Ledenvergadering «Het Groene Kruis» GERRITSEN weekblad ^-otoboek Bronctiiietfen K^";DawP° Winkel familie Hoogvorst geopend omweg Mi Kristal met zilver Voor Baby ST. MAARTEN FEEST TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER „Oude ansichten van Schoorl" wordt gedrukt Nog één week voorinschrijving BAZAR IN 'WESTERKIMME' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Schoorl nu ook carnavalsvereniging de spaargiro-rekening alkmaar: centrum - overdie - hoefplan bergen - castricum - egmond - heiloo door Maartje Zeldenrijk GEHOORD IN DE RAAD van 5 november 1 De afdeling Schoorl van de Vereni ging 'Het Groene Kruis' en de Ge zinsverzorging hielden vorige week woensdag hun eerste gezamenlijke algemene vergadering in het Groe ne Kruisgebouw. In vergelijking tot voorgaande jaren toen er van de bijna 900 leden er slechts enkelen ter vergadering plachten te ver schijnen werden nu liefst twaalf le den acte de presance gaven, een on gekend hoog aantal. En deze grotere opkomst bleek ver heugend te zijn in die zin dat er nogal wat kritiek geuit werd. Want meestal, als er slechts enkele leden een vergadering bezoeken is het Duinstreek de leden allemaal een maar nu duurde het tot half twaalf voordat de vergadering werd geslo ten. Mevr. Kuiper en de heer G. Bos drongen aan op verjonging van het bestuur maar het bleek dat in te genspraak hiermee de leden van an dere gedachten waren. Want tijdens de stemming werd de heer W. Bant hoewel jong van hart maar toch niet meer zo jong van jaren herko zen als voorzitter met negen van de twaalf stemmen. Er was overigens slechts één tegenkandidaat, de heer Bos, en deze kon zich, naar bleek, niet zo goed verenigen met ver schillende beleidsaspecten en het contributiestelsel van zowel het Groene Kruis als de Gezinszorg. Zo als bekend is het lidmaatschap van Groene Kruis 12,- en die van de Gezinszorg 5,- per jaar, maar deze regeling bleek niet voor iedereen duidelijk want men betaalt minder als men van beide verenigingen lid is. Het was weer de heer Bos, die aandrong op een fusie van beide verenigingen maar ook hiermee bleek men het niet eens te zijn om dat het bedrag ineens wel te hoog zou worden en dit zou leden kun nen gaan kosten. Ook waren er enkele onduidelijk heden in de subsidieregeling en ge vraagd werd naar inzage in statuten en huishoudelijk reglement. Verder vond de heer Bos dat men in plaats van slechts een advertentie in de Duinstreek de leden allemaa elen convocatie had moeten sturen. Gevraagd werd naar de mogelijk heid om een concierge voor het Groene Kruisgebouw aan te stellen omdat zuster Lauxterman werk doet dat niets met haar taak als wijk verpleegster te maken heeft. Maar dit bleek geen haalbare kaart want er moet al, omdat de vereni ging meer dan 700 leden telt, mis schien 'n 2de wijkverpleegster wor den aangetrokken. En daarom kan men op financiële reden ook nog niet een concierge in dienst nemen. Er bleek verder nog een aanzienlijke schuld op het Kruisgebouw te rus ten n.l. bijna 5.500,- en men vroeg of een en ander toch niet te groots was opgezet. Men betoogde van be stuurszijde dat men zich moest hou den aan de van hogerhand voorge schreven afmetingen en dat men verder rekening heeft moeten hou den met de bevolkingsaanwas van Schoorl. Aanbieding ter exploitatie aan verenigingen of particulierén had geen resultaat opgeleverd. Bij de bestuursverkiezing werd door het vertrek van mevr. Bergh een verschuiving nodig. Voorzitster blijft mevrouw Verwey secretaresse mevrouw Schouten, terwijl de heer Chr. v. Duin werd benoemd tot pen ningmeester, Uiteraard hebben deze functies betrekking op de Gezins zorg. De dames Kaag en Schouten werden afgevaardigd naar de algemene ver gadering, terwijl op bestuursniveau gedacht wordt aan een contributie verhoging van 20, POEDER - CREME - OLIE-ZEEP V.V.V. GROET-CAMPERDUIN Op 11 november 1968 heeft deze fol klore ook in Groet weer plaatsge vonden. In de openbare lagere school brengen de vele kinderen hun mooiste lied naar voren en tonen hun dikwijls kunstzinnig zelf ge maakte lichtje in de vorm van een uitgeholde biet met fraaie uitsnij dingen of van papier e.d. met leuke figuren. Ook is het hier traditie dat de kinderen zich verkleden. De kommissie heeft ook nu weer (al plm. 20 jaar) vol ijver en genoe gen een ieder hierop beoordeeld. De prijswinnaars zijn Lamp 1. Martin Louwe 2. Machael de Jager 3. Marjolein Budding 4. Annemieke Vegter 5. Koos Ouweltjes Lied Kleding 1. 1. Agatha Kooi 2. Margriet Stam Hanneke v. Wonderen 3. Marjolein Mink Annie de Vries DE DUINSTREEK Tot onze grote vreugde kunnen wij u eindelijk mededelen dat het foto boek ter perse is gegaan. Dit boek met haar honderdvijftig oude an sichten, zal een beeld geven van ons dorp, zoals het er aan het begin van deze eeuw uitzag. Ons dorp, van Aagtdorp via Schoorldam tot Camperduin zal worden vastgelegd op mooi glad papier, de foto's worden voorzien van een verklarende tekst en het Der traditie getrouw werd het afge lopen weekend een bazar in het be jaardentehuis 'Westerkimme' gehou den waarvoor de publieke belang stelling groot was. Velen waagde een kansje met de talrijke spelen of kozen een werkstukje dat de bejaar den zelf hadden vervaardigd. Ook kon weer de naam van een pop worden geraden en kon men gissen naar het aantal erwten in een glazen pot. De inwoners van het centrum had den op deze manier weer eens een verzetje in hun toch soms wat een tonig bestaan. En het is goed dat de leiding van een bejaardenstich ting hieraan af en toe eens denkt. geheel wordt ingebonden in een fraaie linnenband. Nu echter definitief is overgegaan tot de druk van het boek zal per 21 november van dit jaar de voorin schrijving worden gestaakt. Dit be tekent dat vanaf die datum de prijs van 12,50 zal worden verhoogd tot 14,90. Voor hen, die van plan wa ren het boek met St. Nicolaas ca deau te doen, zijn speciale cadeau bonnen gedrukt, welke bij de firma A. Leysen en Zn., Heereweg 6 te koop zijn. Zo gauw als het boek ver schijnt kunnen deze bonnen inge wisseld worden. Voor alle verdere inlichtingen kunt u zich het beste wenden tot A. F. J. Leysen, telefoon 739. Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek Hoestdrank in tabletvorm.95ct Zoals wij reeds vorige week bericht ten beschikt Schoorl nu ook over een carnavalsvereniging. Op 6 november had de tweede ver gadering plaats en hierbij bleek dat men nu al een vijftig leden heeft kunnen inschrijven. Een hoopvolle start maar men streeft naar 300 le den. Het lidmaatschap mag hierbij geen bezwaar vormen want deze is slechts een tientje per persoon per jaar en 15,- voor een echtpaar. Men heeft zich ten doel gesteld het kweken van verbondenheid tussen de verschillende bevolkingsgroepen en het smeden van vriendschaps banden. De naam is de Kwalletrappers dit is u reeds bekend en het huisorkest krijgt de naam de Prutstampers. Niet de heer De Boer, maar de heer N. J. Koomen werd gekozen tot Prins Carnaval. Tijdens het carna val zal hij de naam dragen: Heer van Poelenburg, deze naam heeft men ontleend aan het kasteel dat in vroeger jaren in Aagtdorp heeft ge staan. Verder werd ter vergadering bekend gemaakt dat er op 18 jan. een Miss Carnaval verkiezing zal plaatsvinden. De heer G. Dekker zal de eer krij gen in zijn kwaliteit van Vorst de genadeslag te geven aan de jonge dame die dan in het gevolg zal wor den opgenomen. En dan zal er op 15 februari een grote carnavalsavond worden ge houden in de 'Sitzung' van de ver eniging 'De Rustende Jager'. Men moet hiervoor lid zijn van de ver eniging maar het is tevens een eis dat men gemaskerd en gecostu- meerd is. Er zal op die dag tevens een grote kinderoptocht worden ge houden waarbij natuurlijk de mede werking van volwassenen onont beerlijk is. Tot slot zij vermeld de namen van het illustere gezelschap van de Raad van Elf, die zal bestaan uit de heren H. Bredewout, W. Bredewout, C. Goed, F. A. Gutker, H. v. d. Helm, H. Roos, J. Schipper, P. Stam, J. Wardenaar, D. Zut en G. de Boer. èclite gezinsbank het gemak van dagafschriften en cheques het voordeel van rente ook aanbevolen voor: penningmeesters, administrateurs van verenigingen, stichtingen etc. èn zakenmensen Wij hebben enkele weken geleden reeds aandacht besteed aan het nieuwe winkelpand dat de familie Hoogvorst heeft doen verrijzen op de splitsing Voorweg-Laanweg. J.l. zaterdag was men na noeste ar beid zover dat het bedrijf officieel kon worden geopend en dit gebeur de met het simpel omdraaien van de sleutel in de winkeldeur door mevrouw Hoogvorst. Er was veel belangstelling; velen maakten van de gelegenheid gebruik de zaak te bewonderen. Zoals be kend handelt de familie Hoogvorst in rijwielen en bromfietsen en de daarbij behorende accessoires in al le maten en prijzen. In de met bloemen en fruitmanden versierde verkoopruimte was alles op een overzichtelijke wijze opgesteld. De werkplaats diende als receptieruim te en de in het midden daarvan staande werkbank als spreekge stoelte. Zoon Arie Hoogvorst dankte iedereen die op welke manier dan ook had meegeholpen de zaak te re aliseren en hij betrok in zijn waar derende woorden ook de Dienst Ge meentewerken die er voor gezorgd had dat het pand aan de oostzijde voorzien was van een trottoir en 'n plantsoentje. Een familielid van de heer Hoog vorst, hij werd tenminste Ome Jaap genoemd gaf een terugblik op het de getrouwde dochter leek niet helemaal normaal. Het hele huishouden bood een triest, meelijwekkend gezicht. Het aanbod om te blijven eten, sloeg ze vriendelijk af. Als excuus gaf ze op dat ze tijdig voor melktijd terug moest zijn. Terugrijdend naar huis begreep ze alles. Giep komt uit een gedegenereerd gezin. De woning was smerig en uit alles bleek dat men op het randje af als a-sociaal bestempeld kon worden. Eén dochter leek normaal. En ook de getrouwde zoon, die toevallig even langs kwam. Voor de rest waren het degenreés: Giep zelf was goed bij. Daaraan twijfelde ze zelfs nu geen ogenblik. Maar hij was zich bewust van het stempel, dat op zijn geslacht drukte. Daarom wilde hij niet, uit angst voor het nakomelingschap. Die laatste avond op de dijk had ze hem bijna zo ver, als ze wilde. Ze had zijn handen gevoeld en de begeerte in hem gepeild. Als er geen fietsers langs gekomen waren, wat zou er dan gebeurd zijn? Giep had het gevaar onderkend, maar goed begrepen, dat hij misschien geen tweede keer zou kunnen stand houden. Dat wilde hij haar niet aandoen wetende, uit wat voor gezin hij kwam. Daarom zag hij maar één oplossing: de dood. Plotseling remde ze af. Ik moet terug, dacht ze, met moeite haar tranen weerhoudend. Zijn ouders zoek ik op, maar zijn graf vergeet ik. Ik kan toch niet naar huis gaan zonder aan zijn graf te hebben gestaan. Met volle snelheid reed ze terug naar de Betuwe. In Utrecht was ze langs het ziekenhuis aan de Catharijnesingel gereden, omdat ze de weg buiten de stad om niet kon vinden. Daar had ze een bloemenstalletje gezien. Na enig zoeken vond ze het ziekenhuis weer en kocht een grote bos bloemen, terwijl ze er na enig aandringen ook een vaas bij kreeg. Terug in de Betuwe vroeg ze de weg naar het kerkhof. Daar zette ze de auto neer en met de bloemen in haar hand liep ze langs de graven. Na enig zoeken vond ze het op aanwijzing van de be waker. Er stond alleen maar een ijzeren paaltje. Ik bestel een zerk besloot ze. Dat is al het minst, wat ik nog voor Giep kan doen. Al merkt hij er niets meer van. Ze zette de vaas met bloemen op zijn graf. Met de bewaker liep ze terug naar de uitgang en besprak haar plan voor een zerk. De man kon er voor zorgen. Ze vroeg naar de kosten en keek hoeveel geld ze bij zich had. Ze gaf hem twee briefjes van vijfentwintig. 'Geef me uw adres. De rest stuur ik morgen op.' 'Wat moet er op de zerk komen, mevrouw?' Lena dacht na en nam eenbloknote uit haar tas. Ze schreef: 'Ter nagedachtenis aan mijn lieve Giep.' Ze overhandigde het: 'Meer niet. Geen naam van mij. En als de familie er nog wat onder wil hebben, vind ik het goed.' De zomer was volop in het land, toen Lena voor de tweede maal naar de Betuwe reed. Op het kleine kerkhof liep ze nu regelrecht naar zijn graf. De steen was geplaatst met het door haar gegeven opschrift: 'Ter nagedachtenis aan mijn lieve Giep.' Ze had nieuwe bloemen bij zich en schikte die in de lege vaas. Enige tijd bleef ze gehukrt bij zijn graf staan. 'Dit is het enige wat ik nog kan doen, lieve jongen', prevelde ze bijna geluidloos. 'Dank je, omdat je al je liefde hebt gegeven, je onbaatzuchtige hart, dat zo warm voor me klopte en waartegen ik zo vaak heb gelegen. Lieve, lieve jongen. Een eind op de rivierdijk stopte ze en liet haar tranen de vrije loop. 'Giep, lieve jongen, ik mis je zo', snikte ze. 'Waarom heb je me nooit alles verteld? Ik zou je hebben begrepen.... maar je zweeg en je ontzag me.... lieve, lieve jongen....' Met broodeten was ze terug. Griet keek haar dochter op merkzaam aan, niet begrijpend, wat er met haar aan de hand was. Maar Lena beheerste zich volkomen en liet niets merken. Toen ze op de verjaardag van Willem bemerkte, dat Lena heel geanimeerd met Bart in gesprek was geraakt en verschillende malen met hem danste, kreeg ze hoop, dat haar dochter be langstelling voor de zoon van Evert Pereboom zou krijgen. Temeer ook, omdat ze buiten zo hartelijk afscheid van hem had genomen. Maar sinsdien had ze niets meer gemerkt van een bestaande verstandhouding tussen de jongelui. Wat moeder Griet niet wist was, dat Lena aan Bart gevraagd had. 'Stel je bezoek voorlopig even uit, Bart. Het heeft te maken met de plotselinge dood van onze meesterknecht. Later vertel ik het je misschien wel.' Bart Pereboom was een verstandige jongen. Nooit iets for ceren, was zijn stelregel, dan maak je brokken. Das hij ant woordde rustig: 'Je zegt het maar, Lena. Ik laat het helemaal aan jou over. En ik hoef geen bizonderheden te weten, dat is niet nodig.' Ze had zijn hand gegrepen en geglimlacht. 'Dank je Bart, dat is aardig van je.' De nazomer was warm en op de boerderijen had men het druk, van de prille ochtend tot de vallende avond. Het hooi was van prima kwaliteit en kwam goed binnen. Maar er moest voor gewerkt worden. Zelfs Lena hielp een handje mee, nu men nog geen geschikte opvolger voor Giep Nuvelder had gevonden. Pas nadat de ergste drukte voorbij was, herinnerde Lena zich Bart Pereboom. Hij wacht op me, dacht ze, maar hij zal het begrijpen. Straks rijd ik er even heen. Ze trof hem aan bij het hek, waar hij met een arbeider nieuw draad spande langs de wei. Z'n gezicht verhelderde, toen hij haar uit de wagen zag stappen liep hij op haar toe, zijn handen aan de overal afvegend. 'Zo, Lena, hoe gaat het? Je ziet er niet meer zo slecht uit als een week of wat geleden.' 'Dank je. Je wilde onze boerderij zo graag zien, hé? Wat denk je van vanmiddag? Een uur of vier?' Hij knipoogde, 'Wat denk je? Zou ik er zijn?' Als je nu denkt, dat ik zeg: Ik hoop het, ben je mis, jongeman. Dus ging ze er niet op in, doch voegde er aan toe: 'We rekenen met broodeten op je.' 'Ik ben er, reken maar. En.... wil je onze zaak bekijke n? Het is niet zo model als bij jullie. 'Een andere keer, Bart. Ik moet nog boodschappen doen in de Middenbuurt. Tot vanmiddag.' Tijdens de warme maaltijd vertelde Lena langs haar neus weg: 'Bart Pereboom komt vanmiddag. Hij wil ons bedrijf zien. Ik heb hem uitgenodigd. Ook voor broodeten. Dat is toch goed, niet?' Griet fleurde ineens op. 'Welja, kind, waarom niet? Bart heeft een heel goeie indruk op ons gemaakt, niet Willem?' Willem dacht na. 'Bart? Welke Bart?' 'Doe niet zo suf, snibde zijn vrouw. 'Die jongen van Evert Pereboom natuurlijk.' 'U hebt gelijk, moeder', voegde Lena zich er droog tussen. 'Je ziet: hij heeft op vader in elk geval een onmiskenbare indruk gemaakt.' 'O, die jongen? O ja.... nette knul. Dat was Evert in zijn dagen ook.' Nu werd het Léna te gortig. 'Praat geen leugens, vader. Evert Pereboom was vroeger een vechtersbaas en u ook. Als ze Bart's vader inderdaad niet tegengehouden hadden, zouden u en ik hier vandaag niet zitten. Hij wilde u immers aan het mes rijgen?' Griet keek verschrikt naar haar dochter. 'Hoe weet jij dat?' Het meisje haalde minachtend haar schouders op. 'Dat weet toch iedereen.' Willem lachte schaapachtig. 'Kind, dat is al zo lang geleden. Daar denken Evert en ik niet meer aan.' Bart was helemaal niet verlegen, toen hij prompt vier uur de grote keuken betrad. 'Goejemiddag saam. Alles goed hier.' 'Zo, Bart', verkomde Griet, en haar gezicht glom van genoe gen, 'daar doe je goed aan jongen. Je kwam het hier eens be kijken?' 'Ja. Ik kan er misschien wat van leren, nietwaar?' 'Allicht. Thee, Bart?' 'Vooruit. Daar kun je beter van.'Oe nee'. Lena proestte het uit. 'Nou, de w.c. is ginds, dan weet je het alvast.' Willem Keesom was nog buiten en toen Griet even naar de kamer ging, zei Bart verlegen: 'Stom, hè? Is je moeder nou nijdig?' Lena schudde haar hoofd, vol napret. 'Ik vond het leuk. En bij moeder kun jij geen kwaad doen, meneer. Ze heeft je toch uitgezocht, niet?' Om half zeven reden ze weg, in Bart's Ford. Afwassen hoefde Lena ditmaal niet. 'Dat doe ik voor een keer wel met Hennie. Die gaat dit weekeind toch niet naar huis', verklaarde Griet. Samen met haar man keek ze door het raam, toen de wagen het erf afreed. 'Zou het wat worden tussen die twee, Willem?' 'Hoe weet ik dat nou?' vroeg hij geërgerd. 'Als Lena door heeft, dat jij hier de hand in hebt gehad, stuurt ze hem zo naar huis.' Ze lachte fijntjes. 'Jij kent je dochter niet, Willem. Wedden, dat ze alles al door had op je verjaardag? Misschien nog eerder.' 'Dan snap ik niet, dat ze toehapt.' Ze sloeg hem speels op zijn wang. 'Lena wordt een ver standige vrouw, Willem. Ze gaat steeds meer op haar moeder lijken.' 'Wat zal ik het dan goed hebben met twee verstandige vrouwen', schamperde hij. 'O, wat heb je het slecht. Geef me maar eens een dikke zoen, zeun. Ik ben de laatste tijd spaarzaam bedeeld. Of moet je me niet meer?' verleden en wenste de onderne mende zakenlieden veel succes. De heer Jo de Leeuw beklom hier na, ondanks het feit dat hij de zes kruisjes al achter zich heeft liggen, zeer vief de werkbank en gaf één van zijn staaltjes van welsprekend heid weg. Als voorzitter van de afd. Schoorl van de Kon. Ned. Middenstandsbond roemde de heer De Leeuw de fam. Hoogvorst om hun ijver en werk lust. Als iemand het verdiend heeft, dan is het de fam. Hoogvorst wel, die dag en nacht voor een ieder klaar stond en nooit hun prijzen hebben opgedreven. Fel ageerde de heer De Leeuw te gen het feit dat zakenlieden tegen woordig onder een dictatuur in onze democratie te lijden hebben en bracht het feit in de herinnering dat enige tijd geleden een schilders patroon zich voor het gebouw van het bedrijfsschap levend had ver brand. Dit uit protest tegen de amb tenarij en het dictatorschap in ons land. Voor de familie Hoogvorst hoopte hij dat de zon lang voor hen zou schijnen en hij wenste hen van har te geluk. Het bleef de rest van deze zaterdag middag, terwijl een vriendelijk na jaarszonnetje scheen, een komen en gaan van mensen die de familie Hoogvorst complimenteerden en 'n blik wierpen op de enorme sorte ring aan tweewielers en bij artikelen die daar op het kruispunt worden verkocht. De heer Louter: 'Hargen heeft een betere klank als Groet, dichters die klank- en rit- megevoelig zijn zoals Weremeus Buning hebben de lof van Hargen bezongen. Want deze dichter zei in een van zijn werken: 'Tussen Catrijp en Hargen heb ik mijn lief gekust' De heer Louter: 'Ik vind de naam 'Berghweg' ta melijk gezocht en ik vind het ver der niet juist dat wij alle burge meesters maar in duin gaan be graven. De heer Louter doelde hierbij kennelijk op de burge meester Lovinklaan in de duinen. De heer Meedendorp: 'Ik ben voorstander van de na tuurlijke naam Hargen en de mo gelijke spraakverwarring met Bergen aan Zee kan wel niet eens zo nadelig blijken te zijn'; Loco-burgemeester Dekker, sprekend over de doorgang die ge maakt moet worden tussen de sport hal en het dorpshuis en over de noodzakelijkheid daar toiletten aan te brengen 'De natte batterij moet ook de mensen uit de sporthal opvangen'; De heer Dekker, voordat begonnen werd aan de behandeling van de voorstellen tot verhoging van de straatbelasting e.d.: 'Nou komen we aan het eigenlijke werk'; De heer Louter over de verhoging van de straatbelasting. 'Het is nou de derde keer dat u met dit voorstel komt. Ik vind dit onhoffelijk tegenover de raad en verder is het fundamentele ver schil tussen een boer en een koe dat de laatste moet worden uitge molken maar niet de eerste'; De heer Louter over hetzelfde on derwerp 'De enige kosten die de gemeente heeft to.v. de agrariër zijn die voor de hooistekers en het jaar lijks beschikbaar stellen van een medaille voor de geitenfokvereni- ging'; De heer Dekker tot de heer Meijer: 'U vindt blijkbaar dat de boek houding van B. en W. een beetje rammelt' De heer Meedendorp: 'Ik verzoek u in het vervolg de pers pas in te lichten als de raad vergaderd heeft.'

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5