Met belastingverhogingen heeft Schoorl een sluitende begroting voor 1969 GERRITSEN Kzfdoiitsnifivatkan an aan baadd aan an a. -3 coiad Kristal met zilver Zondag a.s. in de 'Rustende Jager' te Schoorl ruilbeurs verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond SCHOORLSE GEMEENSCHAP ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen us:- sa Algemeen Ook voor niet-verzamelaars MENNO GRONDSMA IN ,ELKSHOVE' Een hobby expositie Houtsnijwerk A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten Gemeenteraad a.s. dinsdag bijeen Jan van Scorel Oude tegels DOKTERSDIENSTEN OPLOSSING DUINSTREEKPUZZEL EIIIKP HHtSGüöSnr nrrg lEUN LgJQIP IE IR IA IT 11 lElnAIRlT Kinderoperette Repelsteeltje' Jaarverslag 1968 van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen JOHANNES PASSION TE BERGEN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 43e JAARGANG nr. 7 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 263 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal f 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Op de vanavond (donderdag) te hou den vergadering van de Schoorlse gemeenteraad zal aan de raad de begroting voor 1969 worden aange boden, B. en W. zijn er in geslaagd een sluitende begroting te verkrij gen. Men is in deze opzet geslaagd omdat de raad in de loop van het vorige jaar heeft besloten een aan tal plaatselijke belastingen te ver hogen. En dankzij de meerdere op brengst van deze belastingen kon den de inkomsten aanmerkelijk wor den verhoogd. Daarnaast hebben B. en W. gemeend om de uitbreiding van de personeels sterkte ter secretarie niet te moeten doorvoeren waardoor een verdere stijging der personeelskosten werd voorkomen. De verhoging van de plaatselijke be lastingen, de hogere uitkering uit het gemeentefonds in verband met de bevolkingstoename en het achter wege laten van de personeelsuitbrei ding hebben tot gevolg dat een slui tende begroting kan worden aange boden met een post voor onvoorzie ne uitgaven van ruim 31 mille. Maar B. en W. realiseren zich, dat ondanks dit overschot de financiële positie van Schoorl nog allerminst goed te noemen is. En dit is ook niet bereikbaar zolang onze gemeen te als recreatieplaats bovengemeen- telijke uitgaven heeft waar tegen over geen hogere uitkeringen uit het gemeentefonds staan. En als men bedenkt dat in de toekomst nog een groot aantal, onrendabele kapitaals uitgaven moet worden gedaan dan vervult de financiële positie der ge meente het bestuur met grote zorg. Wellicht zou deze zorg enigszins kunnen worden weggenomen als het wetsontwerp verruiming gemeente lijk belastinggebied tot wet zou wor den verheven. De voorgestelde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied houdt onder meer in: 1. de verwerping van de eerder voorgenomen woonplaatsen belasting; 2. de keuze voor een gemeentelijke belasting ter zake van onroerend goed; 3. een ruimere logeergastenbelasting in de vorm van een toeristenbe lasting; 4. het vervullen van a. de gemeentelijke opcenten op grondbelasting; b. de gemeentelijke opcenten op de personele belasting; c. de bouwterreinbelasting; d. de straatbelasting; e. de baatbelasting f. de assurantiebelasting; g. de belasting in natura. De belasting op onroerend goed zal worden geheven zowel van de zake lijk genothebbenden als van de ge bruikers. Dat is aldus B. en W. be grijpelijk omdat de belasting immers mede in de plaats moest treden van de grond- en personele belasting. De toeristenbelasting zal worden gehe ven voor het houden van nachtver blijf binnen de gemeente door per sonen die niet in het bevolkingsre gister der gemeente zijn ingeschre ven. En wordt als belastingplichtige degene aangewezen die gelegenheid tot nachtverblijf biedt, dan wordt de mogelijkheid van verhaal door hem op de toeristen nadrukkelijk in de wet mogelijk gemaakt. De huidige verordeningen betreffen de de heffing van gemeentelijke op- v.v. .DUINRANDER' Vrijdag a.s. klaverjasdrive in het café van de heer Slijkerman. Aanvang 20.00 uur. GYM.VER. ,OLYMPIA' Op zondag geeft deze vereniging een demonstratie in de sporthal. Aanvang 2.00 uur, toegang vrij. RUILBEURS A.s. zondag 23 februari ruilbeurs in 'De Rustende Jager', aanvang 1.00 uur. centen op de grond- en op de per sonele belasting vervallen zo spoe dig mogelijk na de in werkingtre- ding van de wet. Met het vervallen hiervan ontvangt de gemeente als vergoeding voor de te derven in komsten uit 't Rijks kas een ver goeding. De vermakelijkheidsbelasting zal worden herzien. De ministers vinden het in verband met de BTW nood zakelijk dat de vermakelijkheidsbe lasting voor bioscopen per 1 jan. 1969 vervalt. De overige bevoegdheid tot heffen van de vermakelijkheids belasting wil de regering laten ver dwijnen per 1 jan. 1979. Hierdoor zullen de gemeenten inkomsten der ven en het verlies van deze inkom sten moet worden teruggevonden uit het verruimde belastinggebied- Endit betekent, aldus het College, dat de verruiming al direct wordt aangetast, dit is te betreuren en naar het inzicht van B. en W. zou het Rijk compensatie moeten ver lenen. Voor de financiële positie der ge meente zijn ook de uitkeringen be langrijk die uit het gemeentefonds worden ontvangen. De regering is reeds gewezen op de sterke stijging der uitgaven voor sociale zorg en het voortdurend ongunstiger worden van het nadelig verschil tussen de uitgaven en inkomsten van het on derwijs. Minister Beernink heeft verklaard dat de verfijning voor kleine stedelijke gemeenten in stu die is alsmede die voor snelgroei ende gemeenten. Daarnaast zal op grond van het advies van de Raad voor de Gemeente financiën ook wel een herindeling komen van de schaal waarbij de groep van 2.000 - 50.000 inwoners in enkele groepen zal worden gesplitst. Voor het afsluiten van de daarvoor nodige geldleningen zijn de gemeen tebesturen thans aangewezen op de medewerking van GS en de Minister van Binnenlandse Zaken. En deze situatie is bijzonder moeilijk omdat in dit jaar verschillende plannen moeten worden uitgevoerd. Het eerste object dat de aandacht vraagt is de ontwikkeling van Har gen aan Zee, waarvoor de Raad reeds een krediet beschikbaar stelde van 1 miljoen. Na aftrek der Rijks subsidie van 246 mille zal voor Har gen aan Zee een vaste geldlening benodigd zijn van f 832.000, Het tweede object waarvoor nog de financiële middelen dienen te wor den aangetrokken is het dorpshuis waarvoor een bedrag van 159.000 aan subsidie en 45.000 voor de zo genaamde doorbraak benodigd is. Ten aanzien van het onderwijs wordt medegedeeld dat de OLS aan de Molenweg met twee lokalen dient te worden uitgebreid en dat in het plan Oost een zesklassige 7 lokalen omvattende lagere r.k. school tot stand dient te worden gebracht. In hetzelfde plan dient een openbare kleuterschool te worden gesticht. In De plannen voor de aanleg van het zwembad zullen verder worden uit gewerkt, terwijl verwacht mag wor den dat in de loop van dit jaar de manege te Aagtdorp tot stand zal komen. Voorts hoopte het College in de loop van dit jaar goedkeuring te ontvan- Vrijdag 21 februari a.s. lezing door mevr. Gorter - ter Pelkwijk, tuin- architecte en biologe over 'Tuinen en beplantingen aan de binnen- duinrand' (met dia's). Plaats van samenkomst: De Roode Leeuw, aanvang 20 uur. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd gen van GS voor de reconstructie van een drietal van het Waterschap overgenomen polderwegen. Omtrent de verdere woningbouw wordt de Raad meegedeeld dat de bouw van 68 woningen in het be stemmingsplan Oost wordt voltooid. Door Smit's Bouwbedrijf N.V. is een aanvraag ingediend voor de bouw van nog 58 woningen in dit plan. Men hoopt dat in de loop van dit jaar het plan Catrijp bouwrijp kan worden gemaakt terwijl er daar naast wordt gewerkt aan de bestem mingsplannen Oost II, Camperduin, Schoorl-Noord, Schoorl-Zuid, Bregt- dorp en andere. Tot slot van haar toelichting geeft het College nog enkele gegevens die op de begroting betrekking hebben. De uitgave voor de gewone dienst belopen met inbegrip van het hoofd stuk verrekeningen een bedrag van 4.511.635,60 in vergelijking met het vorige jaar een stijging van f 184.829. Op de kapitaalsdienst bedragen de uitgaven 10.865.672,85 en de inkom sten 9.874.835,24 zodat een nadelig saldo overblijft van 990.837,61 het geen wijst op een tekort aan finan cieringsmiddelen. Voorts blijkt dat de nog niet afge schreven kapitaalsuitgaven 8.057.772 bedragen terwijl de vaste schulden der gemeente een bedrag belopen van 7.225.696,-. «I Zondag 23 februari a.s. staat Schoorl in het teken van de hobby. De win ter is naast sneeuw en ijspret de meest ideale tijd voor één of meer dere hobby's. De avonden zijn lang, buiten is het guur en koud en die dingen zijn dan aanleiding om de binnentijd de doden met het inplak ken, uitzoeken, insteken, registreren enz. van ansichtkaarten. En al die mensen die dat doen hebben regel matig contact met elkaar voor ruil materiaal. De Schoorlse Ruilbeurs organiseert lx in de twee maanden een ruil beurs waarbij de verzamelaars uit de ganze omtrek akte de precense geven. Bij verzamelaars is deze dag dan ook erg in trek. Zo'n ruilbeursdag is natuurlijk spe cifiek voor verzamelaars en moeder de vrouw of verloofde, of iemand die geen verzamelhobby heeft, heeft natuurlijk niets aan zo'n ruilmiddag. De Schoorlse Ruilbeurs is zich daar volkomen van bewust en zorgde voor naast het aantrekken van verzame laars ook voor wat afleiding voor Donderdagavond 13 februari j.l. wa ren de inwoners van het bejaarden tehuis ,Elkshove' in het beneden- zaaltje bijeen gekomen om te genie ten van een optreden van de confe- rencier-immitator Menno Grondsma. Waarschijnlijk geen onbekende voor u, aldus mevr. Brommer die deze inwoner van Bergen aankondigde. In het eerste half uur bracht de hr. Grondsma een reeks van oude- en nieuwe sketches, en liet voorts zien dat het goochelwerk hem ook goed afgaat, met enkele trucjes die hij van de bekende goochelaar Fred Kaps geleerd heeft. Bij dit alles werd hij vakkundig begeleid door de heer Driessen uit Alkmaar, die ach ter de piano zat. Nadat een ieder genoten had van een lekker kopje koffie werd begon nen met enkele leuke improvisaties van de heer Driessen, waarna de heer Grondsma uit de bus kwam met knappe immitaties van Al Johnson en gehuld in veren zong hij een liedje uit het repertoire van Josephine Baker. Uit de tijd dat hij nog in Tuschinsky in Amsterdam optrad zong hij het speciaal voor hem gekomponeerde liedje 'I beleave' van Anton Kersjes, die zijn toenmalige orkestleider was. Het volgende gezellige avondje zal gehouden worden op vrijdag 28 febr. maar wie er dan komt blijft een verrassing. I de meekomers of nieuwsgierige be- j zoekers. Telken was bij een ruilbeurs naast het gewone ruilmateriaal ook een kleine expositie van een niet zo al gemene hobby en voor deze keer hebben wij de medewerking toege zegd gekregen van twee bekende Schoorlaars, die twee geheel ver schillende hobby's hebben, wat ech ter zeker de moeite waard is om eens te komen bekijken. Ik zou zeg gen doe dat dan ook. Eén van die bekende Schoorlaars is de heer Cor de Leeuw, met een uit gebreide collectie houtsnijwerk. De heer de Leeuw die van jongs af aan al met kunstenaars en de kunst gekonfronteerd was besloot zo on geveer 4V2 jaar geleden om de tijd te gaan doden met houtsnijwerk dat simpel begon maar wat inmiddels uitgegroeid is tot een flinke en leu ke collectie beelden en borststukken. Afin zondag kunt u het allemaal zien in 'De Rustende Jager'. De heer De Leeuw zal daar niet Langestraat 12, Alkmaar Op 25 a.s. zal de gemeenteraad weer bijeenkomen om 8 uur 's avonds. Op deze avond zullen o.a. de verbete ringen aan de beruchte Pesiebocht op voorstel van Burgemeester en Wethouders in behandeling worden genomen. Genoemde bocht vormt uit een oog punt van verkeersveiligheid reeds tal van jaren een bron voor ernstige zorgen. Herhaalde malen hebben zich ter plaatse ongevallen voorge daan, waarvan sommige met dode lijke afloop. Daar dit probleem zich niet laat verbeteren door bepaalde verkeersmaatregelen of veranderin gen bij en aan de bocht heeft men tot het plan besloten tot rechtrek- king van de bocht. De totale aan- legkosen zijn door Openbare Wer ken van Alkmaar geraamd op een bedrag van 474.000. De bedoeling is dat de gemeente Bergen 197.000 van de kosten voor zijn rekening zal nemen en Alkmaar 277.000. Verder zullen op deze vergadering o.a. de aanschaf van verduisterings gordijnen voor de St. Paulusschool besproken worden, en de vaststel ling van de besluiten art. 75 en 55 bis van de kleuter- en lagere onder wijswet. alleen veel laten zien maar er ook graag iets van vertellen maar dan moet er ook iemand zijn om wat aan te vertellen. Jan van Scorel was een schilder. Dit zinnetje is alles wat de meeste men sen weten als je hun vraagt wie Jan van Scorel was. En die kennis heb ben ze dan door het feit dat er in Alkmaar een Jan van Scorelkade is. Natuurlijk zijn er ook mensen die er meer van weten en één van de grootste kenners van Jan van Scorel de heer W. Koeman, beter bekend als één onzer plaatselijke onderwij zers, heeft ons beloofd om met uit gebreid documentatie materiaal aanwezig te zijn. Opdat u wat meer over Jan van Scorel te weet zal ko men. Ook de heer Koeman zal na tuurlijk op vragen en opmerkingen van u een antwoord geven. Ook is het plan om uit de collectie van verschillende tegelverzamelaars een overzicht te brengen van wat er zoal op tegelgebied bestaat. Hoeveel tegels te bewonderen zijn is nog niet bekend maar het kan een impone rend geheel worden. Zo ziet u dat de komende zondag een drukke, gezellige en vooral leer zame middag kan gaan worden. U komt toch ook? We rekenen op uw komst en u bent van harte welkom. VOOR BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 De puzzel die wij met de kerstdagen publiceerden was geen gemakkelijke opgaaf. Van de zeer vele inzendin gen waren er vier goede oplossingen en wel van T. Schilder-Nieuwendijk, Rijksstraatweg 142, Breukelen; Mej. J. den Dis, Slotlaan 11, Schoorl, D. Nieuwpoort, Buerweg 53, Bergen en Mej. N. A. Dekker, Kruisweg 17, Bergen. De prijzen van elk vijf gulden zullen worden toegezonden. Het Chr. kinderkoor ,De Tuinflui- ters' te Alkmaar zal op vrijdag 28 februari in 'Het Wapen van Heems kerk' opvoeren de kinderoperette Repelsteeltje. Aanvang 8 uur. Gezien de grote belangstelling van vorig jaar zal ook dit jaar de opvoe ring wel weer een succes worden. Uit het jaarverslag 1968 van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Bergen-Schoorl blijkt, dat bestuur en leden met voldoening kunnen vaststellen dat het verenigingsjaar 1968 vlot ver liep. Er werd 3 maal gediscussieerd over hedendaagse onderwerpen; 10 lezin gen werden gehouden over de meest uiteenlopende zaken; 7 excursies ge maakt naar zeer verschillende doe len. Clubs en cursussen werden ge organiseerd, waarvoor een bijzonder grote belangstelling bij de leden be stond. Ons bestuur gaf acte de présence bij bijzondere gelegenheden, is lid van de Vrouwen Advies Commissie (wo ningbouw) en tevens van de geza menlijke Bergense Vrouwenvereni gingen. Een groot aantal nieuwe leden kon worden ingeschreven. De kerstfeestviering alsmede het St. Nicolaasfeest waren hoogtepunten. De vereniging vertrouwt op een nog steeds stijgende belangstelling voor haar werk. Bergen komt meer en meer in de belangstelling te staan van de mu ziekgezelschappen. Na het Neder lands Studenten Orkest, dat al 17 jaar in Bergen repeteert en hier zijn eerste uitvoering geeft, en het Utrechts Studenten Orkest, dat ook reeds enkele malen hier verscheen, meldt zich nu het Klein Kamerkoor van de Vrije Universiteit. Dit Studentenkoor heeft reeds enige jaren achtereen de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach op zijn program ma; uitvoeringen werden o.a. gege ven in Amsterdam Zeist, Amersfoort en Rotterdam. Dit jaar heeft men de keus laten vallen op Bergen. Men acht de Ru- inekerk bijzonder geschikt om de Passion door een Kamer-ensemble van 24 leden (6 per stemsoort) te doen uitvoeren. De grootte van het orkest is daarbij aangepast, n.l. 18 leden; viola da gamba en theorbe vormen hierin het tradionele ele ment Door deze samenstelling van koor en orkest probeert men een zo groot mogelijke authenticiteit te be reiken met de door Bach zelf uitge voerde Passion. Deze bijzondere gebeurtenis vindt plaats op maandag 3 maart 1969 om 20.00 uur in de Ruinekerk te Bergen. Uitvoerenden zijn Ruth Pos tenor-evangelist Nelly Groenevelt sopraan Max van Egmond bas Tilly Dorhout alt Reinier Schweppetenor Ton Koopman orgel Bernard Winsemius orgel Gusta Goldschmidt theorbe Veronika Hampe viola da gamba Jaap ter Lindencello Ku Ebbingehobo Mart Benders fluit Kleine Kamerkoor van de Vrijs Uni versiteit met orkestbegeleiding. Het geheel staat o.l.v. Reinhardt van Randwijk. Kaarten ad 5,- verkrijgbaar bij: VVV Bergen, Plein, Bergen; WV Bergen aan Zee, v. d. Wijck- plein 8, Bergen aan Zee; Eerste Bergensche Boekhandel, Oude Prinsweg 11, Bergen; De Haan's Boekhandel, Stationsstraat 3, Bergen; Boekhandel K. ter Burg, Koorstraat 3, Alkmaar. Tevens op 3 maart 1969 aan de Ru inekerk.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1