Nationale prijsvraag bejaardenstoel leverde vijf bekroningen op weekblad De zoeker op de Achterhoek de o m w e DERDE BLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 door Maartje Zeldenrijk DE DUINSTREEK WAT MAAKTEN DE ANDERE DEELNEMERS ERVAN in de laatste oorlog, maar fraai her bouwd. Hier en daar treffen we nog delen van de oude stadsmuur aan. Zutphen was vroeger een bloeiende handelsstad. De IJssel was in vorige eeuwen een goed bevaarbare rivier waarop door Koggeschepen goede ren werden aangevoerd. Deze IJssel is later steeds meer verzand en tot op de huidige dag nog steeds een lastige rivier voor de scheepvaart. U vindt er de Walburgiskerk uit de 13e eeuw en een prachtig raadhuis. Niet ver van Zutphen is het plaatsje Vorden, waar men de beroemde ka stelentocht kan aanvragen. Deze tocht is 33 km lang en ideaal om te fietsen. Tijdens deze tocht passeert men acht kastelen, welke thans meer fraaie buitenhuizen zijn, ver geleken bij de fortachtige kastelen, zoals men die elders aantreft. Het enige kasteel dat in de vorm wat meer aan die ommuurde sterkte doet herinneren aan ruige tijden is 'Huize Vorden', reeds voor het jaar 1208 gebouwd. Meerdere malen werd 'Huize Vorden' belegerd. Van Vorden naar Lochem is een kleine afstand. Voor velen is dit plaatsje een herinnering aan de schooljaren. Door talloze ouderen werd dit plaatsje bezocht tijdens een schoolreisje. Lochem is een knusse plaats en de omgeving is rijk aan landschappelijk schoon. Ideaal als oord voor een wintervakantie. Er is geen streek in ons land zo vol oude sagen en legenden als de Ach terhoek en vele daarvan speelden zich af in de omgeving van Lochem. Deze verhalen zijn ontstaan in tijden toen de mens nog volledig afhanke lijk was van de natuur, toen er nog geen radio of telefoon bestond. Elke goede bibliotheek heeft literatuur over de oude sagen. Dan van Lochem naar Barchem. Rij dende door deze streek realiseert men zich nauwelijks dat dit een van de vroegst bewoonde streek van ons land is. Al heel vroeg trokken vol keren uit het oosten naar deze ge westen en vestigden zich voor korte of lange tijd in deze streek. In Barchem hebben opgravingen zelf aangetoond, dat in prille tijden reeds ijzer in houtskoolvuren werd ge smolten, tegenwoordig is er geen 'zware' industrie van dit genre meer. Vanuit Barchem belanden wij van zelf in Borculo. Nog steeds heeft deze naam een dramatische klank. Een klank, overgehouden aan de stormramp, die deze stad( ja heus, een stad) in de jaren twintig trof- Er zijn merkwaardig weinig houten huizen, hetgeen door de ramp ver klaard wordt. Midden in de stad treft u watermolens aan. Borculo heeft een museum overgehouden aan zijn ramp uit 1927, het draagt de toepasselijke naam van Cycloonmu seum. Er is nog een tweede (folklo re) museum aan de Lebbenbrugdijk. In deze sector treft u nog het meest typische oud Borculo aan. Rijdend van Borculo naar het oosten komen wij uiteindelijk in het mekka van de oudheidkunde, Winterswijk. Hier komen oude aardlagen aan de oppervlakte. De bodem in de Ach terhoek draagt duidelijke sporen van de laatste ijstijd. De gletschers veroorzaakten morenen. Een soort kleine dalen, ingeperst door het op schuivend ijs. De grond is op ver schillende plaatsen rijk aan keileem een kleisoort ontstaan uit fijngewre ven (door het ijs) stenen. Die stenen afkomstig van Scandinavië, kan men hier nog steeds vinden. Het ijs heeft vele voorwerpen hier naar toe ge voerd, zoals fossiele beenderen en versteend hout. Winterswijk is een bloeiende plaats met goede hotels. Vele toeristen we ten het nog steeds op de juiste waar de te schatten. Het is ook geliefd bij vele natuurliefhebbers door de bij zonder flora en fauna, die men in de omgeving aantreft. Amateurfo tografen met een voorliefde voor het maken van macrofoto's, kunnen hun hart ophalen aan de uiteenlopende plantengroei in de bossen rond Win terswijk. Tenslotte via Aalten naar Doetin- chem. Allemaal via fraaie en vooral rustige wegen. Die rust is, voor men sen uit de randstad, een bijna onge kende weelde. Welke rust zich ook weerspiegelt in het gedrag van de Achterhoekers, ze lijken minder haast te hebben. Dit alles maakt de Achterhoek tot een ideaal gebied om eens fijn te relexen. Wandelen met een camera, fijne prenten schie ten van oude kastelen en boerde rijen. De rust proeven en ondergaan. Wat zullen wij u verder vertellen van deze Achterhoek, die alleen geen echte 'Achterhoek' meer is? Over plaatsen die we niet genoemd, maar wel gezien hebben? Ruurlo, Groenlo, Neede of Laren? Over het Loshoes bij Lievelde of de vesting werken van Menno van Coehoorn? U raakt in de Achterhoek in één of twee weken niet uitgekeken of uitgefotografeerd. Het enige wat u kunt doen, is er nog eens teruggaan. Desnoods in de stille tijd, als de gewone toerist bij de kachel zit. De Achterhoek zal u belonen met een oogst aan fijne foto's en een herbo ren gemoedrust. Wilt u goed geinformeerd worden omtrent alle recreatiemogelijkheden in de Achterhoek, vraag dan de fraaie gids voor de Gelderse Ach terhoek aan bij de Streek VVV Achterhoek, p.a. Stationsplein, Zut phen. BEJAARDENJURY Model Meerwijk (bekroning f 1000,-), een zitstoel op stalen frame met houten arm- leggers en skai bekleding van schuimrubber zitting en - lage - rug. Model Amstelrust (bekroning 1000,-), ook bekroond door de jury van deskundigen. Model Senior (bekroning 1000,-), een fauteuil op houten frame, waarvan zitting en armleggers met stof zijn bekleed, voorzien van een verstelbaar hoofdkussen. Op de nationale prijsvraag bejaar denstoel door de Vereniging Ne derlands Fabrikaat georganiseerd in samenwerking met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten zijn niet minder dan 60 inzendingen bin nengekomen. Een mooi begin voor het wekken van meer belangstelling voor een zitmeubel voor ouderen. Twee jury's beoordeelden de inge zonden ontwerpen: een jury van deskundigen en een jury van be jaarden. Elke jury is een volle dag intensief bezig geweest om tot een uitspraak te komen. Beide jury's kwamen tot de conclusie dat 'de' ideale stoel er nog niet bij was. He lemaal niet vreemd, in aanmerking genomen de beperkte tijd die men had om een model te ontwerpen en uit te voeren en gezien de moeilijk heid van de opdracht. De studie van het zitten van ouderen is in ons land nl. pas kort op gang ge komen. DE KEUZE VAN DESKUNDIGEN Gevraagd was het ontwerpen en vervaardigen van een voor de ge middelde bejaarde geschikte stoel, die fabrieksmatig, in serie, kan wor den gemaakt en een winkelprijs van 300,- niet te boven gaat. De des kundigen-jury, die de functionele, esthetische en technische kwaliteiten beoordeelde, besloot van het haar ter beschikking staande bedrag een prijs van f 2.000,- toe te kennen aan model 'Marlies', ontworpen door de heer G. Geytenbeek en uitgevoerd door het Bureau Geytenbeek te Utrecht. Dit ontwerp voldoet het beste aan de voorwaarden en houdt nog vele beloften in. Een prijs van 500,- kende zij toe aan de fauteuil 'Amstelrust', ontworpen door het design team van de Meubelindustrie Gelderland N.V. te Culemborg en ook vervaardigd door dit bedrijf en eveneens f 500,- aan het model 65 plus, ontworpen door de heer Wou ter Fens te Amsterdam en vervaar digd door Gebr. Jonkers te Noord- wolde. HOE DE BEJAARDEN EROVER DACHTEN De bejaarden-jury, die tot taak had hoofdzakelijk het zitcomfort te be oordelen, bestond uit de dames Ver- burgt (75 jaar) en Pleylar (66 jaar), de heren G. Th. Geurtsen (72 jaar), H. J. Pleylar (70 jaar); de heer C. J. Bakker, direkteur Gemeentelijke Stichting Huisvesting Bejaarden te Utrecht fungeerde als voorzitter. Zij hebben de gehele ochtend besteed om van de ene in de andere stoel te gaan zitten, waarbij al gauw bleek dat een ieder wel zijn favoriete stoel had of meer dan één stoel kon aan wijzen die men wel thuis wilde hebben. Men was zich er daarnaast van bewust dat in het algemeen be lang rekening moest worden gehou den met de ruimte in particuliere huizen en bejaarden-centra. Ten slotte werd een tiental stoelen apart gezet, waarna in de namiddag het beoordelen van voren af aan begon. Opvallend was dat de uiteindelijke beslissing eenstemmig werd geno men. Drie modellen zijn bekroond met elk 1000,-. Die zitten dus goed al blijft er dan nog wel een kleinig heid te wensen over. Dit zijn model Senior, een fauteuil ontworpen door de heer A. A. W. van Wulfften Pal- the te Nijverdal en gemaakt door Ros Meubelen te Hengelo-O; model Amstelrust, ook bekroond door de jury van deskundigen, een fauteuil ontworpen door het desgn team van de Meubelindustrie Gelderland n.v. te Culemborg en uitgevoerd door dit bedrijf en model Meerwijk, een zit stoel, ontworpen door de heren A. Nieuwkoop en R. W. Salari te Beu- sichem en vervaardigd door Niesal N.V. te Beusichem. Elke deelnemer heeft zijn gedachten laten gaan over de eisen waaraan een stoel voor ouderen moet vol doen. Sommigen hebben teveel in een stoel willen verwerken, waar door een onlogisch resultaat ont stond; sommigen ook brachten me chanieken aan die vaak 'eng' werden gevonden; enkele stoelen voldeden wegens conventionele vormgeving of te dure uitvoering niet aan de ge stelde eisen; terwijl enkele stoelen ontworpen waren voor minder-vali- de mensen, hetgeen niet de op dracht was. Tenslotte kwamen er ook stoelen voor die een gewilde, gekunstelde vormgeving toonden. Maar wat kan er niet groeien uit zo'n eerste confrontatie met dit on derwerp? Hoofdzaak is, dat ont werpers en vormgevers aan een stoel voor ouderen zijn gaan denken De eerste stoot tot een nieuw artikel een stoel voor ouderen is ge geven. Op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan, opdat de Ne derlandse bejaardenstoel bekend heid zal krijgen in binnen- en bui tenland. Daar afwerking en constructie van het merendeel der ingezonden mo dellen van vakmanschap getuigen en dieën ruimschoots aanwezig zijn, behoeft dat zeker niet lang te duren. Wanneer bovendien jonge ontwer pers meer gelegenheid tot inspraak krijgen nu kwamen zij die geen binding hebben met de meubelin dustrie in tijdnood zouden er wel eens verrassend goede stoelen uit kunnen voortkomen. Er is een tijd geweest, dat de Ach terhoek, na de Veluwe en Zandvoort een van de meest gezochte vakantie- gebieden in ons land was. Dat was de tijd voordat het sociaal-toerisme aan zijn grote opmars begon en ie dereen minstens duizend kilometer ver moest gaan om 'IN' te zijn. Momenteel zijn er talloze landge noten voor wie de Achterhoek als landstreek een terra incognito, een onbekende grootheid is. Toch is het frappant, dat de laatste jaren bij de toerist een soort terugkeer merkbaar is naar gebieden binnen de lands grenzen. Wellicht heeft de slogan 'UIT, eigen land is IN' hieraan me degewerkt. Ook is er een groeiend aantal Nederlanders die een korte wintervakantie houden in de stille natuurgebieden, waaraan ons land gelukkig nog rijk is. Opvallend is daarbij, dat de streek ten oosten van de IJssel steeds meer in trek schijnt te komen. Toevallig is dit niet. In de herinnering van velen is de Achterhoek als een oord vol rust en landschappelijke schoon heid blijven bestaan. Uw scribent is zich van die rust en schoonheid nog eens persoonlijk gaan overtuigen. Hij had daarbij helaas te kampen met echt Hollands weer, zodat de came ra er nauwelijks aan te pas kwam. Dat was jammer, want de Achter hoek mag men rustig tot één van de meest fotogenieke streken van ons land rekenen. De poort van de Achterhoek vinden wij bij Zutphen. Zwaar beschadigd DESKUNDIGEN-JURY Model Marlies (bekroning 2000,-), stoel met gebogen frame, een met stof beklede zitting en rug en los schuimrubber zitkussen. Model 65 plus(bekroning 500,-), stoel van pitriet op stalen frame met schuimrubber zitkussen met wollen bekleding. Model Amstelrust (bekroning 500,-), een fauteuil bestaande uit houten frame, soepele skai bekleding en schuimrubber zitting en rug. 'Ze drong dicht tegen hem aan. 'Ik voel me -een sloerie', zei ze zacht. 'Dank je, mijn jongen, voor alles, voor alles. Hier Ze drukte minutenlang haar mond op de zijne. Toen maak te hij zich los en verliet de auto. Door het raam zei hij zacht: 'Welterusten, lieveling. Ga nu.... Ik wacht nog even.' De volgende morgen was Giep Nuvelder niet op de boerderij, tot verwondering van Willem Keesom. Twee dagen later stootte een schipper in de ringvaart op een hard voorwerp. In Purmerend alarmeerde hij de politie, die het doorgaf aan de Rijkspolitie in de Beemster. Deze haalde vlak voor donker een auto aan de kant. In de wagen zat het lijk van een man, die nog voor middernacht geïdentificeerd werd als de vermiste meesterknecht van Willem Keesom, HOOFDSTUK 11 Op het bedrijf van Willem Keesom was men weer even ver als een klein jaar geleden. Nadat men de verschrikkelijke boodschap had gekregen, hoe men Giep Nuvelder had gevonden nam iedereen aan, dat hij door de duisternis misleid vanwege zijn onbekendheid op de Ringdijk, in het water was gereden. Alleen Lena Keesom dacht er anders over, al sprak ze het niet uit. Hij heeft zich van het leven beroofd, omdat hij mij niet kon krijgen. Terwijl hij die laatste avond de kans had. Hij wilde niet. Waarom niet, zal ik nooit te weten komen. De huisgenoten bemerkten weinig aan haar. Eén keer vroeg haar moeder, toen ze naar beneden kwam om te eten en haar rode ogen zag: 'Heb je gehuild? Waarom?' Lena had haar moeder verontwaardigd aangekeken. 'Nou? Is dat zo gek. Ik heb gehuild om Giep. Het is toch zeker ver schrikkelijk? Ik mocht hem. Hij was altijd vriendelijk en beleefd.' Willem knikte. 'Dat was hij zeker. Geweldig tragisch, om zo aan je einde te komen. We hadden een goede kracht aan hem.' Na enkele dagen nam ze haar besluit. Ik wil weten, waarom hij dit gedaan heeft. Ik ga zijn ouders opzoeken. Misschien dat ik daar iets meer kan begrijpen van zijn beweegredenen. Op een zondagmorgen reed ze vroeg weg. Van Giep wist ze zijn adres. De boerderij lag onder Heteren, op een halve ki lometer van de dijk. Ze was nog geen vijf minuten binnen, toen ze een antwoord wist op veel vragen, die sinds zijn dood gerezen waren. Want er liepen twee mismaakte kinderen rond en een derde was een mongooltje. Lena schrok, doch beheerste zich met ijzeren wilskracht. Ze sprak met de getroffen ouders. Al spoedig bemerkte ze, dat de moeder min of meer debiel was. als jij niet wilt, zal ik met Bert Pereboom moeten trouwen. O Giep, mijn lieve jongen....' Hij draaide zicht om, het meisje in zijn armen trekkend. Sussend zei hij. 'Je moet het niet zo dramatisch opvatten, Lieb- chen. Je weet, dat ik ook veel van je houd. Maar gebruik alsjeblieft je verstand. Op het moment ben je neerslachtig, omdat je tegen de toekomst opziet. Vandaar, dat het je niets meer kan schelen. Moet ik daar dan misbruik van maken? Als je tot jezelf bent gekomen.... morgen.... overmorgen, of over een maand, een half jaar desnoods, denk je met schaamte terug aan deze avond, als ik je zin doe. En dat doe ik niet. Je mag me laf vinden en me uitschelden. Je mag me ook hier aan de dijk laten. Ik zal het allemaal aanvaarden. Maar dit kan en mag ik je niet aan doen. Het klink misschien pathetisch, maar later ben je me er mis schien dankbaar voor. Denk niet, dat ik niet trots en blij ben met jouw grote liefde voor mij. Ik moet mezelf geweld aandoen.' 'Doe het dan niet, uilskuiken. Neem wat je krijgen kunt en denk niet aan de toekomst. 'Dat doe ik juist wel, Liebchen, namelijk aan jouw toekomst. De mijne komt er niet zo veel op aan. De jouwe wel.' 'Kan me niet schelen. Ik houd van je. Alsjeblieft, Giep, alsjeblieft. 'Stil', fluisterde hij in haar oor, 'er komen mensen aan. Stel je voor, dat ze je kennen....' 'Het is donker', wierp ze tegen, doch ze stond toe, dat hij haar overeind trok. Ze zaten met hun armen om elkaar heen, toen twee wielrijders langs gingen. Een paar seconden kwam het schijnsel over hen heen. Doch ze verroerden zich niet. Giep zag de achterlichten verdwijnen. Hij trok haar langzaam omhoog op haar benen. 'Kom, we gaan naar huis', zei hij zacht maar beslist. 'Dat is beter. Denk er over, hoe je wilt, maar dit doe ik niet. Ik ben ook een boerenzoon, al ben ik arm. Maar ik heb ook mijn trots. Ik ga geen misbruik maken van een mij geboden gelgenheid. Hoe lief ik het ook van je vindt. Je bent me des te liever.' Ze reden zwijgend terug. Hij had z'n wagen ergens aan de weg staan. Toen ze daar arriveerden, stopte hij en draaide het kontakt om. De stilte was voelbaar. Hij trok haar naar zich toe en drukte een kus op haar kil geworden lippen. 'Dank je, mijn schat, voor wat je mij hebt gegeven. In werkelijkheid is het alles geweest, wat een vrouw kan geven aan de man, die ze liefheeft. Dat ik het niet geaccepteerd heb, moet je niet als een belediging beschouwen. Dat is het niet. Integendeel. Het komt voort uit mijn respect voor jou. Ik acht je te hoog door mijn liefde, dat ik zoiets zou kunnen dooen. Misschien begrijp je het later beter, lieveling.' 'Naar Hoorn. Ik weet er een gezellige tent. Er is ook dansen.' Waarom zou ik het niet doen? Giep zie ik van de week nog een paar keer. Tenslotte wist ik al lang, dat dit vandaag of morgen zou gebeuren. Moeder had slechter voor me uit kunnen getrouwd. Eens zien, wat hij van plan is. 'Goed', knikte ze. 'Maar niet te vroeg. Voor vieren wil ik je niet zien. Je kunt hier blijven broodeten, als je wilt.' 'Dat zullen we dan graag accepteren, antwoordde hij lachtend. 'Ik ben zo de gedachte, dat we kunnen accorderen samen.' De volgende avond vertelde ze het aan Giep. 'De uitgekozen boerenzoon is bekend. Hij was er gisteravond, op vader's ver jaardag. Hij wil me zaterdagavond mee hebben naar Hoorn.' Dat had hij begrepen. Vanuit een donkere hoek bij de wagénschuur had hij de gasten zien komen en gaan. Onder andere de jonge Pereboom die hij niet bij name kende, maar de manier, waarop Lena afscheid van hem had genomen, was voor hem voldoende om te brgijpen, dat er serieus werk van werd gemaakt. 'Dan wordt het voor mij tijd om langzaam terug te trekken', antwoordde hij. Ze ging half over hem liggen en begon hem te zoenen. Eerst op zijn mond, toen op zijn wangen, zijn ogen en voor hoofd en zijn kin. Daarna opnieuw op zijn mond, tot hij haar krachtig tegen zich aandrukte en een wilde, harde zoen op haar lippen perste. Het meisje lag tenslotte met haar gezicht tegen de zijne. Ze voelde zijn handen over zich. Iets in haar begon te branden. 'Je hebt nog de kans', fluisterde ze, 'bewijs dat je een man bent, die weet wat hij wil. Het leven is alleen maar voor ons beiden. Wat anderen ervan zeggen, kan ons niet schelen.' Hij antwoordde niet. Ze voelde enkel zijn beweeglijke handen Nooit had iemand haar zo betast. Zelfs Jaap niet. Maar Jaap was een en al fatsoenlijkheid geweest. Die maakte alleen maar toekomstplannen, die toch nooit verwezenlijkt konden worden. Jaap was geen realist. Giep wel. Die leefde bij het ogenblik. Ze begon te huilen. 'Ik houd van je.... ik houd van je.... Snap je dan niet, wat ik van je wil? Ik houd alleen van jou en

De Duinstreek | 1968 | | pagina 9