7 O at zou kot geheim ujintezzomantieki a zijn oau de GERRITSEN Kristal met zilver Sr verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond U!T DE ANGST TOT DE BLIJDSCHAP i M NIEUWJAAR 1969 Wij wensen u een zeer gelukkig en voorspoedig 1969 toe. Juwelier Gerritsen NEGEN-LANDENTOCHT MET CARAVAN EN DAF Door de Bondsrepubliek naar Tsjecho-Slovakije Hippisch huwelijk KERSTFEEST KATH. VROUWEN GILDE A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten KERSTFEEST PLATTELANDS VROUWEN Culturele avonden Ando-K.J.V.O. Kerstklanken DOKTERSDIENSTEN 1 MAANDAG 30 DECEMBER 1968 42e JAARGANG nr. 51 - 6 PAG. weekblad REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Waarom zouden steeds meer Nederlanders rond de jaarwisseling de stoute (ski) schoenen aantrekken om hun winderige balkonnetjes te verruilen voor de serene stilte van een besneeuwde bergtop? Zoeken ze de charme en gezelligheid van het glas warme wjjn bij het open haardvuur in een pittoresk Oostenrijks pensionnetje? Willen ze de harde realiteit van de glibberige natte-sneeuw-wegen van thuis verruilen voor de intieme beslo tenheid van het kerkpleintje van de kerstkaart Herinneren ze zich de uitgelaten verbroederingssfeer van de ijspret in tijden toen Nederland nog echte winters had Of voelen ze plotseling die geheimzinnige drang in zich opkomen om weer een sport te gaan bedrijven Om vrij als een vogel in de lucht op een slee of lange latten langs donsachtige berghellingen naar beneden te suizen Het is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat de wintersport een ge noegen was, waarvan maar zeer wei nigen konden profiteren. Je moest over een welgevulde portemonnaie beschikken en bovendien de gele genheid hebben zomaar een paar weken je werk in de steek te laten. Dat laatste is tegenwoordig nauwe lijks nog 'n probleem. De vakanties zijn voldoende om er rond kerst of nieuwjaar even op uit te trekken. En het geldvoor bedragen die aan merkelijk beneden die voor de zo mervakanties liggen kan men te genwoordig de wintersportoorden van Europa opzoeken. Waarbij nog als belangrijkste punt komt, dat het eens zoveel gehoorde bezwaar, dat een vakantie-uitrusting kapitalen moet kosten, niet meer bestaat. Maar daarover straks meer. Een wintervakantie is als een mooie vrouw: geheimzinnig, verleidelijk, ogenschijnlijk onbebreikbaar. Maar dan plotseling leer je haar kennen, achter dat masker van onaantast- Met truien, ski-jacks en lange broe ken zijn talloze combinatie te ma ken voor skieërs, doch ook voor de wandelaars. Dit was het thema waaronder maan dagavond een kerstzangdienst werd gehouden in de toeristenkerk te Cat- rijp. Ongeveer 500 mensen waren aan wezig op deze bijeenkomst. Gezon gen werd met begeleiding van het fanfarecorps 'De Vriendschap' on der leiding van de heer Luyting, ter wijl een groep kinderen onder lei ding van de heer Voogt vocale me dewerking verleende. De te zingen liederen werden af gewisseld met schriftlezingen, ter wijl de avond werd geopend door ds. Van Kooten, terwijl Drs. Harry een toespraak hield. Hij stelde dat in deze tijd de mensen het soms wel geloven om te geloven, terwijl hij verder op het menselijk kunnen wees waarbij 3 mensen op weg wa ren naar de maan en waarbij men door het opereren van mensen te genwoordig tot grootse dingen in staat is. Drs. Harry vroeg zich af waarom men mensen als Ds. Martin Luther King en Robert Kennedey moesten missen; mensen toch waar op wij onze hoop hadden gevestigd. En wat doen we aan deze machte loosheid in deze door ongelukken en oorlogen geteisterde wereld. We kunnen al het lè^d niet opheffen maar wij dienen dit in eigen kring te doen en ons open te stellen voor de liefde Gods. De heer Harry vond het bemoedi gend dat hier zovelen op deze avond bijeen waren gekomen ook al heb ben we soms het gevoel dat de we reld een verloren zaak is. Jezus is ons voorgegaan, Hij heeft alle las ten op Zich genomen en blijdschap heerst er eigenlijk pas als we met Pasen Christus' opstand mogen vie ren. v De kinderen die vervolgens enkele liederen zongen deden dit zo zuiver dat er velen door ontroerd werden. Pastoor Herzberg wenste zijn gehoor in zijn slotwoord een goed kerstfeest toe waarna de bijeenkomst werd be sloten met het bidden van het Onze Vader. Knk ■i' v baarheid blijkt dan een prachtige vriendin schuil te gaan. Een vriendin dié meer te bieden heeft dan je ooit had gedacht en die je geen minuut meer van je zijde zou willen mis sen. Met andere woorden, wie een maal een echte wintersportvakantie heeft meegemaakt zal geen winter meer willen overslaan. Dat geldt voor de jongverloofden, die met en thousiasme een skicursus volgen, voor de „middelbaren", die de slee en de wandelschoenen meer gebrui ken en zelfs voor de ouderen, die het vooral begonnen is om de sfeer, om de gezelligheid en om die heer lijke combinatie van sneeuw en zon, die nieuwe energie geeft en die de mens uit het mistige zeeklimaat merkwaardig vrolijk maakt. Een belangrijk deel van het jaar houdt Sporthuis Centrum zich bezig met het voorbebreiden van de win tersportvakanties van anderen. Men huldigt het standpunt, dat iemand die zich voorgenomen heeft om een vakantie-in-de-sneeuw te houden, recht heeft op een zo volledig moge lijke informatie. Bovendien moet hij de gelegenheid krijgen om zoveel mogelijk op één adres alle voorbe reidingen te treffen. Het Sporthuis organiseert vakantiereizen naar alle mogelijke wintersportoorden en stelt als extra attractie alle gasten gra tis skischoenen of skilatten ter be schiking. Dat is met name voor de bergbeklimmers van belang omdat ze zich niet al bij de eerste reis al te dolle aanschaffingen behoeven te doen. Bovendien koopt een dame van de inkoop afdeling centraal de win- tersportkleding in voor alle twintig filialen van het Sporthuis. En dat is heel wat. Wie een vakantie be spreekt kan dus meteen zijn uitrus ting uitzoeken. Zouden we overdrijven als we zeg gen dat voor menige wintersporter de modieuze aspecten van zijn (of meer nog: haar) vakantie bijna even belangrijk zijn als de dikte van de sneeuwlaag of het aantal uren dat de zon schijnt? Is een wintersport oord niet vaak een plaats waar een doorlopende show wordt gehouden en is het eikaars nieuwe aanwin sten bekijken (en laten bekijken) niet een soort vervroegde passpara de geworden? De kansen zijn er volop, want elke zichzelf respecterende couturier heeft zich uitgeleefd in de winter- sportkleding. Vroeger, toen we gin gen schaatsen, zetten we een witte ijsmuts op en propten een lading kranten onder een oude trui. Daar mee kun je niet gaan winterspor ten. De echte skisterren dragen een helm, maar de beginners en de zo ver gevorderden dat ze langs de helling durven glijden, zijn in de gelukkige omstandigheid, dat ze kunnen kiezen uit een onvoorstel baar rijke selectie in mutsen, kapjes, hoedjes, baretten of caps, met of zon der cravette, klep poepoenen, kwas ten of franje. Hetzelfde geldt voor de pantalons, neen geen lange on derbroeken meer, maar een warme maillot onder de moderne skibroe ken, voor de truien, pulli's, jacks, jassen en pakken. Wacht even, het belangrijkste zijn misschien wel de après, ski gewaden, die de dames dragen als ze thuis komen van de piste, de berghelling of alleen maar After-skipakkenlinks een broekpak van lycra. Het jasje heeft een open staande col plus ritssluiting. Midden: sportief Helanca broek- pak. Het jasje heeft een twee-rij- sluiting. Rechts: Helanca broekpak met gecapitonneerde voering, iets langer jasje, (moddelen Sporthuis Centrum). Winddicht sneeuwhemd, dat opge vouwen kan worden in een klein pakje hetgeen men aan de broek riem of pols kan meedragen. van een lange wandeling. Hoe dol ler, hoe mooier geldt dan, want het is feest nietwaar, iedere avond in zo'n winters vakantieoord. Het meest kan men zich trouwens uitleven in de truien en vesten, die er in de mooiste kleuren en patronen zijn. Voor velen ligt in de aantrekkelijk heid van een wintersportvakantie voor een flink stuk in de kleding. Het aanschaffen, het uitzoeken, het passen en jezelf in de spiegel be kijken. Vooral omdat er zoveel is dat een vrouw als snoezig bestem pelt. Heel wat anders dan een zo mervakantie met alleen maar een bikinitje in de koffer... Kies met zorg uw kleding en let er vooral op, dat uw oren bedekt zijn, de pantalon niet te groot is, neem een winddicht skijack mee en zorg voor een paar stevige sokken en wanten. Koop goede skischoenen met klemmen in plaats van veters, het liefst gevoerd met schuimrub ber en stevig genoeg voor een goede bevestiging aan de ski's. Heel belangrijk is ook de zonne brandcrème, want je gaat per slot van rekening ook naar de winter sport om van de zon te genieten. Neem een goede - bij voorkeur vet te crème mee en vet daarmee vooral ook de lippen goed in. Tenslotte, zorg - als u tenminste de lange latten onder wilt binden - voor een goede lichamelijke conditie, d.w.z. doe van te voren thuis enkele we ken aan ochtendgymnastiek en maak zo nu en dan een flinke wandeling. Dat een goed humeur daar ook nog bij komt.maar wie vergeet dat als hij zo'n reis gaat maken? Mutsen en sjaals zorgen niet al leen voor de warmte, doch ook voor de finishing touch van uw kleding. V.l.n.r. een muts met cravate, luxe astronauten cap, Noorse bivakmuts, bivakmuts van mohair, (modellen Sporthuis Centrum). Gesterkt door de Boodschap Van 't Kind in de stal, Gaan moedig wij verder Wat het jaar geven zal. Wij staan aan 't begin, En weten het niet Geeft 't voorspoed en vreugde, Of geeft het verdriet Geeft het de oorlog, Of vrede op aard Och, laten wij heden toch wensen Dat de Boodschap van Kerstmis De steun moge zijn van alle mensen. Want hoe de toekomst wezen zal, Eén is er die regeert 't Is God, die door Zijn Zoon Ons 't ware leven leert. Maart je N. Zwaan Wie van plan is naar de Tsjecho- Slowaakse Republiek te gaan, kan door Duitsland een prachtige route vinden, als men bij Oldenzaal de grens oversteekt en dan door het Teutoburger Woud trekt. Op deze wijze hebben wij in de voorzomer van '66 de nare fabrieks steden kunnen vermijden. Begin juni vertrokken we voor de reis van twee maanden uit Bergen. In Delden overnachten we op de In ternationale camping om vroeg de grens over te kunnen gaan. De afstand naar de Tsjechi sche grens valt erg mee, van Oldenzaal is men na ongeveer 670 km in Bohe- men, zodat men met auto en cara van gemakkelijk die afstand in twee dagen kan afleggen. De weg naar Paderborn en Kassei is een prachtige beboste route met hel lingen tot 15 pocent. Wij volgden na Kassei weg 83 naar Rotenburg. Daar was onze eerste overnachting op de camping aan de Fulda. Ro tenburg is een romantisch stadje, de oude huizen met het typische vak werk domineren en geven cachet aan de stad. Van Rotenburg kan men via Bad Hersfeld - schitterend gelegen - de weg naar Fulda nemen en dan bij Döllbach weg 279 nemen naar Bad Neustadt. Zo laat men Würzburg liggen en krijgt men de fraaie weg door het Rhön-gebergte. Over Bamberg, een mooie oude stad, reden we naar Baireuth, bekend door de Richard Wagnerfestspiele. De weg loopt door de Frankische Schweiz en is met zijn hellingen en uitzichten en rijke bloemenschat zeer de moeite waard. Van Baireuth voert de weg al gauw naar het Fichtelgebergte. Hier be dierf kou en een striemende regen het genot en het uitzicht en zo zoch ten we een plek temidden van de douglassparren om de nacht door te brengen. De volgende dag werd de grens al spoedig overschreden, even na de nu zo bekende Duitse grensplaats Schirnding en daarna werden we vriendelijk begroet door de Tsje chische douane. Alles ging vlot, maar tot onze spijt konden aan deze douanepost onze vouchers niet wis- HOUTE COIFFURE VAN DAM DAMESSALON EN DE DAMES GERDA, MARIAN, RENATE EN DIK WENSEN U ALLEN EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Hopende in het komende jaar 1969 u weer van dienst te mogen zijn. DAMESSALON T. M. LASES-VAN DAM Ruïnelaan 6-8, Bergen-Nh. - Telefoon (02208) 3708 Op vrijdag 20 december jl. trad in het huwelijk te Bergen de heer N. W. Kokshoorn en mej. G. v. d- Burgt. De heer Kokshoorn werd in het begin van dit jaar ingezetene van Bergen toen hij eigenaar werd van Manege „De Berger Rijschool". Dit bedrijf, gevestigd aan de Schapen laan en destijds gesticht door de familie Bruin, heeft in de jaren van haar bestaan zowel in binnen- als buitenland grote populairiteit verworven. Niet uitsluitend als in stituut waar onderricht wordt ge geven in de eerste beginselen van de paardensport, maar ook als op leidingscentrum voor hen die meer ervaring wensen te verkrijgen als spring- of dressuurruiter. De ritten door het aangrenzende duin-, bos- en strandgebied die vanuit de Ber ger Rijschool worden georganiseerd mogen uniek worden genoemd. selen voor Tsjechisch geld, zodat we niets konden kopen. De tocht van ruim 1000 km door het voor ons nog onbekende land nam een aan vang. De republiek telt oongeveer 14 mil joen inwoners, die leven in een land, dat ruim vier maal zo groot is als Nederland. Ruimte is er dus nog wel. Ons plan was de berg landen te doorkruisen op onze weg naar het einddoel, Boelgarije. De eerste indrukken waren tame lijk slecht; de huizen zagen er nogal verwaarloosd uit, de fabrieken wa ren oud en verveloos en het drukke vrachtverkeer maakte het rijden op de tamelijk slechte wegen minder aangenaam. Gelukkig ging de grote weg naar Praag bij Karlsbad van onze route af. Karlsbad (Karlovy. - Vary) is bekend om zijn warme, ja hete baden (45-72° C.), waar velen genezing zoeken. Praag lieten we liggen voor een volgend jaar, wanneer we dit prachtige land uitkiezen voor een langdurig verblijf. We namen de route naar Noord-Bo- hemen en het Elbe-zandsteengeberg- te met als eerste doel de stad Te- plitz (Teplice). B. Schuil Donderdagavond vierde het Kath. Vrouwengilde afdeling Schoorl haar Kerstfeest in de zaal van 'De Rus tende Jager'. De presidente, mevrouw Haugh, kon een groot aantal leden met hun resp. echtgenoten welkom heten. In haar kerstwoord merkte de pre sidente onder meer op dat het kerst feest een feest van de Vrede moet zijn maar dat de mensheid hieraan nog niet toe is. Zij drong er bij haar gehoor op aan toch vooral de vrede in eigen kring te brengen en deze uit te dragen naar buiten. Nadat mevrouw Haugh het kerst evangelie had voorgelezen werd de rest van het programma verzorgd door de leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere school te Catrijp. Zij zongen onder leiding van het hoofd der school, de heer Voogt, en kele bekende en minder bekende kerstliedjes waarnaar met veel ge noegen door de ouders werd geluis- •4erd. En dit was ook het geval bij de opvoering van het kerstspel dat ge schreven door Jan Bernard en ge regisseerd door 'meester' Voogt vak kundig door de kinderen op de plan ken werd gezet. De verschillende figuren werden kostelijk door de kinderen uitge beeld en het meeste succes had wel het kerstkindje dat 'gespeeld' werd door de jongste telg van de regis seur. Pastoor Herzberg, die j.l. maandag het feit herdacht dat hij 35 jaar ge leden priester werd, dankte in een humoristisch toespraakje kinderen en regisseur waarbij mevr. Haugh zich gaarne aansloot. Langestraat 12, Alkmaar Het Kerstfeest van de afdeling der Plattelandsvrouwen werd j.l. vrijdag gehouden met des middags een bij eenkomst voor de bejaarden en des avonds voor de leden. De belangstelling van de zijde der ouderen was weer groot voor de middagbijeenkomst die in 'De Rus tende Jager' werd gehouden. Men luisterde naar het kerstwoord van mevrouw Broersma en naar me vrouw Risselada die een door haar zelf uit het Frans vertaald verhaal voorlas. De heer Alf. Leysen jr. vertoonde dia's over oud-Schoorl waarmee hij uiteraard bij de bejaarden veel suc ces had. Men werd getracteerd op koffie en cake. 's Avonds kwamen de leden van de afdeling bijeen en zorgde het echt paar Van Hinloopen-Nanninga voor een boeiende avond. Zij vertoonden namelijk dia's van Israel, het land dat nu en in het verleden steeds in verdrukking heeft geleefd. Mevrouw Hinloopen vertelde tal van bijzonderheden over dit land dat nog steeds wacht op haar Messias. De lezing van de heer J. C. Dassen over Nigerië is een groot succes ge worden. Na de achtergronden van de huidige toestand te hebben be licht, waardoor een goed inzicht werd verkregen in de verschrikke lijke toestand, waarin de Ibo's nu verkeren, die door de Haussa's en Jaroeba's in een wurggreep worden gehouden, liet de cineast en jour nalist ons zien, hoe de toestand was bij de onafhankelijkheidsverklaring. Eerst vertoonde hij een film over het leven van de Haussa's in het noorden, eenvolk dat op dat ogenblik 90 procent analfabeten tel de en waartussen de ontwikkelde Ibo's leefden als artsen, tandart sen etc. Na de moord op 35.000 van deze mensen vluchten de vier mil joen Ibo's uit dit gebied weg naar hun stamland in het oosten. Hier vechten nu de 10 miljoen tegen 35 miljoen van de federale troepen. Een mooie kleurenfilm toonde na de pauze, hoe de staat had kunnen zijn: kleurige beelden van alle stre ken in dit prachtige land lieten zien, hoe ideaal het leven leek in die tijd. Hoe is deze schone droom in rook en vlammen opgegaan. De Nederlandse yereniging v. Huis vrouwen, afdeling Bergen-Schoorl vierde onder deze verzamelnaam op 19 december 1968 haar jaarlijkse Kerstfeest in hotel „De Boschhoek" te Bergen. Solo-, koor- en samenzang, met daar doorheen geweven het in gedeelten lezen van het Kerstevangelie en het zeggen van toepasselijke gedichten, vormden tezamen een blijmoedig programma, dat voor het overgrote deel door de eigen leden ten gehore werd gebracht. Ook dit jaar werd de kerstviering weer een hoogte punt in het verenigingsleven van de afdeling. VOOR BERGEN 29 december J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 1 januari H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN WARMENHUIZEN 29 december Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, Groet, tel. 288 1 januari F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360

De Duinstreek | 1968 | | pagina 1