Ledenvergadering KVP afd. Schoorl GERRITSEN Jb. Spaan 80 jaar Installatie burgemeester Stronkhorst Kristal met zilver Zaterdag 15 februari carnaval verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond De polderwegen Het dorpshuis De randweg om Schoorl Hargen aan Zee Het zwembad De verdere plannen De gaswinning te Camperduin EGMONDS BLOEMENSHOW 1969 DOKTERSDIENSTEN Hervormde Gemeente te Schoorl D 66 IN SCHOORL Toespraak burgemeester Ja is ja Duinstreek wordt steeds beter Vrijmoedig, op het brutale af Namens vogels, viervoeters en boomstammen ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL Groet is ook Schoorl Ik hoop dat u uw eindje hier zal halen Eén VVV DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 43e JAARGANG nr. 6 4 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 263 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Voor de vorige week vrijdag gehou den ledenvergadering van de KVP afdeling Schoorl bestond een te ge ringe belangstelling, van de ruim 200 leden tellende afdeling was een tiende aanwezig. Maar dit is een gewoon beeld op vergaderingen. Verder zijn op bestuurlijk niveau van de afdeling besprekingen ge voerd over de ontwikkeling der ge meente en op regionaal niveau over de samenwerking met de andere Christelijke partijen. Mej. Dapper die liefst twintig jaar het penningmeesterschap voor de afdeling had vervuld, kreeg bij haar vertrek enkele attenties aangeboden in haar plaats werd de heer P. Stoop benoemd. Onder de titel 'halverwege de rit', vertelde wethouder Dekker vervol gens iets over het werk van B. en W. over de te realiseren plannen der gemeente. Na de verkiezingen in september 1966 heeft men een strin gente portefeuille-verdeling onder de wethouders plaatsgevonden en zijn tot heden vele besprekingen met allerlei mensen gevoerd. Men heeft een long-run programma opgesteld voor de woningbouw, men heeft tot 1975 een schema opgesteld en tot die tijd zullen er nog liefst 1000 woningen worden gebouwd. Er is een prioriteitsschema ingesteld dat maandelijks wordt gecheckt ter wijl er verder begonnen is de be volking meer inspraak te geven in het gemeentelijk beleid. Zo zijn de Aagtdoprpers bijeen geroepen om te praten over het bestemmingsplan Aagtdorp I dat veel weerstand on dervond maar tijdens de hearing zijn alle bezwaren weggenomen. Het onderhoud van de polderwegen is een steeds bij elke raadsvergade ring terugkerende aangelegenheid, vooral de heer Louter van de KVP dringt telkens aan op verbetering van de huidige slechte toestand waarin deze wegen zich bevinden. Ook op deze vergadering wat dit weer onderwerp van gesprek, de heer Kaag zei dat vooral de toestand waarin zich de Hargerweg bevond een schande was voor de gemeente. Wethouder Dekker zei te hopen dat men een en ander voor het komen de seizoen heeft gerealiseerd, er be staan wel degelijk plannen ook op dit punt. De prijs die men zal moe ten betalen voor herstel van het wegdek ligt op 7 gulden per m2. De heer Dekker had enkele kaarten meegebracht waarmee het gesproke ne werd verduidelijkt. Zo ook van het dorpshuis, waarvan de definitie ve tekeningen wel over een week of drie klaar zullen zijn. Dan kan er worden aanbesteed en met de bouw worden begonnen. Geschat werd dat het centrum (door de nieuwe bur gemeester 'ludotheek' genoemd) in januari 1970 in gebruik zal worden gesteld. 9 maanden per jaar zal het dorpshuis ten dienste zijn voor de ingezetenen en 3 maanden voor de gasten. In die tijd zal men toparties ten aantrekken zodat dan de vereni gingen die in de wintermaanden ge bruik maken van het dorpshuis fi nancieel niet zulke grote offers zul len behoeven te brengen v.w.b. de huurprijs. Want 's zomers hoopt men door de toegangsprijzen geld te ver dienen voor het hele jaar. Ook al een kwestie die al jaren leeft. Het is een miljoenenzaak die nu, doordat de gemeente hiertoe niet instaat zijn, door de Provincie wordt overgenomen. Rond 1975 hoopt men een en ander te realiseren. Ruime aandacht werd aan dit on derwerp besteed. De heer Dekker gaf een duidelijke explicatie over de verschillende gebouwen die er zul len verrijzen, vanaf het café-restau rant zal men uitzicht op zee hebben, er komen openbare toileten op het strand en nabij het parkeerterrein en de strandtrap te Hargen aan Zee krijgt een capaciteit die 3 x zo groot zal zijn als die te Camperduin nu. Het heeft overigens lang geduurd voor men de zaak financieel rond had, pas toen een ambtenaar van de INCORET ter plaatse met de neus op de feiten was gedrukt en hem er op was gewezen dat zo'n 20.000 mensen per dag een bezoek aan Hargen aan Zee zouden bren gen is alles veel prettiger gegaan. Het vijvertje aan de Oorpsrongweg blijft gehandhaafd. Het hele zwem badplan met zijn verschillende ge bouwen en voorzieningen is traps gewijs gesitueerd omdat men de zaak zo natuurlijk mogelijk wil hou den. Er komt een kiosk, garderobe, de nodige kleedhokjes, een zonne weide, een diep bad, een bad dat minder diep zal zijn en een kleuter- bad. In de uitbreidingsplan Schoorl-oost is een 7-klassige lagere r.k. school gesitueerd en een r.k. kleuterschool Dit zal rond 1970 zijn beslag krijgen. De zgn. 'Pirolavallei' te Hargen wordt een passief recreatiegebied en niet zoals men eerst van plan was een soort lunapark. Men vindt het toch wel zonde als zo'n prachtig na tuurgebied verloren zou gaan. Men wil er de natuur rustig haar gang laten gaan en er slechts wat brugge tjes, picknickplaatsen en dergelijke aanleggen. In de duinen nabij Camperduin is een exploitabele hoeveelheid aardgas gevonden en de gemeente kan hier tegen niets doen. Men zal er overi gens weinig van merken, er komen 5 winningsputten onder de grond en een zuiveringsinstallatie. De pro ductiecijfers der 5 putten geven een aantal van 5 miljoen m3 gas aan die in een periode van 30 jaar zal kun nen worden gewonnen. Tot slot zei de heer Dekker nog dat men voor het eerst (sinds 1945, red.) een sluitende begroting heeft. Men heeft zelfs een overschot van 30 mille. Na de pauze werden door de aan wezigen nog verschilende kwesties te berde gebracht of er werd voort geborduurd op de uiteenzettingen van de heer Dekker. Met drong aan op automatisering van de telefoon cel in Groet, op het onderhouden van de plantsoenen in het plan Groetinke en op het feit dat langs de Duinweg nog steeds geen trottoir is aangelegd. Dank zij het stugge volhouden van de werkers van het eerste uur beleven de Egmonders en velen daarbuiten, het komende weekend weer 't won der van de natuur en dan in de schoonst denkbare variatie. Het staat dan wel zo gewoon op dit papier 'Egmondse Bloemenshow', maar voor degenen die het genoegen hebben eens achter de schermen te kijken en dan ervaren wat er moet geschieden om tot en dergelijke ten toonstelling te komen, kan alleen maar de grootste bewondering op brengen om het feit dat het inmid dels om de 9e maal gaat dat een dergelijke tentoonstelling georgani seerd wordt. Het reserveren van het plantgoed, het planten in bakken en potten, het plaatsen in de kassen zo rond de dagen van St. Nicolaas en dan de niet aflatende zorg om verwarming en het gunstig laten ontwikkelen van de bloem. Het is een cyclus, die zich in de vrije natuur in een niet afwijkende regelmaat manifesteert. Dat de techniek ons een handje helpt en ons daardoor in staat stelt om ver vóór de lente binnenshuis te genieten van de bloemen en dan in talloze variaties, dat is toch wel de grote waarde die men kan toeken nen aan de tentoonstelling, die van af vrijdag 14 februari a.s. tot maan dag de 17e in de uitgebreide zalen van café Zwart aan de Herenweg te Egmond-Binnen zal plaatsvinden. VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Oosten, tel. (02201) 202 De kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Schoorl, Groet en Camp houdt op dinsdag 18 februari, om 8 uur in de kerk te Schoorl, een ge meenteavond. Het eerste deel van de avond zullen er twee Tjechische films vertoond worden n.l. 'De wensen van jonge mensen' en 'moeder en zoon'. Daar na kan onder het genot van een kopje koffie van gedachten gewis seld worden over het gemeentewerk, terwijl het een goede gelegenheid biedt aan oude en nieuwe bewoners van de gemeente elkaar wat beter te leren kennen. Tevens heeft u de kans nader ken nis te maken met ds. Van Kooten en zijn echtgenote. Op 23 maart zal ds. Van Kooten zijn intrede in onze gemeente doen. Maandag 17 februari wordt de heer Jb. Spaan 80 jaar. Op zichzelf is dit niet zo bijzonder, er worden tegenwoordig heel wat mensen 80 jaar en ouder. Wel bijzonder is dat de heer Spaan tot zijn 80e jaar gewerkt heeft. 9 jaar geleden kwam hij bij de Duinstr. in dienst (toen nog bij de heer Oldenburgen hij heeft tot vandaag aan de dag de administratie van de krant geheel zelfstandig verzorgd. Al enige tijd geleden gaf hij zelf de wens te kennen op zijn 80e met het werk te willen stoppen. Een wens waar we natuurlijk begrip voor hebben, maar we zullen er nog wel aan moeten wennen. Een woord van hulde en waardering voor het vele werk dat de heer Spaan voor ons gedaan heeft is zeker op zijn plaats en wij wensen hem als 'ambteloos burger' met zijn vrouw nog vele goede jaren toe Directie en personeel Drukkerij Volkers en Leegwater Op 13 maart zal in 'De Roode Leeuw' een lezing door de heer J. Bakker uit Bergen gehouden worden over enkele politieke aspecten van D 66. De bedoeling van deze avond is om de geïnteresseerde inwoners van Schoorl, en eventueel daarbuiten, kennis te doen maken met deze par tij. Er zullen op deze avond geen specifieke Schoorlse problemen ter sprake komen aangezien daarvoor de afdeling Schoorl nog te jong is en de inbreng van de plaatselijke bevolking nog te gering is. Boven dien is daarvoor de kern van de af deling nog te klein. D 66 hoopt door deze avond leden te winnen waarna zo spoedig mo gelijk over gegaan zal worden tot het verkiezen van een bestuur. Na de lezing zal geruime tijd be schikbaar gesteld worden om te dis cussieren over D 66 en de Schoorlse problemen. Iedereen is dus welkom Vorige week vrijdag is de heer Stronkhorst geinstalleerd als burge meester van Schoorl. Een en ander vond onder grote belangstelling plaats in de zaal van 'De Roode Leeuw'. Voordat deze plechtigheid plaats vond, brachten de twee hoogste klassen der lagere scholen een au bade aan de heer Stronkhorst. We gens het slechte weer gebeurde dit in het gemeentehuis. Rond half drie las de heer Belonje het Koninklijk Besluit voor waarin stond dat de heer Stronkhorst per 1 februari tot burgemeester van on ze gemeente was benoemd, loco-bur gemeester Dekker hing de heer Stronkhorst de ambtskeeten om. En onze loco-burgemeester, die sa men met wethouder Muelink het ge meentelijke schip 7 maanden lang heeft bestuurd was de eerste van een lange rij van mensen die het woord voerden. Over de benoeming van de hr. Stronkhorst was de heer Dekker enerzijds blij terwijl anderzijds bij het vernemen van de benoeming verwondering en verbazing was op getreden. Immers, men had om in spraak bij de Commissaris der Ko ningin in deze kwestie gevraagd want men had als raad een pakket wensen. De nieuwe burgemeester zou het liefst 40 tot 45 jaar moeten zijn, op de hoogte met recreatie, een plooibaar mens, oecumenisch den kend, maar vooral een man die er op uit trekt om de gemeentelijke handel te verkopen. De leeftijd van de heer Stronkhorst klopt niet maar dat is niet bepalend want iemand van 30 jaar kan ook oud zijn. Hoe het met de rest is weten we nu nog niet want men staat nu uiteraard nog als vreemden tegenover elkaar. Voorts benadrukte de loco-burge meester de open verhoudingen, col lege en raad zijn gewend de dingen te zeggen die gezegd moeten worden en de raad weet heel goed haar plaats n.l. dat zij het hoogste college is. Uitvoerig stond de heer Dekker stil bij de problemen op het recreatieve vlak en bij het feit dat Schoorl meer en meer woongebied wordt, een verheugend teken want dit gaat de vergrijzing van Schoorl enorm te lijf. Wij staan voor vele taken, zei de heer Dekker en hij noemde hierbij het zwembad, de kabelbaan, het dorpshuis en het feit dat Schoorl tot 1975 liefst 1000 huizen zal gaan bouwen. Tot slot feliciteerde de heer Dekker de heer Stronkhorst met zijn benoe ming en zegde hem alle steun toe. De heer Stronkhorst hield na de woorden van de heer Dekker een toespraak waarin hij beide wethou ders dankte voor al het werk dat de heren in het burgemeesterloze tijd perk hadden verricht. De dag na de ambtsaanvaarding van Richard Nixon tot president der Verenigde Staten kreeg ik, aldus de heer Stronkhorst, bericht van benoeming in Schoorl. Ik kan niet bevroeden, wie van ons beiden, allebei voorlo pig nog zonder haarstukje en dan houdt elke vergelijkging op, het meest verheugd was. Ik was het in ieder geval omdat mijn wens om in een geheel andere streek met na tuurschoon te mogen werken nu in vervulling was gegaan. Door te kun nen werken in de lokale gemeen schap is het ambt van burgemeester aantrekkelijk ondanks het feit dat het soms als een hondenbaan wordt gekwalificeerd. De heer Stronkhorst achtte het re delijk dat hij niet voor allen de ge wenste man was maar u kunt mij, zei de heer Stronkhorst niet aankle ven dat ik geen bestuurservaring heb. De heer Stronkhorst stipuleerde dat hij weliswaar lid was van een politieke partij, maar geen partijman Hij zei te zullen trachten naar on- partijdigneid en rechtvaardigheid. Ingenomen toonde de nieuwe burge meester zich met het feit dat men bij de wethouders een stringente portefeuilleverdeling kent met een eigen verantwoordelijkheid. Daar door kan men als wethouder woord voerder zijn voor het collegiale be leid in de eigen sector. Uiteraard behoefde de raad geen beleidspro gramma van de heer Stronkhorst te verwachten en hij zei verder slechts één doel te hebben: Het met de raad zoeken naar de we gen om het welzijn te bevorderen van Schoorl en haar ingezetenen. De raad, het hoogste gemeentelijk bestuursapparaat heeft recht op een open verhouding met B. en W. en ook recht op alle informatie die zij wenst. Over de inspraak van de burgerij, zei de heer Stronkhorst dat er nog heel was geëxperimenteerd moet worden eer de algemene belangstel ling is gegroeid en de afstand tussen kiezer en gekozene is verkleind. Zich richtend tot de ingezetenen, zei de nieuwe burgemeester zich bereid te verklaren oog en oor te hebben voor de persoonlijke problemen en waar nodig te helpen om zodoende het vertrouwen van de burgerij te mogen winnen. Met de bede dat ons gezamenlijk werk gezegend zal worden aanvaard ik het ambt van burgemeester der gemeente Schoorl, zo besloot de heer Stronkhorst zijn toespraak. De loco-burgemeester van Zuidhorn de heer Wijtering gewaagde in zijn toespraak van de grote teamgeest in B en W en zei dat de nieuwe burge meester zijn eenmaal gegeven woord altijd zou nakomen. Onze oud-burgemeester Bergh bood de heer Stronkhorst zijn gelukwen sen aan en zei dat deze een raad kreeg om te zoenen. (Het aantal dames in de Raad is dan ook ge stegen). De positie van een burge meester is dat hij ergens zijn ge meente moet verkopen. Det wethou ders werden door de heer Bergh bijzonder hardwerkende mensen ge noemd terwijl hij verder opmerkte dat er rond de benoeming van de heer Stronkhorst wel enkele ge ruchten de ronde hadden gedaan. Dit zei de heer De Ruiter, burge meester van Bergen die het woord voerde namens de kring van burge meesters. Want we hebben in Ber gen en in Schoorl een krant die steeds beter wordt. De burgemeester van onze buurge meente zei dat er een tijd geweest is dat een burgemeester met pas toors en dominees eigenlijk onaan- tasbaar waren, maar zij zijn aardig naar beneden getuimeld op de plaats waar zij horen, n.l. tussen het volk. Ook de heer De Ruiter prees beide wethouders en hoopte op een pret tige samenwerking. Zo noemde de heer Hille de Noord hollanders die sprak namens het Ge westelijk Bestuur van de PvdA. Een burgemeester kan aldus de hr. Hille, alleen boven de parijen staan als hij zelf een politieke overtuiging heeft. sprak de heer Pfeiffer van het Staatsbosbeheer want ook deze in dividuen behoeven de zorg van een burgemeesteres. De heer Van Dam voerde het woord De volgende bijeenkomst van de vereniging zal op vrijdag 21 februari g.s. zijn in 'De Roode Leeuw' te Schoorl. Men heeft deze avond ge organiseerd tezamen met de afde ling Bergen-Schoorl van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Mevr. Gorter-ter Pelkwijk, die tuin- architecte is, zal een causerie hou den over tuinen en beplantingen langs de binnenduitvoet. Mevr. Gorter zal hierbij vertellen, met illustratie van dia's, over de be groeiing van de streek langs de bin nenzijde van de onvolprezen Hol landse duinen en aangeven hoe we daarbij met onze tuinen zo goed mo gelijk kunnen aansluiten. Nu het voorjaar reeds gaat naderen en vele bewoners van onze gemeen ten zich al bezig houden met plan nen en plannetjes voor het opnieuw in orde brengen van hun tuinen lijkt het onderwerp van de komende avond goed gekozen en veel be langstelling waard. namens de Schoorlse Gemeenschap en mevrouw Broersma namens de plaatselij ke vrouwenverenigingen. De heer Sleking sprak namens de VV Groet-Camperduin en noemde het geen toeval dat er in Schoorl twee VVV's zijn. Beiden zijn wakker en bereid dat deel van de gemeen schap te dienen waarin zij werk zaam zijn. Zn collega v. d. Garde van de VVV Schoorl stipuleerde dat men in Schoorl een recreatiecommissie rijk is, dit is een unicum in het land want deze commissie bestaat uit mensen die direct met de recreatieve vraagstukken te maken hebben. zei pastoor Herzberg die niet alleen sprak namens de parochie maar ook als ingezetene. Hij wees op het dat de verschillende bevolkingsgroepen naar elkaar waren toegegroeid. De nieuwe burgemeester dankte alle sprekers uitvoerig en hij zei er wel aan te moeten wennen dat Schoorl twee VVV's telt. Misschien is het mogelijk om tussen twee groepen die hetzelfde doel nastreven een trait d'union tot stand te brengen. Na de woorden van de hr. Stronk horst namen talrijke Schoorlaars de gelegenheid te baat om met de nieu we burgemeester en zijn gezin per soonlijk kennis te maken. De eerstvolgende raadsvergadering die dan onder leiding van een 'echte burgemeester' zal plaatsvinden, wordt gehouden op donderdag 20 februari als de begroting aan de raad zal worden aangeboden. Let wel, deze bijeenkomst begint al om 19.00 uur.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1