alphohs'.UiJseti, 60 jaar kastelein te Hargen mis atfs Lange tenen. Jaap Breed en zijn transportbedrijf 'fv te flÉëiï m&i yZ. onder redactie van Bronchiletten vv w. m •ms.r'Jz WM m schoolkrant. Afkoop Rentekaart Snuif en wrijf If A e'WtóMW Een eigen kermis Begin van een transportbedrijf Veeartsenij Een eigen waag Ook nog andere bezigheden Oprichting van een toneelclub A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten teSjfci, j§ jsr Mi'nkE Jf i Xi Ontvangen reacties op het artikel over Veldwachter Bareman I AljM IBB I i-.-.-r: >6 «c I jfco-'v ~4—t/ Op ongetwijfeld één van de mooiste plekjes van ons dorp. Daar waar de Slaperdijk begint en waar eens het dorpje Hargen lag. Daar waar in een zee van bomen, de nu nog altijd bijzonder fraaie boerewoning staat, de welke tegenwoordige 'De Bokkesprong' is genaamd. Daar, te midden van een oase van kapitale boerderijen, had eens Klaas Peys zijn herberg. Het was in 1948 dat Klaas Peys te Koedijk werd geboren. Na hier de lagere school te hebben doorlopen en er tot z'n 24-jarige leeftijd als losse arbeider te hebben gewerkt, trok hij in 1872 naar Hargen waar hij eerst nog tot 1891 in het 'achter end' van het huis met het leeuwtje heeft gewoond. Het zelfde huis dus, waar veldwachter Bareman in het voorste gedeelte zijn herberg en winkeltje had. In 1891 echter verhuisde hij met vrouw en kinderen naar de waar schijnlijk al zeer oude herberg, wel ke toentertijd 's Keizershof nabij het Spoort' heette. Zo genoemd door Keizer de voorganger van onze Klaas Peys. In deze herberg nu zou Peys een dermate groot aantal activiteiten ontplooien, dat het voor ons van nu bijna onmogelijk is om voor te stel len, dat zulks door een en dezelfde persoon allemaal te gelijkertijd ge daan kon worden. Allereerst de herberg zelf. Deze her berg voor de gaande en de komende man beleefde eenmaal in het jaar haar hoogtij dag. Op deze dag n.l. kwamen de mensen vanuit de wijde omtrek naar de kermis welke door de herbergier zelf telken jare weer werd georganiseerd. De grote trek pleister van deze kermis was het katknuppelen, want juist dit spel was hier in de omgeving bijzonder populair. Ter geruststelling zij ver meld dat sinds de eeuwwisseling het aanvankelijk zo wrede spel niet meer met een kat werd gespeeld. Deze kat, welke eertijds in een ton netje werd gezet, was toen n.l. door een simpel stukje hout vervangen. De sport nu was om het opgehangen tonnetje in een zo gering mogelijk aantal worpen met een bijl in stuk ken te werpen, waarbij dan het er uit vallen van het stukje hout als eind doel gold. Dit katknuppelen was niet het enige vermaak, want ook de snoepkraam van 'Marij' Beemsterboer mocht er zijn. Terwijl dan ook nog het rad van avontuur steeds aanwezig was. In het café zelf echter heerste de grootste drukte, maar ja daar was het dan ook om begonnen. Aan de binnenkant van de ramen waren speciaal voor deze gelegenheid lat jes getimmerd, dit om brokekn te voorkomen. Hetgeen wel bewijst dat het er lang niet altijd zo rustig aan toe ging. Maar ja wat wil je ook met de opzwiepende vioolmuziek van onze violist Jan Jonker uit de Har- germolen. Klaas Peys ook was 't die 'n trans portbedrijf begon, en wel bijna ge lijkertijd met zijn intrede in de her berg. Ook dit transportbedrijf be zorgde hem grote faam. Met zijn paard en bakwagen, een platte wa gen waaromheen een aantal hekken geplaatst konden worden, onderhield hij drie maal in de week een dienst tussen Hargen en Alkmaar. Op maandag, woensdag en zaterdag ging hij na eerst bij z'n klanten ge vraagd te hebben naar de stad, al waar hij op de opgedragen bood schappen in de verschillende win kels veelal zelf moest gaan kopen. Ook hield hij er een depot op na in de Breedstraat bij café 'De Raaf'. Een aardige bijzonderheid is nog dat toen zijn zoon Jacob na z'n lagere schooltijd mee ging helpen, hij van zijn vader, in de tussentijd dat deze de boodschappen bij elkaar haalde, orgelles mocht nemen. En zo komt het dat we enige tijd later dezelfde Jacob Peys tijdens de kerkdiensten te Groet en Schoorl, als organist aan konden treffen. Toen onze Klaas Peys op oudere leeftijd was gekomen werd het transportbedrijfje hem toch te veel en het is sindsdien dat Jaap Breed langs de weg trok met z'n paard en wagen en z'n andere transportve hikels. Een wel zeer bijzondere bezigheid van Peys was de uitoefening van de veeartsenij. Als enige hier in de ge meente kreeg hij allerlei middeltjes vanuit de apotheek van Alkmaar. Eén van deze middeltjes was een substantie welke hij zelf moest ko ken waarna hij het per luciferdoosje voor een gulden aan de boeren ver kocht als middel tegen overkoot. Hetgeen de benaming was voor het hinken van een paard. Het wonder lijke van het geheel is dat nadat het paard er mee was ingesmeerd het hinken nog over ging ook. Een ander middel werd toegepast nadat de schapen hadden gelammerd Ergens in de omgeving werd dan een verzamelplaats aan gewezen, al waar de boeren met hun lammeren en schapen naar toe konden gaan. Na hier ook weer het betreffende middel in een kookpot gekookt te hebben, werd het vergif in een grote kuip gegoten om er vervolgens de lammeren in onder te dompelen. Ook dit weer bleek een doeltreffend middel, ditmaal echter tegen de te ken, waarvan de schapen en lam meren na ondergedompeld geweest te zijn, gedurende een jaar absoluut geen last meer zouden hebben. Verder hield hij zich ook nog bezig met het verlossen van schapen, koei en en paarden. Waarbij dan de regel gold dat de boeren, waarvan een schaap moest lammeren, zelf met hun betreffende schaap op de drie- wielerkar naar de herberg van Peys moesten komen. En dan of dit alles niet genoeg was hield hij er op de dors in z'n boer derijtje ook nog een eigen waag op na. Hierop kon een ieder, die er op de een of andere manier belang bij had, zijn schapen of varkens laten wegen. Zo was b.v. slager Hoogvorst welke een slagerij had op de plaats van de winkel van Peperkamp, een van zijn vaste klanten. De waag be stond uit 2 grote schalen waarvan de ene schaal door middel van schutten geschikt was om er een schaap of varken op te zetten, terwijl dan de andere schaal gebruikt werd om er de tegengewichten op te plaatsen. In dezelfde boerderij waren ook nog drie koestallen, waarvan er een als melkkamer werd gebruikt en hiertoe afgesloten kon worden met een groot getralied hek, zodat de katten er niet bij konden komen. Op de andere twee stallen stonden 's winters de twee koeien, die voor melk voor de kinderen moesten zor gen. Behalve de hooischuur was er dan nog het achterom, het achterste gedeelte, waar de kookgelegenheid was gevestigd. Deze kookgelegenheid bestond uit de alom bekende open haard waarboven de beugel met pot hing. De herberg, het transport, de vee artsenij, de waag en de twee kooien vormden tesamen de bron van in komsten voor Klaas Peys en zijn gezin. Dat wil echter niet zeggen dat hiermee ook alle bezigheden van Peys zijn opgesomd. Zo is vooral door zijn toedoen en onder zijn voorzitterschap plm. 1900 de vereniging 'Hulp in Nood' opge richt. Deze vereniging die al snel op een groot aantal leden kon bogen, stelde ten doel de zieke werknemers welke toentertijd op geen enkele uit kering konden rekenen, te steunen. Veel zal deze steun toen nog niet geweest zijn, toch was het 'n prach tig initiatief en licht dat velen er in iedergeval enige baat bij gehad heb ben. Trouwens alleen al het idee van .hulp van buitenaf, moet in deze tijd waarin een ieder maar zichzelf moest zorgen, een grote steun ge weest zijn. Ook richtte hij in 1908 de rederij kerskamer 'Ons Genoegen' op, welke in de herberg repeteerde. Alhoewel ook de toneelvereniging van Schoorl de naam 'Ons Genoegen' draagt is er voor zover ik weet toch geen en kel verband tussen de nu bestaande vereniging en de rederijkerskamer welke in de herberg van Peys werd opgericht. Gaf 'Ons Genoegen' een uitvoering dan werd de wand tussen de kamer en de herberg weggehaald opdat men in het woongedeelte een toneel kon opbouwen. Later zou het zelfde woongedeelte plaats moeten ruimen voor een blijvend toneel. En zo bracht Klaas Peys zijn dagen door, maar de tijd stond niet stil, de jaren schreden voort en zo kwam ook voor hem een tijd om met de veel drukke bezigheden te stoppen en het wat rustiger aan te doen. In 1932 tenslotte overleed deze zo graag geziene en populaire figuur op vierentachtig jarige leeftijd. Zijn naam zou echter nog lange tijd voorklinkten in 'de herberg van Peys'. Een herberg welke tot een paar jaar geleden in familie handen is gebleven. Want nadat eerst nog zijn dochter Maartje, getrouwd aan Slot voor anderhalf jaar in de her berg zou trekken, werd daarna de herberg overgenomen door Klop die welke getrouwd was met Elisabeth, een andere dochter van Peys. En nu, nu vinden we er nog altijd de oude boerderij, zij het dan prach tig gerestaureerd en van binnen tot een sfeervolle dancing omgebouwd. Schuintegenover de herberg van toen, de Bokkesprong van nu, in het huis waar eens de oude Peys nog een poosje verbleef voordat hij naar de herberg zou gaan, wonen nu zoals de Harger en Groeters wel weten: Ome Herman en Tante Ma. Juist voor deze Tante Ma, de al eerder genoemde dochter van Peys moet het toch zeker een grote voldoening zijn dat de oude herberg welke eens haar vader toebehoorde op een der gelijke stijlvolle wijze behouden mocht blijven. Langestraat 12, Alkmaar Hoestdrank in tabletvorm. f 1~ Voor verdere inlichtingen de V.V.V. 2e weg links. *5 - - ft IM*!'1'" ..i,' i'.;>i,> De paard en wagen, waarmee Jaap Breed z'n bedrijfje begon. Een soort gelijke, en wie weet wel dezelfde, wagen had ook Klaas Peys. In dezelfde tijd dat Klaas Peys met z'n transportbedrijfje stopte, begon Jaap Breed met een soortgelijk be drijf. Deze Jaap Breed nu, werd in 1875 in het latere huisje van Willempie Schuyt geboren. Na achtereenvol gens in de duinen en op de kwekerij van Peeck gewerkt te hebben, werd hij melkrijder voor de melkfabriek van Koedijk. Dit tot dat hij zich in 1910 in het Hargergat vestigde om daar een transportbedrijf te begin nen. Een transportbedrijf dat eerst enkel uit een paard en wagen be stond, doch al spoedig werd uitge breid met een ouwe Ford. (Zowel de paard en wagen als de Ford ziet u overigens hierbij ook afgebeeld). Toen deze ouwe Ford na zes jaren niet meer geschikt was voor het gewone transport werd zij door de 'taartjeswagen' vervangen, terwijl de Ford verder voor zand en stenen vervoer kon worden gebruikt. De 'taartjeswagen', een Chevrolet, had deze naam gekregen, doordat er vaak gebak uit Alkmaar in mee werd genomen. Behalve de 'taartjes wagen' kwamen er echter nog twee Chevrolets bij. De ene was bestemd voor veevervoer en werd gereden door Arie Oosterbaan de andere was weer voor het vervoer van zand en stenen bestemd. Alhoewel Jaap Breed tot 1943, dus tot aan zijn dood, altijd aan het bedrijf had gewerkt, waren het de laatste jaren toch voornamelijk ad ministratieve bezigheden. Zijn zoon Vok Breed was de eigen lijke opvolger geworden. Ondanks dat deze Vok Breed later nog samen ging werken met z'n broer Piet, wel ke ook al in het transport zat, mocht dit toch niet verhelpen dat toen de laaste oorlog uibrak, het bedrijf we gens te kort aanwerk, opgeheven moest worden. De ouwe Ford van Jaap Breed. Achter de wagen Arie Oosterbaan, er voor Jaap Breed en daarnaast Vok Breed. In Londen woont een man Die niet werken kan Hij houdt veel spitten En zijn vrouw houdt veel van zitten Zijn vrouw is een heel leuk mens En ze heeft maar één wens Dat is een lijstje Voor een schilderijtje van het kamermeisje Nou ja je zou zeggen, dat kan ze wel kopen Maar dat kan niet met knopen Dus ze moet ze geld hebben Maar hoe moet ze dat hebben? Haar man was ontslagen En durfde het niet te wagen Nog eens om werk te vragen Dus zijn ze arm En blijven ze arm. vijfde klas Onlangs las u in deze rubriek een stukje over de toentertijd en ook nu nog veel besproken veldwachter Pieter Bareman. Alhoewel het niet in de bedoeling ligt om telkens weer op de vorige artikelen terug te ko men, willen wij in dit geval toch wel een uitzondering maken. Dit omdat er enige onjuistheden in wer den vermeld. Allereerst de regel 'Een ding zullen zij echter ver zuimen en dat zijn de vele verha len over de veldwachter Bareman' Hier is per vergissing, tussen 'echter' en 'Verzuimen', het woordje 'nooit' weggelaten, waardoor de gehele zin een verkeerde betekenis kreeg. Dan schreven wij dat het geslacht Bareman al sinds vele eeuwen in Groet verbleef. Dit is onjuist, daar pas in 1801 de eerste Bareman te weten Adrianus Bareman, schoen maker van beroep vanuit Zandvoort in Groet kwam neergestreken. Deze zelfde Adrianus was in 1833 één van de Groeter raadsleden, die het laat ste raadsverslag van de tot op dat moment zelfstandige gemeente on dertekenden. Diens zoon Gerrit (1809-1841), ge huwd met Grietje Hoogvorst, was, behalve kastelein in de latere krui denierswinkel van de fam. Kruit, ook weer schoenmaker. Terwijl tenslotte deze Gerrit Bare man, getrouwd aan Greetje Bode graven, de vader werd van onze veldwachter, Pieter Bareman, deze welke niet zoals wij schreven pas vanaf zijn 52-jarige leeftijd optrad als veldwachter, doch in 1877, dus met 35 jaren, al regelmatig deze functie vervulde. Als zodanig was hij de opvolger van Gerrit Olthoff. Tenslotte zij nog vermeld dat niet Bareman, maar de ons allen bekende Vegter, de laatste veldwachter van onze gemeente is geweest. Ondanks het feit dat door middel van officiële publikaties de aandacht werd gevestigd op de inmiddels in werking ge treden wet op de afkoop van de rente- kaartverzekeringen, is gebleken dat nog een zeer groot aantal belanghebbenden niet van deze regeling op de hoogte is. Naar schatting zal door de Raad van Arbeid te Alkmaar, omvattende praktisch het gehele woongebied boven het IJ en het Noordzeekanaal, in de periode juli 1968/juli 1969 in ongeveer 42.000 geval len een afkoopsom moeten worden uit betaald. Nu, na een halfjaar, moet worden ge steld dat nog geen 50% van de recht hebbenden een aanvraag om een afkoop som heeft ingediend. In de 19.000 ge vallen waarin dit wel werd gedaan, werd voor ruim tweemiljoen gulden aan af koopsommen uitbetaald. Ten einde te voorkomen dat er wellicht verzuimd is tijdig een aanvraag in te dienen, wijzen wij er nogmaals op dat begonnen is met de afkoop van rentekaarten van perso nen, die geboren in de jaren 1944 tot en met 1950 en die zijn geboren in het tijdvak 1 juli 1903 tot en met 31 decem ber 1908. Hebt u een rentekaart gehad en bent u in één van deze jaren geboren, dan kunt u, via een bij de Raad van Arbeid of het postkantoor te verkrijgen formulier, de afkoopsom aanvragen. Voor hen, die geboren zijn tussen 1 juli 1903 en 31 december 1908, kan in het algemeen worden gezegd, dat voor deze groep afkoop zal plaatsvinden in dien minder dan 286,aan rente zegels is geplakt. De afkoopsom kan, ongeacht het ge boortejaar, direct worden aangevraagd, indien de rechthebbende op de afkoop som kwam/komt te overlijden na 30 ju ni 1967. De afkoopsom wordt in dit ge val uitbetaald aan de echtgeno(o)t(e) of, bij ontstentenis hiervan, aan de even tuele (ook meerderjarige) kinderen van de overleden verzekerde. Voor nadere inlichtingen over de af koopregeling kan men zich tot de Raad van Arbeid wenden. Uw -erkoudheid van neus. keel of borst weg met

De Duinstreek | 1969 | | pagina 3