborgt een goede kwaliteit van vers vlees waarvoor u nu ook bij v. d. Meer terecht kan. De uitbrei ding is eigenlijk noodzakelijk geble ken omdat door de toename van zo wel de eigen bevolking als van het toeristenbezoek de zaak te klein bleek. En als over een aantal jaren ook deze verkoopruimte niet groot genoeg zou zijn dan is er nog grond genoeg achter het pand om verdere uitbreiding mogelijk te maken. De firma Wildeboer fungeerde als hoofdaannemer, fa. Abbo verzorgde het elektriciteitswerk, de fa. Ofman voorzag alles van een fleurig verfje en de fa. Meijer zorgde voor het loodgieterswerk. De fa. v. d. Meer is thans bij 'De Kroon' aangesloten en dus kan de klant profiteren van het bij deze zaken gebruikelijke zegelsysteem. erg gewaardeerd worden door de vele camerabezitters in ons land. In samenwerking en overleg met plaatselijke V.V.V.'s en Staatsbos beheer bevordert de Stichting Ama teurfotografie dat ook elders in ons land dergelijke wandelfotoroutes worden uitgezet. WANDELING VOLGENS PIJLEN TE AAGTDORP Begin- en eindpunt: Waterleiding- weg. Blauwe pijl: duur 1 uur; bruine pijl: duur 2V2 uur rode pijl: duur 4 uur. WANDELINGEN VOLGENS PIJLEN TE SCHOORL Begin- en eindpunt: Klimweg (alleen de rode pijl eindigt in Schoorl aan Zee) Gele pijl: duur 1 uur door Staringbos witte pijl: duur 2V2 uur langs Duivelsbos; blauwe pijl: duur 3V2 uur langs Ganzenveld; bruine pijl: duur V2 uur rondwan deling; rode pijl: duur 2 uur naar Schoorl aan Zee WANDELING VOLGENS PIJLEN TE GROET Begin- en eindpunt: Kerkbrink Rode pijl: duur 1V2 uur WANDELING VOLGENS PIJLEN TE CATRIJP Beginpunt: Vier trappen, eindpunt Bobbeleweg. Witte pijl: duur 1 uur. De Kerkeraad der Hervormde ge meente Schoorl, Groet en Camp heeft een beroep uitgebracht op Ds. J. A. Heldring, hervormd predikant te Heeze (N.B.). Ds. en mevrouw Hildring zullen woensdag 15 mei a.s. een oriënterend bezoek brengen aan Schoorl. De kennismaking met de leden der hervormde gemeente zal plaatsheb ben op 15 mei, 's avonds van 8.30 tot 10 uur in café 'De Viersprong', Laanweg 1 te Schoorl. De Kerkeraad wekt hierbij de le den der hervormde gemeente op om door hun aanwezigheid te tonen, dat zij de komst van de beroepen predikant op prijs stellen. Een grote opkomst zal het Ds. Heldring wel licht gemakkelijker maken te be sluiten het beroep te aanvaarden. Zoals bekend is van de winter een grote boei op het strand aangespoeld die afkomstig was uit Engeland. Nadat het gevaarte enige tijd op het strand had gelegen heeft de heer Loos, uit Bergen het initiatief ge nomen de boei achter het raadhuis te plaatsen met de bedoeling om er te zijner tijd, als zijn bedrijf klaar was gebruik van te maken om de boei tot een of andere attractie te transformeren. Burgemeester Bergh heeft er bij zijn ambtsjubileum op gezinspeeld dat de boei misschien bij het Dorps huis zou kunnen worden gesitueerd om op deze wijze te symboliseren de band die er tussen de verschil lende bevolkingsgroepen die van het Dorpshuis gebruik zullen maken, be staat. Het heeft niet zo mogen zijn want de Engelse maatschappij die eige naar is van het gevaarte heeft de boei opgeëist. Zaterdag j.l. heeft men de boei per kraanwagen op een schip geplaatst dat de boei naar Rotterdam heeft gebracht, van daar zal transport naar Engeland plaatsvinden.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 2