B. en W. tegen Commentaar Sportraad Bergen gaat tekort inventariseren Gemeenteraad Schoorl Ingekomen stukken Doktersdiensten Schoorlse Gemeenschap Koop kinderzegels en -kaarten verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Nacalculatie trend over 1968 Instelling doorstromingsfonds Aangaan lening Verdere inrichting raadhuis en aanleg parkeerterrein Onderwijszaken Overname staatverlichting Verordening opslag gas - huisbrand en stookolie Aankoop boerderij Onderhoud polderwegen Verbreding Laanweg Vervanging wethouder De diensttijden der artsen Rondvraag sprookje in twee bedrijven 19 december - speciaal kerstnummer verschijnt huis-aan-huis in Schoorl en Bergen 31 december - oudejaarsnummer, normale oplage ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Schoorlse Ruilbeurs A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Klaverjasdrive 'De Kleine Theetuin' DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 42e JAARGANG nr. 48 6 PAGINA'S weekblad I )E DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 16 cent per mm. Contracten speciale tarieven Op 10 december j.l. kwam de Schoorlse Gemeenteraad weer bijeen om ditmaal een agenda van een vijftiental punten te be handelen. Zoals bekend werd in de raadsver gadering van 12 september j.l. de subsidieaanvraag van de ver. Het Groene Kruis aangehouden. Een met het bestuur van deze vereniging ge houden bespreking heeft, aldus B. en W. tot het inzicht geleid dat aan de gevraagde extra subsidieverle ning niet valt te ontkomen. De Raad werd voorgesteld om aan Het Groene Kruis alsnog een aan vullende subsidie te verlenen ten bedrage van ruim 1400,-. Nadat een vraag van de hr. Meijer over de aanleg van centrale ver- In de raadsvergadering van dinsdag avond is - gelukkig - uitgebreid gedis cussieerd over de kwestie asfaitfabriek te Schoorldam. Wij zeggen met opzet gelukkig' omdat deze kwestie heel Schoorl nogal hoog zit. Op de resul taten van deze discussie gaan we in deze kolom niet verder in, die kunt u uitgebreid lezen in het verslag wat hiernaast gepubliceerd is. Wel willen we even ingaan op het feit dat B. en W. gemeend heeft De Duinstreek in deze kwestie als zondebok op te moe ten laten draven. Met name het hoofdartikel van 21 november 'Kort sluiting tussen Raad en B. en W. van Schoorl, oorzaak: asfalt', moest het ontgelden. De schrijver van dit artikel (ondergetekende) werd verweten voor barig te werk te zijn gegaan, hij had zich beter op de hoogte moeten stel len, kortom: het artikel was niet ob jectief, maar subjectief geschreven. Nu heeft iemand van de pers - in te genstelling tot de raadsleden - in een raadsvergadering niet het recht het woord te voeren en daarom hoop ik dat de heer Muelink het me niet kwa lijk zal nemen als ik hem langs deze weg van repliek dien. Allereerst bewijst u ons te veel eer. Wij weten dat De Duinstreek in Schoorl en Bergen een bepaalde funktie ver vult, wij voelden ons dan ook echt gevleid dat in de rondvraag om de haverklap ons blad ter sprake kwam. Maar u meent toch niet in ernst dat alleen De Duinstreek de gedachten- gang is toegedaan die uit het artikel blijkt? Er zijn toch bezwaarschriften binnengekomen, er is een handteke- ningenaktie gevoerd, belanghebbenden zijn bij u geweest, kortom in dat be wuste weekeinde werd in Schoorl nergens anders over gesproken als over de asfaitfabriek en de verhouding B. en W. - Gemeenteraad. Uw verwijt dat wij ons beter hadden moeten informeren, kunnen wij weerleggen met het feit dat hier domweg geen tijd voor was. Mochten door deze tijd nood enige minder gelukkig gekozen woorden zijn gevallen, dan spijt ons dat oprecht, maar dat doet aan de strekking van dat artikel niets af. Uw verwijt dat het artikel subjectief geschreven was, geven wij ook grif toe. De meeste mensen in Schoorl benaderen dit onderwerp subjectief omdat men voelt dat hier van een belangentegenstelling sprake is. Als men erkent dat Schoorl een recreatie gemeente is houdt dat automatisch in dat er voor een rook en stank versprei dende industrie ais een asfaitfabriek geen plaats is. Dit bleek trouwens ook duidelijk tijdens de raadsvergadering toen de meeste raadsfracties van oor deel waren dat een TNO-rapport (ob jectief) niet nodig was, maar een dui delijk 'neen' (subjectief) beter op zijn plaats was. Overigens geloven wij dat in deze kwestie tot het meest bruikbare voorstel werd besloten. Tot slot: De Duinstreek wil graag blij ven wat ze is: een zo duidelijk moge lijke weergave van wat er leeft in Ber gen en Schoorl. Dat we daarbij af en toe op iemands tenen gaan staan is bijna onvermijdelijk, maar wij zullen 't zoveel mogelijk trachten te voorko men. Als die stankfabriek er maar niet komt S. Leegwater warming in gemeentewoningen was beantwoord, ging de Raad met de voorstellen van B. en W. accoord. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft richtlijnen uitgegeven in zake de toekenning van een uitke ring ineens over 1968 en de bewinds man verzocht om overeenkomstig maatregelen te treffen voor het ge- meentepersoneel. De Raad werd ge vraagd het ontwerp-besluit vast te stellen. Hiermee stemde de Raad in. Tot de wijzigingen die zich de laatste jaren in het huisvestingsbeleid heb ben voorgedaan behoort het bevorde ren van de z.g. doorstroming. Hier onder verstaat men het verhuizen van de ingezetenen uit woningen met een bepaald relatief lagere huurprijs naar huizen met een ho gere huur. Ter bevordering van dit proces stelt het Rijk t.b.v. de gemeenten gelden beschikbaar, en wel 50,per wo ning of wooneenheid in een verzor gingstehuis voor bejaarden, gereed gekomen in het jaar voorafgaande aan dat van de aanvrage vermeer derd met vijftig cent per inwoner naar de toestand op 31 december van dat jaar. Deze gelden worden dan in het z.g. doorstromingsfonds gestort. Het be drag van het doorstromingsfonds der groot. Men wenst verder geen inkomens grens vast te stellen en ook kan men de bejaarden voor de regeling in aanmerking laten komen als deze woonruimte vrij zouden maken. B. en W. willen liever geen periodieke uitkeringen toekennen maar zijn meer geporteerd in een uitkering ineens in de verhuiskosten tot een maximumbedrag van ƒ600,als de bewoner nog geen 65 jaar oud is en 400,indien hij 65 jaar of ouder is. De Raad werd gevraagd de betref fende verordening vast te stellen. De heer Meijer zei wel waardering voor het voorstel te hebben alleen stelde hij voor beide bedragen met 50% te verhogen. En wel voor de genen die nog geen 65 jaar oud zijn tot ƒ900,- en degenen boven de 65 jaar tot 600,-. Na enige discussie werd besloten 1 jaar het door B. en W. voorgestelde systeem uit te proberen. Ook ol om dat er weinig kans op is dat het bedrag van 12.350,- verhoogd zal kunnen worden. Men is er van gemeentewege in geslaagd een lening aan te gaan van 3 ton ter financiering van de kos ten verbonden aan aardgasvoorzie ningen en de raad werd gevraagd deze lening te accepteren. Hiermee stemde de Raad in. Destijds werd voor de verbouw van het huidige raadhuis een krediet beschikbaar gesteld van 75 mille maar, zoals reeds destijds door bur gemeester Bergh werd meegedeeld, er zullen nog gelden nodig zijn voor de inrichting van het raadhuis en de aanleg van een parkeerterrein. Inmiddels is een groot gedeelte van het huidige raadhuis ingericht en is een raming gemaakt van de nog te verwachten kosten. Met de aanschaf van vloerbedekking, verlichting, meubilering enz. in het gehele ge bouw is een bedrag gemoeid van ƒ24.520,terwijl er ook nog gelden beschikbaar moeten komen voor an dere zaken. B. en W. wijzen de Raad er op dat deze uitgaven onvermijdelijk zijn en geven een toelichting van de inkom sten door de verkoop van het pand aan de heer Loos en de uitgaven door de aankoop van het huidige raadhuis. De uitgaven overtroffen de inkomsten met een bedrag van ƒ162.600,en gelet op het feit dat het pand Duinweg 35 nog tal van jaaren als raadhuis in gebruik zal jaren als raadhuis in gebruik zal krediet ter grootte van dit bedrag ter beschikking te stellen. Uit de discussies die over dit punt werden gevoerd bleek wel dat men in vergelijking tot voorgaande ver leende kredieten, bijna is. Alleen de burgemeesterskamer en de inrich ting van de raadszaal moet nog wor den bekeken maar men laat de be oordeling van het meubilair liever over aan de nieuwe burgemeester. De Raad werd gevraagd medewer king te verlenen tot het tot stand brengen van een zes-klassige 7 loka len omvattende R.K. school voor la ger onderwijs te Catrijp. De huidige gebouwen zijn resp. 54 en 16 jaar oud en er is mede gelet op de ge stadige groei van het inwonertal voor uitbreiding van de school geen mogelijkheid. Ook werd gevraagd om gelden voor een TL-verlichting, een interne ver bouwing en het aanbrengen van een bergruimte, alles in de R.K. school te Catrijp. Mevrouw v. d. Linden stelde vele vragen naar aanleiding van dit on derwerp. Zij stelde dat er nergens bedragen in de voorstellen van B. en W. zijn genoemd en vond het wel eigenaardig dat men hier zonder te weten waar men aan toe was, zijn fiat moest geven. De heer Dekker zette de zaak uiteen en merkte op dat hier alleen de me dewerking van de Raad wordt ge vraagd. In volgende vergaderingen komen pas de kredietaanvragen aan de orde. Men is voornemens om daar waar de bevolkingsdichtheid het grootst is, een nieuwe r.k. school neer te zetten men dacht hierbij aan Schoorl-oost. Men heeft voor scholenbouw in dit uitbreidingsplan 1 hectare gereser veerd. Het PEN heeft zich vorig jaar tot de gemeenten gewend met 'n schrij ven waarin nieuwe energieleverings voorwaarden waren vervat. Deze wordt hierdoor principieel gewijzigd. Het ligt derhalve in de bedoeling dat de gemeente dus alle werken van het PEN per 1 januari 1969 overneemt. Trekt men de restitutie af van de boekwaarde dan blijft een door de gemeente aan het PEN te betalen bedrag over van ruim 127 mille. Het PEN gaat ermee accoord dat men dit bedrag in termijnen betaalt waarbij een rentevoet van 5 procent gesteld is. De Raad was met deze maatregel al lerminst gelukkig, met de heer De Leeuw stelden velen zich de vraag of dit nu allemaal zomaar ging. Men was wel van mening dat hier kan worden gesproken van moder ne dictatuur van de zijde van het PEN. Maar er is weinig tegen te doen, zelfs pogingen van de Ver. van Ned. Gemeenten hebben hier ge faald. Wel zal men proberen om een lang durige looptijd te bedingen waarop de Raad, zij het schoorvoetend, wel ja moest zeggen. De bodemverontreiniging heeft in steeds sterkere mate een schadelijke invloed op het grondwater en een van de verschijnselen die een ern stig gevaar kunnen opleveren is de opslag van vloeibare brandstoffen. In een uitvoerige toelichting delen B. en W. de Raad mede dat de voor schriften op dit punt het best op gemeentelijk niveau tot stand kun nen worden gebracht. Men stelde de Raad voor de concept verorde ning vast te stellen. Zonder commentaar ging de Raad hiermee accoord. Men is er van gemeentewege in ge slaagd om de bij het R.K. Kerkbe stuur in eigendom zijnde weg aan de Heereweg 250 te kunnen aanko pen met bijbehorende landerijen die op verschillende punten in de ge meente zijn gelegen. De overeenge komen prijs valt uiteen in enkele ge deelten, de weilanden prijs is vast gesteld op een bedrag van ƒ1,25 per m2, de prijs voor de aan de Heere weg gelegen grond voor ƒ2,50 per m2 en de boerderij zelf met bijge bouwen voor een bedrag van ƒ24750. Men vroeg de Raad tot aankoop van het perceel en de gronden over te gaan. De Raad ging met deze aankoop ac coord waarbij werd benadrukt dat men dit soort stelling boerderijen toch vooral moest zien te behouden. Het Waterschap Schoorl had zich tot de gemeente gewend inzake de overname van de onderhoudsplicht van het Oosten van de Voorweg ge legen gedeelte van de Idenslaan. Deze is niet als een polderweg aan te merken. De Raad werd gevraagd het ontwerp-besluit te bekrachtigen. Dit was uiteraard het stokpaardje van de heer Louter die verklaarde het gehele onderhoud van de pol derwegen liever in één hand te hou den. De heer Dekker verklaarde dat de •uitkering uit het wegenfonds voor Schoorl is teruggebracht. Men zal in een gesprek met het polderbe stuur deze kwestie behandelen. De aanleg van verhoogde voetpaden langs de Laanweg maakt het nood zakelijk nabij de bocht in de rich ting Stationsweg een grondstrook aan te kopen. De Raad werd ge vraagd het concept-besluit te be krachtigen. De Raad stemde hiermee in. Toen eind juni burgemeester Bergh vertrok, leefden B. en W. in de ver onderstelling dat over enkele maan den in de ontstane vacature zou zijn voorzien. Maar nu de benoeming van een nieuwe functionaris zo lang op zich laat wachten achten B. en W. het gewenst om het wethouderschap van de waarnemend-burgemeester, de heer Dekker, middels een door de Raad aan te wijzen vervanger te doen vervullen. Om het nieuwe college van B. en W. een zo breed mogelijke basis te geven adviseerde men de Raad de keuze van een wethouder te laten vallen op een der leden van Alge meen Belang dan wel van Schoorls Belang, want de andere fracties, t,w. P. v. d. A. en KVP zijn reeds in het college van B. en W. vertegen woordigd. Zoals wel was te verwachten werd de heer De Leeuw als plaatsver vangend wethouder benoemd. De schriftelijke stemming wees uit dat alle Raadsleden hem hun vertrou wen hadden gegeven. Men vond het wel een novum dat B. en W. de Raad adviseerde uit welke partijen men het best zijn keuze zou kun nen doen. Het raadslid de heer Meedendorp had zich met enkele vragen over de diensttijden der artsen en andere voorzieningen op medisch gebied tot B. en W. gewend. Maar gelet op de geringe tijd van voorbereiding was het B. en W. niet mogelijk om op deze raadsvergadering een definitief antwoord te geven. De heer Meedendorp had in zijn vra gen onder meer gewezen op de nood zaak van samenwerking tussen de overheid en de artsen, over het sta tioneren van een ambulance op een centraal punt en het voorzien van de medici met een semafoon-instal latie. De heer Meedendorp lichtte zijn vragen uitgebreid toe en de loco burgemeester beloofde met de be trokken artsen deze kwestie te zul len bespreken. Wethouder Muelink wees op het zijns inziens subjectieve artikel in De Duinstreek waarbij zou zijn ge suggereerd dat er tussen B. en W. en de Raad een kortsluiting zou zijn ontstaan over de vestiging van de asfaitfabriek te Schoorldam. Hij vond het betreurenswaardig dat De Duinstreek niet bij het gemeen tehuis had geinformeerd hoe de vork precies in de steel zat. Hij legde uitvoerig uit hoe een en ander is gegroeid en uit zijn woorden bleek dat ook B. en W. er niet van op de hoogte waren geweest dat het hier ging om de vestiging van een asfaitfabriek. B. en W. zijn dan ook allerminst gelukkig mef~deze kwes tie maar momenteel is de zaak nog in studie. De artikelen in de krant en de geruchten vond wethouder Muelink wel wat te voorbarig. Na enige discussie werd afgesproken dat B. en W. deskundigen zullen verzoeken hun mening te geven zo dat men straks met op reële basis gefundeerde plannen op tafel kan komen. Men zal middels het TNO te Delft feitenmateriaal verzamelen en trachten een gefundeerd 'neen' te laten horen. Verder werd gewezen op negering van de 50 km beperking op de Voorweg door vele automobilisten. En de pers werd gevraagd te pu bliceren dat iedereen gratis los huisvuil met de gemeentereini ging mee kon geven. De onderhandelingen over het voet pad langs de Duinweg zijn met de fam. de Lange nog steeds gaande. Hopelijk komt hiervoor spoedig een oplossing, daar waar een trottoir het meest onontbeerlijk is. wordt uitgevoerd in De Zwarte Schuur, Bergen a.s. zaterdag 14 december, aanvang half drie Entree: 50 et per kind; 1,- voor volwassene De Vereniging Sportraad Bergen-Nh belegde op donderdagavond 28 nov. 1968 j.l. een ledenvergadering. Daar de heer M. H. Jansen om gezond heidsredenen had bedankt als voor zitter/lid, stond als eerste punt op de i agenda het benoemen van een nieu we voorzitter. Met meerderheid van stemmen werd benoemd de heer J. M. A. Kerner, die tot nu toe reeds deel uitmaakte van het bestuur. In zijn benoemings toespraak wees de nieuwe voorzitter erop, dat het voor de aangesloten verenigingen van groot belang is, dat de Sportraad als een geheel en steeds op het goede moment zijn gezicht zal tonen, door het stellen van daden en een doelgericht wer ken. Dat er bij de aangesloten vereni gingen geen wensen meer waren, kon hij zicfi niet voorstellen, c In dit verband werd even later een bestuursvoorstel aangenomen tot het houden van een enquette onder de leden, betreffende te- Donderdag 26 december is het tweede kerstdag. Op die dag zou ook De Duinstreek moeten verschijnen, maar u zult begrijpen dat ons dat niet mogelijk is. Voor de maand december zijn de verschijningsdata als volgt geregeld Advertenties voor deze nummers hebben wij graag tijdig in ons bezit. REDAKTIE VOOR BERGEN: H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 ZONDAG 15 DECEMBER RUILBEURS Aanvang 13.00 uur. In het café-restaurant van de heer Van 't Hof ('Duinoord') te Groet. KERSTAVOND Donderdag 19 december kerstavond in hotel 'De Rustende Jager' te Schoorl, 's avonds 7.45 uur, geor ganiseerd door het Kath. Vrou wengilde. Zondag 15 december a.s. is het weer zover dat wij u uit mogen nodigen voor het bijwonen van onze twee maandelijkse Ruilbeurs. Juist nu nodigen wij u extra graag uit omdat wij weten dat Sinterklaas bij velen een plakalbum of steek- boek bezorgd heeft en dat geeft bij velen een kans om al dat extra ruil materiaal ook eens mee te nemen en voor u de kans om uw verzame ling te completeren. Trouwens, ver zamelwerk is echt winterwerk. Dus nogmaals, een ieder, die post zegels, munten, sigarenbanden, luci fersmerken, fotokaarten, speldjes, sleutelhangers, oud tegeltjes, vissen- plaatjes, of wat dan ook verzamelt. Komt allen zondag 15 december a.s. naar Groet in hotel-café 'Duinoord' geopend vanaf 13.00 uur. C. M. Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek korten in akkomodatie in de ge meente. In deze enquette kunnen even eens - middels een algemene op roep - eventuele oprichters van takken van sport, die door akko- modatietekort tot nu toe niet van de grond konden komen, hun stem laten horen. Gedacht werd in dit verband aan het oprichten van een Mixed- Hockeyclub en een zwemvereniging; deze laatste vooral omdat Bergen met een zekerheid grenzende waar schijnlijkheid in 1970 zal kunnen zwemmen in een eigen overdekt instruktiebad van 25 bij 10 meter. Alle sportverenigingen - bestaande zowel als op te richten verenigingen - kunnen een enquêteformulier op vragen bij de sekretaris der sport raad, de heer E. Doing, Hertshooi- weg 12, Bergen. Ook een tweede bestuursvoorstel kon de volledige instemming van de vergadering krijgen. Aan het Col lege zal worden voorgesteld een proef te nemen met het plaatsen van Basketball-staanders op be staande tegelplateaus. Gebleken is, dat genoemde tegelplateaus niet be antwoorden aan de verwachting die men ervan had, terwijl men in an dere gemeenten met basketball staanders goede ervaring heeft daar de wat oudere jeugd spontaan tot spelen geraakt op deze velden. Tevens zal aan het kollege worden voorgesteld een proef te nemen met het plaatsen van onder andere: tuimelrekken, klimrekken, even- wichtsbomen, en zandbakken, die vooral voor de jongere kinderen vergroting van de speelmogelijkhe- den geeft. Na de rondvraag hield de heer J. Velink een helder betoog over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de sport en recreatie in de ge meente Bergen. Uit de vele vragen die gesteld werden, bleek wel hoe zeer men zich bij het onderwerp betrokken voelde. Ter voorbereiding van de plannen betreffende het Sportcentrum aan de Oud-Burger- weg, bleek een werkgroep te zijn ge ïnstalleerd, waarin onder andere overheid en Provinciale-sportraad zitting hebben. Juist omdat het plan in oor sprong geboren is door toedoen van de 'Vereniging Sportraad' was de vergadering van mening dat ook een vertegenwoordiger van de plaatselijke sportraad in deze werkgroep thuishoorde! Aan het einde van de vergadering dankte de voorzitter de heer Velink voor zijn helder betoog en de an dere aanwezigen voor hun belang stelling. Onze St. Nicolaasdrive gehouden op 29 november jl. was zeer geslaagd. Elke deelnemer ging deze avond met een pakje naar huis, wat zeer in de smaak viel. De vleesprijzen gingen naar: 1. A. de Jager 6825 2 Hr. De Beer 6817 3. Mevr. Swaan 6702 4.Hr. Swaan 6501 Marsenprijs: Hr. Saarloos 5 marsen Poedelprijs: F. Turkstra 4734 pnt. Volgende klaverjasdrive om vlees- prijzen is vrijdag 13 december a.s., 's avonds 8 uur.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1