Nabeschouwing gemeenteraad Bergen Onbekende ^Lntetkdaasgeb luiken verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Baatbelasting Foldersubsidie MEDEDELING Aankoop ladderwagen De woningnood Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen V.V.V. Bergen aan Zee vergadert maandagavond A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten De vrouwen van Sinterklaas Kaantjes in plaats van speculaas DIRIGENTEN- CURSUS WISSELBEKER Jaap de Carpentier in kunstcentrum DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 42e JAARGANG nr. 47 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg S3 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mldden9tandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 16 cent per mm. Contracten speciale tarieven Hoewel de raadsvergadering al meer dan een week geleden is gehouden, willen we in dit nummer de discus sies over enkele punten, die vorige week slechts summier konden wor den vermeld, wat uitgebreider weer geven. Daar was allereerst de kwestie van de B. en W. hadden de raad voorge steld de verordeningen baatbelasting watervoorziening op een aantal pun ten te wijzigen. Het betrof hier de verlaging (in een enkel geval ver hoging) met terugwerkende kracht tot 1 januari 1967 van de heffings percentages voor diverse 'onrenda bele gebieden', zoals de Kanaaldijk Baakmeerdijk, Oosterdijk, Heren weg o.a. De heer C. M. Smit (BP) zei: 'Wat een poppenkast om 3500,-' (de jaarlijkse opbrengst van de baatbe lasting). Deze belasting gaf hem een onaangenaam gevoel; hij zag er iets van discriminatie in. Spreker vroeg: 'Zou er misschien een mogelijkheid zijn, dat B. en W. bij het PWN stappen ondernemen om deze baat belasting ongedaan te maken en anders op te heffen? Voor gas en elektriciteit bestaat 't ook niet', aldus de heer Smit, die zijn betoog in eerste instantie be sloot met de opmerking: 'Opheffing zou een stukje sociale politiek zijn.' De heer Dinkelberg (Midd.) meende: 'Binnen 5 of 10 jaar wonen ze alle maal ook in de bebouwing', maar hij zag er toch iets onbillijks in: 'De ladderwagen, die we gaan aanschaf fen, is voor de hoogbouw. We laten de flatbewoners toch ook niet al leen voor de kosten opdraaien?' De heer M. C. Veldt (KVP) wilde de zaak aanhouden, gezien de ver anderingen die op til zijn wat be treft de financiële regeling Rijk gemeenten. De heer Smit, die evenals de heer Veldt agrariër is: 'Laten B. en W. een royaal sociaal gebaar maken met Kerstmis.' De heer B. Schuil (PSP): 'Ik vind ook, dat hier niet van 'baat' ge sproken kan worden. Het is m.i. een onbillijke belasting. Die mensen kunnen het ook niet helpen, dat ze zo ver van het dorp wonen.' De wethouder van financiën, de hr. F. Verstegen (VVD), de sprekers, die tot dan aan het woord waren ge weest, beantwoordend: 'Je moet geen oude schoenen schoenen weg gooien, voor je nieuwe hebt.' Hij bestreed voorts de gedachte van de heer Smit dat er een heleboel admi nistratie aan vast zat. Dat was vol gens de wethouder nauwelijks de moeite waard. KVP-wethouder H. N. Zonjee (nadat de heer Smit opnieuw met de 'kerst gedachte' op de proppen was geko men): 'Laten we ook meteen de straatbelasting maar even afschaf fen!' Mevrouw mr. E. P. Broekman-Vries man (Onafh.) vraagt het woord. De voorzitter: 'Mevrouw, welke be lasting wilt u afschaffen?' Mevrouw Broekman: 'Geen enkele.' De heer Jn. Kroon (VVD): 'Het PEN laat de mensen één keer een hoog bedrag betalen.' Wethouder Zonjee: 'Dat is ook on rechtvaardig.' Mr. S. D. Sluis (Prot. Chr.) zegt het eens te zijn met wethouder Verste gen en met mevr. Broekman. De heer Smit wenst een initiatief voorstel tot algehele afschaffing van de baatbelasting in te dienen. De voorzitter: 'Dat moet schrifte lijk.' De heer Smit: 'Dat hebben we.' Mr. Sluis: 'Kan het niet met Kerst mis?' De heer Smit: 'Dan hebben we al genoeg te doen.' (n.l. de behande ling van de begroting. - Red.) Mr. Sluis: 'Algehele afschaffing nu kan niet. Het voorstel van B. en W. gaat over 1967.' De heer Veldt: 'Ik denk niet, dat Smit het helemaal snapt. Je geeft een vinger, maar je raakt een hand kwijt.' Het initiatiefvoorstel of wel motie van de BP wordt in stemming ge bracht en, zoals we vorige week reeds vermeldden, met 4-11 stem men verworpen. De voorzitter: 'Ik hou niet van dit soort dingen. Laat men zoiets bij de begroting doen, dan gaat het meer wei-overwogen' en meer speciaal aan het adres van de heer Smit: 'Ik hoop niet, dat u er bij de begroting weer mee aankomt. We hebben dit debat al elk jaar.' Een ander agendapunt, dat aanlei ding gaf tot vrij langdurige discus sies was de aan de VVV's De heer Dinkelberg, die als eerste het woord vroeg, sprak van een 'fait accompli' (voldwongen feit) 'Het kwaad is al geschied en we hebben maar te betalen', zi zei hij. 'Deze folder is absoluut niet reprensatief voor voor Bergen. Als ik directeur van de VVV was, zou ik zeggen: 'Breng ze maar naar 'oud papier'. Dan brengen ze nog 3 cent op.' Spr. kondigde aan, bij de begrotingsbe handeling (op 16 december) met een meer positief voorstel te zullen ko men. De heer W. J. Ploeger (PvdA) acht te de 5.000,- wel zeker verantwoord en zei voorts: 'Ik denk, dat de heer Dinkelberg niet in de vergadering van de commissie voor toerisme is geweest, waar de folder ter tafel is gekomen.' De heer Kroon: 'Misschien zou de folder beter geweest zijn, als er meer geld voor beschikbaar was ge weest.' De heer Smit vond de folder niet reprensatief. Over de in Bergen zo druk beoefende paardesport stond maar één woord: Paardesport. Punt uit! De heer Schuil noemde 5.000,- niet veel en naar zijn mening was de folder niet zo slecht. De heer Sluis: 'Je moet niet te veel tekst hebben. Buitenlanders vinden hem ook bijzonder aardig.' De heer H. J. N. M. Woudstra (KVP) 'Het foldertje spreekt mij ook wel aan.' Wethouder Verstegen beantwoordde de sprekers als volgt: 'Het is vrij logisch, dat de VVV niet tot eind november heeft kunnen wachten en het foldertje al heeft uitgegeven. De heer Dinkelberg adviseerde hij zijn in te dienen voorstel niet als 'losse flodder' bij de gemeentebegro ting af te vuren, maar het in de commissie ter tafel te brengen en wat diens opmerking, 'dat je ner gens in Nederland een tweede ge meente vindt, waar de VVV speci aal subsidie voor een folder krijgt', repliceerde de wethouder: 'We zit ten hier met de bijzondere situatie dat we twee VVV's in één gemeente hebben Het voorstel om 5000,- subsidie Ook 1969 zal weer een jaar zijn vol aktiviteiten en gebeurtenissen. Evenals voorgaande jaren zal dat alles weer in 'De Duinstreek' komen te Staan en zal aan het einde van het jaar dit alles weer in boekvorm worden ingebonden. Velen bestelden in voorgaande jaren al zo'n jaargang Duinstreek. En vooral na een paar jaar blijkt zo'n boek al van onschat bare waarde te zijn. Dit kunt u laten doen door uw kranten het hele jaar te bewaren en die dan bij ons te brengén. Maar ook kunt u alles door ons laten verzorgen door, via ons, een abonnement te nemen. Zodat u toch wekelijks uw krant kunt lezen en er niet op hoeft te letten dat ze bewaard blijven. In het kort samengevat is het als volgt Een ingebonden jaar, door uzelf bewaart, kost 14,25 Geheel door ons verzorgt; dus inbinden en kranten 16,50 B.T.W. De uitvoering is in half-linnen band, grijs natuurlinnen met groen wol kenmarmer. U dient zich uiterlijk vóór 31 december 1968 op te geven, daar het jaargang met 1 januari ingaat. Geeft u dus spoedig op of vraagt eerst inlichtingen bij C. MUL, gedipl. boekbinder Tëugglaan 11 - Aagtdorp Heereweg 14 - Schoorl te verlenen werd, zoals bekend, ten slotte z.h.st. aanvaard. Dan was er het puntje van de gemeente Alkmaar. In het concept-raadsbesluit moti veerden B. en W. de aankoop van deze Dodge-ladderwagen (bouwjaar 1945!) als volgt: De gemeente Alk maar heeft voor haar brandweer 'n zgn. rescuewagen aangeschaft, waardoor zij de Dodge niet meer nodig heeft, althans niet voor de stad. Men is in Alkmaar van oor deel, dat een spreiding van ladder wagens over de regio voorkeur ge niet boven concentratie daarvan in het stadscentrum. In Bergen-noord en Bergen aan Zee is de laatste ja ren hogere woonbebouwing tot stand gekomen, terwijl met enige uitbrei ding daarvan in de toekomst reke ning moet worden gehouden. Voor een doeltreffende brandbestrijding in dergelijke bebouwing is een lad- derwagpn uiterst belangrijk, terwijl anderzijds in verband met de beper king van de hoogbouw in deze ge meente de aankoop van een nieuwe ladderwagen niet verantwoord moet worden geacht. In antwoord op een vraag van de heer F. J. A. Schouten (KVP), hoe lang de wagen nog meegaat, ant woordde de voorzitter: 'Nog tien jaar.' De heer Smit aanvankelijk zeer aarzelend tegen dit voorstel te heb ben gestaan, maar nu hij de auto gezien had, was zijn mening: 'Een mooie wagen.' Ook dit voorstel ontmoette geen tegenkanting. Voor de somma van tien mille werd de landderwagen anno 1945 (strakt kan-ie misschien nog in één of ander musem!) van Alkmaar overgenomen. Het voorstel tot verkoop van een drietal bouwterreinen in Bergen- Noord aan niet-Bergenaren was voor de heer Schuil 'in zoverre een 'steen des aanstoots' dat hij het schrijnend vond te moeten constateren, dat Bergense jongelui met niet zo veel geld gedwongen worden weg te trekken. Hij deed de suggestie een stuk grond in plan-Noord te reser veren voor een veertigtal goedkope re huizen, zoals het Hooge Huys el ders bouwt. De wethouder van huisvestingsza ken en woningbouw, de heer oZnjee antwoordde aldus: 'Ik ben het hele maal met u eens, dat we zo veel mogelijk moeten zoeken naar be taalbare huizen. Het college is be zig met plannen in die richting bij Saenegheest.' Hij zei voorts, dat Saenegheest hiervoor betere mo gelijkheden biedt. 'Je kunt niet het hele plan-Noord in de war gaan gooien. Daarvoor krijgen we nooit toestemming.' De heer Schuil (in tweede instantie): 'Ik hoop, dat deze toezegging ook gestand kan worden.' Spr. had het overigens liever in plan-Noord ge zien. De voorgestelde verkoop (voor 3100,- aan Alkmaar van het oude tolhuis aan de Bergerweg, in de toekomst bestemd voor afbraak, deed de heer Smit opmerken: 3,20 per m2 is wel bijzonder laag' en de heer Ploeger 't Is bijna 1000 meter, terwijl w ij bijna zes gulden betalen.' De voorzitter: 'De grond kan ner gens ander voor dienen, 't Huisje is 'afbraak', 't is helemaal niks waard. Voor recreakie-grond betalen we soms f 1,50. Het is van algemeen be lang, dat de Pesie-bocht eruit gaat' en in antwoord op een opmerking van de heer Smit, dat het perceel door Alkmaar was getaxeerd: 'Ge meenten vertrouwen elkaar tot het tegendeel blijkt.' Om 9.40 uur kwam een einde aan de openbare vergadering, die om 8 uur begonnen was. De voorzitter vroeg de raadsleden nog even bijeen te blijven in verband met de vast te stellen procedure voor de begro tingsbehandeling. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Schouten vóór de behandeling van de eigenlijke agenda het woord kreeg om de raad te bedanken voor de attentie, hem bewezen ter gele genheid van zijn 40-jarig ambts jubileum' (als monteur bij de PTT). aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd De V.V.V. Bergen aan Zee houdt een algemeen ledenvergadering op maandagavond 9 december te 20.00 uur in Hotel 'Nassau-Bergen'. Aan de orde komen o.m. de jaar verslagen van de secretaris en van de penningmeester, alsmede de be groting 1968-1969. De bestuursleden D. Rasch (voorzit ter) en G. C. Buizer treden volgens rooster af, doch zijn terstond her kiesbaar. Voorgesteld wordt het huishoudelijk reglement op enkele punten te wij zigen. Art. 2c luidt thans: 'De al gemene contributie bedraagt per jaar: voor leden exploitanten van gemeubileerde huizen 6°/o van de huurprijs over augustus; wordt in de maand augustus niet verhuurd, dan wordt deze 6°/o berekend over het bedrag van de huurprijs, die naar oordeel van het bestuur had kunnen berekend worden bij ver huur in augustus. Voorgesteld dit te wijzigen in: 'e algemene contributie bedraagt per jaar: voor leden exploitanten van gemeubileerde huizen 6%> over de hoogstverhuurde maand; worden in een bepaald seizoen slechts gedeel ten van kalendermaanden verhuurd dan wordt de 6% berekend over de hoogste huurprijs, die ontstaat, na Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek Het Sinterklaasfeest zelf, met als hoofdfiguren de grijze bisschop met één of meer Zwarte Pieten, is wel dé folkloristische gebeurtenis van elk jaar en in elke plaats. Want wanneer we onder folklore o.m. verstaan het zich door de jaren heen handhaven van gewoonten en ge bruiken, ondanks vele maatschappe lijke veranderingen, dan kunnen we wel stellen, dat Sinterklaas overal in den lande in dezelfde gestalte en met dezelfde manieren, ondanks zijn hoge leeftijd, de Nederlandse folklo re springlevend houdt. Maar er zijn plaatselijke afwijkin gen en variaties. Men denke hierbij b.v. aan het Sinterklaaslopen op het Friese platteland of aan het even eens in Friesland nu nog beken de 'lotsjen' de Sinterklaasverlo tingen. Geheel afwijkend van de gestalte van de goedheiligman zijn de Sin terklazen op Ameland of de 'Sun- derums' op Terschelling: als beren, narren of spoken verkleden mannen. Groot is ook de variatie op het ge bied van het Sinterklaasgebak, van taai-tai tot.... balkenbrij. En er zijn thans nog plaatselijke fol kloristisch gebruiken op 5 december in zwang, die wel zó afwijkend zijn van het als 'normaal' aangemerkte 5 decemberpatroon, dat deze als ui tingen van Sinterklaasfolklore niet herkenbaar zijn. Vaak moet dan ook de oorsprong van zo'n gebruik er gens anders worden gezocht dan bij de bisschop van Myra of bij zijn hei dense voorganger, de Germaanse wintergod. Sinterklaas was een bisschop. Een priester dus en, naar katholiek voorschrift, ongehuwd. Toch kent men hier en daar in ons land de vrouw van Sinterklaas. Zo vertoont zich in Limburg Sinte Berb Sint Barbara, maandag 4 december als het 'wijf van Sinterklaas'. Zij deelt in de aan het Sinterklaasfeest voorafgaande weken aan de kinde ren 'tartepommen' Tartes aux pommes appeltaarten uit, Op de Veluwe maakt men het nog bonter. Te Wessinge, een plaatsje bij Doornspijk, treedt de 'Santer- klaoskerl' op. Wie, afgaande op het woord 'kerl' meent met een man te te doen te hebben, heeft het mis. De Veluwese Santerklaokerl heeft namelelijk 'wieve-goed' aan. Ge kleed in Veluwse boerinnendracht, kompleet met kap en in de ene hand een bezem en onder de arm een trekharmonika, gaat deze 'kerl- vrouw' op pad. Ook in het buitenland heeft de oude Sint zijn vrouwen. In Tirol heet zij 'Klaza' en in Zwitserland draagt zij de naam 'Mehlexe'. In Noord-Brabant wordt op ver schillende plaatsen op Sinterklaas avond het 'Kaaiefeest' gevierd. In plaats van zoetigheid wordt een wat steviger kost gegeten, zoals: lever, zult, hersens en balkenbrij. En daar deze lekkernijen wat zwaar op de maag liggen, wordt er een stevig glas wijn gedronken. Bovendien wordt de dorst nog bevorderd door het nuttigen van de 'kaaien', de uit het vet gesmolten kantjes, die met wat zout op de boterham worden gegeten. Een vrolijk feest, waarbij menig Sinterklaaslied wordt gezon gen. De mensen zoeken elkaar op en verjagen de weemoed van de lange winteravond door het maken van plezier. Het Sinterklaasfeest is het eerste van de winterfeesten. Huiselijke feesten in de donkere 'midwinter tijd'. omrekening van een bepaald gedeel te tot een volle kalendermaand, waarbij de maand gemakshalve te stellen op 30 dagen. Verder wenst het bestuur het h.h.- reglement als volgt aan te vullen: Art. 21 (letter i): Boeteclausule bij rentree in de VW-Bergen aan Zee: 50% van het bedrag, dat het lid bij zijn terugkeer in de vereniging ver schuldigd is als jaarbijdrage voor dat betreffend jaar. Voorwaarde is, dat hij/zij geen lid zijnde van de vereniging naar oor deel van het bestuur geacht mag worden te hebben geprofiteerd van het werk van de VVV Bergen aan Zee. De jaarrekening 1967-1968 sluit met een nadelig saldo van 1.279,55 op een eindbedrag van 33.868,31 (be groot was 30.300, De inkomsten en uitgaven voor 1968 -1969 zijn begroot op f 32.325,Als inkomstenposten staan op de be groting: Ledencontributie f 1400,- Algemene contributie 21.000,- Donateurs 400,- Verkoop kaarten 600,- L.I.D. 1300,- P.W.N. 1100,- Change 6500,- Als voornaamste uitgaven: Propaganda f 4000,- (kosten 5250,- opbrengst 1250,-) Salarissen 14.000,- Beheervoering 4500,- Sociale lasten 1200,- Contributie Federatie 700,- aan de Volksmuziekschool te Alkmaar. In januari 1969 zal opnieuw een cursus beginnen voor dirigenten zo als dat reeds drie maal eerder ge beurde. Deze dirigentencursus wel ke tot stand kwam door initiatieven van de Culturele Raad Noord Hol land blijkt in een behoefte te voor zien. Momenteel volgen 21 dirigen ten de lessen die gegeven werden door Oeb Bootsma, koordirectie; Jan Hisschemöller, theorie en Jan Schaap directie harmonie en fanfare. De cursus duurt 2 jaar en is vooral op de praktijk gericht. Na 2 jaar kunnen de cursisten de verwijzing krijgen een opleiding te volgen voor het door het Rijk ingestelde prak tij kexamen, zoals dat met 8 cur sisten uit het eerste cursusjaar nu ook het geval is. Het onderwijs wordt gezamenlijk gegeven wat be treft slagtechniek, solflège, algeme ne muziekleer, harmonieleer en mu ziekgeschiedenis. Afzonderlijk wordt gedirigeerd voor wijl ook de meer speciale vakken als korpsen en koren in de praktijk, ter instrumentatie, methodiek van spre ken en zingen, Literatuurkennis etc. afzonderlijk worden gedoceerd. De kosten van deelname zijn ƒ275, per jaar en de cursus wordt zater dags van 9-12.30 uur in de Roch- daleschool, Bleekerskade 12 te Alk maar gegeven. Noord Holland telt ongeveer 300 har monie- en fanfarekorpsen en meer dan 700 koren, het is dan ook dui delijk dat er een grote vraag is naar goed geschoolde, door muzikali teit en pedagogisch inzicht inspi rerende dirigenten. voor „Bergens Harmonie" Het Najaarsmuziekfeest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen, gehouden op 9, 10, 16 en 17 november jl. in de Stadsgehoorzaal te Leiden heeft „Bergens Harmonie" een dubbel us ees opgeleverd. Naast het reeds gepubliceerde be richt van promotie van groep C naar D (Harmonie) werd het orkest met het behalen van 305% punt winnaar in groep C (Harmonie) en kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker. Deze wisselbeker staat thans opge steld in de etalage van sigarenmaga zijn J. P. Admiraal, Plein 13. Van 7 december tot 5 januari zul len in het Noordhollands Kunstcen trum, Plein 7 te Bergen werken te zien zijn van Jaap de Carpentier. De tentoonstelling wordt a.s. zaterdag middag om 4 uur geopend door de heer L. van Lier.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1