Najaarsvergadering VVV Schoorl lltfi weekblad Intocht van St. Nicolaas omweg GERRITSEN Broncm lenen Snuif en wrijf 1 lX 73 ;f;>. "W: t- Kristal met zilver jiyfe 'jê cMs J vU g 'fj:-m Een zwarte bladzijde uit 'het dagboek van Schoorl' A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten WIJ LAZEN in De Duinstreek van 27 november 1936 BIJEENKOMST KATH. VROUWENGILDE door Maartje Zeldenrijk Klaverjasdrive in 't Trefpunt Voor de najaarsvergadering die de VVV Schoorl vorige week donderdag in 'De Rustende Jager' hield, bestond een ongekend grote belangstelling- Uiteraard was de voorzitter, de hr. v. d. Garde verheugd met de goede opkomst van zijn leden. Over het afgelopen seizoen had de heer v. d. Garde weinig reden tot klagen hoe wel het weer zich nu niet direct van zijn beste kant had laten zien. In het topseizoen als alles bezet was had de heer Van Teulingen altijd nog wel kans gezien de mensen er gens onder te brengen. Verder blijft Schoorl in trek bij de toeristen en waren er weinig klachten binnenge komen. De notulen werden door de secreta ris, de heer Jonkers voorgelezen en met dank aan de samensteller goed gekeurd. De heer W. Butter hield een be toog over de vorig jaar ingestelde logeerbelasting en vond dat de Federatie en de ANVV er by de regering op moesten aandringen de maatregelen ongedaan te ma ken. Zoals bekend is deze materie des tijds al uitgebreid besproken door zowel de raad als de leden van de beide VVV's. Men heeft noodge dwongen zijn toevlucht tot deze be lasting moeten nemen en 't werd uit 't betoog van de hr. v. d. Garde ook wel duidelijijk dat deze er allerminst happy mee was. Er is nu echter wei nig meer aan te doen. De informatrice, mej. Rietveld is ziek en er werd besloten haar een attentie te sturen. Over het vertrek van burgemeester Bergh naar Epe zei de voorzitter dat het hem speet dat de heer Bergh, wiens hart nog hier in Schoorl lag, weg was gegaan. Er zijn wel eens harde woorden ge vallen maar de hr. Bergh heeft veel voor Schoorl gedaan. Het huidige college heeft plannen en de heer v. d. Garde bleek volledig achter de ze plannen te staan omdat het na tuurschoon hiermee nauwelijks wordt aangetast en er weer geld binnenkomt in onze recreatiege meente. Over de naamgeving voor het nieuwe standgedeelte waar nogal wat geharrewar over is geweest in de raad pleitte de heer v. d. Garde ervoor, het strand gewoon de naam Camperduin te geven. De begroting werd goedgekeurd, de bet en kreditkant sloten met een bedrag van ruim 30 mille. Er werd verslag gegeven van de ge houden evenementen en ook hieruit bleek wel weer dat de puzzelwan deltochten nog steeds succes heb ben. De heer Jonkers las het verslag van de informatrice voor en hieruit bleek dat het jaar 1968 toch minder goed was dan de voorafgaande jaren. Dit was te wijten aan het slechte weer aan de mislukte vakantiespreiding. Overigens liggen in 1969 de kaar ten wat de vakantiespreiding be treft, iets gunstiger, Nord-Rhein Westfalen waar wel de meeste mensen vandaan komen heeft va kantie van 11 juli tot 23 augus tus, later dan vorig jaar dus. Na de pauze werd bekend gemaakt dat de VVV volgend jaar zestig jaar bestaat. De voorzitter bleek echter niet van plan hier een groots feest van te maken want hij zei hiermee te willen wachten tot de vereniging 75 jaar zou bestaan. Bij de bestuursverkiezing werden de heren v. d. Garde en Meedendorp bij acclamatie herkozen; zoals gewoon lijk waren er geen tegenkandidaten binnengekomen. Bij de rondvraag werd de mening van het VVV-bestuur gevraagd over het feit dat medische hulp in het weekend wat moeilijk ligt. Zoals bekend is na een publicatie in onder meer de Telegraaf over deze kwes tie door de 4 betrokkenen artsen 'n betere regeling getroffen (zie hier voor artikeltje bij de doktersdien sten). Hieruit mag toch weer blij ken dat een krant soms veel kwaad maar toch ook soms goed werk kan verrichten. Voorzitter v. d. Garde was van mening dat deze kwestie buiten de VVV omging maar hij gaf als zijn persoonlijke mening te ken nen dat de artsen een 7-daagse werkweek hebben en altijd klaar staan. Men mag de artsen er geen verwijt van maken dat zij een der gelijke regeling hebben getroffen. Maar inmiddels is een en ander ten goede gekeerd. Er werden voorts vragen gesteld over een betere toegang van Cam perduin voor de mensen die met een vissersboot de zee op wilden, ver betering van de verkeersbordensi tuatie te Aagtdorp op de kruising Teugelaan-Duinweg hetgeen inder daad nu niet direct een visitekaartje voor Schoorl is en over het schoon houden van het strand. De machine die men voor dit doel heeft gebruikt was geen succes en volgend jaar zal men voor het reinigen van het strand weer werkstudenten vragen. Uiteraard werd uitgebreid gedis cussieerd over de asfaltfabriek te Schoorldam. De heer v. d. Garde zei dat de VVV op 14 november een brief naar B. en W. had ge stuurd waarin men ernstig be zwaar had gemaakt tegen de ves tiging van deze fabriek. Er is in Schoorl alleen plaats voor een schone industrie. De heer P. Langeveld zei dat de ze fabriek een ramp voor Schoorl zou betekenen en hy vond het merkwaardig dat niemand van de plannen afwist. Het is een duistere geschiedenis, zei de hr. Langeveld die voorts nog te kennen gaf dat 'wy hier in Schoorl frisse lucht verkopen'. Er volgde een discussie tussen het bestuur en de heren Langeveld en Duyneveld waaruit bleek dat men niet eerder had kunnen ageren om dat de procedure pas begint -als de hinderwet van toepassing is ver klaard. Besloten werd dat het VVV- bestuur zich onafhankelijk van an deren op de hoogte zal stellen van vestigingen elders en van de last die de omwonenden van asfaltfa- brieken ondervinden. Dan zal men, gewapend met feiten, zich tot het gemeentebestuur wenden. Wij zullen ons, aldus de voorzitter, met hand en tand verzetten tegen de vestiging van de asfaltfabriek. En met deze woorden kwam een einde aan de vlot verlopen najaars vergadering van de Schoorlse VVV. Uw "erkoudheid van neus keel of borst weg met Wï i.<. 1 - '"V f''T J 'v""! - k -r'zf. ,.v l' - 'M: *ii. o échte gezinsbank de spaargiro-rekening (met dagafschriften èn rente) de spaarbankcheque (gegarandeerd en in heel nederlarid geaccepteerd) alkmaar: centrum - overdie - hoef plan bergen - castricum - egmond - heiloo TWEEDE BLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 DE DUINSTREEK In Schoorl bestaan heel grote plannen, U kon het lezen in de krant. Er komt een zwembad en een Dorpshuis, En de hoogste kabelbaan van het land. Het toerisme kan het hart ophalen, Want wat er komt, dat is uniek. Een nieuwe doorbraak naar het strand toe, Met ruimten voor auto's, magnifiek Zo zijn er nog wel, veel meer plannen, Ik noem er nog één, die sluit de rij. Dat is een asfaltfabriek in Schoorl, Met stank en smook erbij. Arme toerist, die dan komt logeren, Waar hij voor komt dat vindt hij niet, Hij had veel beter kunnen blijven, In de stad of in het Roergebied. En wat te denken van de bewoners, Die 12 maanden van het jaar, In de stank en de stof mogen gaan huizen, Is dat nou 'Lief zijn voor elkaar?' Neen mensen, dit zijn dan veel betere plannen, Die asfaltfabriek die hoort hier niet, Dat is industrie die thuis hoort, In het echte industriegebied. Verban dat ding maar naar de Wadden Wij houden Schoorl graag gezond, Of stuur het terug, naar die het hadden En dan niet wachten, maar terstond H. v. d. Helm Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek dat op de najaarsvergadering van de de VVV Schoorl werd gevraagd om meer attracties voor de gasten. Het bestuur bleek hier geen voor stander van te zijn, omdat de gas ten hier niet komen voor ver maak maar voor rust. De fanfare werd aangeraden werk te maken van een muziektent; dat men het op stapel staande rij wielpad liever niet achter het dorp zag aangelegd omdat de zaken mensen zich in hun belangen ge schaad achtten; dat de boerderij van de heer G. Roo- zendaal te Zijpersluis tot de grond toe was afgebrand; dat bij P. Beeldman, telefoon 18, een fruitmand een gulden kostte. Voor de bijeenkomst die het Kath. Vrouwengilde vorige week vrijdag avond in 'De Rustende Jager' hield was veel belangstelling, uiteraard tot genoegen van de voorzitst. mevr. Haugh. Mevrouw Louwe-Wittebrood die reeds eerder als bestuurslid af trad, werd als blijk van waardering een plant aangeboden. De avond werd verzorgd door de dames uit Limmen die al eerder voor de Plattelandsvrouwen zijn op getreden in hun 'two womenshow'. Met veel vaart brachten zij een programma waarin alle facetten van onze samenleving en dan vooral op vrouwelijk gebied naar voren werd gebracht. De muzikale begeleiding was goed aan het op het toneel gebracht pro gramma aangepast en zo hebben de leden van het Kath. Vrouwengilde weer een prettige avond gehad. Sinterklaas heeft j.l. zaterdag zijn intrede gedaan in onze gemeente. Ruim 500 kinderen kwamen om twee uur in de sporthal bijeen waar zij een uur lang werden beziggehouden door de heer Van Wurkum en zijn echtgenote. Onze plaatselijke ma giër bleek in staat de kinderen re delijk zoet te houden tot drie uur want toen schreed de bisschop van Myra met zijn knechten de sporthal binnen. Inmiddels hadden zich het fanfarecorps en de drumband achter in de sporthal opgesteld en werd de Sint verwelkomd met enkele tra ditionele liederen. De hoge gast uit het verre Spanje werd verwelkomd door loco-bur gemeester Dekker die voor deze gelegenheid de ambtsketen had om gehangen. De heer Dekker vroeg de Sint niet om een nieuwe burge- 'Dat was hij. Men was uitgesproken bang voor hem. Maar ik niet. En ik had het voordeel, dat ik nuchter was. Je vader niet. Ik vloerde hem binnen vijf seconden en tracteerde hem op een portie klappen. Hij zag er uit, alsof hij onder de trein had gelegen.' 'Nee.Lena hield de hand voor de mond. 'Oom Gerrit, die nu dood is, had vaders auto mee. Opa was een der eersten in de Beemster, die een auto had. We laadden je vader in de wagen en reden hem naar ons huis. Daar knapte ik hem op, verbond zijn wonden en gaf hem sterke koffie te drinken. Toen reed ik hem naar zijn huis na hem uitgenodigd te hebben te komen buurten. Opa zag er niet veel in. Hij zei: 'Wat mot jai met die woesteling? Je kenne toch wel wat beters kreige?' Maar ik zag wat in je vader. En hij kwam. Ik zei, dat hij nog eens zo'n pak slaag van me kreeg, als hij het hart had nog één keer dronken te zijn of te gaan vechten.' Griet lachte. 'Ik heb het hem nooit hoeven geven. Van die tijd af werd je vader een flinke kerel, met wie ik voor de dag kon komen. Enfin, Lena, je mag het best weten, ik was dol op hem. En hij tenslotte op mij. We zijn nu ruim twee en twintig jaar getrouwd en geen van beiden hebben we er spijt van gehad. Je vader is altijd een flinke boer geweest, kind. Ik hoop, dat je even gelukkig zal worden als wij het zijn.' Ze kwam overeind. In een opwelling van tederheid legde ze haar arm om de brede schouders van Griet Keesom. 'Waarom gaf je indertijd geen toestemming, -moeder? Jaap Witvliet was een keurige jongen en een harde werker met een goede toekomst.' De vrouw zuchtte. 'Misschien heb je gelijk gehad, m'n kind. Goed, ik zal er nooit meer iets van zeggen. Wie het ook is, Bart of een anderals jij ook maar gelukkig wordt. Je bent een paar jaar ouder en verstandig. Ik zal het met vader bepraten. We zullen je helemaal vrij laten.' Lena bukte en kuste haar moeder. 'Dank je, moeder. Ik houd ook veel van jullie. Ik zal proberen zoveel mogelijk aan uw wensen tegemoet te komen. Maar alsjeblieft geen zuiperd. dat vind ik zo iets minderwaardig.' HOOFDSTUK 13 Zes weken vermaakte Lena Keesom zich weer met Trien van Eijck en reed dan hierheen, dan ergens anders naar toe. Ze dansten in Purmerend en in Edam, Oosthuizen en Schermer- horn. Gingen de feestdagen bij elkaar op visite tot het nieuwe jaar met hevige sneeuwval kwam en daarna strenge vorst. De wagens bleven doorgaans in de grote rijtuigboet. Alleen Willem reed weg als het hoogst noodzakelijk was. Al die tijd hoorde Lena niets van Bert Pereboom, maar het kon haar niets sche len. Ik was gelukkig niet verliefd, dacht ze. Zo snel als de vorst begon, zo vlug trok hij begin februari weer weg. De sneeuw dooide langzaam van het land af, terwijl de wegen enige tijd vrijwel onbegaanbaar waren. Maar de zon kwam en koesterde de mishandelde straten en paden, zodat men aan het herstel kon beginnen. Lena trok er met Trien van Eijck weer opuit en die dagen begon er een vrijer om de mollige dochter van Van Eijck te draaien: een boerenzoon uit de Wormer onder Neck. Op een zaterdagavond vertelde het meisje, hevig blozend, dat ze niet mee kon gaan, omdat Evert haar kwam halen. Ze ging met hem mee naar de Wormer om kennis te maken met zijn ouders. Lena mocht haar buurmeisje wel, maar kon toch niet begrijpen dat een wat in deze vleesmassa kon zien. 'Hij is zo lief', verklapte de dolverliefde Trien. 'Stel je voor hij wil komend voorjaar al met me trouwen.' 'Loop maar niet te hard van stapel, meid. Weet je goed, wat je doet!' Doch Trien had maar één reaktie: 'Hij is zo lief voor me....' Zo was ze weer alleen. Geen vriendin en geen vriend. Mis schien blijf ik wel ongetrouwd. Ik breng vast ongeluk aan. Met Jaap en met Giep.... Maar op een dinsdagmorgen, toen ze uit pure verveling naar de markt in de stad was gegaan, liep ze op de kippemarkt Bert Pereboom letterlijk en figuurlijk tegen het lijf. Hij hield haar even vast en keek blij verrast. 'Alle mensen, Leen, dat is een gelukkie? Wat zie je er floris sant uit, meid. Gewoon om te stelen!' 'Dat kan ik ander van jou niet zeggen', snibde ze. Hij boog zich naar haar toe. 'Zou dat kunnen komen van liefdesverdriet, meisje?' vroeg hij zacht. 'Ga mee, drinken we een kop koffie samen. Ik ben nog nuchter en als jij 'ja' zegt, blijf ik het.' Ze aarzelde. Iets had hij met zijn hartelijke woorden toch in haar getroffen. 'Voor hoe lang?' vroeg ze sceptisch. Hij boog zich nog dieper naar haar toe en fluisterde in haar oor: 'Tot onze zilveren bruiloft, als jij het wilt.' Lena keek hem onderzoekend aan. Al zag hij mager, er waren niet meer zulke dikke wallen onder zijn ogen. Had hij dan toch spijt? 'Dat is een hele tijd, Bert', antwoordde ze langzaam. 'Een hele tijd, om precies te zijn: vijf en twintig jaren.' 'Wil je me niet een nieuwe kans geven?' bedelde hij. 'Ik mis je, Leen.' Ik ben veel te zwak, dacht ze. Ik lijk in heel wat dingen niet op moeder en wel op vader. Maar ik moet toch proberen m'n prestige tegenover hem te handhaven. Ze knikte. 'Goed, we gaan eerst koffiedrinken .Daar is het precies tijd voor.' Hij loosde Lena door de drukte en bracht haar naar een cafetaria. Daar bestelde hij koffie en gaf het meisje een sigaret bewonderend kijkend. 'Lena', zei hij zacht, terwijl hij haar vuur gaf, je ziet er schattig uit in die jurk Trek je mantel helemaal uit, anders heb je er buiten niets aan.' Ze knikte en liet zich door hem de jas uittrekken, die hij aan de kapstok hing. 'Je bent nog knapper als toen we samen gingen', zei hij met overtuiging. 'Hou op, Bert, anders ga ik blozen. En het is hier toch al zo warm.' Hij werd ernstig. 'Lena, wat moet ik doen om het weer goed te maken?' Het meisje roerde in haar koffie. 'Je weet het recept, he?' 'Zeg je dan weer ja?' Ze schudde haar hoofd. 'Ik zeg nog niks, kom me zaterdag maar halen.' Hij knikte, blij verrast. 'Lena, je zult er geen spijt van heb ben. Weet je wat ik in deze maanden honderden keren tot mezelf heb gezegd? Dit: Bart, ezel, je hebt verkeerd gegokt. Ik zie het in, Lena. Ik heb jou liever.' 'In orde. We gaan het weer proberen. Zaterdag. Maar luister eens goed, meneer Pereboomik ben een dochter van Griet Plas. Die was vroeger goed bekend. Vraag het maar eens aan je vader. Mijn moeder heeft ook eens iemand een ongenadig pak slaag gegeven omdat de persoon in kwestie teveel had gedronken en ruzie zocht. De eerste de beste keer, dat jij teveel drinkt, krijg jij van mij ook zo'n pak slaag. Met een extra schepje er boven op. Is dat goed verstaan?' Hij lachte. 'Jij bent Griet Plas niet. Wie wil jij er voor mee brengen?' Ze legde haar manden op het tafelblad. 'Dit Bert Pereboom. En m'n hersens. Lach, niet al te gauw. Reken er op, dat ik het doe. Al zal ik je daarna zelf naar het ziekenhuis moeten rijden.' De lach verdween. 'Zou je dat werkelijk doen', vroeg hij. 'Zowaar ik hier zit, vriend. Knoop het in je oren. En voor de rest houden we het op zaterdag. Je weet me wel te vinden.' Thuis zei Lena tot haar ouders tijdens het avondeten: 'Zaterdag komt Bert Pereboom me weer ophalen. Ik wil het nog eens met hem proberen. Tenslotte is-ie me niet helemaal onverschillig. En ik heb hem een ongenadig pak slaag beloofd de eerste de beste keer dat hij weer onbekwaam is.' Griet kreeg een kleur, schichtig naar haar man kijkend. Maar Willem begon te grinneken. 'Heb je dat soms van je moeder afgekeken?, vroeg hij, zich amuserend over Griet's verwarring. 'Misschien wel, voor zover ik nu weet is het indertijd ook een goede remedie gebleken.' 'Het hangt er van af, of jouw handen even hard zijn als die van je moeder vroeger.' 'Misschien is de preventieve uitwerking al voldoende', antwoordde Lena. v Bart was er zaterdag, precies op tijd, in een nieuw pak, een beetje zenuwachtig lachend. 'Een goeie middag samen', begroette hij, zijn voeten pijnlijk nauwkeurig vegend. 'Alles goed en gezond hier?' Griet knikte. 'Dat is het, Bart. Hoe is het thuis?' 'Heel best. De groeten en ik moest van vader zeggen, dat jullie hen nog altijd een bezoek schuldig zijn.' 'Willem knikte. 'Je vader heeft gelijk, Bart. We zullen het overleggen.' 'Thee, Bert?' vroeg Lena die wel een beetje trots was op knappe galant. Het nieuwe costuum stond hem geweldig goed. Het was haar al eerder opgevallen, dat hij een goede smaak had wat zijn kleding betrof. meester, blijkbaar zijn de problemen van onze gemeente hem nog niet boven het hoofd gegroeid. Er waren, aldus de heer Dekker in Schoorl geen stoute kinderen, maar wel wa ren er mensen die te laat opstonden en verslaggevers van kranten wier potlood van een te scherpe punt was voorzien. De heer Dekker vroeg de Sint om de krantenmensen te voor zien van een wat zachtere potlood- punt. Wie hij hiermee bedoelde liet hij in het midden, volgens ons is de plaatselijke pers toch altijd 'lief voor het gemeentebestuur'. Maar in na volging van Wim Kan noemde de heer Dekker geen namen en dat moet hij natuurlijk zelf weten. St. Nicolaas stond zijn gastheer uit gebreid ter woord en merkte onder meer op dat er elk jaar meer kin deren in Schoorl bijkomen. Hij prees de heer Dekker die veel doet voor Schoorl en te zijner ere werd er drie keer hoera geroepen. St. Nicolaas toonde zich zeer content met de op stapel staande plannen en was voor al blij met de manege. Geen wonder, want St. Nicolaas staat bekend als een groot paardenliefhebber en een kundig dresseur. Want wie van de leden van onze plaatselijke ruiter- vereniging is in staat zijn viervoe ter over de plaatselijke daken te la ten gaan zonder dat dier en berijder te pletter vallen. St. Nicolaas pres teert dat ondanks zijn hoge leeftijd toch maar weer elk jaar om deze tijd. Er werd door de Sint een ver haal verteld over zijn schimmel die verkouden was geworden, de Pieten strooiden enkele malen en er werd een taart aan loco-burgemeester aangeboden. De heer Oostinga bracht dank aan het fanfarecorps en de drumband en deze laatste gaf een perfecte how weg in de sporthal. Zelfs de Sint had gehoord van de vestiging der asfaltfabriek te Schoorldam, zo zie ja maar weer welke zegenrijke ar beid een publiciteitsmedium verricht al zijn de potloden soms wat scherp gepunt. En toen was langzamerhand weer de tijd gekomen dat Sinterklaas zijn tocht door Schoorl moest voortzet ten. Wegens het slechte weer ging de tocht niet per schimmel maar per auto langs de bejaardencentra 'Wes- terkimme' en 'St. Jan ter Duin'. Alle kinderen kregen bij de uitgang een zakje snoep, de fanfare gaf nog enkele pittige marsen weg en kwam een einde aan deze jaarlijkse happe ning voor de Schoorlse kinderen. Hoestdrank in tabletvorm.9Sct Uitslag van de klaverjasdrive in het Trefpunt van de vogelvereniging op vrijdag 23 november 1 Fam. Swaan 5186 2 P. Stam-J. Greeuw 5175 3 Geverding- v. d. Brink 4969 4 Tesselaas-Tesselaar 4671 Poedelprijs: Hartland-Hartland 3980

De Duinstreek | 1968 | | pagina 5