s weekblad Schoorl heeft predikant weg ^-aastaoon2 baèiii^suodtbab Huidverzorging bergen j. f&nwt, .ar* jrajv* alkmaar: centrum - overdie - hoefplan gen - castricum - egmond - heiloo Herman Wigbold over Achter het Nieuws SCHOORLSE RUILBEURS Ds. van Kooten uit Dirkshorn aanvaardde beroep KLAVER JASDRIVE HONKY TONK zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Wijkraad Schoorl Gereformeerde Kerk Opbrengst collecte VOOR BABY'S HUIDJE Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen door Maartje Zeldenrijk DUINTREFFERS- NIEUWS v.v. 'DUINRANDERS' v.v. 'SCHOORL' Volleybalvereniging Schoorl Verkoopmiddag 'Vrouwengilde' Opbrengst collecte dierendag Vrijdagavond j.l. organiseerde de motor van de zomeravondcompetitie, de heer H. Bredewout, een feestavond in 't Trefpunt'! We kunnen terugzien op een rumoerige, drukke, maar ook en vooral op een feestelijke avond, waarbij de heer P. de Boer de beker uitreikte aan de win naar, het elftal van de brandweer. Het was een drukke avond niet alleen omdat we met (ja, u leest het goed) ruim zestig man in het Trefpunt bij elkaar waren, maar ook omdat de be drijven en de heer De Boer genoeg financiën beschikbaar gesteld hadden om geruime tijd gratis gelag te garanderen. Wij hopen met de heer Bredewout dat het bedrijfsvoetbal ook in Schoorl een kans krijgt, niet in de laatste plaats omdat het een stuk gezelliger toegaat dan bij menige 'erkende' vereniging. De VARA-afdeling Schoorl had voor vorige week vrijdag in het café 'De Viersprong' Herman Wigbold van de VARA-t.v. uitgenodigd iets over zijn werk te vertellen. Men heeft lang op hem moeten wachten, het duur de namelijk tot een uur of tien toen de heer Wigbold die door een lekke band vertraging had opgelopen, ein delijk arriveerde. Zoals wel te verwachten was had Herman Wigbold zich terdege op deze avond voorbereid want hij had veel documentatiemateriaal meege bracht over de kwestie van 'Het Hoge Duyn'. De ongeveer 25 aan wezigen kregen te horen waarom de VARA-televisie destijds niet het recht van hoor en wederhoor had toegepast en er werd langdurig ge discussieerd over deze kwestie zon der dat pro en contra eigenlijk tot elkaar kwamen. De heer Wigbold bleek niet over tuigd te zijn van de goede bedoe lingen van burgemeester Bergh te meer omdat in een spoedeisende vergadering van de Schoorlse ge meenteraad vorige zomer tot de aankoop van het pension was be sloten. Uit een telefoongesprek dat Achter het Nieuws-medewerker Bas Roodnat met de heer Bergh had ge had bleek dat de burgemeester zelf had verklaard dat het gemeentebe stuur deze zaak 'tactisch dom had gespeeld', aldus de heer Wigbold. En daarom had de VARA geen aan leiding gevonden de heer Bergh voor de camera te halen. Er onstond een dialoog tussen één der aanwe zigen en een bestuurslid van de vereniging 'Helpt Elkander' waarbij beide woordvoerders niet bereid bleken hun standpunt te wijzigen. Er werd door het bestuur van de VARA-afdeling nogmaals nadruk kelijk gesteld dat de gemeente geen bezwaar heeft tegen vestiging van inrichtingen in Schoorl maar dat men wel een vinger in de pap wilde houden over de plaats van vestiging. Over de kwestie van het ontslag van Frits van der Poel van de KRO zei de heer Wigbold dit een schandelijke zaak te vinden die hem persoonlijk aansprak. Het is een zwakke plek in onze rechtspositie dat iemand zo maar kan worden ontslagen en een misplaatst grapje mag geen reden tot ontslag zijn. Het is een veeg te ken wat hier gebeurd is, aldus Her man Wigbold. En zo kwam een einde aan deze bijeenkomst waarvan het de be doeling zou zijn dat de aanwezigen vragen zouden stellen over het werk van 'Achter het Nieuws' maar die ontaardde in een ons inziens vruch teloze discussies. De zomerdrukte licht alweer enige tijd achter ons en de plakboeken, steekalbums enz. zijn weer van zolder naar beneden gekomen. We moesten weer even wegwijs worden in de chaos die we de hele zomer in een doosje hadden opgespaard, maar nu zijn we er weer helemaal in. Zo in zelfs, dat we weer aan een ruilbeurs begonnen te denken. Vorig jaar waren dat altijd leuke dagen en hadden we veel succes. Mede door de fijne herinneringen hieraan durven we ook dit jaar u weer uit te nodigen voor de komen de zondag, vanaf 1 uur 's middags te Groet in hotel-café 'Duinoord'. Komt u allen, want zo'n eerste ruil beursdag na het zomerseizoen be tekent veel ruilmateriaal en dat kan voor u een goede aanwinst beteke nen. Tot de 20e dus. C. M. DE DUINSTREEK Na het vertrek van Ds. de 'Jongh heeft onze gemeente het enige tijd zonder predikant moeten stellen. Maar binnenkort komt hierin ver andering; de thans 38-jarige domi nee W. Ph. E. van Kooten uit Dirks horn zal (waarschijnlijk met jan.) de pastorie betrekken. Een nog jonge dominee dus, hij is geboren in Heikenszand nabij Goes in Zeeland. Ds. van Kooten is ge trouwd, heeft drie dochtertjes van 5, 3 en half jaar en is thans bezig aan de laatste maanden van zijn tijd in Dirkshorn waar hij 6 jaar predi kant is geweest. Na het gymnasium te hebben be zocht en aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam theologie te hebben gestudeerd, werd de hr. Van Kooten benoemd tot vicaris van de Hervormde Gemeente in Buiten- veldert, de nieuwe wijk tussen Am sterdam en Amstelveen. Hierna werd hij predikant in Dirks horn en woont (nog) in een fraaie bungalow in het rustige dorpje, waar iedereen, iedereen kent. Dit wordt in Schoorl wellicht anders maar de dominee heeft wat het met elkaar in contact brengen van men sen aangaat, in Buitenveldert reeds de nodige ervaring opgedaan. Hij gaat overigens met veel plezier naar zijn nieuwe gemeente, maar heeft uiteraard nog geen wereld schokkende plannen. Ik moet eerst de gemeenschap daar goed leren kennen, zegt de jonge dominee die verder vast blijkt over tuigd te zijn van het nut van het Dorpshuis. Er heerst in Schoorl ruimtegebrek voor verenigingen en ook het kerkelijk werk heeft hier van te lijden. Wat dat betreft is het ergens nog een onderontwikkeld ge bied. Zoals gezegd wordt het dus wel januari voordat Ds. van Kooten zijn Ondanks de konkurrentie (er was op drie plaatsen een drive in Schoorl volkomen fout!) werd het toch een zeer gezellige avond. De familie Burgert had voor elke deelnemer een keurige prijs met attraktie, de tussenprijzen en het happertje. Ter informatie willen wij nog ver melden, dat de volgende drives ge houden zullen worden op 19 novem ber en 21 december (zie advertenties t.z.t.). Allen hartelijk welkom. Onthou goed: 'Eens geweest, een blijvende deelnemer!' intrede in Schoorl doet. De pastorie moet nog worden opgeknapt en er wordt centrale verwarming in aan gelegd. Over het feit dat Ds. van Kooten in de maalstroom van een recreatie gemeente terecht komt blijkt hij zelf niet zo ongerust te zijn. Hij heeft al veel werk verzet en ervaring opgedaan in de Stichting Kerk en Recreatie en met name in St. Maar tenszee, in de zomer ook een geva rieerde gemeenschap. Over het contact dat vooral de laat ste jaren zo tussen katholieken en andersdenkenden is gegroeid, zegt Ds. van Kooten dat hij mee zal werken deze band tussen de ver schillende geloofsovertuigingen te verstevigen. Er is op dit gebied ove rigens ook landelijk veel ten goede veranderd, mede door de invloed van de moderne communicatiemiddelen. Wij wensen de jonge en energieke predikant een zegenrijke arbeid toe in zijn nieuwe woonplaats. Wijkavond op woensdag 23 oktober a.s. des avonds 8 uur in Huize 'Golfzang', fam. A. Kavelaar, Hee- reweg 395 te Camperduin. Nu de jaarlijkse collecte voor de Nationale Reclassering weer achter de rug is, willen we al degenen, die door hun bijdragen of door hun tijd als collectanten meehielpen, harte lijk bedanken. We kunnen deze col lecte zeker als geslaagd beschouwen nu we bijna 100,- meer inzamelden dan verleden jaar n.l. 490,75. Een volgend jaar kloppen we weer bij u allen aan! Het comité voor de Nat. Reclasse ring te Schoorl aangemeten door HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd 'O, jij zeker niet? Soms wenste ik de dochter te zijn van een boerenarbeider.' Hij knikte. 'Ik ook.' Lena schrok en zette grote ogen op. Ze keek de jongen enige tijd aan. 'Je bent gek. Waarom?' 'Dan kon ik me meer permitteren als nu. Of niet soms?' Hij keek haar lachend aan. Hun blikken boorden in elkaar. Ze voelde, dat ze een kleur kreeg. Vooruit, dacht ze, waarom zal ik me vandaag niet met hem amuseren. Ik ben maar eenmaal jong. En hij is knap. Misschien is hij ook lief. Ik wil weten, ik ben al zo lang niet gezoend Met een ruk kwam ze overeind, haar rok afslaand. 'Kom op, jong. We gaan er samen vandoor. Vandaag. Niet voorgoed, want dat doe jij natuurlijk evenmin. Ik wil uit. Ik wil schik hebben. Kan me niet schelen waar.' De jongen leunde op zijn elleboog. 'Hoe? We zijn hier beiden met een auto.' Lena stond op de dijk. Vlakbij stond zijn eendje, grijs, maar tamelijk goed onderhouden. Ginds haar Fiatje. Haar blik dwaalde rond. Ginds was De Rijp, waar ze gisteravond met Giep had gedanst. Waar had ze haar wagen toen gezet? Was het niet vooraan in het dorp? Ze antwoordde: 'Zet je wagen ginds ze wees naar De Rijp een eindje voorbij de brug. Daar is parkeergelegenheid. En ga je met mij mee.' Hij sprong kwiek omhoog. 'Zo je wilt. Wat daarna?' Lena fronste haar wenkbrauwen. 'Vraag me niet naar de be kende weg. Ik wil me amuseren, Met jou. Tenzij je bezwaren hebt Giep lachte vrolijk. 'Zie je me voor zo'n sufferd aan? Allright ik ben van de partij. Maar ik rijd.' Het laast zei hij veelbeteke nend, haar strak aankijkend. Een half uur later ging de Fiat het Molt j es veer over bij Knollendam en zette koers naar de Rijksweg bij Krommenie. 'In Amsterdam zullen we ons wel vermaken, Lena', had hij beslist. 'Als het moet, kan Giep meedoen.' Ik hoop, dat hij me vanavond kust, dacht ze. Ik hunker ge woon naar een zoen van hem. Het mankeert er nog maar aan, dat ik verliefd op hem word. HOOFDSTUK 9 Griet Keesom zette haar wagen stil, de jongen onderzoekend aankijkend, die met een tractor van het land kwam. Hij heeft dezelfde stugge, wantrouwende blik als zijn vader, dacht Griet. Maar wie zijn vader kent, weet dat het een soort pantser is. Evert was in menig opzicht voorzichtig; zijn zoon zal wel niet anders zijn. Ze stapte uit, nog altijd naar de jongen kijkend, die zijn tractor stilzette. Met de armen over het stuur bleef hij zitten en keek terug. 'Hallo, groette ze. 'Jij bent zeker Bart Pereboom?' 'Die ben ik', klonk het rustig. 'Is je vader bij de hand?' Hij knikte. 'Dat zal wel. Z'n wagen staat er tenminste. Mis schien in de boet.' De persoon in kwestie kwam op dit moment net naar buiten. Evert Pereboom herkende terstond de vrouw, met wie hij in zijn jonge jaren omgang had gehad. Een glimlach kwam op zijn gezicht. 'Daar is waarachtig Grietje Plas.' Met uitgestoken hand liep hij op haar toe. 'Dat is jaren geleden, Griet.' Ze drukte zijn hand. 'Dat is het, Evert, Alles goed?' 'Wat denk je?' Hij wees naar de jongen, die nog immer op de tractor zat. 'M'n oudste zoon, Bart.' Hij wees naar de vrouw. 'Bart, dit is mevrouw Keesom. Van de Jisperweg. De jongen knikte. 'We hebben elkaar al gesproken.' Evert nam de vrouw bij de arm. 'Kom mee, Griet. Het is nog wel geen koffietijd, maar dat hindert niet,' In de grote keuken stond een vrouw voor het fornuis. Ze keek naar de binnenkomende, Evert zei: 'Maak es koffie, Bets. En breng het in de opkamer, Griet, dit is mijn vrouw. En dit is mevrouw Keesom van de Jisperweg.' De vrouwen knikten elkander alleen maar toe, beiden axe- rend. Meteen volgde Griet de lange man naar de mooie kamer. 'Ga zitten, Griet. Je bracht goed weer mee. We zijn al aan 't aardappelen poten. Ja, ik tuin tegenwoordig ook zo'n beetje. Het boeren ligt me niet erg meer. Ik zit, net als mijn vader vroeger, zo'n beetje in de handel.' Griet knikte en ging zitten. Ik weet het. Willem heeft wel eens zaken met je gedaan in Purmerend.' Evert glimlachte. 'Die Willem. Eigenlijk heeft-ie nog wat van me te goed.' 'Ik weet het. Je wilde hem indertijd aan riemen snijden.' 'Dat bedoel ik niet eens. Dat hij jou van me afgepakt heeft.' 'Arme jongen. Nu je het zegt.je ziet er nog beroerd uit. Heb je 't zo slecht getroffen?' Hij schudde zijn hoofd. 'Geen klagen, Griet. Ik heb aan Jannie een reuze vrouw gehad en Bets doet niet veel voor haar onder. En lieve kinderen.' 'Hoeveel heb je er eigenlijk?' 'Drie. Bart is twintig. Van Jannie. Dan Nelleke, die is negen. En Maarten, pas zeven geworden. En jij?' 'Vier. M'n oudste is een dochter, eenentwintig. Verder drie jongens, engetien, veertien en tien.' 'Hoe is 't met Willem? Ik heb hem de laatste tijd niet meer gezien.' 'Best. Maar wordt ouder. We gaan het wat kalmer aan doen. Sinds kort hebben we een flinke meesterknecht, een boerenzoon. Willem is niet zo sterk meer als vroeger.' 'Ja, toen kon hij best meedoen.' Evert glimlachte bij de her innering. Bets kwam binnen met de koffie. Griet kreeg plotseling een ingeving: 'Heb je even tijd, Bets? Wat ik met Evert bepraten wil, is ook voor jou bestemd.' De vrouw keek haar man aan. Ze vroeg: 'Is het zo be langrijk?' 'Het kan belangrijk worden, voor ons allen', antwoordde ze. 'Even m'n pap afzetten.' 'Toch geen moeilijkheden?' vroeg Evert, toen zijn vrouw naar de keuken was gegaan. 'Niet bepaald.' 'Laten we dan eerst maar de koffie drinken.' De uitslag van de eerste klaverj as- drive georganiseerd door de tafel tennisvereniging 'Duintreffers' ten bate van de jeugd van deze vereni ging, is als volgt: De hr. en mevr. Delis 5487 M. de Wit-K. Delis Pz. 5008 P. May-A. de Vries 4461 J. de Ron - P. Slijkerman 4456 M. Aksulair-B. Slijkerman 4446 Marsenprijs: T. Delis-K. Bruin. 4 Troostprijs: Mevr. May-Mevr. de Vries met 4066 punten De volgende 'Duintreffers' drive is op vrijdag 18 oktober in café Slij kerman aanvang 8 uur De uitslagen van de competitie van de klasse waarin teams van deze vereniging deelnemen: Heren 3 klas A: Duintreffers I - Reactie 5 8-2 4 klas A: Duintreffers 2 - Blitz 1 2-8 Junioren, meisjes hoofdklasse: Spoetnik 1 - Duintreffers 1 5-5 Meisjes afdeling Alkmaar: Flamingo's 1 - Duintreffers 2 10-0 Junioren, jongens, afd. Alkmaar. Blitz 1 - Duintreffers 1 3-7 Voor het komende weekend de vol gende wedstrijden: Heren 3 klas A: Tetak (Texel) 1 - Duintreffers 1, aanvang 3 uur 4e klas a: Tetak 2 - Duintreffers 2, 3 uur Junioren zijn vrij Zondag 20 oktober gaan 15 leden deelnemen aan het 'Heemskerk'- tournooi. Wij wensen deze leden veel succes toe. Programma zondag 20 oktober Oudesluis - Duinranders, 2 uur Duinranders 2 - DTS 2, 2.30 uur Duinranders 3 - SSV 3, 12.00 uur LSW 7 - Duinranders 4, 2.45 uur terrein B.O.L. Jun.. Bergen 2 - Duinranders, 2 uur Asp.: Duinranders a - Go-Ahead a, aanvang 12 uur Duinranders b - Hugo Boys c, 1.15 Programma zaterdag 19 oktober Asp.: Schoorl a - Jong Holland a aanvang 3.15 uur Programma zondag 20 oktober Schoorl 1 vrij Schoorl 2 - Go Ahead 2, 2 uur Alkm. Boys 11 - Schoorl 3, 10 uur Schoorl 4 - Go Ahead 7, 10 uur Jun.: Schoorl-Egmondia 2, 12 uur B-veld Programma 23 oktober, 20.15 uur veilinghal te Alkmaar Dames: Raly 2 - Schoorl 1 Heren: Schoorl 1 - Reactie BERGEN De Vrouwengilde afdeling Bergen hield in de serre van 'De Rustende Jager' haar jaarlijkse verkoopmid dag van een grote collectie wollen kinder- en babykleding en fraaie borduurwerken die door de dames van handwerkclub o.l.v. mevrouw Roobeek-Briefjes vervaardigd zijn. De nieuwe presidente van het Gilde, mevrouw Krijgsman-Noppen opende deze tentoonstelling, waarvan de ba ten ten goede komen, eendeels voor aanschaf van materialen en ander deels voor liefdadige doeleinden. De voorzitster bekende zich al heel goed thuis te voelen in het Gilde en sprak haar bewondering uit over de handwerkclub, die in de afgelopen maanden buitengewoon ijverig is geweest en gezien de fraaie ten toongestelde handwerken hierme de fraaie resultaten heeft bereikt dat ten volle gewaardeerd wordt. Er was veel belangstelling bij de be zoeksters, voor dit creatieve werk, zodat er vele werkstukken in andere handen overgingen. De verschillen de attracties aan deze verkoopmid dag verbonden, gaven hieraan een gezellige sfeer. Dinsdag 29 oktober bestaat het Gil de veertig jaar en krijgt een ieder de gelegenheid de jubilerende ver eniging geluk te wensen, 's avonds wordt de leden een feestavond aan geboden waarvoor het bestuur zich nu reeds aan het voorbereiden is. BERGEN De collecte die op Werelddierendag werd gehouden door de Vereniging tot Bescherming van dieren afd. Bergen heeft het niet geringe be drag van 3.107,39 opgebracht.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5