l m i tl sticek-jiu tied «I TJ/fo Vjk De directie en personeel wenst u prettige kerstdagen m h'ii K «v1"' L-jiLJ"5r36t. Pijnen, op de voorgrond Zaailingen Sparren, Dennen, Jeneverbessen, Larixen, Pijnbomen.... ons land kent vele soorten en neem het de wandelaar maar eens kwalijk dat hij ze niet uit elkaar kan houden. De Larix of Lork, die 's winters al zijn naalden verliest, kennen wij nog wel, en ook de Taxus met zijn 'bessen' levert geen moeilijkheden op, maar de rest.Laten wij, om te beginnen, in deze omgeving blij ven en onze beboste duinen eens in trekken. Daar treffen wij alléén al 18 soorten naaldbomen of coniferen aan. U weet dat de naam conifeer niets anders betekend dan 'kegeldrager'. De zaden zitten zó maar open en bloot tussen de schubben van de kegels in. Eu u weet ook, dat de za den zijn voorzien van een vleugeltje waarmee het een heel eind van de Pijnen of dennen moederboom kan wegkomen, om zo doende als boompje een nieuw leven te beginnen, als de omstandigheden tenminste gunstig zijn. Maar laten wij niet afdwalen en ons tot de volwassen bomen beper ken Bijna negentig procent van de beboste Schoorlse duinen, is beplant met bomen van het geslacht Pinus of, zoals zij in de volksmond worden genoemd 'Dennen'. Het is bijzonder jammer dat de naam Pijn, afgeleid van het woord Pinus, in onbruik is geraakt; immers, de naamsverwar ring wordt op deze manier steeds groter, en dit laatste kunnen wij in deze vrij moeilijke materie, beslist niet hebben. Maar goed, u weet nu tenminste wat wij bedoelen als we het over Dennen en Pijnen hebben, het is beslist dezelfde boom! Laten we ze nu eens wat nader aanschou wen: Waar we op dienen te letten zijn de naalden, want daar schuilt het geheim. De slanke, vaak zeer lange naalden zitten n.l. broederlijk bij elkaar, verbonden door een vlie zige schede, die wij onderaan kun nen vinden. Er groeien hier in Schoorl, ook soorten die meerdere naalden bij elkaar hebben staan, zo als de Rigida-Den, drie naalden en de Weymouth-Den met vijf naalden bijeen gebonden. Vinden wij dus een naaldboom met de naalden in groep jes van twee, drie of vijf bij elkaar dan hebben we te doen met de ech te Pijn of Denneboom. Deze boom levert ook het bekende Grenehout, dat momenteel voor wantbetimme- ringen zeer in trek is, en dat boven Vurehout is te verkiezen, omdat het meer hars bevat en derhalve duur zamer is, vooral voor buitenwerk e.d. En dan nu dié naalboom, die deze tijd van het jaar kerstboom wordt genoemd, en waar wij braafjes het schone lied: 'Oh denneboom, oh denneboom' onder zingen, en waar van de juiste naam SPAR is. In de Schoorlse duinen komen niet veel Fijnsparren voor, wél Sitka-sparren. Deze Sitka spar wordt echter niet veel als kerstboom gebruikt, hoewel hij bijzonder mooi is; de naalden zijn scherp en spits, terwijl zij een blauwgrijze kleur hebben, in het zuidelijke gedeelte kunt u hem be wonderen. Terug naar onze Fijn- spar, die om deze tijd van het jaar bij duizenden wordt verhandeld, en die zijn laatste dagen mag slijten in onze huiskamers, omhangen met slingers, bellen en engelenhaar. Alle Sparren zijn gemakkelijk van de Pijnen te onderscheiden, doordat de in het algemeen kortere naalden af zonderlijk op de loten staan, dus niet met z'n tweeën, zoals wij boven hebben gezien. Bovendien zijn de naalden van de Fijnspar spitser en hebben een ruitvormige doorsnede. Enfin, wij behoeven hem niet nader te omschrijven, aangezien hij zo rond de kerst menige huiskamer siert, en u hem gemakkelijk kunt bekijken. De Sparren leveren het bekende vu- Sitka Spar T O rehout, dat overal wordt gebruikt, en vooral in de woningbouw een grote rol speelt. En dan komen wij nu toe, aan de mooiste bomen van het Schoorlse duingebied. Ik bedoel hiermee de bomen van het geslacht Abiës. Deze boom wordt in Duitsland Tanne- baum en hier in Nederland Zilver- spar genoemd. Waarom wij hem nu juist Zilverspar moeten noemen is mij een raadsel, want met de echte Sparren heeft hij weinig of niets te maken en is hiervan ook gemakke lijk te onderscheiden. Uit de verte lijken ze wel een beetje op elkaar, maar dichterbij is het verschil enorm. De naalden van de Abiës (zo zullen we hem maar blijven noemen) zijn langer dan die van de Fijnspar en veel zachter, bovendien zijn ze plat en hebben aan de punt een in snijding. De kleur van de boven kant is prachtig, glanzend groen, terwijl de onderkant bezet is met twee witte langte-strepen. In Duits land wordt deze boom veel als kerstboom gebruikt, en dat is ge makkelijk te begrijpen, aangezien hij wel drie weken in de huiskamer kan staan zonder zijn naalden te verliezen. Ik zie hem echter liever in de vrije natuur, gelukkig staan er bij ons nog genoeg al moeten wij er zuinig mee omspringen. De kegels van de Abiës staan rechtop, bij de Spar hangen zij. Dit is uiteraard bij volwassen bomen een gemakkelijk herkenningspunt. Ook zult u nooit een rijpe kegel van de zilverspar vinden; de schubben van de Abiës-kegel vallen n.l. stuk voor stuk naar beneden, tegelijk met de zaden, de spil of as van de kegel blijft nog een tijdje op de tak staan. Bij de echte sparren en ook bij de pijnen vallen de kegels in z'n gëheel af, maar dat wist u al. Het hout van de Abiës staat bekend als 'den nenhout' en wordt gebruikt voor het timmeren van allerlei kisten e.d. Een boom die slechts 'n enkele maal als kerstboom wordt gebruikt is de Douglas, hij is afkomstig uit westelijk Noord-Amerika, maar wordt ook hier en vooral in het oosten des lands veel aangeplant. Hij is voor de ongeoevende wande laar niet gemakkelijk van de spar te onderscheiden, toch zijn er wel gemakkelijk te herkennen verschil- A bies of Zilverspar len, de knoppen b.v. zijn spits het geen bij geen enkele andere naald boom het geval is. Bovendien zult u hem in de Schoorlse duinen niet gemakkelijk vinden, aangezien er maar vijf exemplaren aanwezig zijn; het duin met zijn vaak harde zee winden, is nu niet bepaald het ge schikte millieu voor deze prachtige boom. Het hout staat bekend als Oregonpine of Douglas fir, het is een voortreffelijke houtsoort en mooi rood-bruin van kleur. Ja, en dan zouden we nog veel meer boom soorten moeten behandelen, b.v. de Taxus waarvan het groen ook wel wat op de spar lijkt, of de Je neverbes die, samen met de Taxus en misschien de Grove den, tot de echte inlandse bomen gerekend die nen te worden (alle andere naald bomen komen uit het buitenland) maar dan zou het een droge opsom ming van herkenningspunten wor- §OiïO, den, en dat is niet de bedoeling. Tenslotte nog dit: U behoort toch niet tot die lieden die, om enkele guldens uit te sparen, takken van bomen rukken of, nog erger top pen uit bomen zagen? Zo'n boom kunnen wij n.l. wel afschrijven. Laten wij toch vooral bedenken dat al onze bomen met enorm veel moei te zijn opgegroeid, de harde zeewin den en het droge zand zijn daar debet aan. Wij spreken dit af:: U koopt voor enkele guldens een spar retje en wat hulst en u treft na het genieten van uw overvloedige kerst maaltijd de duinen in voor een heer lijke wandeling. Misschien zie ik u wel onder de Dennen, Sparren of Pijnen? FR. NIEUWENHUIZEN HORIZONTAAL 1 Nederl. schilder, 17e eeuw 3 in suiker inleggen 10 per procuratie, afk. 12 elektro-technisch, afk. 14 uithouden; bestand doen zijn 15 Pan American Airways, afk. 16 rui op; houd 't vuur aan 19 insekt 20 slag 21 naam van opera- of concertgebouw 23 kleine kinderen 26 kenmerkend, vertrouwelijk 28 idem, afk. 29 kleintje 31 op hetzelfde ogenblik 33 ten bedrage van 35 -je: slaapje 37 verre van mooi 38 kluit, brok 40 hoofdtelwoord 43 hok voor wilde dieren 44 hoofdbewoners van Estland 45 stad op Sumatra (Indon.) 48 boom 49 in 50 benauwd; kleinzielig 52 deel van de bijbel, afk. 53 lidwoord 55 kaak zonder tanden 57 draaien om een centrum van rust 61 naast (in samenst.) 63 stad in West-Duitsland 64 te eniger tijd 66 van lei gemaakt 68 snelle loop 69 doodstrijd 71 riviertje in Friesland 72 voegwoord 73 chirurgische ingreep 74 artikel, afk. Bij de viering van de kerstdagen zult u ongetwijfeld wel even de gelegenheid vinden om, deze Duinstreek-puzzel tot een oplossing te brengen Onder de goede inzenders worden vijf prijzen van 5 gulden beschikbaar gesteld. VERTIKAAL 1 D-mol 2 jongensnaam 4 uitroep van ver bazing, schrik 5 Ned. Aardolie My. afk. 6 spotnaam van onderwijzer 7 zonder reden, lichtzinnig 8 tedere 9 voegwoord 10 zoogdier 11 vader, meisjestaai 13 bindt vast 15 verdedigings rede 17 lofgedicht 18 projektiel 20 gewicht van diamanten, afk. 22 hoofdtelwoord 24 groente 25 klein, weinig 27 troef negen 30 zedig 32 aanstaand, bevallen 33 zeevogel 34 nauwgezette 36 razen, tieren, schelden 39 tijd tussen 12-1 uur 's middags 41 ontkenning 42 strijdtuig, blazoen 45 vallende ster 46 deel van een schip 47 mist 51 zie 47 53 r.k. geestelijke 54 lidwoord 56 delfstof in dunne lagen 57 echte, wezenlijke 58 veren. Naties, afk. 59 afd. v. d. vrijmetselaren 60 meisjesnaam 62 naar beneden 65 titel (titulus), afk. 67 keurig 69 Amsterdams Peil afk. 70 kippeprodukt

De Duinstreek | 1968 | | pagina 6