ij zo te ^eest na?ezt van JC uniMetzappez s GERRITSEN m r Heropening firma Koorn Doe eens wat anders, neem een terrarium t Kristal met zilver lil Zaterdag 15 februari carnaval verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN mm*** BOB DYLAN-SHOW in ST. JAN KLAVERJASSEN VOOR JAAP HART v.v. 'SCHOORL' SCHOORLSE BRIDGECLUB Burgerlijke Stand MOBIEL BANKGEBOUW tb**' DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 43e JAARGANG nr. 5 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Wat, wel een carnavalsvereniging in Schoorl? Bestaat niet, redden ze nooit. Daar zijn wij hier in Schoorl veel te nuchter voor, wij zijn niet van die lolbroeken. Carnaval vieren is iets specifieks voor beneden de grote rivieren. Kijk nu eens naar de kermissen in Schoorl, hoe gezel lig konden die vroeger niet zijn, maar wat is ervan overgebleven? Alleen nog een vermaakcentrum voor de kinderen, meer niet. En dan proberen carnaval hier in te voeren? Laat het maar uit je hoofd.' Dit is een van de talloze reacties die volgden op het nieuws dat een aantal lieden uit de gemeente Schoorl voornemens waren een car navalsvereniging van de grond te krijgen. Er is nogal wat gelachen en gespot om en met deze mensen, maar niet meer nadat op 1 novem ber van het vorige jaar de zaak serieus werd aangepakt en er tijdens de oprichtingsvergadering in 'De Rustende Jager' een vijftiental be langstellenden acte de precense gaf. Er werd een vorst gekozen, de be noeming van de Prins volgde en de Raad van Elf werd samengesteld. En alhoewel er nogal wat verandering is gekomen in de bezetting van de rollen, was toch op die avond van de eerst november de vereniging 'de Kwalletrappers' een feit. De leden-contributie werd vastge steld op een tientje, voor een echt- par twee knaken meer. Voor de niet ingeweiden volgde een omschrijving van de verschillende functies. Het 'vorst' zijn is, zo werd gemeld een zuiver representatieve funktie, kiest zelf zijn voornaam, terwijl de achternaam van Poelenburgh is af geleid van het voormalige kasteel in Aagtdorp. Prins Carnaval is de gangmaker tij dens de festiviteiten, ook hij kiest zelf zijn voornaam, bezit geen ach ternaam, omdat hij een onwettig kind is. De Raad van Elf, hierin hebben zitting de raadsleden van vorst en prins. Chef Protocol, de man die borg moet staan voor een goede gang van za ken tijdens evenementen. Steketee: de ordebewaarder, hij is te vergelijken met een veldwachter. Voorts heeft men de beschikking over een hoffotograaf en een onmis bare boerekapel. Het zal uiteraard allemaal nog wat vreemd, wat ongewoons zijn voor Schoorl, maar het bestuur van de Kwalletrappers is overtuigd van het welslagen van haar opzet. De voorzitter, de heer Van de Helm zegt erover 'Carnaval is eigenlijk in Schoorl helemaal onbekend. Het is een feest voor allemaal, voor groot en klein, onze vereniging staat weliswaar nog in de kinderschoenen maar wij hebben inmiddels veel ge leerd van onze colega's uit Tilburg en Vlaardingen, die ons bij de miss Carnaval-verkiezing op 18 januari j.l. hebben geconfronteerd met de juiste sfeer. Daarbij heeft men in Schoorl ook de grote animator ge vonden in de persoon van de heer P. Laarhoven, één der oprichters van de carnavalsvereniging in Vlaardingen. De heer Laarhoven zal voor de Kwalletrappers als Mous tache le de rol van Prins Carnaval vertolken. En met de garantie van een hechte eenheid in onze vereni ging, de medewerking van instanties middenstand en de Schoorlse bevol king zal het op 15 februari een gran dioos festijn worden', aldus de heer v. de Helm. PROGRAMMA ZATERDAG 15 FEBRUARI Vanaf de Kerkbrink in Groet zal om 2 uur 's middags een kinderoptocht starten, voorafgegaan door de Schoorlse Jeueddrumband en het fanfarecorps. In deze optocht zullen vertegenwoordigd zijn een aantal ruiters van de Duinridders, de po nyclub. Verder is reeds de toezeg ging gedaan van een aantal zaken lieden en particulieren versierde voertuigen te laten meerijden. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN WARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Vanzelfsprekend gaan de kinderen verkleed, waarvoor aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn. De tocht gaat over de Heereweg - Voorweg via de Laanweg en Hee reweg naar de Sporthal. Over dit traject wordt de bevolking verzocht de vlaggen uit te steken, dit zal het geheel een feestelijk karakter geven. In de Sporthal wordt de jeugd ge trakteerd op limonade en versnape ringen er zullen spelletjes worden georganiseerd, opgeluisterd door muziek. Intussen zal de Raad van Elf zich bij het gemeentehuis vervoegen, waar de sleutel van het dorp aan Prins Carnaval zal worden overhan digd. 's Avonds is er in 'De Roode Leeuw' een gezamenlijk diner met de dweil - ploeg van Vlaardingen en Prins Car naval van Tilburg, waarna het grote feest in 'De Rustende Jager' gaat beginnen. Daar wordt om 9 uur de Raad van Elf officieel geinstalleerd en Prins Carnaval geridderd. Om 11 uur 11 demascé. De Schoorlse carnavalsvereniging heeft in haar nog prille bestaan reeds een groot aantal leden. Dit houdt echter niet in dat hiermee de zaal van De Rus op 15 februari ge heel gevuld zal zijn. Er kunnen zich derhalve nog leden opgeven, bij de volgende adressen H. Roos, café-restaurant 'De Rus tende Jager', telefoon 263. H. Bredewout, Omloop 33, tel.275. Voor de prijs van 3,- kunnen in- troducees op de carnavalsavond toe gang krijgen, voor zover nog plaats Allen wordt uiteraard verzocht ver kleed te verschijnen. Het centrum van Schoorl zal tot in de zeer vroege uurtjes het toneel van de echte carnavalsviering zijn. Onze doelstelling is, aldus de voor zitter v. d. Helm de heel Schoorlse bevolking deelachtig te laten zijn van dit gemeenschapsfeest en met het prachtige streven voor ogen, dat alle middelen die uit onze acties voortvloeien bestemd zijn voor het zwembad, dat in ons aller belang is. Dat het jeugdbestuur van de vereni ging 'Nieuw Bergen' niet stilzit, be wees ze met de feestavond, die ze vrijdagavond j.l. voor haar leden georganiseerd had. Aan belangstelling ontbrak het ge lukkig niet en dit is toch wel leuk, zeker als we bedenken dat er drie dancings in de nabije omgeving zijn. Naast het disco-bal, met als disco- jocky Dick van der Klundert, werd er door Joesoef, alias Harry de Be tuwe een aardig stukje Bob Dylan repertoire weggeven. Het was jammer dat de geluids-in- stallatie wat kwaliteit betrof nogal een en ander te wensen overliet. Het is daarom maar te hopen dat de gemeenteraad positief reageert op de door het bestuur gevraagde lening van 1500,- voor de aanschaf van nieuw apparatuur, want dat is zeker geen overbodige luxe. Alles bij elkaar een geslaagd avond je en vast een goede stimulans voor het bestuur om het nog eens over te doen. In caf' v. 't Hof is tweemaal gekla verjast voor een dorpsgenoot die al 23 jaar aan zijn bed is gekluisterd, Jaap Hart van de Houtendijk in Camperduin. Een aantal mensen hebben zich dit brok menselijk leed erg aangetrokken en organiseerden een tweetal harte jagen en klaver- jasdrives. De baten zijn dezer da gen aan de heer Hart overhandigd, waaronder zich ook een staatslot be vond. Jaap Hart dankt langs deze weg allen die hem nog niet vergeten zijn. Hij is erg dankbaar dat er aan hem is gedacht, het heeft hem gesterkt en voelt zich hierdoor in al zijn een zaamheid weer dichter bij zijn dorpsgenoten. Programma zaterdag 8 februari Jun.: Schoorl - Alkm. Boys 6, 3.30 uur Asp.: RKAFC c - Schoorl a, 3.45 uur Zondag 9 februari AGSV 1 - Schoorl 1, 2.00 uur Berdos 3 - Schoorl 2, 12 uur Schoorl 3 - SVW 7, 12 uur Koedijk 4 - Schoorl 4, 10 uur Asp.: DTS d - Schoorl b, 12 uur Uitslagen van de op 3 febr. gespeel de onderlinge competitie zijn: A-lijn Bes - de Wit 48'/2 Hooning - Jansen 46 lA Roos - Half 44V2 Houben - Roos 41^ Roozing - v. Weele 391/2 Dames Hooning-v. d. Linde 38 Va Mosch - v. d. Oort 38% Haasbroek - Brouwer 381/2 B-lijn: Mevr. Beeldman-Beeldman 66V2 Dapper - Goudsblom 64 Fam. Kuiper 62 Dames Beeldman - Haring 59V2 Dames Jansen-Arpeau 54 Ens - Ens 52V2 Nieuwland - Veldhuizen 49 Half - Bekker 47 Nieuwland - Bogaard 43V2 Dames v. d. Linden 41 C-lijn De Waal - partner 49 Mevr. Timmerman - Repko 45 Dames Klinkenberg - Timmerman 45 De Jong - Wagenaar 44 Dames Bullooper - Hoogvorst 43Va Dapper - Smit 39 Fam. Stok 35V2 Fam. Hoogschagen 34 De heer Koorn vestigde zich in 1961 in Schoorl en begon in het pand van De Wijs en Broers een winkel in bonneterie en alles wat daar bij hoort. De zaken gingen voorspoedig en weldra moest tot een eerste ver groting van de verkoopruimte wor den overgegaan. Maar in de loop der jaren werd de klantenkring vergroot, het assorti ment artikelen uitgebreid en we derom diende zich de noodzaak aan tot uitbreiding van de verkoopruim te. Aannemer Wildeboer werd geraad pleegd en nadat enige tijd in een noodwinkel voor de eigenlijke zaak was gewinkeld kon vorige week vrijdag de totaal vermoderniseerde zaak voor het publiek worden ge opend. Ruim 100 mensen gaven aan de uit nodiging van de heer Koorn gehoor en bewonderden de winkel, waarvan de verkoopruimte met 100 procent is toegenomen tot 20 m2. In de ruime en geheel aan de eisen des tijds aangepaste winkel is alles op overzichtelijke wijze geëtaleerd. De heer Koorn die zegt dat zijn zaak in de eerste plaats voor de Schoorl- aars zelf is bestemd verkoopt troco- tage en foundations van le klas merken en ook de heren kunnen er te recht voor hun overhemden en dergelijke. Maar het is nog niet de laatste uitbreiding, want de heer Koorn heeft achter zijn huis nog uitbreidingsmogelijkheden. Mocht de zaak dus weer te klein worden dan volgt weer een uitbreiding. Aannemer' Wildeboer fungeerde als hoofdaannemer, de heer Kroon ver- van 27 jan. tot 3 febr. GEBOREN: Geen. ONDERTROUWD: Jan A. Raat, 25 jaar, Schoorl en Jetske Sietsma, 21 jaar, Eeuwigelaan 64. GEHUWD: Pieter de Rover, 46 jaar, P. Boendermakerweg 37 en Maria Wokker, 42 jaar, J. M. Graadt van Roggenweg 9. OVERLEDEN: Maria Bommer, 16 jaar, Harenkarspel. Elizabeth T. van der Heyde, echtg. van T. Uitvlugt, Iepenlaan 42. Erik H. E. Klein, e.v. A. F. Meijer, 59 jaar, Elzenlaan 32. richtte het electra en loodgieters- werk en de heer Louter voorzag het geheel van een fleurig verfje. De fa. Pot verzorgde de vloerbedek king en dergelijke en de fa. Nelle- stijn uit Lunteren de winkelbetim mering. De heer Koorn was zeer tevreden over het personeel van bovenge noemde firma's, zij verstaan hun vak en werkten hard; zei hij. De heer Koorn die zich heeft leren kennen als een aktief zakenman, feliciteren wij van harte met zijn moderne winkel. De Coöperatieve Boerenleenbank te Catrijp komt met ingang van van daag bij u 'thuis' Dit moet u niet al te letterlijk opnemen want men is niet van plan om het fraaie bankge bouw inclusief personeel op een truck te laden en ermee door Schoorl te rijden. Maar men heeft een rij dend bijkantoor in gebruik gesteld in de vorm van een bus die twee standplaatsen in onze gemeente zal krijgen en wel in Schoorl-Oost en in Groetinke. Dagelijks van 9-12.30 staat het voertuig in Groet bij de telefooncel in de Meeuwenlaan en van 14-18 uur in Schoorl-Oost bij de cel op de hoek van het Hagedoorn- plantsoen, verder op donderdaga vond van 19-21 uur te Schoorl en vrijdagavond te Groet. Men kan in het voertuig alle bank zaken regelen. Waarom zoekt de bank nu opeens de mensen op terwijl het voorheen andersom was? 'Omdat de afstanden in onze gemeente nogal groot zijn', zegt directeur Van Egmond. 'Vooral met slecht weer is het bezwaarlijk voor de mensen als ze naar de bank moeten komen. En op deze, voor onze provincie nieuwe manier van service-verlening wordt het hoofd kantoor ontlast. Het is een volwaardige vestiging die er volledig op is ingericht de klanten te ontvangen, de heer P. Appelman afkomstig uit Grootebroek zwaait er de scepter, men heeft mobilofoon aan boord en met dit experiment is men een van de eersten in onze pro vincie. En zo komt 'de bank voor iedereen' naar 'iedeereen' toe, een mooi staaltje van dienstverlening, Terrarium van de schrijver met links boven in de hoek gecombi neerde termo-hygrometer Het is een absoluut feit, dat wij steeds meer vrije tijd krijgen, voor je het weet werken wij alleen nog maar op maandag en dinsdag. En met deze vrije tijd neemt ook de behoefte aan hobby's sterk toe. De een helpt z'n zoon met het be kende spoortje, nou ja, helpen.... Terwijl de ander in de tuin graaft met een elan en animo, hetgeen doet vermoeden dat hij daar goud of iets dergelijks hoopt te vinden. Weer anderen houden vogels in soms prachtige buiten-voliéres en de meer rustig ingestelden houden visjes in één of meerdere aquaria. Maar de mensen die een terrarium houden zijn op de vingers na te tellen. Hoe dat komt? Ik weet het niet. Mis schien is het ook hier: onbekend maakt onbemind! WAT IS NU PRECIES EEN TERRARIUM Laatst hoorde ik de volgende defini tie: 'Een terrarium is een doos of kist, waar een aantal ruiten in staan anders kan je de dieren niet zien, verder doe je er wat grond en plan ten in, terwijl een stukje horregaas (voor de frisse lucht) de zaak com pleteert!' Dat het zo niet moet, zal u wel begrepen hebben. Bovendien is het nu eenmaal een eis, dat als men die ren gaat houden, u in de eerste plaats moet trachten het juiste mil- lieu zo dicht mogelijk te benaderen. Dit laatste is zeer zeker van toepas sing op aquaria en terraria. En dat een en ander bij de laatste een vrij moeilijke zaak is, valt niet te ont kennen, hetgeen weer niet wil zeg gen dat u het dan maar niet moet proberen, om wat voor reden dan ook, want het valt heus wel mee. Het woord terrarium is gevormd uit het latijnse 'terra' dat land of aarde betekend. Wij verstaan hier dus on der, een of andere bak, of een om gebouwd aquarium, dat zodanig wordt ingericht met planten en boomschors, dat men er dieren in kan houden. Meestal zijn dit rep tielen; hagedissen, schildpadden e.d. of omfibiën; kikkers, padden en sa lamanders. Een terrarium ingericht met mooie planten en deze dieren is een lust voor het oog, en het heeft nog voordelen ook; gesprongen rui ten komen praktisch niet voor, om dat er geen of weinig water aan te pas komt. Een ander voordeel is, dat je er geen dure hulpmiddelen voor nodig hebt, zoals pompen en filter- apparatuur en dat is in deze dure BTW-tijd heel wat waard. Laten wij er van uitgaan dat u be paalde boombewonende hagedissen wilt gaan houden, of de mooie muur hagedissen, dan kunt u volstaan met een eenvoudig terrarium dat u ge makkelijk aan de wand kunt beves tigen. U kunt het geheel uit hout, triplex of glas vervaardigen, waarbij de triplex-achterwand met boom- of krukschors wordt beplakt, als klimgelegenheid voor de toekomsti ge dieren. Neemt u de maten vooral niet te klein b.v. 80 cm hoog, 80 cm breed en 40 cm diep. Maakt u een terrarium nooit te diep, het geheel wordt dan zo gemakkelijk een sta in de weg. Tussen de schors kunt u planten zetten, planten als de Scindapsus, met z'n mooie bonte bladeren, en de epiphytische als Bromelia's e.d. doen het erg goed. U begrijpt dat ik in kort bestek geen volledige bouwbeschrijving van ter raria kan geven, bovendien zijn er enkele boekjes verschenen, waarin u alles over deze mooie hobby kunt vinden. NU NOG IETS OVER DE DIEREN Naast de bovengenoemde dieren heeft ondergetekende ook slangen gehouden. Al kan hij zich voorstel len dat u bij het horen van het woord 'slang', al koude rillingen krijgt, en meteen denkt aan giftig en sissend addergebroed, om nog maar te zwijgen van de slang die ons aller Adam zo'n poets heeft gebak ken. En toch valt het houden van niet-giftige slagen wel mee, in een buiten-terrarium houden zij het, bij een goede verzorging, jaren lang uit. Het zijn echter beslist geen die ren om mee te beginnen, het ont snappingsgevaar is te groot en dan is de ellende niet te overzien. Laten wij het derhalve maar op de hage dissen houden, en dan vooral de tropische soorten, het klinkt mis schien gek, maar deze zijn gemakke lijker te houden dan onze inheemse soorten. Deze laatste houden n.l. een winterslaap en dat is in ge vangenschap niet gemakkelijk te re aliseren. En laten wij maar liever van onze eigen hagedissen afblijven, die paar die er nog over zijn hebben het al zwaar genoeg. Bovendien, kunt u bij de handelaren voor een luttel bedrag, alle soorten hagedis sen kopen, deze zijn meestal afkom stig uit het buitenland, waar ze nog overvloedig voorkomen. Bij de tro pische dieren kennen wij in het al gemeen geen winterslaap, hetgeen inhoudt, dat u het gehele jaar van deze dieren kunt genieten. Als u maar zorgt voor zon, een paar maal in de week bestralen met de hoog- tezon is, vooral bij hagedissen ideaal (u moet dan wel een halve meter af stand bewaren) en voldoende voed sel. En dit laatste is voor de 'ter- rariaan' wel eens een probleem. U weet waarschijnlijk al, dat het voedsel van veel terrariumdieren, bestaat uit insekten en andere ge- leedpotigen als, spinnen, kreeftach- tigen enz. En dat het gedurende de winter wel eens moeilijk is om aan deze diertjes te komen behoeft geen betoog. Insekten hebben n.l. de nare eigenschap om óók in een soort win terslaap te gaan, zij plegen dan in allelei speeltjes en gaatjes te krui pen en haal ze daar dan maar eens uit! In de lente en zomer ligt dit geheel anders, u herkent de echte 'terrari- aan' dan direkt aan z'n enigszins schrale gestalte (insekten vangen is geen eenvoudige zaak, en je blijft er beslist slank bij). Meestal gewa pend met een groot schepnet, en eni ge glazen potten, om de buit in te doen. Hij loopt dan vaak honderden meters langs wegen en paden, ter wijl hij z'n schepnet juist even bo ven de begroeiing, heen en weer zwaait om zodoende al die insekten en ander lekker grut te kunnen ver schalken. Je moet dan de stomver baasde gezichten en de meewarig schuddende hoofden van de wande laars en omstanders maar vergeten, net doet of je ze niet zien, anders moet je steeds van die vervelende vragen beantwoorden en zo Maar goed, als u dan thuis komt, kunt. u heerlijk uitrusten van al dat geloop en gedraaf, en tegelijk genie ten van die snelle en sierlijke hage dissen, die achter, de door u zo moei zaam verkregen, insekten aanren nen. En ik garandeer u als u eenmaal zo'n levend schilderij hebt gezien, dan wordt u ook een terrarium liefheb ber of, zoals u wilt, een 'terrariaan', waarbij dan gelijk dat ietwat vreem de woord is verklaard. FR. NIEUWENHUIZEN SCHOORLSE GEMEENSCHAP MAANDAG 10 FEBRUARI bijeenkomst Herv. Vrouwenkring om 19.45 uur in consistoriekamer te Schoorl. Onderwerp: de heer De Vries vertelt over het werk in 'Meer en Bosch' onder Epileptisie.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1