Tweeduizend bijzondere gezinnen nodig! actia £2 irp Doktersdiensten 'n nieuw begin Schoorlse Gemeenschap Heeft u al kinderzegels of -kaarten gekocht verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Wilt u een tiener als dochter of zoon Uitslag foto- en diawedstrijd 'Folklore 3' Geslaagde film- en dia-avond van Railtheater in snackbar 'Bello' DE INTOCHT VAN SINT NICOLAAS TE SCHOORL 'Sprookjesachtige actie begint De nieuwe kinderzegels en kaarten zijn het kopen volop waard. Kees Stet vertelt verder, na een halve eeuw Westfriese humor WIJ LAZEN in De Duinstreek van 13 november 1968 Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen, Bergen DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 42e JAARGANG nr. 44 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 33 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs f 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal f 3,50 Advertentieprijs: 16 cent per mm. Contracten speciale tarieven 'Hebt u er wel eens over gedacht, een tiener in huis te nemen als vol waardig lid van uw gezin? Zorg en verantwoordelijkheid te nemen voor een jongen of een meisje, dat u niet van baby tot kleuter, tot schoolkind heeft zien opgroeien, maar een kind dat in wezen een vreemd kind voor u is?' Dit is de kern van de vraag, die de actie 'n Nieuw begin' met grote ernst stelt. Een vraag die ten grond slag ligt aan de nieuwe campagne, die dit najaar begint. Jaarlijks heeft de kinderbescherming ongeveer tweeduizend nieuwe pleeggezinnen nodig. Omdat die er niet zijn, moe ten te veel kinderen, vooral in de tienerleeftijd, noodgedwongen te lang in tehuizen blijven. Maar een tehuis kent geen echt ge zinsverband. Een groot aantal van de elfduizend jongens en meisjes, die thans in inrichtingen vertoeven, zouden ook in een gezin kunnen op groeien. Wanneer ze jonger zijn dan tien jaar is daar grote kans op, maar wanneer ze tiener zijn geworden, dalen hun kansen op een thuis. Daalt hun kans op het leven in een gezin, dat ze in den regel ook wel gekend hebben, maar waarheen ze om welke reden dan ook niet kunnen terugkeren. Dat grote deel van die -tieners in de inrichtingen is jeugd in 'niemandsland'. Om deze groep gaat het vooral, wanneer een appèl gedaan wordt op Nederland se gezinnen. Niet om babies, waarvoor men bij wijze van spreken in de rij staat. Ook niet om een vijfjarig poppemoedertje met pijpekrullen of een zesjarige branie met een step. Voor deze groep melden zich telkens en gelukkig vele pleegouders. Ons volk laat echter enkele dui zenden tieners in de kou van het le ven staan. Natuurlijk: een tiener als volwaar dig gezinslid accepteren is een ge weldige ingreep. Dat vraagt offers, geduld, bekwaamheid, vooral ook incasseringsvermogen en realisme. Pleegouderschap is verre van een voudig en zeker als het om een niet meer pril kind gaat. Bij voorbeeld vele van deze tieners kennen hun ouders, hebben met hen nog wel eens contacten en hebben wel iets, vaak véél, van de hardheid van het leven ervaren. Wie zeer bewust pleegmoeder en pleegvader wil zijn voor een tiener begeleidt, verzorgt een kind met een voorgeschiedenis. Het eigen kind, de eigen kinderen, hebben die niet. Die hebben (hadden) dan ook een thuis. Een vorig jaar gehouden on derzoek heeft uitgewezen, dat er bij ons volk vaak bereidheid bestaat een pleegkind te aanvaarden. Dat wil dus zeggen: er tijdelijk voor te zorgen, niet adopteren. Een onlangs gehouden onderzoek kwam tot de conclusie, dat er 20.000 zo niet 30.000 gezinnen, in beginsel bereid zijn voor een kind van een ander te zorgen. Maar tussen de ge dachte, de overweging en de be slissende daad ligt in den regel een kloof. Die tienduizenden zijn vooralsnog de 'verborgen' pleegouders, rondom dat 'niemandsland' van de wachten de tieners. 'Een tiener in ons gezin?' De vraag stellen is haar rijpelijk overwegen. Wie de beslotenheid van zijn gezin als onaantastbaar stelt, wie het kind huisvesting verleent zonder meer, wie het primair wel gezellig vindt, wie alleen 'vanuit zichzelf redeneert wiezo denkt, begrijpt er niets van. En valt bij het eerste bezoek van de maatschappelijke werkster vermoedelijk snel door de mand. Pleegouders moeten veel extra's kunnen opbrengen, ze moeten bij zondere ouders zijn, die bijzondere gezinnen vormen. Bijzonder, omdat verlangt mag, moet worden, dat ze dat andere kind een stuk echt ge zinsleven zullen bieden, hoewel het hun kind niet is. Dat is de volle zwaarte van het eerlijke pleegouderschap! Tiener pleegkind en pleeggezin! Een moei lijk, maar niet onoplosbaar vraag stuk, ook een noodsituatie. De Nederlandse kinderbescherming stelt dit tiener-kind-in-de-schaduw centraal. Daarom deze hernieuwde pleeggezinnenactie. Gezinnen voor tieners, die wachten op pleegouders, op een thuis. Dat zijn hun rechten van de mens....! Wat u thans kunt doen: Schrijven naar het centraal adres: 'n Nieuw Begin', Postbus 5500, Amsterdam. Deze 'postbus' reageert onmiddellijk op iedere aanmelding door het zen den van een formulier en een fol der. De daarna teruggezonden for mulieren worden terstond verdeeld over. de Stichting Centrale voor Pleeggezinnen Zuidholland (Rotterdam) de Stichting Pleeggezinnen centrale Amsterdam de Dienst 'home-finding' van het Katholiek Verbond voor Kin derbescherming te Den Bosch de Gelders-Overijsselse Pleeg gezinnen-centrale te Zwolle en een centraal opvangpunt voor de drie noordelijke provincies in Groningen. Zij vormen de centra van deze 2de wervingscampagne van pleeggezin nen. Het kan zijn, dat u tot de ge zinnen behoort, die zich reeds eer der hebben aangemeld. U behoeft u dan niet opnieuw aan te melden. De Foto- en Diawedstrijd 'Folklore 3', georganiseerd door de Stichting Amateurfotografie in samenwerking met organiserende comité's van de ze interessante markten, is afgeslo ten. De jury beoordeelde enkele honderden foto's en dia's, die wer den gemaakt op de folkloristische markten te Alkmaar, Hoorn en Schagen. Kwalitatief stond het in gezonden werk op een hoog peil. In tegenstelling tot vroeger gehou den wedstrijden rond de folkloris tische markten in Noordholland werd het merendeel der inzendingen ontvangen van foto-amateurs buiten de provincie Noordholland. Alle winnaars hebben schriftelijk bericht gehad van de uitslag. Bijgaande foto's werden gemaakt door de hoofdprijswinnaars van de wedstrijd 'Folklore 3'. 1. Meisjeskopje, werd gemaakt op de Westfriese Markt te Schagen, dit is een dia-reproduktie van 't bekroonde dia, vervaardigd door Enkele tientallen spoor- en tram enthousiasten hebben woensdag 30 oktober j.l. in snackbar 'Bello' op 't Plein een prachtige avond gehad. Op uitnodiging van de heer S. Sel- leger vertoonde het railtheater Voorburg eerst een groot aantal dia's van vrijwel alle vroegere tram lijnen in Noordholland. Dia's van zeer curieuze ansichten uit de ne gentiende eeuw tot en met het 'zwarte jaar' 1957, toen o.m. de NZH lijn Amsterdam-Zandvoort werd op geheven. Na de pauze volgde de vertoning van enkele bijzonder fraaie geluids films, waaraan de liefhebbers van het stoomtijdperk hun hart konden ophalen. Men kon zijn ogen nau welijks geloven dat dit het werk van amateurs was. En toch is het RTV van de heren A. de Wolf, J. A. Vogels, G. J. Groenveld, H. Meyer jr. en H. Boshuizen louter liefheb berij. In 1961 begonnen met 'huis kamervoorstellingen' trekken zij nu al twee jaar lang elke vrijdagavond in een zaaltje te Voorburg gemid deld vijftig bezoekers per voorstel ling uit de gehele 'randstand'. De vertoonde films waren allen in het buitenland opgenomen. Vooral de heer Metzelaar, Laarderweg 204, Bussum. 2. Deze bekroonde zwart-wit foto werd gemaakt op de markt te Alkmaar, door de heer J. Berings Purmerendstraat 177, Den Haag. Uit Spanje is bericht ontvangen, dat St. Nicolaas het voornemen heeft op zaterdag 23 november a.s. in de middag Schoorl te bezoeken en alle kinderen in de Sporthal te begroeten. Vooraf treedt in de Sporthal weer een zeer bekende goochelaar op. Over de tijd van aankomst en verdere gegevens komen wij terug in De Duinstreek van volgende week. Op dinsdag 12 november begon een speciale aanbieding voor heel Ne derland'. De nieuwe kinderpostze gels zijn er dan voor iedereen. En de collectie bijzondere kaarten niet te vergeten. In honderden postkan toren treft men weer de gezellige kraampjes aan, door dames 'be mand', de grote schare vrijwillig sters, die met elkaar de ongeveer 400 plaatselijke comité's vormen, die hun aandeel leveren in de grootste actie, die ons land kent: de verkoop van kinderzegels, die ditmaal voor de 42ste maal wordt gehouden. Op die dag voegen zich de vrijwillig sters én de PTT'ers bij die grote voorhoede, die al in begin okto ber aan honderdduizenden deu- een in erbarmelijke staat verkerend inmiddels opgeheven elek trisch trammetje aan de Frans-Bel gische grens (met douane in de tram) werkte af en toe danig op de lach spieren. De heer Selleger sprak na afloop een kort dankwoord, waarin hij de hoop uitsprak het RTV nog dikwijls in Bergen terug te zien. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Bijeenkomst op maandag 18 no vember 1968 in 'De Rustende Ja ger'. Uitvoering poppentheater Wim en Gerda Meilink (ook voor huisgenoten). Aanvang 19.45 uur. ALGEMEEN WELZIJN: De heer H. Rensenbrink, weten schappelijk assistent van 'Artis' verzorgt een lezing met kleuren dia's en film over het onderwerp 'Klein beginnen bij de dieren', op vrijdag 15 november 1968. Plaats van samenkomst: De Roode Leeuw aanvang 20 uur. Zelfs in deze 'tienertijd' weet Kees Stet (voor de burgerlijke stand Piet Kroon) volle zalen te trekken, zodat, aangetrokken door dit succes en door de enor me verkoop van zijn eerste LP: 'Een halve eeuw Westfriese hu mor' men nu een tweede LP van hem gaat uitbrengen, getiteld: 'Kees Stet vertelt verder'. Meer dan 50 jaar heeft Kees Stet op de planken gestaan, waarbij zijn werkterrein zich vanuit Nrd. Holland uitbreidde tot het gehe le land. De eerste 12 jaar van zijn artiesten-loopbaan trad hij op met zijn broer en zongen zij op feestelijke avonden van vele plattelandsverenigingen, de toen zo geliefde levensliedjes. Ze had den veel succes, doch dat kostte hen veel tijd en dat kon zijn broer niet meer opbrengen, zodat Piet Kroon moest omzien naar een passende creatie voor hem alleen. Naar aanleiding van een reis naar het Belgische Rochefort met de Ne derlandse Reisvereniging gaf Piet 'n verslag van de reis in het westfries voor zijn reisgenoten. Het succes was enorm en de leiders van deze reis zagen direct brood in de voor dracht en contracteerden de pas geboren 'Kees Stet' voor maar liefst 120 avonden, die deze vereniging jaarlijks oganiseerde in het gehele land. Kees Stet zag zijn optreden echter nog steeds als liefhebberij, doch deze liefhebberij werd hem op de duur te kostbaar en zo werd hij full-time artiest, die nu reeds vijftig jaar lang de mensen laat lachen zo als slechts weinigen dit vermogen te doen. Alleen al het aanschouwen van dit proto-type van een boeren mannetje, in het licht van de schijn werpers, in al zijn eenvoud, ontlokt direct een golf van enthousiasme in dat tijdens de raadsvergadering van 11 november van dat jaar de hu ren der woningen van de woning bouwvereniging Schoorl tot 3,50 per week werden verlaagd; dat de heer F. Gutker werd be noemd tot zomer-veldwachter voor de tijd van acht weken te gen een beloning van 200, dat de heer Winder er bezwaar te gen maakte dat het weekblad 'De Duinstreek' de primeur kreeg van de raadsagenda. De raadsleden le zen eerst in de krant wat er zal worden behandeld en krijgen dan pas de stukken thuis. Besloten werd dat voortaan de raadsleden gelijk met De Duinstreek de stuk ken zullen ontvangen. (U ziet, de geschiedenis herhaalt zich); dat er een ijsbaan was gesticht waarvoor het stichtingsbestuur bestond uit de heren A. Gutter, A. Leysen, A. C. Kroon, C. Kriller en C. de Wit. Contributie: twee kwartjes. dat bij J. Beeldman te Aagtdorp bij aankoop van een gulden vijftig aan boodschappen een half pond koffie gratis werd verstrekt. de vele zalen, waarin hij nog steeds optreedt. Denk niet, wanneer u gaat luisteren naar het Westfriese dialekt, dat u als niet-westfries een buitenstaan der zult zijn. Het verschil tussen school-nederlands en het dialekt ligt veelal alleen in de tongval en het aksent, dit is in tegenstelling tot een streektaal, die door eigen volko men andere benamingen en zins opbouw, alsmede spellingen, een niet te volgen geheel is. VOOR BERGEN: H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 van 4 tot 11 november 1968 GEBOREN. Petronella C. J., doch ter van J. A. Bijvoet en A. C. M. Weel, Pinksterbloemweg 13. Edith M. dochter van G. F. J. Overpelt en T. G. Komen, Kogendijk 72. Arthur W. zoon van N. T. J. Tromp en C. A. M. Kossen, Herenweg 69. Karla, d.v. R. S. Köseoglu en R. Zendering, Stroomerlaan 7. Raymond D. B. zn. van J. F. van Amstel en M. J. Schutte, Irenelaan 11. Johannes G. zoon van J. G. Bouman en G. T. van der Waal, Zuurvensweg 18. Mieke, dochter van G. Bloetjes en G. M. Ruiter, Doorntjes 10. ONDERTROUWD: Leo A. H. Wijier 27 jaar, Westerweg 42 en Geesje L. Guichelaar, 23 jaar, Westerweg 42. Wilhelmus C. Beemsterboer, 26 jaar J. M. Graadt van Roggenweg 3 en Geertruida M. P. van Kampen, 27 jaar, Dorpsstraat 1. Hessel J. Witkop 23 jaar, Breelaan 47 en Anna G. Tilstra, 21 jaar, Breelaan 47. Corne lls Jan Pijper, 23 jaar, Doorntjes 46 en Willy Schermer, 22 jaar, Alk maar. Johannes Snel, 25 jaar, Kruis weg 44 en Mariana Német, 24 jaar, Amsterdam. GEHUWD: Gerardus V. M. Beem sterboer, 25 jaar, Idenslaan 9 en Wijnanda L. M. van Veen, 21 jaar, Westerweg 4. Ibrahim Bildik, Rus- senweg 8 en Anna M. M. Kraakman 20 jaar, Stroomerlaan 12. OVERLEDEN: Geertruida E. Roo- beek, wed. L. N. Jonker, 55 jaar, Natteweg 56. Henricus T. J. Olden burg, 23 jaar, Doorntjes 9. ren heeft gebeld, de schoolkinderen met hun bestellijst. De schoolkinde ren, die de campagne 'Door het kind voor het kind' telkenj are die hartverwarmende en bemoedigende ouverture geven. Ze komen dan uw bestelling brengen, uw zegels en/of uw kaarten. Ze komen afrekenen en ze zullen er trots op zijn hun fi nanciële bijdrage op school in te le veren. Maar de officiële verkoopda tum die 12de november brengt ook de volwassenen in het geweer. Wie dan en ook later een postkan toor bezoekt, kan te kust en te keur bij de kinderpostzegelstand terecht. Iedereen heeft postzegels nodig, wat meer, wat minder. Iedereen ver zendt een kaart, zeker rondom de kerstdagen en met Oud en Nieuw. Maar afgezien daarvan is het plak ken van de kinderzegels een goede bezigheid. Jawel, u betaalt meer dan voor een 'gewone' postzegel, maar dat komt omdat u met een kinder postzegel veel meer kunt doen. De vorige actie heeft ruim vijf miljoen gulden opgebracht, een record be drag. Ook nu moet dat een haalbare kaart zijn. Kinderpostzegels en kinderkaarten kopen betekent doodgewoon voor 'n kind een stukje levensgeluk kopen. De postzegels voor het kind staan ditmaal in het teken van sprookjes figuren: een draak, een heks, een reus, een tovenaar, een kabouter. Voor de 42ste actie vormen ze samen het sprookje der werkelijkheid met de hoop op een realistisch sprook jesachtige opbrengst. En de karaten? Die zijn mogelijk nog veelzijdiger en aantrekkelijker dan ooit. Met deze novum voor Nederland: een kaart met de op zijde gedrukte reproduk- ties van oude en nieuwe 'meesters'. Een kostelijke attentie voor wie dan ook. En waarom zoudt u meteen niet was kerstkaarten en nieuwjaars kaarten inslaan? Het gaat in één moeite door. De kinderzegels van 1968 op de wens- en groetkaarten voor het kind. En op uw 'gewone' post, in privé-sector en in bedrijfsleven. Help mee aan de vorming van een sprookjesachtige opbrengst! Gevonden en verloren voorwerpen in het tijdvak van 28 oktober t.m. 3 november 1968 GEVONDEN: Een bankbiljet van 10,-. Ordner met foto-strips. Een bruin roze gestreepte shawl. Bril in groen etui. Kinderarmband goud kleurig. Gymschoenen. Vijf pinken. Appelpers. Eén hond (dalmatiener). VERLORENGrijze dameshand schoenen met knoopje. Double he renhorloge EPPO 13006. Een map met autopapieren. Gar. bewijs en instructieboekje. Driewielertje een kinderwagen en een autoped. Ka- mee uit ring. Kentekenplaat H.A.20- 18. Verzekeringsplaat NTX 300. Gouden armband 1 cm breed met 7 tot 8 pareltjes. Een plastic etui au topapieren en 200,-. Doublé horlo ge met zwart bandje. Gouden klem band dameshorloge. Zilveren broche (Zeeuwe knoop). Rijbewijs BE. Wit portemonnee met medaille. Gouden trouwring zonder inscriptie. Een pr. suede kinderlaarzen. Tijdvak 4 t.m. 10 november 1968 GEVONDEN: Een jonge lapjes-kat. Een opblaasbaar bootje merk fina. Witte blouse. Regenbroek kleur oranje, maat 56 plastiek. Engels leerboek van de St. Antoniusschool. Schooletui. Zilveren armbandje met drie bedeltjes. VERLOREN: Schooltas bruin inh. 2 boeken, kweekschool. Licht blauw vestje. Dames gouden armband met pareltjes. Bruine heren portemonnee inh. plm. 60,- 70,-. Een paar kinderwantje, kleur groen, zwart pr. zwarte dameshandschoenen. Zwart bontmutsje. Inlichtingen dagelijks tussen 19 en 20 uur aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grootelaan 17 telefoon 2444 te Bergen.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1