Midden en kleinbedrijf nauw verbonden met het steeds groeiende toerisme GERRITSEN 4 mei 1969 DAF-NIEUWS BOSMAN Drumband Schoorl treedt op de voorgrond 5 mei 1969 KLOKKEN Huidverzorging T^oostaz (JoMcskotfascliooll TSazpen 4 mei Doden herdenking 5 mei Bevrijdingsdag verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Automobielbedrijf Maurice Delmonte, be kend van TV., in sport hal te Schoorl DONDERDAG 1 MEI 1969 43e JAARGANG nr. 17 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 263 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bevolkingsgroei, gestegen welvaart, vooruitgang in de techniek en meer vrije tijd hebben het toerisme in onze tijd een grote vlucht doen ne men. De economische betekenis hier van wordt vaak onderschat. Om de ze groei met een paar cijfers aan te tonen; vóór de oorlog bedroegen de ontvangsten uit 't vreemdelingen verkeer 5 miljoen thans 1 miljard. Aangenomen mag worden, dat de totale omzet in de toeristenindustrie nu zo'n 2 miljard bedraagt. In de periode 1956-1966 zijn, volgens cij fers van de Nederlandsche Bank, de inkomsten uit het vreemdelingen verkeer in ons land gestegen van 234 miljoen tot bijna 1 miljard. Een stijging van 324%. Aangenomen mag worden dat in deze som circa 250 miljoen gulden aan deviezen be grepen zijn, afkomstig van buiten landse zakenreizigers. De ontvang sten uit het buitenlandse toerisme mogen dus zeker gesteld worden op 750 miljoen. Voor onze deviezenpo- sitie is het van groot belang, dat dit bedrag aanzienlijk stijgt, of dat de Nederlanders minder in het buiten land uitgeven en meer vakantiebe stedingen in het eigen land doen. Volgens Dr. C. Tideman werd in 1966 door Nederlanders tijdens va kanties in eigen land totaal 750 miljoen uitgegeven. De vakantiebe stedingen in Nederland van Neder landers en buitenlanders tezamen waren in dat jaar dus rond de 1,5 miljard. De buitenlanders besteden ongeveer 45% van hun vakantie - budget in horecabedrijven en de Nederlanders 35%. De totale beste ding in 1966 van Nederlanders en buitenlanders in de horecabedrij ven bedroegen derhalve 600, miljoen. De binding van de horecasector met het toerisme ligt daarom voor de hand. Het horecabedrijf, inclusief campings, bungalowparken, e.d. profiteert relatief het meest van de toerist. En een zeer groot deel van deze sector behoort tot het midden- en kleinbedrijf. Ook voor de detailhandel is het toe risme van grote betekenis, al ligt de situatie hier enigszins anders. Van de toeristische uitgaven komt immers toch een niet te onderschat ten deel bij de detailhandel te recht. Ook in de detailhandel is het midden- en kleinbedrijf overwe gend, met name in de kleinere toe ristenplaatsen, waar veel Nederlan ders hun vakantie doorbrengen. De vervoersector is uiteraard even eens nauw bij het toerisme betrok ken. Afgezien van het openbaar vervoer wordt het beroepspersonen- vervoer voor een aanzienlijk deel door kleinere bedrijven verricht, terwijl het belang van reisbureaus en garagebedrijven bij het toerisme duidelijk is. Bij dit alles moet ook worden be dacht, dat elke - ook toeristisch - uitgegeven gulden een sterk neven- effekt heeft. Immers de hotellier bijvoorbeeld koopt goederen in, be taalt lonen e.d., als gevolg waarvan de omzetten in andere bedrijven stijgen en de omzetvergroting in die bedrijven heeft weer gevolgen voor de omzetten van nog andere be drijven enz. Het toerisme is een nieuwe bron van inkomsten geworden. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruimtelijk nog onbenutte mogelijk heden zijn, om grote aantallen va kantiegangers in een mooie en rus tige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van het midden- en kleinbedrijf en de overige bevol king gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bij dragen tot het verkrijgen van meer welvaart. Doch ook hier geldt, dat men zich zal moeten inspannen om de stroom van toeristen naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat investeringen zul len moeten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusementsgelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het assortiment in de verschillende branches zal wellicht moeten wor- VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN WARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 738. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. den aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als „aangenaam" moeten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzie ningen een grote aantrekkings kracht uitgaat, waarbij kan wor den vermeld, dat niet weinig va kantiegangers een voorkeur blijkt te hebben voor een gezellige druk te. Ook in dit opzicht is toerisme een massaverschijnsel, zodat mag worden gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden gemaakt voor het verwer ken van grotere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accom modatie, die aan moderne eisen voldoet, vlot te organiseren is het wenselijk, dat een goede samenwer king bestaat tussen het gemeente bestuur, de Vereniging voor Vreem delingenverkeer (V.V.V.) en het midden- en kleinbedrijf. Medewer king van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van pro jecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bunga low-, kampeer- of caravanterrein, de verwerking van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar instrument te verzorging van de collectieve propaganda, van de in formatie en voor het organiseren van manifestaties en evenementen. Van het midden- en kleinbedrijf zal de nodige investeringsactiviteit mogen worden verwacht om vol doende logiesgelegenheid, vermaak en ontspanningsmogelijkheden voor volwassenen, jeugdigen en kinderen tot stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, levensmidde len en technisch onderhoud te kun nen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het be lang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht meebrengt; in som mige plaatsen bedraagt de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zaken leven hierdoor de gelegenheid een eventuele onderbezetting geheel of gedeeltelijk goed te maken, waar in men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toeristische aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moeten worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de horecasector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aangepast aan de speciale be hoeften van de verschillende cate gorieën, waarin de moderne vakan tiegangers zijn te onderscheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van n onderlinge samenwerking, teneinde overdreven concurrentiezucht in te tomen en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergroten. Deze samenwerking zal zich moeten uitstrekken tot alle hierboven genoemde belanghebben den, opdat goede initiatieven de steun kunnen ontvangen van het plaatselijke bedrijfsleven en de ge meentelijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke bran ches zal het toerisme nieuwe mo- gelijkheden openen, doordat de uit gebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeristen onderhoud en reparatie behoeven. De hieraan ver bonden werkzaamheden zullen voor een deel gedurende de winter kun nen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werk gelegenheid schept. De taak van de horeca-onderne- mers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelfsprekend, dat deze nau welijks vermelding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze on dersnemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel ac tiviteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, restaurant en bungalowpark zullen aan mo derne toeristische eisen moeten kunnen voldoen. Hiermede zijn soms weinig midde len gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezel lig terrasje, de aanschaf van een behoorlijk biljard e.d. Waar inmid dels de praktijk heeft geleerd, dat het toerisme - zoals eerder opge merkt - een nieuwe bron van in komsten en werkgelegenheid vormt moet het niet meer aan twijfel on derhevig zijn, dat het noodzakelijk en alleszins verantwoord is de V.V.V.-werkzaamheden krachtig te steunen. De gemeentebesturen, de V.V.V.'s en de midden- en kleinbedrijven hebben hier een taak, waar zij zich niet met luttele bedragen van af mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote pu bliek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een verzuim worden gekenschetst, indien daar van niet een goed en ruim gebruik zou worden gemaakt. Door collec tieve propaganda en objectieve lichting kunnen deze verenigingen veel goodwill kweken, fungeren als een overlegorgaan om de toeris tische bedrijvigheid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige sa menwerking belangrijke resultaten kan opleveren. In het ene geval be trof het een nauwe samenwerking met een vervoerbedrijf om de be reikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloris tische evenementen in voor- of na seizoen, enz. Medewerking van het Ministerie van Economische Zaken. Teneinde de totstandkoming van toeristische bedrijven te steunen kan in bepaalde gevallen van de zijde van het Ministerie van Eco nomische Zaken een financiële bij drage worden gegeven in de kos ten, die verbonden zijn aan basis voorzieningen, zoals grondwerken, aanleg van rioleringen en leidin gen, graven van havenkommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in de periode 1960 t.e.m. 1967 reeds een bedrag van rond 40 miljoen beschikbaar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking te komen moeten door het gemeentebestuur worden ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten. Indien deze i nfrastructurele voorzienin gen betrekking hebben op bedrijfs economische exploitaties, zoals jachthavens, toeristische zwemba den, kampeer- en aanverwante be drijven dan wel toeristische centra, die meerdere van de genoemde ele menten omvatten, dienen de aan vragen vervolgens te worden voor gelegd aan de Afdeling Toerisme Komt, laat ons stil gedenken, De burgers van voorheen 't Is als weer lang geleên, Dat zij in opstand kwamen Tegen leugen en geweld Zij werden door de vijand Terneergeveld. Zij lieten achter kind en vrouw Doordat zij bleven trouw Aan 't vaderlandse hoogste goed, „De Vrijheid", tot de „doet" (dood). Een bloem op 't graf, Een traan in 't oog, In 't hart een stille beê, God, neem hun zielen mee, Vanuit dit aardse kruis, Omhoog naar 't Vaderhuis. Maartje N. Zwaan. van het Ministerie van Economische Zaken. Ten behoeve van de financiering van bedrijven, zowel modernisering als uitbreiding kan eveneens mede werking van de Rijksoverheid wor den verkregen door middel van de overal bekende Hotelkredietbeschik- king onder Staatsgarantie. In dit verband zij vermeld, dat het pla fond van de Staatsgarantie voor ho telkredieten is verhoogd tot 60 miljoen. De Staatssecretaris van Economische Zaken zal het beleid ter bevordering van het toerisme met kracht voorzetten. De volgende beleidspunten zullen daartoe dienen: 1. Bevordering van de toeristische infrastructuur. 2. Voortzetting van de financie ringshulp voor de uitbreiding en verbetering van de logiesaccom- modatie. 3. Steun aan de toeristische propa ganda, door het verstrekken van subsidies aan de A.N.V.V. 4. Steun aan het binnenlandse V.V.V.-wezen. 5. Bevordering van de toeristische onderzoekingen door verlening van een subsidie van in totaal 250.000,—. VOORLICHTING Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toerisme in het algemeen kunnen belanghebbenden, o.m. midden standsondernemers en -verenigingen zich om raad en voorlichting wen den tot de landelijke en gewestelij ke middenstandsorganisaties en tot de Rijksconsulenten voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Amsterdam zijn gevestigd, ter wijl men zich eveneens kan wen den tot de Afdeling Toerisme van het Ministerie van Economische Zaken. Dealer voor BERGEN, SCHOORL EN DE EGMONDEN ALLE MODELLEN VOORRADIG Landweg 21 - Bergen Telefoon (02208) 2077 Niet in luidruchtig feestvertoon Gaan wij de dag herdenken, Die vrijheid ons kwam schenken. De intocht der bevrijders Was glorieus, spontaan. Wij jubelden bij klokgelui, Omhoog de driekleur vaan Wie dat beleefd heeft op die dag, De blijde vijfde mei, Vergeet het heel z'n leven niet, Want Neerland was weer vrij De nagalm klinkt nog altijd weer In ons gemoed, Herinnering ook jegens heen Die toen hadden de moed Te vechten tegen overmacht. Terwijl 't voor hen werd nacht, Begon voor ons een nieuwe tijd, Want wij waren bevrijd. Laat blijdschap dan en dankbaarheid Vervullen ons deez' dag, Laat wapperen ten toon daarvan Onz' vaderlandse vlag Maartje N. Zwaan. Omdat het alweer enige tijd geleden is, dat men iets van de Drumband Schoorl heeft vernomen, meenden wij er goed aan te doen om de be langrijkste punten welke het ver melden waard zijn, onder uw aan dacht te brengen. Want in de afgelopen maanden is er door de leden en de diverse be sturen hard gewerkt om in het ko mende seizoen goed voor de dag te komen. Er is flink gerepeteerd en wij hopen met goed resultaat. Het leden aantal van de Drumband bedraagt momenteel 40 leden en omdat deze groep te groot werd, is besloten deze groep te splitsen in Tamboercorps School en Jeugd drumband Schoorl totaal deel uit makend van de Drumband Schoorl. In de eerste groep treffen we de meer gevorderden aan terwijl in de jeugddrumband de leden zitten die t.z.t. de eerdergenoemde groep gaan bemannen, als er om welke reden dan ook aanleiding voor is. Deze beide groepen zullen tijdens de concoursen waaraan wordt deel genomen afzonderlijk optreden. Uit de leden van deze beide korpsen is een jeugdkommissie samengesteld welke als taak heeft een verbinden de schakel te zijn tussen het bestuur en de leden van deze drumband, zij dragen problemen en wensen van de leden zodanig voor dat deze bij de juiste mensen terecht komen die zullen zorgen voor een juiste af doening van de wensen en de pro blemen. Bovendien heeft deze kom missie opdracht het Hoofdbestuur met raad en daad bij te staan, dit tot welzoo van de <*ehele vereni ging. Hierdoor meent het Bestuur bij te dragen aan de vorming van haar leden om straks in de toe komst eventuele taken over te geven als dit wenselijk en noodzakelijk zou zijn. Door de subsidie en door de lening welke de Drumband heeft ontvan gen is het mogelijk geworden, nieu we trommels aan te kopen. Hoewel wij nog niet de beide korpsen heb ben kunnen voorzien van deze voor 8-13 april: Internationale cursus i.s.m. Nederlandse Sonnenberg Vereniging (Duits/Engels) 19-20 april: Kunst en Maatschappij in oud en nieuw Joegoslavië 26-27 april: Muziek - bewegging - kinderdans 12-23 mei: Algemene volkshoge schoolcursus 28 juni-12 juli: Vedelbouw 28juni-19 juli: Atelier Bergen 28 juni-19 juli: Weven 30 juni-11 juli: Ontmoeting der cul turen: Amerika ons voorland? 30 juni-11 juli: Algemene volksho geschoolcursus 5-12 juli: Vedelspel 12-19 juli: Werk aan de wereld winkel 19-26 juli: Zwart-wit-kleur-vorm 19-26 juli: The Netherlands in transition 26 juli-2 augustus: The small coun tries in a large world 26 juli-2 augustus: Workshop mu ziek 2-9 augustus: Towards the Europe ofl980 2-9 augustus: Gezinscursus 2-9 augustus: Noorse materiaalbe werking 9-16 augustus: Lichaamsbeweging in spel, dans en beweging 9-15 augustus: Americans look at Europe 9-16 augustus: De toekomst van het onderwijs 16-23 augustus: Nederland 1969 18-23 augustus: Versuche zur Er- neuerung der Demokratie 23-30 augustus: Europa binnen Ne derland (gastarbeiders) Omdat 5 mei, in ieder geval voor de kinderen, een feestdag moet blij ven is er maandagmiddag voor de kleuters en lagere school kinderen weer feest. Ditmaal geen kinder spelen zoals op Koninginnedag, doch nu kunnen ze kijken aanr Maurice Delmonte, bekend van TV. Deze presteert het om helemaal in een glazen kistje te kruipen, heeft spre kende poppen, enz. enz. Wat er alle maal wordt vertoond kunnen de kinderen zien in de sporthal. Om twee uur begint het feest en duurt ongeveer tot 4 uur. Allemaal veel plezier en tot maandag 5 mei. een drumband noodzakelijke attri buten, kunnen we met voldoening zien naar een wel bestede investe ring. De jeugddrumband kon worden voorzien van nieuwe uniformen zo dat ook deze groep aan de in de toekomst te organiseren evenemen ten volledig kan meedoen. Ook wer den alle vrouwelijke leden van de Drumband van nieuwe rokjes voor zien. Dit keer geen strakke rokjes maar sportieve swingrokjes die het geheel een bijzonder charmante pre sentatie zullen geven. Na ruggespraak met de ouders van onze leden is besloten om tot de aankoop over te gaan van witte laarsjes voor de meisjes en tot aan koop van witte schoenen voor de jongens. Onze hartelijke dank aan alle ouders die zich bereid verklaar den deze aankoop zelf te willen be kostigen. Het Bestuur van de Drum band Schoorl heeft het als een bij zondere steun beschouwd dat u zich op deze manier zo heeft willen in zetten. We hopen dat alles vlot mag verlopen zodat wij op Koninginne dag deze in het nieuw uitgedoste Drumband aan het publiek kunnen presenteren. Op deze dag namelijk zal de Jeugd drumband en het Tamboercorps zich tijdens deze viering door haar afzonderlijke optreden aan het pu bliek voor de eerste maal in hun nieuwe samenstelling tonen. Op 18 mei a.s. gaat de gehele drum band naar Zandvoort om deel te nemen aan het concours in deze plaats. Het eerste in het seizoen 1969. Het tambourkorps komt voor het eerst uit in klasse uitmuntend heid. We hopen ook op het chauvinisme van de Schoorlaars te mogen reke nen en zien daarom graag ook heel veel bekende en vertrouwde gezich ten rondom het concoursterrein van Zandvoort. Dat betekent dus, dat wij hopen, dat u ons als bewonderaars van de Drumband Schoorl zult ver gezellen naar dat concours te Zand voort. De aanvang is om half een 's middags. Een unieke gelegenheid om ook eens een andere badplaats van dichtbij te kunnen bezien voor weinig geld. Bij voldoende deelna me is het mogelijk ook met een bus de drumband te vergezellen, de kos ten van dit retour Zandvoort be draagt dan 4,50 p.p. U dient dit zo spoedig mogelijk op te geven aan het bestuur, met hoeveel personen u komt en de kosten dienen ook vooruit te worden voldaan. Het aantal donateurs bedraagt op heden 300 personen; het zou bijzon der prettig zijn als meer mensen bereid zouden willen zijn ook onze Drumband te steunen met een dona tie. Eén dezer weken kloppen de leden van de Drumband aan de deur, laat u ze a.u.b. niet voor niets kloppen. Want heus, het is de moei te van het steunen waard, deze Drumband is de trots van Schoorl. Op 1 september start ook de leer lingenklas, jongens en meisjes die bij de drumband willen komen, kun nen zich dan melden mits zij ten minste 9 jaar oud zijn op donder dagavond om 18.45 uur, de heer Kootstra, Wagemakersweg 6 te Groet kan je hierover alle inlichtin gen geven. Verder is onze aandacht reeds gericht op het jaarlijkse con cours welke gehouden zal worden op 22 juni a.s. op de Sporterreinen aan de Sportlaan te Schoorl. Nade re bijzonderheden hierover laten wij u nog spoedig weten. H

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1