Het dierenleven in de Schoorlse duinen weekblad 1 BERGEN, 'n schóne de omweg TScjaazdanstocfr L 'i*:. TWEEDE BLAD DONDERDAG 8 AUGUSTUS Uitdaging voor ontwerpers ^MÊÊÊÊËËSÈfÊÊÊHM :a:; Bekroning Met ieders hulp kan dat zo blijven; gooi daarom geen afval in het bos of op straten en wegen. door Maartje Zeldenrijk Elk jaar 20 doden door elektriciteit Wat is het toch een genot om in de maand augustus langs onze heer lijke heidevelden te slenteren. De dopheide staat momenteel in volle bloei en wij kunnen het zelfs tot eind oktober nog hier en daar bloeiende aantreffen. Van witte struikheide heeft een ieder wel eens gehoord, maar wist u, dat er ook witte dopheide is ge vonden? Het is echter zeldzaam en het plekje houden wij derhalve ge heim. En tussen al deze heerlijke heide treffen wij (althans hier in Schoorl) vaak interessante planten aan. Allereerst de stekelbrem met zijn gele vlinderbloemen, gagel of vlooienkruid, kruipwilg en niet te vergeten de zonnedauw, u weet wel dat insectenetende plantje, deze laatste echter alleen op vochtige plaatsen. Wij zijn hier echter niet voor de planten gekomen, maar om het die renleven wat nader te leren ken nen. Honderden zweefvliegen, bijen, hommels, wespen en vlinders ko men op de heide af. Laten wij er maar eens bij gaan zitten, of nee, toch maar niet! Want overal ko men de grote en venijnig bijtende rode bosmieren op ons toe. Hun groot koepelvormig nest bevindt zich daar aan de bosrand. Dit nest bestaat vnl. uit poreus materiaal (dennennaalden e.d.) om het geheel goed luchtig te houden. De heide is hun geliefd jachtgebied, hoewel wij ze ook in het dennenbos aantreffen. De mieren behoren tesamen met de bijen, wespen en hommels tot de vliesvleugeligen, of misschien kun nen wij beter spreken van vier- vleugeligen. Zij bezitten n.l. twee paar vleugels, dit in tegenstelling met de muggen en vliegen, die één paar vleugels bezitten. Al deze vliesvleugeligen hebben een angel, waarmee zij ons pijnlijk kunnen steken. De rode bosmier bezit zo'n angel niet, hij heeft ech ter een paar kaken, waarmee hij ons behoorlijk kan bijten. U doet er dan ook het beste aan om, in dien u door deze dieren wordt aan gevallen, onmiddellijk een ander „stekkie" te zoeken. Toch is het wel interessant te zien hoe één en an der in zijn werk gaat. Nadat de bosmier heeft gebeten, brengt hij bliksemsnel zijn achterlichaam om hoog, en spuit met onfeilbare zeker heid een straaltje mierenzuur in de wond. De zwelling, die daar op volgt, is niet de oorzaak van het zuur, maar van een eiwit-achtige stof, die gelijk met het zuur wordt ingespoten. Wanneer wij de hand boven een mierenhoop houden, spuiten zij dit vocht hierop, u kunt dit gemakkelijk en zonder gevaar eens proberen. Na dit experiment ruikt de gehele hand naar het mie renzuur. Maar kom, wij wandelen weer ver der. Overal zien wij de rode bos mieren: zij slepen met dennennaal den en even verderop sleurt een heel koppel aan een grote snuit- kever. Rupsen, larven, vliegen, wespen, bijen en nog veel meer in secten worden naar de hoop ge bracht, als voedsel voor de larven en jonge dieren. Men heeft eens uitgerekend, dat door een flink mierenvolk per dag vijf a tienduizend insecten en an dere geleedpotigen naar het nest worden gesleept. Over nuttig ge sproken! De rode bosmier moet vaak een hevige strijd voeren tegen allerlei tegenstanders. Het zijn echter ge weldige vechters en zij gaan voor geen ander insect op de loop. Vaak zien wij dan ook, dat andere in secten of spinnen retireren, wan neer wij ze b.v. met de wijsvinger benaderen. Echter niet onze rode rakker; hij valt onmiddellijk aan en wij moeten ons met gepaste eerbied terugtrekken. Duizendpoten en spinnen worden aan stukken ge- WANDELINGEN VOLGENS PIJLEN TE SCHOORL Begin- en eindpunt: Klimweg (alleen de rode pijl eindigt in Schoorl aan Zee) Gele pijl: duur 1 uur door Staringbos witte pijl: duur 2V2 uur langs Duivelsbos; blauwe pijl' duur 3Va uur langs Ganzenveld; bruine pijl: duur V2 uur rondwan deling; rode pijl: duur 2 uur naar Schoorl aan Zee TE AAGTDORP Begin- en eindpunt: Waterleiding- weg. Blauwe pijl: duur 1 uur; bruine pijl: duur 2V2 uur rode pijl: duur 4 uur. TE GROET Begin- en eindpunt: Kerkbrink Rode pijl: duur IV2 uur TE CATRIJP Beginpunt: Vier trappen, eindpunt Bobbeleweg. Witte pijl: duur 1 uur. scheurd. En kijk, even verderop is een grote zandloopkever in een he vige strijd gewikkeld met een stuk of tien mieren. Hij bijt flink van zich af en verscheidene mieren lig gen geheel doormidden gebeten terzijde. Maar dat mag niet baten, tegen deze overmacht kan hij niet op en even later wordt hij in triomf naar het nest gebracht. Het is beslist de moeite waard eens naar zo'n mierenkasteel te gaan kijken. Alles zwermt ogenschijnlijk doelloos door elkaar, maar dat is maar schijn. Ieder dieren heeft zijn taak, sommigen maken nieuwe ope ningen, terwijl anderen weer bezig zijn de gehele nestbedekking wat losser te maken. Zouden zij dit na laten dan zou het hele zaakje gauw gaan rotten en beschimmelen. Eigenlijk is de hele mierenburcht, die wij zien in werkelijkheid maar een klein gedeelte, het eigenlijke nest bevindt zich onder de grond. Door de koepelvorm van het nest wordt er zoveel mogelijk zon opge vangen en naar de diepte geleid, daar waar zich o.a. de koningin bevindt. Deze laatste doet niets an ders dan eieren leggen, die door de werksters naar bepaalde schach- worden gebracht, waar een juiste vochtigheidsgehalte en temperatuur heersen. De larven worden gevoed met ei witrijk voedsel (fijngekauwde in secten e.d.) om zich daarna te gaan verpoppen. Het zijn nu juist deze poppen, die wij ten onrechte mie reneieren noemen, en als voer voor jonge fazanten zeer in trek zijn. De bevruchting van de jonge ko ningin vindt plaats tijdens de brui- loftsvlucht. Het is dan ook de eni ge maal, dat wij vliegende mieren kunnen waarnemen. De mannetjes sterven na de paring en de wijfjes stichten weer een nieuw volk. In de verte „lacht" de groene specht. Straks, als wij weg zijn, zal hij misschien enkele honderden lar ven, poppen en mieren naar binnen werken. Zo ziet u maar weer, ook zonder die lieden, die er een ge noegen in scheppen het nest in el kaar te trappen, hebben onze mie ren het al zwaar genoeg. Laten wij ze derhalve met rust laten. De rode bosmier is het waard! Fr. Nieuwenhuizen. DE DUINSTREEK Vele spontane reacties van ouderen uit alle delen van Nederland komen bij de Vereniging Nederlands Fabri kaat binnen op de nationale prijs vraag tot het ontwerpen van een bejaardenstoel, die zij met de Cen trale Bond van Meubelfabrikanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van mensen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele suggesties worden gegeven, die wor den verzameld en gerubriceerd, om dat zij zullen meehelpen om tot nor men te komen waaraan een zitmeu bel voor ouderen moet voldoen. Een vrouwelijke arts (66 jaar) bij voorbeeld geeft niet alleen met tekeningen aan hoe zij zich de ideale stoel voorstelt, maar sugge reert meteen iets te doen aan de kerkbanken. Er is, zo schrijft zij, maar weinig ruimte tussen kniel en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aardig opgebold en ik neem mijn toevlucht maar tot een halfzittende houding, waarbij ik mijn weerbarstige knie nog extra probeer te sparen. Een verpleegster met een 53-jarige praktijk, die vooral de weeën kent van de gewone 'opzitstoelen' heeft weer andere suggesties. De opgave is niet eenvoudig voor de veel binnenhuisarchitecten en in dustriële ontwerpers die een prijs aanvraagprogramma hebben aange vraagd. De wetenschap dat zovelen op het resultaat wachten zal onge twijfeld inspirerend werken. Hoeveel stoelen er op de sluitings datum 31 juli zullen zijn bin nengekomen is nu nog een vraag. Een feit is dat belangstelling is ge wekt voor 1.2 miljoen Nederlanders van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zitmeubel belangrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend wordt doorgebracht. De ingezonden modellen zullen in Utrecht worden geëxposeerd tijdens de Najaarsbeurs van 8 t.m. 13 sep tember. Daar zal 9 september ook de prijsuitreiking plaatsvinden. De officiële jury zal de beste inzending bekronen met 3.000,en daar naast zal een jury bestaande uit be jaarden ook een bekroning toeken nen van /3.000, Dan is het woord aan de Neder landse meubelindustrie. Zij gaat de bekroonde modellen maken en zal ongetwijfeld blijvend aandacht gaan besteden aan deze belangrijke groep consumenten. Enkele tips voor Bergenaren: Gratis ophalen van grof huisvuil op woensdag; bel ge meentewerken Bergen tel. 3119 of 2242. Breng uw tuinvuil e.d. zelf naar de gem. vuilnisbelt (Oos- terdijk; te bereiken via Kerkedijk, Natteweg of Kogendijk). De belt is open: elke dag 9-12 en 2-5; zaterdag 9-12 uur. De gemeente Bergen, negen Bergense Vrouwenverenigingen, VVV Bergen, VVV Bergen aan Zee en de vereniging 'Nieuw Bergen' werken in de aktie tegen de vervuiling samen. In de loop der jaren kreeg Jaap nog twee zusjes, Neeltje, die twee jaar na Jaap op de wereld kwam. En de kleine Hannie die net op de dag, dat de zesjarige Jaap naar school ging, akte de presence gaf. Hetgeen Jaap de opmerking ontlokte, dat het zo welletjes was. Want de crisis begon ook op het eiland door te werken en heel wat eilanders waren hun bazen kwijt geraakt zodat ze op de steun aangewezen waren. Zelf had Jaap door gaans veel geluk, omdat zijn handen nergens verkeerd voor stonden en hij derhalve van alles aanpakte, als er maar mee verdiend kon worden. Aaltje was nu zeven en een half jaar getrouwd. Terwijl ze van haar derde kind in het kraambed lag, dacht ze: Alle som bere voorspellingen van mijn vader ten spijt, heb ik het al die jaren goed gehad. Jaap kan werken en verdient altijd wel wat. We houden doorgaans kunnen sparen en de kinderen zitten goed in de kleren. Onze spulletjes zijn netjes, ons huisje wordt door Jaap goed onderhouden en we hebben een mooi stukje grond, dus wat wil ik nog meer? Ik heb drie schattige kinderen mensen.ik voel me rijk en gelukkig. Jaap junior deed op school niet meer zijn best dan de meeste andere leerlingen. Hij had wéinig moeite met leren en wist precies, wat hij wilde worden, als hij late groot was. Omdat zijn overbuurman een radiotoestel had en zelf dikwijls knutselde om het toestel sterker te maken zat de kleine Jaap na school tijd meer aan de overkant dan thuis. Een radiotoestel was vol gens hem het grootste wonder ter wereld. 'Als ik groot ben, ga ik zelf bouwen', besliste hij. Vader Jaap zag er wel wat in en stuurde de twaalfjarige zoon na de lagere school naar de Ulo in Den Burg. Eerst maar een paar jaar Ulo, was zijn mening. Dan zien we wel, of hij er nog zin in heeft. Eigenlijk had hij naar een technische school moeten gaan, maar de ambachtschool in Den Burg had geen afdeling radio techniek en de reis naar de vaste wal was nog een beetje te lang en te bezwaarlijk. Zodat Jaap zijn ulodiploma behaalde en daarna in een radiowinkel in Den Burg begon als leerling monteur. Met zijn negentiende jaar wist hij al heel wat van radiotoe stellen af, temeer omdat hij een baas had, die hem op alle mogelijke manieren had geholpen. Een betere leermeester had hij niet kunnen hebben, Maar toen moest hij in militaire dienst. Zijn diensttijd benutte hij om in zijn vrije tijd te studeren. Dat werd opgemerkt, zodat hij overgeplaatst werd naar een onderdeel, waar hij zich kon uitleven. Hij werd seiner, kon de vrij gebrekkige toestellen, die vaak haperden, repareren en zelfs verbeteren. Men bood hem aan beroepsonderofficier te worden, doch dat leek niet zo veel. Op eenentwingjarige leef tijd zwaaide hij af, keerde terug naar het eiland, maar vond het daar al gauw te benauwd. Hoewel hij bij zijn vroegere baas terug kon komen, ging hij opnieuw naar de vaste wal en ver huurde zich bij een radiozaak in Purmeend. Het was in het jaar 1950, toen hij ook kennis maakte met de eerste televisietoestel len, die hem fascineerden. Hij schafte zich allerlei vakliteratuur aan. De kennis van Engels en Duits, die hij zich op de ulo had meester gemaakt, kwam hem nu goed van pas, want hij kon ook de buitenlandse vakbladen lezen. Zodat hij voor zijn baas van waarde was, toen de televisie eerst goed zijn intrede deed in Nederland. Vierentwintig jaar was Jaap Witvliet, toen hij op een kermis avond in de Middenbeemster de boerendochter Lena Keesom leerde kennen. HOOFDSTUK 2 Willem Keesom was in de jaren na'de eerste wereldoorlog in de Beemster berucht om zijn vechtlust. Op de boerderij was hij een harde werker. Niets was hem teveel en al was hij de oudste zoon en waren er genoeg knechten en meiden om mee te werken, zijn handen stonden vast niet verkeerd. Oersterk als hij was, had iedereen ontzag voor hem, vandaar dat men hem liever uit de weg ging, als hij ergens in een café 's avonds herrie wilde maken. Want Willem had als hij nuchter was een vrolijke, goedmoedige natuur, maar na enkele glazen bier of borrels zag je zo, dat hij een kwaaie dronk had. Hij had al een paar keer in deMiddenbuurtachter slot en grendel gezeten omdat hij ergens de inventaris kort en klein had geslagen of een andere boerenzoon een pak ransel had gegeven. Vader Keesom, die in zijn jonge jaren ook al geen lieverdje was ge weest, betaalde de schade, veegde de volgende morgen zijn zoon de mantel uit, maar ging daarna over tot de orde van de dag. Tenslotte was een mens maar eenmaal jong en iedereen haalde wel eens wat uit, dat eigenlijk niet door de beugel kon. Het was de stevige, brutale Grietje Plas, die op een avond in een kermistent in Beets ingreep. Willem was er met zijn kameraden heengegaan om wat pret te maken, maar al in de vooravond was Willem over zijn dode punt heen en keek uit dagend rond naar de dansenden. Op een gegeven ogenblik ont dekte hij een boerenzoon, aan wie hij een gruwelijke hekel had en met wie hij al eens aan het bakkeleien was geweest: Evert Pereboom. De jongen danste met een stevige struise jonge vrouw en scheen het best naar zin te hebben. Op een gegeven ogenblik stond Willem op, liep door de dansenden heen naar het paar, greep Evert ruw bij de schouders en trok hem bij de jonge vrouw weg met zo'n vaart, dat Evert achterover tuimelde en op de grond terecht zou zijn gekomen, als een paar dansenden hem niet hadden opgevangen. 'Donder jij een poosje op, hufter', schreeuwde Willem hem na. 'Nou wil ik een keer met haar dansen". En de daad bij het woord voegende, greep hij het meisje om het middel en wilde met haar gaan draaien. Dch dit was niet naar de zin van Griete Plas. Ze rukte zich los en gafde boerenzoon zo'n mep, dat hij door de zaal suisde en languit op de zanderige dansvloer te rechtkwam. Met een vloek kwam hij overeind, zijn pijnlijke kaak betas tend. 'Dat zal je berouwen, Grietschreeuwde hij, met een ruk overeind komend. Maar voor hij op de jonge vrouw kon losstormen, grepen anderen hem vast en Evert Perebooom, die inmiddels ook weer op de been was gekomen, zwaaide met een vervaarlijk koolmees boven zijn hoofd en brulde rood van woede: 'Ik zal je an rieme snaie, loeder.waag 't is an Griet te komme.Ik zei je. Ook Evert greep men beet. Een stevige boerenknecht draaide zijn pols om, zodat het mes viel en met de punt in de vloer bleef steken. Het tumult was volkomen. De muziek, die even was blijven steken, ging met volle kracht verder. Iemand gilde en boven deze cacaphone uit hoorde men de jonge Keesom met een hese stem 'La-me los, dan zal ik die maid op d'r donder geve Het was Griet Plas zelf, die ingreep. Ze liep onbevreesd op de jongen af, spotlachend hem aankijkend! 'Wat wou jij den, zeun? Wat wou jij met me doen? Me over je knie legge soms? Dat mag je, als je er kans toe ziet. Kom jai es mee naer boite met je grote smoel, dan zelle we es kaike, wat je waerd bent. Of je met je pote net zoveul ken as met die grote bek van je. Iemand waarschuwde: 'Niet doen, Griet, hij is door 't dolle heen.' 'Dat komt dan mooi oit, want dat ben ik ook. Laat 'm maar los, jongens. Es kaike, of ie het durft....' Griet keek hem nog een keer minachtend aan, waarna ze zich omdraaide en zich een weg baande door de zaal. Zonder verder iemand aan te kijken, liep ze door naar buiten. Intussen had men Willem ook losgelaten. De jongen was half ontnuch terd. Hij realiseerde zich, dat Griet Plas in de wijde omgeving bekend stond als oersterk, maar dat was hij ook. Toch aarzelde hij even, maar hij kon zich toch niet laten kennen door een meid Dus ging hij haar achteraan, gevolgd door zowat allen dansen den. Wat er nu precies gebeurd is in die enkele minuten, dat Griet Plas en Willem Keesom buiten waren, kon naderhand niemand meer vertellen. Men had gezien, dat er gevochten werd en men moest Evert Peereboom met alle geweld vasthouden, omdat hij aldoor nog schreeuwde, dat hij dat jong van Keesom 'an rieme zou snaie'. In ieder geval wist iedereen tenslotte één feit met stellige zekerheid te vertellen. Griet gaf de jonge boer op een gegeven ogenblik zo'n dreun, dat hij tegen de grond zeilde en daar bleef liggen. Na enige aarzeling durfde iemand te gaan kijken. Willem Keesom lag bloedend op de grond. De kijker zei geschrokken. 'Zeg, je hebt 'm toch niet dood geslagen?' Er kwamen er meerderen bij, doch iemand riep: 'Hij beweegt alweer.' Intussen schreeuwde Griet naar haar broer, met wie ze in de auto naar de kermis was gereden. Plas was een der eersten in de Noordbeemster, die een auto had aangeschaft en zijn oudste zoon bezat eveneens een rijbewijs. Samen met haar broer tilde ze de half bewusteloze boerenzoon in de auto. 'Eerst ermee naar huis, om hem wat op te knappen', besliste Griet. Daar werd hij in de keuken neergezet. Griet begon zijn gezicht te wassen en verband om de gekneusde pols. Daarna maakte ze sterke koffie, die ze hem te drinke gaf. 'Zo, zeun, deer knap je wel van op. Jai motte wat minder drinke, joh, want je ken der heel niet tege. Dan maak je ok geen ruzie meer.' Willem keek haar vanuit zijn gezwollen oog ean en zei alleen maar: 'Val dood, jij.' 'Dat is dan wel vriendelijk, voor wat we deen hewwe. As je weer een beetje mens bent, zelle we je naar hois brenge.' 'Ik ga wel op m'n fiets.' AARDLEKSCHAKELAAR KAN OPLOSSING ZIJN In Nederland worden elk jaar twin tig mensen door elektrische stroom gedood. Sommige ongelukken ge beuren binnenshuis, andere in de openlucht, zoals bijvoorbeeld het ge val was bij een zeilliefhebber die tijdens réparatiewerkzaamheden met een onder spanning staande boor te water raakte. Hij werd geëlektro- kuteerd. Vaak zijn ook kinderen het slachtoffer. Een slordig in de con tactdoos gestoken stekker kan al de oorzaak zijn van veel menselijk leed. In de Verenigde Staten, zo meldt Het Beste in één van zijn nummers, is men er thans in geslaagd een zogenaamde 'aardlekschakelaar' te ontwikkelen, die dit gevaar zou kun nen bezweren. Deze 'aardlekschake laar', kortweg A.L.S., 'voelt', indien men een gebrekkig elektrisch appa raat aanraakt en elektriciteit door het lichaam begint te stromen, deze lekkage en schakelt onmiddellijk de stroom uit. Dat gebeurt in een dui zendste sekonde, zodat een gezond mens geen letsel ondervindt. Men voelt op zijn hoogst een licht schokje De A.L.S. is een belangrijke ont dekking. Om de gemiddelde zekering in uw huis te doen doorslaan, moet de stroom een sterkte hebben van 15 ampère, maar een sterkte van 0,03 ampère is al voldoende om bij een mens hevige spiertrekkingen te veroorzaken, zodat hij de stroom bron niet meer kan loslaten. Bij lan ger voortduren van deze toestand kan men door verstikking of een hartverlamming om het leven ko men. Er bestaan thans verschillen de soorten aardlekschakelaars. Twee ervan zijn onlangs in de V.S. door de Underwriters Laboratories Inc., een researchcentrum van Ameri kaanse assuradeuren onderzocht en 'komen in aanmerking voor een goedkeuring.' Men verwacht niet dat de definitieve goedkeuring lang op zich zal laten wachten. Eén van de onderzochte modellen is een draag baar, 15 ampère apparaat. Het weegt 3,5 kilo en zal in de V.S. 174,50 gaan kosten. Men behoeft deze ALS slechts op een wandcontactdoos aart te sluiten en vervolgens de stekkers van de te gebruiken elektrische ap paraten op hun beurt weer op de ALS. Ondanks de vrij hoge prijs is het te hopen, dat men ook in Ne derland dergelijke apparatuur op de markt zal gaan brengen. Er hangen immers mensenlevens van af.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5