/5O faal geèeden weid ^titte A)aclit jeboten Q iPORtHJeU! 10 jaar Schoorlse Reddingsbrigade Schoorlse Schaakclub Duintreffers-nieuws Stand van de Berger schaakclub v.v. 'DUINRANDERS' v.v. 'SCHOORL' Nieuwjaars- zaalvoetbaltournooi Schoorlse sporthal in v.v. 'DINDOA' Schoorlse Bridgeclub KERSTZANG DIENST TE SCHOORL Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen DOKTERSDIENSTEN A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Handen en Li ppen ruwlPUROL voor de kerstdagen en de zondagen 22 en 29 december R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOOPER NED. HERVORMDE GEMEENTE VAN SCHOORL, GROET EN CAMP Miss Kerstverkiezing in Atlantic te Bergen <^<^löH^<®3rc§cgöH^e§cK§e§c£<^e§dKtegar<^<3göK8<siöK®<3gaK^§c£c8Qgc^^ S<X<30Sc£<3iC!icS<SQSc£<i8Q§C^<SiC§dK§Q§C$<§<35cS-0'ICg<3-c3C1 Weg©, ;loI-<SCgCï<©CgÖK8<3i<S<:§CSc^<^CScS<§C§cS<§CS<S<®C3iC^-<^C)i<^<^^QS<S<®C!icS-cS<3S<S-c§<3S<S<^0§<X<^<2 Nog enkele dagen en overal ter we reld in vele talen zal weer het Stille Nacht - Heilige Nacht worden gezongen. Op 24 december zal het anderhalve eeuw geleden zijn, dat zulks voor het eerst geschiedde. Het was in de parochiekerk van Sint Ni- colaas in Oberndorf, 20 km van Salzburg. Daar zou op kerstavond een nieuw orgel worden ingewijd. Het bleek echter plotseling niet te functioneren en de tijd was te kort om de orgelbouwer Carl Mauracher ui Fügen, gelegen in het Zillerdal in Tirol, over te laten komen om het tijdig te herstellen. Pastoor Josef Mohr, die de teleurstelling voor zijn parochianen zoveel mogelijk wilde verzachten, wist er wat op. Hij zou zijn parochie een nieuw kerstlied geven. En terwijl hij in zijn ver trouwd kerkgebouw over het myste rie van Christus' Geboorte zat te mediteren, schreef hij zijn devote gedachten op een velletje papier in zijn brevier. Op zijn kamer voltooide hij de versregels. Het Stille Nacht was geboren althans wat de tekst betreft Pastoor Mohr ging ermee naar Franz Xaver Gruber, zijn orga nist, die dorpsonderwijzer was in het nabije Arnsdorf en vroeg hem zijn lied op muziek te zetten. Een passende melodie voor twee solo stemmen en een koortje, om het in de gegeven omstandigheden met gi taarbegeleiding uit te voeren. Dit gebeurde in haast op 24 december 1818. Franz Gruber werd gegrepen door de eenvoudige, maar zinvolle tekst; hij greep zijn gitaar en zoch in de snaren van zijn instrument naar de juiste klanken voor de begeleiding van het lied. Hij legde zijn vondst vast op de notebalk en zo was ook de melodie van Stille Nacht geboren. DE EERKSTE KEER En op dezelfde Heilige Avond werd in de parochiekerk van Oberndorf het Stille Nacht voor het eerst ten gehore gebracht. Pasoor Mohr zong de eerse. stem, Franz Gruber die de gitaarbegeleiding speelde de bas; de kerkgangers herhaalden de vier slotmaten in vierstemming ge mengd koor. En op Eerste Kerstdag zongen de parochianen het in alle huizen van Oberndorf. Op het feest van Sint Stephanus 26 december voerde Gruber het in de overvol le kerk uit met zijn kinderkoor, dat weldra werd overstemd door jui chende vrouwenstemmen en zware mannenzang. Pastoor Mohr en organist Gruber, die het lied als kerstgeschenk aan de parochie hadden gemaakt, waren tevreden. Meer verlangden zij niet en zeker zullen zij die kerstnacht niet hebben kunnen bevroeden, dat dit eenvoudige kerstlied, de vrucht van vrome meditatie en zuivere ont roering nog eens wereldberoemd zou worden. Vanuit het Salzburgerland vond het zijn weg over heel de we reld. Na deze kerstdagen van 1818 kwam de orgelbauwer Mauracher naar Oberndorf, om het orgel te herstel len. Hij hoorde vn het nieuwe kerst lied en speelde het voor het eerst op he, herstelde kerkorgel. Hij was er zo enthousiast over, dat hij het mee naar huis nam. In Tirol was men er heel blij mee en het werd daar en in heel Oostenrijk al gauw gezongen. Het ging zelfs de grenzen over zij het ten onrechte als een Tirools kerstlied. En vandaag de dag wordt het gezongen in de huizen, de kerken en de kapellen over heel de wereld; in de landen rond de evenaar evengoed als in de koude poolstreken. Ik hoorde het in de tropische kerstnacht in de tuin van de vroegere Harmonie in Dja karta in verschilende toonaarden spelen; het was indrukwekkend. De parochiekerk van Sint Nicolaas in Oberndorf, waar het lied geboren werd, is er niet meer; die werd in 1906 wegens bouwvalligheid afge broken. In Oberndorf werd de woest stromende rivier de Salzbach be vaarbaar en van hier werd daar gebruik van gemaakt door schippers om het zout uit de zoutmijnen van de aartsbisschop van Salzburg in Hallein stroomafwaarts af te ver voeren. Toen lag Oberndorf nog aan de over van de Salzbach. In 1900 kwam er een spoarverbinding en werd Oberndorf teneinde het ge vaar van telkens terugkerende over stromingen te ontgaan tussen 1900 en 1906 hoger op de oever herbouwd. Folkloristische spelen herinneren nog jaarlijks aan de scheepvaart op de Salzach. Op de plaats, waar de oude rococo Sint Nicolaaskerk werd afgebroken, wer,d een in 1937 acht hoekig kapelletje gebouwd, de Stille Nacht-Gedachtniskapelle, om de herinnering levend te houden aan het feit, dat op deze plek voor het eerst 't Stille Nacht - Heilige Nacht had geklonken. Het waren vrienden van het onsterfelijke kerstlied, die de gelden voor de bouw bijeen brachten. In de twee gebrandschil derde glasramen is de beeltenis aan gebracht van de twee eenvoudige mannen, aan wie wij het kerstlied danken. HERDENKING Zowel in Salzburg als in Oberndorf wordt het 150-jarig bestaan van Stille Nacht feestelijk herdacht. In Salzburg wordt op 21 december een groot 'vredesfeest' gehouden, waarvoor een oecumenische werk groep van de Pax Christi-beweging en de Bond voor Internationale Ver zoening het initiatief namen. Het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken verzond uitnodigingen ter bijwoning van het feest aan alle landen, welke diplomatieke betrek kingen met Oostenrijk onderhouden. In Oberndorf wordt tot 6 januari een Stille Nacht-ten toonstelling ge houden. Op 21 december wordt er om 19 uur de officiële Stille Nacht viering gehouden; op 22 december om 15 uur is er de concertante op voering van de Stille Nachtmis van Hans Klier en op 23 december om 19 uur wordt er een stuk van August Rettenbacher 'Kerstmis in Obern dorf' uitgevoerd. Op 24 december is er om 16 uur een Franz Vever Gru- ber-herdenkingsplechtigheid MOHR EN GRUBER Josef Mohr werd in 1792 geboren als een zoon van een musketier van de Aartbisschop van Salzburg; priester gewijd op 21 augustus 1815, kreeg hij de parochie van Mariapfarr in de Lungau als eerste standplaats; van 1817-1819 was hij pastoor in Oberndorf. Op 4 december 1848 stierf hij in Wagrain, zijn laatste standplaats, waar hij op het pa rochiekerkhof werd begraven. In de kerk houdt het Mohr-Gedachtnis-or- gel de herinnering aan de dichter van Stille Nacht levend. Franz Xaver Gruber werd in 1787 in de nabijheid van Salzburg als de zoon van een linnenwever geboren. Omdat hij het arme gezin met han denarbeid moest bijstaan, moest hij aanvankelijk voor zijn ouders ver borgen houden, dat hij zich in het viool- en orgelspel bekwaamde. In 1816 kwam hij als onderwijzer naar Oberndorf. In 1833 werd hij koor dirigent in Hallein, waar hij op 7 juni stierf. Zijn graf bevindt zich voor het huis, dat hij bewoonde, naast de parochiekerk. In het stads museum vindt men zijn oorspronke lijke partituur van Stille Nacht, evenals de gitaar, waarmee hij de eerste uitvoering in 1818 begeleidde, In de in 1937 gebouwde parochiekerk van Oberndorf bevindt zich een klein relief van dichter en com ponist van Stille Nacht in een hou ding en met een gelaatsuitdrukking alsof zij de inspiratie voor hun schepping verwachten. Van heinde en ver komen elk jaar met kerstmis duizenden, zowel naar de Herdenkinkskapel in Oberndorf als naar 't graf van Mohr in Wagrain en dat van Gruber in Hallein om er de gewijde kernstnacht te vieren. FR. OTTEN De Schoorlse Reddingsbrigade vier de vorige week vrijdag haar tien jarig bestaan met een daverend feest in 'De Rustende Jager' dat tot in de kleine uurtjes duurde. Op de vergaderingen van de brigade is in vergelijking met andere vere- ningingen, de opkomst altijd goed en bij het vieren van dit jubileum wa ren bijna alle leden aanwezig. De heer B. Zuidweg, die een jaar geleden het voorzitterschap van de heer H. Bredewout overnam, wees in zijn welkomstwoord op het feit dat Hargen aan Zee een centrale recreatieve functie zal innemen. De brigade die 10 jaar geleden op ini tiatief van oud-burgemeester Bergh werd opgericht is eigenlijk veel te klein; het lendental werd door de voorzitter becijfert op slechts 1,2% van de totale bevolking. De heer P. Koopman sr., die wel de nestor van de vereniging mag wor den genoemd, kreeg voor het vele werk dat hij heeft verricht, 'n boek werk over de zeesleepvaart aange boden. De financiële toestand der brigade is précair hoewel men van de zijde van het gemeentebestuur veel steun ondervindt. Pogingen om een ledenwerfaktie in Schoorl te houden hebben jam merlijk gefaald, eigenlijk een vreemde situatie in een plaats die het toch moet hebben van de recreatie waarbij het baden in zee zulk een belangrijke plaats inneemt. En de mensen die zich vrijwillig aansloten bij de briga de zorgen er toch voor dat de baders op de gevaren der zee worden gewezen en treden zo nodig als levensredders op. Loco-burgemeester Dekker felici teerde de brigade met het bereiken van deze mijlpaal en bood als blijk van waardering van de zijde van het gemeentebestuur een koffiezetma chine aan. Dit apparaat is bestemd voor de loods die mogelijk reeds vol gend jaar in Hargen aan Zee wordt geplaatst en waar de brigade in zal worden gehuisvest. De heer Dekker vroeg de leden der brigade met wensen over de indeling bij het ge meentebestuur te komen. Hij was verheugd over het goede contact dat er tussen de reddingsbrigade en het Schoorlse gemeentebestuur bestaat en verder prees de heer Dekker de leden der brigade die toch vrijwil lig hun taak in hun vrije tijd ver richten. Hij zei te hopen dat het steeds cresendo zal gaan met de brigade. En toen werd er feest gevierd, en zoals reeds werd vermeld, het werd een langdurig en zeer geslaagde vie ring van het 10-jarig bestaan. Gespeelde partijen 13 nov. 1968 J. v. Ieperen-J. L. v. Zoolingen 0-1 G. Kooy-W. Ruis 0-1 P. Vlam - Meier 0-1 M. Slot - J. S. Potma 1-0 W. Ruis - Nogy remise G. Kooy - J. L. v. Zoolingen 1-0 J. v. Ieperen - F. de Jong 0-1 Bij de junioren jongens die allen voortreffelijk gespeeld hebben, was het uiteindelijk Frans Mink die be slag wist te leggen op een prachti ge tweede plaats in de groep B-ju nioren van de Open Langedijker tafel tenniskampioenschappen. Bij de meisjes junioren waren het vooral Greetje Borst, Anneke Mei- land, Joke v. d. Ploeg en Joke Kooy- man die opvielen door sterk spel en zo doende hun tegenstanders het heel moeilijk maakte. Joke Kooyman behaalde een keuri ge derde plaats in de groep meisjes B junioren. Bij de senioren waren het Siem van Langen en Jan Delis die .de boven toon voerden. Siem van Langen speelde in de vierde klas heren heel goed en bracht het tot de derde ronde. Jan Delis kwam uit op een prachtige derde plaats in de derde klas H.E. en dit van de 57 deelne mers in deze klas. In de tweede klas kwam hij tot de derde ronde. En in het heren dubbel 2-3 klas samen met J. Bouwes kwa men tot en met de halve finale. De eerste ronden om het clubkam pioenschap van de s.c. 'Bergen' zit ten erop. De stand C. Houtman A. Overbeek Mevrouw Veis E Braaksma E. Frank J. Veis J. Pielaet J. Kingma J. v. d. Ham D. Peters K. de Vries Mej. R. Leek D Pieterson P. Vermeulen 5 7 4 5 4 2 2 2 4 5 5 4 3 4 1 0 4V2 0 3 0 1 0 1 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 3 3 2V2 2 2 2 2 2 1 Vï 0 0 Bij de jeugd gaat John Peters aan de kop, maar de verschillen zijn hier zo klein, dat wij nog geen prognose durven geven omtrent de eindstand: John Peters 3 uit 3 Hans Kleyssen 2 uit 2 Vincent Hopman 2 uit 3 Piet Leek 2 uit 3 Ronald Peters 1 uit 4 Lex v. d. Ham 0 uit 2 Henk v. d. Ham 0 uit 3 Programma zaterdag 21 december Asp.Bergen a - Duinranders a aanvang 2.45 uur Programma zondag 22 december Sen.: Duinranders - N. Niedorp, aanvang 2.30 uur Alkm. Boys 4 - Duinranders 2, 2.15 Duinranders 3 - Flamingo's 4, 12 uur Duinranders 4 - St. Adelbert 6, 2.30 Jun.: Duinranders - Alkm. Boys 7, aanvang 12 uur Asp.: Hugo Boys c - Duinranders b, 1.15 uur Zaterdag 21 december Asp.: Schoorl b - LSVV g, 2.45 uur Zondag 22 december Limmen 3 - Schoorl 2, 2.30 uur Jun.: Alkm. Victrix 3 - Schoorl, 10 Asp.: CSV a - Schoor] a, 12 uur Nieuwjaarsdag a.s. en 2 en 3 jan. 1969 (waarvan de laatste twee dagen alleen 's avonds) hopen wij een zaal- voetbaltournooi te organiseren. De animo voor deze tak van sport wordt steeds groter en aangezien wij hier over een prachtige akkomodatie kunnen beschikken, leek ons de tijd rijp, iets in deze richting te gaan doen Voor een ieder die 14 jaar en ouder is, is hier een mooie gelegen heid iets van deze sport te proeven. Er zal worden gespeeld met teams van 4 man (1 keeper, 3 veldspelers). Misschien zal het zo goed bevallen, dat er een groep spelers zullen zijn, die meer georganiseerd het zaal voetbal willen gaan beoefenen. De inschrijving kan alleen per ploeg geschieden en wel bij B. de Boer, Wagenmakers weg 14, telefoon 503; D. Engelkes, Esdoornweg 39, telefoon 927 en G. Wilbers, Sleedoornweg 4. De kosten bedragen zegge en schrij ve 1,- per persoon. Gaarne aanmelden vóór zondag 29 dec. Zie verder de affiches! Een mooie gelegenheid voor de 'oude cracks', om iets van hun techniek te laten zien. Maandag 23 dec. geen volleybal. Uitslagen van maandag 16 december gespeelde wedstrijden A-LIJN 1 Hooning-J ansen 51 2 Dames Hooning- v. d. Linde 50 3 Arpeau - Goet 43Va 4 Mosch - v. d. Oort 4D/2 5 Roozing - v. Weele 41 6 Roos - Half 39V2 7 Houben - Roos 38 8 Haasbroek-Brouwer 3U/2 Zoals reeds enige jaren gebruikelijk is, wordt ook dit jaar een gezamenlijke Kerstzangdienst gehouden in de Toeristenkerk te Catrijp en wel op maandagavond 23 december a.s, Aanvang 8 uur. De kerk is open vanaf 7.30 uur en aan de ingang van de kerk zijn gratis programma's verkrijgbaar. De Kerstzangdienst wordt gehouden met medewerking van het fanfarecorps 'De Vriendschap' en een kinderkoor. Wilt u graag komen maar is dat voor u bezwaarlijk omdat u geen vervoer heeft, dan is het mogelijk op zaterdag 21 december de heer S. H. J. Bosma, Reigersweg 22 te Groet op te bellen. De heer Bosma zal er dan, zo mogelijk, voor zorgen dat u met een auto wordt gehaald en weer thuisgebracht. We hopen dat velen de koude zullen trotseren om gezamenlijk deze avond tot een succes te maken. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd 6 Dames Jansen - Nolf 54V2 7 Burgering - de Wit 51 8 Ens - Ens 50 9 Bulloper - Hoogvorst 48V2 10 Beeldman - Bekker 45>/2 C-LIJN 1 De Jong - de Boer 71 2 Nieuwland- Veldhuizen 6OV2 3 Timmermans-Repko 55V2 4 Nieuwland-Bogaard 55 5 Fam. v. d. Linden 54 6 Dames Klinkenberg- Timmerman 53 7 Rep - Half 52V2 8 Dapper - Smit 50 9 Fam. Hoogschagen 45 10 De Waal - Bes 43V2 VOOR BERGEN 22 december B. A. LUIF, Bergerweg 1 telefoon 3130 25 en 26 december J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 29 december F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN 21 december F. J. VAN HESTEREN Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen 25 en 26 december E PH. VAN OOSTEN Kanaaldijk 176, Koedijk Telefoon 202 28 december Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, Groet, tel. 288 B-LIJN 1 Dapper-Goudsblom 62 2 Houtkoper-Beukers 61 3 Beeldman-Beeldman 56V2 4 Fam. Kuiper 55V2 5 HeT,-+"1: - Lonr'n" 551L Langestraat 12, Alkmaar Hedendaags, oud en antiek BERGEN HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 22 december, 10.15 uur: Ds. ter Steege 24 december, 10 uur: Kerstnachtdienst Woensdag 25 december, 10.15 uur: Ds. Visser 26 december, 19.00 uur: Zondagsschool-kerstviering 29 december, 10.15 uur: Ds. ter Steege GEREFORMEERDE KERK 22 december, 10 en 19 uur: Ds. J. Sap 25 dec., 10 uur: Kerstcantate o.l.v. Dick P. Spiering, voorganger Ds. J. Sap 19 00 uur: Ds. J. Sóp 29 december, 10 en 19 uur: Ds. H. Leene, Schagen LEGER DES HEILS (Dorpshuis) 10 uur: Samenkomst De diensten voor de kerstdagen zijn ons niet bekend PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Weekenden 22 en 29 december Zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering als op zondag Zondag: 8.15 uur - 9.30 uur hoogmis 24 december, 22.00 uur: Mis voor jonge mensen met jonge renkoor en ritmische begeleiding 12 uur: kerstmis 25 december, 6.30 uur: Kerstmisviering m.m.v. het jongens koor; 10 uur: Eucharistieviering 26 december: 8.15 - 9.30 en 11 uur 15.00 uur kindeke wiegen EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS Prins Hendriklaan Weekenden 22 en 29 december Zaterdag 19.15 Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur 24 dec. 23.00 uur: Nachtmis 25 december 6 uur: Dageraadsmis 9 uur: Mis van de dag 10.15 uur: Gezongen hoogmis 14.30 uur: Kribbedienst voor de kin deren 26 december 10.15 uur: Hoogmis 11.30 uur Gewone mis SCHOORL Vrijdagavond 20 dec. om 8 uur: Jongerenbijeenkomst over oorlog en vrede. Film: 'War Game' in de pa rochiekerk Weekenden 22 en 29 december Zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering als op zondag Zondag: 8.00 - 9.30 en 11 uur en 19 uur Avondmis. 24 december, 24.00 uur: Nachtmis in de toeristenkerk 25 december, 9 uur in de toeristen kerk: Dageraadsmis 10.30 uur: Dagmis tevens hoogmis 14.30 uur in de toeristenkerk ge zamenlijke kerstviering voor en door de kinderen bij de kribbe. 26 december, 8 uur in de toeristen kerk gedialogeerde mis - 9.30 uur hoogmis - 11 uur gedialogeerde mis. 22 december te Schoorl: 10 uur: Ds. W. Ph. van Kooten, Dirkshorn Zondagsschool te Schoorl om 11 uur voor de kinderen van Schoorl en Groet 25 december, Schoorl, 10 uur: Ds. C. M. v. Ede, Den Helder Groet, 19 uur: Kerstfeest van de zondagsschool 29 december, Groet, 10 uur: Ds. H. A. Schepers, Den Helder ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 22 december, 19.30 uur: Kerstwijding (met medewerking van het koor) 25 december, 10 uur: Ds. A. J. van der Sluis REMONSTRANTSE KERK 22 december, 10.30 uur: Ds. G. Duinker 25 december, 10.30 uur: Ds. J. Breukink ACCU'S regelrecht vu fabriek Bij inlevering van oude 40°/« korting op nieuwe, U/j jaar garantie. Heiligland 36, Alk maar, telefoon 15678 Vrijdagavond a.s. zal in de bar-dan- cing 'Atlantic' te Bergen miss kerst worden verkozen. De kerstman, in vol ornaat, zal de gekozen dame tot ere-gaste van 'Atlantic' tijdens de kerstweek be noemen. Iedere aanwezige dame heeft die avond de kans deze titel te krijgen. Uit het publiek worden door de kerstman 5 willekeurige heren ge vraagd om als jurylid op te treden. Deze heren kiezen uit de zaak elk een dame als candidate. Dat mag zijn, de mooiste, de best geklede, de charmanste dame, dus niet gebon den aan bepaalde maten enz. Uit deze 5 candidates wordt dus Miss Kerst gekozen. Dat het een mooi feest wordt, daar voor staat het vermaarde Trio Hel- "n' ie hor~.

De Duinstreek | 1968 | | pagina 11