^Tzagedie aan de zand aan het bos weekblad IfaggBSS GERRITSEN o m w Be BrtnkljoElJE Kristal met zilver 'K*-1'} v? uw salaris of pensioen via de spaarbank HET ADRES IN SCHOORL DUINTREFFERS- NIIEUWS KLAVERJASDRIVE 'TREFPUNT' VOOR A GOED ONDERRICHT ifW IN HET U PAARDRIJDEN SCHOORLSE BRIDGECLUB A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten v.v. 'SCHOORL' v.v. 'DUINRANDERS' huidje altijd gaaf VOLLEYBALCLUB 'DINDOA' door Maartje Zeldenrijk WIJ LAZEN in de Duinstreek van 23 oktober 1936 Aankoopsubsidie regeling kunstwerken 1969 Burgerlijke Stand Het is maandagochtend kwart over negen, over een kwartier zal er een klasje arriveren, waarmee ik een rondleiding zal hebben. Er resten mij dus nog vijftien minuten en ik besluit om nog wat rond te lopen om, zoals dat heet, nog wet herfst sfeer te proeven. Het bos is klets nat. De wind schudt de bomen wild door elkaar en laat de takken kreu nen. De bosbodem is nat en sponsig een weerwar van felgekleurde bla deren liggen op de altijd groene mossen en vormen, mede met de overal aanwezige paddestoelen, een tafereel dat ons doet denken aan de bekende platen in sprookjesboeken. Een kletsnatte fazantehaan gaat er met luid geraas vandoor, als ik naar zijn zin een beetje al te dicht ben genaderd. Een eindje verder staat hij nog wat na te mopperen over die onhandige, tweebenige wezens, die je nou nooit eens met rust kun nen laten. Op een jachtopzichter na is er geen mens te vinden in deze verregende duinen. Je kunt je nau welijks voorstellen, dat amper twee maanden geleden nog mensen, al dan niet spaarzaam gekleed, van het zonnetje lagen te genieten. Een en ander is wel inschrille tegenspraak met de ijskoude regendruppels die ik in mijn nek voel spatten. Ik huiver en veeg met een niet al te droge zakdoek de druppels uit mijn nek. Plotseling hoor ik een gejam mer, zó hartverscheurend dat het mij door merg en been gaat. Een moment weet ik niet wat te doen, maar dan realiseer ik mij dat het geluid maar één ding kan beteke nen: een konijn in doodsnood. Ik ren in de richting van het geluid spinnewebben en natte takken klet sen mij in het gezicht, maar daar heb ik op het moment geen hinder van. En dan kan ik mijn ogen bijna niet geloven: MIDDEN OP DE SCHOORLSE ZEEWEG zie ik een tafereel, dat zo uit de biologieboek- jes zou kunnen komen. Een herme lijn hangt aan de nek van een ko nijn, dat in zijn doodsangst gilt en zich in allerlei bochten wringt, om van zijn berijder af te komen. Het arme dier springt zestig tot zeven tig cm. omhoog, en beschrijft daar bij een spiraal, die een ijsdanser hem niet zou verbeteren. En ogen blik heb ik het idee dat het herme lijn mij heeft gezien, hij laat het konijn n.l. los, loopt in een kringetje om hem heen en verdwijnt in enkele takkenbossen. Ik loop op het konijn af om hem van dichtbij wat beter te kunnen bekijken. Het arme dier is er slecht aan toe, het trilt over zijn gehele lichaam en kan nauwe lijks rechtop zitten. Achter zijn oren zijn twee kleine, rode vlekjes zicht baar, daar heeft de rover hem te pakken gehad. Het is duidelijk te zien dat het een volkomen gaaf en gezond dier is, en niet is aangetast door de myxomatose, de gevreesde konijnenziekte. Ik loop weer terug naar mijn schuil plaats en wacht het verdere verloop der gebeurtenissen af. En daar is hij weer, het konijn begint al te gillen vóór zijn belager hem heeft aange raakt, maar loopt niet weg, het is alsof hij gebiologeerd wordt, iets dat wij ook wel eens bij prooidieren van slangen zien. Het konijn rent nu weer met het hermelijn aan haar nek, een helling op maar, mist de kracht om door te zetten, en glijdt weer naar beneden. Het gegil is verschrikkelijk om aan te horen, en ik moet me bedwingen om niet in te grijpen. Dat zou trouwens geen en kele zin meer hebben (het konijn is toch reddeloos verloren) en boven dien moeten wij bedenken, dat in dat geval het hermelijn toch weer een ander konijn aanvalt. Nog een maal springt het konijn omhoog en dan is het afgelopen: de harde, wrede natuur heeft weer eens van zich doen spreken. In de verte hoor ik kinderstemmen, het klasje is in middels gearriveerd. Ik besluit ze tegemoêt te lopen, het konijn te la ten zien, om hen zodoende deel achtig te maken van een natuur tafereel dat je niet iedere dag kunt verwachten. Waar voedt het hermelijn zich nu mee? Zuigt hij alleen maar bloed, zoals zo vaak wordt aangenomen, of vreet hij ook aan de organen? Uit gesprekken die ik later met enkele deskundigen mocht hebben, is mij gebleken dat de meningen over de ze materie nogal verdeeld zijn, en dan druk ik mij nog voorzichtig uit. Sommigen houden het erop dat het hermelijn uitsluitend bloed zuigt, en af en toe ook nog de lever nut tigt. Weer anderen weten te ver tellen, dat hij buiten de lever en het bloed ook nog de hersenen aanvreet. Dit laatste lijkt mij echter twijfel achtig, hoe zou het dier door de harde schedel moeten komen? Som migen houden het erop dat het dier meer dan een keer bij zijn prooi terugkeert, om zodoende zo lang mogelijk met zijn prooi te kunnen doen. Dit laatste lijkt mij dan al leen maar juist, indien er weinig konijnen in het veld zijn. Uit al die meningen kunnen wij, dacht ik, het volgende distilleren: Het her melijn kiest in negen van de tien gevallen een gezond konijn als prooi bloed, lever en soms ook hersens, worden genuttigd terwijl de rest van het kadaver blijft liggen als aas voor b.v. bunzings en buizerds. Al moeten wij natuurlijk wel bedenken dat, zolang het hermelijn in zijn doen en laten nog niet grondig is bestudeerd (en dat is een geweldige moeilijke zaak) deze meningen altijd aanvechtbaar zullen blijven. Tenslotte wil ik nog even een mis- èehtè gezinsbank meer rente geen kosten geheimhouding een groot kosteloos dienstenpakket persoonlijke service alkmaar: centrum - overdie - hoefplan bergen - castricum - egmond - heiloo verstand uit de weg ruimen. Je hoort n.l. vaak zeggen, dat het her melijn alleen maar van konijnen leeft dat is echter niet juist, hij leeft ook van muizen ratten, vogels en, zoals ik laatst van een jager hoorde, van hazen. U begrijpt, dat vooral jagers en jachtopzichters er alles aan doen om dit felle rovertje uit het terrein te verwijderen. Al zal dit laatste nooit geheel lukken. En laat ik eerlijk zijn voor mij hoeft het niet. Ik heb hem leren kennen als een eerlijke, op rechte rover die, net als elk ander dier, het recht heeft om te leven. Dat hij dan af en toe ook nog eens een vogel bespringt, mag mijn in ziens geen rol spelen. Hoewel ik mij kan voorstellen dat de, al eerder genoemde jagers en jachtopzichters, hier anders over zullen denken. FR. NIEUWENHUIZEN Het vierde 'Duinstreek' tournooi is een groot succes geworden, onze Schoorlse tafeltennisvereniging heeft weer gezorgd voor een mooi stuk reklame voor deze sport. Om vijf voor elf werd het tournooi door wethouder Muelink officieel geopend, de wethouder zei o.a. dat hij hoopte dat dit tournooi weer een succes zou worden en dit vooral voor de jeugd die met zo'n groot aantal aanwezig is. Hij bracht hulde aan het bestuur van de 'Duintreffers' die het moge lijk maakt dat op deze zondag 254 deelnemers, in onze mooie sporthal deze sport kunnen beoefenen. Wij zijn trots op deze vereniging en straks wanneer het Dorpshuis een feit is dan hebben wij, zo sprak de heer Muelink tot de aanwezigen, u nog veel meer te bieden en dit kan voor de sport ook van belang zijn vooral bij het organiseren van zo'n groot tournooi. De heer Muelink stelde beschikbaar voor alle winnaars van de enkelspe len het boek 'Schoorl, een mooi en rustig dorp met een rijk verleden'. De wedstrijden zijn stipt op tijd ver speeld en 's avonds om half elf wa ren alle winnaars in de verschil lende klassen bekend en daarom proficiat aan de tournooi-commissie voor de prima organisatie. Onze plaatselijke winnaars waren de volgende: Dames Enkel Algemeen: 3e klasse 1 A. Way, Spirit 2 T. Delis, Duintreffers 3 A. Weel, Spirit 4e klasse 1 T. Delis, Duintreffers 2 Mevr. Delis, Duintreffers 3 J. Bouwes, Spirit Mixed Dubbel 4e klasse: 1 T. Delis, Duintreffers - P. Appel man, Dito 2 N. Beunder - B. Bruidegom, Spirit Er werd door 16 verenigingen de N.H.N.K. deelgenomen uit TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 OKTOBER I )k DUINSTREEK Van de klaverjasdrive die werd ge organiseerd door de Vogelvereniging in 't Trefpunt', onder leiding van de heer P. v. Twuyver, was de uitslag als volgt: Aantal delnemers: 7 tafels 1 Kaandorp-de Wit 543 pt. 2 Burgert - Mul 4927 pt. 3 Kooyman-v. Duin 4809 pt. 4 Damiaans-Schipper 4771 pt. 5 Bredewout-Krab 4656 pt. De uitslagen in de onderlinge com petitie van de bridgeclub Schoorl zijn: C-lijn: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A-lijn. De Jong-de Boer 46V2 Beeldman-Beeldman 42l/a De Waal-Le Belle 4IV2 Bullooper-Hoogvorst 40V2 Fam. v. d. Linden 37V2 Nieuwland-Velthuis 33 Timmermans-Repko 31 Dapper-Smit 31 Fam. Hoogschagen 20V2 B-lijn: De verenigingsprijs werd gewonnen door: 1 Spirit, Langedijk 40 punten 2 Dito, Grootebroek 20V2 punten 3. W. F. Treffers, Bovenkarspel 16 punten 4 Reactie, Alkmaar 9 punten 5 Duintreffers, Schoorl 8 punten 1 Houben-Roos 48Va 2 Mosch-v. d. Oort 47 3 Hooning-Jansen 46Va 4 Hooning-v. d. Linden 43 V2 5 Arpeau-Goet 41 6 Haasbroek-Brouwer 40 7 Jansen-Nolf 40 8 Burgering-de Wit 29 Va 1 Roos-Half 64 2 Roozing-van Weele 63'/a 3 Beeldman-Haring 55 Va 4 Houtkoper-Beukers 55 5 Heystek-Lensing 55 6 Ens-Ens 52 7 Dapper-Goudsblom 51V2 8 Rep-Half 49V2 9 Nieuwland-Bogaard 49 10 Fam. Kuiper 45 Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek DRUMBAND 'SCHOORL' ZOEKT NIEUWE LEDEN VOOR TROMPETTERCORPS Zoals u wellicht bekend zal zijn is men bij de drumband druk bezig een trompettercorps op te richten, waarvoor men nog best een aantal mensen kan gebruiken. Jongelui vanaf plm. 12 jaar zijn van harte welkom. Opgave bij: De heer C. A. KATER, Slotlaan 29 De heer P. ROOS, Laanweg 59 De heer P. Kootstra, Wagenmakersweg 6 Programma zaterdag 2 november Asp.: Foresters e-Schoorl b, 2 uur Zondag 3 november RKVVS 1 - Schoorl 1, 2 uur Schoorl 2 - SVW 4, 2 uur Schoorl 4 - Koedijk 4, 12 uur Jun Schoorl - Kolping Boys 2, 12 uur, b-veld Asp.. CSV a - Schoorl a, 12 uur Heereweg 132-Tel. 02209-976 Uitslagen van het vorige weekend Pup.: Duinranders a - Schoorl a 4-1 Duinranders b - Schoorl b 1-0 Asp.: Duinranders b - LSVV g 12-0 Duinranders 4 - Vitesse 10 5-5 Programma zaterdag 2 november Pup.. RKAFC b - Duinranders a Asp.: Duinranders a - Jong Holland aanvang 3 uur Duinranders b - SVW d, 3 uur Programma zondag 3 november Duinranders - N. Niedorp, 2.30 uur Alkm. Boys 4 - Duinranders 2, 2.15 Duinranders 3 - Flamingo's 4, 12.00 Duinranders 4 - St. Adelbert 6, 2.30 Jun.: Duinranders - Alkm. Boys 7, aanvang 12.00 uur POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Uitslag donderdag 23 oktober Relay 2 - Schoorl 0-3 Programma 6 november, 20.15 uur, herenRapido 3 - Schoorl Hij trok haar naar zich toe. Ze voelde zijn armen om haar hals en zijn mond op haar lippen. Heftig kuste ze hem terug, waarna ze met haar gezicht tegen het zijne ging liggen. 'Alleen bij jou vind ik het prettig. Blijf alsjeblieft van me houden Giep, zolang het mogelijk is. Je hebt gelijk met die herinneringen. Later zal ik ook aan deze uurtjes terugdenken. Dat jij en ik bij elkaar waren. Jouw mond op de mijne. O jongen, mijn jongen toch. HOOFDSTUK 10 Reeds in de vooravond had Lena een korte woordenwisseling met haar moeder. Ze bekeek de jurk van haar dochter met een misprijzende blik. 'Trek wat anders aan. Die jurk staat je helemaal niet.' 'Waarom niet? En verleden jaar zei u, dat-ie me zo leuk stond.' 'Verleden jaar is alweer een tijd geleden', antwoordde Griet koppig. 'Je mag je ook wel een beetje opknape, hoor? Je vader is maar één keer in het jaar jarig.' Lena keek naar de groene jurk, die haar moeder had aange trokken en die ze opzichtig vond. Tenminste voor een vrouw van haar moeders leeftijd. Vooral die laag uitgesneden hals was bespottelijk voor een moeder van een volwassen dochter. Dat vader er niets van zei. 'Als je het dan voor mij niet wilt doen, doe het dan ten minste voor je vader.' 'Vader vindt deze mooi genoeg.' Griet gaf het op. 'Oké, oké, houdt dat flodderding dan rpaar aan. Kun je vanavond tijdens het feest collecteren voor een nieuwe. Want de mensen denken vast, dat ik je niet voldoende geld geef voor kleren', bitste ze. Lena haalde haar schouders op en ging tenslotte naar boven, waar ze zich verkleedde. Na enig zoeken bepaalde ze haar keuze op een harde lila japon met lange mouwen en hoge hals. Moeder vond hem verleden jaar afgrijselijk, dacht ze. Ze is in de contramine, dus zal ze hem nu wel mooi vinden. Beneden gekomen keek Griet goedkeurend. 'Dat is tenminste was. Je figuur komt er op z'n voordeligst in uit. Je mag gerust wat van jezelf laten zien, hoor.' Hoewel ze Evert Pereboom en zijn vrouw hartelijk de hand drukte, was ze op haar hoede, toen de zoon voor haar stond. Beiden taxeerden ze elkaar. Bart bleek niet verlegen. Hij begon te lachen en zei: 'Nooit geweten, dat hier zo'n mooie paarse bloem bloeide.' 'De kleur is lila', verbeterde Lena op afgemeten toon, hoewel ze zich gevleid voelde. 'Zo krap kijk ik niet', antwoordde de jongen, 't Is in elk geval niet geel.' Ze schonk koffie en had intussen gelegenheid om hem on gemerkt te bespieden, knap was hij niet, maar als hij lachte, had hij een prettig gezicht. En niet verlegen, dat trok haar eveneens. Alleen zijn naam vond ze verschrikkelijk. Wie heet er nu Bart? Toen ze klaar was, ging ze naast hem zitten. En zei het van z'n naam. Hij knikte begrijpend. 'Ik weet het. Eigenlijk heet ik Berend. M'n overgrotvader heette zo. Maar Berend vind ik nog erger. Een berennaam.' Ze schoot in de lach.'Ik noem je Bert. Goed?' 'Klinkt wat deftiger. Ik ben anders maar een boer, hoor.' 'Je moet niet zo min over jezelf spreken.' 'Meid, houd er over op. Wat is boeren tegenwoordig nog? M'n vader handelt in vee, dat is tenminste wat.' 'Ga je het later ook doen.' Hij schudde zijn hoofd. Ik ben niet commercieel aangelegd. Het is m'n eigen schuld, want ik wou niet leren. Nou ben ik boer. Weet je het alvast.' Ze trok zich terug. 'Wat bedoel je daarmee?' Hij lachte. 'Kom nouik had het meteen door, toen ze thuis zeiden, dat ze vanavond hierheen gingen en ik mee moest. Vader heeft in z'n jonge jaren nog gevochten met jouw vader. Ze waren vroeger vast geen vrienden. Hij heeft jouw vader nog een keer met een mes te lijf willen gaan. Ze hebben 'm tegen gehouden.' Lena wist hier niets van. Natuurlijk had ze bij stukjes en brokjes het een en ander uit het verleden van haar ouders vernomen. En dat haar vader vroeger op de kermissen mee kon doen, wist ze heel goed. Maar van de Pereboom's had ze nimmer gehoord, zij het dan ook, dat ze de jongen nog wel herinnerde een enkele maal gezien te hebben op kermissen en in danszalen. Al had ze nooit met hem gedanst. Ze deed net, of ze hem niet begreep. 'Wat had je meteen door?' 'Van ons vanzelfsprekend. Je moeder was vorige week bij ons en moest vader spreken. Moeder m'n tweede moeder is zij was er ook bij. Nu ja, wat hindert het eigenlijk? Het kan nooit kwaad, als we elkaar eens een keer ontmoeten, hé?' Daar was niets tegenin te brengen. Ze keek de kring rond. Vader zat met Pereboom genoegelijk te praten. Evert Pereboom lachte en sloeg de ander op de schouder. Gek, vroeger vijanden als Bert tenminste waarheid zei en zoveel jaren later zitten ze naast elkaar een sigaat te roken. Moeder was aan 't babbelen met tante Truus en de nichtjes hadden Trien van Eijck in hun kring betrokken. De slome Piet van Eijck, die men beleefd heidshalve ook maar had uitgenodigd, rookte een grote sigaat, wat ze voor een jongen van twintig al bespottelijk vond. Af en toe zei hij wat tegen oom Freek. Bert's moeder zat te praten met buurvrouw Van Eijck, die alleen gekomen was, omdat de buurman zich niet lekker voelde. Nog een andere neef zat in z'n eentje toe te kijken. Ik moet hem bij Piet van Eijck zien te krijgen, dacht ze. Anders zit-ie zo alleen. Wat later zette men de stoelen aan de kant en kwam de gehuurde accordeonist binnen. Bert boog voor Lena, toen hij een foxtrot inzette. Ze dansten samen. Lena zag tot haar ge noegen, dat de neef zicht ontfermde over Trien en Piet een der nichtjes in zijn arm had. Gelukkig dacht ze: het ijs is tenminste gebroken. Hij zei: 'Ik zou jullie boerderij wel eens willen zien.' 'Kom maar eens op een middag', nodigde Lena uit. 'Vader is nog een ouderwetse modelboer.' De jongen knikte. 'Dat heb ik vernomen van m'n vader. Wij kijken niet zo krap meer. Bij ons is het tegenwoordig gemengd.' 'Het kan z'n voordelen hebben.' 'Wat denk je van zaterdagmiddag? En daarna samen ergens heen? Ze was een ogenblik overbluft. 'Je loopt nogal hard van stapel, heé?' 'Waarom? Is zoiets aan een tijdslimiet gebonden?' Ze ging er niet op in. 'Waar wil je heen? Zaterdagavond?' dat in het betreffende nummer de aankondiging stond van de ver schijning van het boek 'De Wach ter' van Mevr. Visser-Roosendaal prijs gebonden 2,90 dat er door de heer M. J. Schermer een cursus leerarbeid zou worden gehouden; dat de liefhebbers van tafeltennis werden opgeroepen om naar 'De Roode Leuew te komen' om te trachten een club op te richten; dat bij Vrasdonk in Bergen de aard appelen vijf cent per kg kostten. BERGEN Evenals vorige jaren zal het Mini sterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk ook in 1969 subsidie verlenen in de aankoop van kunstwerken door het publiek. Or ganisatoren van tentoonstellingen van beeldende kunst, die in 1969 aan deze subsidieregeling wensen deel te nemen, kunnen hun aanvrage uiterlijk tot 17 november 1968, rich ten tot de afdeling Beeldende Kun sten van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het subsidie voor de koper blijft gehandhaafd op 25€/o, met een maximum van f 250,- van de vraag prijs van kunstwerken van f 30,- tot 3.000,-. Op de begroting van CRM is hiervoor ruim 5V2 ton uitgetrok ken. De regeling geldt voor vereni gingen van kunstennaars, kunstza len, stichtingen, musea, gemeenten e.a., die een verkooptentoonstelling inrichten van olieverven, aquarellen gouaches, tekeningen, grafische wer ken, beeldhouwwerken, kleinplastie- ken e.d. Evenals in voorgaande jaren komen in het algemeen slechts tentoonstel lingen in aanmerking, waaraan ten minste 10 kunstenaars deelnemen met in totaal tenminste 40 werken. Wat het aantal werken betreft kan een uitzondering worden gemaakt voor reeksen tentoonstellingen van kleinere omvang, zoals die o.a. door kunsthandelaren worden georgani seerd. Over de gehele reeks dienen echter toch tenminste 10 kunstenaars te zijn betrokken. Uiteraard wordt bij de beoordeling der aanvragen gelet op de belang rijkheid van de tentoonstellingen en van de organiserende instelling, als mede op de spreiding over het land en over de verschillende kunstrich tingen. Ook dient zekerheid te be staan over de artistieke kwaliteit. Tevens wordt bij de verdeling van het beschikbare bedrag in aanmer king genomen of de organisator zich als zodanig door eerdere tentoon stellingen reeds voldoende reputatie heeft verworven. van 21 tot 28 oktober 1968 GEBOREN: Hendrikus Johannes Franciscus, zoon van H. J. Houten- bos en M. J, C. Kauffmann, Filar- skiweg 13. Gustav Peter Johannes zoon van J. A. van Steenbergen en L. J. Lodiers, Kerkelaan 20s. ONDERTROUWD: Pieter C. Hoog- vorst, 23 jaar, Plein 35 en Martha van der Woude, 20 jaar, Middenpad 1. Willem J. Bol, Breelaan 53 en Johanne E. van den Berg, 21 jaar, M. Wiegmanweg 14. Augustinus M. Warmenhoven, 24 jaar, Heiloo en Catharina C. M. Kleverlaan, 24 jaar KI. Dorpsstraat 17. Herbert Dekker 23 jaar, Alkmaar èn Ali M. Kooij, 21 jaar, Hoopweg 17. Ernst W. Loen- dersloot, 25 jaar, Amsterdam en Johanna W. F. Franck, Eeuwigeln. 35. Gerardus V. M. Beemsterboer, Schoorl en Wijnanda L. M. van Veen 21 jaar, Westerweg 4. Ibrahim Bildik 31 jr., Russenweg 8 en Anna Kraak man, 20 jaar, Stroomerlaan 12. Wil lem Floor, 25 jaar, Loosdrecht, en Marianne B. J. Bos, 25 jaar, Foeke Kamstraweg 13. Arie Rijswijk, 32 jaar, Wikkeweg 12 en Metje van 't Hul, 24 jaar, M. Wiegmanweg 24. Cornelis L. Glastra, 25 jaar, Noord- dijk en Franciska W. Bekius, 24 jaar, Kerkelaan 18. GEHUWD: Johan J. Koeman, 26 jr. Limmen en Anita Ellens, 22 jaar, Kogendijk 68. Jan P. Paarlberg, 24 jaar, Schoorl en Ingrid M. Legerstee 23 jaar, Rondelaan 13. OVERLEDEN: Drk Klemkerk, 88 jaar, gehuwd met G. Heinstra, Jan Apeldoornweg 11.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5