S^omez Het bezit van filmcamera een In 48 gemeenten van Noord-Hoiland uniformering inzake bijstandsbeleid GRAPILLON V wtm Doktersdiensten EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN OW KINDEREN Woensdag 28 aug. te Schoorl Prov. fokveedag aan de Molenweg verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoor!, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond WIJ LAZEN in de Duinstreek van 20 augustus 1937 TE WEINIG SLAAP? Rectificatie BERGER BRIDGE CLUB Dansschool Jack Tiny Smit Drumband gaf show in 'Oudtburgh' A.s. zondag groot jubileumtournooi van de v.v. Duinranders Burgerlijke Stand Hengelsportvereniging 'Vislust' DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 42e JAARGANG nr. 32 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- per kwartaal Post: per jaar 12,-; per kwartaal 3,15 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Bij tienduizenden trekken de vakan tiegangers naar het buitenland naar zuidelijker landen. Het verlangen zich te kunnen koesteren in zonne warmte leeft sterk in de mens en om aan dat verlangen te voldoen reizen ze de zon tegemoet, de zon die de laatste jaren in het eigen land onmogelijk achter de dagelijks dichtbewolkte hemel te voorschijn kan komen. Dat is dan ook veelal de reden dat de Nederlander zijn eigen land on trouw wordt, want om nou je kost bare vakantiedagen in dat onstabiel koud en kil kikkerlandje door te brengen, dat is geen pretje. Daarom zijn die buitenlandse zonnen in de zuidelijke streken zo in trek. Wan neer je dan weer thuiskomt gloeit de zonnewarmte nog wekenlang na in je lichaam. Het is maar gelukkig dat niet ieder een er zo over denkt, want naast die 'zonaanbidders' heb je ook nog 'zee aanbidders' komende uit het oosten, harde gestaalde en goedgevoede zo mergasten die bestand zijn tegen depressie-activiteiten, gasten die met bravour de branding doorklie ven van de Noordzee en waar ze nimmer op uitgekeken raken. Deze eeuwige rusteloze zee, is een myste rie voor hen die dat grote water nog nooit hebben gezien. Doch de zomer is dit jaar uitzon derlijk slecht geweest. Het vorige jaar was dat even anders, toen dre ven de depressies wel eens naar an dere oorden en veegden de hemel schoon, zodat dit warme hemelli chaam vrij spel kreeg op het strand en de amechtig blote menigte vloer de. Als nu de zon ook maar even te voorschijn komt, dan moet je elk ogenblik daarvan profeteren. Wel hebben we dit jaar een mooie april gehad, met veel zon, de mei maand ging echter aan kou ten on der. In juni beleefden we een twee daagse hittegolf en was er een grote uittocht van verkoeling zoe kende stedelingen en vakantiegan gers, die neerploften aan het Noord zeestrand in een temperatuur van 32 graden. Juli werd eveneens een maand van windscherm en paraplu. Het is nu 22 augustus, tweederde van de zomer is voorbij. Nog een maand en dan begint de herfst. Trouwens als je om je heen kijkt ontdek je alweer allerlei verschijn selen in de natuur die op een vroege herfst wijzen. De kievieten zijn al bezig ons land te verlaten, verschillende bomen hebben hun zomerjas voor 't herfst- kleed verwisselt, de kastanjeboom bij kunsthandel Hopman naast de Ruïnekerk is daar een voorbeeld van (of is ze stervende?). De rijp WANDELINGEN VOLGENS PIJLEN TE SCHOORL Begin- en eindpunt: Klim weg (alleen de rode pijl eindigt in Schoorl aan Zee) Gele pijl: duur 1 uur door Staringbos witte pijl: duur 2Vï uur langs Duivelsbos; blauwe pijl' duur 3l/a uur langs Ganzenveld bruine pijl: duur V2 uur rondwan deling; rode pijl: duur 2 uur naar Schoorl aan Zee WANDELING VOLGENS PIJLEN TE AAGTDORP Begin- en eindpunt: Waterleiding- weg. Blauwe pijl: duur 1 uur; bruine pijl: duur 2V2 uur rode pijl: duur 4 uur. WANDELING VOLGENS PIJLEN TE GROET Begin- en eindpunt: Kerkbrink Rode pijl: duur IV2 uur WANDELING VOLGENS PIJLEN TE CATRIJP Beginpunt: Vier trappen, eindpunt Bobbeleweg. Witte pijl: duur 1 uur. VOOR BERGEN: H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 geworden lijsterbessen vinden gre tig aftrek bij de vogels, de heide bloeit en de duindoorn toont reeds zijn oranje-gele bessen. Het is een paraplu-zomer geworden. De zomer 1968 is veel natter ge weest dan het vorige jaar, dat scheelt nogal wat. Over het gehele land genomen, viel er ruim 60 mili- meter meer regen dan normaal. In Den Helder waar verleden jaar van 1 juli tot half augustus 38 milimeter regen viel, viel dit jaar in dezelfde periode 140 milimeter regenwater, dat is 102 milimeter meer. Misschien dat de depressieactivitei ten op den duur uitgewerkt raken en we nog kunnen hopen op een paar mooie weken in augustus of september, maar dan moet ons land wel in een omvangrijk hogedrukge- bied terecht komen, anders is de zo mer voorbij. JAN TIMMER dat het jaarlijkse strandfeest van de VVV- Groet-Camperduin in het water was gevallen en dat men daarom Emil Moretti had ver zocht (binnen) op te treden; dat er op 29 aug. korte baan dra verijen zouden worden gehouden; dat de heer Van Terwisga, hoofd van de Berger Luchtbescher mingsdienst middels een ingezon den stuk de ingezetenen waar schuwde tegen oorlogsgevaren en hen wees op de noodzaak van be scherming tegen luchtaanvallen; dat een taxirit bij G. Meereboer 5 cent per km. kostte. Dr. v. OOSTEN Telefoon (02201) 202 Enkele honderdduizenden mensen in ons land bezitten een filmcame ra. Het zelffilmen neemt steeds toe. Een onderzoek naar de motieven tot aankoop van een filmcamera wees o.m. uit dat de moderne mens juist in een dynamische hobby een tegenhang vindt voor de spannin gen van deze tijd. In het kader van 'n verantwoorde en zinvolle vrije tijdsbesteding is goede en objectie ve voorlichting op dit gebied van het grootste belang, sterker nog: 't is een noodzaak. Het is tegenwoor dig niet meer doenlijk zelf alles uit te zoeken, men ervaart 't als „ser vice", wanneer men op de hoogte gehouden wordt en toont zich er kentelijk ook voor goede, d.w.z. praktische suggesties. Bezien wij de gretigheid waarmee b.v. toeris tische informatie wordt opgenomen dan vinden wij ook hierin een be vestiging van dit standpunt. Een ander belangrijk punt door onze Stichting vastgesteld, is het axioma, dat „wie niet jong een hob by leert kennen, er later moeilijk nog een vindt." Verheugend is in dit verband de groeiende belang stelling van de jeugd voor het fo tograferen en filmen. Verheugend is ook dat bepaalde instellingen er toe overgaan film wedstrijden te or ganiseren. Wij releveren in dit verband, de filmwedstrijd georga niseerd door de Redaktie van de Tijd-Maasbode te Rotterdam onder het motto: „STORM IN DE HA VEN". Deze landelijke filmwed strijd, waaraan onze Stichting van harte meewerkt, heeft een uiter mate boeiend en filmisch motief, nl. de ontwikkeling in de „container vaart". Verrassend is hierbij de grote belangstelling van deelne mers buiten Rotterdam. Deze wed strijd is in feite een 2 ledige. Ie Een scenario wedstrijd, waaraan iedereen kan deelnemen, ongeacht of hij wel of niet in het bezit is van een filmtoestel. 2e Een film wedstrijd waaraan ook amateurs uit het gehele land kun nen deelnemen. Men kan zich voor informaties tot de redaktie van de Tijd-Maasbode wenden, Westblaak 131-147 te Rot terdam, t.a.v. de heer J. Wester- woudt. DE ZAANSTREEK PROVISIE KAST VAN NEDERLAND Een eveneens landelijke filmwed strijd, werd georganiseerd door een der oudste filmclubs in ons land, Filmgroep „Saenden". Deze Film groep verkreeg medewerking van o.m. de afdeling „Voorlichting Zaanstreek" te Zaandam en de Stichting Amateurfotografie. Ook de Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers verleende haar as sistentie. De Zaanstreek, een gebied vol contrasten, is een filmonder werp bij uitstek. Stoere, dynamisch uitstralende fabrieken, oprijzende uit de Zaanoever, naast ongerepte polders met vredige boerderijen. De Zaanstreek, overbekend door de vele goede levensmiddelen, welke er worden vervaardigd, heeft in haar hart de zo eigen molens en groene huisjes bewaard. Centraal ligt daar n.l. de Zaanse Schans, 'n levend museum, waar oude Zaanse huizen worden bewoond, en molens in vol bedrijf zijn. Ook hier vinden filmers motieven te over. Film groep „Saenden" 35 jaar geleden opgericht, verwacht dat vele ama teurfilmers zullen deelnemen aan de rondvaarten, welke zij gaat or ganiseren door dit unieke gebied. Deze filmwedstrijden vormen naar o.i. een wegwijzer voor de vele dui zenden amateurs die een boeiend onderwerp voor hun camera zoe ken en met hun camera eens echt een dag uit willen zijn. Op 29 juni 1967 installeerde de Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk te Alkmaar de „Commissie van Ad vies Algemene Bijstandswet Noord- Holland Noord". De Commissie wordt gevormd door 15 represen tant envan een groot aantaal maat schappelijke groeperingen en heeft tot taak te adviseren omtrent het algemene bijstandsbeleid. De samenwerkingsvorm is tot stand gebracht door de Raden van de ge meenten Abbekerk, Andijk, Aven- horn, Barsingerhorn, Beets, Bergen, Berkhout, Blokker, Castricum, Grootebroek, Harenkarspel, Hens broek, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, Koedijk, Kwadijk, Lange- dijk, Medemblik, Middelie, Mid- woud, Nibbixwoud, Obdam, Opper does, Oterleek, Oudendijk, Oudorp, Schellinkhout, Schermerh., Schoorl, Sint Pancras, Sijbekarspel, Twisk, Uitgeest, Ursem, Venhuizen, War der, Warmenhuizen, Wervershoof, Westwoud, Wieringerwaard, Win kel, Wognum, Wijdenes, Zuid- en Noord-Schermer, Zwaag en Zijpe en is op 29 februari j.l. uitgebreid tot 48 gemeenten door de toetre ding van de gemeente Oude Nie- dorp. Sedert haar installatie heeft de Commissie van Advies zich beijverd voor een zo spoedig mogelijke uni formering van het bijstandsbeleid in de samenwerkende gemeenten. Deze gewenste eenheid, welke een aanzienlijke verduidelijking met zich mede brengt, is per 1 januari 1968 tot stand gekomen. De ge noemde gemeenten - met uitzonde ring van de gemeente Winkel, waar het beraad nog niet is afgesloten - hebben besloten de bijstandsverle ning te koppelen aan het loonbeleid en de bijstand te bepalen op het netto-minimumloon, zoals dat - af hankelijk van de gezinssamenstel ling - is afgeleid van het bruto-mi- nimumloon. Door de gelegde koppe ling tussen bijstand en minimum loon kan op korte termijn de bij stand worden aangepast aan de ont wikkelingen op het terrein van de lonen. Zo is de tijdelijke toeslag op het minimumloon ad. 3,per week of 13,per maand reeds aanleiding geweest tot herziening van de bijstand. Teneinde de lezers nader in te lichten, volgen hieronder de belang rijkste bepalingen. Bijstand wordt verleend tot het be drag van het netto-minimumloon, vermeerderd met de wettelijke kin derbij slag (en). Voor echtparen zonder of met resp. 1, 2, 3, 4 of 5 kinderen, welke voor kinderbijslag in aanmerking ko men, bedraagt de bijstand derhalve 103,79 449,76), 113,10 490,10), 123,37 534,60), 133,68 579,28), 146,80 636,13), of 160,02 693,42) per week. De tussen haakjes ver melde bedragen is de bijstand per maand. Voor alleenstaanden wordt de bijstand bepaald op 75% van de bijstand voor gehuwden of 77,84 per week 337,31 per maand). Boven genoemde bedragen wordt ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP GEBR. STEUR SCHIEDAM Klopt de bewering, dat men vaak hoort, dat de slaap vóór midder nacht de meest waardevolle is. Hoe staat het met de hoeveelheid slaap die ieder mens nodig heeft? Hoe veel slaap hebben bijvoorbeeld kin deren nodig in vergelijking met vol wassenen? Is het waar dat ongeveer de helft van de mensheid aan sla peloosheid lijdt; hoe komt dat en wat is de uitwerking ervan? Volgens statistische gegevens lijdt 50 procent van alle mensen aan slaapstoringen en medici voorspel len dat dit percentage gestadig zal stijgen. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat bepaalde ziekten zoals nervositeit en bloedsomloopstoor nissen, hart- en maagkwalen, veel vuldig gaan optreden. De oorzaak ligt in het feit, dat de mens in deze jachtige maatschappij geen gezinde afwisseling meer kent tussen de be lasting van zijn lichaam en de ont spanning ervan. Zelfs bij kinderen komt het vaak voor dat door slaap- gebrek zenuwstoornissen optreden en gebrek aan concentratie op school merkbaar wordt. Dit is het geval bij ongeveer 30 procent van alle leerlingen. Door tekort aan slaap wordt de lichamelijke ontspanning teniet gedaan of ontbreekt ze geheel en wordt het lichaam hoogst zelden rust gegund. Wandelingen en gym nastiek vormen het succesvolle re cept voor ieder die met slaap-moei- lijkheden te kampen heeft. Dat de uren die men slaapt vóór midder nacht de meest waardevolle zouden zijn is naar een onlangs gehouden medisch onderzoek onjuist geble ken. Slaap heeft voor het lichaam altijd dezelfde waarde of men nu voor of na middernacht slaapt. Ook hebben artsen onlangs de veronder stelling weerlegd dat iedere volwas sene minstens acht uur slaap nodig heeft. Er zijn mensen die aan drie of vier uur voldoende hebben om zich fit te voelen. Ieder weet ech ter uit eigen ervaring hoeveel slaap hij of zij nodig heeft. Men kan dat gemakkelijk vaststellen door zich zelf af te vragen: hoe laat moet ik naar bed gaan om 's morgens zonder wekker te ontwaken. (dia) In ons bericht over de lampionop tocht Schoorl stond een schenking van zakjes Chips, voor de juistheid vermelden wij hier dat deze werden aangekocht en geschonken door de heer Butter van kampeerterrein 'Het Koekoeksbos'. bijstand verleend tot het bedrag van de premie primaire zieken fondsverzekering en de kosten van medisch noodzakelijke dieet-voe- ding of versterkende middelen. Bijstand aan onvolledige gezinnen (dit zijn gezinnen met één of meer minderjarige kinderen zonder eigen inkomsten, van welke gezinnen één der echtgenoten feitelijk ontbreekt) wordt verleend tot het bedrag van de bijstand aan volledige gezinnen. Indien de kosten van huisvesting meer bedragen dan 1/7 deel van 't bruto-inkomen (thans: 131,per week, vermeerderd met de wette lijke kinderbijslag), wordt bijstand verleend tot het bedrag van de meerkosten. Aan in inrichtingen (w.o. zieken huizen, revalidatie-centra, bejaar dentehuizen, enz) wonende bij- standsbehoevenden wordt boven de bijstand ter voldoening van de kos ten van verpleging of verzorging bijstand verleend voor persoonlij ke behoeften tot een bedrag van 18,per week of 78,per maand. In de laatste week van de maanden mei en november wordt aan meer derjarige bijstandsbehoevenden een éénmalige bijstand verleend tot 'n bedrag van resp. 4% en 2% van de in het voorafgaande jaar verleende periodieke bijstand. Voor de in inrichtingen wonende bijstandsbehoevenden wordt deze éénmalige bijstand beperkt tot de aan zelfstandig wonende bijstands behoevenden te verlenen bijstand. Bij de bijstandsverlening wordt buiten beschouwing gelaten een vermogen ad. 3.600,voor al leenstaanden, 6.000,voor ge zinnen te vermeerderen met 1200 gulden voor elk minderjarig kind. In de gemeente Hoogkarspel wor den de bedragen ad. 3.600,en 6.000,verlaagd tot 2.000,en 3.000,indien sprake is van op name in een inrichting (w.o. be jaardentehuis). Het is noodzakelijk er de aandacht op te vestigen, dat vorenstaande bedragen algemene richtlijnen zijn, welke door de bijstandverlenende colleges worden gehanteerd. Bij de verlening van bijstand zal steeds overeenkomstig artikel 1 van de Algemene Bijstandswet de bijstand worden afgestemd „op de omstan digheden en mogelijkheden van persoon en gezin, alsmede op het betoonde besef van verantwoorde- Uitslag van de gehouden bridgedrive op maandag 12 augustus 1968 A 1 Kossen-Kossen 49V2 2 Nuyens-v. Twuyver 46V2 3 Beentjes-Kollis 46 4 Burger-Luyk 43 5 Beeldman-Indri 43 6 Wehnes-Koster 39V2 7 Fam. Koster 35V2 8 Honig-Kollis 33 B 1 Fam. Bakema 68 2 Fam. Lassing 63V2 3 Jol-Kweldam 63 4 Backer-Garritsen 59 5 Oud-Duranstra 56 6 Brenninckmeyer- Reeser 48V2 7 Jol-Schouten 47V2 8 Bakker-v. Loenen 44V2 9 v. d. Eem-Hauber 10 Jol- Stiensma 44 C 1 Verburg-de Vries 76 2 Fam. de Wit 61V2 3 Camphuis-Tromp 58 4 Bijlsma-Hartog 57V2 5 Bos-de Ruyter 55 6 Fam. Siedsma 53V2 7 Fam. Meyer 53 8 Scheepens- Hoogeboom 50V2 9 Vos-Klemkerk 45 10 Zuiddam-v. d. Lely 27V2 D 1 Schniddes-Wigman 35 2 Ravensloot- Schuddeboom 33V2 3 Nolf-Herweynen 3272 4 Op den Beek-Kuys 5 Hoogvorst-Zee 28V2 6 Hauber-Roos 24 De bekende dansschool Jack Tiny Smit zal weer aanvangen met een nieuwe cursus in Bergen en wel op zaterdag 31 augustus in gebouw St. Jan. Dansschool Smit, geniet een jarenlange reputatie voor het meest moderne dansonderwijs en ook dit seizoen zal dansles worden gegeven volgens het Internationaal Council of Ball-room Dancing (Wereld Dans- programma). Voor inschrijving leze men de ad vertentie in dit blad. lijkheid voor de voorziening in het bestaan". In dit verband moet er op worden gewezen, dat bij de bepaling van de bijstand rekening moet worden gehouden met de inkomsten van gezinsleden; een volledige uiteen zetting van de betreffende regels zou teveel plaatsruimte vergen. Ieder, die nadere inlichtingen wenst, wordt dan ook geadviseerd zich te wenden tot de sociale dienst of de secretarie van zijn ge meente. Zaterdagavond j.l. werden de pa tiënten van de Nederlandse Her vormde Stichting 'Oudtburgh' voor verpleging van chronische zieken in Noord-Holland benoorden het IJ, verrast door het optreden van het tamboer- en trompettercorps van de Beverwij kse Harmoniekapel onder leiding van de heer P. Steyn, een corps dat onlangs op een drum- bandconcuors te Rastede (D) waaraan 48 corpsen deelnamen na drie achtereenvolgende jaren, de finitief de wisselbeker mee naar huis mochten nemen. Op uitnodiging van de stichting waren zij naar Bergen gekomen, waar gehele belangeloos een show werd gepresenteerd, die aller bewondering afdwong. Het werd een onberispelijke inter pretatie van strakheid en ritme een kleurig schouwspel, dat gegeven werd op het grote gazon voor de zuid-westelijke vleugel van dit re activeringscentrum, feestelijk ver sierd met gekleurde lampions, ter wijl de patiënten, kijkend door de grote ramen, genoten van de charme van dit correcte spel. Aan het einde van de show dankte de geneesheer-directeur arts, de hr. L. Daalder namens de patiënten, het corps voor de uitvoering van de perfecte show en het belangeloos optreden. Daarna ontving de heer Daalder van één der corpsleden een foto in lijst van het corps, bestemd voor de stichting en ter herinnering aan hun eerste optreden in Bergen. Het is voor de voetbalverening 'Duinranders' twintig jaar geleden dat zij door enige mensen is opge richt n.l. 25 augustus 1948, het is dus a.s. zondag precies 20 jaar. Om deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij te laten gaan heeft het be stuur gedacht om een speciaal ju bileumtournooi te organiseren voor het eerste elftal, waaraan onder staande verenigingen aan deelnemen ZWAAGDIJK HOLLANDIA T (Tuitjenhorn) EGMONDIA DUINRANDERS Aanvang 12.00 uur en de wedstrij den worden gespeeld op het sport park aan de Smeerlaan. Dit tournooi is tevens een goede gelegenheid als oefenwedstrijden doordat de tegenstanders van dit formaat zijn dat er goed voetbal van te verwachten is. UITSLAGEN ZONDAG 18 AUG. Duinranders I - Saenden I 1-3 Duinranders II - Saenden II 1-1 Het derde en vierde moesten tegen Nieuwe Niedorp maar dat is afge last. van 4 tot 12 augustus 1968 GEBOREN: Chris, zoon van J. W. Broersma en M. Versluijs, Wolle- grasweg 10. Sabine, K. P., dochter R. Railing en J. M. G. I. Jansen, Gasweg 4. ONDERTROUWD: Hendricus Kok, 21 jaar, Heiloo en Maria J. Dekker, 21 jaar, Hoopweg 1. Wijnand Bruins 36 jaar, Weesp en Rona Smith, 36 jaar, Hoflaan 20. GEHUWD: Franciscus P. J. Smit, 24 jaar, Alkmaar en Johanna H. M. Visser, 21 jaar, Berkenlaan 4. OVERLEDEN: Hendrikus Muhren, 81 jaar, Jan Oldenburglaan 10. Onze visklub houdt a.s, zondag haar wedstrijd te Zijdewind. Vertrek precies 6 uur vanaf de spoorbrug te Schoorldam per auto.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1