TOER-IN Noord-Holland GERRITSEN KLOKKEN Purol hpu<il hüio Schoolwedstrijd van het P.W.N. doktersdiensten i Neqenlandentocht Roostertje, roostertje in de wand Schoorl's Gemengd Koor geeft concert Drumband Schoorl behaalde succes op het concours verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen 8) m smetteloos zuiver Voor Baby DRUMBAND SCHOORL WEER IN DE PRIJZEN! Wist u dat OPEN DAG 1969 REACTOR CENTRUM NEDERLAND LUILAKBAL ESPERANTO 43e JAARGANG No. 20 DONDERDAG 22 MEI 1969 6 PAG. weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINIS"& DRY. VOLKERS EN LE_ (v.h. C. Oldenburg) Si O Laanweg 35 - Schoor Telefoon (02209) 263 eh ®3 Giro 55 28 67 A i Bankrelatie **%-»- Alg. Bank Nederland n.v., b3T(JÖii.* Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; f 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal f 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Ook dit jaar hebben de Culturele Raad Noordholland, de Federatie van WV's boven het Noordzeeka naal en de busonderneming NACO in de provincie Noord-Holland ten noorden van de lijn Alkmaar - De Rijp - Hoorn een aantal cultureel- toeristisch-folkloristische manifesta ties opgenomen en samengesteld en deze in aantrekkelijke routes ver bonden ten behoeve van de vakan tiegangers in de kustgebieden en de dag- en weekendrecreanten uit de Randstad. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de route onder het motto: "Uit! De kunst in" als één geheel werd ge presenteerd, zullen ditmaal voor de maanden juli en augustus een vier tal gevarieerde dagroutes worden uitgezet, onder de titel: TOER-IN noord-holland. Naast een belangrijke subsidie van de provincie hebben ook de regio nale organisaties StOK (Stichting Ontwikkeling Kop Noord-Holland en SOW (Samenwerkings Orgaan Westfriesland), alsmede een aantal betrokken gemeenten financiële steun toegezegd. In samenwerking met regionale en plaatselijke culturele commissies en VVV-vertegenwoordigers zijn er in de regio Westelijk en Oostelijk Westfriesland, de Noordkop en Texel (de laatstgenoemde twee par ticiperen voor de eerste maal) apar te routes ontstaan, waarin naast de bestaande musea van Alkmaar (Ste delijk Museum met o.m. een collec tie antiek speelgoed)de Rijp (Rij per Museum); Hoorn (Westfries Museum); Enkhuizen (Zuiderzee museum met tentoonstelling "Vo- lendam"); Den Oever (Wieringer MuseumboerderijDen Helder (Marinemuseum) en Texel (Texels Museum en Wagenmuseum) ook zijn opgenomen: de unieke beelden tuin van Nic. Jonk in Grootscher mer; het Poppentheater Hinderik in Beets; een molenbezichtiging in Schermer horn; rondvaarten in de Langedijk ("Rijk der Duizend Ei landen") en Enkhuizen (inpolde ring Markerwaard); films te Scha- gen en een "Creatief Atelier" in Callantsoog en wordt er gedacht aan tentoonstellingen van moderne en minder moderne kunst in Alk maar (werken van Charley Toorop in het Stedelijk Museum); Hoorn (Utrechtse en Bergense Kunst in het St. Jansgasthuis 1563); Enkhui zen (Tsjechische Kunst in de Drom- medaris); Medemblik (wandkleden in Kasteel Radboud); Hoogwoud (oude kaarten en prenten in de Herv. Kerk); Schagen (poppencol- lectie)Den Helder ("Kleur op Pa pier" nieuwe collectie gouaches van de Cult. Raad Noordh.); Texel (keramiekcollectie en „American Pop-art"); Warmenhuizen (West- friese Kunst in de Ursulakerk); in Heerhugowaard (tentoonstelling over Rembrandt); Oosterland (wer ken van Antje Ypelaar); Bergen (Bergense kunstenaars) en beelden en-route in Midwoud en Den Oever. Er zal een acht pagina's tellende krant verschijnen in een eerste op laag van 50.000 exemplaren, die gratis verkrijgbaar zal zijn bij de VVV-, NACO- en ANWB kantoren in Noord-Holland; campings en ho recabedrijven, waarin naast uitvoe rige routebeschrijvingen en infor matie omtrent de overige beziens waardigheden, zwembaden, recrea tie-oorden, markten, speeltuinen, enz. in het gebied op de binnenpa- gina's een per dag gerubriceerde agenda voor de periode 28 juni 1 september van de VVV-evenemen- ten in het gebied is opgenomen en een overzicht van de vaste evene menten in de gehele provincie. TOER-IN noord-holland gaat van start 28 juni en eindigt 31 augustus. In de komende weken zal het pro gramma der routes difinitief wor den vastgesteld. Route nr. 1: Bergen: Noordhollands Kunstcen trum: exp. werken van Bergense kunstenaars. Alkmaar: Stedelijk Museum: eigen coll. antiek speelgoed; exp. werken Ch. Toorop. Schermerhorn: Molenbezichtiging. Grootschermer: Beeldentuin Nic. Jonk. De Rijp: Rijper Museum. Beets: Poppentheater Hinderik. Heerhugowaard: Gemeentehuis: ex positie over Rembrandt. Langedijk: Rondvaart en Veiling bezichtiging. Warmenhuizen: Ursulakerk: „Palet van Westfriesland", oude en nieu we westfriese kunst. Route nr. 2: Hoorn: Westfries Museum. St. Jansgasthuis 1563: Kunst uit Utrecht en Kunst uit Bergen. Enkhuizen: Zuiderzeemuseum met expositie over Volendam; De Drommedaris: Tsjechische kunst Rondvaart naar inpoldering Mar kerwaard. Medemblik: Kasteel Radboud: exp. van wandkleden. Midwoud: beelden-en-route. Hoogwoud: Hervormde Kerk: oude kaarten en prenten. Route nr. 3: Den Helder: Marinemuseum; Zaal Helderse Kunstliga: „Kleur op Papier", gouachecollectie. Oosterland: Hervormde Kerk: band recorderconcerten; exp. werken v. Antje Ypelaar. Den Oever: Wieringer Museumboer derij: exp. Groep "Nu" en Harry Visser; eigen coll.; Beelden-en-route; Voorlichtingsgebouw Zuiderzeewer ken. Schagen: Filmtheater; Gebouw Stichting Open Jeugdwerk: Poppencollectie Meylink. Callantsoog: De Boet: „Creatief Atelier". Route nr. 4: Texel, Den Burg: Oudheidskamer; Raadhuis (niet def.): Keramiekcol lectie "Versteende Vormen". De Waal: Wagenmuseum. Oudeschild of Den Hoorn: Dorps huis: exp. „American Pop-art" (col. Sted. Museum Schiedam). aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Door een jury bestaande uit een in specteur van het Lager Onderwijs, het hoofd van een L.O.-school, twee onderwijzers(ressen) en een jour nalist zullen de volgende prijzen worden toegekend. Hoofdprijs: Dit jaar zal in het ka der van het 5-jarig bestaan een feestelijke bijeenkomst voor de win nende klassen in het duinterrein te Bakkum worden georganiseerd met gratis vervoer per touringcar van school naar het duinterrein en na afloop weer terug. Tweede prijs: Een geheel door het P.W.N. op school verzorgde film voorstelling voor vijf scholen. Ge zien de zomervakantie zullen deze voorstellingen in september ver zorgd worden. Met de betreffende schoolhoofden zal tijdig contact op genomen worden. Voor inlichtingen kunt u zich wen den tot het P.W.N., postbus 5 te Bloemendaal. In het jubileumjaar ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 1 ja nuari 1970 organiseert het P.W.N. voor de 15e keer in successie dit voorjaar een jaarlijkse schoolwed strijd. Doel van deze wedstrijd is de aan dacht te vestigen op het juiste ge bruik van het drinkwater onder het motto "wees wijs met water". Wellicht is het interessant te weten dat ongeveer 40 procent van het door het P.W.N. geleverde water nog steeds ongemeten wordt gele verd. De verbruikers hiervan beta len een vast bedrag per jaar en kunnen hiervoor een bepaalde hoe veelheid water afnemen. Controle VOOR RF.RGEN VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, teleï. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN WARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 738. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP mxim Tarnovo, de oude middeleeuwse hoofdstad van het Tweede Bulgaar se Rijk, was de plaats, waar we boven, op de ruïnes van Carevec, ook kennis maakten met een familie uit Sofia, die we later enige keren zouden bezoeken. Van Tarnovo uit maakten we een heel interessante tocht naar Trjav- na, waarbij we eerst Drjanovo pas seerden met in de nabijheid een zeer bijzonder kloostertje. Hier had een oud-leraar toezicht op de hei ligdommen van het kerkje: fraaie ikonen uit de dertiende eeuw. Hij had twee jaar in Edinburg gestu deerd en twee jaar in Kopenhagen. We moesten van hem de groeten doen aan professor Van den Bos uit Amsterdam, met wie hij correspon deerde. Belangwekkend was het te horen, dat een Nederlandse expedi tie indertijd de druipsteengrot had ontdekt, die in de direkte omgeving lag, en daar vondsten had gedaan uit het oude stenen tijdperk. De leraar, die nu gepensioneerd was, gaf ons ook een aanbevelings brief je mee voor de professor in Drjavna, die de directeur was van het museum aldaar. De druipsteengrot kreeg veel be zoek en bij de uitstekende verlich ting konden we alles goed waarne men. Hele klassen bezocnten deze grot en het was grappig deze kinde ren te zien zitten aan tal eitjes op het terrasje van een landelijk ca feetje, waar ze hun boterham met Wanneer het 's winters in een ver trek zonder c.v.-radiatoren en zon der haard of kachel toch behagelijk warm is, zal er ongetwijfeld in de vloer of in de wand een roostertje zichtbaar zijn dat warme lucht doorlaat, die het vertrek verwarmt. De bewoners bezitten dan een cen trale verwarming met als medium: lucht. Dit verwarmingssysteem heeft sinds de komst van het aardgas terrein gewonnen, temeer daar het nu ook kan worden aangelegd in bestaande woningen. Het gehele voor deze verwarming benodigde kanalensysteem kan nu - zoals bij de Brinkketel - in de pas klare, betrekkelijk kleine onderde len worden voorgefabriceerd, zodat b.v. onder de vloer kan worden ge monteerd via een kruipluik. Hoe werkt lucht-verwarming In de luchtverhitter de unit die bijv. in de keuken kan staan wordt de lucht op temperatuur ge bracht en door een centrifugaal- ventilator in de kanalen gestuwd. Uit het huis wordt de lucht aange zogen door een retourknaal behal ve uit keuken, badkamer en w.c. In deze vertrekken wordt wel war me lucht toegevoerd, maar deze gaat via de eigen ontluchting verlo ren. In plaats van deze lucht wordt nu buitenlucht aangezogen, waardoor altijd voldoende zuurstof aanwezig is, wat een aangenaam klimaat ver oorzaakt overal in huis. Door middel van een filter in de verwarmings-unit wordt de lucht gefiltreerd en gezuiverd. Rook ver dwijnt ook. Doordat de lucht con stant in beweging wordt gehouden kan een goede temperatuurverde- ling tot stand komen. Dit heeft samen met het snelle opwarmen een hoog rendement tot gevolg, waardoor brandstof ge spaard wordt. Door deze snelle re actie er komt immers geen wa ter aan te pas zijn er geen merk bare schommelingen in tempera tuur. Een thermostaat zorgt voor vol-au- tomatische regeling. Waar te gebruiken Niet ieder oud huis is geschikt voor centrale luchtverwarming, maar er zijn toch meer mogelijkheden dan vaak wordt verondersteld. De installateur en/of de gemeente lijke gasbedrijven, of het VEG- Gasinstituut te Rijswijk Z.H. zullen u gaarne nader inlichten. De kos ten liggen ongeveer op hetzelfde ni veau als bij centrale gasverwar- ming met water. Voordelen zijn: de afwezigheid van radiatoren en over al in huis aangenaam klimaat door een goede temperatuurverdeling en het altijd aanwezig zijn van vol doende zuurstof. op een niet-toegestaan oververbruik is moeilijk. Jaarlijks wordt het aan tal niet-bemeterde percelen kleiner. Een volledige bemetering op korte termijn is echter niet uitvoerbaar wegens de grote investeringen die dit zou vergen. Begrip voor doelmatig en verant woord gebruik van drinkwater is dan ook een streven van de water leidingwereld. Daartoe wordt er in heel Nederland door vele waterlei dingbedrijven gelijktijdig deze actie gevoerd waaraan 100.000 tot 150.000 eerste-klassertjes zullen meedoen. Voor deze wedstrijd zijn een groot aantal kleurplaten beschikbaar ge steld. Zeer binnenkort, om precies te zijn op vrijdag 30 mei om 8 uur in de Toeristenkerk geeft Schoorls Ge mengd Koor weer zijn jaarlijks con cert. Het niet al te lange program ma vermeldt: Krönungsmesse - W. A. Mozart; Exsultate Jubilate - W. A. Mozart Altrhapsodie - J. Brahms Chorfantasie - L. v. Beethoven; een goed in het gehoor liggend programma, dat ongetwijfeld vele dorpsgenoten en gasten naar de Toeristenkerk zal weten te trekken. Het koor heeft de gehele winter hard gestudeerd op de koorstukken. De bekwame leiding van de diri gent Klaas Venneker staat er borg voor dat het concert, evenals in de voorgaande jaren van een kwalita tief hoog niveau zal zijn. Ook de medewerking van 't Noord hollands Philharmonisch Orkest en van de zangsolisten Maria Suchèl, Ada Magnée, Gerard Honig en Leo Rommerts doet verwachten, dat het een prachtig concert zal worden. een stuk kaas zaten te eten en ge noten van een Hesje nmonaüe. Het was precies een toneenje, zoais we net bij ons kunnen zien. irjavna is een monumentenstadje, waai' üe oude Bulgaarse nuizen m sianü worcten genouaen. in net stad je van ötiuu inwoners zagen we een Dijzonder groot gymnasium. Een gymnaste leidde ons enige uren rund uoor de verscnuienae gehou wen van het museum, zuj vorm net prettig eens Duits te kunnen spre- aen. Deze taai had zij gekozen, maar ze had heel weinig geiegenlieid nem m praktijk te brengen, naar ouders werkten beiden ais arts, moeder was rontgenoioge. Zij moest nog een jaar op net gymnasium leren en gmg dan naar bona chemie stude ren. Haar professor, die zij in de zomermaanden assisteerde, sprak al leen Russisch, geen moderne taai. Pas in de laatste tijd begmt men weer moderne talen in te voeren op de schoten, terwijl voor de oor log in de steden verschillende taai cursussen waren. Drjava is een bezoek meer dan waard, terwijl ook de rit door net Baikangebergte van een bijzondere schoonheid is. De stad is van ouds her ook beroemd door de houtsnij kunst, die ook nu veel wordt be- oeiend en waarvoor een kunstnij verheidsschool m Trjavna bestaat. De weg over Gabrovo voert door een prachtig natuurgebied. B. Schuil De pianist Frans Linthorst, die hier toe speciaal uit Engeland overkomt speelt de solopartij in Beethoven's Chorfantasie. Schoorl mag zich gelukkig prijzen, dat een aantal koorzangers elk jaar weer een dergelijk concert weet te organiseren; ook als toeristisch ele ment hebben deze concerten zich een grote naam verworven. Het wordt echter ook, gezien de stij gende kosten en ondanks een forse subsidie van de gemeente ieder jaar moeilijker de kosten te dekken. Er zal dan ook in de pauze van het concert weer een verloting gehou den worden, terwijl de toegangs prijs op 5,gesteld moest wor den; scholieren 2,50. Kaarten kunt u telefonisch bestel len bij: G. J. Mulder, Herenweg 123, Schoorl, telefoon 02209 - 818. Schoorls Gemengd Koor rekent op een volle Toeristenkerk; het con cert is het waard! Op het te Zandvoort gehouden con cours op zondag 18 mei jl. werden door de beide korpsen van Schoorls drumband diverse prijzen in de wacnt gesleept. Na een gezellige bustocht welke om 10 uur startte uit Schoorl zat de ecnte concoursstemming er al dade- ujk in. De kansen werden gewikt c. gewogen en men had er goede moed op. Onze korpsen oogstten bijzon der veel succes met haar tot in de puntjes verzorgde uniformen en de nieuwe laarzen. Deze keurige uit monstering vormden een groot ge deelte van de show te Zandvoort. De Jeugddrumband welke dit jaar voor het eerst optrad haalde met 228V2 pnt. een 2de prijs met een pumenaantal voor de maitre van ï0»/2 pnt. De 1ste prijs behaalde het Tamboer - Korps met 251 pnt. met een pun ten- aantal voor de maitre van maar liefst 75 pnt. Een pracntig begin van dit nieuwe seizoen, temeer daar het Tamboer- iiorps voor het eerst uitkwam in q klasse Uitmuntendheid en de Jeugd drumband voor de allereerste keer uitkwam. Een extra woord van hulde en dank werd gebracht aan de heren instruk- teurs t.w. de heer Groen uit Bergen en de heer De Waal uit Schoorl. De heer Groen heeft in 4 jaar tijds, sinds de oprichting van de Drumband dit korps met veel succes tot deze klasse gebracht. Een woord van waardering en dank is daarom wel op zijn plaats. Ook de heer De Waal werd dank ge bracht omdat hij in korte tijd slechts enkele weken zulke duidelijk zicht bare resultaten heeft bereikt. De gelukwensen van de Burgemees ter, van de Schoorlse Buurtwinke- liers en het rondje van de heer Groen werd dan ook zeer op prijs gesteld, toen de Drumband om 8 uur Schoorl weer bereikte. In de zaal van de heer Beeldman werd tijdens een door hem aangebo den rondje gezellig nagekaart. Ter wijl het bijzonder aardig is nog te vermelden dat tijdens dit concours leuke aanbiedingen werden gedaan, w.o. een uitnodiging uit Duitsland, waar wij volgend jaar graag gebruik van zullen maken. dat de drumband 'n complete ge luidsinstallatie voor verhuur be schikbaar heeft; dat het donateurschap voor de ver eniging slechts 2,50 per jaar be draagt; dat nieuwe leerlingen vanaf 9 jaar van harte welkom zijn op de Drumband; dat u zich altijd kunt opgeven aan de leden als donateur; dat wij bijzonder trots zijn op al onze leden, die zich zo bijzonder in spannen voor hun vereniging; dat de aanschaf van een trommel 156,- kost; dat wij iedere donderdagavond re- perteren in het Gem. Gymnastiek lokaal; dat u als ouders van de leden ook rustig eens mag komen kijken; dat de drumband in 1970, 5 jaar be staat, het eerste lustrum; dat de Drumband thans 38 leden telt; dat het gironummer van de Coop. Raiffeisenbank 511036 is; dat u uw bijdrage daarop altijd kwijt kunt met vermelding Drumband; dat ook de Boerenleenbank een gi ronummer heeft en wel 284340; dat de leden ook excersitielessen vol gen op de repetitie-avond; dat op 22 juni concours in Schoorl is; dat de Drumband de 'trots' van Schoorl is genoemd; dat wij daar verschrikkelijk blij mee zijn. Het Reactor Centrum Nederland stelt op 29 mei a.s. zijn poorten open in het bijzonder voor bezoekers uit Noord-Holland. Het Centrum is dan geopend tussen 09.00 en 16.00 uur. De Hoge Flux Reactor, de Lage Flux Reactor en enige laboratoria zijn dan te bezichtigen. Er is tevens gelegen heid tot het volgen van een lezing, die gehouden zal worden door een wetenschappelijk medewerker van het RCN. Ook zullen er films over de toepassing van atoomenergie worden vertoond. In de kantine kan men tegen vergoe ding koffie, limonade en broodjes kopen. Gratis toegangskaarten voor deze dag zijn verkrijgbaar bij de plaatse lijke WV's. Vanuit Bergen zal de NHADO een extra busdienst inleggen naar het Centrum en retour. Vertrek vanaf Bergen-Plein 09.30 uur via de nor male dienstroute Bergen-Schoorl- Groet-Camperduin en Petten naar het RCN. Terug 16.00 uur vanaf het RCN. Meerdere inlichtingen over dienst regeling bus of toegangskaarten resp. bij het hoofdkantoor van de NHADO en bij de plaatselijke WV's. Voor ieder die niet lui wil zijn in de nacht van 23 - 24 mei 1969 van 24.00 - 5.00 uur. Met medewerking van Johan Bae- rents, Rob Brandon, Rein de Graaf, Frits Meijer, A 3, Joop Weggelaar, Jan Stol, Goutje Kanbier, Ellen v. Eyck. De Fideldydijers. In de Zwarte Schuur bij de Volks hogeschool 't Oude Hof, Eeuwige laan 1, Bergen N.H. In de jeugdherberg te Schoorl zal zondag en maandag een weekend worden gehouden van de esperan to jeugdorganisatie Nederland. On der anderen zal spreken de heer D. Klage, werkzaam bij Euratom, over de Europa-partij, verder zul len discussies worden gevoerd over verschillende onderwerpen. Belangstellende jongeren zijn zon dagavond van harte welkom.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1