'mmm weekblad 't winkeltje van Zwakman GERRITSEN PufOlkr-engt ond&r redacts van (dssette 00308^9 schoolkrant... Kristal met zilver SIMCA1000 Maak een proefrit bij: C. RIJKE n.v. Unieke vrijetijdsbesteding Cor de Leeuw Simpele stukjes hout? A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten WERELDSPAARDAG WOENSDAG 30 OKTOBER 'Parkeren verboden' H itxivi Dortiir». ZIEK ZIJN IS NIET LEUK' Wat voel je heet pop, zei moeder poes, Zeg ik denk dat je ziek bent. Weet je wat ik denk, ik haal de dokter, Wat, wil je niet, maar het moet. Toen kwam dokter Pom, die zei ik ben niet zo dom Maar wat je hebt weet ik niet, Maar toen kwam er nog een prof. Die zei je hebt de bof. Maar toen kregen ze ruzie. Ze zeiden, het is niet, het is wel Maar toen ze het eindelijk wisten, Was Mies al weer beter. 2e klas TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 DE DUINSTREEK SCHOORL'S AUTOMOBIEL BEDRIJF Duinweg 24 Schoorl, tel. (02209) 724 60 Terwijl het buiten regent, regent zoals dat alleen maar in ons landje kan en terwijl de herfstwind om de huizen giert, klinkt vanuit een klein groen geschilderd schuurtje een rustig hamerend geluid. Een geluid zoals alleen een beeldhouwer dat voort kan brengen. Het is nog maar vier jaar geleden dat Cor de Leeuw voor de eerste keer een stukje hout nam en dit voor de aardigheid eens met z'n mes bewerkte. Nu vier jaar later is zijn huis een waar beeldenmuseum. Grote, kleine, overal staan ze ver spreid door het huis, zo'n zeventig in totaal. Eén ding valt gelijk op, allen stellen ze een bepaald type voor. Je ziet het zo; 'n marskramer, een doodgraver, een landloper, een Langedijker koolboer, stuk voor stuk hebben ze hun eigen karakteristieke trekken. In 1899 werd hij te Callantsoog ge boren, verhuisde op vierjarige leef tijd met zijn vader en moeder, twee broers en twee zusters naar Schoorl- dam, alwaar zijn vader kastelein werd in café 's Landswelvaren' (te genwoordig café De Band). Hier was het dat hij op zeer jeugdige leeftijd al vertrouwd werd gemaakt met de kunstenaarswereld van die tijd. Zijn vader Thijs de Leeuw had namelijk een zwak voor schilders en zo kwam het dat 's Landswelvaren' al gauw een kunstenaarscentrum werd. Filarskie, Charlie Toorop, Frans Huismans, Schumacher, Ma- thieu- en Piet Wiegman, waren en kele van de vaste stamklanten. Daar spraken zij met elkaar over de verschillende technieken, nieuwe ideeën en hun laatste schilderstuk ken. Is het dan een wonder dat je je voor de kunst gaat interesseren, dat je zelf een penseel in de hand neemt en je inleeft in die wonderlijke, die vaak zo subtiele kunstenaarswereld? Zo is het begonnen, maar de eigen technieken moeten verfijnd en toe- gesplitst worden. Onder leiding van Piet Wiegman kreeg hij daarom, samen met Gert Druiven en Gert Louter z'n wekelijkse tekenlessen. Na de eerste wereldoorlog werd hij door Frans Huismans fcfij 'de On afhankelijke voorgedragen en op grond van de twee daartoe gemaak te werkstukken toegelaten tot de zo begeerde kunstenaarskring. Maar de tijden waren slecht en het talent wellicht te gering en zo be sloot Cor de Leeuw het kunstenaars leven te verwisselen voor het dege lijke beroep van huisschilder. Zo bleef de kwast erbij, maar ook de schildersezel werd in de avonduren niet vergeten. Nu in 1968 is het 't hout wat hem trekt. Met zijn beitels krast hij han dig in de eerst nog vormeloze klom pen hout, maar al spoedig vormt zich weer een nieuwe kop, 't is weer een andere, weer zo'n karakteristie ke trek. Ditmaal wordt het Aaltje Bogtman. U kent haar nog wel, het alpinopetje op, de rug gebogen en een tasje met sprokkelhout in de hand, altijd weer en overal. Je ziet haar zo weer voor je, net als toen, geweldig Verheugend is het dat juist op het Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek hebben wij nog van die echte dorps typen meegemaakt. Wie herinnert zich niet Maartje Rens met haar hondje en Vrouwtje Mosch met'Van wie ben jij der ientje?' Zij waren zo echt, ze hoorden erbij, De tijd van de echte dorpstypen raakt echter over, steeds schaarser worden ze, steeds meer gaan wij allen in de massa onder. Maar met behulp van die simpele stukjes hout, die zo'n creatieve be handeling van beitels en messen ondergaan, ontstaat een reïncarnatie die levendiger is dan welke teoloog ook, ooit voor mogelijk zou hebben gehouden. moment dat het zich duidelijk ont wikkelende niveau van zijn beeld houwwerk op een dusdanig hoog peil is aangeland, hij zich toegaat leggen op eigen karakteristieke dorpstypen. Verheugend, want juist in deze tijd Nou dat blijkt behoorlijk tegen te vallen. Het ideaal is het hout van de acacia, daar deze boom hier echter weinig voorkomt, is het be machtigen van een dergelijk stuk hout meestal niet meer dan een vrome wens. Berkenhout, daarentegen komt meer voor en is ook wel geschikt, de moeilijkheid is echter dat het dood hout moet zijn, daar het anders zal gaan werken, met als gevolg dat de beeldjes scheuren. Ligt het hout echter weer te lang dan wordt het als koek zo zacht en haar waarde voor de beeldhouwer kan dan hoog stens nog blijken uit haar potenti ële warmte, die ontegenzeggelijk noodzakelijk is in een atelier, maar toch niet de opzet is van het ver zamelde hout. Dus, heeft u nog een stukje acacia, weest er zuinig op. Steeds groter wordt de collectie, steeds sprekender worden de trek ken. De ervaring rijpt de aangebo ren kunst. Het regent nog steeds en de wind speelt met de vallende bladeren. Maar in het groene atelier krast de beitel in het hout. Ditmaal wordt het Aaltje Bogtman, zij was de enige niet en 't is daarom te hopen dat het Cor de Leeuw nog lang gegeven mag zijn zijn beeldjes te maken. monument dat jaarlijks toch zeker door honderden toeristen wordt ge fotografeerd. Juist deze foto's zul len voortaan onnodig ontsierd wor den door een enkel verkeersbord. Onnodig lijkt ons, want wat wil men er mee bereiken. Automobilisten, die op het pleintje willen gaan staan, kunnen bijvoor- veeld door middel van een extra paaltje van hun snode plannnen worden weerhouden, terwijl een ge le streep langs het raadhuisje, de overige potentiële boosdoeners af zal schrikken. Zeker deze gele streep is ook geen sieraad, maar als het op een keuze aankomt, dan liever de streep. geheel schooljaar met de kinderen opgetrokken te hebben, nog eens zo'n zestig kinderen een onvergete lijke week laat beleven in zijn zo merkamp. Hij is het ook, die elke keer weer de copy omzet in een echte, eigen krant en u moet zich voorstellen wat dat voor de kinderen betekent. Ons nu leek het wel eens leuk om u kennis te laten maken met datgene wat er zoal uit de pennen vloeit van de Schoorlse jeugd. Wij zijn daarom de heer Wilbers bij zonder dankbaar, voor zijn mede werking aan deze rubriek. Telkens zullen wij onder bovenstaande kop enkele stukjes overnemen, waarbij wij onder elk stukje de klas zullen vermelden van de betreffende au teur. Dat-het dorp ver andert weet iedereen, maar dat het zo snel en zo grondig ge beurt is iets, wat velen van ons toch wel fasci neert. Nog geen zestig jaar geleden zag Schoorl er zo totaal anders uit, zo finaal verschillend van nu, dat zij van toen en wij van nu, de weg in el- kaars dorp onmo gelijk zouden kunnen vinden. Zo zijn wij op de hierbij afgedrukte foto ter hoogte van de viswinkel van Lammers. Het huis aan de rechterkant is het kruidenierswinkeltje van Zwakman. (Op de plaats van het tegenwoordige woonhuis tussen de viswinkel en het huis van de familie Mayer). Dit win keltje, waar je nog je stroopkanne tje kon laten vullen en waar het zoethout nog favoriet was, was in het gehele dorp bekend om de spreuk, die er hing. Ik woon in m'n ouders huis, Wat zal ik beter wenschen, De zegen komt van boven, En de gunst van vele menschen. Vaak zijn er van die dingen waar aan wij ons ergeren, van die dingen, de wij eigenlijk niet kunnen begrij pen en waarover wij dan heerlijk met elkaar gaan roddelen. Juist dit roddelen is unfair en leidt tot veel misverstand. Door middel van deze rubriek nu, stellen wij enerzijds de mensen met hun vraagtekens in de gelegenheid om hun misnoegen kenbaar te ma ken, terwijl wij hopen dat dit an derzijds de tegenpartij uit zal lok ken om de week daarop in de vorm van een verdediging tegenantwoord te geven of, en dat zou ook heel goed kunnen zijn, een bedankje voor de gegeven tip te noteren. Tenslotte hopen wij dan, dat er zo weer een beter wederzijds begrip uit te voorschijn zal komen. Het oude raadhuisje werd zoals wij allemaal wel weten in 1601 gebouwd. Daarmee is het voorzover ik weet het oudste raadhuisje van Noord holland en alleen al daardoor voor ons een waardevol bezit. Maar niet enkel de ouderdom ook haar uiter lijk mag er zijn en dit laatste heb ben wij voor een belangrijk deel te daken aan Monumentenzorg, die met veel kosten en moeite het gebouw tje in 1931 zodanig heeft gerestau reerd, dat zij haar oorspronkelijke luister weer terug heeft gekregen. De kosten en moeite zijn niet voor niets geweest, Schoorl heeft een prachtig monument behouden, een Ieder jaar weer tegen eind oktober maken de spaarbanken over de ge hele wereld zich gereed voor de viering van de traditionele Wereld- spaardag. De Nutsspaarbank vraagt voor de 41ste maal de aandacht voor deze spaardag, welke dit jaar zal wor den gehouden op woensdag 30 ok tober. Het doel van de viering van de Wereldspaardag, welke ingevolge 'n besluit van het Wereldcongres van 1924 te Milaan werd ingesteld, is op één speciale dag steeds weer op nieuw het nut van het sparen in de publieke belangstelling te plaatsen. Dat dit nog steeds zin heeft, blijkt onder meer duidelijk uit de ontwik keling van de Bondsspaarbanken, waartoe ook de Nutsspaarbank be hoort, tot echte gezinsbanken. Daar tengevolge van de girale sa larisbetalingen via de spaarbanken velen thans voor het eerst in relatie komen met de Nutsspaarbank, zijn zij tevens in de gelegenheid gebruik te maken van het volledige dien stenpakket van de Nutsspaarbank. Het spreekt vanzelf, dat de Nuts spaarbank op de vertrouwde traditi onele wijze blijft wijzen op het nut van het sparen van een deel van het salaris. Het sparen vooraf voor bepaalde doeleinden blijft toch altijd nog belangrijk voordeliger dan het sparen door middel van het kopen op afbetaling of het financieren via een persoonlijke lening. Op de Wereldspaardag, 30 oktober, wordt ook dit jaar aan iedere be zoeker van de kantoren van de Nutsspaarbank, de spaarbankkalen der voor het komende jaar uitge reikt. Sinds het vorige schooljaar heeft de 0,L.S. te Schoorl een eigen school krant gekregen. Deze krant wordt helemaal door de kinderen zelf ver zorgd. Zij zelf hebben een redactie gevormd en zij zelf, dat wil zeggen, de kinderen van alle klassen, pro duceren de kopy, Het geweldige initiatief hiertoe is afkomstig van de heer Wilbers, de zelfde die het presteert om na een De spaarbankkalender voor 1969 heeft als thema mens en geld. De spaanse schilder Murillo, de Zwitser Hans Holbein, de Duitse schilder Stephen Lochner en de Vlaming Quinten Matsijs, hebben ieder op hun wijze mens en geld uitgebeeld. Op de achterzijde van elk kalender blad wordt op verantwoorde wijze een en ander verteld over deze kun stenaars en over elk der in kleuren gereproduceerde schilderijen. Op de Wereldspaardag, woensdag 30 oktober, zullen de zeven kantoren van de Nutsspaarbank zonder on derbreking geopend zijn van 8.45 - 17 uur. Het vorig jaar werd op de Wereldspaardag een bedrag van 405.742,91 aan spaargelden inge legd. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN .in de huid gezondheid en zuiverheid

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5