Schoorl realiseerde in 1968 vele plannen GERRITSEN QRAIFFBSENBANK Dampobevrijdi Kristal met zilver m Zaterdag 15 februari carnaval verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Terugblik op 1968 Parkeergelegenheid Brinklaantje De plannen voor Hargen aan Zee Fotoboekje over oud-Schoorl Krediet geluidsinstallatie Rondvraag A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Nieuwe burgemeester maakte kennis met raad en gemeente GEHOORD IN DE RAAD Jaarvergadering Berger Veefonds DOKTERSDIENSTEN WELPENGROEP 'JAN VAN SCOREL' SCHOORLSE BRIDGECLUB DIA-AVOND VAN OUD-GROET DAGELIJKS OPVRAAGBAAR 1/2 JAAR OPZEGGING 3 5 1 JAAR OPZEGGING 6 Met premie 'De Zilvervloot', ambtenaren- spaarregelingen en Bedrijfsspaarregelingen 5 SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN De heer R. Volkers nieuwe brandweer commandant 'Oudtburgh' Verpleegtehuis en Reactiveringsinrichting Dia-middag voor bejaarden DONDERDAG 30 JANUARI 1969 43e JAARGANG nr. 4 6 PAGINA'S weekblad REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 263 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: f 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Op de vorige week vrijdag gehouden vergadering van de Schoorlse Ge meenteraad werd loco-burgemees ter Dekker, die voor het laatst de vergadering leidde, waarderend toe gesproken door de heer Meedendorp namens de gehele raad. 'U hoeft zich', aldus de heer Meedendorp, 'gedragen als een goed voorzitter.' De woorden van de heer Meeden dorp werden door applaus van zo wel zijn mederaadsleden als het pu bliek met applaus onderstreept. De heer Dekker gaf, nadat hij de openbare vergadering had geopend, een terugblik op datgene wat in 1968 zoal is gebeurd in Schoorl. Het was een bewogen jaar, zei de hr. Dekker. Er zijn taloze besprekingen gevoerd, plannen werden gereali seerd en andere zitten nog in de mo len. Tussen B. en W., de raad, het gemeentepersoneel en de burgerij was een goede aansluiting en de lo co-burgemeester dankte 't gemeen- personeel dat indien nodig bereid was over te werken. Het aantal inwoners was in het verslagjaar gestegen tot 5075 tegen 4904 aan het begin van 1968. Liefst 400 personen kwamen in Schoorl wonen in het afgelopen jaar. In 1968 werden 101 baby's geboren en 76 mensen overleden. Het aantal wo ningzoekenden gaf een stijging aan, waren er in het begin van 1968 nog 98, aan het eind gaf de lijst een aan tal van 125 aan. In het kader van de toeristische voorzieningen kwam een schetsplan voor het zwembad gereed terwijl de aanleg van de 'weg achterom' werd opgenomen in het provinciale we genplan. Ook werd het schetsont werp herzien van de Pirolavallei te Hargen en verder besteedde de heer Dekker aandacht aan de ontwikke lingen te Hargen aan Zee. Bij de Rijkspolitie vond in het ver slagjaar een mutatie op personeels gebied plaats, de heer Krikke ver trok en werd vervangen door de hr. Onck. De sterkte van onze politie werd de afgelopen zomer te weinig verhoogd en dit was de oorzaak dat het politiepersoneei liefst 531 over uren moest maken. Tot slot zij gememoreerd dat 522 processen-verbaal werden opge maakt. Uitvoerig stond de heer Dekker stil bij het feit dat men in het ver slagjaar het nieuwe raadhuis heeft betrokken terwijl het doktershuis werd verbouwd en de korenmolen wordt opgeknapt. De begroting, die binnenkort aan de raad ter goedkeuring zal worden aangeboden is dit jaar voor het eerst sinds lange tijd sluitend al moet men diligent zijn en blijven op financi eel gebied. Tegen dit voorstel waren nogal wat bezwaren, de heer Eecen merkte op dat er toch vlakbij een groot par keerterrein is terwijl de heer Mee dendorp vooral bezwaren had tegen de aantasting van het natuurschoon aldaar. De heer Meijer kwam met de suggestie om de binnenzijde van het Brinklaantje met bomen te beplan ten en in overleg met de N.H. Kerk een parkeergelegenheid te creëren gelegen tussen het postkantoor en de winkel van de heer Brakenhoff. Na enige discussie werd op verzoek van de heer Meijer het voorstel voor nadere bestudering door B. en W. teruggenomen. De raad was vol lof voor de plannen van B. en W. ten aanzien van de gebouwen en voorzieningen die zul len verrijzen op het strand te Har gen aan Zee. Maar de meesten maak ten toch wel enkele kanttekeningen. De heer Sleking vroeg of de pacht niet zou kunnen worden verhoogd en de heer Meedendorp was het hier mee eens. De heer Meijer vroeg of Camperduin nu niet straks veel minder drukte zou krijgen als het strand te Hargen aan Zee opengesteld is. De heer Dekker geloofde niet dat de vergoeding aan de schrale kant was men had zijn oor bij de Horeca te luisteren gelegd terwijl de pacht na 5 jaar opnieuw zal worden vastge steld. Deze stijgt met de levensindex en is dus waardevast. Inderdaad komt de gang van zaken in Hargen misschien wat hard aan voor de Camperduiners maar aan de andere kant zal in 1970 het uitbreidings plan aldaar van de grond komen. De heer Muelink voegde er aan toe dat middels overleg tussen Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat een plaats is gereserveerd voor het te Camperduin gelegen café-restaurant (van de heer Minkema). Zoals be kend had deze aanvankelijk aanzeg ging gekregen te verdwijnen in ver band met de uitvoering van de kustverdedigingswerken en de daar mee samenhangende verhoging en verbreding van de Hondsbossche Zeewering. De Raad was unaniem vol lof over de zorg waarmee het fotoboek over Oud-Schoorl is samengesteld en ver vaardigd, alleen ontstond er aan vankelijk verschil van mening over de garantieverklaring. Mevrouw de Boer wou wel eens we ten waarom de gemeente liefst 50 boekjes wou aankopen en de heer Meedendorp bracht dank aan alle mensen die ansichtkaarten hadden afgestaan. De heer Louter vond dat men het verkopen van boeken maar aan de boekhandel moest overlaten en hij voorzag dat het gemeentelijk archief wel eens zou moeten worden uitge breid want er is nog het boekje van de heer Goettsch en dan was er nog iemand, zei de heer Louter die bezig was een boek over Jan van Scorel te schrijven. Wethouder De Leeuw hield een vu rig pleidooi dat men een warm ap plaus door het publiek werd onder streept. Hij verklaarde dat op het boekje zo goed als geen winst wordt gemaakt en vond dat de raad de hand over het hart moest strijken bij de aankoop van die 50 boekjes die voor representatieve doeleinden hun dienst zouden bewijzen. Nadat over de kwestie nog enige tijd van gedachten was gewisseld ver klaarde de raad zich met het voor stel tot garantiestelling accoord. Ook deze kwestie maakte de tongen los. B. en W. hadden de raad name lijk om een krediet van 4 mille ge vraagd voor de aanleg van een ge luidsinstallatie in de Raadszaal. Publiek en pers hadden, aldus de heer Dekker, geklaagd over het feit dat sommige raadsleden zo slecht te verstaan waren, En we kunnen niet hebben, zei de loco-bürgemees- ter, dat iets verkeerd wordt geïnter preteerd. Mevrouw Kroon zag de noodzaak niet in en met haar zag mevrouw De Boer de sfeer in de zaal verlo ren gaan. Maar volgens de heer Meedendorp sprak iedereen nogal luid vanavond en de heer De Leeuw had wel het bewijs geleverd dat een luidspre ker niet nodig was. Men kan, zo sprak de heer Louter, die 4 mille beter aanwenden voor verbetering van de Smeerlaan en de Idenslaan. De raad was er niet zo happy mee, dat bleek wel uit de discussie. En de heer Dekker besloot tenslotte dat het voorstel zou worden terug genomen, dat men het nog een paar vergaderingen op de oude manier zou doen en dat, als er weer klach ten kwamen, de raad weer zou wor den voorgesteld het krediet alsnog ter beschikking te stellen. Deze duurde ongeveer een half uur en in deze tijd werden verschillen de vragen aan B. en W. gesteld. De heer Louter vroeg hoe het met het gymnastieklokaal stond, verder zag hij de korenmolen graag een andere bestemming gegeven en zag hij graag het kassierschap van de ge meente overgaan naar een plaatse lijke bank. De plannen voor het gymnastieklo kaal worden, aldus de heer Dekker uitgevoerd, als de begroting 'rond' is gaat het kassierschap over naar een bank en voor de korenmolen had zich, zo zei wethouder Muelink, een molenaar aangemeld. Zowel de heren Meedendorp als Meijer verklaarden dat hun frakties er toe over zouden gaan een maan delijkse spreekuur in te stellen, ter wijl de heer Meijer vragen van ver schillende allure stelde. Om tien uur werd de vergadering gesloten. Langestraat 12, Alkmaar Voordat vorige week vrijdag de raadsvergadering plaatsvond, maak te de nieuwe burgemeester, de hr. Stronkhorst, kennis met de gemeen teraad van Schoorl. Vervolgens vond een persconferen tie plaats waarbij verslaggevers wa ren uitgenodigd van de regionale dagbladen. Blijkbaar vond men het op het gemeentehuis niet nodig de redactie van De Duinstreek uit te nodigen zodat wij u geen indruk uit de eerste hand kunnen geven. Maar enfin, omdat er blijkbaar een betere verstandhouding bestaat tussen de verslaggevers dan tussen gemeente bestuur en onze redaktie, kunnen we u met toestemming van de Alkmaar- sche Courant iets vertellen over de gedachte die de heer Stronkhorst zo heeft over zijn nieuwe gemeente. Hij bleek, zo meldt de Alkm. Cou rant, er een voorstander van, de bevolking zoveel mogelijk inspraak te geven in de problemen die zich in een gemeente voordoen. Maar het instrument van de inspraak moeten we nog leren bespelen en een tus senweg zien te vinden tussen demo cratie en technocratie. De heer Stronkhorst vond de ken nismaking met de gemeenteraad al- De heer Dekker tot de heer Meijer, die een vraag stelde over de behan deling van een ingekomen stuk: 'Dit was een kleine black-out van de secretaris'. De heer Dekker tot de heer Sleking over de aanschaf van een cirkelzaag voor de gemeente: 'Wij dachten, het gaat bij SUN- houtbouw zo goed, misschien zouden wij ook een bedrijf kunnen beginnen.' De heer Dekker over het parkeer- vraagstuk nabij de N.H. Kerk: 'Dit probleem is onder een zekere druk tot ons gekomen.' De heer Eecen over de pachtprijs te Hargen aan Zee: 'En laten we niet in de typisch Hollandse fout vervallen door te veel te vragen en te weinig te ge ven.' De heer Dekker die een vraag van de heer Meedendorp wilde beant woorden: 'En als ik dan even over mag springen naar de heer Meeden dorp.' lerplezierigst en verder waren zo wel hij als zijn vrouw onder de in druk gekomen van het natuurschoon van Schoorl. Er is verder één parallel te trekken tussen Zuidhorn en Schoorl: het zijn beide forensenplaatsen. Maar uiter aard waren de talrijke recreatiemo gelijkheden in Schoorl iets nieuws voor de heer Sronkhorst. De heer Stronkhorst die de plannen op recreatief gebied zeer aantrekke lijk vindt is een warm voorstander van sociaal toerisme. En dan voelt hij ook wel voor samenwerking tus sen Bergen en Schoorl maar deze beperken tot informele contacten. Verder is de nieuwe burgemeester voorstander van fusies van organi saties in het maatschappelijk leven nu blijkt dat ook fusies in het eco nomische leven noodzakelijk zijn. De heer Stronkhorst wordt volgen de week, woensdagmiddag 5 febr., om half drie geinstalleerd. Op 31 januari neemt hij in een buitenge wone raadsvergadering afscheid van Zuidhorn waar zijn benoeming in Schoor] een volslagen verrassing was. Donderdagavond j.l. waren 15 leden van het Berger Veefonds bijeenge komen, om o.a. de resultaten van het jaar 1968 eens onder de loep te nemen. Dit hield wat de financiën betrefd in, dat de totale ontvangsten 9.179,en de uitgaven f 7.789, waren, waardoor het batig saldo 1.389,99 bleek te zijn. Deze kas controle werd verricht en in orde bevonden door de heer Jb. de Waard. Hierna werden de verkiezingen voor een nieuw bestuur gehouden, wat resulteerde in een bij acclematie herkozen oud bestuur. Bij de rondvraag drong de heer B. Schuil erop aan, om het op hande zijnde 125-jarig bestaan te vieren, uiteraard, in aanwezigheid van alle echtgenotes. Verder werd er geopperd per om slag twee gulden extra te heffen, doch na enkele commentaren hierop over en weer, werd er besloten, dit bij het oude te laten. De heer H. Hopman betreurde de geringe belangstelling voor deze avond en nadat de heer K. de Rid der de wens uitsprak t.z.t. een uit nodiging te ontvangen voor het ju bileumfeest, werd de vergadering beëindigt. Als laatste dankte de hr. B. Hof alle leden voor hun belang stelling en hun aanwezigheid. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 W armenhuizen Na een rustperiode, noodzakelijk door o.a. studie van de leidster, zijn de welpen van onze padvinders- groep weer voor het eerst bijeen ge weest in ons hordehol, Voorweg 7. Dat gebeurt voortaan weer geregeld iedere woensdagmiddag van 4 uur tot half zes. Voor niet-ingewijden mogen we wel even een paar woorden toelichting geven. Welpen zijn jongens van 8 tot 11 jr. Leeftijdgenoten die mee willen doen kunnen zich a.s. woensdag aanmel den. Er kunnen er nog wel een paar bij, want een horde kan 20 tot 24 leden tellen. De leidster, mej. Jos Manooy, heet in welpentaai 'Akela'. Ze heeft een assistente, mej. Aleid Oud, uit Warmenhuizen, die Raksha wordt genoemd. Deze namen zijn ontleend aan het rimboespel Mowgli en de Wolven. Heel dit welpenspel bestaat uit een afwisselend programma ze trekken er in hordeverband op uit, doen speurtochten en spelletjes; bij slecht weer wordt binnenshuis geknutseld getekend, voorgelezen enz. Daardoor kan dit jeugdwerk ont wikkelend en opvoedend werken; vriendschap en begrip wordt aan gemoedigd, zelfstandigheid en hulp vaardigheid aangekweekt. In de loop der jaren zijn al heel wat jongens lid van de welpengroep 'Jan van Scorel' geweest. Helaas hebben we geen leider voor de wat oudere jongens, de verkenners (12- 16 jaar). Is er in ons dorp misschien iemand die tijd en moeite beschikbaar wil stellen? We willen graag verdere inlichtingen geven. Namens de P.C. Schoorl, de secr. W. Koeman Uitslagen 28 januari 1969 A-lijn 1. Roos - Half 2. Houben - Roos 3. Mosch - v. d. Oort 4. Lensing - Heystek 5. De Wit - Bes 6. Roozing - Wule 7. Arpeau - Jansen 8. Haasbroek - Brouwer B-lijn 1. Dapper - Goudsblom 2. Dames Beeldman - Haring 3. Beeldman - mevr. Beeldman 4. Fam. Kuiper 5. Ens - Ens 6. Nieuwland - Bogaard 7. Nieuwland - Velthuis 8. Dames Jansen - Nolf 9. Bakker - Half C-lijn: 1. Mevr. Timmermans - Repko 2. Fam. v. d. Linden 3. Dapper - Smit 4. Fam. Hoogschagen 5. De Jong - De Boer 6. Fam. Stok 7. Dames Klinkenberg- Timmerman 8. Dames Bulloper-Hoogvorst Speciaal nu eens voor de Groeters, de Hargers en Campers organiseert Alphon$ Leysen een dia-avond met een geheel nieuw repertoire oude dia's van deze buurtschappen. Deze avond, welke al bij voorbaat zeer gezellig beloofd te worden, vindt plaats in het zaaltje van de heer Van 't Hof te Groet en wel op zaterdagavond 15 februari. De kaarten voorverkoop is vanaf 7 februari ook bij de heer Van 't Hof En al mag u deze aankondiging dan wat vroeg vinden, wij doen dit op dat alle belangstellenden er rekening mee kunnen houden zodat eventuele teleurstellingen voorkomen kunnen worden. Want deze avond zal slechts eenmalig zijn. Vanaf 1 februari a.s. zijn de rentepercentages voor spaargelden als volgt vastgesteld >>/2 SCHOORL - Heereweg 56 BERGEN - Stationsstraat 6 Zaterdagmiddag j.l. omstreeks drie uur, was het een belangrijk moment voor Bergens vrijwillige brandweer korps, dat in vol ornaat stond aan getreden op het kazerneplein aan de Karei de Grootelaan. Dit was name lijk het moment dat de heer J. P- Blauw zijn commantschap overdroeg aan zijn collega, of zoals hij zelf zei zijn vriend R. Volkers. Maar dat de heer Blauw altijd nog in nauw con tact zal blijven met het korps staat vast, want het was tijdens de af- scheidsrecepie in Hotel 'De Brink', waar hij het ere-commandantschap kreeg aangeboden. Burgemeester De Ruyter zei in zijn toespraak o.a. dat mede door de hartelijke discipline en de belang stelling voor de mensen er een voor treffelijke geest heerste in het korps. Wat die discipline aangaat, heeft de heer Blauw onlangs een beweerd dat hij bij een brand altijd een gro te mond had, maar sterker nog kwam de hartelijkheid en belang stelling voor de mensen tot uit drukking o.a. bij de oprichting van een zangkoor, samengesteld uit vrij willigers, waar de heer Blauw ook bij was, en voorlopig nog bij hoopt te blijven. Zijn wens, n.l. een reorganisatie in regionaal verband, en concentratie van materiaal ging deze middag ge deeltelijk in vervulling, want het was Alkmaars burgemeester mr. H. J. Wytema die zelf naar Bergen was gekomen om de Alkmaarse ladder wagen aan de Bergense brandweer te overhandigen. De Blokfluitgroep van de Kweek school aan de Loudelsweg te Bergen verzorgde op dinsdag 21 januari j.l. onder leiding van de heer v. d. Vlugt een avond voor de patiënten van 'Oudtburgh'. De vrolijke wijsjes brachten de stemming spoedig op de goede hoogte en vielen bijzonder in de smaak. Voor zover het lied daar voor geschikt was werd er dapper meegezongen en de leerlingen van de kweekschool zorgden wel dat de goede toon gehouden werd. De wnd. directrice Zr. Jordaan, dankte de groep voor het geslaagde optreden, hetgeen de patiënten on derstreepten met een luid applaus. Na de koffie met gebak werden er dia's van o.a. de Sinterklaas- en Kerstviering vertoond. Dinsdagmiddag in 'Het Witte Huis' van de famile Van Zijl in de Ru inelaan organiseerde de UW afde ling Bergen een Dia-middag voor bejaarden door onze allengs beken de Piet Mooy, die een unieke schat van enige honderden dia's uitslui tend over Bergen bezit en er smeuig weet bij te vertellen als het over oude bewoners en plekjes gaat die op de dia's voorkomen maar niet meer in leven zijn. Mevrouw van Gelder-Fret, voorzit ster van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers opende deze prettige middag en gaf het woord en het beeld aan de dia-teur. Welgeteld waren er 120 kijkers, waarvan een groot deel ook oude Bergenaren waren, en die de men sen, vaak nog ouders of familieleden en de oude plekjes van ons dorp met naam en toenaam nog kennen. Dia-spreker begon met de geschie denis over de Ruïnelaan in de di verse oorlogsjaren van 1185 - 1500 - en 1799 met dia's van vechtende Fransen, Engelsen, Russen en Span jaarden o.a. nog uit de tijd van Flo- ris III. In 1500 verbrandde de Ru- inekerk en werd later in 1799 nog eens in brand geschoten. Het 'Sterkenhuis' (het tegenwoordi ge museum) gaf hij in volle lengte met de toen die tijd inwonende 3 gezinnen en later kleiner is gewor den. Tientallen dia's over de Dorpsstraat en hun toenmalige bewoners konden de bejaarden best waarderen. Doch gaat u zelf de volgende keer kijken en luisteren. En heeft u nog oude kaarten of foto's gedenk dan P- Mooy aan de Zuurvensweg 3. Doch de UW zou de UW niet zijn als het alleen om deze dia-middag ging: Mw. Tondu, Herenweg 45, tel. 2680 nodigt bejaarden en invaliden uit voor de handenwerkbijeenkomst o.v.d. op woensdag 5 febr. van 2 tot 4.30 uur. In verband met het aantal belang stellende deelnemers, mannen zowel als vrouwen, wist zij nog niet waar die middag gehouden zal worden. Meldt u zich nu tijdig aan en u krijgt dan nog tijdig bericht, waar deze eerste bijeenkomst gehouden zal worden. neus, keel,borst van vastzittend slQm

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1