Drinkwater in vroeger tijden GERRITSEN weekblad de o m w Fokveedag te Schoorl KLOKKEN A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten 'Mannenkoor Wognum' in Oude Ursula Kerk PAPIER voor uw stencil- of schrijfmachine kunt u beter rechtstreeks bestellen bij de drukkerij DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER WIJ LAZEN in de Duinstreek van 3 september 1937 door Maartje Zeldenrijk Verhoging abonnementsgeld TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 De middelen, die werden toegepast in verband met de drinkwatervoorzie ning op het platteland en bijgevolg ook in Schoorl in de jaren vlak voor negentienhonderd zijn waarschijnlijk sedert onheugelijke tijden niet aan enige verandering onderhevig. Er zal wel eens nagedacht zijn over verbetering van de bestaande toe standen, maar de mogelijkheden wa ren zo beperkt en de financiële draagkracht zo gering, dat het veel eenvoudiger was om alles maar bij het oude te laten. De gewoonten en gebruiken zaten zo stevig vastgeworteld in het ver leden, dat er een bijna bovenmen selijke kracht voor nodig zou zijn om andere wegen te kunnen inslaan. Van enig en gemeenschappelijke aanpak was weinig te bemerken, alles werd individualistisch opge lost; het scheen een tijd te zijn van ieder voor zich, maar toch werd er niet geklaagd, het scheen alles heel gewoon. Toch begonnen zich reeds verschijnselen te vertonen, die zich als een teken aan de wand sche nen voor te doen, maar zij lagen nog zo ver verwijderd en zo onbe reikbaar voor de mensen van toen, dat het hun toescheen of er geen verandering mogelijk was. De Nortonpomp was allang geleden uitgevonden en beproefd en de re genbak van beton zal er ook al wel geweest zijn, maar de middelen wa ren beperkt en de gedachten even eens, die diep verankerd lagen in het verleden. Maar nog veel grotere gebeurtenis sen schenen zich gereed te maken om de oude gewoonten en gebruiken in verwarring te brengen want in de Berger duinen stond reeds het machinegebouw van de Alkmaarse waterleiding als voorloper van een nieuw tijd en uit de hoge schoor steen stegen uitdagend de rookwol ken op hoog de grote ruimte in en het leek ver het land in zichtbaar. Wie zal toen vermoed hebben, dat de toekomst zulke ingrijpende krachten in zich verborgen hield, die ter zijnertijd de gehele bestaan de orde omver zouden gooien. Het is alles al zo lang geleden, maar ik kan me nog heel goed herinneren, dat wij als jongens met ons drieen of vieren waarvan er één in het duin bekent was door de duinen naar de genoemde waterleiding trok ken om het wonder van nabij te kunnen aanschouwen. De machine kamer met zijn raderen en wielen had natuurlijk de meeste aantrek kingskracht. De tocht door het duin had ons be grijpelijk grote dorst bezorgd, zodat Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek wij ons verstouten om een weinig water te vragen. Het werd ons on middellijk verstrekt, zodat wij te vens kennis konden maken met het aller nieuwste produkt. Wij vonden het allemaal heerlijk om ervan te drinken en het wat zo hélder en zo doorschijnend, dat wij er geheel van onder de indruk waren. De beste winplaats van goed drink water in die tijd was ongetwijfeld de van stenen opgebouwde welput, die naar beneden iets buikig van vorm, naar boven toe nauw opliep zo op de manier van een hals met er in vastgemetseld de overal be kende houten zuigpomp. Dit was een manier van waterwinning, die al vele eeuwen in gebruik was. Het was in ieder geval een vergaarpoel waar ongewenste stoffen van bui ten af niet of bijna niet in konden doordringen. Toch was het water niet overal zo helder. Dicht langs de duinen was het wel altijd heer lijk zuiver water, daar was de aan drang van de wel krachtiger en ge leek het meer op stromend water, maar verder op het land in was het niet zo helder meer, was het soms zelfs bruin. Het was immers toch al tijd regenwater dat in de grond wegzakte (officieel zakwater) en met dat naar beneden sijbelen werden uit de bovenste grondlaag stoffen meegevoerd, die het water beïnvloe den in ongunstige zin. Het beste water was dus datgene dat direct uit de duinen toevloeide. In tijden van grote droogte kon de waterstand in de poel wel eens zo laag zijn, dat de pomp geen water meer kon opzuigen. De putten wa ren niet zo heel diep en ook de lengte van de pomp deed er het zijne toe, want als het uiteinde van het pomplichaam niet meer in het water stond was het met de water toevoer gedaan. Als de zaken zo stonden moest naar een andere ge legenheid worden uitgezien. De regenbak, die van kleine steen tjes gemetseld werd was wel heel zeldzaam in de duinstreek. Ik weet dat er een in de oude pastorie ge weest is en ongetwijfeld ook wel bij de school, maar hoe deze gemaakt was kan ik niet zeggen. Toen de pastorie gesloopt is heeft men de regenbak naar de oppervlakte ge takeld en men bevond haar in zulk een goede staat, dat het mogelijk was het gevaarte in zijn geheel over te brengen naar 'De Rustende Jager' toendertijd eigendom van de heer Rus, die er heel erg op gesteld was. Een en ander zal wel enige onkosten met zich meegebracht hebben, maar dat kon ook wel voor zulk een grote bak. Regentonnen waren her en daar wel meer ingebruik. Ze wa ren van zeer verschillende inhoud. Regenwater werd altijd geprezen als het drinkwater bij uitnemendheid. Deze gedachte zal ook wel waarheid in zich bevat hebben, maar op de vergaring en de bewaring viel wel het een en ander aan te merken. Van de regenbakken zowel als van de tonnen. Het is begrijpelijk, dat er vele mogelijkheden aanwezig waren waardoor allerlei ongewens te substancies met de waterstroom in de bak of in de ton konden mee- vergaard worden. Het was wel ge raden er maar, niet aan te denken wat er zomers wel in terecht kon komen. Voor de bezitter van een regenton was het gewenst, dat er af en toe een regenbui overdreef opdat de voorraad in de ton niet uitgeput werd. De voorraad in een regenton was niet voor heel lange tijd toe reikend. In de zomer kon het wa ter in de ton nogal eens dicht be volkt zijn door ontelbaren water luizen. Dat was ook weer een ge beurtenis, die niet erg welkom was: het water werd dus wel door een doek gegoten om het zuiver te ma ken. Wie zo fortuinlijk was dicht bij een stromend beekje te wonen was een bevoorrecht iemand en als het dan Kolfjesbeek mocht zijn was de be voorrechting meer dan gewoon. Zo was kolfjesbeek: altijd stromend, al tijd helder en geen dag zonder wa ter al bleef de regen nog zo lang uit in de zomer. Er zijn zomers ge weest, dat er in Warmenhuizen en aan de Langedijk groot gebrek aan drinkwater ontstond door lang aan houdende droogte. Dan gaf de beek die altijd stromde een welkome uit komst. Met vaartuigen van verschil lende grootte en beladen met va ten, kortom met alles wat een hoe veelheid water kon bevatten, ver schenen mannen bij het water huis je te Schoorldam om de vaten te vul len met het heldere beekwater. Al tijd heerlijk helder «-water te hebben, dat onafgebroken uit de duinen toestroomde was werkelijk een groot voorrecht. Ook veel bewoners van Schoorldam waren voor hun drinkwater op de bak aangewezen. Er was een klein stukkinkje in de beek gemaakt, dat het water een weinig opstopte en zo een mini atuur watervalletje veroorzaakte. Dat was de plaats waar de omwo nende hun water haalden. Wie niet de gelukkige bezitter van een pomp of van een put was en ook niet in de nabijheid van een beek woonde werd gedwongen naar andere mid delen uit te zien, want drinkwater was vanzelfsprekend onmisbaar. De moeilijkheid, die men om dit te be- DE DUINSTREEK reiken moest overwinnen was ech ter niet onoverkomelijk en het was zelfs helemaal geen heksentoer om het op eenvoudige manier op te los sen. Het was een klein kunstje om op een geschikt geachte plaats een flink diepe kuil te graven en op deze wijze was op veel plaatsen goed water te ontmoeten. Een hellend pad, overeenkomend met een soort van loopgraaf er naar toegegraven, dus schuinaflopend van de boven grond tot even boven de waterstand van de kuil en het was voor elkaar. Naar de schepplaatsen in de beken werd eveneens een afhellend pad gemaakt. Het werd niet zo heel zwaar gevoeld als er het een of an der diersoort b.v. kikkers de kuil als hun verblijfplaats kozen. Van kikkers werd zelfs in alle ernst be weerd, dat ze het water zuiverden. Het wist ook nogal eens te gebeuren dat er een of meer padden op hun langzame manier in rondzwommen. Dat was voor velen toch wel een iets wat griezelig geval waar niet veel mee te beginnen was. Het enige middel was om ze er uit te vissen en ze een stukje verderop weer los te laten. Of het veel hielp? De volgen de dag waren ze misschien al weer op hun plaats terug verschenen. Er bestonden particulieren, maar ook gemeenschappelijke waterkuilen. De kendste daarvan was wel de beren kuil in Groet. In de Nollen bij de meelmolen was er een op de plaats waar nu het eendenvijvertje is. De juiste ligging was bij de oude eike boom, die er toen ook al stond, na tuurlijk veel kleiner als hij nu is al zal de vorm wel dezelfde zijn ge bleven. In de andere Nollen was ook een kuil aan het pad zuiderlijk van de dokterswoning. Het was ge woonte om de waterkuil in de zo mer als het waterpeil heel laag was een geduchte schoonmaakbeurt te geven en ze bovendien helemaal leeg te scheppen zodat er weer vers water kon toevloeien. Van de kuilen in de Nollen werd gezegd, dat men die niet leeg kan scheppen omdat de toeloop van het grondwater er zoo buitengewoon sterk was. JAN POOL Prima 80-gr. houtvrij hagelwit cyclostylepapier per pak a 5D0 vel Kwarto (21,5 x 27,5 cm) 4,65 Din A4 (21 x 29,7 cm) 4,85 Folio (21,5 x 34 cm) 5^5 Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon (02209) 268 en 223 Op donderdag 12 september a.s. des avonds om 8 uur zal in de Oude Ur sula Kerk te Warmenhuizen het laatste concert uit de serie zomer- concerten gegeven worden. Dit con cert zal verzorgd worden door de 'Verenigde Westfriese Zangers', be ter bekend als het 'Mannenkoor uit Wognum', waarbij dan het opmerke lijke is, dat de zangers voor een groot deel uit de wijde omtrek van Wognum, o.a. uit Hoorn, Wervers- hoof, Hoogwoud, Opmeer, Heerhu- gowaard en Langedijk, afkomstig zijn. De dirigent J. Stam woont zelfs in Amstelveen en komt iedere week voor de repetities naar Wognum. Dit koor is één van de weinige en van die weinige, één der beste man nenkoren. In de hoogste afdeling behaalden ze op de concoursen de laatste twee jaar de wisselprijs. Ze zijn ook al twee keer voor de radio opgetreden. Voor het concert van 12 september is een zeer aantrekkelijk en geva rieerd programma ingestudeerd. Op het programma staan o.a. de Alt Rhapsodie van Brahms met solisti sche medewerking. Verder twee stukken van Bruckner, waarbij het koor begeleid zal worden door vijf blazers van de fanfare van Obdam, die hiervoor door de bekende G. Boedijn zijn opgeleid. Ter afwisse ling zal ook het Westfries Dames koor enkele stukken ten gehore brengen. Na de pauze vermeldt het program ma een gedeelte uit de Jahreszeiten dat tijdens de harddraverij op het sportpark door pikeur Benker 'n een salto mortale werd gemaakt die gelukkig wonderlijk goed af liep; dat de belangstelling voor deze kor- tebaandraverij niet zo groot was, de motorraces te Alkmaar bleken hier de oorzaak van te zijn; dat de Koninginnefeesten te Groet uitstekend waren voorbereid; dat bij S. W. de Leeuw te Schoorl dam een Philips-radio 98,50 kostte. Ze aarzelde even en zei toen fluisterend. 'Goed. Met een half uurtje ben ik er weer. Maar je houdt je mond, hoor?' 'Wat dacht je?' lachte hij tevreden. Het kermisterrein begon al wat leeg te lopen, toen Jaap, die een eindje de weg op was gewandeld, de koplichten van haar Fiatje zag, Vlak bij hem remde ze af en opende het portier. 'Vlug, kom er in. Niemand hoeft het te merken.' Met een wip was hij indewagen. 'Waarheen?, vroeg ze. 'Rijdt maar naar de dijk', stelde hij voor. 'Als ik gek ben. Waar zie je me voor aan?' 'Voor een knappe, stevige boerijendochter, die haar mannetje wel zal staan als het moet. Maar je hoeft voor mij geen vrees te hebben. Goed, ik laat het aan je over. Of zal ik rijden?' 'Kun je rijden?' Hij haalde zijn rijbewijs te voorschijn en wapperde er even mee voor haar ogen. Ze passeerde het kruis en reed nog een eindje rechtdoor, waarna ze de wagen aan de kant zette en de motor stopte. Meteen trok hij haar rustig, doch beslist in zijn armen. 'Zo, Lena, was het vanavond naar je zin?' Ze ging tegen hem aan liggen en antwoordde: 'Hoe kan ik dat nu zeggen? De avond is nog niet helemaal om. HOOFDSTUK 5 Hoe zorgvuldig Lena Keesom ook haar omgang met de vlotte Jaap Wietvliet verborgen probeerde te houden, hetgeen haar lange tijd gelukte, omdat haar vriendin mee in het complot zat en vrijwel gelijktijdig verkering kreeg met Frans Meijer, kreeg moeder Grietje er toch op de een of andere wijze lucht van. Zelfs het feit, dat Lena met haar wagentje vlug een eind weg kon zijn, kon niet verhinderen, dat haar moeder aan verschil lende kleinigheden bemerkte, dat er eindelijk een jongen was in het leven van haar dochter. Ze vroeg er Willem naar. 'Weet jij wat? Heb je het voor mij verzwegen?' Maar Willem verklaarde, dat hij nergens van af wist, maai; dat het logisch was, dat Lena vandaag of morgen thuis zou komen met een vrijer. Grietje verzekerde op besliste toon: 'Ze heeft er een. Wat doet ze anders tegenwoordig zo laat op de weg? Gisteravond was het ook weer bij twaalven. En Riek, haar vriendin, schar relt al enkele maanden met een buschauffeur uit de stad. Dacht je, dat onze Lena er dan als derde bij zou zitten? Ik wou je wijzer hebben.' 'Vraag het haar dan. Jij bent haar moeder.' 'Dat zal ik ook wel. Maak jij maar geen zorgen.' 'Mens, denk je, dat ik me daar zorgen over maak? Als 't een nette knul is, mag hij wat mij betreft komen.' 'Als het maar een boerenzoon is.' 'Waarom?' Willem keek zijn vrouw verwonderd aan. 'Dat is ze aan onze stand verplicht.' 'Mens, laat me niet lachen. We leven in 1954. Dat was vijfen twintig jaar geleden misschien nog gewoonte. Als die jongen zijn brood heeft, zal 't mij een zorg zijn.' 'Dan zal ik wel voor de traditie van mijn en jouw geslacht zorgen.' Willem haalde zijn schouders op. 'Je doet maar, vrouw.' Het was in de nazomer van 1954, dat Griet wist, wie de jon gen was, waarmee haar dochter regelmatig optrok: 'Een knecht in een radiowinkel', verklaarde ze op een avond, toen Lena weg was, aan haar man. 'Nou vraag ik je. Het mankeert er nog maar aan, dat ze een los arbeider op de kop heeft getikt.' Willem haakte meteen in. 'Ik wou, dat het waar was. We kunnen er best een kracht bij gebruiken.' 'Werk je zelf maar een beetje harder. Je gooit er tegenwoordig met je pet naar.' 'Ik ben de boer.' 'Dat hoef je me niet te vertellen. Betekent dat, dat je vies geworden bent van werken?' 'Heb je ooit over me te klagen gehad in dit opzicht?' Griet keek haar man, die krom begon te worden even aan. Er kwam een glimlach om haar lippen. Ze kwam overeind en liep op hem toe, haar mollige armen om zijn hals leggend. 'Je bent me lief, zeun, dat weet je, al ben je niet meer zo'n adonis als ruim twintig jaar geleden.' Met een ruk trok hij haar tegen zich aan. 'En jij bent nog altijd de knappe Griet van vroeger.mijn fijne meid. Ze maakte zich vrij en kwam weer overeind, lichtelijk blo zend. 'Zo is het wel genoeg, zeun. Bewaar maar wat voor straks. Maar we hadden het over Lena.' Hij knikte en begon zijn pijp te stoppen. 'In die radiojongen is niet naar je zin, he?' 'Ik wil, dat mijn dochter met een boerenzoon trouwt.' 'Probeer haar daar maar toe te dwingen. Dat lukt je niet.' 'Als ik het alleen moet doen, misschien niet. Jij moet mee helpen.' 'Ach, laat dat kind toch. Als ze van die jongen houdt.' 'Morgen zal ik met haar praten', besliste moeder Grietje. 'En praat niet over liefde. Ze kennen elkaar misschien een paar maanden.' 'Wat zegt dat? Jij tuigde me eerst af en daarna vrat je me zowat op', weerlegde hij. 'En dat allemaal binnen een paar weken.' Ze glimlachte bij de herinnering. 'Jij was een boerenzoon.' 'O, maakt dat verschil? En als ik geen boerenzoon was ge weest?' Ze haalde minachtend haar schouders op. 'Dan had ik je niet eens aangeraakt, zeun. Ik had m'n trots.' 'Die heb je nog. Nou, proost, hoor. Doe je best maar.' De volgende morgen, toen iedereen naar het land was, nam Griet haar dochter mee naar de opkamer. Ze keek het meisje strak aan en vroeg: Wie is het Leen, met wie je verkeert?' Met meisje begon te blozen. 'Jaap Witvliet uit de Voorstad. We houden van elkaar.' 'Een knecht in een radiowinkel, he? Had je niks beters uit kunnen zoeken?' Het meisje overwon haar schrik. Als u het zo goed weet, waarom vraagt u het dan? Jaap is een keurige jongen. Hij wil volgend jaar met me trouwen.' 'Hij heeft nog niks te willen en jij bent minderjarig. Je gaat toch zeker niet trouwen met een knecht? Jijeen rijke boerendochter? Die alles kan krijgen, wat je hart begeert? En jij wilt trouwen met zo iemand? De rest van je leven armoe?' 'Jaap verdient goed. Hij is chef-monteur. Alle diploma's heeft-ie. Hij heeft zich al in laten schrijven voor een huis en zijn baas zal meehelpen.' 'En dat allemaal buiten ons om, hè? Staat je netjes.' 'Ik eh. ik wilde het vandaag of morgen zeggen. Jaap wil graag met u en vader kennismaken.' Griet dacht enige tijd na. Niet al te snel van stapel lopen deze eerste keer, dacht ze. Ze is ook een dochter van mij. Inder tijd wilde mijn vader evenmin, dat ik optrok met Willem, omdat hij zo ongunstig bekend stond. Maar ik gooide er mijn kop tegenin. Lena is van 't zelfde hout gesneden. Voorzichtig antwoordde ze: 'Ik zal er met vader over spreken. Maar dat wil ik je wel zeggen, je valt me tegen. Ik dacht, dat jij wel wat boerentrots zou bezitten.' Lena zette haar stekels op. 'En wie zegt dat ik dit niet bezit? Maar wat koop ik ervoor? Het boeren is nogal winstgevend tegenwoordig. De varkens zijn zowat niks waard. Kal verf okken moet geld bij, dat zei vader een poosje geleden zelf. En wat brengen de eieren op? Met de beesten hebben we verleden jaar ook pech gehad en hoe hebben we van 't jaar het hooi binnengekregen? Met die natte weken? En vader maar zwoegen van de vroege morgen tot de late avond. Nogal een mooi vak tegenwoordig, dat boeren.' 'Maar er wordt door elkaar toch verdiend, Lena.' 'Dat zal best, op zo'n groot bedrijf als het onze. Als het hier niet meer rendabel was, waar dan nog wel? Geef mij dan maar een jongen met een goed salaris en een vrije zaterdag.' Grietje kon haar dochter niet helemaal ongelijk geven. Met toenemende zorg zag ze haar man oud worden en al had ze nu een flinke oudste zoon, die zijn portie werk op het bedrijf aan kon, het zou nog wel enige jaren duren, vooraleer Toon in staat zou zijn het grote bedrijf van zijn vader over te nemen. En dan pas konden Willem en zij gaan denken over een klein huisje met een stukje grond, om het wat rustiger aan te doen. Ze besloot. 'Ik zal het vanavond met vader bepraten.' Willem Keesom zei die avond opnieuw, dat hij geen bezwaar had tegen een radio-monteur. 'Dat kind heeft gelijk. Er zit meer toekomst in dat vak als in het boeren. Zoveel verdienen we er tegenwoordig niet mee.' 'Er zullen toch altijd boeren moeten blijven,' 'We hebben drie zoons, vrouw. Maak jij je over de boerderij maar geen zorgen.' 'En ik heb liever, dat ze met een goed gesitueerde boeren zoon trouwt', hield Grietje koppig vast. 'Probeer jij maar eens die radio-monteur uit haar hoofd te praten.' 'Daar moet jij dan meehelpen, zeun.' 'Zeun kijkt wel uit. Het geluk van z'n dochter is me meer waard dan alle boerenzoons uit de Beemster.' Er ging een week voorbij. Moeder Grietje had haar dochter nog niet toegestaan haar vrijer mee naar de boerderij te nemen. 'Kalmpjes aan, kind, daar praten we nog wel eens over. En wat minder naar Purmerend voorlopig. Je komt nachtrust tekort.' en tot slot enkele bekende en ge liefde mannenkoorwerken o.a. Deep River en 'De Twaalf Rovers'. Het belooft een aantrekkelijk con cert te worden, waarvoor in War menhuizen en wijde omgeving be slist belangstelling zal bestaan. Onder ideale weersomstandigheden werd vorige week woensdag de jaar lijkse Provinciale Fokveedag op het gemeentelijk sportpark gehouden. En evenals vorig jaar is het weer een manifestatie geworden waar mee rundveefokkend Noordholland weer bijzonder veel eer heeft inge legd. Er was veel publieke belang stelling, wij schatten het aantal toeschouwers op ongeveer 4.000, onder Wie veel buitenlanders. De kampioenstitel ging bij de ou dere koeien naar de Ruyter's Adema 15, dochter Emma 4 van de fokker Jb. Ruyter uit Schagen. De kampioenstitel bij de jonge die ren werd toegekend aan Blitsaerd Het was een fantastisch gezicht al deze prachtige dieren op het zon overgoten sportveld en vooral de dochters van Blitsaerd Keimpe had den veel belangstelling. Deze dieren eindigden allemaal op de eerste plaatsen waarbij de dochters van Victoria een eervolle tweede plaats innamen. Bij de achttallen melktwenters ging de IA prijs naar de dochters van Adema 493 van de KI-vereniging Ceres. En bij de individuele keuring in de rubriek melkvaarzen kwamen de dochters van Blitsaerd Keimpe drie keer tot I A. Een mooi succes boekte fokker Moeyes uit Bobeldijk die zich met Pan 59 plaatste in de categorie na tuurlijk dekkende stieren. De deskundige jury bleek te zijn uitgebreid met twee Franse fokkers en dit experiment is uitstekend ge slaagd. De vice-voorzitter van het Franse rundveestamboek de heer Mercier verklaarde na afloop van de fokveedag dat hij in Schoorl had gevonden wat hij in Noordhol land had verwacht. Hij zei hier heel plezierig te hebben gewerkt en veel te hebben geleerd. Het Franse Ministerie van Landbouw pous seert momenteel nogal de Ameri kaanse koeien maar Schoorl 1968 had de heer Mercier er van over tuigd dat men de Amerikaanse koeien in Frankrijk niet nodig heeft. Aan de presentatie van de dieren was extra zorg besteed en een ex tra compliment verdient de KI-ver eniging 'De Vooruitgang' uit Sij - bekarspel die de naambordjes liet dragen door charmante meisjes die uniform waren gekleed. Al met al kunnen de organisatoren weer terugzien op een alleszins ge slaagde dag, terwijl voor de duin wandeling onder leiding van het Staatsbosbeheer, weer veel belang stelling bestond. Per 1 oktober a.s. worden de abonnementsprijzen van 'De Duinstreek' verhoogd tot on derstaande bedragen. Wij zijn door verschillende oorzaken tot dit besluit gekomen. Ten eerste maakten de steeds verder stijgende lonen en prij zen een aanpassing noodza kelijk. In dit verband wijzen wij erop dat de vorige verho ging plaatsvond op 1 oktober 1966, dus twee jaren geleden, Ten tweede merken ook wij de invloed van de televisie- reklame. Grote landelijke ad verteerders spenderen enorme bedragen aan de televisiere- klame ten koste van de dag en nieuwsbladen. Een situatie overigens waar wij alle begrip voor hebben, maar ook een situatie die het noodzakelijk maakt dat het nieuws in een krant betaald wordt door de abonnees. Wij menen zeker te weten dat onze abonnees in Bergen en Schoorl prijs stellen op een zo ruim mogelijke informatie in onze plaats- en streekaangele- genheden en vertrouwen dan ook dat u begrip zult hebben voor deze prijsverhoging. Per 1 okt. a.s. worden de ta rieven dus als volgt Jaar abonnement 8,50 Kwartaal abonnement 2,25 Postabonnees resp. 13,50 en 3,50 Wilt u zoveel mogelijk per bank of giro betalen? Dit is voor ons en voor u de ge makkelijkste weg. Bij voorbaat vriendelijk dank. Drukkerij Volkers en Leegwater Schoorl

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5