Uitgebreid winterprogram „Dorpshuis Bergen" GERRITSEN acktpaai tanaal 50 jaai $atlouiv? Doktersdiensten Kristal met zilver verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Heeft u 'De Duinstreek' ai betaald Gironr. 552867 A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Initiatief van VVV-Bergen aan Zee en Nieuw Bergen Nieuw bebouwingsplan voor Bergen aan Zee PAPIER voor uw stencil- of schrijfmachine kunt u beter rechtstreeks bestellen bij de drukkerij DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER INGEZONDEN MEDEDELINGEN NIEUWS VAN HET DORPSHUIS Natuurreservaten in Polen Lezingen huishoudschool Nationale Reclassering Schoorl Stichting aula openbare begraafplaats Kerkedijk Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Elkshove opende winterseizoen 4 LOTEN IS TROEF beter 4 loten in de hand dan 10 in de lucht 4 dorpshuis-loten kopen is 10,- steunen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 42e JAARGANG nr. 37 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 33 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 16 cent per mm. Contracten speciale tarieven Begin oktober opent het Dorpshuis zijn deuren en gaan de cursussen weer een aanvang nemen. Ieder jaar komen er weer nieuwe aktivi- teiten op het programma voor. Zo vraagt de stichting 'Het Dorpshuis' dat onder enthousiaste leiding staat van directrice mevrouw A. Vliegendthart-Verhoef, dit jaar de aandacht voor: Gymnastiek voor de huisvrouw, een nieuwe cursus voor meisjes van 13-15 jaar, 'Wat onze handen maken', modern jazzballet op eigentijdse muziek en volksdansen voor jongens en meis jes van 11-14 jaar. Evenals andere jaren wordt het pro gramma feestelijk geopend met een tekenwedstrijd voor de jeugd van 6-12 jaar n.l. op 25 september des middags 2 uur in het Dorpshuis. Al le kinderen uit Bergen kunnen hier aan meedoen. Zaterdag 28 septem ber worden de prijswinnaars van de tekenwedstrijd bekend gemaakt in het dorpshuis, terwijl de deel nemers dan een filmmiddag wordt aangeboden. Voor de judolessen o.l.v. de heer J. Kuilman is grote belangstelling. Mochten er enkele klassen volge boekt zijn, dan worden de nieuwe leerlingen op de wachtlijst geplaatst. Inlichtingen hierover, elke maandag en dinsdag van 4-5 uur. Mevr. Jansen en mevr. Sirre geven woensdagsmiddags voor jongens en meisjes van 6 t.e.m. 8 jaar les in handenarbeid van 2 tot 3.15 uur, van 9 t.e.m 12 jaar van 330 tot 5 uur. Zaterdagmiddag voor jongens en meisjes van 6 tot 8 jaar van 1 30 tot 2.45 uur. De lessen beginnen 2 en 5 oktober. Elke maandag van 6-7.30 uur wer ken met hout voor jongens van 10 en 11 jaar, le les 7 oktober, leidster mevr. Jansen. Elke woensdagmiddag van 2-3.30 uur voor jongens en meisjes van 8-12 jaar, les in tekenen, schilderen linosnijden o.l.v. mevr. Mars, le les 2 oktober. Mevr. Sirre geeft woens dagmiddags voor meisjes van 8-12 jaar van 2-3,15 uur les in handwer ken, le les 2 oktober. Onder auspiciën van de ballet school Nel Roos te Amsterdam wordt o.l.v. Lieske Meijer zaterdag middags balletles gegeven, van 3.30 tot 4.30 uur voor meisjes van 6-8 jaar, van 4.30-5.30 uur, voor leerlin gen van 9-10 jaar, meisjes van 11-12 jaar van 5.30-6.30 uur mevr. van Sluis zorgt voor muizkale begelei ding, le les 5 oktober. Klassiek ballet voor meisjes van 13 tot 15 jaar van 5-6 uur elke vrijdag en 16 jaar en ouder van 8-9 uur, voor dames van 9-10 uur. Jazzballet minimum leeftijd 14 jaar elke vrijdag van 7-8 uur. De lessen staan onder leiding van Sonja Vos, eerste lessen 4 oktober. Jongens en meisjes minimum leef tijd 12 jaar kunnen elke vrijdag van 4-5 uur aan Volksdansen deelnemen o.l.v. Sonja Vos, le les 4 oktober. CLUBS VOOR VOLWASSENEN Elke woensdagavond van 7-9 uur werken met allerlei materialen, ook emailleren o.l.v. mevr. Mars, le les 2 okt. Zelf leren fotograferen, ver groten, ontwikkelen, afdrukken en het kiezen van de juiste onderwer pen o.l.v. de heer L. Mars, van 7-9 uur, le les 2 okt. Mevr. Bruël geeft elke donderdagavond van 8-10 uur les in tekenen en schilderen, le les 3 oktober Een speciale cursus wordt er voor de vrouw gegeven, door mevr. J. Sirre en de heren W. Lemaire, J. Vliegendthart en J. M. v. d. Zwan. Op deze cursus worden allerlei be zigheden gedaan waarmee de huis vrouw dagelijks wordt geconfron teerd o.a. bloemschikken, het maken van cadeautjes, nieuwe stijl hand- Ter vermijding van de hoge incassokosten verzoeken wij onze abonnees hun abonne ment vóór 1 okt. te voldoen per giro of bank. Jaarabonnement 8,50 Kwartaalabonnement 2,25 Postabonnees kwartaal 3,50 Postabonnees jaar 13,50 De postabonnees verzoeken wij vriendelijk in verband met de hoge incassokosten 1,-) te willen gireren. Het jaarabonnement loopt v.a. 1 oktober. t.n.v. fa. Volkers Leegwater te Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank werken enz., elke donderdagavond van 8-10 uur le les 3 okt. Elke donderdagmiddag van 2-4 uur is er naaispreekuur waar mevrouw v. d. Wijk als adviseuse optreedt. Wanneer de rijgdraden in het kle dingstuk zijn aangebracht, geeft zij advies en helpt met passen, iedere vrijdagmiddag van 3-4 uur is er gymnastiek voor de huisvrouw, o.l.v. Sonja Vos, eerste les 4 okt. TALENCLUBS Mevr. Winder geeft Engelse les. Maandag van 7,30-8.30 uur (begin ners) 8,30-9.30 uur (gevorderden, donderdags van 7.30-8.30 uur (gevor derden). Het ligt in de bedoeling van de stichting dit jaar weer een cursus Duits te geven. De voorbereidingen zijn nog niet allen gereed. Wel deelt het bestuur mede, dat er evenals het vorige jaar een cursus voor begin ners en twee cursussen voor ge vorderden zullen worden gehouden waarschijnlijk op dinsdag- en woensdagavond. Les in het Frans wordt gegeven door mej. Koert en wel op woens dag van 7-8 uur voor gevorderden, 8-8.30 uur (conversatie) 8.30-9.30 uur (gevorderden) en 9.30-10.30 uur voor beginners. Mevr. van der Hoogen geeft Itali aanse les op dinsdag van 7.30-8.30 uur voor gevorderden en van 8.30- 9.30 uur voor beginners. De eerste lessen beginnen op dinsdag 1 okt. woensdag 2 okt., donderdag 3 okt. en maandag 7 okt. Elke maandag houdt de directrice spreekuur van 4-5 uur, de eerste twee maandagen van de maand 's avonds van 8-9 uur. Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek Het huis aan de Jan Oldenburglaan 28 heet 'Les Meuniers' (de Molenaars) waar mee bedoeld wordt, dat in dit huis de familie Molenaar woont, waarin ze vijf endertig jaar geleden hun intrek namen. Daarvoor woonden ze aan de Doorntjes (huize Meta) dat ze in het jaar 1918 koch ten van Adam Vrasdonk. De heer J. Mo lenaar komt oorspronkelijk uit Uitgeest, waar zijn vader een brandstoffenhandel en rietdekkersbedrijf exploiteerde een vak, dat in de grijze oudheid reeds door de Molenaars van vader op zoon ging en de Molenaars stempelden tot de bekwaamste rietdekkers in ons land. Dat bleek trouwens ook wel in het jaar 1900, toen de vader van Jan de vererende opdracht kreeg op de Hollandse stand van de Wereldtentoonstel ling te Parijs een Zaanse molen met riet te bekleden. NAAR BERGEN Om zijn eigen weg in het leven te vinden en niet thuis in de zaak te blijven, besloot Jan Molenaar het elders te zoeken en ver huisde naar de Heerlijkheid Bergen, waar hij bij Heert Roobeek, bijgenaamd 'Ons lieve Heertje', in de kost kwam, aan de Hoopweg naast het spekhok, dat was op 3 maart 1918. Van de bouwondernemer, de heer Kloots, die aan de Kerkelaan woonde op huize 'Dennenheuvel' een grote aannemer, die vele huizen en straten in het dorp liet bouwen kreeg de jonge rietdekker zijn eerste karwei en legde hij over het pension 't Hoekje' aan het Hertenkamp, dat ver bouwd werd als school voor het onderwijs, zijn eerste rieten dak. !n het begin was het voor de jeugdige riet dekker moeilijk in contact te komen met de Bergenaren, die in dat prachtige dorp, in hun ivoren torens leefden. Zijn kostbaas Heert Roobeek, maakte hem zo nu en dan wel eens wegwijs in het dorp van besloten heid. Op 9 oktober van datzelfde jaar dat hij Bergen verkende, waagde hij de grote stap, trouwde te Heemskerk waar zijn meisje woonde en betrok met zijn jonge bruid huize 'Meta' aan de Doorntjes. Langzamerhand raakte hij ingeburgerd en kreeg door de gestadige groei van Bergen zoveel werk dat hij dagen maakte van des morgens vier tot des avonds acht uur. Er is een jaar geweest dat hij drieendertig land huizen of boerderijen met een warm stro dak toedekte. VERHUSD hi het jaar 1933 nam de Bergense firma Molenaar, de poulierszaak van Jaap Kokkes over, verliet 'De Doorntjes' en vestigde zich aan de Jan Oldenburglaan, waar hij achter zijn woning in het bos, kippen en kalkoenen hield. De kalkoenen waren lastig die liepen vaak weg soms helemaal naar de Kerkedijk, zodat men maar besloot die vrijbuiters van de hand te doen. Met het voorbijgaan der jaren kwam er meer leven in het gezin Molenaar. Vier zoons zagen het levenslicht, waarvan er twee het rietdekkersvak trouw bleven (Cor en Nico), Joop werd boekhouder en Jan directeur van de Amro-bank te Oosterhout. Negen oktober a.s. viert het echtpaar Mo lenaar zijn gouden jubileum. De bruid is vijfenzeventig jaar, de bruidegom achten zeventig. In de gezellige woonkamer aan de Jan Oldenburglaan vertelt de bruidegom met veel enthousiasme over het werk dat hij verrichtte. Als men hem zou vragen ergens een rieten dak te leggen dan is hij nog best in staat dit karwei uit te voeren. Veertig jaar is hij al lid van de sociëteit 'De Oude Prins' avonden die hij niet licht overslaat. Mevrouw Molenaar is bezig een boeket goudsbloemen tot een prachtig oranje kleurig kussen te verwerken. Rustig en ge zellig is het in huize 'Les Meuniers', het is alsof er een sfeer van stille tevredenheid hangt in de woonkamer, die haar goedkeu ring uitspreekt over de afgelegde gouden huwelijksdag. Wij wensen het bruispaar nog vele gelukkige jaren. JAN TIMMER De VVV te Bergen aan Zee heeft in samenwerking met de vorig jaar op gerichte en thans ca. 1200 leden tel lende vereniging 'Nieuw Bergen' bij de gemeenteraad van Bergen een nieuw schetsplan ingediend voor de toekomstige bebouwing van de bad plaats; zij zou dit plan willen zien uitgevoerd in de plaats van het Prima 80-gr. houtvrij hagelwit cyclostylepapier per pak a 500 vel Kwarto (21,5 x 27,5 cm) 4,65 Din A4 (21 x 29,7 cm) 4,85 Folio (21,5 x 34 cm) 5,55 Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon (02209) 268 en 223 (buiten verantwoording van de red.) Geachte redaktie, Naar aanleiding van een opmerking door een 'aandachtige lezer' ge maakt in het nummer van de Duin streek van de vorige week, wil ik het volgende gaarne onder uw aan dacht brengen Het telefoongesprek dat uw verslag gever met mij had over het afgelo pen seizoen en dat voor een deel is uitgekristalliseerd (hoewel ik niet wist dat dat zou gebeuren) in een artikeltje met als titel 'het zomer seizoen 1968' is vermoedelijk door een storing op de telefoonlijn niet vlekkeloos doorgekomen. Ik heb n.l. niet gezegd dat de be zetting c.q. aantal gasten in 1968 100 procent minder was dan in 1965, maar dat voor wat betreft de logies verstrekkende sector de extra vraag sinds 1965 geheel is weggevallen. Met extra vraag, ook wel genoemd 'overvraag', wordt be doeld het aantal gasten dat plaats zoekt maar geen plaats meer kan krijgen. Ik hoop dat deze uiteenzetting kan bijdragen tot de duidelijkheid. Bij voorbaat dankend voor de plaatsing. H. J. Meedendorp Zondagmiddag 22 september 1968, plm. 16.00 uur De tijd van kastanjes rapen en uit de boom mikken is weer aangebro ken. Van harte gegund en het is enig voor de jongens en meisjes. Maar waarom dit nu juist gedaan bij het hek van de begraafplaats, binnen op de begraafplaats zelf en dan zo'n bende te maken Ondergetekende zou juist weer naar huis gaan van 't kerkhof af (toen ik kwam was er niemand) en zei tegen een meisje van plm. 12 jaar met een paar jongere kinderen: 'Kinde ren moet dit nu juist op het kerk hof gebeuren?' Ze zeiden niets, schrokken en weg waren ze. Toch blijkbaar zeer be wust iets gedaan te hebben wat niet op zijn plaats was. J. Heringa Veel nieuws deze week over ons Dorpshuis kunnen wij u niet ver strekken, om de volgende redenen niet. In de laatste aflevering van de Duinstreek, heeft u allen kunnen kennis nemen van een hoeveelheid bijzonderheden hierover. Het zou m.i. afbreuk doen aan de bijzonder goede weergave welke de redactie aan de lezers voorschotelde. Bovendien verschijnt over 14 dagen een extra editie van de Duinstreek, welke huis aan huis zal worden be zorgd (gratis) met als onderwerp enkel en alleen 'Ons Dorpshuis' en alles wat er mee samenhangt. Die aflevering verschijnt in kleur en de copy hiervoor werd door de inwoners van onze gemeente zelf verstrekt. Ouderen en jongeren van alle gezindten en verenigingen ge ven in die krant hun meningen over het toekomstige Dorpshuis. Tot slqt, geef ons ook uw steun en koop loten tijdens de huis-aan-huis aktie op zaterdag 19 oktober a.s. Over dit onderwerp zal Dr. J. M. Lode wij ks, bioloog te Den Haag spreken in het Verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk te Ber gen (Dr. van Peltlaan). Met prachti ge kleurenfilms zal de spreker zijn onderwerp illustreren. De lezing vindt plaats in het kader van de culturele avonden, zoals die door de KJVO-Ando worden georga niseerd. Deze avond wordt belegd in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) afdeling Bergen. In het voorjaar zal opnieuw een gemeenschappelijke avond worden georganiseerd. Kaarten zijn verkrijgbaar in De Haans Boekhandel en wel van 30 september tot en met 5 oktober. vorig jaar ingediende plan van het B.O.B. te Den Haag, waartegen zo wel in Bergen (binnen) als in de badplaats veel verzet is gerezen vooral vanwege de erin geprojec teerde hoogbouw in het centrum. Het nieuwe plan ontworpen door de Amsterdamse architect S. Klip huis, dat ter kennisneming werd toegezonden aan de VVV Bergen, de BEM (Bouw Exploitatie Maat schappij, die de meeste grond in bezit heeft) en de Bond Heemschut, heeft de grote verdienste, dat het het karakter en de sfeer van de bad plaats uniek aan onze Noordzee kust handhaaft en de mogelijk heid biedt tot een harmonieuze op bouw van een permanente bevolking. Het kan zonder bezwaar partiëel worden uitgevoerd. Een andere ver dienste is, dat het ook een schets plan inhoudt voor het noordelijk gedeelte van de badplaats, nu nog maagdelijke duinen; zulks in tegen stelling met het B.O.B.-plan. Met zijn overwegende laagbouw in het centrum geeft dit plan een betere aanpassing aan de bestaande be bouwing. Door gebruik te maken van het geaccidenteerde gebied wordt het uitzicht op de vrije na tuur gewaarborgd. De hoogbouw, flatgebouwen van 3 en 4 woonlagen, een motel en verschillende hotels van 10 bouwlagen is zoveel mogelijk rond het centrum gegroepeerd. Er is ruimte voor groenvoorziening, voor een gezelligheidscentrum met winkeltjes en cafeetjes, een recre atieoord met speelvijver, speelter rein, een zoutwaterzwembad met ligweide, een nieuwe strandafgang met winkeltjes en cafeetjes aan het noordeinde van de boulevard en voor een bejaardenhuis en andere sociale gebouwen. Het plan voorziet in de bouw van 512 woningen; ver deeld in 90 bungalows, 30 vrijstaan de en 70 gekoppelde woningen; 113 woningen type 'splitlevel', 4 atelier- en 5 bejaardenwoningen en 176 flat- Aanstaande donderdag 26 september houdt de heer J. Bakker hoofdasis- tent van de Rijks tuinbouwvoorlieh- tingsdienst in Hoorn voor de leden van de afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in de Huishoudschool aan de Loudelsweg een lezing over 'Lelies in kamer en tuin', aanvang 8 uur. woningen in 11 flatgebouwen; het bejaardencentrum telt 16 wonin gen. Bij het dorpshuis is de bouw van een theater mogelijk; voorts een kleuter- en lagere school en gebou wen voor openbare diensten. Er zijn in het plan ruim 1000 nieuwe par keerplaatsen gecreëerd; men denkt aan éénrichtingsverkeer; voor voet gangers en wielrijders zijn wegen- derdoorgangen geprojecteerd. Het plan werd in Bergen alge meen met instemming begroet. VOOR BERGEN: J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen Als de septembermaand ten einde spoedt, komt de jaarlijkse in zameling voor de nationale reclassering onze aandacht vragen. Ook dit jaar hebben we in Schoorl en Groet veel dames bereid gevonden om voor dit bijzonder waardevolle werk een middag of een ochtend vrij te maken. Als ze bij u aanbellen in de week van 28 september - 5 oktober, steunt u dan het landelijke reclasseringswerk met een gift in hun bussen. De plaatselijke commissie voor de Nationale Reclassering te Schoorl Nadat de onlangs ondernomen po gingen om tot de stichting van een aula te geraken vanwege de grote financiële consequenties moesten worden gestaakt, heeft B. en W. een oplossing gezocht in de rich ting van een door het bedrijf ge meentewerken in eigen beheer te ontwerpen aula, die door eenvoudi ger opzet en dientegevolge lagere bouwkosten wel zou kunnen wor den gerealiseerd. Het bij de raadstukken ter inzake gelegde plan voor de stichting van een aula omvat een zaal voor 70 a 80 personen met entree en afsluit bare opbaarruimte, een wachtruim te voor de dragers, een vertrek voor geestelijken, een berging, toiletten, een terras en een rijwielstalling. Het gebouw wordt met een kap, met pannen bedekt en voorzien van een met olie gestookte centrale ver warmingsinstallatie. In het blijkens de eveneens ter in zage gelegde kostenbegroting voor de stichting nodig geachte bedrag ad 115.250,- is tevens begrepen een bedrag van 8.500,- voor in richtingskosten, 9.000,- voor het bouwrijp maken van het terrein en de aanleg van een verharding wel ke mede kan dienen voor het par keren van auto's van bezoekers en tenslotte een bedrag van f 7.500,- voor de bouw van een vrijstaand aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd dienstgebouwtje ter compensatie van de in het af te breken bestaan de baarhuisje aanwezige bergruimte e.a. Hoewel het college heeft moeten constateren, dat voor de aan deze investering verbonden kapitaals- lasten op de begroting voor de dienst 1968 onvoldoende ruimte be schikbaar is, meent zij dat het voor nemen om tot de stichting van een aula te komen thans dient te wor den vastgelegd en doet zij het voor stel op de a.s. raadsvergadering, van vrijdag 27 september te beslui ten tot de stichting van een aula op de openbare begraafplaats aan de Kerkedijk overeenkomstig het daar toe ontworpen plan. De Commissie van Tijdsbesteding 'Elkshove' opende in de grote zaal van het bejaardencentrum het win terseizoen met een populaire zang avond, die gegeven werd door Ber gens brandweermannenkoor o.l.v. Corry Moree-Dol, met medewerking van Mej. Goutje Kanbier, die op prettige wijze en een uitstekende voordracht een reeks internationale volksliederen zong, waarmee ze veel succes öogsttte. Er was voor deze eerste ontspan ningsavond grote belangstelling bij de bewoners en vrienden van dit bejaardencentrum en de vlotte wij ze van interpretatie waarmede dit populair programma gebracht werd, plus de spankelende improviseren de pianobegeleiding van Corry Mo- ree, bracht vrolijkheid in de zaal, waarvoor koor en soliste aan het einde van de avond een spontaan applaus ontvingen en 't bestuurslid van Bejaardenzorg, mevr. T. van Kampen-Bosma alle medewerkenden nog eens extra bedankte en ge schenken uitreikte.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1