Felle discussies over verhoging reinigingsrechten en straatbelasting Heropening «Zeepaardje» GERRITSEN PORT® GEMEENTERAAD SCHOORL Kristal met zilver Kwaliteit.... Panklaar..^ Ingekomen stukken Ontslag van de heer Bergh als ambtenaar van de burgerlijke stand Bouw 16 woningwetwoningen Garantie rente en aflossing leningen Aangaan geldlening Bouw dorpshuis Verbinding Dorpshuis en Sporthal Subsidieverlening openbare bibliotheek Stichting manege Verhoging reinigingsrechten Wijziging verordening straatbelasting Verhoging rioolbelasting Kasgeldleningen 1969 Verleniging rekening-courant overeenkomst Vaststelling 1e herziening bestemmingsplan Oost I EN WAT GEBEURT ER NU ZOAL IN HET ZEEPAARD? Rondvraag VOLLEYBALCLUB 'DINDOA' DUINTREFFERS- NIEUWS SCHOORLSE SCHAAKCLUB SCHOORLSE BRIDGECLUB Malse braadkippen VERS GESNEDEN VOORGEVROREN BOEREKOOL Lekker Vers..-Ax Voordelig.... Cox Orange Outspan sinaasappelen en altijd Interessant.... De Schoorlse gemeenteraad kwam op 5 november byeen om een nog al lijvige agenda door te worstelen B. en W. hadden niet minder dan 17 agendapunten aan de raad ter beoordeling aangeboden. Zoals gebruikelijk waren er van de zijde van Gedeputeerde Staten weer goedkeuringen gekomen op eerder genomen raadsbesluiten. Verder was er een schrijven van de VVV Groet Camperduin e.o. binnen gekomen waarin een passende naamgeving van het nieuwe onslo- ten strand aan het einde van de Hargerzeeweg in de aandacht van het gemeentebestuur werd aanbevo len. Bovenvermelde VVV had zich tot de raad gewend met de sugges tie om de naam Hargen aan Zee om te dopen in 'Noordzeebad Groet' en om de nieuwe verbindingsweg tussen Camperduin en Hargen aan Zee de naam 'Groeter Zeeweg' te ge ven. B. en W. deelden de raad ech ter mee dat het Staatsbosbeheer zich op het standpunt stelt dat naamgeving aan de wegen en gebie den in de Staatsduinen bij het Rijk in eigendom, een aangelegenheid is die alleen het Staatsbosbeheer aan gaat. En er blijkt, aldus B. en W., bij deze Rijksdienst geen enkele aanleiding te bestaan om de bena ming 'Hargen aan Zee' te verande ren. Maar Staatsbosbeheer wachtte gaarne suggesties in voor een naam die aan de nieuwe weg zou kunnen worden gegeven. En omdat Staats bosbeheer aan de benaming Hargen aan Zee blijkt vast te houden, acht ten B. en W. het weinig zinvol om de weg de naam Groeter Zeeweg te geven, zoals door de VVV werd voorgesteld. Men is van de zijde van het college meer geporteerd om de weg te vernoemen naar Burge meester Bergh. En de gedachte om aan de betreffende weg de naam 'Berghweg' te geven leken B. en W. het overwegen zeker waard, temeer omdat deze in een geaccidenteerd landschap is gelegen. En daarom werd de raad voorgesteld een des betreffende suggestie aan 't Staats bosbeheer te doen. Er volgde een geanimeerde discus sie. De heer Louter droeg 2 regels uit een gedicht van de dichter Buning voor waar deze stelde tussen Catrijp en Hargen zijn lief te hebben ge kust. Hij wilde daarom de naam Hargen handhaven en vond de naam Berghweg tamelijk gezocht. De heer Sleking pleitte op zakelijke gronden voor vervanging van de naam Hargen aan Zee, terwijl de heer Meedendorp juist voor in standhouding van deze benaming bleek te zijn. Na enig gedebatteer werd besloten 't strand in alle rust nader te bezien en later bij het Staatsbosbeheer met voorstellen te komen. Op 11 november 1955 werd de heer J. H. Bergh benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand maar nu hij inmiddels het burgemeesterambt der gemeente Epe heeft aanvaard heeft de heer Bergh verzocht hem ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand te verlenen. De raad werd gevraagd dit ontslag eervol te verlenen onder dankzeg ging van de als zodanig bewezen diensten. Uiteraard ging de raad met dit voor stel accoord. Van de Minister van Volkshuisves ting was bericht ontvangen dat machtiging was verleend voor de bouw van 16 woningwetwoningen en het ligt in de bedoeling dat deze huizen zullen worden gebouwd in Schoorl-Oost. Deze woningen zullen worden toegewezen aan woningzoe kenden in de gemeente en omdat de bouw van deze huizen dringend nodig is werd de raad gevraagd hiervoor ruim 460.000 gulden be schikbaar te stellen voor grond- en bouwvoorschotten. Op een vraag van de heer Meijer antwoordde wethouder Muelink dat inclusief centrale verwarming de maandelijke huurprijs voor deze wo ningen 119,- zou bedragen. In een artikel van de woningwet is bepaald dat de gemeenteraad gel delijke steun kan verlenen ten be hoeve van het verkrijgen in eigen dom van een door begunstigde te bouwen nieuwe woning. Er was door 2 personen een verzoek om garantie ingediend en de raad werd voorge steld om de rente en aflossing van de leningen te willen garanderen. Men ging zonder discussie hiermee accoord. Van de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten was een aanbod bin nengekomen voor het aangaan van een vaste geldlening tot een bedrag van twee ton, rente 6%% en een looptijd van 25 jaar. De raad werd voorgesteld om deze aanbieding te accepteren. Ook dit voorstel werd aangenomen. Er bestaat, aldus B. en W. in Schoorl een grote behoefte aan een dorps huis. Tot overmaat van ramp ging het r.k. Verenigingsgebouw in vlam men op. Dit ontbreken van accomo- datie vormt een bedreiging van het gemeenschapsleven. Door de Stichting Dorpscentrum Schoorl was een aanvraag om sub sidie in de kosten verbonden aan de stichting van het dorpshuis bij het betreffende Ministerie ingediend en ook bij de G.S. De rijkssubsidie is inmiddels toegekend en de bijdrage van de bevolking in de stichtings- kosten van het dorpshuis heeft het geraamde bedrag, dank zij de ge voerde acties, ruimschoots over schreden. En daarom achtten B. en W. nu de tijd gekomen om de ge meentelijke bijdrage beschikbaar te stellen die een bedrag beloopt van 159.100,-. De kapitaalslasten uit deze inves tering voortvloeiende zullen voor de gemeente 14.720,- bedragen, waarbij is rekening gehouden met een afschrijvingsperiode van 40 jaar en een rentevoet van 6%°/o. De totale overzichtskosten van het dorpshuis kunnen als volgt worden begroot: bouwkosten 256.000,- inrichtingskosten 30.000,- centrale verwarming 25.000,- kosten toezicht e.d7.000,- De financiering ziet er als volgt uit: Rijkssubsidie 79.550,- Provinciale subsidie 45.000,- bijdrage van de bevolking 45.500,- bijdrage gemeente 159.000,- B. en W. vroegen de raad de begro ting tot subsidieverlening vast te stellen. Mevrouw De Boer stak een pluim op de hoed van de loterijcommissie omdat deze mensen ontzettend veel werk hadden verzet in hun vrije uren. Loco-burgemeester Dekker sloot zich hierbij van harte aan, waarbij hij ook dank bracht aan alle andere instanties die daadwerkelijk hun steentje hadden bijgedragen. Er dient een verbinding tot stand te komen tussen de sporthal en het te bouwen dorpshuis en met de bouw hiervan is een bedrag gemoeid van 45 mille, inclusief aanlegkosten centrale verwarming. Voor de dek king van deze kosten wilden B. en W. de reserve uitkering gemeente fonds aanwenden die momenteel nog 68.835,- bedraagt. Nadat de heer Dekker een toelich ting had gegeven ging de raad ac coord. De Stichting Openbare Bibliotheek Schoorl in oprichting had zich tot de raad gewend om jaarlijks het zgn. subsidieminimum voor de ex ploitatie beschikbaar te stellen ver hoogd met een bijdrage voor de jeugdafdeling. Hiermee is van ge meentewege een subsidie gemoeid van ruim 16 mille, terwijl het rijk en de provincie samen een bedrag van bijna 24 mille aan subsidie zul len moeten voteren. Het ligt, zoals bekend, in de bedoe ling om aan het dorpshuis tevens een openbare bibliotheek te ver binden en deze gezamenlijke opzet van dorpshuis en bibliotheek biedt aan beide partijen voordeel. In de begroting voor 1968 was een bedrag geraamd van 2.250,- ten behoeve van subsieverlening aan bibliotheken maar het thans ge vraagde bedrag vergt dus een hoge re uitgaaf n.l. 14.592,-. Hoewel B. en W. zich realiseerden dat hiermee opnieuw een last aan de begroting wordt toegevoegd meenden zij toch de raad te moeten voorstellen de gevraagde subsidie toe te kennen mede gelet op het grote belang dat met de stichting en exploitatie van de bibliotheek is ge diend. De raad was vol lof over de wijze waarop de parochiale bibliotheek en die van Algemeen Welzijn in de toe komst zouden gaan samenwerken. Men besloot de subsidie te verlenen. Enkele beoefenaren van de ruiter sport hebben het plan opgevat om op het terrein van de voormalige Staatskwekerij te Aagtdorp een ma nege op te richten. B. en W. hadden de zaak onderzocht en waren tot de conclusie gekomen dat de keuze van het terrein geen betere had kunnen zijn. Voor ditzelfde terrein was echter nog een gegadigde, nl. de Stichting van een Natuurvriendenhuis. Maar deze zou ook wel met een ander ter rein genoegen willen nemen. De op pervlakte van het terrein bedraagt ruim 11.000 m2 en B. en W. stelden de raad voor het terrein in erfpacht te geven tegen een canon van f 2000 en de termijn van uitgifte op 99 jaar. De heer Eecen brak een lans voor de paardesport die volgens hem door de hang van de mensen naar de na tuur, meer en meer toeneemt. Er is een terrein beschikbaar als de geprojecteerde parkeerruimte niet groot genoeg zou blijken te zijn. Men wees hierbij op de goede sa menwerking die met nabuurge meente Bergen bestond, waarna de Raad zich achter het voorstel van B. en W. schaarde. Gedeputeerde Staten hadden van 't Ministerie een circulaire ontvangen waarbij voor het tweemaal per week ophalen van vuilnis een minimum norm werd aangehouden van 26,50 per emmer. In Schoorl bedraagt het reinings- recht per jaar momenteel voor de eerste emmer 24 en voor iedere vol gende emmer een tientje. B. en W. stelden voor om, in ver band met de steeds stijgende kos ten van de reinigingsdienst deze bij dragen te verhogen tot 30,- en ƒ20,-. In de praktijk betekent dit dat, als men in het bezit is van 1 emmer, men voor het tweemaal per week ophalen van het huisvuil een bedrag is verschuldigd van ongeveer 60 ct per week. Daarnaast stelden B. en W. de Raad voor, het recht dat ge heven wordt voor het gebruik van door de gemeente beschikbaar ge stelde vuilnisemmers te verhogen van 1,- tot 2,- per emmer. Door de verhoging van deze tarieven zal een meeropbrengst aan reinigings rechten worden verkregen van ruim 16 mille per jaar. De vergadering werd 10 minuten voor het fractieberaad geschorst en na enige discussie werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Al leen de heer Meedendorp stemde te gen. Met het oog op de financiële toe stand van de gemeent en mede ge let op het desbetreffende schrijven van G.S. achten B. en W. het nood zakelijk dat de straatbelasting wordt verhoogd. Men stelde de raad voor de huidige heffingspercentages t.w. 20 procent voor de gebouwde en 5 procent voor de ongebouwde eigen dommen te verhogen tot resp. 20 en 11 procent, hetgeen een meerop brengst betekent van ongeveer 10 mille. Na een woordenstrijd waarbij vooral de heer Louter een welbespraakt man bleek te zijn werd het voorstel in twee gedeelten in stemming ge bracht. De raad ging accoord met de verho ging voor de gebouwde eigendom men, maar verklaarde zich unaniem tegen de verhoging van het hef fingspercentage op ongebouwde be zittingen. De rioolbelasting bedraagt momen teel 10% van de belastbare kadas- strale opbrengst met een minimum van vijftig gulden per perceel. Met het oog op de hoge uitgaven die de riolering met zich meebrengt is het noodzakelijk om het heffings percentage van 10 op 20% te bren gen. In de praktijk betekent dit dat de belasting alleen verhoogd wordt voor die percelen die een hogere ka- dasstrale opbrengst hebben dan 250. In het algemeen zijn dit de grotere woningine en zakenpanden die ook meer vuil op de riolering afvoeren. De wijziging van het heffingsper centage betekent een meeropbrengst van ongeveer 5.500,-. Met dit punt ging de raad zonder meer accoord. De raad werd gevraagd om voor het tijdvak 1 jan. tot en met 31 dec. 1969 kasgeldleningen te sluiten tot een bedrag van 1.500.000,-. Met dit agendapunt werd ook inge stemd. Aangezien de geldigheidsduur van de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Ge meenten op 31 december a.s. ver strijkt, dient een nieuwe overeen komst te worden aangegaan. B. en W. verzochten de Raad het crediet in rekening-courant te bepa len op 5 ton, dit bedrag is gewenst om aan de lopende verplichtingen te kunnen voldoen. De raad stemde hiermee in. Het ligt in de bedoeling om in Schoorl-Oost over te gaan tot uit breiding van de woonwijk in noord westelijke richting. Er is een aantal rijen woningen gesitueerd aan lus- vormige wegen dat veel overeen komst vertoont met de rest van de bebouwing in Oost. Het plan om vat de bouw van 56 woningen en een aantal garages, terwijl er ook is gedacht aan parkeerruimte, groenvoorziening en speelruimte voor de jeugd. De lengte van de bouwblokken is zo kort mogelijk gehouden, terwijl het plan een maand ter visie heeft gelegen. Naar aanleiding hiervan is door een aantal bewoners van Oost een be zwaarschrift ingediend waarin de adressanten hun spijt betuigden over de met groene kleur aangege ven terreinen niet als zodanig heeft gehandhaafd maar dat men in plaats van de groenstroken, een woonwijk uitbreiding heeft getekend. Begrij pelijk is de wens, aldus B. en W. al thans van de bewoners van de aan grenzende straten om een perma nent uitzicht op de groenstrook te houden. Maar men mag hierop zijn reeële verwachtingen niet baseren omdat het hier om verspreide voor staduitbreiding gaat. Als zodanig achtten B. en W. de suggestie van adressanten om het betreffende ge deelte ook in de toekomst als plant- Op donderdag 31 oktober heeft Mr. L. B. van Ommen, hoofd afdeling volksontwikkeling van het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, het nieuwe zgn. Grote Huis van de Stichting officieel heropend. Zoals bekend is het hoofdgebouw in april 1967 afgebrand en nadat een aantal bedrijven financiële hulp had geboden, kon een klein huis op het terrein langs de Laanweg ge schikt worden gemaakt voor het werk. En zo beschikt de thans tien jaar oude Stichting over twee hui zen voor het vormingswerk in inter- naatsverband met werkende jeugd. En het werd ons bij het bezoek aan de gebouwen wel duidelijk dat het hier geen vakantieoord voor jonge lui is maar dat men het gehele jaar door vormingswerk verricht en de bedrijven, bedrijfsscholen en nijver heidsscholen waarmee wordt sa mengewerkt, zijn over het hele land verspreid. Bij onze rondleiding vertelde de hr. Hooyer, de hoofdleider dat groepjes van een dertigtal jongelui een be paalde tijd in het centrum door brengen. Er wordt dan veel gedis cussieerd, vooral over de verhou dingen in de bedrijven tussen oud en jong en tussen werkgevers en werknemers. Er worden lezingen gehouden, filmvoorstellingen geor ganiseerd en aan handenarbeid ge daan. En bij het binnenkomen kan men wel zien en horen dat de Stichting zich speciaal richt op de jeugd. Dit was aan de ten gehore gebrachte muziek die over het ter rein schalde en aan de talloze af beeldingen, tekeningen en foto's bin nen de gebouwen, duidelijk te mer ken. En zo wil men het ook, de Volkshogescholen die zich ook op dit terrein bewegen, kregen zoveel aanvragen van jongeren te verwer ken dat men speciaal voor de jeugd dit soort jeugdcentra heeft opge richt. En alle groepen hebben wel enkele punten met elkaar gemeen, want zij vervullen allen op reeds vrij jonge leeftijd een plaats in het arbeidsbestel, hun belangstellings sfeer is vaak gericht op zichzelf en op het eigentijdse terwijl het meren deel der jongelui afkomstig is uit middenstands- en arbeidersmillieus Het nieuwe gebouw telt vele grote en kleinere ruimten waar de jonge lui discussieren, lezingen beluisteren of handenarbeid verrichten. Verder is er natuurlijk een keuken, kantoorruimten en slaapplaatsen voor de cursisten. Het 'grote Huis' werd gebouwd door de fa. Wilde- boer onder architectuur van de hr. Honigh uit Bergen, Hans Uylenburg fungeerde als binnenhuisarchitect. De heren C. en P. Meijer verricht ten het schilder- en elektriciteits werk, de Berger Verwarmingsin dustrie zorgde voor een behaaglijke temperatuur, de fa. Korn verzorgde het stucadoorswerk en de fa. Nieuw- land de stoffering en dergelijke. Hoewel de Stichting Jeugdcentrum soen te handhaven niet aanvaard baar. Alleen al uit economische overwegingen konden B. en W. de raad slechts adviseren het bezwaar schrift af te wijzen. En op grond hiervan werd de raad gevraagd het concept-besluit tot vaststelling van de le herziening van het bestem mingsplan Oost-I te bekrachtigen. De publieke tribune die zeer goed was bezet luisterde aandachtig naar de discussies. Op een tweetal kaarten werd de si tuatie verduidelijkt en men ging uiteindelijk accoord om het be zwaarschrift niet ontvankelijk te verklaren. Wel drong men aan op speelruimte op andere plaatsen in plan Oost. Op een vraag van mevrouw De Boer antwoordde de heer Dekker dat het misschien tot 1970 zal duren voor Camperduin op het rioleringsnet zal zijn aangesloten. De heer Meijer pleitte voor instel ling van een sportraad en hij vroeg verder welke afmetingen de vogel volières mogen hebben. Om kwart over elf werd deze raads vergadering gesloten. Op 9 decem ber wordt de volgende bijeenkomst gehouden. voor School en Bedrijf, zoals zij of ficieel heet, toch niet is afgestemd op de burgerij van Schoorl en deze er ook weinig mee te doen heeft, vormt de Stichting door haar ves tiging hier toch een mond-tot-mond reklame voor Schoorl als recreatie gemeente. Immers, de jeugd die hier een cursus volgt zal bij thuiskomst waarschijnlijk enthousiaste verhalen doen over de prettige sfeer in het Centrum en de mooie natuur van Schoorl. En zodoende kan ook hier door het vreemdelingenverkeer worden bevorderd. i Uitslag 30 oktober HerenSwiers - Schoorl Dames: Schoorl 2 - Schoorl 1 1—3 0—3 Programma 13 november, dames: Schoorl I - Ursem Frans Mink was het afgelopen weekend uitgenodigd voor de Regi onale Achtkamp, dit zijn de 8 sterk ste junioren van de afdeling NHNK. Frans wist beslag te leggen op de vijfde plaats zijn partijen die hij verloor gingen allen in 3 games, een mooi resultaat en 't biedt pers pectief voor de toekomst. De competitie-uitslagen zijn als volgt: DSS 4 - Duintreffers I 3-7 Flamingo's 2 - Duintreffers 2 5-5 Jun.: Jongens: Duintreffers 1 - Spirit 7 8-2 Meisjeso De Burg 1 - Duintreffers 1 1-9 De Burg 2 - Duintreffers 2 10-0 De wedstrijden voor het weekend zijn Duintrefers 1 - Spirit 5 Duintreffers 2 - Spirit 6 Jun. jongens: De Burg 2 - Duintreffers 1 Junioren meisjes zijn vrij Gespeelde partijen 2 nov. j.l. v. Zoolingen - Slot 0-1 Ruis - Vlam 1-0 De Weert - Ruis 0-1 Potma-Peters 1-0 De Boer - Meedendorp remise De Jager-v. Loo remise Minkema-Vlam 1-0 Op de maandagavond in 'De Roode Leeuw' gespeelde onderlinge com petitie van de bridgeclub Schoorl zijn de uitslagen: A-lijn: B-lijn: 1 Houben-Roos 52Va 2 Hooning-J ansen 46 3 Burgering-De Wit 43 4 Hooning-v. d. Linde 42 5 Arpeau-Goet 40V2 6 Jansen-Nolf 40V2 7 Mosch-v. d. Gort 38V2 8 Haasbroek-Brouwer 33 1 Roozing-Van Weele 64 V2 2 Ens-Ens 6OV2 3 Heystek-Lensing 58V2 4 Dapper-Goudsblom 58V2 5 Beeldman-Haring 58 6 Familie Kuiper 57Va 7 Houtkooper-Beukers 50 8 Nieuwland-Bogaard 48 9 Roos-Bes 421/2 10 Repko-Half 42 C-lijn: 1 Beeldman-Beeldman 67x/2 2 Le Belle-de Waal 62V2 3 De Jong-De Boer 59 4 Bullooper-Hoogvorst 55V2 5 Timmerman-Repko 551/2 6 Klinkenberg-Timmerman 55 7 Fam. v. d. Linden 51 8 Nieuwland-Velthuis 51 9 Fam. Hoogschagen 44V2 10 Dapper-Smit 38V2 1000 gram 2,89 1200 gram 3,45 VOORGEBAKKEN PATAT-FRITES per V2 kilo 0,59 ERWTENSOEP GROENTE 250 gram 0,59 per zak0,75 SAMEN MET EEN WORST 1,50 GARE BIETJES Va kilo 0,25 SCHORSENEREN per kilo 0,75 HEERLIJKE GROTE GRAPE FRUIT 3 voor 0,98 NIEUWE OOGST MANDARIJNEN U/2 kilo 1,10 20 voor 2,50 CHIPPOLATA PUDDING 1/2 liter 1,65 GOLDEN GARDEN APPELMOES 1 blik 0,69 ZACHTE SNIJBONEN 1 blik 0,89 EIEREN nr. V 10 stuks 1,59 HEEREWEG 3-5 TEL. (02209) 236

De Duinstreek | 1968 | | pagina 6