weekblad JAN KEETE: „Je komme wel" SPECIALE AANBIEDING Lange tenen. I/O, 4 /O Boerenleenbank De BOERENLEENBANK voor ALLE moderne BANKZAKEN en uitgebreide SERVICE a". Onder 'ïedqctie *31*" <£e/t kUein, aütifö epen opgetuimiï mannetje schoolkrant..wasdag de bank voor iedereen 2* Geboren in Groote Keeten Veel tegenspoed Toch veel gein Zes dochters ,Je komme wel' Automatische TYPHOON BLITS BROMMER nu voor 425,- C. DRUIJVEN HET LEGE LOKAAL ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL SCHOORL (OOST) GROET DORPSSTRAAT 3 hoek KERKSTRAAT tel. (02208) 3938 TWEEDE BLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 I )li DUINSTREEK In een tijd waarin de ver stedelijking hals over kop toeneemt. In een tijd waarin het individu dreigt onder te gaan in de monotone massa en waarin men zijn prestige meet aan de omvang van de bevolkingstoename. In die tijd is geen plaats meer voor de vroeger zo tal rijke dorpsfiguren. Gewone, eenvoudige mensen die een onmisbare schakel vormden in het dagelijkse dorpsleven. Eén van deze figuren was onze doodgraver Jan Keete. Een klein mannetje dat on danks zijn macabere beroep een grote en zeker niet on verdiende populariteit ge noot. Jan Keete op de begraafplaats Zoals het een goed Keete betaamt werd ook Jan Keete in de Grote Keete geboren en wel in 1868 als de zoon van Doris Keete. Deze naams- overeenkomst mocht echter niet ver hinderen dat vader Keete met z'n gezin naar Schoorl verhuisde al waar hij, na eerst nog een tijdje in het huisje van Pool aan de Laanweg gewoond te hebben, zich aan de Voorweg vestigde. Hier in het huisje op de hoek van de Huismansweg en de Voorweg. In het huisje dat op het moment op de nominatie staat om te verdwijnen, werd Jan Keete groot gebracht. Ook toen hij in 1897 trouwde met Grietje Beets bleef hij aanvankelijk nog inwonen bij zijn ouders. Lang heeft deze situatie in het voor dubbele bewoning totaal ongeschikte huisje niet hoeven du ren, want al spoedig kon het jonge echtpaar, vooral door de hulp van burgemeester Peeck, verhuizen naar de boerderij van voorheen Jaap buur Dekker en diens zoon Tinus. Deze, toen al oude boerderij, lag juist tegenover de ouderlijke wo ning. En wel op de andere hoek van de Huismansweg en de Voorweg, de boereplaats dus waar nu de heer Sanders zijn kantine en kampeer terrein heeft. Bijna onbegrijpelijk is de moed en volharding waarmee dit kleine man netje de hem zo veelvuldig plagende tegenspoed heeft weten te weer staan. Alhoewel hij zoveel heeft mee moeten maken was het jaar 1911 toch wel het rampjaar bij uitstek. Van z'n zeven koeien verloor hij er dat jaar drie aan tongblaar, z'n var kens kregen de pest en z'n schapen kregen de rotkreupel. En zo ver dween z'n geheel rijkdom in de grond en was hij weer even arm als toen hij op z'n boerderijtje begon. Een ander ongeluk overkwam hem bij de uitoefening van één van zijn nevenbaantjes. Aan het begin van deze eeuw was het nog heel gebruikelijk om de zanderige wegen zo nu en dan te verbeteren met behulp van wat grint. Jan Keete nu was de man die voor de distributie van het grint zorgde. Hij immers bracht dit grint met behulp van z'n driewielerkar van de stortplaats aan het kanaal naar de grinthokken langs de ver schillende wegen. Op een keer had hij zo een extra zware last voor St. Maarten, bang dat dit voor een paard te veel van het goede zou zijn, leende hij bij een buurman een 2de paard, welke hij samen met z'n ei gen hit voor de wagen spande. Op de heenweg was alles goed verlopen maar terug juist toen ze van de hoge dijk afreden sloegen de beide paar den op hol. De woeste jacht die hier op volgde over de weg vol kuilen en bobbels, was een ware nachtmerrie. Toch wist hij uiteindelijk, door het krampachtig vasthouden van de teu gels, de paarden tot stilstand te brengen. Maar terwijl hij nog amper bekomen van de schrik was en de angst en overeind klauterde viel zijn paard dood neer. Zo gebeurde het hem bijvoorbeeld op een keer dat hij net z'n bussen met wei had gevuld bij de melkfabriek te Schoorldam en dat Rijer Wognum hem uitnodigde eens naar z'n var kens te komen kijken. Toen Keete thuis kwam en z'n bussen opende bleek de wei ondertussen plaatsge- ruimd te hebben voor mooi, helder leidingwater. Degenen die onze Kee te gekend hebben zullen stellig wel raden wat hij toen gezegd moet hebben. Vooral de kermis was jaarlijks het moment om je eens lekker uit te leven. Neem nou bijv. die keer van de turkse schop. Met burgemeesterg Peeck sprak hij af dat ze David de Groot, de man uit Bergen die altijd met z'n ijskarretje op de kermis stond, zouden vragen om eens een rondje mee te draaien in de turkse schop. David hield wel van een pret je en nam de uitnodiging dankbaar aan. Dit echter werd de goede man noodlottig, want juist toen hij hele maal boven was aangekomen, stopte de turkse schop en begonnen de burgemeester en Keete gratis ijs uit te delen aan de voorbij lopende ker- misgangers, welke gretig gebruik maakten van deze onverwachte mee valler. En David maar razen en tieren. Dat het uiteindelijk voor David nog niet slecht af zou lopen kon de al gemene feestvreugde slechts vergro ten. Een feestvreugde overigens waarbij de Chevalier hoed van Van Wijk aan de binnenkant eventjes ongemerkt volgesmeerd werd met mosterd. Vervolgens kreeg de eige naar het hoofddeksel heel vriende lijk maar toch wel met wat veel gang opgezet, waarbij het deksel er uit vloog en het hoofd vol mosterd geraakte. Bij een andere gelegenheid ging Jan Keete samen met z'n buurman Jaap Mooy een koe kopen op de koemarkt op de Paardenmarkt te Schoorl. Enige.... uurtjes later gingen de m Jan Keete met z'n hondekar. Met op de kar z'n kleinzoon Daan Lensing beide heren voldaan huiswaarts, de een hield de koe bij de kop, de an der bij de staart en zo kwamen ze beek in beek uit en via vele andere moeilijk te nemen obstakels uitein delijk bij moeder de vrouw, die hen wel feestelijk ontvangen zal hebben. Terwijl Keete zijn gehele leven arm is gebleven, voelde hij zich toch al tijd rijk, maar ja wat wil je ook met een goede gezondheid en zes dochters. Toch zei hij bij de aangif te van z'n laatste dochter iets wat ik hier helaas niet kan vermelden maar wat de mensen die hem gekend hebben andermaal vast en zeker zui den raden. Behalve het grint rijden, de verzor ging van z'n eigen vee en het over dag werken voor andere boeren, was hij ook nog doodgraver gedu rende een 44-tal jaren. Dit in navol ging van zijn vader, de welke ook al gedurende 18 jaar doolgraver te Schoorl was geweest. Het is vooral al gedurende 18 jaar doodgraver te grote bekendheid verwierf, maar ja hoe kan dat ook anders na zo'n 44 jaren. Een zinnetje dat hij aan deze bezig heid ontleende en hij jegens de twij felaars' gebruikte was ,Je komme wel'. En hij had gelijk, allemaal zijn zijn leeftijdsgenoten heengegaan. Ook Jan Keete zelf, populair en gewaar deerd al hij was, overleed in 1948 op tachtig-jarige leeftijd. Met hem verdween weer zo'n echte gezellige dorpstype, een dorpstype zoals er toen nog vele waren, maar die nu tot de uitzonderingen gaan behoren om tot over enkele jaren al heel niet meer voor te komen. Want de verstedelijking rukt steeds verder op, de individu dreigt te ver stikken in de zich als een inktvlek uitgroeiende monotone massa. met oliebadkoppeling en voorvering Van 525,- 1 jaar garantie met de bekende service Rijwiel- en broemfietshandel Meeuwenlaan 1, Groet, tel. 806 Mevrouwtje Muis Wast alles thuis De hemdjes en de sokken De bloesjes en de rokken Eerst zet ze alles in de bleek Dat doet ze elke week En iedereen helpt wat hij kan Behalve kleine Snorreman Hij slaapt en droomt van kaas Van spek en speculaas. Liedje van het leven Tierelierlom, rozen bloeien En de tijd gaat om Sneeuwpoppen maken Sommen aan de meester vragen Tierelierelom, en de tijd gaat om Sneeuwklokjes bloeien Samen op het meertje roeien Samen op het land hand in hand. derde klas vierde klas In de Openbare Lagere School te Groet staat sinds 1 januari van dit jaar een klaslokaal leeg. Het aantal leer lingen was dermate afgenomen dat er althans volgens de wet een leerkracht overbodig werd. Gevolg zes verschillende klassen moe ten opgevangen worden door drie leerkrachten. Een vreemde zaak, te meer ais je bedenkt dat het aantal inwoners door de nieuwbouw te Groet behoorlijk Is toegenomen. Maar ja geef die nieuwe mensen eens ongelijk je kunt toch je kinderen niet zo maar naar zo'n boere dorps schooltje sturen, wat moet daar ooit van terecht komen Nee in Bergen krijgen je kinderen ten minste nog van jongsaf de Franse taal. Frans de sleutel tot de eenheid van Europa. Leve het Frans, weg met de Groeier School. In samenwerking met de afdeling Schoorl-Bergen organiseerde Alge meen Welzijn vrijdagavond voor 'n goed bezette zaal een bijeenkomst waar door mevrouw Gorter werd gesproken over tuinbeplantingen aan de binnenduinvoet. De tuinarchitecte gaf eerst een uit eenzetting over de ontwikkeling der begroeiing van de Hollandse dui nen vanaf de vroegste tijden. Door de verdwijning van veel bossen ver armden de bomen maar dit door de zee veroorzaakte verschijnsel werd in later tijden door de mens weer hersteld. Vooral in de Gouden Eeuw verrezen er langs de duinkant vele fraaie buitenhuizen die talrijke hec taren bos telden. Door latere verwildering konden veel plantengezelschappen zich in de duinen handhaven. Mevrouw Gorter wees op het be kende Tijssens Hof te Bloemendaal waar men veel duinflora in haar natuurlijk millieu heeft onderge bracht. Men kan daar veel leren want voor de tuinaanleg kan men daar te weten komen welke plan ten en struiken het best voor onze gronden geschikt zijn. Mevrouw Gorter gaf op het gebied van de aanleg en het onderhoud van tuinen veel waardevolle adviezen. Na de pauze werden fraaie kleuren dia's vertoond en de voorzitter van de afdeling Bergen sloot met een dankwoord aan mevrouw Gorter de bijeenkomst. Algemeen Welzijn komt weer bijeen op 21 maart a.s. Dan zal de heer Swets iets laten horen en zien van volks- en dansmuziek uit de Balkan. Kies rente voor uw geld Spaargelden geplaatst voor 24 maanden vast, minimum inleg f 1.000,-. Spaargelden met een op zegtermijn van 12 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-. verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop ot de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van effekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. Spaargelden met een op zegtermijn van 6 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-, verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop of de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van effekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4Yi% Spaargelden met een op zegtermijn van 3 maan den, minimum eerste in leg f 500,-, verdere stor tingen minimum f 100,- Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop of de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van effekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. Spaargelden waarop een maal per kalendermaand tot f 2.000,- direkt kan worden opgenomen, mini mum eerste inleg f 100,-. 5% voor Bedrijfs-, Ambtenaren- en „Zilvervloot" sparen. 31h Op privé-rekeningen en geheel vrije spaarrekeningen. Hoofdkantoor, Hereweg 163 (nabij toeristenkerk) Hagedoornweg (t.o. telefooncel) hoek Hereweg/Meeuwenlaan (bij telefooncel) BERGEN

De Duinstreek | 1969 | | pagina 5