De voorzieningen op toeristisch gebied GERRITSEN weekblad Het litteken KLOKKEN WIJ LAZEN in De Duinstreek van 14 mei 1937 'MAAK DE KACHEL AAN' GEHOORD IN DE RAAD volleybalclub 'Schoorl' C. Dalenberg 50 jaar in dienst bij de familie Meedendorp 12e landelijke kleur-, teken- en opstelwedstrijd door MaartjeZeldenrijk Voor al uw drukwerk Zoals onderhand wel bekend zal zijn, staan Schoorl de komende ja ren grootse dingen te wachten. In de op 7 mei gehouden raadsverga dering heeft de Schoorlse gemeen teraad zijn goedkeuring gehecht aan de voorbereiding van een spec taculair recreatieplan. Dit plan is ontworpen door een werkgroep die is samengesteld uit representanten van gemeente, provincie en rijk. Men kan in dit omvangrijke plan 4 hoofdpunten onderscheiden: 1. De Zandmennerij te Hargen, door Staatsbosbeheer de schone naam van Pirola-vallei gegeven, zal worden bestemd voor de aan leg van verschillende zaken. Men denkt hierbij aan een restaurant, een kinderboerderij, een picknick plaats, speelruimten, een zonnewei de en een parkeerterrein. Men heeft de beschikking over liefst 10 hectare. Men zal middels een en- quete onder de gasten proberen te weten te komen aan welke attrac ties de meeste behoefte bestaat. De ze door het Staatsbosbeheer in 1969 te houden enquete zal dus ant woord moeten geven op de vraag wat de gasten prefereren. Verder zal men voor wat betreft de plan ning van de voorzieningen rekening houden met de lijst van voorzienin gen die is opgesteld door het Minis terie van Recreatie en maatschap pelijk werk. 2. De aanleg van een kabelbaan naar een van de hoogste duintop pen aan de rand van de Schoorlse duinen op het terrein aan de Oor- sprongweg. Deze baan zal 700 me ter lang worden en worden ge ëxploiteerd door een nog in oprich ting zijnde N.V. De initiatiefnemers zijn zoals wel blijkt uit de woorden van burgemeester Bergh tijdens de laatste vergadering er van uitge gaan dat 't landschappelijk schoon niet wordt aangetast. Men heeft van de zijde der N.V. de plannen meer op ideële dan op financiële gedachten gegrondvest en de opzet is dat ook ouderen door middel van de kabelbaan kunnen genieten van de schoonheid van duinen en pol ders. 3. Het realiseren van een zwem bad op het terrein aan de Oor- sprongweg. Omdat een overdekt zwembad geen haalbare kaart op financieel gebied zal kunnen zijn, heeft men moeten besluiten een openluchtbad te plannen. De kos ten die met dit zwembad gepaard gaan begroot men op een half mil joen gulden. Men heeft voor het zwembad verschillende plaatsen bekeken en achter de Oorsprong- weg bleek de meest ideale omdat dit terrein beschut ligt tegen de wind en omdat de plaats voor het dorp centraal gelegen is. De moge lijkheid is aanwezig dat hier tevens een instructiebad kan worden aan gelegd en men hoopt het zwembad over twee jaar te kunnen openen. 4. Bij de nieuwe badplaats Hargen aan Zee is een winkelstraat met 'n café-restaurant gesitueerd terwijl ook de bouw van een tiental win kels op het programma staat. Tij dens de raadsvergadering werd hier van door de burgemeester een te kening getoond en men bleek in verschillende kustplaatsen hierover zijn licht te hebben opgestoken. De heer Meijer vroeg naar een dui delijke uitspraak over de naam, want aan de ene kant is de naam Har gen wel ingeburgerd terwijl aan de andere kant de heer Sleking ge porteerd is voor de naam Noordzee bad Groet. Men zal zich hierover nog nader beraden. De heer Sleking vond dat de af stand die de badgasten moeten af leggen tussen het strand en de win kels wel wat lang en pleitte voor voorzieningen op het strand zelf. De heer Bergh vond het geen een voudige zaak want het beeld langs de gehele kust geeft eigenlijk weer dat er weinig indrukwekkende op stalletjes zijn verrezen. Men zal over deze kwestie nog eens zijn ge dachten laten gaan. Overigens wordt aan de ontsluiting van het strand al langer dan van daag gewerkt en men mag ver wachten dat in 1969 de weg voor de talloze zonaanbidders zal kun nen worden opengesteld. De stroomvoorziening vormt een groot probleem voor het gemeen tebestuur omdat de 170 mille hier voor door de gemeente op tafel zal moeten worden gelegd. Men zal hiervoor een beroep doen op het recreatiefonds omdat men nu een maal niet in staat is een dergelijk groot bedrag te betalen. En zo staat Schoorl aan het begin van een ongekende ontwikkeling. Zoals duidelijk in het begin van dit artikel gesteld zal het nog een aan tal jaren duren voor alles is ge realiseerd. Ongetwijfeld zullen in de komende raadsvergaderingen nog talrijke punten op het gebied van de recreatieve plannen aan de orde worden gesteld en we zullen U op de hoogte houden van de ont wikkelingen rond deze ingrijpende veranderingen. dat het fanfarekorps De Vriend schap de tweede prijs in de ere-af- deling behaalde tijdens een con cours te Twistc. dat er in Bergen 166 werkzoeken den waren ingeschreven. dat bij melkboer Gutter te Schoorl een halve liter slagroom zestig cent kostte. Onder dit motto werd enige weken geleden een aktie ge start, welke tot doel heeft het benodigde geld bijeen te bren gen voor de aanschaf van verwarming in de N.H. Ker ken te Schoorl en Groet. Circa 400 mensen werden ver zocht een gift beschikbaar te stellen voor dit doel en het resultaat overtrof de ver wachtingen. Een schitterend bedrag van ruim 10.000,- kwam door de ze eerste aktie aan contanten en toezeggingen reeds binnen. Een bijzonder geslaagde start, maar helaas is dit bedrag nog onvoldoende om de verwar ming welke ongeveer 25.000,zal gaan kosten te kunnen betalen. Om het nog ontbrekende bedrag van 15.000,- bij elkaar te krijgen is een aktie-comite in het le ven geroepen. Dit comité heeft tot doel door het organiseren van allerlei evenementen het ontbrekende geld bij elkaar te krijgen. Wij roepen allen op, onze komende akties te steu nen. Zo zullen in het komen de seizoen twee puzzeltochten worden georganiseerd voor wandelaars. Fanfare 'De Vriendschap' en 'De Jeugddrumband' hebben reeds toegezegd haar muzika le steun te zullen verlenen bij een grootscheepse collecte in de komende maanden. Verder zullen bij de kerken collecte bussen worden geplaatst om de giften in te deponeren. Bij de kerken zullen tevens reu ze-thermometers worden ge plaatst, waar men de stand tot op het laatste ogenblik kan aflezen. Verder worden prikkaarten in omloop gebracht, door middel waarvan men ook op beschei den schaal kan bijdragen, tot het welslagen van deze aktie. Alle andere aktiviteiten welke ongetwijfeld nog zullen vol gen, zullen door middel van de plaatselijke pers worden bekend gemaakt. Wij roepen ook graag de hulp in van de verenigingen en clubs om ons te helpen bij de ze inzamelings-aktie. Er worden graag prikkaarten beschikbaar gesteld, even een berichtje of telefoontje en de kaarten worden bij u bezorgd. Deze aktie wordt bij u allen warm aanbevolen namens het aktie-comite. H. v. d. HELM Boksdoornweg 12, Schoorl Telefoon 719 TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 MEI 1968 DE DUINSTREEK Mevr. de Boer over het voteren van 6.500 gulden voor het aanbrengen van een hek rond de O.L.S. te Groet: „Ik vind het toch wel duur. Of komt het hek om heel Groet heen misschien?" De Burgemeester: „Behalve om uw huis!" De burgemeester, verhalende over de tijd dat hij pas hier was be noemd, zei dat hem toen de volgen de woorden waren toegevoegd: „Bedenkt dat gij in Schoorl zijt, Bezit uw ziel in lijdzaamheid". De burgemeester over het voorzien van een toplaag van de wegen in Oost: „Wc kunnen het niet met top less doen". De burgemeester toen iemand van het publiek zich verdienstelijk maakte door het raam open te zet ten: „De heer Butter dient een ver frissing aan". Wethouder Dekker: „Ze komen ge rust niet 3 lagen hoog in het zwem bad te liggen." Wethouder Dekker tot de heer Mee- dendorp die bang was dat de ka belbaan veel lawaai zou maken: „De kabelbaan maakt slechts een zacht geruis en dit wordt over stemd door 't gebler uit het zwem bad." De heer Sleking over het feit dat in het oude raadhuisje enige tijd huwelijken zullen worden voltrok ken nu het nieuwe raadhuis daar voor nog niet klaar is: „Het oude raadhuis wordt zuiver een koppel huis". Op een vergadering van de volley balclub 'Schoorl' is besloten dat men in het komende winterseizoen gaat deelenmen aan de competitie in de afdeling Alkmaar en voorts om deze zomer de condietietraining buiten voort te zetten onder leiding van de Alkmaarse trainer, de heer M. Broers, die reeds enige weken met de zaaltraining is begonnen op een wel zeer prettige manier. Verder heeft het bestuur een wijzi ging ondergaan en bestaat thans uit de leden: Voorzitter: E. Coenen, Duinweg 49, Schoorl, telefoon 419; Secretaresse: Mevr. N. Visser-Blom Houtendijk 6, Camperduin, tel. 990 Penningmeester: P. Bakelaar, Heereweg 322, Camperduin, tel. 352 2e voorzitter: J. Beemsterboer, Scholeksterstraat 20, Groet; 2e secretaresse: Mevr. G. Duinmeijer Duinkerken, Heereweg 300, Camperduin. Nieuwe leden zijn steeds welkom Bedenk: Beweging is eeuwige jeugd envolleybal geeft die beweging. Dat een plaatselijk bedrijf 50 jaar bestaat is al een unicum op zichzelf in deze tijd van fusie en concentrering. Maar dat iemand evenlang bij ditzelfde bedrijf werkzaam is komt even zeer weinig voor. Maar beide gedenkwaardige feiten worden overmorgen, zaterdag, herdacht bij het bedrijf van de familie Meedendorp te Groet en de man die het allemaal vanaf het begin heeft meegemaakt is de thans 64-jarige heer C. Dalen- berg. Alle ups en downs bij de kwekerij heeft de hr. Dalenberg vanaf het begin meegemaakt. In 1918 kwam hij als 14-jarige jongen bij de stichter van het bedrijf, wijlen de heer T. T. Meedendorp. De heer Meedendorp kocht in 1918 het stukje grond waarop nu het pension staat en wist door noeste arbeid zijn bezit uit te breiden, daarbij 't klassieke 'Carpe Diem' (Pluk de dag) tot het zijn makend. De heer Dalenberg stond zijn baas in zijn pioniersarbeid trouw terzijde en maakte dagen van 12 uur. Zijn loon bedroeg in die tijd negen gulden per week maar dit werd binnen een jaar 15,een bewijs dat het werk en de toewijding van de heer Dalenberg ook toen al op prijs werden gesteld. Maar niet alleen de bloemen, planten en bomen hadden de belangstel ling van de heer Dalenberg maar ook de bijenteelt. De heer Meedendorp bezat destijds 25 bijenvolken en zo kon het gebeuren dat de heer Dalenberg naar de Wieringermeer en de Schermer trok om de honing te slingeren. Talloze tuinen heeft de jubilaris in de afgelopen vijftig jaar onderhouden. Deze bescheiden werker genoot een grote sym pathie bij de opdrachtgevers zoals de schrijver Herman Rob bers en in de 'Verbrande Pan' de woning van Herman Gorter. Op ander gebied deed de heer Dalenberg evenzeer van zich spreken. Zijn liefde voor de koorzang bracht hem er toe om samen met enkele anderen van het eerste uur Schoorls Ge mengd Koor op te richten. Verder had de heer Dalenberg zitting in de kerke raad van de Nederlands Hervormde Kerk. Tijdens een receptie die 10 jaar geleden werd gehouden toen de heer Dalenberg dus 40 jaar bij de familie Meedendorp in dienst was werd reeds opgemerkt dat de innerlijke kant de sterkste van de jubilaris was. Cor Dalenberg is een recht schapen mens die steeds tracht te leven volgens de leer van Christus. De verhouding met de familie Meedendorp is altijd goed ge weest en daarbij is de heer Dalenberg iemand die iedereen kent. Het zal dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken op de receptie, overmorgen 'van 2 tot 5 uur 's middags in 'Carpe Diem'. georganiseerd door de onderwijscommissie van de Stichting Nationale Commissie tegen het alcoholisme De afdeling Schoorl van de ANDO organiseerde wederom deze wed- Map had hem met stomme verbazing aangekeken. 'Ezel, waarom deed je dat? Hoe kreeg je het in je malle kop?' Hij haalde de schouders op. 'Misschien uit balorigheid. Om jou. Tenslotte gaf ik de hoop op. Ik ben tenslotte ook van vlees en bloed.' Geruime tijd keek ze hem aan. Tenslotte stond ze op en liep naar de deur. 'Ik zal eerst maar thee gaan zetten. Ik moet het even verwerken.' Terug in de kamer, met de kopjes in haar hand, vroeg ze: 'Houd je van dat meisje?' 'Welnee, ik vond haar wel aardig. Voor een avondje. Je kunt niet eeuwig in je eentje over de kermis dalven. En thuis zitten, begint ook te vervelen. Vooral als je de hele dag hard gewerkt hebt.' 'Wie is het? Ken ik haar?' 'Trui Boot. Haar vader heeft een boerderijtje, net buiten het dorp. Ik had ook nog nooit van haar gehoord.' 'Weet je zeker, dat het van jou is?' Bram dronk van zijn thee. Hoe weet je zoiets zeker? Ik wil geen schoft zijn, dus we trouwen volgende maand. Moeder weet het al.' 'Was ze niet hels?' 'Viel nogal mee. Ze zei: 'Ik heb dit wel zien aankomen. Je draaide er veel te lang omheen. Trui is gisteravond thuis ge weest. Ik denk, dat moeder niet al te hoge verwachtingen had. Ze was in ieder geval vriendelijk. 'Ben je al in Ilpendam geweest?' 'Zondag.' Hijlachte even. 'Haar moeder keek me aan, of ze me wilde verscheuren. Mijn aanstaande schoonvader was niet ongeschikt. Trui is nogal bij de hand. Op een gegeven moment zei ze tegen haar moeder: Hou nou maar eens op met dat zure gezicht. Wees blij, dat hij me niet in de steek laat. 'Dus je houdt niet van haar?' 'Ach, wat geeft dat nou? Ik zit er nu eenmaal aan vast.' 'Maar beste jongen, een huwelijk zonder liefde.... vergeet je 'Houd er over op, Map', viel hij haar in de rede. Moet ik net zo'n schoft worden als mijn broer, die een jaartje een vrouw op Jamaica op sleeptouw hield en toen ze in verwachting raakte haar in de steek liet? Terwijl hij beloofd had haar te zullen trouwen?' Hij zuchtte. 'Maak je over mij alsjeblieft geen zorgen. Trui heeft een paar flinke handen aan het lijf en ze is nergens te beroerd voor. Thuis heeft ze geleerd aan te pakken. En ik kan heus wel met haar voor de dag komen.' Bij zijn heengaan zei ze alleen maar: 'Stomkop'. En daarin lag een wereld van verwijten, die hij begreep. Uit nieuwsgierigheid was Map een paar zondagen later naar de Jisperweg gereden. De beïde vrouwen hadden kennis ge maakt en elkaar getaxeerd. Op de wijze van: Zo, ben jij dat handige grietje, die mijn zwager te pakken heeft. En: dus jij bent mijn aanstaande schoonzuster, die gaat scheiden? Maar voor de rest hadden beide geprobeerd zo vriendelijk mogelijk te zijn. De trouwerij was eenvoudig. Op uitdrukkelijk bevel van va der en moeder Boot. Misschien meer van de statige matrone, die het nog maar niet kon verkroppen, dat haar dochter op deze manier moest trouwen. En nog wel met zo'n prutkooier, zoals ze de tuinders in het algemeen noemde. Map had het wel bekeken: Bram zal de deurdrempel in Ilpendam vast niet plat lopen. Een week na haar scheiding werd aan de Jisperweg een dochter geboren, die Alida genoemd werd, naar Trui's moeder. Bram was in de wolken met zijn dochter. Zoals het hoorde, kwam Map op kraamvisite en nam wat voor de jonge moeder mee. Terwijl ze enpassant de boreling bewonderde. Maar ze nam zich voor niet al te vaak naar de Jisperweg te rijden, want Trui was een flinke vrouw, Bram had het slechter kun nen treffen, maar ontzettend jaloers. En ze wilde niet de oor zaak zijn van herrie tussen dit echtpaar. Moeder Lakeman had de week voor het huwelijk het veld geruimd. Een van haar huisjes in de stad was leeggekomen en samen met een weduwvrouw uit de stad, hadden ze het naar hun eigen smaak ingericht. Zodat het jonge paar het rijk alleen had. Nu haar gewezen schoonmoeder veel dichter in de buurt woonde, wipte Map van tijd tot tijd over voor een kopje thee of koffie. Want de scheiding had tussen de verstand houding dezer vrouwen geen verandering gebracht. Map zei nog steeds 'Moeder' en moeder Lakeman gebruikte haar ge liefde: 'Me kind.' Zo stonden de zaken, toen op een gure voorjaarsdag begin maart gebeld werd en Map tot haar uiterste verbazing Robert de Vlak op de stoep zag staan. HOOFDSTUK 11 Haar eerste neiging was hem rustig te laten staan en niet te reageren op zijn bellen. Maar een duiveltje in haar binnenste stookte haar op, dus opende ze toch de deur. Hij boog, hoofs als altijd en vroeg glimlachend: 'Mevrouwtje, hoe maakt u het? Komt het gelegen?' 'Komt u verder.' Ze bekeek hem nog eens en sloot de deur achter hem. 'Hang uw jas daar maar op', zei ze wijzend op de kapstok. 'En gaat u vast naar de kamer. Ik maak meteen koffie.' Enkele minuten later zaten ze tegenover elkaar. Beiden met een kop koffie voor zich. Ik zal het maar van de humoristische kant bezien, dacht Map. Voor mij is hij niet meer gevaarlijk. Tenslotte vroeg ze: 'Wat voert u voor de zoveelste maal naar Purmerend, meneer?' Hij had even van de koffie gedronken en zette het kopje neer. 'Gewetenswroeging, mevrouw. Ik heb geen rustig uur meer.' 'Werkelijk niet? Ja, nu u het zegt.u ziet er oud en verval len uit. Net of u weken achtereen aan de boemel bent ge weest.' Ze zag aan het fronsen van zijn wenkbrauwen, dat hij zich beledigd voelde. Net goed, stuk verdriet. Ik zal je zo treiteren, dat je nooit meer terugkomt. 'Ik eh.ik heb natuurlijk gehoord van het betreurenswaardig einde van uw huwelijk. De laatste maal, dat ik bij u was, deed ik bepaalde uitlatingen omtrent u en uw man. Dat was niet tactisch. Ik kan niet loskomen van het idee, dat deze uitlatingen de aanleiding zijn geweest om het wantrouwen jegens uw man te doen groeien. Zodat uiteindelijk ik de aanleidende oorzaak ben voor het schipbreuk lijden van uw huwelijk. Als dat zo is en daarvoor ben ik gekomen wil ik u mijn oprecht gemeen de verontschuldigingen aanbieden.' De vrouw zat met de armen over elkaar voor zich uit te kijken. Ik kan natuurlijk antwoorden: Die excuses zijn geac cepteerd. Punt. Drink je koffie leeg en smeer 'm. Maar ik geloof er geen steek van. Wat komt ie doen? Dat wil ik weten. 'Als ik u gerust kan stellen, meneer De Vlak, na uw laatste vertrek heb ik geen ogenblik meer aan u gedacht. Derhalve hebben uw uitlatingen ik weet niet eens meer, waar u het over gehad hebt niet de minste invloed gehad over ons besluit uit elkaar te gaan. Als dit voor u een geruststelling is, dan wil ik dit alsnog wel verzekeren.' 'Dat is een pak van m'n hart, mevrouw. Wat precies de redenen zijn, die geleid hebben tot dit in mijn ogen vervelende besluit, kan ik niet bevroeden en daarmee heb ik ook niets te maken.' 'Precies', bevestigde Map. 'Pardon?' 'Ik zei: Precies. Daar heeft u inderdaad niets mee te maken.' Hij was even van zijn stuk gebracht. 'U hebt een eigenaardige manier van spreken soms.' 'Ik ga doorgaans recht op de man af, meneer. Anders nog iets van uw dienst?' 'Dus ik hoef mezelf werkelijk niets te verwijten in deze zaak?' 'Helemaal niets, meneer De Vlak. Ik was uw bestaan het zelfde ogenblik dat u de deur achter u dichttrok, totaal ver geten.' De bezoeker keek haar enige tijd aan doch Map vertrok geen spier van haar gezicht. 'Ik kan niet loskomen van de gedachte, dat mijn bezoek van daag minder welkom is.' 'U hebt alweer gelijk, meneer De Vlak. Laat ik het preciezer stellen: uw bezoek was hier nooit welkom, maar in deze con treien hebben wij bepaalde manieren geleerd begrijpt u? Een ervan is beleefdheid, de ander gastvrijheid. Maar die geldt doorgaans alleen voor behoorlijke mensen. Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar daaronder heb ik u nooit gerangschikt.' De Vlak was nu werkelijk gepikeerd. 'Waarom beledigt u me, mevrouw? Is daar enige aanleiding toe? Ik ben begaan met uw lot als eenzame vrouw. U weet, hoe ik ben. M'n vrije tijd geef ik helemaal voor dit werk; het bezoeken van zeemans vrouwen, en 'Ik ben geen zeemansvrouw meer, meneer.' 'Nu ja, u begrijpt me misschien.' Map glimlachte. 'Ik begrijp u veel beter, dan uzelf misschien veronderstelt. U hebt me indertijd een groentje genoemd, her innert u zich dat nog? Wel, u had gelijk, ik was toen een groentje. Althans, tot op zekere hoogte. Maar na de debacle van ons huwelijk ben ik ook eens gaan informeren naar de gedragingen van een zekere meneer De Vlak. Kapitein voor alle mogelijke kleine karweitjes voor de rederij. Een bootje met stukgoed naar Antwerpen, waar men de kapitein in iedere havenkroeg kent. Of een vrachtje naar Hamburg, waar men hem ook liever niet ziet als wel, nietwaar? strijd, uitgereikt aan de drie lagere scholen in de gemeente. De prijs winnaars volgen hieronder: 0.L. School te Groet, klas 3: 1. Henk Hofman 2. Hanneke de Jong. Klas 5 1. Ellen Melk 2. Anja Hopman Klas 5 1. Jan Koogerbeets (opstel) 2. Peter Rezelman (tekening). Klas 6: 1. Yvonne Minkema (opstel) 2. Peter Kossen (tekening). St. Petrusschool te Catrijp: Klas 1: 1. Elsje Beemsterboer 2. Annet Louter. Klas 2: 1. Chris van de Idsert; 2. Hanneke Meereboer. Klas 3: 1. Marie-Trees Meereboer 2. Jo Stam. Klas 4: 1. Tiny Stam 2. Lida Wever. Klas 5: 1. Bert Nanne (opstel) 2. Joop Kooyman (tekening) Klas 6: 1. Jan Schouten (opstel) 2. Trudi Beemsterboer (tekening). O.L. School te Schoorl: Klas 1: 1. Jolanda Nicolai 2. Jochie Haasbroek. Klas 2: 1. Desiree Buys 2. Joeke Koeten. Klas 3: 1. Edwin de Beurs 2. Marijke Kater. Klas 4: 1. Lia Manooy 2. Marion Stellingwerf (beiden opstel). Klas 5: 1. Johan Burger 2. Marjon Koeten. Klas 6: 1. Geert Oostinga 2. Ellen Leen. Het bestuur van de afd. Schoorl van de ANDO dankt wederom het onderwijzend personeel van de drie scholen voor hun welwillende me dewerking. De eerste prijzen zijn opgenomen ter keuring voor een landelijke prijs. DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Telefoon 268 - 223

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5