Vrije Nieuws Centrale Gemeenteraad Bergen moet worstelen 3-Daags bezoek van Zwitsers een succes *t/ ons ulL - ijcnezaab oan S.witsalban2 opt^JCcimatabon? 'Jf Op één van al die zondagen is het moederdag verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond 'LEZEN, ZWIJGEN EN DOORGEVEN' Wij lazen in De Duinstreek van 1 mei 1936 Ver. Algemeen Welzijn Schoorlse gemeenschap VOOR BABY'S HUIDJE „Bespreken", stond er bij drie van de ingekomen stukken, die deel uit maakten van de agenda, waar doorheen de Bergense gemeenteraad zich moest worstelen. DOKTERSDIENSTEN Grote meeting van het Leger des Heils in Bergen's openluchttheater Oudtburgh Bergen Nh. (S»ï tsJi. 1 **,<A DONDERDAG 8 MEI 1969 43e JAARGANG nr. 18 weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post; per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. 3 NOVEMBER 1944 Terwijl in sommige delen van Euro pa de Duitse bezetter was verdre ven, zou voor ons land de meest afschrikwekkende periode van de oorlog' juist haar aanvang gaan ne men. Het was ook in deze tijd dat de communicatie met de vrije bui tenwereld voortdurend slechter en gevaarlijker werd. Vele radio's in ons dorp waren in beslag genomen en zij die nog een toestel bezaten konden het eenvoudigweg niet ge bruiken, daar overal de stroom was afgesneden. Dat wil zeggen, bijna overal. Immers dokter Heringa werd inge volge zijn beroep nog als enige van elektriciteit voorzien. En het was dan ook vanaf het moment dat een ieder ander het zonder stroom stel len moest, dat huize Heringa als nieuwscentrum voor ons dorp zou gaan fungeren. Dit nu waren omstandigheden die voor Jouke Heringa en Arend Jan sen, beiden vierentwintig jaar, aan leiding werden om vanaf 3 novem ber 1944 een dagelijks verschijnend illegaal blaadje te gaan verzorgen. Jouke was degene die steeds weer de berichten van radio Oranje op tekende om ze vervolgens naar de boswachterswoning aan de Duinweg te brengen. Hier was het Arend, die samen met z'n jongere broer Ma- rius, de berichten uittikte en ze daarna met de, van dominee De Jong geleende, stencilmachine ver menigvuldigde. Dagelijks werden er zo'n 100 exem plaren gedrukt en dit betekende voor Schoorl van die dagen één ex emplaar op de vier gezinnen. Zij die de oorlog zelf meemaakten zul len nog maar al te goed weten wel ke ontzaglijke gevaren met een der gelijke onderneming gepaard gin gen en het is dan ook niet verwon derlijk dat de bron van herkomst en de samenstellers angstvallig ge heim werden gehouden, slechts en kele ingewijden waren op de hoog te. En het waren deze ingewijden die de start maakten met het dis tributie systeem hetgeen zich ver der als een sneeuwbal over de ge hele gemeente verspreidde. Namen die hier toch wel even genoemd mogen worden in verband met de verspreiding van het blaadje zijn die van ds. De Jong, de familie Zuurbier, de familie Heringa, de familie Jansen en Bredewout. Doch ook vele toentertijd onbeken den speelden een belangrijke rol, neem nu b.v. degenen die via aller lei geheimzinnige wegen de druk kers van papier voorzagen naar la ter bleek kwam er zelfs papier van af het raadhuis), of de velen die via al even onbekende wegen fi nanciële bijstand verleenden. En al was er dan geen direkt kon- takt tussen schenkers en organisa toren, toch wist men altijd of het papier danwel geld ter bestemde plaatse was gekomen daar de schenking altijd in de eerst volgen de uitgave van het blaadje werd verantwoord. Het eerste exemplaar verscheen dus op 3 november, de tekst werd ge stencild, doch de kop van het krantje „Vrije Nieuws Centrale" moest telkens gestempeld worden met behulp van een uit linoleum gesneden letterpatroon, dit om eventuele vervalsing tegen te gaan. De eerste blaadjes waren niet gro ter dan een briefkaart, doch al snel werd het nieuws op folioformaat af gedrukt. Zo leek aanvankelijk alles van een leien dakje te verlopen, maar al spoedig werd ook de woning van dr. Heringa van de stroomvoorzie ning afgesneden, zodat het er even op leek dat de nieuwsvoorziening gestaakt zou moeten worden. Geluk kig kon er een radio met een kris tal-ontvanger op de kop getikt wor den en zo bleven de berichten door komen, dit ondanks de stoorzenders, de zwakke ontvanger en de nog zo ver verwijderde vrije zender. Maar ja hoe kan het ook anders, de nu toch niet meer dienst doende bo vengrondse elektriciteitsleiding in het dokterslaantje werd immers als antenne gebruikt. Het resultaat was fantastisch. Andermaal echter ontstond er een euvel ditmaal was het 't kristal dat het begaf. Dat dit kistal tenslotte nog kon worden vervangen was een wel zeer groot toeval. Een oom van Jouke Heringa had n.l. voor de aar digheid juist voor de oorlog een verzameling gesteenten vanuit Zuid Afrika naar de familie Heringa op gestuurd. Tussen deze gesteenten bevond zich een aantal kristallen, waarvan er een geschikt bleek om in het radiotoestel te gebruiken. En zo kon de nieuwsvoorziening, zij het met vele angstige ogenblikken, tot het einde van d eoorlog gehand haafd blijven. Steeds had er onderaan het krantje dezelfde regel gestaan: „Lezen, zwij gen en doorgeven" en nooit was er van deze regel afgeweken, zodat de vijand nimmer heeft geweten wat er eigenlijk wel onder de bevolking gaande was. Uit een van de laatste krantjes en wel no. 150 van 8 mei nemen wij het volgende over; „SCHOORL Eindelijk is dan het ogenblik aan gebroken, dat ook hier de macht weer in Hollandse handen is gelegd. Gisteren kwamen de verschillende diensten in functie. Van deze plaats mogen wij er nog wel even de aan dacht op vestigen, dat orde en rust door deze groepen gehandhaafd moeten worden en dat aan de be velen en orders van deze diensten onmiddellijk gevolg moet worden gegeven. Gistermiddag kwam de nieuwe Burgemeester, de heer G. J. Lovink, die de plaats van burge meester S. G. L. F. Baron van Fri- dagh, zal innemen, in verband met de ontslag aanvrage van de laatste. Om 6.30 uur werd gisteravond een wijdingsbijeenkomst gehouden in de Ned. Hervormde kerk te Schoorl, waarin voorging ds. C. M. de Jong. Om half negen werd op initiatief van den heer dr. Risselada het eer ste vreugdevuur ontstoken. Oud en jong danste om het vuur en veel vaderlandse liederen, die vijf jaar lang alleen maar binnenshuis ge klonken hebben, werden nu weer openlijk en enthousiast gezongen. Nadat de Wijkcommandant, de heer Zuurbier, de bijeenkomst met een kort woord van dank aan de heer Risselade, sloot, werd nog een ou derwetse "hospartij" door het dorp geïmproviseerd". ■>■■■- De presidente dankte B en W en de Schoorlaars voor hun gastvrijheid. Schoorl Het driedaagse bezoek van de folkloristische groep uit Zwitserland aan Nederland en in het bijzonder aan Schoorl is een groot succes geworden. Onder aus piciën van het Oranje Comitee Schoorl waren zij enkele dagen te gast waarin zij een druk programma hadden af te werken. Op Koninginnedag gaven zij een de monstratie folklore bij het vreug devuur en later op de avond in de Bokkesprong. Donderdagavond wa ren vele Zwitsers bijeen in De Roo- de Leeuw voor een Heimatabend. De presidente Frau L. Ludi-Guggis- berg heette in het bijzonder de heer E. Homberger, de consul in Neder land van de Zwitserse ambassade welkom, verder dankte zij het Schoorls Oranje Comitee en de fam. Laarhoven voor de accurate verzor ging en gastvrijheid die men onder vond bij de Schoorlse families waar men was ondergebracht. De verbroedering werd op vrijdag avond voortgezet in 't Trefpunt, waar met zang en dans Holland en die Schweiz elkander vonden. Het programma op klaarlichte dag stond in het teken van het vlakke land, waar elke Zwitser verrukt over was hij het zien van de hori zon, de grote stukken water en de pittoreske dorpjes. Vol herinnerin gen vertrok de groep op zaterdag- dat de bazar die Schoorls Gemengd Koor had gehouden, een batig saldo had opgeleverd van 150, „Zodat weer voor geruime tijd het bestaan van de vereniging is ver zekerd" schreef de correspondent. dat de heer Arie Oosterbaan te Groet het initiatief had genomen een vachtdienst voor veevervoer te openen. Dat de V.V.V. Groet-Camperduin weer haar jaarlijkse reclametocht had gehouden. Er waren 93 deel nemers en een batig saldo van 2,55. dat tien Bensdorp-repen bij M. van Teulingen een kwartje kostten. Uitlening der boeken van de biblio theek op vrijdag 9 mei a.s. van 15.30 -16.30 uur en daarna te beginnen op dinsdag 20 mei a.s. uitlenen elke dinsdagavond van 19.00-20.00 uur in het oude raadhuis te Schoorl. Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep op maandag 12 mei, 's avonds 8 uur. Slotavond. VOOR BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. Worstelen, ja, ja, dat is het juiste woord, want nog nooit deed de ge meenteraad zo lang over de behan deling van de ingekomen stukken. Dus er was iets aan de hand. Dat iets laat zich nader kwalificeren als het woningbouw- en huisvestings beleid. Sinds burgemeester L. J. de Ruiter dat wat hy zelf „misschien wel een misstap" maar „geen mis daad tegenover de gemeenschap" noemt pleegde, woei er een storm van protest tegen het toewijzen van de paterreverdieping van huize Kra- nenburgh aan de niet-Bergense kun stenares Ans Wortel door de Heer lijkheid. De protesterenden bundel den zich in de Actiegroep (verder zonder achternaam), die het Ber gense college van B. en W. een pe titie overhandigden. Dat was slechts het begin. Het be stuur van de afdeling Bergen van de Partij van de Arbeid stuurde een brief naar de gemeenteraad en naar het college. Zij sprak van „een fa lend huisvestingbebleid" en zegde bijna of vrijwel haar vertrouwen op in dit gedeelte van het beleid van B. en W. Ook de Bergense Jeugdraad deed een duit in het zakje. Het bestuur vroeg om meer openheid en duide lijkheid ten aanzien van de kriteria om voor woonruimte in aanmerking te komen en bestempelde wethouder Zonjee's stokpaardje de doorstro ming als „de heilige koe", die „niet is afgestemd op de behoeften van een groot aantal Bergenaren." Ook het Kunstenaarscentrum Ber gen, schreef een brief aan het col lege. Het was erg verontrust over de huisvesting van Bergense kunste naars, maar protesteerde niet alleen en kwam dus over de brug met plannen voor het realiseren van een stichting die atelierwoningen gaat beheren, subsidiëren en misschien zelfs bouwen. Twee uur lang debatteerde de raad soms emotioneel, soms koel over deze brieven. Een debat. Burgemeester de Ruiter toonde zich er geen voorstander van. In ieder geval niet van „principiële aard". Want zei hij, daar lenen de inge komen stukken in het algemeen zich niet voor. Hoor en wederhoor zouden door een gebrekkige voorbereiding volgens hem niet tot zijn recht ko men. Als er dan toch over gesproken zou moeten worden wilde burgemeester de Ruiter wel eerst het uitgangs punt zuiver stellen en houden. Die zuiverheid betwijfelde hij, maar toch het had wel goede zaken in een stroomversnelling gebracht. Als de gemeenteraad dan het woord wilde, en dat wilden ze, stelde de burge meester een restrictie. Geen per soonlijke gevallen, hield hij de raad voor. Enkele uwer zullen de drift van het spreken wel in zich hebben, infor meerde hij. Hij had nog gelijk ook. Het P. v. d. A. raadslid N. de Graan nam het woord. Al het stof wat heeft gewaaid is de schuld van uw col lege. De reden hiervan was zo be gaan met het lot van een niet-Ber- gense kunstenares, dat u in een op welling van geëmotioneerd zijn han delde en de poorten van de gemeente wijd openzette en de deur van Kra- nenburgh uit zijn scharnieren licht te om mevrouw Wortel binnen te ha len. U heeft zich, beschuldigde hij, niet afgevraagd, dat er bij de inge zetenen hier ter plaatse ook van dergelijke gevallen zouden zijn. Hij veroordeelde het college omdat het de gemeenteraad niet eerst had ge raadpleegd. Hij noemde het „eigen handig optreden in strijd met de bevoegdheid van de raad". Dat alles was volgens hem de oorzaak van onrust by de bur gers. Vooral bij degenen die al jaren op woonruimte zitten te wachten. Dat zyn de mensen die niét meer weten waar ze aan toe zyn. Mensen ook die zich afvragen of ze ooit nog wel eens in Bergen een dak boven hun hoofd krygen. Verder constateerde hij dat zijn frac tiegenoot en de andere leden van de commissie Gemeentewerken toen de affaire Kranenburgh ter sprake kwam met een half antwoord op gescheept waren en dus met een grote kluit in het riet Hij her- morgen richting' Rudesheim, waar men 's avonds weer moest aantre den. Vorige week publiceerden wij reeds de viering van Koninginnedag waar bij medewerking werd verleend door de Zwitserse groep met volks dans, jodelen, zang, Alpenhoornbla- zen en Vaandelzwaaien. Eerder op de dag waren zij opge treden in Gorredijk en VI aardingen en des avonds om 8 uur konden zij zichzelf zien optreden op de t.v. bij het journaal. B. en W. van Schoorl waren ter begroeting aanwezig die avond en een zeer overmatige belangstelling was er in de Bokkesprong. De donderdag werd besteed aan ex cursies aan Volendam, Marken en een rondvaart te Amsterdam. Een optreden in de Keukenhof en een optreden in Amsterdam, waarna de reis werd voortgezet naar Schoorl voor de viering van de Heimat abend. Nu werd er volop genoten van de toch wel mooie liederen afgewis seld met solo en danspartijen van de jodelaars. Enorme pijpen wer den aan de mond gezet waarbij geen rook maar mooie klanken uit te voorschijn kwamen. Er was veel bijval voor de manier waarop de Zwitserse vlag werd gewenteld en gedraaid waarbij het dundoek strak door de lucht bleef zweven. Vele kleine uurtjes werden in het pro gramma betrokken. Vrijdag beleefden de Zwitsers een belangrijk uitgaansmoment in hun leven want met een sleepboot van de fa. Wijsmuller trokken zij de Noordzee op. Zeer voldaan maar zeer moe werd de terugtocht aanvaard. Het was een triologie van belevenissen geweest waaruit een vriendschapsband is ontstaan die voor reprise in aanmer king komt. Voor het Oranje Comitee Schoorl was het een ouverture in hun uit gebreide programma. Vermeldenswaard is wel dat deze amateurgroep was ontstaan door enige selecties, waarbij de personen kwamen uit Murten, Basel, Kappel en Lausanne. HvE innerde zich nog het geval Riekje Meijer, die lang voor Ans Wortel al om woonruimte in Kranenburgh had gevraagd en een negatief antwoord (Kranenburgh zal met onze toe stemming nooit worden bewoond) had gekregen. Hierdoor voelt men zich bedonderd, oreerde hij verder. Hij vond eigenlijk, dat de mensen dubbel bedonderd waren. Zij had den zich namelijk ook vergist bij de afgelopen gemeenteraadsverkie zingen. De kiezer van 1966 moet het verwijt treffen. Zij zijn verantwoor delijk voor de samenstelling van dit college. Een college dat volgens hem, voor het grootste gedeelte (dit kwantita tief bedoeld) een totale liberale po litiek voert, die een voor alle lagen van de bevoolking constructief be leid niet kant. En daarom stelde ook hij weinig vertrouwen in dit col lege. Maar de kiezers hadden in ieder geval nog een goed jaar om na te denken. Het was niet slechts kritiek die uit zijn koker kwam. Geef de mensen opening van zaken in de geslotenheid vai de huisves- tingsmisere, houd een hearing, geef volledige medewerking a an de Werkgroep Woningbouw, laat leden hiervan meeluisteren op het spreek uur van wethouder Zonjee en betrek de plaatselijke woningbouwvereni- ginig er ook in. Dat waren zijn sug gesties. De heer Schuil (PSP) beaamde wat de heer De Graan had gezegd. Hij was alleen teleurgesteld, dat de actie nu pas op gang was gekomen. Hij had namelijk al veel eerder geageerd tegen dit huisvestingsbebleid. Mevrouw Broekman-Vriesman (On afhankelijk) vroeg vooral medewer king voor de Werkgroep Woning bouw. Zij vond het huisvestingsbe leid een moeilijk probleem, maar noemde het opnemen van Ans Wor tel een bebleidsfout. Zij kon zich best voorstellen dat de kunstenaars hier zich gepasseerd voelen. Verder vroeg dit raadslid om meer publici teit, als er bijvoorbeeld ergens grond goedkoop te koop was. In de heer Wittebrood (KVP) vond (Zie verder pag. 2) Vogende week donderdag (15 mei) Hemelvaartsdag, zullen 15 afdelin gen van het Leger des Heils uit de kop van Noordholland een bijeen komst in het openluchttheater en hotel „Duinvermaak" houden. De eerste bijeenkomst zal 's mor gens om 10.30 uur beginnen in het openluchttheater. Ook de jeugd heeft men op deze dag niet vergeten, want voor hen begint om 12.30 uur een „tienkamp", (7-12 jaar) op het naast het openlluchttheater gelegen speel- duin. Hierna komen jongens en meisjes van dertien jaar en ouder aan de beurt, die achtereenvolgens zullen Volley-, voet- en handballen, waar bij sommige mensen van ,Het Leger' zich ook niet onbetuigd zullen laten. Daar de tijd niet toereikend is, zul len de wedstrijden bestaan uit twee helften van ongeveer twintig minu ten. Alle sportaktiviteiten zullen onder leiding staan van de heer Br. Bol- tjes uit Alkmaar. Om 14.30 uur begint het voorpro gramma waarin iedere afdeling zijd muzikale steentje zal bijdragen. Om 15.00 uur begeeft een ieder zich naar „Duinvermaak", waar de grote slotbijeenkomst gehouden zal wor den. Bij dit alles is men natuurlijk afhankelijk van het weer, gehoopt wordt dan ook op droog en zonnig weer. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het gehele programma in gewij zigde vorm doorgang vinden in „Duinvermaak". Leden van de Jong Odd Fellow Club „feniks" uit Heiloo gaven op 29 april jl. voor de patiënten van Oudt burgh een opvoering van het toneel stuk in drie bedrijven „De Surprise". Dit toneelstuk met een vrolijke noot werd door 't gezelschap op uitmun tende wijze gebracht. De hoofdrol spelers droegen het stuk goed, ter wijl de bijrollen in goede handen waren. De regie, gevoerd door de heer de Groot, gaf het stuk de no dige vaart en maakte dankbaar ge bruik van de verrassingen die het spel bood. De patiënten genoten zichtbaar van het goede toneel en beloonden de spelers met een gul applaus.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1