DE .WOESTEHOEVE' weekblad a m ^T.' °»der redactie. vemJt De Duinweg in rustiger tijden Lange tenen. u §ig mm ilit k I schoolkrant... mm ïiil II WM»m Het recept Modernisering Voortbestaan van 'De Woestehoeve' Wafelbakkerij 1 HHHHflNI a pfilSili WÈÊ Ills tiHifiBEWff■MM'pi"II De nachtmerrie Een sprookjestunnel Allemaal kwamen ze uit de richting Bergen en allemaal hoorden ze niet in een auto thuis Vier keer in twee maanden tijd reden ze zijn hek totaal in de vernieling Kritiek is gemakkelijk, heel gemakkelijk ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL BAZAR TE 'WESTERKIMME' JEUGDDRUMBAND SCHOORL Ned. Ver. van Huisvrouwen TWEEDE BLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 - ji.jiliml'juiiM Jillii Vlak onder de duinen tussen het bejaardentehuis 'St. Jan ter Duin' en de Boerenleenbank ligt als een oase tussen de steeds verder opruk kende nieuwbouw een monumentale herinnering aan de rust en schoon heid van het begin van deze eeuw. Half verscholen tussen het vele groen, maar gelijk ook duidelijk op vallend door haar ongekunstelde ei gen dorpse sfeer staat daar zo 'De Woestehoeve'. 'De Woestehoeve' werd in 1876 ge bouwd in opdracht van de fam. Duin en hieruit blijkt dat de boerderij nog geen eens zo oud is, maar daar om is ze nog niet minder mooi. Een feit dat overigens door de later be roemd geworden schilder Lau ook reeds werd onderkend. Lau, geboren in 1889 vestigde zich in de hoeve, alwaar hij zijn atelier op de deel had ingericht. Hij is het ook geweest, die de architect Rooyaards opdracht heeft gegeven om in de stijl van de hoeve een woonhuis aan te bouwen. Dat een dergelijke op dracht aan Rooyaards wel toever trouwd is, is in Schoorl en ook reeds ver daar buiten meer dan bekend Het is daarom ook niet verwonder lijk dat juist de zijde gericht op St. Jan ter Duin een overweldigend mooie aanblik biedt. In deze aangebouwde woonruimte, welke al weer door de bekende schilder en glazenier Thijs Sterk wordt bewoond, gebruikte Rooy aards veel houten balken uit de in die tijd afgebroken Groeter molen In 1948 vertrok Lau naar Limburg alwaar hij te Maastricht als hoog leraar werd benoemd aan de Jan v. Eyck-academie. Na eerst negen jaar als chef banket bakker gewerkt te hebben bij ban ketbakkerij Roos, kwam hij in 1961 in de gelegenheid om de wafelbak kerij van 't Veer uit Zaandijk over te nemen. Dat wil zeggen, de klan tenkring, de bakbenodigdheden en niet te vergeten het recept, het re cept dat naar alle waarschijnlijk heid al zo'n dikke zestig jaar oud is en dat angstvallig geheim wordt gehouden. Dit recept is eigenlijk de kern van de wafelbakkerij. Dat er boter, sui ker, meel en ei in voor komt zal u niet verwonderen, maar juist de on derlinge verhouding en enkele voor ons onbekende componenten geven het eigen, het aparte aan de wafels. De wafelbakkerij werd ingericht op de deel, dezelfde plaats dus waar eertijds Lau zijn atelier had. Toen Van Dam de Zaanse wafelbak kerij overnam, kreeg hij de beschik king over drie wafelijzers, welke met de hand gekeerd moesten wor den en per stuk slechts drie wafels per keer produceerden. Deze wafel ijzers hebben echter ondertussen plaats geruimd voor een grote mo derne wafelbakmachine, dezelfde welke u op de voorfilm van de dorpsfilm '67 heeft kunnen zien. Het enige dat nu itog met de hand moet gebeuren is het oprollen van de wafels tot hoorntjes. Dit is ove rigens nog een kunst op zichzelf daar het zeer snel moet gaan. Ener zijds omdat door de snelle afkoeling de wafels, als men te lang wacht, zullen breken. Terwijl anderzijds de machine steeds maar doordraait en men daarom de wafels op tijd van de ijzers moet trekken daar ze anders weer in de machine zullen verdwijnen. Naast deze obliehoorns worden er ook nog slagroomwafels en wafels voor yscoups gemaakt, deze laatsten echter moeten in te genstelling tot de hoorntjes stuk voor stuk in kleine ijzers gebakken worden. En zo worden dagelijks duizennden, zomers meer dan des winters, wafels gebakken in 'De Woestehoeve'. 'De Woestehoeve', welke lange tijd leek voorbestemd voor het aparte, het artistieke. Leek, want haar fundamenten staan te schudden. Van Dam moet ver dwijnen en is daarom dan ook druk bezig te zoeken naar een geschikte bedrijfsruimte, welke de huidige kan vervangen. Hetzelfde geldt voor Thijs Sterk. Dit alles valt te rechtvaardigen, mits het op een redelijke wijze gebeurd. Maar wat zal er gebeuren met 'De Woestehoeve', wat is haar toekomst, of heeft zij soms al geen toekomst meer? Moet zij plaatsmaken voor een kapel voor St. Jan ter Duin? Of zullen er bejaardenwoningen ge bouwd worden? Ik en ik weet zeker vele met mij hopen dat al diegenen die verant woordelijk zijn voor 't voortbestaan van 'De Woestehoeve' in zullen zien dat de hoeve niet iets is dat je zo maar af kunt, ja af mag breken. Want als de boereplaats eenmaal vervangen is door weer zo'n grauw massaprodukt, symbool van onze huidige moderne beschaving, dan is het voor altijd te laat. Vier jaar later, dus in 1952 nam de huidige bewoner, Van Dam zjjn intrek in 'De Woestehoeve'. De heer Van Dam was aanvankelijk van plan om van de boerderij een pension te maken, maar daar hij het gebouw niet in eigendom kon krij gen, zag hij tenslotte toch af van de kostbare inwendige verbouwing die hiervoor nodig was. MB! TOW 1 u E'%-1 ft.OT ijlrfli jljUy Ujsschen Bergen eri Schoorl ,V|V "V!li. "1I!H A, 1 1 Bijgaande foto toont de Duinweg nabij 'Het Witte Huis' omstreeks 1910. Vooral treffend is de rust, die van dit plaatje uitgaat. Op de weg, misschien net twee meter breed, zien wij twee mensen staan in de klederdracht, welke in die tijd nog algemeen was in ons dorp en haar naast omgeving. Het meisje op de klompjes is Anne Timmer (de we duwe van Cor Hopman). Zij woon de toen nog met haar vader en moeder in het kleine huisje vlak naast 'Het Witte Huis' dat er toen overigens nog niet stond. De vrouw met haar westfriese hullet je op was DE DUINSTREEK IN HET VOORJAAR Als de krokussen uitkomen Als de klokjes uitkomen En de tulpen en de hyacinten uitkomen O, o, wat is dat mooi Wat is dat mooi En de moeders zetten de voorjaarsbloemen voor 't raam En nu is het uit. 2e klas Er was is een kabouter In een leuk paddestoeltje En hij had ook nog een kaadoutje En hij woonde in een boom. Ie klas dan ook geen enkel verwijt, aldus de heer Wener. Even verder staat een, wellicht eeuwenoud huisje, het is het huisje van mevrouw De Ronke Rikkert. Aan het begin van deze eeuw was er nog een pleisterplaats voor de voorbij trekkende reizigers. Nu ra zen de auto's in dergelijke grote getalen en met vaak zulke abnor male snelheden voorbij, dat de meesten het huisje niet op zullen merken. De bewoonster daarente gen ziet de snelheidsmonsters van beide richtingen vlak langs haar huisje scheren, want vooral ook het passeren is juist daar bijzonder in trek. De enige bescherming tegen uit de bocht vliegende auto's is haar heg, die zij overigens nauwelijks behoeft te knippen, want daar zorgt het verkeer wel voor. Even verder, op de hoogte van de familie Akkerman en de fam. Bak- haar overbuurvrouw, bufie Lauwe. Deze vrouw woonde in de boerderij links op de foto. Later woonde in dezelfde boereplaats de fam. Lense. Het is de boerderij, die onlangs on bewoonbaar werd verklaard en die nu in afwachting van haar sloop, dienst doet als paardenstal. Bent u het niet met ons eens, wilt u iets ter verdediging aan voeren Laat het ons gerust weten. Want juist door uw eventuele request kan deze rubriek alleen maar meer bijdragen tot een verbetering van het wederzijdse begrip Als ik door de polder loop, dan kijk ik om mij heen, ik zie de sloten, die als kleine slordige linten de wei landen doorsnijden. Ik zie de koeien grazen. Ik zie, ik zie zo geweldig veel. Als ik door de bossen en de duinen dwaal, dan luister ik naar de gelui den om mij heen, ik kijk naar de statige hoge bomen, ik zie de hei, de helm en ik ruik de zee. Wat is ons dorp toch mooi, elke keer als ik vanuit Bergen, Schoorl binnen kom dan denk ik; we zijn er weer. De eerste bochten; de straat als een bonte sprookjestunnel, slingerend naar een ongekend avontuur. Ja voor vele gelukkig nog wel, maar voor anderen is het een obstakel, een doorn in het oog, een obsessie, een nachtmerrie! Geen wonder overigens, in de maanden juli en augustus, dus in twee maanden tijd, vlogen er maar liefst twaalf auto's uit de bocht, dat wil zeggen, twaalf gevallen die op gemerkt zijn. Zeer velen konden de bocht nauwelijks halen, maar kwa men met veel geslinger toch weer op de eigen weghelft, anderen vlo gen er wel uit, maar konden gelijk weer doorrijden. Stelt u zich voor; u woont vlakbij de bocht en wekelijks vliegen er een paar auto's uit de bocht. De heer Wener, bewoner van 'Het Witte Huis': 'Het is vreselijk, het wordt gewoon een obsessie, je ligt in je bed, je hoort de auto's door de bocht gieren en elke keer wacht je weer op de klap.' Soms was hij er nog mee bezig, een andere keer was het net klaar. Gewoon om wanhopig van te wor den. En als de klap dan weer raak is, dan spring je uit je bed en ga kijken of je helpen kunt. Op een keer werd er zo iemand bloedend zijn huis binnen gebracht, het bleek dat de man een schedelbasis-frak- tuur had en het eerst waar de man, stomdronken overigens, om vroeg was een pilsje. Een andere keer kom je aanlopen en krijg je een gro te 'smoel' en moet je oppassen dat ze na je hek vernield te hebben, ook nog niet eens je zelf te lijf gaan. Wat de politie betreft, zij zijn on danks hun onderbezetting direkt ter plaatse en zeer welwillend, hen treft ker is het al niet veel beter. Pro beert u er bijvoorbeeld in de zo mer eens met uw kinderwagen naar toe te gaan. En dan te weten dat er daar in de buurt maar liefst tien kinderen wonen, waarvan de oudste tien jaar is. Een oplossing echter des te moei lijker. Wij weten het er zal een nieuwe weg komen, de bochten zul len worden afgesneden en de weg wordt verbreed. Maar wanneer De laatste zomer heeft toch wel aange toond dat er een voorlopige oplos sing gevonden MOET worden, wil men tenminste erger dingen voor komen. Komende zomer wordt de nieuwe badplaats Hargen aan Zee ontsloten, duizenden nieuwe toeristen zullen met hun auto's over de smalle toe gangswegen ons dorp weten te vin den. Allen zullen zij op de grens tussen Schoorl en Bergen, juist voor de bochten het gaspendaal intrap pen en waarom ook niet. Na een brede overzichtelijke weg met snel heidsbeperking zien zij een bord dat de snelheidsbeperking opheft. Ja, je moet toch ergens kunnen op schieten wordt er dan gezegd! Geen waarschuwingsbord voor een gevaarlijke bocht, geen snel heidsbeperking, geen passeerver- bod en geen vangrail. Waarom toch niet 't Is geen bebouwde kom Nou, en? Het is totaal overbodig om voor beelden te noemen van wegen, waar in geen scherpe bochten zitten, waar geen enkel kind woont, waar geen huizen staan, waar niemand moet oversteken om te gaan wandelen, maar waar wel een snelheidsbeper king en een passeerverbod gelden. Misschien gaat het nog maar om één zomer, misschien. Ik zou echter niet graag instaan, niet graag ver antwoordelijk zijn voor al datgene, dat in een enkele zomer kan ge beuren. Goed als wij werkelijk deden wat wij konden dan geldt het verwijt enkel de automobilist. Maar deden wij dat wel De laatste uit de bocht gevlogen wagen ligt hier op z'n kop in de tuin van mevrouw De Ronde Rikkert (zaterdag 26 oktober) Het is nu juist vier jaar geleden dat de heer Rensenbrink voor een groot aantal belangstellenden een boeiend betoog hield over dieren. Dat was voor onze vereniging toen een hele mooie avond. Het is daar om erg prettig dat deze wetenschap pelijke medewerker van Artis weer naar Schoorl wil komen met een nieuw programma dat heet: 'Klein beginnen bij de dieren'. Het gaat deze keer over levensduur van le vende wezens. Het zorgen voor het volgende geslacht en het doorgeven van ervaring van generatie op ge neratie. Ook bij dieren lijkt iets te bestaan van opvoeding. Verschillen en overeenkomsten tus sen het gedrag van mensen en die ren zullen ook het onderwerp van de komende avond zijn op vrijdag, 15 november in 'De Roode Leeuw'. Alles verlucht met dia's en tot be sluit een toepasselijke film. Zaterdag en zondag 9 en 10 nov. is er weer bazar in 'Westerkimme'. Loopt u eens bij ons binnen voor de a.s. St. Nicolaas is er misschien iets voor u bij. Er zijn mooie truien ge breid en verschillende andere kle dingstukken. Er is zondagavond om 8 uur 'n ver loting, waar ieder die belangstelling heeft is van harte welkom. Op zaterdagavond 16 november om 8.15 uur organiseert het bestuur van de Jeugddrumband wederom een gezellige bingoavond, welke gratis toegankelijk is. Deze bingoavond wordt gehouden in café-restaurant Beeldman te Schoorl kaarten kunt u gratis afhalen bij P. Kootstra, Wagenmakers weg 6 te Groet; P. Roos, Laanweg 59, Schoorl H. v. d. Helm, Boksdoornweg 12 te Schoorl, telefoon 719. De baten van deze avond komen ook nu weer ten goede aan de Jeugddrumband voor aanschaf van uniformen en instrumentarium. Aan deze bingo zijn dit keer enorm veel mooie prijzen verbonden. Haast u voor het afhalen van kaarten, deze zijn gratis doch er is maar een beperkt aantal. Voor een gezellige avond uit, naar de bingoavond van 16 nov. Op vrijdag 8 november a.s. wordt in hotel 'De Boschhoek', Studler v. Surcklaan 14 te Bergen door de be kende professor W. J. Bladergroen een lezing gehouden over het on derwerp 'L.O.M. Kinderen', onder auspiciën van de Stichting Research aangaande kinderen met leer- en op voedingsmoeilij kheden. Aanvang 8 30 uur n.m.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5