Kees den Tex exposeert in kunstzaal Bejaarden maakten plezierige dorpentocht BERGEN, 'n schóne gemeente! xzrfdat ontstaan oan 3e oaste 3uinen PAPIER voor uw stencil- of schrijfmachine kunt u beter rechtstreeks bestellen bij de drukkerij DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER FIJN VOOR VADER Alle leerlingen slaagden in 'Oudtburgh' Mr H. van Ree voorzitter KCB Uitslag van de bridge-drive Burgerlijke Stand Badmode-show in 'Atlantic' Een mooi resultaat van de St. Adelbertus- school DE BELLOBLAZERS BIJVEN AKTIEF WIJ LAZEN in de Duinstreek van 11 juni 1937 Met ieders hulp kan dat zo blijven; gooi daarom geen afval in het bos of op straten en wegen. 'Jacob en de Engel', schilderij van Kees den Tex Prima 80-gr. houtvrij hagelwit cyclostylepapier per pak a 500 vel Kwarto (21,5 x 27,5 cm) 4,50 Din A4 (21 x 29,7 cm) 4,70 Folio (21,5 x 34 cm) 5,40 Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon (02209) 268 en 223 Onder ideale weersomstandigheden organiseerde het Comité Ouden van Dagen 'Bergen' de vorige week, on der leiding van hun voorzitter, de heer A. A. Tros voor ongeveer drie honderd bejaarden een dorpentocht langs de binnenwegen van de kop van Noordholland, bijgestaan door een staf helpsters o.l.v. dr. F. Houdé en Zr. Dingemans. 's-Morgens half negen startten vanaf het Van Reenenpark, vijf particulie re wagens voor de slecht ter been zijnde bejaarden en vijf bussen van de NHADO en de NACO. Via de Hoflaan, langs de kuststrook ging de reis naar Egmond aan de Hoef, Castricum, Westzaan, Koog aan de Zaan, langs de Zaanse Schans, naar Edam waar koffie werd gedronken. Vandaar ging de reis langs Kwadijk door vruchtbare landerijen en boom gaarden van de Midden-Beemster, door de dorpen Avenhorn en Berk hout naar Hoorn, voor de lunch pauze. Vervolgens reden ze door de bollen streek van dit welvarende land door de westfriese dorpen Blokker, West woud, Hoogkarspel, Wervershoof en Onderdijk om bij Medemblik langs het IJselmeer na Andijk door het Drechterland, rechtstreeks in Bo- venkarspel te arriveren, waar in hotel café-restaurant 'Het Roode Hert' de tafels voor het diner reeds gedekt stonden. Het comité verraste zijn bejaarde gasten tijdens het diner door nie mand minder dan Kees Stet voor hen te laten optreden, die de vreug de van het uitgaan onder de be jaarden nog eens extra verhoogde door zijn kostelijke sappige west- friese verhalen. Na het diner dankte de voorzitter de scheidende secretaris, de heer J. Modder, die 25 jaar zijn taak op de meest stiptvoile wijze heeft ver vuld. Hij wordt opgevolgd door de heer K. Boon. Tevens bedankte de heer Tros alle medewerkers(sters), in het bijzonder dr. Houdé en zijn assistent, maar bovenal die Bergenaren die door hun geldelijke steun dit feest moge lijk gemaakt hebben. Spreker merk te op dat er nog altijd Bergenaren zijn die de collectanten(trices) zon der een klein offer voorbij laten gaan. Hij hoopte dat ook zij het volgend jaar even milder zullen denken over dit traditionele feest voor de bejaarden, een feest dat totaal belangeloos wordt georgani seerd door allen die daaraan hun medewerking geven. Om half negen 's avonds reden de bussen het Van Reenenpark binnen, waar ze door de vrolijke klanken van 'Bergens Harmonie' werden be groet. Op charmante wijze werden door de mannequins badmodellen geshowd uit de jaren 1830 en 1920, waarna zij vervolgens nog ruim veertig ver schillende badcreaties toonden voor 1968. Het derde gedeelte van de show was geïnspireerd op de Olympische spelen waarbij een badmode werd gelanceerd van bijzondere afmetin gen, met poncho en sombrero. Voorts kondigde de organisator van de show, de heer J. H. Rutte een verloting aan, waardoor de aan wezige dames bezitster van een bad pak konden worden, mits zij dat badpak zelf showden, opdat de jury dan hun mannequins-allures kon den beoordelen. De show werd muzikaal geïllu streerd door de orkesten van hotel 'Atlantic' nl. 'II Cardinali' met Mario Prevetti aan de vleugel en het Spaanse kwartet 'Los Maracaibo'. Op 10 juli staat een Miss Bergen- verkiezing op het programma in ho tel 'Atlantic' dat wordt georgani seerd door de stichting BOMOS. Piekeren u en uw kinderen nog over geschikte geschenken voor vaderdag, dan hebben wij een goede tip voor u: er is nu een autozeem voor vader, en voor vader alleen. Hij is gemaakt van een kunststof, die bijzonder sterk is. Bovendien is deze Enkazeem rotbestendig, zodat vader hem gemakkelijk vochtig kan bewaren in het daartoe speciaal bijgeleverde kokertje. Voor jongelui met een bescheiden zakgeld het geschenk, terwijl moeder nu eens zonder veel kosten de aandacht van haar eigen, dure en voor vader altijd zo aantrekkelijke zeem, kan afleiden. De tentoonstelling van de Bergense schilder Kees den Tex is reeds enige tijd aan de gang. De expositie, die tot 21 juni duurt, kan nu ook in de avonduren bezocht worden. Het werk van Kees den Tex ver toont een aantal boeiende aspecten, die er als het ware om vragen nader beschouwd te worden. Hoewel het werk soms bijna ab stract is, heeft de schilder de werke lijkheid toch nooit geheel losgela ten. En wanneer er gouaches zijn, die op het eerste gezicht non-fi guratief lijken staan daar weer schilderijen en tekeningen tegen over, waarin de realiteit verstevigd op de toeschouwer afkomt. Die re aliteit is dan vitaal en sterk in de Voor het examen van het eerste jaar van de tweejarige cursus zie- kenverzorgsters, die in het leslo kaal van het verpleegtehuis en reac tiveringscentrum van de Nederland- sche Hervormde stichting voor chro nische zieken benoorden het IJ 'Oudtburgh' werd gehouden voor meisjes die INAS-opleiding, of drie jaar mulo achter zich hebben en in het verpleeghuis werkzaam zijn, is het resultaat bijzonder fraai geweest want alle zeventien leerlingen slaagden voor de overgangsklasse. Het zijn de zieken verzorgsters Trijntje Margaretha de Boer uit Enkhuizen; Louise Maria Grootes, Alkmaar; Berndina Rozina Hartwich Abbekerk; Olga Alma Huyts, Den Helder; Frederika Margaretha Jan sen, Den Helder; Gerrie Frietje Kes- teloo, Breezand; Hermanna Kleine Wieringerwerf; Adriana Elisabeth Kooij, Julianadorp; Catharina Kos telijk, St. Pancras, Mary Krijt, Zaan dam; Marian Mak, Bergen; Janke van der Molen, Middenmeer; Trijn tje Muntjewerf, Anna-Paulowna Margaretha Swartsenburg, Zaandam Cornelia E. G. Timmerman, Bergen; Jannie van der Zei, Hoorn; Elsje Hartog, Stompetoren. Aan dit overgangsexamen gaven de leerlingen in de aula van deze ver pleeginrichting een feestelijk tintje, door, voor patiënten en personeel, een bont gevarieerd programma ten tonele te brengen, waarmee zij veel succes oogstten. Dit verpleegtehuis voor langdurig zieken is thans voor tweederde be zet (78 patiënten). In de maanden augustus en september van dit jaar hoopt de directie geheel bezet te zijn (117 patiënten). Op 1 augustus start de nieuwe cursus. Nieuwe leerlingen kunnen zich daarvoor melden bij het verpleegtehuis 'Oudt burgh', Kerkedijk 37, Bergen. Het aftreden van het Kunstenaars centrum Bergen heeft in verband met het aftreden van hun voorzit ter, Anthonie van Kampen - tot voorzitter van het KCB benoemd, de heer Mr H. van Ree, consulent directeur van de Culturele Raad Noordholland. Ook de bestuursle den Kees den Tex en C. Koster tra den af. Het bestuur bestaat thans uit: Mr Van Ree (voorzitter), E. Smid (se cretaris), W. J. Hendriks (tweede secretaris), Frans Meijers (penning meester) en de leden Herman Zaal, Gerard van der Leeden en Jaap Tol. getekende portretten en wrang sa tirisch in een bepaalde serie schil derijen, met titels als 'Image', 'Ma gistraat', 'Discussie. Naast de gouaches, schilderijen en tekeningen is er op de tentoonstel ling ook grafisch werk te zien. Hierin bereikt Den Tex een grote Met trage wiekslag, zich langzaam verliezend aan het einder, vliegt een meeuw over de duinen naar zee de horizon tegemoet. De drang naar de verte, de zucht naar het onbekende jaagt haar op. In ge dachten trek ik mee en laat zittend aan het strand, de zandkorrels die ik aandachtig bekijk door mijn vingers glijden en stel de vraag Waar komt gij vandaan? En dan komen die zandkorrels vertellen hoe ze eenmaal hebben vastgezeten aan de granietrotsen, gneis en zand steen, als glimmerkorrels, kwartel kristallen, veldspaat of grauw- wakke. Die korrels zouden een lange oude geschiedenis te vertellen hebben, een geschiedenis van eeuwen her, toen zware ijsmassa's hen bedekten en dat ijs later op drift rakend, rotsen scheurden, waarvan de rotsblokken allerlei temperaturen meemakend in de grote zee terecht kwamen. Weer andere zandkorrels zouden 'n andere geschiedenis te vertellen hebben uit de tijd toen zij in het bergland aan de rotsen gebonden zaten en door vorst, storm, zonne hitte en regens, als splinters van de rots sloegen en een wilde stroom in angstwekkende snelheid ze mee voerden naar zee, waar ze op de bodem heen en weer gerold door de zee werden prijsgegeven, die ze aan- eengeklit op het strand wierp, waar de wind en de zon meewerkten aan de bouw van de Noordzeeduinen. Zo begon dat. Een handjevol zand tot rust gekomen in de luwte van een plantje, of één of ander wrak stuk, vormde zich tot een heuveltje toegesplitst naar de landzijde. Ge stadig aan groeien ze door voort durende bijvoeging van zand, tot het zich ontwikkelt tot een mini- atuur-duintje, met de karakteristie ke zachte glooiing naar de zeekant en de steile helling landinwaarts. Ze vormt zich tot een nieuw land, vrij en open liggend, toegankelijk voor wie het in zijn bezit wil nemen. Doch de planten die op deze on gastvrije kust zullen kunnen groei en en wortel moeten schieten in de schrale zandgrond, moeten gehard zijn en bescheiden in hun eisen. De plant die het beste gedijt aan de duinkant is het helmgras, dat aan alle bezwaren van de duingrond het hoofd kan bieden. De bladeren van het helmgras zijn vijf tot zeven cen timeter breed. Ze lijken evenwel smaller doordat ze altijd min of meer samengerold zijn. De huid mondjes bevinden zich namelijk aan de bovenzijde der bladeren in groe ven en worden beschut door er om heen staande haartjes. Zoals de af zonderlijke huidmondjes zich al naar de graad van vochtigheid kun nen sluiten en openen, kunnen de bladeren zich enigszins oprollen. Aan de naar buiten omgekeerde on derzijde zijn geen huidmondjes aan wezig zodat dit blad prachtig is in gericht om te grote verdamping te voorkomen. De wind is een grote kracht in het dynamiek, gepaard gaande met een aantrekkelijke grafische werking. Wie weet, gaat Kees den Tex die de grafiek uitstekend beheerst, ook zijn kritische gevoelens nog eens in ets of litho tot uitdrukking brengen. In de schilderijen is hem dat goed ge lukt. duin. Hij zorgt niet alleen voor het uitdrogen van het duinzand en ver damping bij planten, hij schudt ook de bladeren heen en weer, die wel zeer sterk gebouwd moeten zijn om niet aan flarden te scheuren. De bladeren van het helmgras staan tijdens zo'n storm boogvormig ge kromd met de rug naar de wind ge keerd en kunnen aan de zwaarste storm weerstand bieden. Er is nog een ander gevaar dat de planten in het duin bedreigt dat is het stuifzand dat grotendeels voor de meeste planten de dood betekent maar juist voor het helmgras een levensvoorwaarde is. Dit stuwzand dwingt de plant zijn wortelstokken te vertakken en waar zo'n verstui ving het hevigst is, groeit het helm gras het weligst, Dit alles maakt dat deze plant een der beste helpers is voor de mens, door zijn grote be tekenis als bindmiddel van het zand. Voorts zijn er nog meerdere planten die meewerken aan de vor ming en het ontstaan van de duinen o.a. zandhaver, strandkweek of tar- wegras, kruiphennep of blauwe dis tel (verboden te plukken). Door deze begroeiing komt er meer rust in het duin, doch men kan daar echter niet al te vast op rekenen. Het planten- dek ligt maar los aan de oppervlak te, en is vaak niet bestand tegen de kracht van de wind. Nog vele andere planten vinden wortelvastheid in de zandbodem, al hebben ze die hardheid niet van het helmgras. De openplekken van het duin raken zo langzamerhand begroeid, ze verliest daardoor haar lichte kleur en wordt dan vast duin of 'grauw duin' genoemd. In deze duinen kan men duidelijk verschillende stadia van ontwikke ling waarnemen. Na de vele soorten mossen die een humuslaag vormen en de voorlopers zijn voor het be staan van hogere planten komt in dit vaste begroeide duin, laag boom gewas, heidekruid en zangzegge op steken. Ook de flora van het duin is prachtig met haar sterk gekleur de bloemen. Op vele plaatsen in het duin ziet men de duindoorn met zijn lichtgroen blad en zijn gele vruchten maar geen enkele plant is zo overheersend in het duingebied als het helmgras. JAN TIMMER Uitslag van de gehouden bridge drive op dinsdag 4 juni 1968 in ho tel-restaurant 'B '67'. Lijn A: 1. Kollis-Schuddeboom 5U/2 2. Honig-Gregorius 471/2 3. Tromp-Koster 441 2 4. Ero-Hofmeester 43 5. Koster-Wuurman 41 6. Appel-Ravesloot 38Vz 7. Wehnis-Koster 35 8. Beeldman-Indri 35 Lijn B: 1. Wuurman-Rep 50 2. Fam. Nolf 48 3. Fam. Lassing 47V2 4. Jol-Ros 44V2 5. Op den Beek-Zee 40V2 (3- Backer-Garritsen 40 7. v. d. Veen-Houber 38V2 8. Vos-Klemkerk 27 Lijn C: 1. Reeser-Waslander 52V2 2. v. Wijk-Heemskerk 491/2 3. Poes-Terpstra 45 4. Bos-de Ruyter 42 5. Bakker-v. Loenen 4OV2 6. Camphuis-Pal 38 7. Tromp-de Vries 38 8. Hoogeboom-Kouwenaar 30V2 De gemeente Bergen, negen Bergense Vrouwenverenigingen, VVV Bergen, VVV Bergen aan Zee en de vereniging 'Nieuw Bergen' werken in de aktie tegen de vervuiling samen. WANDELING VOLGENS PIJLEN TE AAGTDORP Begin- en eindpunt: Waterleiding- weg. Blauwe pijl: duur 1 uur; bruine pijl: duur 2V2 uur rode pijl: duur 4 uur. WANDELINGEN VOLGENS PIJLEN TE SCHOORL Begin- en eindpunt: Klimweg (alleen de rode pijl eindigt in Schoorl aan Zee) Gele pijl: duur 1 uur door Staringbos witte pijl: duur 2V2 uur langs Duivelsbos; blauwe pijl' duur 3V2 uur langs Ganzenveld; bruine pijl: duur V2 uur rondwan deling rode pijl: duur 2 uur naar Schoorl aan Zee WANDELING VOLGENS PIJLEN TE GROET Begin- en eindpunt: Kerkbrink Rode pijl: duur IV2 uur WANDELING VOLGENS PIJLEN TE CATRIJP Beginpunt: Vier trappen, eindpunt Bobbeleweg. Witte pijl: duur 1 uur. BERGEN van 4 tot 10 juni 1968 GEBOREN: Robert J. zoon van J. van der Geest en M. M. P. de Mar- telaere, Doorntjes 56s. Petrus J. zn. van P. J. Koppes en C. E. C. Com mandeur, Oosterweg 10. ONDERTROUWD: Horst J. R. B. Messing, 21 jaar en Petronella C. Bos 21 jaar, beiden Dorpsstraat 11. GEHUWD: Cornelis Gorter, 21 jaar en Elsje Fontein, 26 jaar, Hoflaan 13. Jan den Dekker, 24 jaar, Alkmaar en Catharina C. M. Delis, 21 jaar, Kogendijk 70. Onder auspiciën van de stichting BOMOS (Bevordering Organisatie Modeshows en Soortgelijke manifes taties) hield deze stichting in de dancing van hotel 'Atlantic' een modeshow van bad-, strand- en vrijetijdskleding gepresenteerd door de firma Heinzelman-Orchidee (D) en een Londense firma (Mary Quant) Alle candidaten die toelatingsexa men hebben gedaan voor 't Lyceum en H.B.S. zijn geslaagd. Voor het r.k. lyceum zijn dit: Theo Vlaar, Doke Vlugd, Mark Leyen, Koos Hoebe. Voor de Rijks H.B.S.Ger Bontje. Ook voor het verkeersexamen slaag den alle candidaten van de vijfde klas. Na het grote succes van de oprich tingsfeestavond op 24 mei j.l. orga niseert de carnavalsvereniging 'De Belloblazers' een 2de oprichtings feestavond in dancing 'Atlantic' te Bergen. 'I Cardinali', 'Los Maracaibo' en Prins Brero de Eerst met zijn boe renhofkapel zullen deze avond voor de nodige muziek, stemming en vro lijkheid zorgen. Het feest wordt gehouden op vrijdag 14 juni a.s., aanvang 21.30 uur. dat er tijdens de Schoorlse kermis op het terrein van Nic. Schuyt een autobaan was met miniatuur au to's, die op benzine liepen; dat er een voetbalwedstrijd zou wor den gehouden tussen de vetera- nenelftallen van Alkmaarsche Boys en S.V.V.; dat er in 'De Roode Leeuw' een openbare vergadering zou worden gehouden waarbij de heer Con- standse vertelde hoe de zaken er in Spanje voorstonden. Entree 10 cent; dat men bij J. Beeldman te Aagtdorp zeven gevulde koeken voor een kwartje kon kopen. Enkele tips Gratis ophalen van grof huisvuil op woensdag; bel ge meentewerken Bergen tel. 3119 of 2242. Breng uw tuinvuil e.d. zelf naar de gem. vuilnisbelt (Oosterdijk; te bereiken via Kerkedijk, Natteweg of Ko gendijk). De belt is open: elke dag 9-12 en 2-5: zaterdag 9-12 uur.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 6