Wordt postkantoor toekomstig Kultureel Centrum? Correspondent lenms GERRITSEN Afscheid van meester Groot vvv- Kristal met zilver (ZatnavatlsüCtenLtflnp „Sè*? Met z'n allen op pad voor 't zwembad te Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond EEN JONGEMAN DOKTERSDIENSTEN KLAVERJASDRIVE ROODE KRUIS AFDELING BERGEN N.H. adèle bloemendaal gerard cox frans halsema boudewijn leeuwenberg (piano) Oud Bergen en Bergen aan Zee Bergen aan Zee Hetiapfietg oooi zivatnba? Met z'n allen op pad voor het zwembad A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten DONDERDAG 16 JANUARI 1969 43e JAARGANG nr. 2 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 208 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Tjjdens de openbare bizondere raadsvergadering van 6 januari j.l. over het Kulturele beleid in Bergen werd, namens de uitgenodigde ge sprekspartners, de zgn. nota Van Kreuningen ter tafel gebracht. In deze nota worden verschillende za ken duidelijk gesteld om de discus sie tussen raad en burgerij vrucht baar te kunnen laten zjjn. Naast deze nota bestaat die, welke burge meester De Ruiter aan het begin van dit jaar openbaar liet maken. In de nota - Van Kreuningen wordt als plaats van het Kultureel Cen trum het postkantoor genoemd. Dit zou eventueel kunnen worden uitge breid naar de plaats waar nu garage Roos vh. Koster staat. Beide ge bouwen zullen in de toekomst im mers hun bestemming verliezen. Om een en ander te verduidelijken druk ken we hier de volledige tekst van de ingediende nota af. INITIATIEF VOORSTEL SOCIAAL KUNTUREEL CENTRUM BERGEN 1. Het is nodig, dat de gemeente Bergen zijn kulturele leven gaat herstruktueren. Het verenigings leven verkeert in een zekere ma laise. Het is nauwelijks mogelijk behoorlijke voorstellingen te or ganiseren op het gebied van mu ziek, toneel, dans, film, sport etc. 2. Bergen heeft geen goed gebouw waarvan amateurverenigingen gebruik kunnen maken. Een wer kelijk goede zaal voor uitvoe ringen ontbreekt. De enige ruim te, waar plm. 300 mensen tegelijk in kunnen, voldoet niet aan he dendaagse maatstaven. 3. De jeugd (maar ook vele ouderen) hebben er tegenwoordig minder behoefte aan zich in langdurige verbanden te verenigen; er wordt gezocht naar incidentele moge lijkheden van ontmoeten, dat vrijblijvend kunnen zijn. In iede re stad en ieder dorp behoort daartoe een centraal gelegen ge bouw de mogelijkheid te ver schaffen. In vele plaatsen ge beurt dit reeds, b.v. Amsterdam (AMVJ, Paradiso, Fantasio, Ruimte, kulturele café's), Dron- ten (Meerpaal), Utrecht (Casino). Ook in Rotterdam heeft men grootse plannen om tot dergelij ke centra te komen. 4. Het is duidelijk, dat men er niet komt met alleen een overkoepe lend orgaan te stichten; over het algemeen wordt dat niet meer dan oude wijn in nieuwe zakken. Een centrale stichting o.i.d. heeft met een brede algemene belangstelling; een goede algemene ontwikkeling; voldoende vrije tijd (vooral 's avonds) nodigen wij uit eens te komen praten over de funktie van van het weekblad 'De Duinstreek' voor Bergen DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Telefoon (02201) 202 alleen zin wanneer men bereid is werkelijk nieuwe wegen en strukturen te zoeken om ade- kwaat in te spelen op de behoefte van de bevolking en gecoördi neerd nieuwe aktiviteiten op te zetten. Omdat in deze tijd te kunnen doen is een centraal ge legen gebouw (een kultureel cen trum) onmisbaar. 5. Een dergelijk gebouw dient zoda nig gesitueerd te zijn dat het di- rekt aansluit bij winkels en café's Het dient daar te zijn waar de bevolking automatisch komt; is dat niet het geval, dan krijgt een dergelijk centrum iets eksklusiefs waardoor het slechts een bepaald deel van de bevolking zal aan spreken. Het leven in Bergen speelt zich zowel overdag als des nachts af op het Plein. Een ide ale plek voor een dergelijk ge bouw zou zijn de plaats, daar zich momenteel het postkantoor, Ga rage Roos vh. Koster, de voorma lige trambaan en de woning van de heer Van der Hilst bevinden. Zou het op 'Kranenburg' komen, dan is dit voor een kultreel cen trum veel te ver 'uit de loop'. Een verbinding met het gemeentehuis lijkt dus niet zo gewenst. De ruimtes zijn toch niet door beide instellingen te gebruiken. De kans op hinder is groot voor de amb tenaren. Het beheer van zo'n centrum is een andere zaak dan het beheer van een gemeentehuis. 6. Huidige ideeën omtrent ruimtes in het dienstencentrum 'Saene- gheest' en eventueel elders zou den wijkfilialen kunnen zijn van het sociaal-kultureel centrum. 7. Wie maken er gebruik van de ruimtes en welk soort ruimtes dienen er te zijn? Uiteraard zijn er verschillende mogelijkheden voor het gebruik, het hangt er vanaf welke vere nigingen of aktiviteiten erbij be trokken zijn of worden. Als het uitgangspunt is dat zo veel mogelijk mensen ervan kun nen profiteren, dient men te den ken in de richting van de 'Meer paal' te Dronten. Om in Bergen een dergelijk ge bouw werkelijk tot zijn recht te laten komen, zullen er zeker in moeten: Een bar-café met een voudige mogelijkheid om iets te eten. Een teatertje-aula-muziek- zaal met flexible inrichting v.m.b. het podium en het aantal stoelen (variërend van 200 tot 400 zitplaatsen). Zalen voor bv. kege len, biljarten, sjoelen, schaken, dammen, bridge, klaverjas. Mogelijkheid om de muziekschool onderdak te geven ware toe te juichen, wat tevens de mogelijk heid zou geven voor repetitie ruimte voor fanfare en beat. Wil men de nadruk leggen op het feit dat een dergelijk centrum in feite een kreatiefcentrum is, dan die nen er rhimtes te zijn voor dans, beeldende kunst (ateliers) e.d. Zeker zou eenvoudige indoortrai- ning mogelijk moeten zijn, b.v. yoga, judo, e.d. voor zulke akti viteiten zijn geen enorme inves teringen nodig. Samenspel met het Dorpshuis ligt hier voor de hand. De ruimtes zouden verschillende opgezet moeten worden. Sommi ge geluidsdicht d.w.z. dat ze een definitieve vorm zullen krijgen, andere kunnen van flexibele wanden worden voorzien, zodat ze groter en kleiner gemaakt kunnen worden al naar verlangde wordt. Het is in het algemeen be langrijk dat zo min mogelijk vastgelegd wordt zodat men be hoeftes kan aanpassen in de loop der jaren. Dit zijn slechts enkele gedachten in de diskussie hierover met een architekt en de toekomstige ge bruikers zal men eruit moeten komen. 8. Uit de opgesomde aktiviteiten in punt 7 is wel duidelijk wat er zou kunnen gebeuren, echter niet in welke verbanden. Natuurlijk zal het mogelijk zijn dat bestaan de verenigingen hiervan in de eerste plaats profiteren; daar naast zal er veel gelegenheid Zaterdag 18 januari a.s. organiseert het Roode Kruis afdeling Bergen een grote klaverjasdrive in café 'De Oude Herberg', Dorpsstraat 25. Aanvang 8 uur. De mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Middenstand van Bergen, Koedijk, Schoorl en Warmenhuizen. Deze klaverjasdrive geschiedt ten bate van de zieken voor boot tochten en voor vakantieweken in het Henri Dunanthuis te Zeist. moeten zijn voor instuifachtige zaken en eenmalige gebeurtenis sen. Denkend aan o.a. de muziek school kan ook worden gedacht worden aan aktiviteiten met een kurspskarakter. Kortom ook in dit opzicht de grootst mogelijke soepelheid. Het zal noodzakelijk zijn dat een zeer goede kracht een centrum als dit zal moeten leiden. Niet slechts een concierge die de zaak verhuurt, maar ie mand die aktief een beleid kan voeren onder verantwoordelijk heid van een bestuur, dat is sa mengesteld uit afgevaardigden van de verenigingen, individuele personen en vertegenwoordigers van de overheid. Een goed samenspel van over heid en partikulier initiatief zal de beste resultaten geven. 9. Afgezien nu van het streven naar een kultureel centrum in Bergen is het belangrijk dat de vereni gingen zich gaan bundelen. Dit levert de volgende voordelen op a. Zij vormen zodoende 'n goede en sterke gesprekspartner voor de overheid. b. Zij leren eikaars werkzaamhe den beter kennen, hetgeen dubbel werk kan voorkomen. c. Manifestaties kunnen geza menlijk gehouden worden, programma's kunnen op el kaar afgestemd worden, zo wel naar soort als tijdstip. d. Amateuristische kunst kan zodoende in beter kontaks ko men met de beroepskunst en omgekeerd. e. Publiciteit en eventuele pro paganda kan doeltreffender en goedkoper gevoerd worden. Frank van Kreuningen, Alg. Konsulent Ned. Stichting Stichting voor kunstzinnige vor ming. W. J. Hendrikse secr. K 66, adj. sekr. KCB. Elly de Waard, sekr. Jeugdraad, bestuurslid K66 bestuurslid PvdA afd. Bergen. Simeon ten Holt, lid werkgroep Hedendaagse Muziek. Mr. H. van Ree, direkteur Kulturele Raad Noord- Holland. Mr. O. Guermonprez, direkteur Volkshogeschool Bergen. J. Duyvis, direkteur VVV afd. Bergen F. Bootsma, direkteur muziekschool. Kees Korver, bestuurslid PvdA afd. Bergen, bestuurslid Jeugdraad, bestuurslid Dirpshuis. Vanaf zaterdagmiddag a.s. zijn er kaarten te krijgen voor de door K66 georganiseerde cabaretvoorstelling 'Met blijdschap geven wij kennis'. De toegangsprijs voor dit evenement (maandag 17 februari in 'De Rusten de Jager' te Bergen) bedraagt 6, Houders van K66-paspoorten en van het Cultureel Jongerenpaspoort be talen slechts 4, Kaartverkoop en plaatsbespreken in de Kunstzaal, Plein, Bergen, tel.4I95. Een boeiende avond met in gedachten een wandeling door het oude Bergen, werd op 10 januari gegeven door onze plaatsggenoot P. Mooy. Deze 4de Cul turele. avond in dit seizoen werd weer een succes. Kostelijk waren soms de si tuaties uit het begin van deze eeuw en wel heel duidelijk kwam naar voren, hoe de plantengroei in de afgelopen 60 jaar is toegenomen in het duingebied. Wel zijn door het droger worden van het duin verschillende bloemen verdwe nen, zoals vele orchideeën, maar verder is de begroeiing veel dichter geworden ten voordele van het landschap. In Ber gen aan Zee vonden we hele rijen hui zen terug, die in de bezettingstijd zijn afgebroken. De voorzitter dankte de heer Mooy voor de interessante avond en vestigde de aandacht op de drie lezingen, die nog volgen. Belangstellenden kunnen al le inlichtingen over de Culturele Avon den verkrijgen in De Haans Boekhan del te Bergen. De VW-Bergen aan Zee organi seert een contactavond met dia's en een fototentoonstelling op 18 januari a.s. te 20.00 uur in hotel Nassau-Bergen. Naast de vele wensen die wij als inwoners kennen, is er één die zo wel voor de inwoners van onze ge meente als voor de toeristen van groot belang is. En dat is een zwem bad. Een wens die al jaren lang op het verlanglijstje staat, omdat een zwembad zowel sociaal econo misch een niet te onderschatten be lang is. Daarom is het de Carnavalsvereni ging „De Kwalletrappers" een eer haar baten welke beschikbaar ko men uit haar acties te storten op de bankrekeningen welke t.b.v. het zwembad door haar werd geopend. Voor de goede orde geven wij U hierbij even de namen van de ban ken t.w.: Coöp. Boerenleenbank Catrijp en Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl" Ieder wordt nu in de gelegen heid gesteld aan dit algemeen belang steun te verlenen door storting van een bijdrage op een van de banken. De toezegging van de le duizend gulden door een inwoner werd reeds gegeven, hopelijk volgen er meerdere dit prachtige voorbeeld op. Ook kleinere giften zijn van harte welkom. 18 JANUARI 1969 Carnavalsvereniging „De Kwalle trappers". Prins Monstache le Sitzung op 18 januari in „De Rus kwartet Boot. tende Jager" te Schoorl m.m.v. het Prins Dikkedensius le uit Vlaardin gen met medewerking van Dweil- ploeg Tilburg. Miss Carnaval verkiezing. De jury zal letten op kleding, hou ding, omgangsvormen en uiterlijk. Minimum leeftijd 16 jaar. Door de plaatselijke middenstand werden mooie prijzen voor de Miss beschik baar gesteld. Het lidmaatschap van de Carnavals vereniging kost f 10,en voor de echtgenote f 5,samen f 15, Voor dit lidmaatschap heeft u toe gang voor 3 avonden t.w. 18 januari 15 februari en 11 november 1969. 15 FEBRUARI 1969. De Kwalletrappers organiseren op 15 februari 's middags om 2 uur een kinderoptocht welke start op De Kerkbrink te Groet via Heereweg, Voorweg, Laanweg, Heereweg, Toe ristenkerk. Het bestuur van de Carnavals vereniging doet een dringend beroep op de ouders de mede werking te verlenen om de kinderen zo origineel moge lijk verkleed mee te laten lo pen. Na afloop worden de kinderen ini de Toeristenkerk getrakteerdr op limonade en versnapering. De beste groep en individueel krijgt een prijs. Voor de ouderen welke meelopen in de optocht is 's avonds de moge lijkheid tegen entreeprijs de Carna valsavond mee te maken in De Rus tende Jager". De Middenstanders verzoeken wij met versierde bedrijfs- en particu liere auto's en wagens de optocht op te luisteren. In de Toeristenkerk zal aan de kin deren een poppenkastvoorstelling worden gegeven. De plaatselijke Middenstanders van de gemeente Schoorl verlenen haar medewerking aan een winkelaktie, welke als doel heeft steun voor het zwembad te verlenen. Koop daarom bij de plaatselijke middenstand, al leen zij verlenen haar medewerking waar het deze aktie betreft. De baar aan de offiche „Allen op pad deelnemende winkeliers zijn ken- voor het zwembad". Voorts zijn alle verenigingen ge vraagd om haar medewerking te verelenen aan de Carnavalsoptocht. En natuurlijk rekent het bestuur op allen die dit feest moeten laten sla gen. Op de Carnavalsavond van 15 febr. wordt de Raad van Elf officieel ge ïnstalleerd. Verder werkt ook op die avond weer mee het kwartet Boot. De baten van de Carnavals vereniging en de door haar genoem de akties worden aangewend om spoedig aan de bouw van een zwem bad te kunnen beginnen. „DE KWALLETRAPPERS" Wij nodigen u allen uit mee te doen aan de Carnavals prijsvraag. Wat wordt in Schoorl de Car navalsschlager. Stuur uw suggesties voor vrijdag avond 7 februari op naar Carnavals vereniging „De Kwalletrappers", Heereweg 87, Schoorl. Langestraat 12, Alkmaar Na ruim 40 jaar het onderwijs te hebben gediend, zal meester Groot afscheid nemen. Een afscheid, dat hem zwaar valt, omdat hij graag tot zijn pensioengerechtigde leef tijd zou hebben doorgewerkt. Maar een medisch advies maakte een einde aan zijn loopbaan, die begon in zijn ge boorteplaats W armenhuizen. Als zoge naamde 'kwekeling met akte' - welke pas- geslaagde van nu zou voor minder dan een fooi de verantwoording willen hebben voor een hele klas - deed hij zijn eerste schre den op het pad, dat hem langs plm. 1600 leerlingen zou voeren. Na een korte periode riep het vaderland hem om voor 5 maanden de wapenrok te dragen. Kort daarna, in april 1930, bracht de boot hem naar Nederlands-Oost-lndïé, waar hij in dienst van het gouvernement zijn taak als onderwijzer zou vervullen. Een avontuur was het, want waar en hoe zou zijn eerste standplaats zijn. 3 mei 1930; de verjaardag van zijn vrouw en de aankomst op Sabang vielen samen. En daar ontving hij de brief met 'Grissee', onderwijzer aan de Hollands-Chinese school Hier, bijna in de rimboe en in één van de allerheetste streken van Java, leerde hij ook van zeer nabij het zware werk van de mis sionarissen kennen. En is het dan verwon derlijk, dat hij, later terug in Nederland, zeer, zeer veel deed en nog doet om het werk van de missie te steunen. Na Grissee werd hij uitgezonden naar Bil- liton en Sumatra. En nu nog steeds is hij verbaasd over het eerste bezoek, dat hij in Djambi ontving: een oud plaatsgenoot, Pa ter Hogeboom uit Warmenhuizen. Eindelijk was in 1937 het eerste groot-ver lof aangebroken. Een periode van welver diende rust mocht hij bij zijn ouders door brengen. Maar in het voorjaar van 1938 zien wij hem weer terug op Java. Nu wat klimaat betreft een veel betere plaatsing dan de eerste keer en wel te Gombong. Was hij uit Nederland vertrokken met de dreigende oorlogswolken al aan de horizon ook in Indië dreigde gevaar. Reeds enkele dagen na Pearl Harbour was hij weer in militaire dienst, in Djokjakarta, gelukkig dicht bij vrouw en kinderen. En toen op 8 maart 1942 de Jappen kwamen, vonden zij nog één man op zijn post. Groot was bij een groot kampement met voorraden alleen achtergebleven om mogelijke represailles te voorkomen als de bevolking een onbeheerd kamp zou hebben geplunderd. Nu begon ook de scheiding van zijn gezin. Een scheiding van ruim drie en een half jaar. Want toen in augustus 1945 ook in de Pacific een einde aan de oorlog was ge komen, zat hij in een kamp in Singapore en zijn vrouw en kinderen in een kamp in Gombong - Ambarawa-, Wanneer zou de hereniging plaatsvinden? Eindelijk, 14 december 1945, vier maanden na de bevrijding, zagen man en vrouw el kaar weer. Maar het zou nog tot april 1946 duren alvorens de Nieuw-Amsterdam hun gezin, met nog zo'n 4000 lotgenoten door een smalle, van mijnen gezuiverde vaargeul naar Nederland zou terugbrengen. Na een welverdiend verlof zou meester Groot weer naar Indië vertrekken. Althans zo waren zijn plannen. Maar omdat hij voor zijn kinderen, die in het kamp toch al zoveel onderwijs tekort waren gekomen, snel goed onderwijs wilde hebben, meldde hij zich met hen aan bij de St. Adelbertus- school te Bergen. En omdat er een vacatu re. was aan de school, werd hem het voor stel gedaan: Kom toch bij ons. Een heel moeilijke beslissing moest nu wor den genomen. Indië trok sterk. Maar omdat de toekomst daar de onzeker was, werd besloten om in Nederland te blijven. Aldus maakte meester Groot vanaf 1 januari 1946 deel uit van het onderwijzend team van de St. Adelbertusschool. Toen de heer J. van de Klundert zo plotseling uit zijn werk en gezin werd weggenomen, werd meester Groot zijn opvolger als hoofd der school. Een taak, die hij op zich nam met de vol ledige inzet van zijn persoon. En wie kent meester Groot's activiteiten niet op velerlei gebied buiten het onderwijs? Met zijn ijver, zijn nauwgezette plichtbe trachting heeft hij tot de laatste dag, die hij op school was, alles, werkelijk alles gege ven voor de jeugd. Zondag 19 januari aanvangende 09.30 uur, zal in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus de Hoogmis worden opgedragen. Niet voor hemzelf. Dat wilde Meester Groot niet. Hij wil dit gaarne zien als een dankoffer aan God voor het vele zware, maar toch ook zo dankbare werk, dat hij voor de jeugd zowel in Indonesië als in Ne derland heeft mogen doen. De gezangen onder deze H. Mis zullen worden uitgevoerd onder leiding van de heer C. Molenaar met orgelbegeleiding van de heer A. Blankendaal. En als zij de Missa Brevis in C-dur van W. A. Mozart zullen uitvoeren, zullen onge twijfeld velen in de kerk aanwezig zijn om God te danken voor alles, dat Meester Groot voor henzelf en!of voor hun kinde ren heeft gedaan. Een officiële afscheidsreceptie zal niet worden gehouden. Maar wie Meester Groot toch nog even de hand zal willen drukken, zal hem na de H. Mis kunnen treffen in de pastorie.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1