Met caravan en Daf door Hongarije en Roemenië .Zomers' kieken in de winter t wDampo de omweg ©f ©riitkljcietif Bronchifietten m de spaargiro-rekening alkmaar: centrum - overdie - hoefplan bergen castricum - egmond - heiloo HET ADRES IN SCHOORL VOOR ^êÈÊA- GOED ONDERRICHT IN HET fJTO PAARDRIJDEN Vrij parkeren bij de parkeermeter Het einde van 'Spleetoor' Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen door Maartje Zeldenrijk èelite gezinsbank het gemak van dagafschriften en cheques het voordeel van rente ook aanbevolen voor: penningmeesters, administrateurs van verenigingen, stichtingen etc. èn zakenmensen verenigingen, siicnungen eic. i èn zakenmensen nuts spaarbank Om half negen arriveerden we bij de camping in het Bükkgebergte. Deze ligt in een dal; in het midden is een grasveld en rondom staan houten kamphuisjes, die veel door de Hongaren zelf worden gebruikt. De beheerder sprak heel goed Duits en hij bracht ons naar een plek, waar een Nederlandse familie met de caravan stond. De heer Nijman uit Alkmaar herkende me: we had den n.l. naast elkaar aan de balie van de ANWB gestaan. Zij waren door de D.D.R. en Polen getrokken en waren nu op weg naar Neder - lan. Wij verzochten enige films mee te nemen, die vol waren en zij be lastten zich met de verzending in Nederland. Ook de volgende dag was het bij zonder warm en zo besloten we een dagje te luieren. De vorige dag was het in Miscolc 40° C geweest, de hoogste temperatuur in Europa. Op het terrein stonden enige tou ringcars met schoolkinderen, die op schoolreis waren. De chauffers wa ren erg benieuwd naar de motor van de Daf. Alles werd grondig be keken. Ik vertelde hun, dat we vo rige dagen steeds een raar geluid in de motor hoorden en dat wij de oorzaak in de slechte Tsjechische benzine zochten. Wel een kwartier werd gezocht en gespeurd tot op- eens een bulderend gelach opklonk: het defect was ontdekt! Wat was het geval? Het deksel van de olietank zat wat los en trilde enorm mee. In de late middag brachten we een bezoek aan een bergmeertje bij Lil- lafrud. Daarbij lag een heel'luxueus hotel, waaromheen een zeer ge mengd publiek wandelde. We maak ten daar kennis met een professors vrouw, die ons alles liet zien. Zij was blij Nederlanders te ontmoeten want ze kende ons land van vroeger en had er zulke prettige herinne ringen aan behouden. Zij en haar man die juist in het gebergte op jacht was zouden graag nog eens weer naar Nederland komen. Ze brachten nu de vakantie wel door in Italië, waarvoor ze minder deviezen nodig hadden. Het hotel staat nu open voor ieder, maar vreemdelingen kunnen er niet logeren. De volgende morgen vertrokken we, nagewuifd door de Hongaren. Het Bükkgebergte, dat een duizend me ter hoog is, is een heel mooi gebied. Hongarije biedt verder niet zoveel als men het te druk bezochte Bala- tonmeer niet meerekent. Het land schap is meest vlak met nog hier en daar een poesta met koeien of paar den. In Miskolc zochten we een uur naar de goede weg: de wegaanduidingen zijn slecht en in geen enkele taal kregen we contact met de bevolking Eindelijk troffen we een Duitsspre kende Hongaar, die ons de juiste weg wees naar Debrecen. Door een landbouwstreek met streekdorpen bereikten we om 12 uur de grens en om één uur reden we door de Roemeense stad Cradea (Groszwar- dein) naar de camping in Baile I Mai een kuuroord. Het was bijzonder warm en daardoor kregen we tegen spoed: een keteltje heet water voor de citroenthee was oorzaak van een verbrande voet en verwondde het andere been zodanig, dat een waar bloedbad ontstond. Goede raad was duur, maar we hadden juist kennis gemaakt met twee lyceisten, waar van de één Frans sprak en de ander Duits. Mijn vrouw ging om hulp naar de kantinehouder, de vader van de ene jongen. Terstond was de ze bereid me naar de dokter te bren gen in het kuuroord. Hij diende te vens als tolk, want de generatie tussen de oudere mensen en de stu derende jeugd van nu spreekt geen moderne taal. Voorbeeldig werden de beide wonden verbonden en de volgende morgen gebeurde het nog eens. Op mijn vraag, wat de kosten waren, begonnen ze te glimlachen: ook voor vreemdelingen is alle me dische verzorging gratis. Een lerares heilgymnastiek verleende hulp en was de tolk. Zij gaf een geschenk mee voor een Hollander in Heem stede, met wie deze in Mamaia ken nis had gemaakt. Een familie in Oradea had de voor afgaande dag zitten wachten op ons; we hadden n.l. geschreven, dat we ze zouden bezoeken. Ze waren al naar de grens geweest en hadden daar vernomen, dat er inderdaad een Hollands echtpaar om één uur was gepasseerd. De bereidwillige cantinehouder, die zijn vrouw hielp in het kamp, maar zelf een andere betrekking had van 6-2 in Oradea, was weer redder in de nood, want hij bezorgde in de vroegte een brief bij de bevriende ingenieur. Deze kwam om tien uur het kamp binnen en we spraken af, dat zij ons met hun auto zouden komen halen. Zo konden we onze vriendschap her nieuwen. De dag daarop mocht ik zelf weer chaufferen en zo reden we via de noordelijke route over Arad en Timisoara naar Lugoj, waar we een ander bezoek brachten, nu aan een mevrouwtje en haar dochtertje, die we het voorafgaande jaar met de klas hadden getroffen. We wer den uitbundig verwelkomd en moes ten beslist een fraai glaswerk als geschenk meenemen. Na een bezoek aan het natuurreser vaat bij Hateg, waar o.a. wisents uit Polen zijn ingevoerd, trokken we het ons nog onbekende Tusnad bin nen, ook al weer een kuuroord, prachtig gelegen temidden van de Woudkarpaten. Ons plekje bij de bovenloop van de rivier De Olt trok vele belangstellenden en zo hadden we lange gesprekken met een Frans sprekende arts en zijn gezin en even daarna met een Duitssprekende arts, die chef van het kuuroord was. Ook nu weer bleek, dat de oudere gene ratie vloeiend een moderne taal spreekt. Uit deze gesprekken werd duidelijk, dat de grote verschillen in salaris zoals bij ons daar niet be staan: de ingenieur verdiende 1800 per maand. De arts had een maand salaris van 1500,-. Hierbij moet men wel bedenken, dat de laatste vele tegemoetkomingen heeft, zoals auto, huis en dergelijke. We trokken na twee dagen verder via Brasov, waarbij opviel, dat daar nu een gloednieuwe Fiatfabriek was verrezen. Ook deze keer rustten we enige dagen in het ons bekende Poiana uit, om vandaar uit een ex cursie te maken. Hier ontmoetten we twee vriendinnen, kennissen van mevrouw Ageeth Scherphuis, die al enige weken de bergen doorkruisten. De tocht voerde verder over Boe karest naar de Boelgaarse grens, waar we om één uur arriveerden. B. SCHUIL Onder de gemakken, die supermarkten aanbieden, bevindt zich meer en meer de gelegenheid tot vrij parkeren. Winkel centra die hun klanten de gelegenheid kunnen verschaffen, hun auto zonder moeite en gratis kwijt te raken - vaak op een terrein met bewaking erbij - heb ben natuurlijk veel voor op hun concur renten, die deze faciliteiten niet kunnen geven. In grote Amerikaanse steden, waar de nieuwe zaken bijna allemaal een parkeergelegenheid bezitten, begon dit de oude concurrenten nogal te prik kelen: zij verloren een deel van de loop naar hun verkoopruimten. De winkel bedrijven zonder parkeergelegenheid hebben er nu wat op gevonden. De parkeermeters in de omgeving zijn om gebouwd en wie nu in deze parkeerme ters zijn geld deponeert, ontvangt uit 'n bakje een plastic plaatje van een be paalde kleur. Wanneer de koper in de winkel zijn keus heeft gemaakt en het plastic plaatje aan de man of vrouw achter de kassa toont, krijgt hij het in de parkeermeter gedeponeerde geld te rug. Vrij parkeren bij de parkeermeter. IS Heereweg 132-Tel. 02209-976 Een klein drama heeft zich onlangs af gespeeld in het olifantenreservaat „Ad- do" in Zuid-Afrika. Een zeer populaire olifant, Hapoor (Spleetoor) genaamd, die al jaren door zijn avontuurlijke da den een grote faam genoot, heeft zijn einde gevonden, nadat hij uitgebroken was uit het reservaat. Hapoor die zijn naam dankte aan een halvemaanvormige scheur in zijn linker oor, heeft jarenlang de gemoederen be ziggehouden en was een zo populaire figuur, dat de kranten regelmatig zijn handel en wandel publiceerden. Hij was een soort lokale beroemdheid. Spleetoor was de aanvoerder van een grote kudde en bestuurde die inderdaad als 'n vorst. Teergevoelige krantenlezers werden een beetje boos op hem, toen hij een oude zieke collega doodde, ofschoon in de olifantenwereld alle dieren die niet mee kunnen, door de leiders worden gedood. Maar van Spleetoor had men dit blijk baar niet verwacht. „Addo" is 'n prach tig gebied, uitstekend geschikt voor oli fanten. Maar Hapoor was er blijkbaar niet meer gelukkig, want op een dag brak hij uit. Een kogel was het einde van deze legendarische figuur. Men was bang dat Hapoor, wanneer hij terug ge bracht was, opnieuw zou uitbreken en de hele kudde mee zou nemen en dan was het leed niet te overzien geweest. P^.. BIJ VERKOUDHEDEN HlfkTOj GERECHTIGD VOOR VADER. MOEDER EN KIND Maar goed, dat we gaandeweg een andere, steeds vernieuwende kijk krijgen op de fotografie en haar be- oefeningsvormen. Nog maar even twee decennia terug was de foto grafie - in de amateursector - een zaak van uitsluitend zon en zomer. Wie toen in de winterse maanden met een fototoestel op sjouw ging werd óf niet voor vol aangezien, óf maakte school als semi-proef. Dat is voorbij. De hedendaagse fotografie is van alle dagen. Niet alleen die verjong de visie is daar debet aan. Het is ook een kwestie van techniek, van de flitsjes, van de immer sneller wordende films, van de lichtster kere objectieven en van het com fort dat de moderne apparatuur nu biedt. Het seizoen van de lange avonden biedt enorme mogelijkheden voor fotovertier, afgezien nog van het dokawerk. En nu moet u niet meteen denken aan knus ge-macro bij de haard, als hagelstenen de ruiten ranselen, of aan „fijntjes rond de kerstboom". Zeker, dat zijn dankbare mogelijk heden, maar er is zovéél meer: de sneeuw, die in ontelbare verschij ningsvormen te kijk en te kiek ligt (bij zon, zonder zon, bij avond en nacht, bij sneeuwbuien en bij sneeuwstormen); daar is het ijsver- tier, de wandeltocht, daar zijn de kristalletjes op de vensterbank, de kale bomen, de ontluisterde strui ken, daar is het kleumend vogeltje, de rillende hond, daar is de hoed, de wollen sjaal, de drupneus. Er is nog veel meer. Het kan zo „gek" niet zijn of het is „ergens" fotoge niek. Hoe pak je het maken van zo'n winterfoto nu precies aan? Welaan: welk genre U ook aanpakt (close- up, macro, straatbeeld, landschap, wintersport), Uw handelwijze zal weinig van uw "zomerse" techniek verschillen. Met een iets snellere film bent U al heel goed voor dui zend-en-een onderwerpen gewa pend. Als U het uitsluitend of in hoofdzaak heeft gemund op stati sche thema's, kunt U natuurlijk met lagere filmgevoeligheid volstaan, maar dan wordt het wel oppassen voor een te sterk contrast. De mo dernste films hebben er nog altijd een tikkie moeite mee de zomer- flonkering in de sneeuw tegelijk met het zwart van het asfalt (waar de sneeuw reeds gesmolten is) te vangen. Dat zwart is immers ook rijk aan details. U kunt zich heel wat gehaspel in de donkere kamer besparen door een snellere film te nemen, die nu eenmaal - dat is de aard van het beestje - wat vlakker werkt. Voor het overige doet U het maar zomers aan wat een aantal hulp middelen betreft, het zonnekapje, het statief, de draadontspanner en zo meer. Wie kleurenkiekj es in de sneeuw maakt, moet oppassen voor een overdaad aan blauw, welke zich vooral bij sneeuw - in de scha duwpartijen - wil opdringen. Dat blauw kan ook de kille sfeer ac centueren, maar voor de man die er niet zo wild op is, zijn er filter- tjes in de handel, die dat blauw gaarne omvormen tot een iets war mere tint. Voor de zelfafwerker nog dit: laat U niet verleiden tot gegoochel in de doka, daar is immers geen en kele aanleiding toe. Geen fratsen met extreme ontwikkeltijden en/of kokend ontwikkelsop. Maak U een opnametechniek eigen, die geen ge- ëxpecrimenteer achteraf van node heeft. Tot slot: heel verstandig om het eerste spoelwater van de films wat aan te lauwen tot de ontwik- keltemperatuur. Een film die hup- sakee uit de behaaglijke twintig- graadse fixeer in het ijs water te recht komt, gaat onder het motto „reticulatie" de raarste structuren vertonen. Joep Iven aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Dientje had al verschillende malen gehoord: De winst moet omhoog. En dat is alleen te bereiken door omzetvergroting. Hoe krijg je dat? Enerzijds door reklame te maken, anderzijds door de beste service te geven, die maar denkbaar is. En.... met publiek is alles terwille te zijn. Ze moeten het gevoel hebben: Hier is het prettig winkelen. Daar moeten we naar streven. Thuis hadden ze gezegd: Om half acht uiterlijk zijn we er. Maar u begrijpt. Jaap wil weten, hoe er na de eerste .twee maanden voor staat. Natuurlijk begreep men het en bil lijkte het ook. Bovendien: de oudejaarsavond was immers lang! Maar om half acht was Jaap nog altijd niet klaar. Dientje keek toe en wilde niet vragen: duurt het nog lang? Dit woog het zwaarste. Ze moest geduld hebben. En dat had ze, want ze hield veel van de hardwerkende Jaap. Heel veel zelfs. Eindelijk slaakte hij een diepe zucht en keek voldaan naar zijn cijferwerk. 'We hebben 't gerooid, Dien', zei hij tevreden. 'We hadden een recordomzet, deze laatste twee maanden. Als we zo doorgaan, zitten we binnen vijf of zes jaar helemaal lastenvrij.' Ze liep naar hem toe en ging op de rand van zijn stoel zitten, een arm om hem heen. Hij keek haar jongensachtig enthousiast aan. 'Is 't niet geweldig?' 'Machtig, Jaap.' Hij keek nog naar de cijfers, haar hand grijpend. 'Als het zo doorgaat liefste, kunnen we komend voorjaar trouwen.' Ze knikte enkel, voelde de warmte van zijn hand. Hij trok haar naar zich toe, met zijn gezicht vlak bij het hare: 'Je wilt toch?' 'Natuurlijk, Jaap', maar onmiddellijk realiseerde ze: De mensen! Met een sprong stond ze naast zijn stoel en wees naar de grote ramen en de hel verlichte etalage. 'Pas nou op.' Ze zag het verlangen in zijn blik. 'Zullen we dan even naar boven gaan? vroeg hij zacht. Zelf hunkerde ze naar zijn omhelzing, zijn lippen, die haar kusten en lieve woordjes fluisterden. 'Even dan', antwoordde ze. 'Ik moet toch even naar boven; m'n mantel hangt er. En dan gauw naar huis. Thuis zitten ze op ons te wachten.' In mei trouwden Jaap en Dien, eenvoudig en zonder al te veel drukte, want er was nog een groot bedrag terug te betalen. Beiden wilden ze zo spoedig mogelijk geheel vrij zijn van alle lasten. Tijd en gelegenheid voor een huwelijksreis was er niet. Nog diezelfde nacht reden ze naar de zaak in de donkere stad. Gearmd liepen ze de trap op en bij de drempel trok hij haar omhoog naar zich toe. 'Vrouw', zei hij bewogen. 'Vrouw, nu beginnen we definitief aan onze toekomst. Ik zal je over de drempel dragen. Het brengt geluk, zeggen ze.' In de slaapkamer keken ze elkander aan en begonnen gelijk tijdig te lachen. Hij zei, terwijl hij zijn jas begon uit te trekken 'Heb je een nat washandje bij de hand?' Ze keek verbaasd. 'Een nat washandje? Waar heb je dat voornodig?' Op droge toon antwoordde hij: 'Voor het geval je me per vergissing weer een bloedneus slaat Haar ogen begonnen te glinsteren. Ze woelde hem door de haren en zei: 'O jij.... man.... van me.... Ditmaal hebben we niets meer nodigalleen jij en ikdat is het aller belangrijkst. HOOFDSTUK 17 Jaap Witvliet liep naar de deur en liet zijn klanten uit. Ter wijl hij de deur openhield zei hij nogmaals: 'Morgenochtend zijn ze bij u, meneer. We zullen er voor zorgen, dat alles geheel naar uw wensen wordt geplaatst. Hartelijk dank, mevrouw meneer Bart Pereboom wuifde even, maar toen Lena in de wagen stapte, keek ze nog eens in de zaak. Boven aan de verbindings trap tussen winkel en woonhuis zag ze nog steeds de vrouw staan. Opnieuw ontmoetten hun blikken elkaar. Maar Bart trok de wagen snel op. De man liep terug de zaak in, maar toen hij zijn vrouw over de balustrade zag kijken, aarzelde hij, de winkel rondspiedend. Doch er was maar één klant, een dame, die een strijkijzer wilde hebben. Evelien, de winkeljuffrouw kon het alleen wel af. Hij liep rustig de trap op. Dientje was al in de kamer, toen hij die betrad. 'Herkende je haar?' 'Dat was Lena Keesom, he?' Hij knikte en ging even zitten, een sigaret opstekend. 'Ze is getrouwd. Dat was haar man, een zekere Pereboom. De naam zegt me iets, maar ik kan me toch niet herinneren in welk verband.' 'Er zijn in de Beemster zoveel Perebomen.' Hij grinnikte om de woordspeling. 'Enfin, hij was in elk geval een goeie klant.' 'Een teevee?' 'Ja. Plus antenne. Morgen plaatsen. Een grootbeeld. Onze dag is alweer goed.' 'Thee?' Hij schudde zijn hoofd. 'Nee, ik moet weer naar beneden.' 'Herkende ze je niet?' 'Ja. Bijna meteen. Maar ik had geen zin om te brullen van blijdschap: Ha, die Lena., meid, wat is dat jaren geleden, dat je me uit je wagen duvelde 'O, Jaap. 't Was toch zo.' Hij keek haar aan en begon te lachen, Eigen lijk moeten we haar daarvoor een beetje dankbaar zijn, niet?' 'Hoezo?' Toen ik verkleumd en met een kapotte arm en knie thuis kwam, bemerkte ik een van je vele goede eigenschappen. Je verzorging was roerend. Het greep me meteen. Ik dacht. Jaap, jongenje bent een kever om je druk te maken om die boerendochter. Terwijl je zo'n juweel van een vrouw dagelijks om je heen hebt.' Ze knikte, toch wel een beetje gevleid. 'En toen dacht je ver der: nu moet ik spijkers met koppen slaan en gauw eens pro beren, hoe haar lippen aanvoelen, niet?' Hij liep op haar toe en nam de vrouw in zijn armen. 'Zo voelden ze aan.' zei hij zacht en drukte zijn lippen op de hare. 'Zo. Nu weet ik het weer precies.' Ze wrong zich half los. Hij zag de blos op haar wagen. Lachend zei ze: 'Weet je ook nog hoe je wang voelde na die klap?' Hij verborg zijn gezicht in de zwarte haren van Dientje. 'We hadden eigenlijk het washandje moeten bewaren, liefste.' 'Hou op. De herinnering is al erg genoeg.' 'Je had er meteen spijt van. 'Ik schrok me een ongeluk, toen je opeens zo bloedde....' 'Ssst maar. Je mag het nog eens afzoenen. Ze maakte zich helemaal los en deed een paar stappen achter uit. 'Weg jij, naar beneden! Het is nu geen tijd om een ordinair potje te vrijen, mannetje. Er moet gewerkt worden.' Hij khikte blij lachend. 'Oké, we houden het wel te goed, vrouwtje. Tot straks!' Dientje liep snel op hem toe. 'Wacht even.... je ziet er uit als een wildeman. Gedraag je dan ook. Wacht.eerst je haar was bijkammen. En trek je das recht.... O.... er zitten een paar haren op je schouders.... even de borstel halen.... doe ook niet zo gek, midden op de dag. Jaap schaterde. 'Meid, ik zou wel een stenen beeld moeten zijn om niet een ogenblik van de gelegenheid te profiteren. De volgende dag ontstond de eerste ruzie. Zo maar, eigenlijk zonder andere aanleiding dan dat Jaap 's morgens even naar de Noord-Beemster was gereden om te zien of het plaatsen van de antenne verliep zoals het behoorde. Bij deze gelegenheid was hij door de boerin uitgenodigd een kopje koffie te drinken, hetgeen hij had gedaan. Ze waren met z'n tweeën, want Bart was achter op het land met een paar knechten aan het 'krozen', zodat Lena de koffie had laten brengen. Er hing een gedwongen, gespannen sfeer. Beiden voelden het. Het was Lena, die op zachte toon vroeg: 'Hoe gaat het met je, Jaap?' Hij zat tegenover haar aan de keukentafel. 'Goed gelukkig. Enfin je hebt m'n zaak gezien, he? Het is hard werken, maar dat vind ik niet erg.' 'Je bent ook getrouwd, zie ik. Ken ik je vrouw. Ik zag haar bovenaan de trap staan. Dat was ze toch, niet?' De man knikte. 'Dientje Langeveld. Oudste dochter van m'n vroegere hospita. We zijn een klein half jaar getrouwd. En jij?' Ze begon te blozen. 'Ruim drie weken.' Jaap dronk van zijn koffie. 'We hebben dus beiden onze bestemming gevonden. Wat zul je er aan doen, he?' Ze antwoordde: 'Ik ben je nog een excuus schuldig. Voor mijn driftige optreden, die zondagmiddag in de auto. Ben je heelhuids thuisgekomen? Heb je er niets van overgehouden? Het was zo koud die middag.' Glimlachend antwoordde hij: 'Ik heb flink doorgestapt. Dientje was gelukkig thuis en heeft me wat opgeknapt. Ja en van die middag af dateert eigenlijk onze omgang. Ik bedoel: tussen Dientje en mij.' Hoestdrank in tabletvor m. f 1 -

De Duinstreek | 1969 | | pagina 2