Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool bestaat 75 jaar V MARIS M4RISSA GERRITSEN Lezing over Sicilië ^/ubiHeum ivotèt o.a. peoiatt) niet tjlote tentennsteMinp Kristal met zilver Donderdag 20 maart Theater Terzijde' met 'Leonce en Lena' te Bergen verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Grote tentoonstelling Sinds 1958 aan de Bergerweg Voortdurende groei De eerste in Nederland DOKTERSDIENSTEN VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Directrice en leerkrachten RUILBEURS TE WARMENHUIZEN ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL WIT GELE KRUIS BERGEN Heilige huichelaar Johnny the Selfkicker zorgt voor hoogtepunt op Bergens Boekenfeest Drie Van der Salmen traden in bij de zusters Ursulinen in Bergen Jaarveradering UW Bergen D'66 TE SCHOORL door journaliste Bianca Dony DONDERDAG 13 MAART 1969 43e JAARGANG nr. 10 weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Niet alleen voor Alkmaar is de Huishoud- en Industrieschool gedurende de laatste driekwart eeuw van grote betekenis geweest; ook voor de omliggende plaatsen was de school een belangrijke onderwijsinrichting. Dat dit laatste nog steeds het geval is, blijkt duidelijk uit het feit, dat er van de ruim 400 leerlingen die de school momenteelt telt, ongeveer 240 uit plaatsen buiten Alkmaar komen! Ook voor de dorpen van onze 'duinstreek' is de school van belang: vele meisjes uit Schoorl, Bergen, Egmond, Petten, Groet en Camperduin hebben er in de loop van de tijd lessen en cursussen gevolgd. Tussen Bergen en de jubilerende school bestaat er nog een andere binding. Het was namelijk de echtgenote van de vroegere burgemeester, mevrouw M. A. D. van Reenen - Völter, die in 1894 de vereniging 'De Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool' mede oprichtte. Vanaf het begin was mevrouw Van Reenen- Völter presidente van de schoolvereniging en later was zij, gedurende een zestal jaren tevens directrice van de school. In 1902 trad zij uit het bestuur; vier jaar later stichtte zij een nieuwe badplaats bij Bergen: het dorp Bergen aan Zee De Alkmaarse Huishoud- en Indu strieschool maakt zich nu op om het 75-jarig bestaan te vieren. Daartoe wordt er op 18 maart een receptie gehouden; de dagen daarna kan het publiek op een grote tentoonstelling, die in het schoolgebouw aan de Ber- gerweg is ingericht, kennismaken van de veranderingen in het nijver heidsonderwijs sinds 1894. Er zullen foto's, documenten en werkstukken uit vroeger tijd worden geëxposeerd en er worden modeshows gehouden. Er is een poffertjeskraam en een tentoonstelling van de badmode in de laatste 75 jaar. Men zal werk kunnen zien van alle opleidingen, die de school momenteel telt. In enkele lokalen krijgen de theoreti sche vakken een plaats en om ook de laatste ontwikkelingen te tonen zal er een afdeling zijn, die de titel draagt: 'De Mammoet in de Huis houdschool'. Naast deze evenementen zijn er feestavonden voor de leerlingen en leerkrachten georganiseerd. Het is nog maar sinds kort, dat de Alkmaarse Huishoud- en Industrie school in het bekende gebouw met de kantelen aan de Bergerweg is gevestigd. Daarvoor was men ge huisvest in de Emmastraat. In 1900 werd daar de school, die momenteel onderdak biedt aan de Streekschool voor de Detailhandel, in gebruik gekomen. En wederom moeten we wijzen op een zekere binding van de school met de Heer lijkheid. Het was de latere bouwer van 'Bio' oftewel 'Russenduin' te Bergen aan Zee, de heer Janssen, die het schoolbestuur 22.000,aan bood als aanvulling op de bouwsom van de nieuwe school. Uit dank baarheid werd de heer Janssen de titel van beschermheer aangeboden. (Later kreeg de school 'n bescherm vrouw in de figuur van Koningin- Moeder Emma). We moeten zo'n particuliere gift niet onderschatten; voor een groot deel hing het bestaan van de school af van zulke giften. Pas in 1921 zou er een wettelijke subsidieregeling komen Het eerste gebouw, waarin les werd gegeven, was niet als school ge bouwd. Het was een pand aan de Oudegracht (nu huis nummer 205) waar in 1896 de eerste leerlingen binnenstapten; dat waren er 37. Binnen korte tijd groeide dit aantal echter zo snel, dat een nieuwe school een dringende noodzaak werd. In 1900 kwam de oplossing en later, in 1958 kon het ruimtetekort wederom verholpen worden (de school aan de Bergerweg kostte 1,4 miljoen gul den!). Aangezien het aantal leerlin gen nog steeds blijft groeien, is de huidige school ook al weer te klein! Het zal de lezer opgevallen zijn, dat we steeds spreken van Huishoud en Industrieschool. Het lijkt of er sprake is van twee scholen. We zouden het zo kunnen stellen: er was bij de oprichting van de school en ook gedurende een aantal jaren Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Telefoon (02201) 202 daarna, sprake van twee vormen van onderwijs. In de ene afdeling werd opgeleid voor de huishouding; in de andere voor de industrie (men dacht aan meubelfabrieken, aardewerkfa brieken en ateliers). Tegenwoordig is deze scheiding weggevallen. Het is wellicht interessant te weten, dat de Alkmaarse school de eerste in Nederland was, waar het huishoud en het industrie onderwijs binnen één school werden gegeven. De Alk maarse Huishoud- en Industrie school was in 1894 de zevende nij verheidsschool voor meisjes in het land. In totaal telden de zeven scholen nog geen 1000 leerlingen. Op dit moment zijn er ongeveer 600 van deze scholen met in totaal bijna 240.000 leerlingen. De jubilerende school met haar rijke geschiedenis staat vanaf 1954 onder leiding van de achtste directrice sinds 1894: mej. A. E. Prakken. Naast een adjunct-directrice telt de school 22 leraressen en 11 leraren. De laatsten geven het onderwijs in de theoretische vakken. Deze vak ken gaan (vooral na invoering van De tentoonstelling in de Alkmaarse Huishoud en Industrieschool wordt gehouden op woensdag 19 en donderdag 20 maart Toegang gratis. De openingstijden zijn 's middags van 2 tot half 5 's avonds van kwart over 7 half 10 tot de 'Mammoetwet') een steeds be langrijker deel van het programma uitmaken. Vanzelfsprekend is het onderwijs in de huishoudelijke vak ken, kinderverzorging- en opvoeding ziekenverzorging e.d. in handen van leraressen. Eigenlijk is een artikel in 'De Duin streek' te kort om alle facetten van een school als de Alkmaarse Huis houd- en Industrieschool te belich ten. Ieder, die volledig op de hoogte wil zijn van het onderwijs, dat op die school wordt gegeven, zal de tentoonstelling op 19 en 20 maart bezoeken. En de talloze oud-leerlin gen zullen daar het verleden weer terugvinden maar daarnaast.... het boeiende heden en zelfs de toekomst van dit onderwijs. Onze medewerker, de heer H. Jellema, schrijver o.a. van het werkje 'Bergen in Kennemerland' schreef over de jubilerende school een kort historisch over zicht. Aan alle leerlingen en aan de bezoekers van de receptie op 18 maart zal een exemplaar van dit overzicht, dat als boekje is uitgegeven worden overhandigd. collectie Alkm. Huish.- en Ind. school We kozen deze foto's bij ons artikel omdat ze zo treffend de twee verschillende situaties weergeven. De bovenste fotogemaakt in 1898 in het oude gebouw aan de Oudegracht, stelt de leerlingen tijdens de naailes voor. We zien de meisjes in de lange schorten bezig met de trapnaaimachines. Op de onderste foto (van 1969) zien we de tegenwoordige leerlingen in één van de ruime en lichte lokalen van de school aan de Bergerweg. Nu werken ze aan moderne machines maar de 'centimeter' dragen ze, net als hun voorgangsters om de nek. Natuurlijk is het beeld van 1969 eenzijdig, want het leerprogramma omvat heel wat meer dan naailessen foto: G. Stoekenbroek MODEHUIS HEILOO Kennemerstraatweg 127 Tel. (02200) 31815 Zondag 16 maart a.s. organiseert de Jeugdraad een grote Ruilbeurs in 't Dorpshuis van Warmenhuizen, van 13 - 17.30 uur. Van alles kan er weer geruild wor den, o.a.: sigarenbandjes, lucifermer- ken, postzegels, sleutelhangers etc. De belangstelling voor de ruilbeurs neemt steeds meer toe: van heinde en ver (o.a. Amsterdam) komen de verzamelaars om er te ruilen. Voor deze middag heeft de Jeugd raad de heer H. Quant uitgenodigd. Hij exposeert een aantal boeken op sportgebied. Ook de heer C. Mijlhof uit Warmenhuizen heeft onze uit nodiging aanvaard. Hij laat ons een aantal schilderijen zien, o.a. van Mathijs van de Velde, Van Meegeren de Schoorlse Lien Straver, Opayer etc. Behalve deze schilderijen kun nen er ook nog een aantal oude aan nemingskaartjes en oude felicitatie- kaarten bekeken worden. Zondag 16 maart belooft weer eens een aantrekkelijke middag te wor den. Op vrijdag 21 maart a.s. geeft de vereniging weer een avond waarop de bezoekers een muzikale reis zul len maken onder leiding van de heer Wouter Swets uit Den Haag door de Balkanlanden. De heer Swets is in ons land één van de grootste kenners van de volksmuziek van de Balkan. Naast het gesproken woord wordt de voordracht gegeven met accorde on en bandopnamen. We weten dat het Balkan schierei land een smeltkroes is van volkeren en culturen. Hoewel de dorps- en streekgemeenschappen elkaar beïn vloeden, bewaren ze toch veel van het eigene dat ze verder ontwikke len. Zelfs daar, waar het gevoel tot een afzonderlijke stam of natie te behoren, niet meer aanwezig is en de eigen taal is uitgestorven, leven vaak de muziek en dans voort, die kenmerkend zijn voor wat eens een aparte gemeenschap was. Levende volksmuziek en dans ver anderen voortdurend, ze groeien mee met de mensen in hun bestaan en omgeving. De afdeling Bergen van het Wit- Gele Kruis houdt dinsdag 18 maart om 8 uur een algemene ledenverga dering in Huize 'Zomerlust', Dorps straat 13, Bergen. Naast de gebruikelijke jaarstukken treden krachtens het huishoudelijk reglement periodiek als bestuursle den af. Mevr. M. Wouda-Oldenburg en mevr. A. H. M. Tromp-Janssen. Zij stellen zich herkiesbaar. Tegencandidaten kunnen tot 17 maart aan de secretaresse, Berger weg 37, worden opgegeven. Voor het Bergens Boekenfeest wa ren door K66 drie literaire meesters uitgenodigd, die in de Rustende Ja ger gedeeltes uit hun werk voorlazen te weten Jef Geeraerts, Ward Ruyse- linck en Jos Vandeloo die allen uit Vlaams België afkomstig zijn. De twee jonge schrijver-dichters Hans Verhagen en Johnny the Self kicker kwamen als vertegenwoordi gers van de 'underground generatie' uit ons eigen landje. Jef Geeraerts beet de literaire spits af. Tedere inwijding verwijdert ons van de kinderlijke onbezorgdheid, maar ook door diezelfde inwijdingen verdiepen- of verruimen we ons be wustzijn,' aldus Jef Geeraerds, waarna hij het beklemmende ietwat sadistische, maar toch knap geschre ven gedeelte 'de ingewijdene zonder lippen' uit eigen werk voorlas. Hierna kwam zijn collega Ward Ruyselinck aan bod met een onver bloemde vertelling van 'de gazant van de heidenen', uit het werk van Galaks Nikson. Het extreem-humo ristisch verhaal, waarbij de erotiek primair staat, behandelt o.a. de kunstmatige inseminatie bij de vrouw. Jos Vandeloo stak van wal met een reeks van lichtverteerbare kant en klaar uitspraken over België en hij deed een en ander uit de doeken over het karakter der bewoners, met hun dagelijkse beslommeringen. Zo kan men op de deur van de slaap vertrekken van de Belgische solda ten de volgende spreuk vinden 'Hier slapen zij die waken.' Na de pauze kon iedereen dan ken- DRIE VAN DE NEGEN WERDEN ZUSTER In het gezin Van der Salm te Zoe- terwoude aan de Zuidbuurt werden achtereenvolgens geboren 3 meisjes, 3 jongens en nog eens 3 meisjes, die alle 3 intraden bij de zusters Ursu linen! Zuster Borromea werkte 26 jaren in Kenya Oeganda als verpleegster in een ziekenhuis, tijdens verlof stierf zij op 1-4-1964 in Bergen. Zuster Genoveva is werkzaam in Nieuwveen in het internaat met 240 debiele- en imbecile kinderen. De 3e zuster Hermana van der Salm vierde haar 40-jarig professiefeest met een overweldige belangstelling als organiste van het jongenskoortje in de Petrus en Paulus kerk met di rigent H. de Wit; van het kinder koortje in de Benedictus parochie met dirigent M. L. J. Scholtens en nog van de noodkerk in Koedijk van Pater J. Elgershuisen CSSR, zodat het gebeuren kan, dat zij op zondag in drie hoogmissen het orgel be speelt. Een volle dagtaak heeft zij en zij is druk bezet met het geven van pianolessen aan wie maar wil. Bloemen, cadeaubonnen, 82 handte keningen (waaronder van Prof. Stuiveling) en nog veel kinderen ga ven getuigenis van warme waarde ring voor zuster Hermana van der Salm uit Zoetermeer. Nog vele jaren. Op 20 maart a.s. zal des-middags om 2 uur in de zoorzaal van de Rusten de Jager de jaarvergadering worden gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte zal onder een gezellig samenzijn af scheid worden genomen van mer. A. Huygens-Bruynzeel, wegens haar vertrek naar het buitenland. nismaken met Hans Verhagen die de toehoorders bespeelde met zijn zorg vuldig afgewogen zinspelingen. Hypocriet Johnny the Selfkicker goot vol overgave zijn felrealisti sche lyriek uit over de zaal, waarbij hij met zijn 'act' zorgde voor de climax van deze avond. Overtuigend was Johnny met 'de magistrale zon', iets waarmee hij reeds eerder gefilmd is door Johan van der Keuken voor een uitzending van de VPRO begin januari j.l. De afdeling Schoorl van D66 houdt donderdagavond in hotel De Roode Leeuw een ontmoetingsavond met sympathisanten en geïnteresseerden. De voorzitter van de provinciale werkgroep van D66 mr. H. M. W. Stokvis uit Den Helder en de heer J. Bakker uit Bergen zullen dan korte uiteenzettingen geven over de plaats van D66 in de huidige poli tieke situatie. Ondermeer moet besproken worden wat D66 denkt te gaan doen met de komende verkiezingen voor Provin ciale Staten en die voor nieuwe ge meenteraden. Aanvang acht uur en iedereen is welkom. In de serie culturele avonden van het KJVO en ANDO hield vorige week zateragavond de free-lance- journaliste Bianca Dony een lezing over het eiland Sicilië dat aan de voet van Italië ligt. Zij studeert niet- westerse sociologie aan de universi teit te Leiden en brengt iedere zo mer een paar maanden door in de ontwikkelingslanden om met eigen ogen te zien hoe het dagelijks leven van de mensen verloopt, en ze on dervond hoe zeer de werkelijkheid verschilt van de stereotype beelden, die ons voor de geest komen als wij denken aan de 'arme landen'. Sicilië heeft slechts enkele bronnen van inkomsten waarvan de land bouw, de visserij en de schaarse in dustrie de belangrijkste zijn. Toeris tisch is Sicilië een uniek land, maar het is ook het domein van de Maffia en het meest achtergebleven gebied van Italië. Extensieve landbouw, analfabetisme, ziekte en corruptie maken het eiland tot het stiefkind van de EEG. De herkomst van al deze ellende moet volgens mevrouw Dony gezocht wor den in de geschiedenis van dit eiland de reeks elkaar opvolgende culturen. De ontwikkeling gaat van Griekse tempels en Romeinse mozaieken naar Arabische moskeeën en Spaan se steden. Het grootste gedeelte van de arbeidskrachten vertrekt naar het buitenland om daar als gastarbeider te gaan werken, zodat het econo misch met Sicilië bergafwaarts gaat. Incidenteel probeert men nog wel iets d.m.v. ontwikkelingswerk, me vrouw Dony raakte hierbij nauw be trokken door contacten met Danilo Dolci en Tullio Vinay. Mevrouw Dony verbleef in het bin nenland van Sicilië en zij leefde tus sen vissers en boeren en zij was op audiëntie bij Kardinaal Ruffini. De volgende en laatste avond is in samenwerking met de afdeling Ber gen van het Instituut voor natuur beschermingseducatie. Datum en plaats worden nader bekend ge maakt. Kaarten zijn in de week van de lezing verkrijgbaar in de boekhandel van W. de Haan, waar u ook alle inlichtingen kunt verkrijgen. AGENDA kunst en kuituur in bergen Donderdag 20 maart THEATER TERZIJDE met LEONCE en LENA' Aanvang 's avonds 8.15 uur in de Rustende Jager. Kaarten a ƒ5,- (ƒ3,-) in de Kunstzaal, telefoon 4195 Tot en met 20 maart NOORDHOLLANDS KUNSTCENTRUM: ED DEKKER Het Kunstcentrum is dagelijks geopend van 10.30- 12 30 en van 14-17 uur; op zondag alleen van 14-17 uur.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1