weekblad <m> Dam po dl e o m w e Nieuw pand wordt visitekaartje voor Schoorl ^/H-odaskciv door firma Koorn NIEUWS VAN HET DORPSHUIS oktobaz ^^czpskuisia^ Eind oktober opening zaak fam. Hoogvorst ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder WIJ LAZEN in de Duinstreek van 8 oktober 1937 N.O.V.I.B.-nieuws I CATECHESE Heropening café 'De Band' UITSLAG VERLOTING v.v. 'SCHOORL' Hengelsportvereniging 'Vislust' Wat steekt er 'Achter het Nieuws' Duintreffers-nieuws Schaakvereniging 'Bergen' begon winterseizoen Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen door Maartje Zeldenrijk TWEEDE BLAD DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 DE DUINSTREEK De heer Hoogvorst begon in de cri sisjaren als bijbaantje in de avond uren fietsen te repareren. Dat was wel nodig want in die jaren ver diende hij ruim 16,per week en een extraatje was uiteraard wel kom. Later bleek dat de heer Hoog vorst door toenemende drukte, zijn bijbetrekking tot hoofdbetrekking kon transformeren. Hij zegde de steenfabriek vaorwel en begon zich geheel op reparatie en verkoop van rijwielen toe te leggen. Er kwam een winkel, er werden meer bij-artikelen verkocht en enige jaren, toen de zoon al in het bedrijf werkzaam was, diende de zaak te worden uitgebreid. In eerste instantie vatte men het plan op om een nieuwe zaak te si tueren tussen de twee huizen aan de overkant van de Laanweg. Vader en moeder Hoogvorst zouden dan in het ene huis kunnen, de zoon met zijn gezin in het andere. Er werden tekeningen gemaakt die door de welstandscommissie werden goedgekeurd. Maar het liep allemaal anders want de planologische dienst stond niet toe dat aan die kant van de Laanweg winkelbebouwing tot stand kwam. De familie Hoogvorst werd toen aangeraden het oude hius tegen de grond te gooien en een geheel nieuw pand op dezelfde plek te realiseren. Wel kreeg men toestemming om achter de bovenvermelde twee pan den een opslagplaats te bouwen die nu inmiddels practisch is voltooid. De nieuwe zaak die naar men hoopt eind oktober te kunnen openen mag met recht een visitekaartje voor de gemeente worden genoemd. Het gehele pand ademt een geest van licht en ruimte uit wat vooral wordt veroorzaakt door het grote glasoppervlak. De enorme winkel ruimte die in een omgekeerde L- vorm aan de oost- en zuidzijde is gesitueerd kan talrijke artikelen herbergen die op een overzichtelijke manier kunnen worden geëtaleerd. Het is overigens niet de bedoeling dat men doorgaat met het slechts verkopen van fietsen en brommers maar dat ook andere artikelen zul len worden verkocht. Men dacht BIJ VERKOUDHEDEN dat mevrouw van Fridagh, de echt genote van burgemeester, aan de ingezetenen verzocht gelden ter beschikking te stellen voor de aanschaf van een uitzetje voor kinderen die in die periode bij een behoeftig gezin zouden wor den geboren. Dit met het oog op de te verwachte blijde gebeurte nis in het prinselijk gezin (geb. prinses Beatrix); dat het aspirantenelftal van SVV met 11-0 van Uitgeest had gewon nen; dat het bruinbrood bij F. de Beurs in Bergen 15 cent kostte. hierbij aan huishoudelijke artikelen en aan sleeën en schaatsen. Het pand dat van een plat dak wordt voorzien bevat verder een dagverblijf, enkele toiletten en een ruime werkplaats. Men zal hierin de werkbanken niet op de conventione le manier tegen de muur plaatsen maar in het midden. Men denkt hiermee een meer rationele manier van werken te kunnen tewerkstel- ligen. Men denkt er overigens niet aan om b.v. een benzinestation en/of een autoreparatie-inrichting bij de zaak te trekken want de beide Hoog- vorsten blijven de tweewielers trouw. Men verkoopt fietsen, bromfietsen en accessoires van alle bekende merken zoals Gazelle, Fongers, Phoenix, Germaan, Locomotief, Sparta en D.K.W. In een dorp als Schoorl kan men zich nu eenmaal niet op één be paald merk concentreren zoals dit in een stad wel kan. Maar hoe dan ook, Schoorl krijgt op de splitsing Voorweg-Laanweg waar het verkeer uit alle richtingen voorbij suist, weel een representatieve zaak erbij. De actieve familie Hoogvorst die echt wel de nodige kopzorgen zal hebben gehad voordat zij de aannemer Vis ser de bouwopdracht kon verstrek ken, wensen wij bij voorbaat veel succes toe. Evenals vorige jaren zijn in deze weken de voorbereidingen voor de jaarlijkse NOVIB-inzameling al weer aan de gang. Voor degenen die de initialen hier boven niet (meer) kennen willen we graag een kleine toelichting geven. NOVIB betekent: Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bij stand. Deze organisatie bestaat al meer dan tien jaar. Er zijn ruim 80 verenigin gen en bonden e.d. in gebundeld. Daaronder zijn bv. de drie grote vakcentrales, de grote werkgevers- en middenstandsbonden, de ver schillende politieke organisaties, al lerlei liefdadige - en hulp - verle nende instanties van kerkelijke en onkerkelijke richtingen, vele jeugd- en studentenverenigingen enz. Er is misschien niemand in ons dorp te vinden die niet lid is van één of meer der samenwerkende organisa ties. Ook in Schoorl bestaat een comité waarin vijftien verenigingen verte genwoordigd zijn. Dit comité be staat al langer dan 10 jaar. Hoe kan dat? Dat hoort u volgende week. Alleen nog dit verzoek: We hebben voor een inzameling natuurlijk col lectanten nodig. Mogen wij op uw hulp rekenen NOVIB-comité Schoorl W. KOEMAN (voorz.) N. KAAG (penn.) C. MUL (secr.) Ds, W. Ph. E. van Kooten hoopt bin nenkort met de catechisatie te be ginnen. Ieder die daarvoor belang stelling heeft wordt van harte uit genodigd op maandagavond 14 ok tober 's avonds om half acht in de consistorie achter de kerk in Schoorl aanwezig te zijn. Ook belijdenis catechisanten ,zijn van harte wel kom. Zoals u zich nog wel zult herinne ren is het afgelopen voorjaar en wel op 27 mei, het café 'De Band' te Schoorldam grotendeels door brand verwoest. De schade die de vlam men hebben veroorzaakt was niet zo erg als de ravage die hitte en rook hadden aangericht. Vooral het meu bilair en de ruimten moesten het door deze twee oorzaken ontgelden. Met bekwame spoed is aannemer Visser uit Koedijk aan het werk ge gaan om het gehele pand weer in zijn oude glorie te herstellen en vorige week vrijdag vond dan de heropening plaats. Dit gebeurde niet door de eigenaar van de zaak, de heer Jonk, noch door een burge meester, wethouder of raadslid. De deur werd n.l. ontsloten door een politieman uit Warmenhuizen. Een origineel idee om een politie man die toch meestal er voor zorgt dat een café wordt gesloten, de zaak nu eens te laten heropenen. Zoals gebruikelijk bij de ingebruik neming van een verbouwde of nieu we zaak, ook hier weer een grote publieke belangstelling, veel bloe men, cadeaux en goede wensen. Overigens is de zaak in zijn oor spronkelijke stijl weer opgebouwd, alleen is de muur die het café en de zaal voorheen scheidde, nu vervan gen door een houten schuifwand. Aannemer Visser fungeerde als hoofdaannemer, schilder Ofman fleurde de zaak op, Co Hartog uit Alkmaar zorgde voor het elektrische werk en meubilering en stoffering werden geleverd door Vendor uit Heemstede. We wensen de heer Jonk en de zij nen veel succes toe. Prijsno. Lotno. Prijsno. Lotno. 28 1890 16 2020 27 2616 31 2739 5 2387 19 927 25 897 22 1814 1 2598 18 2866 17 756 30 2552 14 604 15 887 34 2215 12 1886 4 1540 26 748 9 2533 8 699 21 2504 11 1133 29 1085 24 904 7 3105 10 1195 33 920 3 1385 20 2664 6 1913 13 1433 35 1678 32 1478 2 781 23 2092 De eerste vier prijzen gingen naar de volgende plaatsen le. Suurhuisterveen 2e. IJmuiden 3e. Amsterdam 4e. Groet De prijzen kunnen afgehaald wor den bij: K. Vissers, Houtendijk 6, Camperduin, telefoon 990 De grote aktie is nu ingeluid. Overal in de gemeente kunt u opvallende aankondigingen aantreffen met de vermelding 19 oktober Dorpshuisdag Verder ziet men borden waarop is bekend gemaakt het optreden van de Erika-kapel op de Beierse avond welke ter gelegenheid van de trek king van de loterjj t.b.v. het Dorps huis in de sporthal/toeristenkerk is georganiseerd. De toegang tot deze avond is gratis. Bovendien verschijnt over enige da gen een extra Duinstreek, een eigen editie van het dorpshuis-comité. In deze krant zult u naast informatie over het toekomstige Dorpshuis, eni ge reakties kunnen aantreffen van verschillende inwoners, besturen en verenigingen en woordvoerders van de politieke groeperingen en de kin deren met een eigen mening over ons Dorpshuis. En na het verschijnen van deze extra editie volgt dan, als klap op de vuurpijl, de grote aktie welke op 19 oktober gaat plaatsvin den, de liuis-aan-huis-verkoop. Deze aktie zal met de nodige tam tam gepaard gaan. Naast de verenigingen welke vrij willig de verkoop aan de deur voor rekening zullen nemen, zal door de Jeugddrumband en het fanfarecorps De Vriendschap' belangeloos wor den medegewerkt. De Vrijwillige brandweer en vele vrijwilligers zul len op de 19e oktober met inzet van alle kracht trachten deze aktie tot een succes te maken. Maar deze ak tie slaagt alleen dan als u mede werkt door het kopen van de loten. De loterij-commissie Vrijdagavond werd in 'De Rusten de Jager' een modeshow georgani seerd voor de drie vrouwenvere nigingen, nl. het Kath. Vrouwen gilde, de Hervormde Vrouwen groep en de afdeling der Platte landsvrouwen. Organisator was de heer J. Koorn, die in samenwerking met de Setter- lainefabrieken de dames de laatste snufjes toonde op het gebied van de damesmode. Men had in het midden van de zaal een plankier aangebracht en de da mes hadden een plaats gevonden aan weerszijden hiervan. De manne quins die de kleding showden wa ren de dames Bronkhorst, Oostinga, Van Loo, Peters, Kooge, Slot en de jongedames Vincenta Besteman en Gerda de Wit. Eerst werden japonnen getoond en verschillende combinaties van rok ken en pullovers. Een voor een schrijden de dames het platform op en showden de verschillende creaties als volleerde mannequins. In de pauze werden enkele medede lingen gedaan en werd koffie en cake genuttigd. Aan de show was een gratis loterij verbonden en de eerste drie prijzen hiervan gingen naar mevrouw Sevenhuysen die een japon ter waarde van 80,- kreeg, mevrouw Dapper mocht een vest ter waarde van veertig gulden in ont vangst nemen en mevrouw Nooyer kreeg de derde prijs die bestond uit een pullover ter waarde van dertig gulden. Na de pauze was de beurt aan de nachtkleding, foundations, dusters en dergelijke. Omlijst door passen de muziek door de heer Ben v. d. Boogert uit Castricum en van com mentaar voorzien door de hr Groe- newegen van de Setterlainefabrie- ken werden met veel charme de modellen van Pastunette en van De leden van de h.s.v. 'Vislust' hiel den zondag j.l. weer een viswedstrijd die ditmaal in de Hargervaart werd gehouden. Er namen 13 leden aan deel, die samen 130 baarsen vingen. De winnaar werd Jo de Leeuw met 219,2 cm. 1 Jo de Leeuw 219,2 2 J. Barf 186,4 3 P, Bruggeman 181,8 4 G. Smit 176,7 5 A. v. Rijn 174,9 6 P. Kaandorp 169,8 7 P. Pastoor 169,3 8 J. Stolk 144,5 9 M. Ens 135,3 10 D. Jacobs 104,7 Zondag 27 oktober wordt nog een vrije viswedstrijd gehouden, waar aan iedereen mee kan doen. Er wordt dan gevist in 't Veld en het vertrek is 's morgens 7 uur vanaf de brug te Schoorldam. Lovable en nachtkleding uit binnen- en buitenland. De show werd besloten met een ta bleau de la troupe van alle manne quins waarbij de heer Koorn op een originele manier dank bracht voor de aandacht waarmee dé dames de show hadden gevolgd. Mevrouw Slagman voerde het woord namens de drie verenigingen en complimenteerde de heer Koorn die kan terugzien op een alleszins ge slaagde avond. Mej. Gerie de Hart en kapster Greet Laan kregen een attentie en ook de mannequins mochten naast een boe ket bloemen een attentie in ont vangst nemen. Rest nog te vermel den dat de fa. Voorbergh met schoeisel ter beschikking had ge steld. Met deze show heeft de onderne mende heer Koorn bewezen dat het voor de Schoorlse dames niet nodig is dat zij voor hun kleding naar Alkmaar gaan, maar dat zij in hun woonplaats hiervoor ook terecht kunnen. En persoonlijk moet het ons van het hart dat wij met veel genoegen naar de dames hebben gekeken. Het oog van de man wil tenslotte ook wat nietwaar en wij vonden de dames die de kleding showden, aantrekke lijker dan de doorsnee beroeps-man nequins die over het algemeen nou niet direct overlopen van natuurlij ke schoonheid. Wanneer u 's avonds voor uw beeld buis zit en de actuele rubriek 'Ach ter het Nieuws' staat aan, dan zou misschien de vraag kunnen zijn: Wat zit daar nou achter? Achter uw beeldscherm zitten na tuurlijk allerlei draden, weerstand- jes en zomeer. Als u in gedachten wat verder wilt gaan, denkt u mis schien aan de zendmast, de appara tuur die daar staat opgesteld. Meer naar de menselijke kant kunt u denken aan de documentatie-af- deling, die voor de eerst-nodige in formatie zorgt aan de man die de rubriek 'Achter het Nieuws' de lei ding heeft. Welnu, Herman Wigbold komt a.s. vrijdag 11 oktober naar Schoorl om te vertellen over zijn rubriek 'Achter het Nieuws'. We willen u dus die avond van achter uw t.v. weghalen. Maar het is dan ook wel de moeite waard! Tot ziens, leden en belang stellenden in de zaal van 'De Vier sprong', Heereweg hoek Laanweg te Schoorl. (zie verder advertientie). Zaterdag j.l. is de tafeltenniscompe- titie van de afdeling N.H.N.K. van start gegaan. Voor de Schoorlse ta feltennisvereniging 'Duintreffers' is deze start niet onverdienstelijk ge weest. De uitslagen waren als volgt Heren 3e klas a: Spoetnik I - Duintreffers I 4-6 Heren 4e klas a Spoetnik II - Duintrffers II 3-7 Junioren: Dames Hoofdklasse: Duintreffers I - St. Victor I 9-1 Dames rayon Alkmaar: Duintreffers II - Spirit IV 0-10 Jongens rayon Alkmaar: Duintreffers I - DSS II 7-3 Programma zaterdag 12 oktober Heren 3e klas a: Duintreffers I - Reactie V, 7 uur Heren 4e klas a: Duintreffers II - Blitz I, 7 uur Junioren, dames hoofdklasse: Spoetnik I - Duintreffers I, 3 uur Dames rayon Alkmaar: Flamingo's I - Duintreffers II, 3 uur Jongens rayon Alkmaar: Blitz I - Duintreffers I, 3 uur Na een korte algemene vergadeirng is de schaakclub 'Bergen' haar win terseizoen begonnen. Belangrijkste punt van de vergade ring was de vraag op welke wijze de wintercompetitie gespeeld moet worden. Besloten werd in 2 groe pen te spelen n.l. een voor de seni oren en een jeugdgroep. Om de ge zelligheidsschakers tegemoet te ko men zal er na elke twee ronden van de competitie enn 'vrije avond' zijn, waar men vrij kan spelen. Na de vergadering konden de lief hebbers van dit edele spel zich naar hartelust uitleven op de vierenzestig velden van het schaakbord. Opval lend was de gezellige en frisse sfeer die in café-restaurant 'Vermeulen' heerstte. Voortaan zal daar iedere donderdagavond vanaf acht uur ge speeld worden. Belangstellenden die het schaken willen leren, en hun kennis daarvan willen opfrissen of uitbreiden kun nen op donderdagsavond een bezoek brengen aan restaurant 'Vermeulen' Breelaan 33. aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Ze dacht enige tijd na. 'Ik zal jou ook wat vertellen.over m'n vroegere vriendin. Ik noem geen namen. Laten we haar Annie noemen. Ze is net als ik: een boerendochter. Ze leert tijdens dansen een aardige jongen kennen, knap, vlot en zo. Maar hij werkt in de stad, in Purmerend bedoel ik. Als radio monteur in een winkel. En t.v.'s. Een vakman. Bovendien zo ongeveer chef, verdient goed. Ze gingen van elkaar houden. Heel veel zelfs. Maar bij haar thuis kwamen ze er achter en verboden het, omdat hij geen boerenzoon was. Annie wilde de jongen desondanks niet opgeven, maar kon geen mogelijkheden vinden om met hem te trouwen. Tenslotte stelde ze de jongen voor er samen vandoor te gaan. Ze zweeg, terwijl ze opeens een idee kreeg. Giep was haar niet in de rede gevallen. Hij keek alleen maar voor zich uit naar het water van de ringvaart. Af en toe kwam er een vis naar boven om lucht te happen. In het riet zwommen een paar waterhoentjes, zenuwachtig en met wonderlijke wendingen. Hoog in de lucht klapwiekte een vogel. 'Giep?' 'Ja'? 'Stel je eens in zijn plaats. Je hebt ook zoiets meegemaakt, al ben jij dan wel boerenzoon. Maar gestel eensjij bent die radiomonteur. Je houdt van dat meisje en dat meisje van jou. Het meisje is ten einde raad, hoewel de jongen haar adviseert geduld te hebben. Tenslotte meent het meisje een oplossing ge vonden te hebben. Annie rijdt naar hem toe Ze zegt: We gaan er samen vandoor en zorgen ervoor, dat we moeten trouwen. Begrijp je? Zodoende stellen we mijn ouders zegt Annie voor een voldongen feit en zullen ze geen toestemming weige ren. Wat zou jij in dit geval doen?' Giep keek haar van terzijde aan. Hij zag de kleur op Lena's gezicht. Zenuwachtig zocht ze in haar tasje naar een sigaret. Hij gaf haar vuur, waarna hij met zijn aansteker speelde. 'Je hebt al teveel gezegd, Lena.' Ze keek hem geschrokken aan. 'Wat bedoel je?' 'Ik kan nu wel raden, wat het antwoord van de jongen was. Hij zei natuurlijk nee. Als het een fatsoenlijke jongen was. Het is, of Maria naast me zit. Op dit eigenste ogenblik.' Hij lachte breeduit. 'Het lijkt wel, of je het slot van mijn geschiedenis raadt. Maria kwam met eenzelfde plan. Een oom en een tante van haar in Brabant wilde me wel hebben. Om te komen werken. Er was zelfs een klein huisje. Maria stelde voor er samen vandoor te gaan. En samen er voor te zorgen, dat we moesten trouwen. Als er een verzoening had plaats gevonden, zouden we terugkeren. Anders bleven we in Brabant.' 'En je zei: nee.' 'Natuurlijk zei ik: ik denk er niet aan. Afgezien nog van het kardinale feit, dat daarmee het geloofsprobleem niet opgelost zou zijn. Vroeg of laat zouden daardoor toch moeilijkheden ontstaan. Ook daarom wilde ik niet.' 'En als dat geloofsprobleem nu niet had bestaan?' 'Dan had ik het evenmin gedaan, ik ben heus niet beter als een ander, maar zoiets vind ik zo minderwaardig. Dat zal die jongen van Annie ook wel zo ongeveer gezegd hebben. Ik meen aan, dat Annie tenslotte nijdig werd en het uitmaakte.' 'Het is, of je er bij was.' 'Ik deed net zo. In dit geval, werden we beiden kwaad. Ze gooide me zowat de auto uit.' 'Ik deed het werkelijk', flapte Lena er uit. Gelijk hield ze haar hand voor de mond en keek verschrikt naar de jongen. Giep lachte. 'Het hindert niet, Lena. Ik begreep al lang, dat jij dat meisje was. Maak je geen zorgen, ik zal het vast niet doorvertellen. Zo ben ik niet. Neem me niet kwalijk, al smeet jij die jongen uit de wagenik heb respect voor hem. Er blijkt in ieder geval uit, dat jouw geld niet in staat was hem te doen bezwijken voor jouw voorstel.' Ze rookte zenuwachtig. 'Moeder vond het niet goed. Moeder is verschrikkelijk standsbewust. Vader nieta Vader is in vele opzichten erg gemakkelijk. Maar moeder wil, dat ik met een boerenzoon van m'n eigen stand trouw.' Hij knikte. 'En dat doe je natuurlijk. Al houd je diep in je hart nog van die monteur.' Jullie.jullie zijn allemaal mannen zonder ruggegraat. Jaap, en jij eveneens. Waarom vecht een man niet voor zijn geluk? Waarom deed jij het niet voor jezelf en die Maria? Gisteravond had jij het over de riddertijd. Toen bestonden er tenminste nog kerels, die wat risico wilden nemen. Maar tegen woordig. allemaal slappelingen.' De jongen greep haar plotseling beet. 'Wat weet jij daarvan? Jij pakte het verkeerd aan. Maria eveneens. Dat is niet de methode, de weg van de minste weerstand. Er is geen kunst aan om met vooropgezette bedoelingen een paar keer samen naar bed te gaan. Afgezien nog daarvan, dat je elkanders zelf respect op deze wijze vernietigd. Voor jou en die jongen waren wel andere wegen geweest.' 'Welke dan?' 'Hoe oud ben je?' 'Eenentwintig.' 'Kijk eens aan, dus meerderjarig. Als jullie verstandige men sen waren geweest, dan was jij, Lena Keesom, om te beginnen het ouderlijk huis uitgegaan. Die jongen zit in Purmerend? Daar had je een baan gezocht. Bijvoorbeeld in een winkel. En je zoudt je huwelijk hebben laten aantekenen. Geven je ouders nog geen toestemming, dan is er altijd nog de kantonrechter. Weigering van ouders vanwege het zogenaamde standsverschil is voor de kantonrechter geen motief. Let eens op: ik durf er wat om te verwedden, dat je vader en moeder tenslotten toch toestemming hadden gegeven.' 'Dan was er misschien voor altijd een breuk tussen ons ontstaan.' 'O ja? En zou dat soms niet het geval geweest zijn, als jullie je ouders voor een voldongen feit hadden gesteld: we moeten trouwen? Mij dunkt, dat zou veel eerder een breuk tengevolge hebben. En de rest van je leven een nare smaak. Zoiets blijft op de een of andere manier altijd hangen. En wat Maria en mezelf betreftdaar was de onoverbrugbare kloof: het geloof. Waar schijnlijk waren er bij jullie in dit opzicht geen moeilijkheden.' 'We hebben 't er zelfs nooit over gehad.' 'Zie je hem nog wel enes?? Lena schudde haar hoofd en maakte haar sigarettenpeuk uit. 'Ik ben in lange tijd niet in de stad geweest. Wel erdoor naar Amsterdam. Ik hoor ook nooit meer wat van hem.' Een hele brutale vraag. Houd je nog van hem?' Het meisje dacht enige tijd na. 'Ik weet het niet. Soms denk -K van wel en soms. als ik hem zou weerzien, onder gunstige omstandighedenmisschien dat ik bezweek. Of ook niet. Ik v eet het werkelijk niet. Wat geeft het ook? Ik moet te zijner 1 1 met een boer naar bed. Of ik van hem houd, is bijzaak. Als-ie maar op gelijk niveau staat met ons. Geld plus geld is nog meer geld. Daar draait immers alles om in het leven?' 'Je bent cynisch.'

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5