Opening «De Schoorlse Pilaren» weekblad r. de om w e (Dok 3e nazomet kan 'zZSïïiïTM5 mooi Krijgt u geen Duinstreek Open brief aan de heer Loos Het Groene Kruis vergaderde Hengelsportvereniging 'Vislust' Burgerlijke Stand PAPIER voor uw stencil- of schrijfmachine kunt u beter rechtstreeks bestellen bij de drukkerij DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER ZLfn mm'" door MaartjeZeldenrijk HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL, GROET EN CAMP. A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Loco-burgemeester Dekker heeft heeft gistermiddag onder grote be langstelling het café-restaurant de Schoorlse Pilaren geopend. Zoals bekend heeft de heer Th. Loos uit Bergen het van 1901 daterende raadhuis van de gemeente gekocht. Hij heeft praktisch alleen de vier muren van het gebouw laten staan en binnen deze muren zijn fantasie de vrije loop gelaten. Uit een gesprek dat wij met de heer Loos hadden bleek wel dat hij een man is die niet op de wereld is om stil te zitten. Hij houdt niet van 'zitvlakverbreding', zoals hij dat noemt en werkt praktisch dag en nacht. Na de oorlog is de heer Loos die voordien rijksambtenaar was, eigenlijk pas in het café-restaurant bedrijf gestapt en begon praktisch gesproken op een schoen en een INGEZONDEN MEDEDELING (buiten verantwoording van de red.) exploitant van 'De Schoorlse Pilaren' en 'Raadhuisbar' Geachte heer Loos, U heeft ons dorp Schoorl verrijkt met een mooie zaak. Met fantasie en gevoel voor details en ongetwij feld gesteund door adviseurs, is er van een karakterloos 20e eeuws bouwwerk iets tot stand gekomen, dat gezien mag worden. De waranda of, zo ge wilt, de luifel om het gebouw doet het uitstekend en geeft het geheel een landelijk ka rakter, wat het dorpsbeeld zeer ten goede komt. Wij zijn echter over één ding ver baasd, eigenlijk over twee n.L de twee kannonen voor uw zaak. Waar komen die dingen vandaan wat hebben ze met uw bedrijf te maken, wat is de zin hiervan? Begrijpt u ons goed, als het oude raadhuis (wat niet zo oud is) nu eens een kasteel was geweest en u had daar door res tauratie enz. een horecabedrijf van gemaakt en de restauratie met een paar kanonnnen op een voorplein compleet gemaakt, accoord, dat was zinvol geweest. Dat had bij dat gebouw gehoord. Maar twee begin 19e eeuwse kanonnen bij een begin 20e eeuws gebouw is weinig zinvol en daardoor overbodig. Op een aantal bezoekers, of diegeen die bezoeker zouden willen worden, werkt het irriterend. Ons inziens zou uw zaak aan waar de winnen, wanneer u deze kanon nen, oude, niet antieke, een andere en wellicht betere bestemming had gegeven, dan door ze nu voor uw zaak als blikvanger te plaatsen. U zoudt uw zaak een nog vriendelijker en landelijker aanzien geven, door deze kanonnen te brengen waar ze thuis horen. Desalniettemin wensen wij u veel geluk en zakelijk succes toe met uw voor het overige, smaakvol bedrijf. Hoogachtend, Het bestuur van de PvdA afd. Schoorl slof. En wie heden ten dage de be drijven bekijkt die hij heeft opge bouwd krijgt respect voor datgene wat hij in toch een luttel aantal jaren heeft bereikt. Vóór het Schoorlse bedrijf, waar zijn zoon de scepter zwaait trekken de oude kanonnen en antieke strand- lantaarns al direct de aandacht. Op een ruim terras vinden 80 mensen een gezellig zitje, terwijl men bin nentredend getroffen wordt door de aparte sfeer die er heerst. De heer Loos heeft zelf als architect gefun- Maandagavond hield het bestuur van 'Het Groene Kruis', afdeling Bergen zijn jaarlijkse vergadering in het Wijkgebouw aan de Karei de Groo telaan. Na opening van de voorzitter, de heer W. de Vries, het voorlezen van de notulen door de secretaris dr. B. A. Luif, vond tijdens de be stuursverkiezing geen verandering plaats in het bestuur zodat het thans is samengesteld uit: W. de Vries, voorzitter Dr. Luif, secretaris J. W. Castricum, penningm. en de leden: mevrouw Hodde de heer J. Blauw en dr. J. M. P. Lugten. De kascommissie bestaande uit mevrouw Bakker en de heer J. H. van der Hagen, hebben de boeken en bescheiden van de penningmees ter in de beste orde bevonden. Deze kascommissie werd herbenoemd. De ontvangsten op de begroting 1969 werden geraamd op 49.750,-, de uitgaven op ƒ47.250,-, de baten zijn bestemd voor de realisering van het Wijkgebouw waarvan de teke ning een onnoemelijk aantal instan ties is gepasseerd, zodat het bestuur nog dit jaar hoopt te kunnen be ginnen met de bouw daarvan op het Binnenhof. geerd en zijn zaak van vele aparte snufjes voorzien. In het restaurant kunnen 60 mensen een plaatsje vin den en in de ernaast gelegen 'Raad huisbar' ook datzelfde aantal. Achter het bedrijf is het ruitercen- trum gesitueerd want de heer Loos is een hartstochtelijk paardenlief hebber. En de ruitersport is nu niet meer, zoals vroeger, de sport voor degene die over een ruime beurs beschikken maar ook voor minder kapitaalkrachtigen. De heer Loos beschikt zelf over een twintigtal paarden waarop rijlessen worden gegeven. Daarnaast stelt hij z.g. gaststallen beschikbaar waar diegene die te paard Schoorl be zoeken en in het restaurant een hapje willen eten. Overigens staat de modern inge richte keuken borg voor culinair genot van de eesrte orde. Boven de( bar en het restaurant bevindt zich naast de privé-vertrekken van de heer Loos nog een zaal waar een 50-tal mensen kunnen vergaderen. De hr. Loos bleek vol lof te zijn over de wijze waarop hij met raad en daad is terzijde gestaan. Niet in het minst door Schoorls gemeentebe stuur maar ook door de buren en in het bijzonder wel van de fam. Bakker. Schoorl's centrum is dus weer met een nieuwe aanwinst verrijkt en we wensen de heer Loos jr. veel succes met zijn nieuwe zaak. TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1968 DE DUINSTREEK Het was voor de leden van de hengelsportvereniging 'Vislust' afge lopen zondag een beste dag, want met 16 deelnemers werden er in 't Veld niet minder dan 408 baarzen en 25 witvissen gevangen. De onbe twiste winnaar werd M. Ens met de grootste baars van 23,2 cm en een totale lengte van 507,7 cm. 1 M. Ens 2 P. Pastoor 3 T. Paarlberg 4 J. Stolk 5 A. Schreiner 6 Th. Smit 7 J. Barf 8 A. Dekker 9 W. Sevenhuysen 10 A. v. Rijn 507.7 cm 483,6 cm 382.8 cm 375,2 cm 349,1 cm 306,6 cm 299,1 cm 292,6 cm 288.9 cm 264,9 cm De volgende wedstrijd is 15 septem ber in Heerhugowaard. van 13 tot 26 augustus 1968 GEBOREN: Michael Arthur, zoon van M. H. Oudhoff en A. S. Damsté Jaap Weijandweg 27. Gerard Jan, zoon van J. J. Uijthof en M. J. Boemhof, Kastanjelaan 8s. ONDERTROUWD: Hans Vis, 23 jr. Nassaulaan 8 te Bergen en Joanna M. Dekker, Nassaulaan 8. Feike B. R. de Haan, 21 jaar, Tuindorpweg 26 en Cornelia A. Put, 20 jaar, Fi- larskiweg 28. Hendrikus C. Kager, 28 jaar, Dorpsstraat 51 en Anna M. P. Houtkamp, 25 jaar, Schijndel. GEHUWD: Wijnand Bruins, 36 jaar Weesp en Rona Smith, 36 jaar, Hof- laan 20, Theodorus A. J. van der Kroon, 23 jaar, Breelaan 54 en Ca- tharina van Wees, 24 jaar, Broek- beeklaan 26. OVERLEDEN: Tjebbe Dijkstra, 26 jaar, De Bilt. Catharina Koning, 81 jaar, Prinsesselaan 54. Petrus Ka ger,, 54 jaar, Bergerweg 5. Prima 80-gr. houtvrij hagelwit cyclostylepapier per pak a 500 vel Kwarto (21,5 x 27,5 cm) 4,65 Din A4 (21 x 29,7 cm) 4,85 Folio (21,5 x 34 cm) 5^55 Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon (02209) 268 en 223 Gaarne vestigen wij uw aandacht op de jaarlijkse collecte ten bate van de kankerbestrijding, waarvoor u deze en de komende week de dames kunt verwachten, die graag de envelopjes die u reeds ontving, bij u komen ophalen voor dit mooie doel, wat voor zichzelf spreekt. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Namens het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds te Schoorl V Soms stoken wij in juni de kachel nog en in juli druilt de regen dik wijls omlaag. Vaak echter blijkt dat eind augustus of zelfs septem ber zich van hun beste zijden laten zien. Opeens wordt de atmosfeer warm en de hemel tint zich fraai blauw. Badpakken die al waren op geborgen, worden weer tevoorschijn gehaald. Duinen en parken vullen zich met wandelaars. Zelfs het strand verheugt zich in een nieuwe belangstelling. Duizenden camera sluiters klikken, om de leuke mo menten van de nazomertoegift, vast te leggen. Dat deed ook de Eindhovenaar A. J. Sietsma. Zijn camera ving het brokje levensvreugde dat wij u hierbij laten zien. Drie kinderen aan een zonnig strand. Het is een blonde foto geworden, helder in de lichte tinten, maar ook in de dagelijks heen en weer reden naar Amsterdam, op z'n tijd met hem dolden en stoeiden, want ze waren levenslustig en Jaap was een knappe jongen. Ontegenzeggelijk. Toch.... vrouwen, meisjes deden hem nog niet veel, Jaap Witvliet hield nog steeds bij zijn eerste liefde, de radio-techniek. Vrijwel elk merk toestel kende hij. Zodra er iets nieuws op de markt kwam, controleerde hij het op afwijkende bizonderheden en binnen een maand wist hij er weer alles van. Zelf knutselde hij in zijn vrije tijd een ultra-ontvanger en zat soms tot in de nacht te zoeken naar onbekende zenders, amateurs uit verre landen, die hij probeerde te verstaan en te begrijpen. Natuurlijk was hij niet van steen. Op gezette tijden kon hij meedoen. Omdat hij goed verdiende en doorgaans zuinig leefde, keek hij niet op een paar centen, als hij met een meisje uit was. Maar hij verlangde er ook wat voor terug. Met een enkele afscheids zoen nam hij geen genoegen. Sommige meisjes: boerendochters, dienstbodes, kantoormeisjes en winkeljuffertjes mochten hem, anderen niet. Op z'n tijd was hij een rare snaak. Als hij het zo in zijn kop had en hij ging voor de tweede of derde keer met een meisje uit dan probeer de hij, hoe ver hij gaan kon, doch dat was doorgaans niet erg veel. Meestal maakte het meisje het daarom meteen uit, doch dat kon Jaap Wietvliet vast niet schelen. Vier en tiwintig jaar was Jaap, toen hij op een zonnige zaterdagmiddag naar de Middenbeemster fietste om daar een beetje kermis te vieren. Hoewel de beide dochters van zijn kostbaas heel voorzichtig hadden laten doorschemeren, dat ze wel bereid waren met hem mee te gaan ,had hij er niet op gereageerd. Dientje en An waren leuke meiden om eens mee te stoeien en om ze stiekum in de keuken of op de trap te kuffelen en te zoenen, maar je ging er niet mee uit. Wonen in hetzelfde huis, daar kwam gauw genoeg narigheid van. Als je ruziek kreeg en je maakte het uit, zat je de rest van de tijd, dat je daar in de kost verbleef, tegen een lelijk gezicht aan te kijken. Nee, dat risico wilde hij niet lopen. Er waren immers leuke meiden genoeg in de wereld. In de Middenbuurt stalde hij zijn fiets en slenterde rustig het kermisterrein op, ondertussen scherp spiedend naar bekende of onbekende meisjes. Hij beproefde zijn geluk in de schiettent, waarna hij een sigaret opstak en opnieuw de aanwezigen rustig bekeek. Af en toe zag hij een bekende, die hij joviaal groette. Tenslotte klampte Frans Meijer, een Naco chauffeur hem aan, met wie hij al eerder op sjouw was geweest. 'Heb je er al één op het oog?' informeerde Frans. 'Dat heeft geen haast. We gaan eerst een biertje pakken.' In het café zei Frans: 'Misschien komen we ze nog wel eens tegen: twee leuke meiden. Eén ervan ken ik wel. Ze zit nog wel eens bij me in de bus: Riek Blauwboer. 'En de ander?' 'Een knap blond kind. Maar ik weet niet, wie het is.' 'We zullen straks wel eens zien', antwoordde Jaap, nauwe lijks enthousiast. Met zulke dingen moest je nooit teveel haast maken. Tegen dat het druk werd, liep je vanzelf wel tegen een aardig kind op. Een half uur later slenterden ze getweeën weer langs de kramen en draaimolens. Bij de auto-scooters bleef Frans staan en greep zijn kameraad bij de arm. 'Kijk, wees hij verstolen, 'daar gaan ze. In een auto. Nummer zes. Die donkere is Riek.' Jaap keek en zag twee finlke stevige meisjes, die de grootste pret hadden in een botsautootje. Om de haverklap ramden ze een der andere wagens, waardoor ze bijna krom lagen van plezier, met het gevolg, dat anderen weer tegen hun autootje botsten. Jaap keek het enige tijd aan. Op een gegeven moment ontmoetten hun blikken elkander. Jaap stak lachend zijn hand op en het blondje groette lachend terug. 'Ken je haar?' vroeg Frans. Jaap schudde zijn hoofd. 'Bij mijn weten ooit eerder gezien.' Na twee ritten vonden de dames het welletjes en verlieten hun auto's. Jaap trok Frans plotseling mee naar de uitgang, waar de meisjes opaan stevenden. 'Laat mij maar begaan,' zei hij z§cht. Toen de meisjes aan de rand van de baan gearriveerd waren, riep Jaap: Nee maar, daar hebben we zowaar Riek Blauwboer. Dat is even een verrassing, Riek. Stel me eens voor aan je charmante vriendin.' Het meisje keek de jongen, welke ze nog nimmer had ont moet, verbaasd aan. Blijkbaar zocht ze in haar geheugen, ter wijl Lena Keesom de spreker belangstellend opnam. Tenslotte wist ze het blijkbaar niet meer en stotterde: 'Dit.... dit is mijn vriendin, Lena Keesom. En hij heet.... hij heet....' 'Jaap Witvliet', viel de jongen lachend in en maakte een buiging. 'Uw dienaar, dames, voor de rest .van de kermis. Mijn vriend kennen jullie, he?' Riek's ogen lichtten op. 'Hallo, Frans.' 'Zo, Riek. Je reed niet gek. Ik kan er over oordelen, hé?' 'Kunnen jullie geen chauffeur gebruiken?' grapte ze. 'Ik zal 't met de baas bepraten, maar ik ben bang, dat alle passagiers dan perse met jou mee willen en wij werkeloos worden.' Gaan jullie een eindje mee?' vroeg Jaap, zijn arm nodigend openhoudend voor Lena. 'We kunnen anders best op onze eigen voeten lopen', meende Riek te moeten opmerken. 'Dacht je soms, dat wij jullie gingen dragen?, informeerde Jaap. Maar Lena hakte de koop door. Ze legde haar arm in die van Jaap en zei vrolijk: 'Vooruit, dat doen we. Er is maar eenmaal kermis in het jaar in de Middenbuurt, wat jullie?' 'Zo is het', beaamde Jaap en trok haar arm even strak tegen de zijne. 'Durf je op de schommel?' 'Wat dacht je? En jij?' 'Allicht. Kom mee.' 'Maar ik niet, hoor', wierp Riek tegen. 'Mij te eng.' 'Zullen wij dan naar het spookhuis gaan?' stelde Frans voor. 'Hou op, nog griezeliger. Ik wil wel in de cakewalk Terwijl ze schomelden en steeds hoger gingen, zei jaap: 'Weet je, dat ik vannacht van jou hebt gedroomd?' 'Zal wel', antwoordde Lena nuchter. 'Je kende me niet eens.' 'Toch wist ik, dat ik jou vanavond hier zou ontmoeten. Gek hè?' 'Idioot gewoon', gaf ze toe. 'Wat kijk je naar me.is er wat aan me?' 'Je hebt mooie benen.' 'Dat kan ik van de jouwe niet zeggen.' 'Je krijgt ze nog wel eens te zien. Dan praat je anders.' Na twee keer geschommeld te hebben, verklaarde Lena, dat het zo mooi genoeg was. Ze veegde haar verhitte gezicht af. Gaan we wat drinken?' vroeg Jaap. Ze knikte. 'Alsjeblieft. Ik versmacht.' In de tent aan de rand van het terrein zaten ze tegenover elkaar. Ze vroeg: 'Kom je uit de Beemster?' 'De Voorstad', zei hij knikkend. 'Maar ik werk in de stad.' 'Wat doe je?' Radiomonteur. En t.v. vanzelf. Valt je zeker tegen, hè?' 'Waarom zou me dat tegenvallen?' Hij keek haar enige tijd onderzoekend aan. 'Zo te zien ben je een boerendochter en vast niet één van een half bunder land.' Ze reageerde er niet op, maar keek af en toe rond. Tenslotte zei ze: 'Ik zie Riek nergens meer.' 'Is dat erg?' 'Ze is met mij meegereden. Ik moet haar weer thuisbrengen.' 'Wie praat er van naar huis gaan? De avond begint pas.' 'Morgen is het ook nog kermis.' 'En of. Zullen we weer eens gaan kijken?' 'Alsjeblieft. Hoe ken jij Riek?' 'Ik kende haar helemaal niet. Frans vertelde me, wie ze is.' Ze begon langzaam te lachen. 'Aardig brutaal, he?' 'Met kermis mag je wat meer permiteren. Als je over me te klagen hebt, mag je het zeggen. Ik ben vanavond en morgen geheel tot je dienst.' 'Dat is even aardig. Ik had eigenlijk al met een ander afge sproken Hij schudde zijn hoofd. 'Dat geloof ik niet, Lena. Jij maakt geen afspraak om dan met een ander mee te gaan.' Ze begon te glimlachen. 'Misschien heb je gelijk.' 'Zullen we dansen?' Lena knikte verheugd. 'Dat doen we. Ik vroeg me al af, of je het soms niet kon.' 'Zal ik je laten zien, blondje.' Op de dansvloer zagen ze Frans en Riek weer terug. Af en toe zaten ze gevieren uit te blazen en dronken ze wat. De avond vloog om en om half twaalf verklaarde Lena, dat het zo welletjes was. 'We brengen jullie weg', besliste Jaap. Maar Lena zei: 'Dat kan niet. We zijn met de auto.' Even nam Jaap het meisje terzijde. 'Lena, als je Riek weg gebracht hebt, kom dan nog even terug.' 'Waarom?' 'Om mij. Niemand hoeft het te weten, Frans ook niet. Die gaat toch meteen naar huis. Ik loop een eindje de weg op.' 'En dan? Als ik terug ben?' informeerde ze. Hij drukte zacht haar arm en met zijn gezicht bij haar oor, vroeg hij: 'Vraag niet naar de bekende weg, lief blondje.' schaduwpartijen. Het is welzeker dat A. J. Sietsma een geelfilter ge bruikte bij het maken van zijn op name. Maar datgene wat de foto aantrekkelijk maakt, is de leuke positie van de kinderen, die een gesloten 'formatie' vormen. Alle aandacht valt daarbij in de eerste plaats op het kleintje met de zonne hoed. Zoals zo vaak blijkt, is een tikje regie de eerste voorwaarde voor het slagen van de kinderfoto. ZONDAG 1 SEPTEMBER BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 10.15 uur: Ds. ter Steege GEREFORMEERDE KERK 10 en 19 uur: Ds. Leene, Schagen BERGEN AAN ZEE LEGER DES HEILS (Dorpshuis) 10 uur: Samenkomst EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS, Pr. Hendriklaan Zaterdag 19.15 uur Eucharistie viering als op zondag 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis - 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19.00 uur eucharistie viering als op zondag. 3.15 uur, 9.30 uur hoogmis, 11.00 uur en 12.15 uur. SCHOORL 10 uur te Schoorl: Ds. C. J. v. Royen, Groet Te Groet: Geen dienst R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOPER Zaterdag 19.00 uur eucharistie viering als op zondag. 7.00 - 8.00 - 9.30 en 11 uur en 19 uur Avondmis De diensten worden gehouden in de toeristenkerk ALKMAAR REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.30 uur: Ds. J. Breukink DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 uur: Ds. A. J. van der Sluis EVANGELISCH - LUTHERSE GEMEENTE 10.15 uur: Ds. Herrmann Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5