Concours hippique te Schoorl GERRITSEN GRAPILLON RIJDT NUCHTER,DRINK. JOiêêa/ti TSijfr na bijna jaai aan ivans: ,,é~bkshova Doktersdiensten KLOKKEN Woensdag 21 augustus te Bergen groot vuurwerk Oranjeplantsoen 22.00 uur verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten VOOR BERGEN: J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé De Prov. Fokvee- en K.l.-dag te Schoorl op 28 aug. a.s. Geslaagd lichtfeest Bramen plukken in het Noordhollands Duinreservaat Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen WIJ LAZEN in De Duinstreek van 13 augustus 1937 LAMPIONOPTOCHT TE SCHOORL EN GROET TRAMPARADE CIRCUS TONI BOLTINI KOMT IN EGMOND AAN ZEE Geslaagde jeugdviswedstrijd DUINRANDERS NIEUWS Wandelpuzzeltocht groot succes Voor al uw drukwerk DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 42e JAARGANG nr. 31 4 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven EESflB De Landelijke Rijvereniging 'Duin ridders' die twee jaar geleden werd opgericht organiseerde op zaterdag 10 augustus een alleszins geslaagde streekdag op het sportpark in Schoorl. De algehele leiding van deze dag berustte bij het bestuur van 't Streekverband Noord-Holland Midden van landelijke rij verenigin gen en er werd een bijzonder geva rieerd programma gebracht. Er was vooral 's middags, een grote belang stelling voor het evenement en de jonge vereniging die nog maar ca. 20 leden telt komt waardering toe voor het feit dat zij het heeft aan gedurfd om een dergelijk festijn te organiseren. In de morgenuren werden dressuur- proeven gehouden en 's middags werd het programma geopend met een springconcours in de klasse B, waarbij door de deskundige jury werd gelet op fouten en stijl. Het volgende programmapunt was 'Klavertje drie' genoemd, groepen van drie paarden werden beoor deeld op gelijkenis en gelijkvormig heid in de verschillende gangen. Loco-burgemeester Dekker die de prijzen voor de verschillende num mers uitreikte maakte de organise rende vereniging een groot compli ment tijdens zijn speech je waarin hij de verschillende verenigingen welkom heette. Veel succes hadden de amazones en ruiters van de voltige-groep van de Zaanse Ruiters die in een piste aan toonden dat er meer met een paard te doen was dan alleen maar er op te zitten. De heer Schekkerman gaf bij dit nummer deskundig commen taar en ook de humor werd niet vergeten toen uit het publiek een moeder te voorschijn kwam die met haar kind verbluffende capriolen op het paard maakte. Het concours werd besloten met een jachtrit waarbij vier omlopen werden gehouden. Het publiek werd binnen de lijnen geloodst en toen leek het wat op t.v.-series als Raw hide en Bonanza. Luid aangevuurd door hun berijders spurtten de paarden naar de finish en na en kele spannende races bleek de hr. v. d. Linden van Duinridders de snelste bleek te zijn. Overigens wat dit laatste program mapunt een typische Schoorlse aangelegenheid want ook de andere drie plaatsen werden door Duinrid ders ingenomen. Aan het eind van de geslaagde dag werd dank gebracht aan de voet balvereniging 'Schoorl' voor het be schikbaar stellen van haar terrein en aan de drumband die het festijn muzikaal had opgeluisterd. De ge luidsinstallatie werd verzorgd door de N.V. Stichtse Olie- en Lijnkoe- kenfabriek te Utrecht en de algehele leiding was in handen van de heer D. Rademaker. De uitslagen waren: Dressuur ring 2 1. Mej. A. Schoen, Zaanse Ruiters IOIV2 punt 2. E. Conijn, Duinridders 98 p. 3. Mej. T. Smit, Zaanse Ruiters 971/2 p. Dressuur ring 3 1. Mej. P. W. Dexel, Duinridders 1071/2 p. 2. Mej. M. Koster, Zaanse Ruiters 104 p. 3. Mej. B. Bosman, Duinridders 102 p. Dressuur ring 4 1. S. Knip, Beemsterruiters 104 p. 2. A. Focker, Beemsterruiters, 1031/2 p. 3. T. Klaasse-Bos Beyaert IO21/2 p. Dressuur ring 5: 1. A. Koster, Zaanse Ruiters 102 p. 2. Mej. I. Zijdewind, Duinridders 101 p. 3. Mej. Revelt 961/2 p. Dressuur ring 6: 1. D. Kwantes Beyaert IO31/2 p. Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen 2. Mej. T. Brommersma, Beemster ruiters 103 p. 3. R. Masser, Kennemerruiters 100 p. Dressuur ring 7 1. Mej. K. Jansen, Kennemerruiters 1091/2 plus extra prijs 2. K. Luten, Zaanse Ruiters 1041/2 p 3. Mej. D. Jansen, Kennemerruiters 1031/2 p. Dressuur ring 8: 1. J. Nieubuurt Heiloo en omstr. IO51/2 p. 2. C. Evenblij, Princeruiters 102 p. 3. A. v. d. Linden, Duinridders 99 p. Dressuur ring 9 1. Mej. I. Frans, Heiloo en omstr. 104 p. 2. Mej. J. Frans, Heiloo en omstr. IOOV2 p. 3. A. Hollenberg, Kennemerruiters 97 p. 4-tallen afd. dressuur 1. Beyaert II6V2 p. 2. Princeruiters 1151/2 p. 3. Sterneo 114 p. 8-tallen afd. dressuur: 1. Heiloo en omstreken IO8V2 p. 2. Duinridders 103 p. 3. Kennemer Ruiters 98V2 Caprilli-springproef 1. C. Evenblij, Princeruiters 102 p. 2. en 3. S. Evenblij en J. Kwantes elk 100 p. Springconcours klasse B: 1. J. H. Nieubuurt, Heiloo en omstr. 25 p. 2. Mej. M. Uiten tuis, Sterneo 24 p. De provinciale keuring die ook dit jaar weer op het fraaie keurings terrein in de mooie omgeving te Schoorl wordt gehouden, kan als zeer belangrijk worden bestempeld. Het wordt dit jaar de dag van de groepen afstammelingen van stieren en van deze groepen zullen er 33 zeer overzichtelijk op de standplaat sen worden geplaatst, terwijl tevens keuring van deze dochtergroepen zal plaatsvinden. Wij vinden meerdere zeer bekende stieren met groepen in de catalogus vermeld. Individueel omvat de keuring 24 rubrieken met 408 melkkoeien. Daar bij zijn 25 koeien die van 50.000 tot meer dan 100.000 kg melk hebben geproduceerd. Op veler verzoek wordt voor de dames die de fokveedag willen be zoeken voor afwisseling weer een duinwandeling in groepsverband ge houden door het fraaie duinterrein te Schoorl onder leiding van een deskundige vertegenwoordiger van het Staatsbosbeheer. Deze wandeling zal een uur duren en het vertrek is van het tentoonstellingsterrein om 11 uur. 3. Mej. C. van 't Veer, Zaanse ruiters, 23 p. Klavertje driee: 1. Bruinen van de Beemsterruiters 2. Vossen van de Zaanse Ruiters 3. Vossen van de Beemsterruiters Sprinconcours klasse L: 1. Mej. J. Frans 24 p. 2. Mej. B. Klausen, Zaanse Ruiters 11 p. B. concours klassen M. en Z. 1. Mej. I. Frans 2. en 3. De hr. A. v. d. Linde De verlichtingscommissies van diver se straten en wegen van het dorp Bergen, hebben op de avond van de te houden verlichting in tweestrijd gestaan of ze dit feest wel, of niet zouden laten doorgaan. Een forse regenbui daalde n.l. neer op een aan tal reeds opgehangen lampions De prachtig verlichte Ruïnekerk met daarom heen de altijd mooi blijven de lampionverlichting in de kas tanjebomen, de sfeervol verlichte Ruïnelaan, de fraaie tuinverlichting van 'Het Witte Huis', de gevelver lichting van verschillende horeca bedrijven, de bijzonder goed voor deg komende Russenweg maakten een feeënrieke indruk, doch de Jan Oldenburglaan en begin Prins Hen driklaan vooral eerstgenoemde laan spande de kroon. De bewo ners van deze laan hebben zich dit jaar extra ingespannen. Verschillende draaiorgels lieten hun oud-Hollandse deunen door het dorp galmen op de terrassen van de cafe's heerste gezelligheid en 'Bergens Harmonie verhoogde de feestvreugde door bij het licht van haar flambou wen, zo hier en daar enkele num mers ten gehore te brengen, kortom het was weer één van die ouderwet se verlichtingsavonden. Van PWN-zijde is ons bericht dat van 15 augustus a.s. af tot en met 15 september d.o.v. in het Noord hollands Duinreservaat weder bra men mogen worden geplukt, behalve in de zeereep, het infiltratiegebied onder Castricum en in omrasterde terreingedeelten. Uiteraard dient men in het bezit van een geldige toegangskaart te zijn. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd dat B. en W. bekend maakten dat het stoken van vuurtjes wegens de heersende droogte verboden was; dat het aantal afgegeven kampeer- vergunningen in die week 23 be droeg; dat er een net kosthuis te Schoorl werd gezocht voor ƒ7,- per week. GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP Begunstigd door mooi weer organi seerde de VVV haar jaarlijkse lam pionoptocht. Deze keer waren er twee muziekcorpsen en een drum band die de grote stoet vergezelde. Het was een prachtig gezicht al de verschillende lampions door het dorp te zien trekken. Als eindpunt was het klimduin bij Honky Tonk waar de kinderen met de lampions het duin opgingen. Aan de voet van de duinen werden enkele nummers gespeeld door de korpsen. Het was weer een goed evenement en met trots kan de commissie, die alles keurig regelde, terugzien op een geslaagde avond. De heer v. d. Garde dankte tenslotte alle medewerkenden. De kinderen werden nog getrakteerd op een zakje Smiths Chips wat was verzorgd door de heer Butter van het kampeer terrein 'Het Koekoeksbos'. TE GROET Eén van de evenementen waarmee de VVV's succes hebben, zijn de lampionoptochten. Vorige week don derdag werd ook de optocht die te Groet werd gehouden, gekenmerkt door een enorme belangstelling. Naar schatting 3.000 mensen liepen met hun kinderen mee of luisterden geboeid naar de taptoe die tot slot van de optocht door vier korpsen bij de witte kerkje werd gehouden. Uit de grote belangstelling bleek wel dat het seizoen nog niet is af gelopen en dat ondanks de pessimis tische geluiden het voor wat be treft de bezetting van de maand augustus nogal meevalt. Gelukkig bleef het de hele avond droog al dreigde in het begin het hele festijn in het water te vallen. Zoals gezegd leverden liefst vier korpsen hun medewerking, n.l. de Hoogovenharmonie, de harmonie 'Excelsior' uit Alkmaar, onze eigen Vriendschap en Jeugddrumband. De heer Luyting trad op als al gemeen dirigent en onder zijn lei ding groeiden de orkesten naa|r grote hoogte. De geluidsinstallatie werd weer be reidwillig door de IJsclub beschik baar gesteld en de heer Kootstra zorgde dat alles op dit gebied vlek keloos verliep. Alle kinderen kre gen een lolly en een zakje chips en resumerend kan worden gesteld dat de actieve evenementencommissie van de VVV Groet-Camperduin weer kan terugzien op een alleszins geslaagde lampionoptocht. Het aantal bezoekers van de ten toonstelling 'Tramparade' moet niet zijn 4.000 zoals wij de vorige week publiceerden maar 4.400. Nog enkele dagen en de bevolking van Egmond aan Zee en omgeving is hooggeëerd. Het circus speelt op dinsdag 20 augustus 4.15 en 8 uur op het parkeerterrein aan de Zd.- Boulevard (centrum). Het nieuwe internationale program ma, waarin artiesten uit tien ver schillende landen hun aandeel heb ben, heeft in de voorgaande stand plaatsen zowel bij pers als publiek een warm onthaal gevoden. De pre miere, op 11 april in Den Haag, was een groot succes. 'Echt onvervalst circus', was de algemene conclusie. PROGRAMMA Grootmeester Emile Karoly bijt de spits af met zijn vrijheidspaarden, die steigeren, knielen of er rustig bij* gaan liggen om hun mentor tot zitplaats te dienen. Speels is ook het hoepelpaardje van de jeugdige dresseur Alberto Althoff jr. Een sportief element in de dressuurnum- mers is het nummer met paarden voor sulkies. Om maar meteen de dierenummers af te werken: Vier prachtige Siberische kamelen, bereden door getaande woestijnrui- ters in originele klederdracht, vor men een exotisch schouwspel. Van geheel ander gehalte is het nummer met Indische en Afrikaanse olifanten. De beide zusjes Boltini Josette en Antoinette hebben hierin een charmant aandeel. Een onontbeerlijk onderdeel in elk circusprogramma is de klassieke ho geschool, op voorbeeldige wijze ge bracht door de 15-jarige Antoinette Boltini op Tafta. Zij toont zich een waardig opvolgster van haar leer meesteres, de befaamde Valeska Wilke. De 21-jarige Nederlandse dompteur Wim Vos heeft zich de laatste jaren opgewerkt tot een eenzame hoogte. Wat hij met zijn acht Berberleeuwen laat zien is zonder meer adembene mend. HOOGTEPUNTEN Zowel letterlijk als figuurlijk zijn er vele hoogtepunten in het program ma. Zo de vermetele artiesten aan de vliegende trapeze hoog in de circuskoepel, die vier Adrienne. Trouwens, de andere luchtnummers zijn dit jaar ook zeer sterk. Zo bij voorbeeld Nino met zijn kopbalan- ces. Deze artiest werd in Den Haag bij het maken van een persfoto op het Binnenhof, vrij ernstig gewond. Gelukkig is hij weer hersteld. Acht oktober van dit jaar hoopt de bekende Bergenaar Willem Bijl 89 jaar te worden. Hij leest nog zonder bril en interesseert zich voor het wereldnieuws en de politiek. Vanaf de tijd dat de Alkmaarsche Courant drie maal in de week verscheen, heeft hij steeds die krant gelezen. Vijftig jaar geleden nam hij het initiatief voor het houden van een kerstboommarkt. Burgemeester J. van Reenen verleende hem daarvoor graag een vergunning want hij vond het een prachtig idee van Willem Bijl en zei: 'Als ze bij jou kerstbomen kopen, dan halen ze tenminste niet meer de jonge sparren uit mijn bossen vandaan.' Met weemoed denkt deze vitale inwoner van Bergen terug aan de rustige romantische tijd dat hij met de Alkmaarse Packet, vanaf het Voormeer naar Amsterdam voer en tijdens de reis, die ruim drie uur duurde, gezellig met de kapitein en enkele reizigers 'n kaartje legde. Aankomend in de Amstelstad leverde hij bosvarens spagnum en verschillende soor ten mossen aan bloemisterijen en bloemwin- kels, die zij dan gebruikten voor het opmaken van bloemstukken. De bladeren van de hele grote varens plukte hij in de Zijpe aan de Ruigeweg. In Bergen zocht hij zijn handelswaar in de staatsbossen en vervoerde dat in de beginne met de hondenkar naar Alkmaar. Dat was een mooie tijd zegt Bijl, die nu wel wat veranderd is. Hij werd geboren in Heiloo waar zijn vader café 'De Nachtegaal' exploiteerde en Willem zijn jeugdjaren doorbracht. Na zijn school jaren verhuisde zijn vader naar Alkmaar en raadde zijn zoon aan een baan te zoeken. Als boerenknecht kwam Willem in dienst bij boer P. Mooy, voor een weekloon van 75 cent plus de kost. Tijdens een bedrijfsongeval kreeg de jongen zwaar letsel aan zijn linker arm die geamputeerd moest worden. Daarna stierf zijn vader en verhuisde hij naar zijn getrouwde zuster in Bergen, die vlak tegen over Adam Vrasdonk woonde, in de 'palei- zenbuurt' zoals de bewoners van de Oude Prinsweg dit ironisch noemden. Nog datzelfde jaar begon hij in Alkmaar en Amsterdam een afzetgebied te zoeken voor zijn bos- materiaal bij bloemisten en blomenwinkels. Het gelukte hem binnen afzienbare tijd een klantenkring op te bouwen die hij regelmatig bediende. Drie maal per week nam hij een retourtje met Alkmaar-Packet naar Amster dam voor 60 cent. In het jaar 1908 trad hij in het huwelijk met Neeltje Jonker, een Berger meisje wiens vader met de poepezak liep. Burgemeester Van Reenen voltrok dit huwelijk en wenste het paar veel zegen en geluk. Als Willem Bijl vertellen gaat over de tijd dat hij met zijn hondenkar, beladen met balen mos, varens en diverse bosartikelen over de smallen grintweg hobbelde, dan lachen zijn ogen, als hij denkt aan die dag dat Jaap Kokkes de poulier meereisde naar de hoofd stad om zijn eieren, wild en gevogelte daar aan de man te brengen. Die dag, 's avonds bij aankomst op het Voor- meer werd de hondenkar ingespannen en begon de reis naar huis. Halverwege de Bergerweg ontdekte Willem Bijl plotseling dat Jaap niet meer naast hem zat, maar hoe het eigenlijk kwam, dat weet Willem zelf niet. Ook hij duikelde van de kar af. De honden roken de stal en snelden voort in de duisternis. Nadat beide zakenlieden overeind waren gekrabbeld en lopend hun weg ver volgden, doemde er na een kwartier een donkere stip voor hen op. Dat was de hon denkar. Beide dieren hebben instinctief ge voeld dat er iets vreemds gebeurd was en stonden daar geduldig te wachten op de twee afgeworpenen, die dankbaar voor dit spor tief hondengebaar weer instapten. Het wordt wel stiller om je heen als je ouder wordt, zegt de 87-jarige Willem Bijl. Een jaar geleden reed ik nog dagelijks op mijn bakfiets naar de bejaardensocieteit. Ik ben wel heel lang kras geweest. In de bezet tingsjaren reed ik twaalf maal op mijn bak fiets met antiplofbanden heen en terug naar Amsterdam. Als mijn vrouw nog leefde zou ik op 13 november a.s. 60 jaar getrouwd zijn geweest. Vroeger mankeerde ik nooit iets, de laatste jaren ben ik verschillende malen geopereerd en kom er steeds weer bovenop. Ik heb 14 dagen in het ziekenzaaltje van het bejaardencentrum 'Elkshove' gelegen en had graag daar willen blijven wonen, maar dat geluk schijnt voor mij niet te zijn weggelegd, zegt Bijl, die altijd zichzelf en zijn gezin knap heeft kunnen onderhouden en nimmer stanties. Zo nu en dan gaat hij enige weken stanties. Zo nu en gaat hij voor enige weken of maanden naar zijn dochter in Heemskerk die vader dan over huis nemen, maar ik ben jaloers op mijn vriend Adam Vrasdonk, die nou toch maar in dat veilige 'Elkshove' is terecht gekomen. JAN TIMMER De 17-jarige Rafael doet op ijzing wekkende hoogte de meest gevaar lijke toeren op een wankele trapeze. Zowel in de piste als hoog in de lucht op een zwenkende mast toont de Duitser Lufong zich een rasartiest in het komisch genre. Het zou te ver voeren om alle num mers te bespreken, maar een uit zondering moet nog wel worden ge maakt voor de Charifen Troupe, wervelwindspringers en pyramide- bouwers uit Noord-Afrika. De ster ke man van deze groep draagt op een gegeven moment alle andere le den zeven man op zijn sterke body, een gewicht van honderden kilogrammen. De visvereniging 'De Karper' heeft zaterdagmiddag j.l. de Bergense jeugd een onvergetelijke middag be zorgd door een viswedstrijd te or ganiseren, die mede dank zij de goe de weersomstandigheden en de sym pathieke leiding van een 12-tal con troleurs, als uitstekend geslaagd be schouwd mag worden. Na het klin ken van het beginsignaal gooide 72 jongens en meisjes het gemeen schappelijk aas in het water van de Hagervaart, dat direct de aandacht trok van de onderwaterbewoners,, waarvan er maar liefst 191 veilig op het droge werden geslingerd. J.l. zondag is het aspirantentournooi bijzonder goed geslaagd, waaraan 6 verenigingen, welke met 2 elftallen deelnamen. De organisatie die in handen was van K. Kaandorp, C. Delis en F. de Vries klopte perfekt en nadat alle elftallen tegen elkaar waren uitgekomen kon voorzitter A. Jonker de prijzen uitreiken. De eindstadn luidt als volgt Poule A Poule B Berdos Berdos Bergen Bergen Hollandia T St. Adelbert St. Adelbert V.Z.V. Duinranders Hollandia T V.Z.V. Duinranders PROGRAMMA ZONDAG 18 AUGUSTUS Duinranders I - Saenden I Duinranders II - Saenden II beide wedstrijden beginnen om 14.30 uur Duinranders III - Nw. Niedorp III Duinranders IV - Nw. Niedorp IV beide wedstrijden beginnen om 12 uur ZONDAG 25 AUGUSTUS Op zondag 25 aug. is er een tournooi op onze velden aan de Smeerlaan want dan herdenken wij het 20- jarig bestaan van de vereniging. De verenigingen Egmondia, Hollandia T, Zwaagdijk en Duinranders zullen dan tegen elkaar spelen. De VVV organiseerde de zesde wan delpuzzeltocht van dit seizoen. Aan deze tocht deden 224 deelne- merss mee, dat voor de late tijd in het seizoen een respectabel aantal was. Nadat de deelnemers alle puz zels en opdrachten overwonnen had den, konden om half tien de 56 prij zen door de heer J. Duyvis worden uitgereikt. De eerste prijzen kwamen in handen van twee grote families, nl. de familie Punt uit Boxtel en de fam. v. d. Staak uit Vught. De laatste wandelpuzzeltocht van dit seizoen zal plaatsvinden op za terdag 24 aug. 's middags om twee uur en niet zoals aangekondigt op maandag 26 augustus. DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Telefoon 268 - 223

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1