FORD ESCORT DE GROTE KLEINE WAGEN BERGEN, 'n schóne vrouwelijke kracht huishoudelijke hulpen 1 ,-3?-* i§§ mnn Warme wandelpuzzeltocht DE JACHT OP DE OKAPI Met ieders hulp kan dat zo blijven; gooi daarom geen afval in het bos of op straten en wegen. AGFA FILMCAMERA foto Dick van Berge Vloeibare sneeuwkettingen TECHNISCHE SCHOOL 'Het Groene Kruis' te Alkmaar jonge admin. kracht Verzorgingsflatcentrum 'Frankenstate' Just Meyer: aan het begin van ontwerpers carriëre Ford heeft enige maanden geleden op de Nederlandse markt de nieuwe Ford Escort, de vervanger van de Anglia, op de markt gebracht. De verkoopcijfers in de landen waar de Ford Escort sinds januari op de markt is liegen er niet om en be wijzen dat Ford met deze grote klein wagen midden in de roos ge schoten heeft. In vergelijking met de Anglia, waarvan er meer dan 1 miljoen zijn verkocht, biedt de nieuwe Es cort 10 cm meer schouderruimte vóór en ruim 15 cm meer achter; een ruim 10 cm langere wiel basis, 7,6 cm grotere spoorbreed te vóór en 10,6 cm grotere spoor breedte achter; 29°/o meer motorvermogen; een nieuwe serie 'Bowl- in- Piston Crossflow' motoren met vijf maal gelagerde krukas; tandheugel type stuurinrichting en een kleinere draaicirkel (8,8 meter) bekrachtigde schijfremmen vóór met gescheiden remsysteem bij de GT uitvoering Aeraflow ventilatie- en verwar mingssysteem. DE MODELLENREEKS De nieuwe Escort serie bestaat uit de Escort Standaard, de Escort De- luxe en de Escort GT. De Escort Standaard is uitgerust met een 1000 cc vier-cilinder 'Bowl-in- Piston Crossflow' motor, die een vermogen heeft van 53 pk (SAE) bij 5500 omw./min. De Escort Deluxe heeft dezelfde mo tor, maar kan ook worden geleverd met een viercilinder 1300 cc 63 pk (SAE) motor. De Ford Escort GT is uitgerust met een speciale versie van de 1.3 liter motor. Dank zij een hogere com pressie, grotere kleppen, een speciale nokeknas, een Weber Carburateur met dubbele venturi en een vier voudig uitlaatspruitstuk heeft men het vermogen van deze motor op weten te voeren tot 75 pk, waardoor de Escort GT goed is voor een top snelheid van rond 150 km per uur. De GT is voorzien van een 'close- ratio' versnellingsbak, bekrachtigde schijfremmen op de voorwielen en een gescheiden remsysteem; er zijn stijvere vering en 4V2J wielen met radiaalbanden toegepast. CARROSSERIE VOOR DE ZEVENTIGER JAREN De constructeurs en vormgevers van de Escort carrosserie kregen een dubbele opgave te vervullen. Zij moesten een carrosseriestijl ontwik kelen, die het mogelijk zou maken de Escort in principe tot in de ze ventiger jaren onveranderd te laten. Bovendien moesten zij ten opzichte van de Escort een belangrijke ruim tewinst, zowel voor inzittenden als voor de bagage, zien te boeken zon der de buitenafmetingen van de wa gen veel groter te maken. Zij hebben hun doel bereikt. Vanaf de ranke grille, die wordt geflan keerd door de koplampen, vloeit de lijn van de carrosserie via de ge bogen voorruit achterwaarts. Dank zij de 'hop-up' van de taillelijn over het achterwiel kon een bijzonder grote bagaruimte worden gescha pen. De zijruiten zijn gebogen en de raamstijlen zeer smal gehouden. In het oog vallend is ook de grote achterruit. LAAG GELUIDSNIVEAU De Escort is een opmerkelijk 'stille' wagen. Dit is niet bereikt door een omvangrijke toepassing van geluid dempende isolatiematerialen binnen in de wagen, maar hoofdzakelijk door tijdens alle stadia van ont werpen en fabrikage intensieve aan dacht te besteden aan kwaliteit tot in de kleinste details. Men hoort praktisch geen windgeruis in de Escort dank zij de goede aërodyna mische vormgeving en de progres sieve fabrikagemethode van de car rosserieën. Het gehele zijpaneel van de carrosserie wordt uit één stuk geperst. Dit garandeert o.a. een per- fekt passen van de portieren. OP ALLE MODELLEN AEROFLOW Alle modellen uit de Escort serie zijn in standaarduitvoering uitgerust met Aeroflow, het unieke door Ford gepatenteerde verwarmings- en ventilatiesysteem. Aan de boven zijde van het met schuimrubber be klede dashboard bevinden zich twee verstelbare ventilatieroosters, die tevens dienst kunnen doen als de frosters. De afgewerkte lucht wordt via een breed rooster onder de ach terruit afgevoerd. Het systeem werkt zo effektief, dat de lucht in de Es cort elke 32 seconden geheel wordt ververst. is Bergen - Zaterdagmiddag organi seerde de VVV Bergen de laatste wandelpuzzeltocht van dit seizoen. De verwachtingen werden overtrof fen door het deelnemersaantal van meer dan 70, dat ondanks het zeer warme weer groot genoemd mag worden. Nadat de deelnemers het aantrekke lijke parcours bijna beëindigd had den, moesten ze nog de hoog-op-de- poten-staande-viervoeters tellen in het hertenkamp, wat voor velen nogal wat moeilijkheden met zich meebracht. De hoofdprijzen, een mooie klap- stoel en een grote taart kwamen in handen van de heer Bizot en me vrouw Sijm, beiden uit Oudorp. BOEKBESPREKING Opwindende tropenroman Hoofdpersoon uit de opwindende tropenroman 'De Jacht op de Okapi' is een 47-jarige jager op groot wild en leverancier aan dierentuinen. Hij woont in Portugees Angola, is moreel op het hellende vlak geraakt en al jaren niet meer op safari ge weest. Dan ontmoet hij vier jonge Fransen, wier achtergronden en oogmerken tamelijk obscuur blijven en die maar één ding willen: zo snel mogelijk dwars door de jungle naar het noorden van de Kongo, dat in hevige politieke gisting ver keert. De vier worden verdacht van ongewenste politieke activiteiten. Eén van hen, Jean-Marie, heeft een moord op zijn geweten. De jager die tevens plaatsvervangend Frans consul is laat zich overhalen om Enkele tips voor Bergenaren: Gratis ophalen van grof huisvuil op woensdag; bel ge meentewerken Bergen tel. 3119 of 2242. Breng uw tuinvuil e.d. zelf naar de gem. vuilnisbelt (Oos- terdijk; te bereiken via Kerkedijk, Natteweg of Kogendijk). De belt is open: elke dag 9-12 en 2-5; zaterdag 9-12 uur. De gemeente Bergen, negen Bergense Vrouwenverenigingen, VVV Bergen, VVV Bergen aan Zee en de vereniging 'Nieuw Bergen' werken in de aktie tegen de vervuiling samen. als hun gids op te treden. Hij is verliefd gewoden op èèn van hen, het mooie, maar kil-cynische meisje Francine, die vijfentwintig jaar jon ger is dan hij. Met haar hoopt hij een nieuw leven te beginnen. Bo vendien is hij bezeten van een an der dwangidee: nog éénmaal wil hij een okapi vangen, een der wei nigen nog in het wild levende Afri kaanse dieren met een hoge markt waarde. De okapi, een soort kruising van een antilope en een giraffe, wordt beschouwd als een fabeldier, dat nog slechts voorkomt in de Ituri-jungle in het hart van Afrika. Zo begint hij dan aan de bijna 4.000 kilometer door een land, waar op stand en burgeroorlog woeden, aan zijn laatste grote jacht op een okapi en op de liefde van een jong meisje. Hij wil door deze prestatie zijn zelf respect terugwinnen en zijn waarde bewijzen als vertegenwoordiger van het oude, realistische Afrika tegen over de vage, idealistische jongeren. De tocht wordt een aaneenschake ling van avonturen. Zij trekken door uitgebrande en uitgemoorde dorpen, komen in botsing met wraakzuch tige groepen lepralijders, maken duistere oerwoudrituelen mee en ontsnappen vaak ternauwernood aan in opdracht van regering en tegen regering oppererende soldaten. Ein delijk bereikt de jager met de vier Fransen het kampement waar hij de okapi's denkt te vinden. Maar ook dit kampement blijkt totaal te zijn vernield. Nog éénmaal gaat hij op jacht en hij vangt de mooiste okapi die hij ooit zag. Tegelijk lijkt hij ook de liefde van Francine verwor ven te hebben. In een flits staat alles echter om in zijn tegendeel: hongerige plunderaars doden de okapi, Francine laat hem in de steek voor een man die oorspron kelijk met haar naar Afrika trok en compleet met film 199,- Breelaan 13, Bergen HET INTERIEUR Het interieur is uitgevoerd in kunst leren bekleding, afwasbaar plastic hemel-bekleding, rubber mat op de vloer, pakjesplank onder het dash board en aparte vergrendelbare voorstoelen. De instrumenten heb ben een plaats gevonden in twee grote ronde klokken, die recht voor de bestuurder zijn gemonteerd en gemakkelijk zijn af te lezen. De vol ledige gesynchroniseerde vierver- snellingsbak wordt bediend met een kort vloerpookje. VEILIGHEID Ook de ontwerpers van het interi eur kregen de opdracht voor alles aan de veiligheid van de inzittenden te denken. De voorstoelen zijn uit gerust met veiligheidsvergrendeling de portieren hebben 'botsingveilige' sloten en het dashboard heeft een veiligheidsstootrand. De bedienings organen van de verwarming zijn van buigzaam plastic en de bevestiging van de achterruit kijkspiegel geeft mee onder druk. De zonnekleppen zijn bekleed met schuimrubber, de pakjesplank onder het dashboard kan onder geen omstandigheden verwondingen veroorzaken en na tuurlijk zijn alle schakelaars van het pianotoets-type. CROSSFLOW MOTOREN Zowel de 1100 cc als de 1300 cc mo toren hebben een vijf maal gelager de krukas. De verbrandingsruimte is in de zui- gerkop uitgespaard en de motoren zijn van het Ford 'Crossflow' type, d.w.z. dat de in- en uitlaatkleppen aan weerszijden van de cilinderkop zijn geplaatst, hetgeen in een gun stiger 'ademhaling' van de motor resulteert. Dit betekent een hoger vermogen bij minder benzinever bruik. De Ford traditie getrouw zijn de motoren 'overvierkant', d.w.z. de boring is groter dan de slag, hetgeen de levensduur ten goede komt. VERING, STUURINRICHTING EN REMMEN De stuurinrichting is van het tand heugeltype met een overbrengings verhouding van 16,5 :1. De stuuruit- slag van uiterst links naar uiterst rechts is 3,5 omwenteling van het stuurwiel. De voorwielen zijn onafhan kelijk opgehangen met toepassing van het McPherson systeem. Achter zijn halfelliptische langsveren met dubbelwerkende hydraulische teles- koop schokdempers toegepast. De wielen zijn uitgerust met 5.50x12 banden. De GT uitvoering heeft standaard 155 x 12 radiaalbanden. die rechten op haar blijkt te bezitten Zowel in Frankrijk waar dit boek bekroond werd met de Prix Walter van de Academie Francaise als in Engeland en Amerika waar reeds vertalingen verschenen is de jacht op de okapi een best steller geworden. De avontuurlijke gebeurtenissen, de romantische sfeer van de tropen, de afwisselend zeer snelle en weelderige stijl van het boek, hebben al veel lezers bekoord. SCHRIJVER, ARCHEOLOOG EN DIEPZEEDUIKER Philippe Diolé werd in 1908 geboren en verwierf met zijn eerste roman L'eau profonde de Prix Femi- na. Hij is commandant bij de marine geweest en verwierf zich grote faam als diepzeeduiker. Hij publiceerde ook verschillende boeken op arche ologisch terrein. Als journalist kreeg hij grote bekendheid door zijn re portages uit Afrika, het Midden- Oosten, Zuid-Amerika en Cuba. Van zeer dichtbij was hij getuige van de Mau-Mau opstand en van Fidel Castro's Cubaanse revolutie. Ter documentatie voor 'De jacht op de okapi' legde hij in Afrika onge veer 100.000 kilometers af. Geen nood als u met uw auto bij fors winterweer in sneeuw of ijs komt vast te zitten. Sinds kort is er een vloeistof op de markt die, wanneer men haar op de achterbanden van de auto spuit, drie maal meer 'grip' heeft. De vloeistof bestaat uit op geloste kunstharsen en wordt met een spuitbus op het loopvlak aan gebracht. Zij wordt onmiddellijk hard onder de invloed van het aan wezige water met als gevolg een ruw loopvlak. Uw auto is na behan deling met het hars in staat uit diepe wagensporen in ijs of sneeuw te komen. Het aerosol preparaat wordt door The Dow Chemical Com pany op de Amerikaanse markt ge bracht onder de naam Liquid Tire Chain. (dia) BERGERWEG 1 - ALKMAAR - TEL. (02200) 1247Ó Gevraagd voor zo spoedig mogelijk voor onze dependance te Bergen, Achterweg 17 voor 14 uur per week tussen 23 en 30 jaar, die zal worden belast met het schoonhouden van de lokalen en het verzorgen van de koffie voor de leraren en de leerlingen. Salaris plm. 195,- netto per maand. Aanmelden a.s. vrijdag 30 aug. te Bergen, Achterpad 17 van 9-11 uur Ten kantore van de vereniging kan geplaatst worden in bezit van minstens Mulo-diploma en praktijk diploma boekhouden (of ver gev. studie daarvoor) Schriftelijke sollicitaties onder opgaaf van huidige werkkring en salaris te richten aan de DirPostbus 67 Alkmaar BERGEN Gevraagd voor nu of later voor hele of halve dagen (in- of extern) Soil, te richten aan de dir.ce. Mej. A. Zeiler, Lindenlaan 14 te Bergen (NH), telefoon (02208) 4346 Sierlijke lijnen, die in de woonsfeer passen - èn zitcomfort Hoe komt een bouwkundig HTS-er er toe zich bezig te houden met het ontwerpen van zitmeubelen? De 25-jarige Just Meyer is eigenelijk min of meer toevallig tot het ont werpen van een serie zitmeubelen gekomen. Na het behalen van zijn diploma bouwkunde te Utrecht kwam hij in dienst bij de meubelfabriek Kembo te Rhenen en hield zich bezig met de produktie-technische kant van het bedrijf. Al gauw echter trok de creatieve kant van het meubelma ken hem aan. Zo ontstond een nieuwe serie zitmeubelen, waarvoor hij de ontwerpen maakte en tevens de eerste materiaalexperimenten deed. Just Meyer zegt van zijn eigen serie: 'Bij het ontwerpen ben ik uitgegaan van de functie van de stoel. De ma terialen die ik koos, stelden mij in staat mijn idee gestalte te geven, zonder concessies te hoeven doen t.a.v. functie en zitcomfort. Mijn modellen zijn het resultaat van het vormgeven van de gekozen materi alen tot een uitgebalanceerde serie zitmeubelen.' Alle drie de zitmeu belen, die Just Meyer ontwierp, hebben een zithoogte die aangepast is aan hun funktie. Die kan vari eren van conferen, schrijven en le zen tot aan lekker ontspannen lui eren. Door de basisvorm van het zitmeubel variaties te geven in zit hoogte, breedte en vorm van zit- en rugkuip is de ontwerper er ook in geslaagd de stoelen geschikt te ma ken voor particulier gebruik. Hoe wel voorop stond, dat vooral in con ferentie- en bureauruimten deze stoelen -toepassing zouden vinden, kunnen deze creaties vooral door de sierlijke lijn ook in de particuliere woonsfeer goede toepassingsmoge lijkheden hebben. Speciaal de fau teuil met armleggers in een lage stand geeft een zitcomfort, dat voor al voor oudere mensen bijzonder prettig is. Inmiddels heeft Just Meyer enkele bijpassende tafeltjes ontworpen. Een ronde tafel met een diameter van 120 cm en een hoogte van 40 cm. Ook deze tafel is vooral zeer ge schikt voor conferentieruimten en directiekamers. Voor de woonsector is er echter een ander ontwerp ver vaardigd. Dit werd uitgevoerd met een glazen blad. Just Meyer staat nog aan het begin van zijn carrière. Gezien echter zijn eerste resultaten, die zelfs zodanig de aandacht hebben, dat de serie in Engeland in licentie wordt ver vaardigd, mogen we nog heel veel van deze jonge vormgever verwach ten.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 2