Het leven in de plantenwereld weekblad BERGEN, 'n schóne GRAPÊLLON Het litteken EEN GOED GASTHEER SCHENKT OOK SIBERIE DOOR EEN COPERAAM BOEIENDE REIS VAN 9300 KILOMETER A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Bejaarden van Schoorl naar Madurodam Anjeraktie 1968 Kaviaar bij ontbijt Verbindingsweg HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL, GROET EN CAMP. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOPER Met ieders hulp kan dat zo blijven; gooi daarom geen afval in het bos of op straten en wegen. door Maartje Zeldenrijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 18 JULI 1968 DE DUINSTREEK Wanneer het moment aanbreekt dat na de bloei in de plantenwereld het zaad rijp is openen zich de zaaddo zen en maakt het zaad geholpen door de wind naarmate de kracht van dit natuurelement lange en korte luchtreizen naar andere ge biedsdelen waar het neervalt op vruchtbare bodem, door regen in de aarde toegedekt en zich in het voor jaar krachtig en gezond ontwikkelt. Het merendeel van het zaad gaat echter verloren doordat de vogels het oppikken en het op plaatsen te recht komt waar deze zaden niet tot volle wasdom komen, arme on dervoede planten blijven die ge doemd zijn vroegtijdig te sterven. De strijd om het bestaan is hard in de plantenwereld. Elke plant vecht voor zijn leven, de sterken breiden door hun gezonde groei hun gewas Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek Woensdag 4 september zal de jaar lijkse bejaardentocht weer worden gehouden. Ditmaal gaa(t de reis naar Madurodam. De bedoeling is dat de bussen weer door de duinen van Egmond naar Wijk aan Zee gaan. Dat is al eens eerder gebeurd doch toen is de tocht verregend. Het js te hopen dat een stralend zonnetje thans de tochtgenote wordt. Het comité doet weer een dringend beroep op de inwoners van Schoorl om, wanneer straks de dames-col- lectrices bij u aan de deur komen, met gullen hand te geven om onze bejaarden weer een mooie dag te bezorgen. Trouwens u hebt het co mité steeds geholpen; hoewel alles ieder jaar meer geld kost, uw bij dragen hielden daarmee gelijke tred. Laat dat zo blijven! De collecte ten behoeve van de An jeractie 1968 heeft dit jaar, alhier, 450,11 opgebracht. Aan allen die op welke wijze dan ook er aan hebben medegewerkt om dit resultaat te bereiken, daar voor heel veel dank. breeduit over de zwakken en ont nemen hen voedsel en zonlicht. Er zijn echter ook zaden die door zelfspreiding hun zaad uitwerpen of slingeren. Die zelfspreiding be rust op weefselspanning. Omdat ze kere delen van de vrucht rijk van sap voorzien worden, zich uitzetten wordt een samentrekking teweeg gebracht, waardoor een spanning optreedt die zo sterk kan worden dat een lichte aanraking van de vrucht nodig is een hoorbare ont ploffing te veroorzaken en door die explosie de zaden op een behoor lijke afstand van de plant worden geslingerd. Men kan dat ervaren bij de spring- balsemien (Impatiens noli tangere). De klaverzuring met zijn witte bloempjes die men in het voorjaar op de bosgrond aantreft, verspreidt eveneens haar zaden door uitslinge- ring tengevolge van sapspanning, maar bij dit plantje ligt het slinger systeem in het zaad zelf daar de buitenlaag van de zaadschil zich bij het rijp worden snel terugrolt waar door het zaad door een spleet in de kapselwand wodt ingedreven. Ook als het zaad in de zwarte peu len van de bremstruik rijp is, keren zij de witte binnenkant va nde peul naar buiten en werpen hun glan zende zaadkorrels in het rond. Waarschijnlijk heeft menigeen bij dit openbreken een knetterend ge luid waargenomen. Zo zijn er nog meerdere planten die evenals de kip haar ei legt hiervan op luid ruchtige wijze kennis geven van hun grote vreugde over deze zaadlo zing. De paardenbloem (Taraxacum offi cinale) kan zijn zaad dat door de natuur op vernuftige wijze aan een parachut is vastgehecht, heinde en ver laten meezeilen op de wind. Men ziet dan ook overal weilanden geel van deze bloem op paden en tussen de stenen. De papaver stort jaarlijks 50.000 za den uit haar peperbus, de. vanille- plant heeft in elk van haar zaad doosjes 25.000 zaden. Bij de lagere planten b.v. enkele soorten zwam men, worden de getallen nog fan tastischer. De parasietzwam bergt in elk van haar honderden sporen- vormende cellen 20 tot 30.000 sporen. De schimmelzwam, de Pilobolus, uit het geslacht Wierzwammen, ontwik kelt in ongeveer 80 dagen, 31 biljoen 320 miljoen sporen. Het 'Gaat heen en vermenigvuldigt U' is hier zeer zeker op haar plaats. Meestal is het de wind die voor zaadverspreiding zorg draagt, doch ook rivieren en zeeestromingen wer ken hieraan mee. Zij zijn het die de zaden die kunnen drijven zonder hun kiemkracht te verliezen met zich meevoeren naar andere stran den, zoals de kokosnoot dobberend op de grote oceaan, door de bran ding op de kust wordt geworpen om over enige jaren als een sierlijke palmboom te wuiven in de richting waar de wind hem hebben wil. JAN TIMMER Hoog in de Oeral snelt de Trans- siberische Expres voorbij een groot granieten monument. Er staan twee pijlen op. Een draagt het opschrift Europa; de andere Azië. Dit 'monu ment der tranen', dat voor miljoe nen Russen het punt is geweest vanwaar geen terugkeer meer mo gelijk was, staat precies 1778 kilo meter ten oosten van Moskou. Het geeft nauwkeurig aan waar Siberië begint, het gebied dat lange tijd als een oord van ellende en hopeloos heid werd beschouwd. In één van de nummers van Het Beste staat een uitvoerige reportage (juninum- mer) over de langste treinreis die de mens kan maken, zonder ook maar eenmaal te hoeven overstap pen. Wie per boot uit Japan aan komt in de zich snel uitbreidende havenstad Nachodka, is slechts hon derd kilometer verwijderd van Wla- diwostok. Daar staat Ruslands trot se exprestrein klaar voor een rit van bijna 9300 kilometer, die zeven dagen en zes nachten zal duren. Voor iedereen die een beetje pio niersgeest bezit en verdraagzaam is, betekent het een onvergetelijke reis. Het is een reizend hotel, waarin men eet, slaapt en woont en bo vendien een mooie kans heeft om met de Russen in kontakt te ko men. Bovendien is de reis per trein bijna de helft goedkoper dan per vliegtuig. In de negentiende eeuws aandoende coupé's heerst een gezellige sfeer. De 'prowodnik', de wagenbediende brengt voortdurend de thee rond, die op een houtskoolvuurtje warm wordt gehouden. Het is een logeer partij op wielen, want er lopen regelmatig passagiers bij elkaar naar binnen om met elkaar een glaasje te drinken. Men neemt al gauw de Russische gewoonte over om tegen de prijs van 1,50 een flinke portie kaviaar bij het ontbijt te gebruiken. Bij elk station waar de trein stopt, rennen de mensen het perron op om te zien wat de oude boeren- vrouwtjes in hun stalletjes te koop hebben. Meestal bestaan de aange boden lekkernijen uit radijs, uien, gebakken vis, allerlei soorten gebak en gekookte aardappelen. De expres rijdt met twaalf wagons over het tegenwoordig overbelaste trajekt en volgens een dienstregeling waaraan pijnlijk nauwkeurig de hand wordt gehouden. Alhoewel men met een snelheid van 120 kilometer per uur kan rijden, is de gemiddelde snel heid vanwege de grote frequentie waarmee de treinen over het einde loze staal rijden, iets minder dan 59 kilometer per uur over een totale afstand van 9297 kilometer. De Transsiberische spoorweg werd tijdens het tsarenbewind aangelegd tussen 1891 en 1904. Het was hard nodig. Om enigszins een beeld van de enorme uitgestrektheid van Si berië te krijgen moet men bedenken dat dit gebied groter is dan China en India tezamen. Voordat de spoor lijn er was, kan iemand uit Wladi- wostok veel sneller in St. Petersburg komen (dat ten westen van hem lag) wanneer hij naar het oosten reisde, per schip over de Grote Oceaan naar San Francisco, vervol gens per trein naar New York en dan weer per schip de Atlantische Ocoaan over naar de Oostzee. Dat kostte hem ongeveer drie maanden. Over land door Siberië was het best mogelijk, dat hij er een jaar over deed. De bouw van het trajekt was natuurlijk geen kleinigheid. Men moest zich een weg hakken door een vijfduizend kilometer brede wil dernis vol moerassen en drijfzand. Er werden vierduizend bruggen ge bouwd, waarvan die over de Amoer bij Chabarowsk bijna 2,5 kilometer lang is. Dat men daarbij tevens bij zonder veel last ondervond van de bittere koude, die slechts honderd twintig werkdagen per jaar voor dit karwei overliet, is duidelijk. Tij dens de burgeroorlog in 1917 was de spoorweg een fel begeerd bezit. Toch duurde het nog tot 1920 voor dat de communisten de gehel lijn in handen hadden. Zij verwaarloos den hem, totdat in de jaren dertig Stalin zich inspande om verbeterin gen aan de spoorbaan te laten uit voeren en uiteindelijk opdracht gaf om het trajekt dubbelsporig te ma ken. Dat enorme werkstuk was in 1939 voltooid. Men heeft de emigratie naar Siberië aangemoedigd door o.a. zeer lage vervoersprijzen, zodat er thans zo'n vijfentwintig miljoen mensen wo nen. Tijdens de oorlog heeft men zeer veel fabrieken per spoor naar de Oeral overgebracht, teneinde le ze uit de handen van de Duitsers te kunnen houden. Zonder de Trans siberische spoorweg was dit nimmer mogelijk geweest. Op het moment dat de expres het grote station van Moskou binnenda- vert, kijkt men onwillekeurig op zijn horloge. Een week lang, zo beschrijft Het Beste, is de trein vöorgerold op zijn reis naar het westen, een af stand die driemaal zo groot is als die van Amsterdam naar Athene. Hij heeft dan zes tijdzones doorlopen (in de trein houdt men overigens de Moskouse tijd aan). Ook het trein personeel kijkt op de horloges. Soms schudden conducteurs en wa genbedienden verdrietig het hoofd. De Transsiberische expres is dan anderhalve minuut te laat. C.MUL I Boekbinder Teugelaan 11 j AAGTDORP ZONDAG 21 JULI BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 9 en 10.15 uur: Ds. ter Steege GEREFORMEERDE KERK 9, 10.30 en 19.30 uur: Ds. R. v. d. Berg, Bodengraven BERGEN AAN ZEE M.A.D. STICHTING 10.30 uur: Prof. Dr. J. Louët Feiser te Utrecht LEGER DES HEILS (Dorpshuis) 10 uur: Samenkomst EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS, Pr. Hendriklaan Zaterdag 19.15 uur Eucharistie viering als op zondag 7.30 uur - 9.00 uur hoogmis - 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19.00 uur eucharistie viering als op zondag. 8.15 uur, 9.30 uur hoogmis, 11.00 uur en 12.15 uur. SCHOORL Schoorl, 9 en 10.30 uur: Mej. Ds. C. Mijlhoff, Alkmaar Groet, 9 en 10.30 uur: Ds. H. A. Schepers, Den Helder EVANGELISCHER GOTTESDIENST IN DEUTSCHER SPRACHE Schoorl, den 21. Juli 20 Uhr abends, Dekan H. Schwander, Garmisch Partenkirchen. Groet, den 24. Juli 20 Uhr abends Dekan H. Schwander LEZING MET DIA'S Op dinsdagavond 23 juli vertelt De kan Schwander over zijn reis naar het Heilige Land (Israel). Aanvang 20 uur in de kerk te Groet Zaterdag 19.00 uur eucharistie viering als op zondag. 7.00 - 8.00 - 9.30 en 11 uur en 19 uur Avondmis De diensten worden gehouden in de toeristenkerk ALKMAAR REMONSTRANTSE GEMEENTE Geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 uur: Mej. drs. Van Apeldoorn, Amsterdam ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP Oude Gracht 114 10.30 uur: Hr. J. D. Ch. Höpken 'Het geheim van het Heilige der Heiligen Enkele tips voor Bergenaren: Gratis ophalen van grof huisvuil op woensdag; bel ge meentewerken Bergen tel. 3119 of 2242. Breng uw tuinvuil e.d. zelf naar de gem. vuilnisbelt (Oos- terdijk; te bereiken via Kerkedijk, Natteweg of Kogendijk). De belt is open: elke dag 9-12 en 2-5; zaterdag 9-12 uur. De gemeente Bergen, negen Bergense Vrouwenverenigingen, VVV Bergen, VVV Bergen aan Zee en de vereniging 'Nieuw Bergen' werken in de aktie tegen de vervuiling samen. w GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP 'Nu ga ik eerst een aantal misverstanden uit de weg ruimen. Wieg was in zijn jonge jaren bepaald geen lieverdje. Hij zat als leerling-stuurman op een verkeerd schip. Ik bedoel: de officieren hielden hem niet voldoende in de gaten. Als wij een leerling-stuurman aan boord hebben, dan bepalen wij, wanneer hij de wal op mag en waar. En hoe laat hij weer aan boord moet zijn. Is hij te laat, ofkomt hij onbekwaam thuis of krijgen wij anderszins klachten over hem, dan straffen wij hem, bijv. boordarrest in de eerstvolgende havens. En geloof maar, dat dit helpt. Zo krijgen ze verantwoordelijkheidsgevoel en weten ze zichzelf te remmen. Maar zulke officieren had Wieg niet. Dus hing hij wel eens de beest uit. Je weet de historie met die Jamaicaanse vrouw. Oerstom natuurlijk, want een scheeps officier, al is hij leerling, doet zoiets niet. Maar.... en nu komt hettoen hij eenmaal met jou ge trouwd was, bleek Wiechert Lakeman toch uit het goede hout gesneden te zijn. Als zijn boot een haven aandeed, ging hij met de andere officieren de wal op, dronk een biertje en misschien nog een paar en liet het verder daarbij. Ik ken hem nu een paar jaar en ik weet, dat dit de waarheid is. Overigens, je mag het aan Pim vragen en aan de andere officieren, waarmee hij gevaren heeft. Kortom: er is nooit iets op hem aan te merken geweest. Alleen die ene avond in Le Havre, toen de ouwe wei gerde hem op zijn verjaardag naar huis te laten gaan, al was het maar voor vierentwintig uur, toen gooide hij zijn kop er tegen in. En uitgerekend die ene avond moest jij van zijn scheve schaats getuige zijn. En denk nu ook niet, dat Wieg de uitzondering is op de regel. Ik heb zo het idee, dat jij een glad verkeerde voorstelling hebt van het gedrag der zeeofficieren. Op een enkele uitzondering na gedragen zij zich in de vele havens, die ze gedurende de reizen aandoen, als heren. De rederij zou toch zeker niet tolereren, dat haar officieren in alle havensteden de beest uithangen? Dat was in een mum van tijd bekend en reken er op, dat ze dan op het matje ge roepen worden. Neem bijvoorbeeld kapitein De Vlak. Een vrouwenjager. Overal, waar hij kwam. Tot het de rederij bekend werd. Met als resultaat, dat hij teruggetrokken werd in Rotter dam en of en toe een bootje mag commanderen naar Antwerpen of Amsterdam. Of een andere haven in de buurt. Waar hij maar enkele uren ligt om te lossen en te laden en geen tijd heeft om gekke dingen uit te halen.' Hij begon te glimlachten. 'Wij koopvaardij officieren zijn er trots op, dat wij Nederlanders zijn. En dat tonen we door ons gedrag, overal waar we komen. Daarom hebben wij in de meeste havens ter wereld een goede naam, begrijp je? Die goede naam heeft die enkele uitzondering dan daargelaten ook eerste stuurman Wiechert Lakeman. Binnen twee of drie jaar wellicht kapitein Lakeman. Ik weet, dat hij daarvoor op de nominatie staat.' Map had met stijgende ontzetting geluisterd. Er is dus niets van waar, wat men van hem verteld heeft. Ik heb geoordeeld naar die ene avond in Le Havre en die lamlendige kapitein De Vlak heeft het vuurtje nog een beetje opgestookt. Met toonloze stem vroeg ze: 'Waarom vertel je me dit allemaal?' 'Omdat jou gewezen man er onder lijdt, Map. Omdat hij er aan dreigt kapot te gaan. Nog is hij een kerel, waar de rederij trots op is. Hoor je goed? Ga het maar eens vragen in Rotter dam. Ikzelf beschouw me bevoorrecht, dat ik onder hem mag varen. Dat ik zijn vriend mag zijn. Maar ik kan niet langer lijdelijk toezien, dat die man inwendig kapot gaat van verdriet over wat hij heeft verloren. Je moest eens kunnen horen, hoe hij nog over je praat. Als je hem moet geloven, bij jij de volmaakte vrouw, die geen enkele fout hebt. De man houdt nog van je. Als je gezien had, hoe hij gisteravond bij me thuis kwam. We schrokken beiden. Doris vroeg: 'Wat is er met jou gebeurd? Heb je een ongeluk gehad?' Hij antwoordde: 'Ik heb Map gis teren ontmoet. En m'n dochtertje. Ik ben gek van verlangen naar hun beiden. Ik weet niet, hoe ik hier overheen moet ko men.' Enfin, ik heb 'm een stevige borrel gegeven ^n een paar tabletten. Vanmorgen lag hij nog in bed, toen ik hierheen reisde. Dat hebben Doris en ik overlegd. Zo, nu weet je het. Er is maar één mens in de hele wereld, die Wiechert weer kan omtoveren in de vlotte, gezellige vent, die hij vroeger was. Die éne mens heet Map en zit vlak voor me. Jij hebt nu zijn lot in handen.' Map schudde haar hoofd. 'Hoe kun je zoiets zeggen? We zijn gescheiden. We zijn al zo lang uit elkaar. En wat hij indertijd deed.wat dat voor een vrouw, zijn vrouw betekent, kun jij als man niet begrijpen.' 'Daarin heb je gelijk. Maar Doris, mijn vrouw, wel. Ik heb gisteravond laat, toen Wieg al naar bed was, aan mijn vrouw gevraagd: 'Wat zou jij in zo'n geval gedaan hebben?' Weet je wat ze antwoordde?' 'Ze zou net als ik gaan scheiden.' Aart van Westen schudde zijn hoofd. 'Geen sprake van. Doris antwoordde: 'Ik zou je tijdens je eerstvolgende verlof opgewacht hebben met een stok of een stuk ijzer, en ik zou je een onbarmhartig pak slaag hebben gegeven. Daarna zou ik zelf je wonden hebben verbonden en je verzorgd hebben, tot ze genezen waren. Maar ik zou je ook goed aan het verstand hebben gebracht, dat ik een volgende keer ook je botten zou stukslaan, als je weer zoiets lapte.' Dat zei Doris hij glimlachten even en zo'n schat als ze voor mij en de kinderen is reken maar, dat ze het gedaan had. Zo is ze, maar scheidenZe zei: 'We hebben elkaar trouw beloofd tot de dood en beloften houd je, al doe je dan eens een keer iets, wat helemaal niet door de beugel kan.' Map keek voor zich uit en liet haar koffie koud worden. Toen ze bleef zwijgen, boog Aart zich naar haar toe en zei op door dringende toon: 'Map, jij houdt ook nog van hem. Liefde kan gaan kwijnen, maar sterft niet. Jij houdt nog van Wieg en zelfs al zou dat voor jou niet de doorslag geven, je hebt een doch tertje, dat ook van hem is. Van jullie samen. In opperste liefde, in eenheid ontstaan, in volkomen harmonie ontvangen en vanaf het eerste uur, dat het leefde, gekoesterd en omgeven met al de liefde, die een vrouw en een man een kind kunnen geven. Ik weet het, want ik ben zelf ook vader. Denk er maar eens over na, of je moet blijven doorleven, als een eenzame vrouw met alleen herrinneringen aan het grote geluk, dat je eens met hem bezat.' Map zat nog immer met gebogen hoofd voor zich uit te staren, de handen gevouwen in de schoot. 'Wat kan ik nog doen? Ik heb toch zelf de banden, die ons samenhielden, verbroken?' 'Map, hij heeft een lidteken op zijn borst. Dat weet je. Je weet nu ook, hoe hij dat heeft opgelopen. Maar jij hebt ook een lidteken, in je hart. Onzichtbaar, denk je. Maar ik zie het duidelijk voor me. Jij hebt ook een fout gemaakt, door veel te snel te oordelen. Wieg heeft zich niet willen rechtvaardigen na alle beschuldigingen, die je hem naar het hoofd hebt geworpen. Want het is niet waar, dat hij in elke haven zo deed. Integen deel, dat deed hij nooit. Dat kwam gewoon niet in hem op. Hij had immers jou? Hij hield van je zoals een zeeman van zijn vrouw houdt, die hij aanbidt. Hij heeft gelaten alles geslikt. En jij nam die onberaden stap door een scheiding.' Ze sloeg haar handen voor het gezicht en begon geluidloos te huilen. Aart van Westen stond op en stak een sigaret aan. Geruime tijd hoorde hij haar snikken, een paar keer wilde hij naar haar toe gaan om de vrouw te troosten, maar telkens bedwong hij zich. Ze moest het zelf uitvechten, wist hij. Na enige tijd kalmeerde ze. Hij liep naar haar toe en legde zijn arm om haar heen. 'Map, een eerlijk antwoord.' Hij tilde haar kin op en dwong haar in zijn ogen te kijken. 'Houd jezelf en mij niet voor de gek. 'Betekent Wieg nog wat voor je?' Langzaam knikte ze. De man slaakte een zucht. 'Nou, dat is het belangrijkste. Zal ik hem hierheen sturen? Of wil je met me mee gaan naar 's-Gravendeel?' Ze schudde haar hoofd. 'Laat meik kan het niet allemaal verwerken Hij knielde neer en greep haar ruw bij de schouders. 'Nee, Map, nu moesje beslissen. Hij heeft fouten gemaakt, jij ook. Jullie hebben .beiden geboet door die fouten. Nu is het tijd om dit in te zien. Wieg is al lang tot die erkenning gekomen. Die man is ziek van verlangen naar jou en jullie dochter. En ditmaal sta ik niet meer voor hem in. Wat hij gaat doen, als hij over elf dagen weer aan boord is, weet ik niet. Maar niet veel goeds. Jij hebt het nog in je handen, Map. Besef je verantwoording. Je kunt je er niet meer van af maken met te zeggen: ik ben gescheiden, ik heb niets meer met hem te maken. Er is ook nog zoiets van morele verantwoordelijkheid. Als je hem nu van je afstoot, zul je de rest van je leven verteerd worden door wroe ging, als hij er zijn kop tegen in gooit. Map, grijp het geluk, nu het je opnieuw in de schoot geworpen wordt!' Ze haalde moeilijk adem. Haar schouders deden pijn van zijn stevige greep. Zo had Wieg haar ook wel eens beet gepakt in zijn soms al te onstuimige hartelijkheid, en al deed het haar dan pijn, ze vloeide over van blijdschap en geluk, omdat ze wist: hij is mijn eigen man, mijn heerlijke sterke jongen, waar mee ik iedere keer weer opnieuw volkomen één ben in onze wederzijdse liefde. Ik weet het nu: ik verlang opnieuw naar hem, naar zijn harde dwingende lippen en zijn ruwe greep, maar ook naar zijn lieve woordjes, als ik in zijn armen lag. O, ik schreeuw bijna van ellende, na al die maanden. Ik kan niet meer buiten hem, ik ben gek geweest indertijd, dat ik hem zo wreed veroordeelde. 'Map, je verlangt naar hem, he?' Opnieuw drupten er tranen over haar wagen. Ze knikte alleen maar. Een stem om te spreken had ze niet meer. 'Wil je hem hier hebben? Zal ik zeggen, dat hij welkom is?' Ze knikte opnieuw. De man kwam overeind. 'Ik bel hem op, meteen. En dan kom ik terug. Om je nog een uurtje gezelschap te houden. En ik wil dat wonderkind van je ook wel eens zien. Tenminste, naar Wieg te oordelen, is het een wonderkind. Drie uur later stopte er een auto met bijna kokende radiateur voor de woning. Map, die zenuwachtig de ene sigaret na de andere had gerookt en alleen maar in de voorkamer had zitten kijken, sprong overeind, toen ze Wiechert uit de wagen zag stappen. Ze rende naar de voordeur en ontsloot die. Het vol gende ogenblik lagen Map en Wiechert in eikaars armen. Aart van Westen, die in de keuken stond, keek even door de half geopend deur, die hij vervolgens zacht sloot. Lachend knikte hij in zichzelf en verliet door de keukendeur het huis. Even later stapte hij, vrolijk fluitend, de straat op naar het station. EINDE

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5