Broodbakkers in Schoorl en omgeving GERRITSEN weekblad mm Het litteken mè J.U KLOKKEN üi 1 door Maartje Zeldenrijk CAMERA INRUILAKTIE FOTO DICK VAN BERGE Competitie midgetgolfbaan 'De Duinrand' Wij lazen in de Duinstreek van 28 mei 1937 TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 MEI 1968 -ftt «*?s I <Hn - t Schoorl begint zo langzamerhand wel gewend te raken aan al die verbouwingen en vernieuwingen van haar winkels, maar woensdag 15 mei vond er toch wel iets bij zonders plaats. Want nadat de fa milie Bakker reeds beschikte over een uiterst moderne broodbakkerij en twee winkels, één te Catrijp en één te Schoorldam, is daar nog een derde filiaal te Groet bijgekomen. Het was in 1872 dat de bakkerij in Catrijp door Innik gebouwd werd. In die tijd stond de bakkerij dus tegenover de katholieke schuilkerk, daar de huidige kerk in 1873 ge bouwd werd. Lang zou deze Innik echter zijn bakkersbedrijf te Catrijp niet exploiteren, want al in 1890 nam Cornells Bakker, de grootvader van de driebroers; Siemen, Piet en Jan, de zaak over. Deze Cornells Bakker kwam van Bergen alwaar hij een bakkerij aan de hoek Loudelsweg-Dorpsstraat had. Dat het bakkersberoep in die tijd maar een armzalige bezigheid was, blijkt wel uit het feit dat er maar weinig bakkers waren, tenmin ste op het platteland, die alleen van het broodbakken rond konden komen. De meeste bakkers hielden er dan ook wel het een of andere bijbaantje op na. Zo ook Cees de bakker (zoals men hem noemde), die het broodbakken met de funktie van barbier wist te combineren, In Catrijp moest er eveneens een baantje bijgezocht worden, vandaar dat Bakker er in het begin ook nog vee en bouwgrond op na hield. Maar ja wat wilt u ook, omstreeks 1900 waren er liefst elf bakkers in ons dorp, terwijl het totale aantal bewoners 1200 bedroeg. De elf bakkers waren als volgt over ons dorp verspreid, dit met de res trictie dat onderstaande bakkers niet allen juist in 1900 bakker waren, de bedrijven bestonden echter wel. Aagtdorp 1. Bakker Rit, later bakker Zwa german; in het tegewoordige huis van de familie Zwagerman. De oude oven met daarnaast een prachtige schouw kunt u hier nog achter een houten schot terugvinden. Schoorl 2. Bakker v. d. Wal, Simon de Jong en tegenwoordig Dik de Jong in het centrum van het dorp. 3. Bakker Kooyman, koekbakker in het huis van het tegenwoordige transportbedrijf van de fam. De Boer aan de Laanweg. 4. Gert Jol, tegenwoordig bakker Goedhart. 5. Gert Hoogvorst, bakker De Graaf tegenwoordig de viswinkel van Lammers. Schoorldam 6. Cees Nieuwland, Jan Bakker en Jan Nottelman, de laatste ver plaatste deze bakkerij van de hk. Damweg-Rijksweg naar de plaats waar we tegenwoordig de bak kerij van Piet Bakker vinden. 7. Floor Wezel, tegenwoordig een woonhuis. Catrijp: 8. Cornelis Bakker, tegenwoordig Siemen Bakker. Groet: 9. Manus en Tinus de Zeeuw, te genwoordig nog het woonhuis van Tinus de Zeeuw. Dit huis is gemakkelijk te herkennen aan de afbeelding van een bakkerij op een glasplaat boven de deur. Ook hier kunt u de oude bak kersoven nog steeds bewonderen. Aanvankelijk (tot 1869) stond de ze bakkerij precies aan de over kant van de weg, dus voor de boerderij van de familie Van de Oord, in die tijd de Daalenbergen. Hargen: 10. Bakker Kosse, tegenwoordig het woonhuis van de familie Mulder, vlak achter de dijk. 11. Jan Luddik, Klaas Oud en Piet Nottelman aan de Hargervaart. Deze bakkerij werd opgeheven en daarvoor kwam de bakkerij van Cor Hoogvorst te Groet in de plaats en het is juist deze bakkerij, die door Jan Bakker werd overgenomen. Dit nu, was de tijd waarin de ka detjes twee centen kostten, een stoet 15 cent, een wittebrood 18 cent en een krentenbrood 20 cent. Verder kreeg je zes pond roggebrood (blank) voor 30 cent, terwijl je 13 zelfgebak- DE DUINSTREEK ken beschuiten kocht voor 10 cent. In het begin had bakker Bakker 'n hondekar, terwijl dit later de kette- wagen werd, dezelfde kettewagen die u op de foto hierbij kunt zien. Deze kettewagen werd op zijn beurt weer vervangen door de bakfiets enu nu, nu rijdt het zelfde bedrijf met drie bestelauto's en twee elek trische trucs. Lang niet alle mensen echter koch ten hun brood bij de bakker, sommi gen maakten zelf hun grote stoeten die ze dan bij de bakker voor 3 ct lieten bakken. Een andere gewoonte die hier veel voorkwam, was het kopen op de lat. Daartoe brachten de boeren in de herfst hun rogge naar de bakker, een jaar lang be zorgde die bakker dat zijn brood bij de boer, voor ieder geleverd brood werd er een kerf in de lat gemaakt en aan het einde van het jaar, dus de volgende herfst, vond de verrekening van de rogge en het brood met behulp van de lat plaats. Dit was ook de tijd dat nog door het gehele land de turfschepen voe ren, welke hun lading bij de bak kers afleverden. De ovens werden immers nog met takkenbossen en turf gestookt en zo ook de oven van Bakker, eerst moest een vuur aangelegd worden. Was dit vuur opgebrand, dan werd de as en de andere resten uit de oven geveegd, de oven werd schoongedweild en daarna kon men de platen met bro den in de oven schuiven. De bro den werden dus in dezelfde ruimte gebakken als waar eerst een vuur de oven verwarmd had. De tijd bleef echter niet stil staan, steeds werden nieuwe uitvindingen gedaan, steeds weer werd het be drijf gemoderniseerd. En ook de ge neraties wisselden elkaar af, want vanaf 1924 kwamen Piet en Klaas, eerst nog geholpen door hun vader, in de bakkerij. In 1954 kreeg Piet een bakkerij in Castricum en zo bleef Klaas Bakker dus alleen ach ter. In 1966 was het Siemen Bakker die het bedrijf van zijn vader voort zette, zijn broer Piet Bakker nam in 1965 de bakkerij van Nottelman te Schoorldam over, terwijl nu al weer twee weken geleden hun broer Jan Bakker, de bakkerij van v.h. Cor Hoogvorst overnam. Deze drie broers zijn het, die de al zeer oude familietraditie gezamen lijk voort zullen zetten. Samen want 's morgens vier uur kunt u ze alle drie vinden in de centrale bak kerij te Catrijp, een bakkerij ove rigens waar ze met recht trots op kunnen zijn. Daar immers zult u een zo ver doorgevoerde automati sering van het broodbakkersbedrijf aantreffen dat u uw ogen uit zult kijken. En dan op die woensdag is het Klaas de bakker geassisteerd door zijn U/2 jarige kleinzoon Rik (zie de foto), die de nieuwe winkel of ficieel opent. Een groot moment voor de gehele familie Bakker, maar toch vooral voor de 77-jarige Klaas Bakker, die zijn bedrijf tot een dergelijke omvang zag groeien. Wij feliciteren de familie Bakker van harte en wij hopen dat zij in hun zaak met veel succes, maar vooral ook met veel plezier verder zullen mogen samenwerken. AFJ.L "SU 'Die heeft het maar over geduld. Ze komt er wel weer boven op.' Hij zuchtte. 'Zijn er geen andere moeilijkheden?' Hij schudde zijn hoofd. 'Juffrouw De Ruiter rooit het wel. De baby is niet lastig. Weet je, Trui is zo lusteloos. Zelfs de baby interesseert haar maar matig. Ze ligt alleen maar te kijken. Als ze nu maar ergens weer belangstelling voor kreeg.' 'Als ze eens een poosje naar Ilpendam ging?' legde ze voor. 'Dat heb ik haar ook al aangeraden, maar ze wil niet. Ze zegt alleen maar: 'Och, laat me hier toch liggen. Je hebt toch geen last van me?' Nou, wat moet je dan zeggen?' Map stuurde de kinderen naar de woonkeuken en zocht zelf het ziekenvertrek op. 'Hallo, daar ben ik weer eens. Wat een weertje, hé? Ik heb wat druiven voor je meegebracht. Je moest eigenlijk buiten liggen, De zon zou je goed doen.' Trui keek de bezoekster even aan. 'Och, waarom? Ik lig hier toch best.' Map schoof haar stoel dichterbij. 'Weet je wat jou mankeert, Trui? Je bent te apatisch, je moet weer zin in je leven krijgen. Kind, je hebt twee schatten van kinderen, je bent rijk. Je hebt een mooi spulletje hier en een man, die zijn handen uit de mouwen kan steken. Wat wil je nog meer? Je kunt elke dag gelukkig zijn, als je wilt.' Trui schudde haar hoofd. 'D'r is niks van waar. Ik heb de laatste tijd genoeg geledenheid gehad om na te denken. Bram houdt helemaal niet van me. Hij heeft me getrouwd, omdat hij me niet wilde laten zitten. Zoiets voel je. Jij bent ook een vrouw, je snapt best, wat ik bedoel. Hij beschouwt zijn huwelijk met mij als de grootste stommiteit, die hij ooit in zijn leven uitgehaald heeft. Dacht je, dat ik dat niet gemerkt hebt? Af en toe keek hij me aan met een blik, alsof hij daarmee zeggen wilde: Aan jou zit ik vast, loeder: Ik heb meer jongens gehad als Bram alleen. Wat dacht je? Ik was vijfentwintig, toen ik trouwde. Maar ik liep een half jaar met een jongen uit Watergang, een jongen.... zó! En zo safe als het maar kan. Die hield echt van me en ik mocht hem ook wel. Als hij me zoende en aanhaalde en lieve woordjes in m'n oren fluisterde, dan werd ik warm van binnen en voelde ik me blij en gelukkig. Hij wilde met me trouwen, maar het mocht niet van thuis. O, daar was geen sprake van. Omdat hij wegwerker was bij de Waterstaat. En ik een boerendochter. Ik heb gehuild en gegild van woede, maar ze bleven thuis onvermurwbaar. Nu ja, ik had het hhuis uit kunnen gaan, maar waar moest ik heen? Adrie wilde wel, maar hoe kom je aan een huis? Op 't lest heb ik de knoop maar doorgehakte wat had het voor zin het nog langer aan te houden? En nu heb ik Bram. Maar als Bram me in zijn armen heeft, is het geen liefde. Als hij me zoent, is het hartstocht of plicht. Daartussen ligt er niets bij hem. Ik weet het immers? Ik had toch ondervinding?' Map had met stijgende ontzetting geluisterd. Ze wist het ook. Bram had zelf op haar vraag geantwoord: Nee, ik houd niet van haar. Maar ik wil niet zo'n schoft worden als mijn broer. Daarom zal ik haar trouwen. Dat is mijn plicht. Trui had het misschien al heel gauw door, dat bij hem het goedmaken van zijn gemaakte fout had voorgezeten. Meer niet. En dat hij, als gezonde man, op bepaalde tijden verlangde-naar haar lichaam. Waarop hij recht had, omdat hij de vrouw had getrouwd. Natuurlijk was hij goed voor haar. Hij zou niet anders kunnen. Geloof maar, dat hij zich nu zorgen maakte over zijn vrouw en moeder van zijn beide dochters. Ze zei het haar. 'Je maakt jezelf ziek door een waandenkbeeld. Ik ken Bram langer dan jij. Ik ben in mijn jonge jaren ook wel eens met hem uitgeweest. Wat dacht je, dat ik vroeger soms een stenen beeld was? Misschien heb je gelijk, wat het tot stand komen van je huwelijk betreft. Bram is erg plichtsgetrouw. Hij is een heer. Maar dat hoef ik je niet te vertellen, dat weet je zelf ook. En laat het in het begin niet zo geweest als het behoorde te zijn, op het ogenblik houdt hij wel van je. Heb je te klagen gehad in de twee jaar, dat je nu getrouwd bent? Is hij niet goed voor je? Ben je wat tekort gekomen? Ik ken Bram. Je hoeft maar te kikken en je krijgt van hem, wat je wilt hebben. Wat wil je nog meer? Dat hij anders is als die jongen uit Watergang? Alle mannen zijn niet hetzelfde. Kind, je hebt zoveel op voor bij anderen. Neem mijtoen ik nog getrouwd was. Bij elkaar had ik mijn man anderhalve maand thuis in het jaar. Soms was hij er drie, vier maanden niet. Denk je, dat dat leuk is? Wees dankbaar, dat je twee schatten van dochters hebt. Je beseft je geluk niet. Probeer het van die kant te zien. Mis schien kun je dan wat meer waardering opbrengen.' Haar maidenspeech maakte niet de minste indruk op de vrouw die zich omdraaide met haar gezicht naar de muur. 'Allemaal gezwam in de ruimte. Je praat het me toch niet uit het hoofd. Ik had nooit met hem moeten trouwen, want hij houdt niet van me. Weet je wat ik ben? Z'n huishoudster, en nog zonder loon. En op zijn tijd in bed zijn speelpopje. Met m'n natj en m'n droogje op zijn tijd. Want aan mijn handen mankeert niets en dat komt hem uitermate goed van pas, als het druk is. Al ben ik maar een slome boerendochter, die er met een half zatte kop ingetrapt is, neem van mij maar aan, dat ik verder kijk dan m'n neus lang is. En daarom kan het me geen duvel meer schelen. Zo, nu weet je het.' Map kwam langzaam overeind en keek naar de vrouw, die nog altijd met de rug naar haar toe lag. 'Het is dat je er te ziek voor bent, mevrouw Lakeman, maar anders zou ik als de beste medicijn adviseren jou eens een flink pak slaag te geven. Een ouderwets pak op je donder. En nu weet je meteen, hoe ik over je denk. Ga je maar eens een poosje liggen schamen.' Met een ruk draaide de vrouw zich om en richtte zich half op. 'Jij hebt altijd een hekel aan me gehad, omdat ik met Bram trouwde. Ik had je de eerste keer al door, toen ik hier met Bram zat. Je was nieuwsgierig he? Om te weten te komen, door welke uitgerekende griet Bram zich aan de haak had laten slaan. Nou, je weet het nu.' Map schudde haar hoofd. 'Je stapelt de ene onzin op de ander. Daar is geen sprake van geweest. Ik zal jou eerlijk vertellen, wat ik die eerste avond van je dacht. Zet je oren goed open. Ik dacht: ze valt me voor honderd procent mee. Als u nu een nieuwe foto- of filmcamera koopt is elke oude camera 7,50 - 20,- waard Breelaan 13, Bergen, tel. 2001 Dat is een flink wijf, die voor Bram straks een enorme steun zal zijn. En toen ik vernam, dat je een boerendochter was, wist ik helemaal, dat het goed zat. Bij boerendochters zitten de handen doorgaans op de goede plaats. En al gauw, toen jullie pas getrouwd waren, zag ik, dat het hier veel beter ging. Een jonge vrouw in huis, op een bedrijf als dit, dat is je ware. Meid, je bent hier precies op je plaats. Vraag het maar eens bij me thuis, hoe ik over je geoordeeld heb. Tegen mijn moeder zei ik: Bram had het slechter kunnen treffen. Trui is een stevige boe rendochter, die van aanpakken weet. Zo, en bedenk nu maar weer wat anders. Je hebt tijd genoeg gehad om na te denken. Je moet willen. Je moet zeggen: ik wil beter worden 'Ik wil het juist niet.' 'Zo? Staat je netjes. Je man achterlaten met twee hummels van kinderen? Moeten die dan al zo vroeg een moeder missen? Houd den tenminste van je kinderen, ze zijn je eigen vlees en bloed.' 'Het kan me allemaal niets meer schelen.' Map slaakte een diepe zucht. Ik geef het op, dacht ze. Van daag is niet met haar te praten. Ze is helemaal down en zit vast aan dat idee-fixe, dat Bram niet van haar houdt. Dat praat ik haar vandaag toch niet uit het hoofd. Ze deed nog een laatste poging en boog zich over de vrou\v, die nu op haar rug lag. 'Liefde is niet alleen nemen, ontvangen. Maar ook en voorna melijk geven. Vraag jezelf maar eens af of je daarin niet te kort bent geschoten. Als jij het kunt opbrengen om de volle, onbaatzuchtige liefde in je hart beschikbaar te stellen voor je man, blijft die niet onbeantwoord. Maar ontvang je hem dubbel terug. Neem zelf eens het initiatief, dat is helemaal niet gek. Jullie zijn samen man en vrouw, gelijkrechtigde partners in deze moderne tijd. Maak gerust van dat feit gebruik, dat je evenveel rechten hebt als de ander. Bram zal het waarderen en daardoor zul je hem helemaal voor je kunnen winnen. Het zou een sport voor je moeten zijn hem te dwingen je lief te hebben. Of is dat soms niet het levensdoel van iedere vrouw in het huwelijk? Denk hierover maar eens na. Zonder jezelf wijs te maken, dat ik een hekel aan je heb. Je moet eens weten hoe ik dag en nacht over je tob. Zo'n idioot ben ik nu eenmaal Ze keek nog eens in het nietszeggende gezicht van de andere vrouw en verliet toen het ziekenvertrek. In de kamer keek Bram haar vragend aan. Ze lachte geruststellend. 'De dokter heeft gelijk, het is een kwestie van geduld. Maar jij bent ook wel een beetje schuldig, beste jongen. Toon haar haar eens wat meer en duidelijker jouw liefde. Met kleinig heidjes. Neem haar eens flink in je armen. Probeer weer iets in haar wakker te maken. Dat zal misschien meer helpen als alle medicijnen ter wereld.' HOOFDSTUK 13 Tot Map's grote verwondering en blijdschap knapte Trui sinds die gedenkwaardige middag langzaam op. Ze kreeg weer belangstelling voor het bedrijf en voor haar kinderen. Zo vaak het werk 't hem toeliet, was Bram enkele minuten in de ziekenkamer en liefkoosde zijn vrouw, gedachtig de waarschu wing van Map. Op zijn manier was hij van Trui gaan houden en nu het er op aankwam realiseerde hij zich, dat hij zijn vrouw slecht zou kunnen missen. WANDELING VOLGENS PIJLEN TE AAGTDORP Begin- en eindpunt: Waterleiding- weg. Blauwe pijl: duur 1 uur; bruine pijl: duur 2V2 uur rode pijl: duur 4 uur. WANDELINGEN VOLGENS PIJLEN TE SCHOORL Begin- en eindpunt: Klimweg (alleen de rode pijl eindigt in Schoorl aan Zee) Gele pijl: duur 1 uur door Staringbos witte pijl: duur 2V2 uur langs Duivelsbos blauwe pijl' duur 3Va uur langs Ganzenveld; bruine pijl: duur V2 uur rondwan deling rode pijl: duur 2 uur naar Schoorl aan Zee WANDELING VOLGENS PIJLEN TE GROET Begin- en eindpunt: Kerkbrink Rode pijl: duur IV2 uur WANDELING VOLGENS PIJLEN TE CATRIJP Beginpunt: Vier trappen, eindpunt Bobbeleweg. Witte pijl: duur 1 uur. Zaterdag j.l. werd op de midget golfbaan een geslaagde competitie gehouden tussen teams uit Appel scha, Sneek, Medemblik, Heerhugo- waard en Schoorl. Mede dankzij het mooie weer is er heel prettig ge speeld, iedereen heeft zijn steentje bijgedragen tot het welslagen van het tournooi. Alle deelnemers kregen een vaantje uitgereikt ter herinnering. Het dagrecord werd behaald door de heer De Haan uit Medemblik met 29 punten en de eerste prijs werd behaald door het team uit Appelscha met een totaal van 483 punten. De volgende plaatsen werden inge nomen door Appelscha 2 met 485 punten, Sneek met 488 punten, Me demblik I met 498 punten, Schoorl met 541 punten, Heerhugowaard met 557 punten en tenslotte Medem blik II met 565 punten. Het is jam mer dat de midgetgolfclub toch wel weinig belangstelling ondervindt bij de Schoorlaars zelf. Het is zo dat het bestuur voornamelijk wordt ge- vomd door mensen die alleen de weekends hier doorbrengen. Men heeft als Schoorlaar blijkbaar de in druk dat midgetgolf alleen geschikt is voor jongeren maar dit is niet waar. Het is een gezonde ontspan ning ook voor ouderen en overigens is het niet zo'n simpel spelletje als het op het eerste oog lijkt. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heer Kox uit Wormerveer die als voorzitter optreedt, de heer Kip is secretaris en mej. Westerdaal overigens de enige Schoorlaar in het gezelschap is penningmeesteres- se. Wil men als lid toetreden dan kan men zich bij mej. Westerdaal vervoegen of tijdens de weekends bij de heren Kox en Kip die dan verblijven op de camping 'Het Lange Veld' te Aagtdorp. de Tweede Kamer in de gemeente Schoorl als volgt was R.K. Staatspartij 365 S.D.A.P. 430 Anti. Rev. 98 Chr. Histor. 11 Lib. 57 Vrije Dem. 253 Communisten 36 St. Ger. Partij 1 R.S.A.P. 3 Nat. Boeren en Tuinders Bond 4 Chr. Dem. beweging 5 N.S.B. 37 Chr. Nat. Unie 2 dat de heer Knijnsberg zijn ijzer handel drastisch had uitgebreid; dat bij de heer B^ukn— pnrj zak puike aardappelen 1,40 kostte.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5