Sluitende begroting met belasting verhoging in Schoorl aanvaard Grote belangstelling voor Ruilbeurs ijzota uezandezimj ^ckootfr klaverjassen Expositie aan hou tf/i ijwetk en tepeds trefpunt Ingekomen stukken Subsidies 1969 Begroting 1969 Replieken B en W A. CAKIRIAN Het speciale huis voor Perzische tapijten En verder Stichting Duinmanege van Poelenburg Rondvraag GEHOORD IN DE RAAD Voorverkoop entreebiljetten Haarlemse Voorjaarsbeurs in onze gemeente 4 Bestemming van de winkels Cor Vrouwe een geheel nieuw bedrijf Nieuwe indeling VOGELVREUGD lnwo(o)n(st)ers van Bergen en Schoorl ONTSPANNINGS AVOND IN jWESTERKIMME' OLYMPIA GAF OPENBARE LES Ondanks het slechte weer was er voor de vorige week donderdag ge houden raadsvergadering een rede lijke publieke belangstelling. Het was even wennen, nu de ver gaderingen niet meer door wethou der Dekker, maar door een 'echte' burgemeester worden gepresideerd. Het gemis van een geluidsinstallatie deed zich nu echter wel voelen, vooral waar de nieuwe burgemees ter niet over een fors stemgeluid bleek te beschikken. Op de publieke eribune was de heer Stronkhorst bijna niet te verstaan, ook al omdat hij uiteraard nog niet zo is inge speeld en daarom zijn replieken niet uit het hoofd maar van papier moest oplezen. Enfin, misschien komt de raad nog terug op haar eerder genomen be slissing niet over te gaan tot aan schaffing van een geluidsinstallatie. Ómdat het al een week geleden is dat de vergadering is gehouden zij het ons vergund het gesprokene slechts summier weer te geven. Alle ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, hierbij bleek dat de verschillende portefeuilles als volgt waren ver deeld: BURGEMEESTER STRONKHORST: Recreatie, Culturele Zaken, Sociale Zaken en Financiën; WETHOUDER DEKKER: Gemeentewerken, Bouw- en wo ningtoezicht, Sportzaken; WETHOUDER MUELINK: Huisvesting, Ruimtelijke Ordening Verkeerszaken, Onderwijs. De heer Meijer wees op de slechte financiële toestand waarin zich onze drumband verkeert en vroeg om verhoging van subsidie aan de hand waarbij hij de belangrijke plaats benadrukte die de band in ons dorpsleven inneemt. Burgemeester Stronkhorst ant woordde dat B en W open oog voor de financiële noden heeft maar dat het bestuur van de drumband zelf B en W moet benaderen. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd ging men met het subsidiebeleid van B en W accoord. De vergadering duurde vier uur en de meeste tijd werd wel aan dit agendapunt besteed. En dat komt door de vaak lange algemene be schouwingen die de raad meent te moeten houden. De heer Meijer reikte na afloop van de bijeenkomst aan de pers een afschrift van zijn toespraak uit, een voorbeeld dat an dere raadsleden van ons gerust mo gen gaan volgen. Het is voor ons wel zo gemakkelijk. De fractievoorzitter van de KVP liet ondanks het feit dat men nu een sluitende begroting heeft, een waar schuwend geluid horen op financieel gebied. Want de plaatselijke belas tingen zijn al tot een hoog peil ge stegen en de KVP verlangt rust op het belastingfront. Evenals zijn collega-raadsleden maakte de heer Meijer gewag van het feit dat sommige buurtschappen nog steeds geen riolering hebben en pleitte hij voor verbetering der pol derwegen. Voorts drong hij aan op verkoop van woningwet- en premie woningen aan de ingezetenen en vroeg de burgemeester ook een avondspreekuur in te stellen. De heer Sleking zag de kwestie van de logeergastenbelasting graag lan delijk geregeld, hij wees op de con currerende positie van het warmere zuiden waarheen de toerist meer en meer zijn schreden richt. De heer Sleking bleek verder weinig gelukkig te zijn met de subsidierege ling aan beide plaatselijke VVV's, Groet kwam hierdoor er het slecht ste af omdat zij een zuinig financi eel beleid voert en de VVV Schoorl blijkbaar een premie krijgt op een royalere bedrijfsvoering. Mevrouw De Boer wees op de plan nen die op stapel staan en zei het te betreuren dat de Groeter school haar vierde leerkracht moest kwijt raken door het teruglopen van het leerlingenaantal. Verder vond zij dat de raad slecht door B en' W was voorgelicht over het nieuwe winkel centrum te Schoorl en pleitte zij voor meer openheid. De heer Meedendorp was er niet zo blij mee dat de pers over sommige zaken eerder was ingelicht dan de raad, hij wees hier op de capaciteit van de gasbel te Camperduin. Ook hij wees op de inspraak die de burgerij moet hebben bij gemeente lijke kwesties en bleek geporteerd te zijn voor de aanleg van een jachthaven te Schoorldam en te Hargen. Alle sprekers werden zeer uitvoerig door B en W te woord gestaan. Burgemeester Stronkhorst verklaar de zich in principe bereid een avon- Langestraat 12, Alkmaar spreekuur te houden, hij vond ver der dat de pers haar eigen verant woordelijkheid heeft en bleek geen voorstander tegen de door de heer Sleking voorgestelde uitschrijving van z.g. burgerleningen. Wethouder Dekker zei dat 't onder houd van de polderwegen financieel gezien een moeilijke zaak is en tegen de heer Sleking zei hij dat fusie tussen de beide VVV's de oplossing zou zijn. Over het winkelcentrum zal de raad nader worden geinformeerd, dat er een makelaar is (De Munk en Piersma, red) die hier probeert hui zen te verkopen hebben B en W niet in de hand. Wethouder Muelink betreurde het met mevrouw de Boer dat het aan tal leerkrachten aan de Groeter School moest teruglopen. Maar de oorzaak is dat veel mensen die in Groet zijn komen te wonen, hun kind naar de Europese School te Bergen sturen. Jammer, want voor het kind is het veel beter dat zij schoolgaat in de plaats waar zij woont. Over de woningbouw zei de heer Muelink dat het Bouwfonds in Groet woningen zal gaan bouwen waarvan de maandelijkse lasten niet veel bo ven die van een normale huurwo ning zullen uitkomen. Overigens telt de lijst van woningzoekenden 127 namen. Nadat de raad in tweede instantie haar mening had gegeven werd de begroting aanvaard. Een commissie uit de raad had een onderzoek naar deze begroting inge steld. Men had hierbij geconstateerd dat de Schoorlse Gemeenschap nog onvoldoende functioneert. B en W zullen trachten deze gemeenschap meer tot leven te brengen. Verder staat in de memorie van antwoord van B en W te lezen dat de opbrengst der logeergastenbelas ting over 1967 11.000,- bedroeg. Werd er uitvoerig van gedachten gewisseld over het verplaatsen van een hek langs het Brinklaantje waarbij de heer Dekker er op wees dat in tegenstelling de heer Louter had beweerd, de heer Loos zijn ter rein aldaar keurig onderhoudt. Be ter dan op sommige boerenerven in de gemeente, voegde hij er aan toe. Verder stemde men in met het tref fen van enkele voorzieningen voor het onderwijs en ging men accoord met het bouwen van een openbare kleuterschool in Schoorl-Oost. Er is aan de Stichting 'Duinmanege van Poelenburg' een terrein te Aagtdorp in erfpacht gegeven groot ruim 10.000 m2. Na overleg met de bestuursleden van deze stichting waren B en W van overtuigd geraakt dat dit terrein eigenlijk te klein is om goede mo gelijkheden te bieden voor uitloop, toegang en parkeergelegenheid. De raad werd voorgesteld een stuk grond groot 4.000 m2 eveneens in erfpacht uit te geven. Mede gelet op het feit dat voor het reeds uit gegeven terrein een jaarlijkse ver goeding is vastgesteld zouden B en W voor ingebruikneming van het nieuwe stuk grond slechts een be drag van 25,- in rekening willen brengen. Na enige discussie werd aldus besloten. Binnenkort zal er een bespreking plaatsvinden over vestiging van een zee-aquarium te Hargen aan Zee, terwijl voorts bleek dat er a.s. zo mer een autocross in onze gemeen te zal worden gehouden. De heer Eecen maakte hiertegen be zwaar, dit soort zaken hoort niet thuis in een recreatiegemeente vond hij. Maar de heer Dekker zei dat men het voor één keer eens wilde proberen, het wordt op een afgele gen stuk land georganiseerd en be valt het niet, wel, dan is het de eerste maar ook de laatste keer geweest. BURGEMEESTER STRONKHORST: ,Ik ben gerust bereid een avond spreekuur in te stellen. Maar wilt u data en tijd van ingang aan mij overlaten? Er moeten namelijk nog een aantal schilderijen worden opgehangen.' BURGEMEESTER STRONKHORST: Jzich verontschuldigend over het feit dat hij nog niet geheel op de hoogte was) ,Ik ben nog maar een hele jonge boreling in deze gemeente.' WETHOUDER MUELINK: ,Catrijp is op een oor na planolo gisch gevild.' WETHOUDER DEKKER tot de heer Louter die meende dat de heer Loos er op het weiland achter de Brinklaan een bende van had gemaakt: ,Het is daar geen enorme bende. Op diverse boerenerven is het een bende. En we moeten deze mensen die de boel keurig on derhouden 'n stuk brood gunnen.' DE HEER MEEDENDORP (die meende dat de raad, doordat de pers eerder was ingelicht in haar hemd stond: ,Het geven van een strip-tease is niet des raads.' Er verschijnen in onze krant regel matig enthousiaste artikelen over de ruilbeurs die op zondagmiddagen o.a. in 'De Rustende Jager' en in hotel 'Duinoord' te Groet werden gehouden. Ik moet u zeggen er nog nooit te zijn geweest maar meende er afgelopen zondag toch eens een kijkje te moeten nemen. Wel het was de moeite waard. Aan de tafels zaten mensen van vier tot 100 jaar hun postzegels en dergelijke te bekijken en zo mogelijk te ruilen terwijl zoals reeds gemeld ook hout snijwerk van de heer De Leeuw werd tentoongesteld. Over deze kun stenaar, want dat is het toch, heeft Alphons Leysen enige tijd geleden al een artikel geschreven dus hier over hoef ik niet zo uitvoerig te zijn. En daar komt nog bij dat de heer Cor de Leeuw die de poppen maakt al die belangstelling maar zo zo vindt. Hij blijft het liefste maar wat op de achtergrond. De meeste figuren had de heer De Leeuw uit het hoofd gemaakt. De kop van veldwachter Baareman naar een foto en ook de legendarische Aaltje Bogt- man gaven naast vele andere figu ren acte de presence. Wij vestigen de aandacht van onze lezers erop, dat bij N.H.A.D.O., Prins Hendriklaan 5-7, Bergen-Binnen V.V.V., Plein 9-22, Bergen-Binnen; V.V.V., Voorstraat 69, Egmond aan Zee; Reisbureau 'Noordzee', Voorstraat 117, Egmond aan Zee; de voorverkoop van toegangsbewij zen der Haarlemse Voorjaarsbeurs voor Haar en Hem te Haarlem is ge opend. In het bezit van deze entree biljetten voorkomen zij, dat zij bij het beursgebouw in de file voor de loketten moeten staan. In het bezit van een toegangsbiljet kan men zo doorlopen! Als zij daarbij de waardebon, die on der de advertentie in dit nummer van de Duinstreek staat, inleveren bij één der voorverkoop-adressen, dan ontvangt men ƒ1,- reduktie per bon op de toegangsprijs van 2,50. De directie van de beurs heeft deze maatregel getroffen teneinde de be zoekers uit de provincie in de reis kosten tegemoet te komen. SIWOtAAK -IJ ra MA! If* Een overzicht over de oude huisjes met op de voorgrond 'De Kastanjeboom' foto: Marius Slot Net als 1967 is ook het jaar 1969 er één van de grote veranderingen in de Schoorlse dorpskern. De eerste verbouwing was die van de firma Voorberg, waar de aanne mer Wildeboer de winkelruimte vergrootte. Dezelfde aannemer ver zorgde ook de fraaie en belangrijke uitbreiding van de manufacturen winkel van de firma Koorn. Terwijl de bovengenoemde ondernemers op het moment bezig is met een gron dige modernisering van de bedrijfs ruimte van de firme Bekker. Een wat spectaculairder verandering is die van het huisje van Jaap Duin- meijer. Dit huisje, dat deel uitmaak te van een vijf-tal kleine, in de vo rige eeuw gebouwde huisjes moest plaatsruimen voor een complex van drie winkels. Drie winkels welke een begin vormen van een nog veel grotere winkelkern, in de toekomst te bouwen rond de ook al verander de 'Rustende Jager', 'De Rustende Jager', die aan het einde van het komende seizoen naar boven toe uitgebreid zal worden met een gro te hotelaccommodatie. En dat bij deze gelegenheid van een dak voor zien zal worden in de stijl van de reeds vergevorderde nieuwe win kels. De eerste van de drie winkels werd door de heer Roos gereserveerd voor slijterij. Daarnaast zal een exclusie ve dames-modezaak ingericht wor den door de heer Verhoeven, die ook al een dergelijke zaak heeft in Eg mond. De laatste bedrijfsruimte zal door de Amro-Bank geëxploiteerd worden. Dan staan er nog twee kleine kiosken, waarvan er tot nu toe slechts één een definitieve be stemming kreeg. Hierin zal n.l. en dit wederom door de heer Verhoe ven. een strandartikelen-shop ge vestigd worden. De heer Visser, die met de uitvoering van het hier bo ven genoemde project is belast, hoopt eind maart de verschillende winkels af te kunnen leveren en dit zal hem zeker lukken, want denkt u alleen nog maar eens aan de onge looflijke snelle opbouw van 'De Rus tende Jager'. Dan op de plaats waar eens Piet Meijer nog zijn loodgieterswinkeltje had, op de plaats waar nu alweer sinds een aantal jaren Cor Vrouwen zijn cafetaria ,de Kastanjeboom' ex ploiteerde, zal een groot nieuw be drijf verrijzen. Een bedrijf dat maar eventjes een voorpui van 24 meter zal krijgen, een bedrijf dat zich uit zal strekken van de winkel van Piet Meijer tot aan het nog nog enig overgebleven oude huisje, waarin Jp. Duinmeijer woont. Want ook het sigarenwinkeltje zal al heel gauw gesloopt worden, nadat de snackbar en het er tussenliggende woonhuis reeds verdwenen zijn. Een week voor Pinksteren, zal het nieuwe bedrijf klaar zijn. Een bedrijf dat ongetwijfeld niet al leen zakelijk, maar vooral ook qua uiterlijk een verrijking voor ons dorp zal worden. Tijdschriftenhal IJsverkoop Overdekte automatiek Bar Petit restaurant Recreatiezaaltje Op de plaats waar voorheen de snackbar was, dus naast de winkel van de heer Meijer, zal een tijd schriftenhal komen, een hal met openslaande deuren, een hal zoals u ze wel in de stad kunt zien. Naast deze tijdschriftenhal, waar ook nog steeds rookartikelen verkocht zullen worden, komt een ruimte voor de ijsverkoop. Vervolgens een grote overdekte automatiek met daar weer naast een gezellige bar, welke de heer Vrouwe overigens zal ver pachten. Dan tenslotte op de hoogte van het oude sigarenwinkeltje een petit restaurant, met bar, een res taurant voor de gewone man, een restaurant met toch nog altijd een oppervlakte van zo'n 120 m2. Voor het restaurant is een terras geplant en boven het restaurant komt een recreatiezaaltje waarvan de nadere Wie gezellig wil ZATERDAG 1 MAART CAFE SCHOORL Laanweg 2 Jh' 'Hl* Het beroemde viswinkeltje met daarachter het huisje van Jaap Duinmeijer bestemming nog bepaald moet wor den. Maar er moet nog veel gebeuren voor het zover is. Het oude bedrijf is echter al gesloopt en het wachten is nu alleen nog op het vertrek van vadertje winter. INGEZONDEN MEDEDELING (buiten verantwoording van de redactie) Langs deze ongebruikelijke weg no dig ik politiek-geïnteresseerden uit tot een gesprek over de doelstellin gen van de POLITIEKE PARTIJ RADIKALEN (P.P.R.) Zoals velen van u wellicht weten is de PPR ontstaan als reactie op de volstrekte verroesting van de be staande (confessionele) partijen. De ze partijen werken uitermate frus trerend op die leden en kiezers, die vinden dat de bestaande en komen de problemen vanuit een andere mentaliteit moeten worden aange pakt. Enige aspecten van deze mentaliteit zijn a. de wil om uit oogpunt van soli dariteit maatschappelijke en eco nomische achterstanden in de wereld (ontwikkelingslanden) en in ons eigen land in versneld tempo te verkleinen; dit vraagt uiteraard financiële offers van ons; b. nieuwe wegen zoeken om het af schuwelijk wantrouwen tussen oost en west te verminderen; q. het kritisch benaderen van ons huidige maatschappij struktuur, vooral met het oog op de toe komst, die zeer ingrijpende ver anderingen teweeg zal brengen; d. stimuleren, dat ieder mens zich zijn verantwoording t.o.v. maat schappij en medemens bewust wordt; c. kontakt zoeken met groeperingen en mensen, die over vele punten hetzelfde denken teneinde geza menlijk te zoeken voor de kern problemen. U moet vooral niet denken dat de P.P.R. een partij van uitgetreden K.V.P.-leden is. Kenmerkend is dat uit een onlangs gehouden enquete onder de P.P.R.-leden blijkt dat ca. 50 procent van de leden tot voor het lidmaatschap van de P.P.R. niet eerder politiek georganiseerd is ge weest. Velen onder hen zijn werk zaam in de sociale beroepen ofwel houden zich beroepshalve bezig met ontwikkelingshulp. Iedereen, dus uit elk millieu en van iedere leeftijd, is welkom bij de P.P.R., mits men zich sterk betrokken voelt bij wat er aan leed en onrecht op onze verdeelde aarde geschiedt en waarvan we re gelmatig kennis kunnen nemen via radio, televisie en de positief inge stelde kranten en periodieken. Voor degenen onder u die belang stelling hebben voor de P.P.R. en een persoonlijk gesprek op prijs stel len, geef ik hieronder mijn adres. U bent van harte welkom A. L. v. d. GEEST, Esdoornplantsoen 73 Schoorl (Oost) De heer De Leeuw gaf antwoord op de vele vragen van de belang stellenden en hieruit bleek wel dat het geen kleinigheid is om uit een stuk hout een 'kop' te maken. Er gaan uren inzitten en daarom wil de heer De Leeuw van zijn werk stukken ook liever niets verkopen. En dan had de heer Koeman er twee grote stands over Jan van Scorel ingericht. Deze schilder en water bouwkundige die in onze gemeente 1 augustus 1495 werd geboren als zoon van onze dorpspastoor, ver dient meer aandacht, aldus de heer Koeman. Waarom staat hier geen monument voor Jan van Scorel, vraagt hij zich af, voor Frans Hals, Vincent van Gogh, Jeroen Bosch en anderen worden in Nederland en el ders wel standbeelden opgericht en waarom voor hem niet? En weet u wel, dat Jan van Scorel er niet was geweest, wij hier niet hadden gestaan? Dit laatste met het oog op het werk dat de water bouwkundige heeft verzet. De heer Koeman is bezig een roman over Jan van Scorel te schrijven die misschien over een jaar klaar zal zijn. Dat hij zich diepgaand in leven en werken van deze schilder heeft verdiept bleek wel uit de tal rijke reproducties, krantenknipsels en dergelijke die hij langs de wand had opgesteld en uit de grote kennis van zaken. Zoals bekend heeft de Schoorlse Ge meenteraad die enkele jaren geleden misschien niet zo cultuur-minded was, niet de noodzaak ingezien om b.v. een standbeeld voor Jan van Scorel ergens in de gemeente op te richten. Nou, hier ligt misschien een taak voor onze nieuwe burgervader. En dan waren er nog tegels geëx poseerd. De oudste waren uit de Jaren 1600 en in die jaren werden tegels net zo gebruikt als thans het behang. Wie over de nodige pecu nia beschikte liet zijn hele muur hiermee bepleisteren en wie krap bij kas zat, alleen zijn schouw. Er waren fraaie exemplaren bij en ook hier gaven enkele heren desgevraagd deskundig uitleg. En zo kunnen de organisatoren van de ruilbeurs weer terugzien op een alleszins geslaagde middag, want de publieke belangstelling was groot en ongetwijfeld zijn er goede zaken gedaan. En ondergetekende kan een bezoek aan de ruilbeurs van harte aanbe velen, je verrijkt je kennis ermee en wie weet is een bezoek aan de ruilbeurs wel het begin van een leuke hobby. En een actieve vrije tijdsbesteding is beter dan languit voor de kijkkast de wereld aan je te laten voorbijgaan, nietwaar? Vrijdag j.l. werd wederom een ont spanningsavond voor de bewoners van 'Westerkimme' georganiseerd. Ditmaal was het de Dameszangver eniging van Bergen die deze avond zouden verzorgen. Na een openings- en welkomstwoord door de directrice, was het woord aan de Zangvereniging, die onder de bezielende leiding van haar diri- gente, mevr. Moree-Dol verschillen de liederen in vlot tempo ten gehore bracht. Vervolgens werd door enige dames persoonlijk gezongen, en ook een declamatie gegeven over 'Jeugd tot oud geworden mens'. Na de pauze werden verschillende voordrachten op zeer komische wij ze naar voren gebracht,, zeer tot ge noegen van de toehoorders. Tot slot werd nog een potpourrie gezongen, waarbij de hun bekende melodietjes, door de oudjes werd meegezongen. Na een dankwoord van de directrice werd de avond weer besloten, en kon de zangvereniging op eert zeer goed geslaagde avond terug zien en hebben de bewoners van 'Wester kimme' een heel prettige avond be zorgd. Eén der plaatselijke verenigingen die reikhalzend uitzien naar het dorps huis is de gymnastiekvereniging 'Olympia'. Men beschikt momenteel niet over zaalruimte om een uitvoe ring te geven en daarom besloot men tot het geven van een zg. openbare les zondag j.l. in de sporthal. Op deze manier kon men ouders en andere belangstellenden toch iets laten zien wat hun kinderen op de gym leren. Enkele honderden mensen keken geamuseerd naar de kleuters en geboeid naar de grotere kinderen en dames en heren die feilloos hun oefeningen uitvoerden. Alle catego- riën kwamen aan de beurt en uit het gedemonstreerde bleek wel dat de heer Van Twuyver, de trainer van Olympia een vakman is die met de jeugd uitstekend weet om te gaan En hiermee wil niets in het nadeel gezegd zijn van de andere dames en heren die veel vrije tijd voor hun vereniging opofferen. Wie wil gymmen, hij geve zich als lid bij Olympia op. Leeftijd maakt wei nig uit. Men kapt wel met een chro nisch gebrek aan heren. Dus mannen zorgt dat u uw buikje kwijtraakt.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 6