Garantie gevraagd voor Stichting Dorpshuis Schoorl en Manege Stichting A. Roland Holst fonds gaf jaarverslag GERRITSEN KLOKKEN DAF-NIEUWS BOSMAN 31 MEI OPENING VISSEIZOEN verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond RAADSVERGADERING SCHOORL DOKTERSDIENSTEN Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Burgerlijke stand BERGER SCHOOLVERENIGING Afd. Lagere school - Bosschool U.V.V. bejaardentocht Hengelsportvereniging 'Vislust' Ouderavond Openbare MAVO-school Feestmiddag bejaarden Schoorl School-Sportdag Openbare MAVO- school Burgerlijke stand Automobielbedrijf 43e JAARGANG No. 21 DONDERDAG 29 MEI 1969 6 PAG. weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. De Schoorlse gemeenteraad komt vanavond, donderdag ten gemeente huize bijeen om een 21-tal punten agenda te behandelen. Beroepschriften inzake bouwverordening. Een vijftal inwoners van Groet had beroep aangetekend tegen een van B en W ontvangen schrijven inge volge artikel 14 van de bouwverorde ning. De voorstellen van B en W inzake deze aangelegenheid zijn ons momenteel nog niet bekend omdat ze de pers nog niet hebben bereikt. Gemeenschappelijke regeling vuilverbranding. De berging van huisvuil gaat ook voor de gemeente Schoorl een pro bleem betekenen. Er bestaan plan nen om te komen tot een gemeen schappelijke regeling maar dit impli ceert dat de kosten met liefst 47 mile per jaar zouden stijgen. B en W vonden dat Schoorl daarom nog niet in staat is om aan deze re geling mee te doen. Men wil met de provincie in overleg treden, met name voor wat betreft de finan ciële consequenties. Onderwijszaken. Voorgesteld wordt, mej. A. A. Hoog- vorst met ingang van 1 juni 1969 in vaste dienst te benoemen als onder wijzeres aan de OLS te Groet. Mej. Hoogvorst is vanaf 1 jan. 1968 als zo danig werkzaam. Mevr. Bedenstaf-Peters, onderwij zeres aan de OLS te Schoorl sinds 14 aug. 1967 in tijdelijke dienst, zal indien de Raad hiermee accoord gaat, m.i.v. 1 juni 1969 haar vaste aanstelling krijgen. Wegens het toenemen van het aan tal leerlingen dient de school aan de Molenweg met 2 lokalen te worden uitgebreid. De Raad wordt gevraagd het ontwerp-besluit vast te stellen. Voorts is het gewenst de zolder der school te verbouwen tot leslokaal waarmee een bedrag van f 19.500, gemoeid is. Subsidies drumband en Fanfarecorps De Vriendschap. Door de jeugddrumband Schoorl en het Fanfarecorps De Vriendschap zijn verzoeken ingediend om verho ging der gemeentelijke subsidie. De financiële positie der verenigin gen, die beide van groot nut zijn voor de plaatselijke gemeenschap, is verre van rooskleurig. Door de Stich ting Overkoepeling Nederlandse Muziek Organiaties wordt een sub sidie-regeling aanbevolen die voor de drumband een jaarlijkse subsidie van f 800,betekent en voor het Fanfarecorps van f 1500, B en W stellen de Raad voor de subsidies aan beide verenigingen tot genoemde bedragen te verhogen. Bezoldigingen wethouders en verhoging presentiegeld raadsleden. Gedeputeerde Staten overwegen om de bezoldigingsregeling wethouders te herzien die in 1963 van kracht werd. Volgens het voorstel van G S zullen de wedden van de wethou ders der gemeente Schoorl f 3975, gaan bedragen. Overeenkomstig de gemeentewet werd de Raad om haar oordeel ge vraagd. Daarnaast werd de Raad verzocht goed te vinden dat op de jaarwedden der wethouders in de toekomst wijzigingen zullen worden toegepast tot dezelfde percentages als waarmee de Overheidssalaris- sen worden herzien. Verder hebben Gedeputeerde Staten de presentiegelden van dé Raadsle den voor gemeenten tot 10.000 in woners bepaald op maximaal f 27,50 Hoewel men niet verplicht is de vergoeding, die momenteel f 21,be draagt, te verhogen menen B en W dat er termen aanwezig zijn GS te verzoeken over te gaan tot verho gen. Als de Raad hiermee vanavond in stemt krijgen de dames en heren in het vervolg f 27,50 voor een raads- vergadering (per persoon uiteraard) VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN WARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Dr. v. OOSTEN Telefoon (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. en f 13,75 voor het bijwonen van een commissievergadering. Garantieverlening Dorpshuis en Manege. De Stichting Dorpscentrum Schoorl verzocht de Raad garant te willen staan voor de betaling van een even tueel exploitatietekort. Er is door de Stichting een nieuw verzoek bij het betreffende Ministe rie ingediend en als dit wordt toege staan dan zullen naar verwachting de lasten en baten in evenwicht zijn. Voorts wordt de Raad gevraagd ga rant te willen zijn voor een door de Stichting Duinmanege „Van Poe lenburg" aangevraagde hypotheek t.b.v. f 125.000,—. B en W verzoeken de Raad, mede gelet op het recreatieve belang van de manege, garant te zijn voor een bedrag van f 62,500,— en voor de genoemde hypothecaire lening. Inschakeling plaatselijke banken bij kasbetalingen. Hoewel het girale- en bankverkeer steeds verder toeneemt blijken er in de praktijk toch mensen te zijn die de voorkeur geven aan het betalen in geld. Ter secretarie is hiermee veel tijd gemoeid en daarom stellen B en W de Raad voor de Coop. Boerenleen bank en de Coop. Raiffeisenbank in het vervolg de ontvangsten en beta lingen per kas te laten verrichten. De Raad wordt verzocht toestem ming te geven hiertoe met beide banken een rekening-courant over eenkomst aan te gaan. Aanvullend subsidie „Het Groene Kruis". De afdeling Schoorl van het Groene Kruis heeft om een aanvullend sub sidie van f 3867,29 gevraagd, zijnde het bedrag .vaar de afdeling over 1968 nog recht heeft. De Raad wordt verzocht deze subsi die te verlenen. Stichting gemeenschappelijk gasbedrijf. Reeds in 1965 besloot de Raad in principe medewerking te verlenen aan de vorming van een gemeen schappelijk gasbedrijf voor de kop van Noordholland. Aangezien de be treffende commissie tot voorberei ding van de gemeenschappelijke re geling een ontwerp heeft aangebo den wordt de Raad gevraagd dit ont werp vast te stellen. Bestemmingsplan Schoorldam. Door de Raad dient, teneinde onge wenste bouwkundige ontwikkelingen te voorkomen, de vaststelling van een bestemmingsplan worden voor bereid. B en W vragen de Raad het betref fende besluit tot voorbereiding vast te stellen. Monumentenlijst. In januari 1969 heeft de Minister de gemeenteraad eenontwerp-lijst van beschermde monumenten voor Schoorl doen toekomen. De Raad werd hierbij gevraagd de lijst zonodig te wijzigen en omdat het niet mogelijk was om binnen de gestelde termijn van 3 maanden een afgerond voorstel ter tafel te bren gen, om uitstel gevraagd. Thans stellen B en W de Raad voor, in te stemmen met de ontwerp-mo- numentenlijst van het Ministerie waarbij de commissies van Natuur- en Landschapsschoon om advies is gevraagd. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Geboren: Annegrid H. C., d.v. H. J. Laumanns en C. Heijstek, Meidoornplantsoen 61; Wilhelmus P. L., z.v. W. P. L. Jon ker en M. M. Leijen, Sleedoornweg 31. Gehuwd: Hubertus J. Gordijn met Agatha A. M. Rietveld. Overleden: Cornelis Visser, oud 60 jaar, gehuwd met B. ten Hoeve. Elfde jaarverslag 1968 Het verstrekken van financiële steun in de uitoefening van hun be roep aan kunstenaars, die tenminste een half jaar in Bergen wonen of die zijn aangesloten bij het Kun stenaars Centrum Bergen, is het doel van de Stichting A. Roland Holst Fonds. Voor dit doel werd in 1968 een be drag van 2952,94 (vorig jaar 2985,96) uitgekeerd aan dertien kunstenaars. Op 31 december 1968 bedroeg het aantal 'dragers' 259 (v.j. 250); dat van de 'donateurs' 190 (v.j. 164), terwijl 173 (v.j. 186) contribuanten de stichting steunden. Van de dragers, zij die een bedrag van honderd gulden of meer, in eens hebben gestort, gaven een toe nemend aantal tevens jaarlijks steun: als donateurs dit jaar 37 (v.j. 32, in 1966: 20) en als contribuan ten 18 (v.j. 18, in 1966: 9). Ook verschillende contribuanten verhoogden hun jaarbijdrage tot 't donateursniveau. Het aantal jaar lijks bijdragende begunstigers be reikte dit jaar een hoogtepunt van 363, waarvan 52 procent donateurs en 48 procent contribuanten. Deze verhouding was in vorige jaren steeds andersom, zoals bijvoorbeeld in 1964: 32 en 68, in 1966: 38 en 62 maar in 1967 toch al 47 en 53 pet. Hoewel wij deze wijzigingen op ho ge prijs stellen, waarderen wij met gevoelens van grote dank in dezelf- Kleine klassen max. ca. 25 leerlingen Met ingang van de cursus 1969/'70 zullen er geen gecombineerde klassen meer zijn. Er kan nog een zeer gering aantal leerlingen worden aangenomen. SPOEDIGE aanmelding is echter gewenst. Hoofd der school: T. de Vries, Pinksterbloemweg 14 Bergen N.H. (Telefoon (02208) - 4083); Telefoon school: (02208) - 3195. NOORDHOLLANDS KUNSTCENTRUM Plein 7, Bergen N.H. Tekeningen schilderijen van 24 mei tot en met 12 juni 1969. Opeing za terdag 24 mei om vier uur door dr. F. H. Parigger. Dagelijks geopend van 10.30-12.30 en 14.00-17.00 uur, zondags van 14.00- 17.00 uur. Met 23 auto's werd met 60 minder- valide bejaarden een tochtje ge maakt door het Prov. Waterleiding terrein. Via Bergen aan Zee, de v. Oldenborghweg en Egmond ging de tocht naar Johanna's Hof te Castri- cum, waar koffie met gebak werd aangeboden. Jammer, dat het weer niet mee werkte, anders hadden de bejaar den heerlijk buiten kunnen zitten. Dit was ook een tegenvaller voor de directie van Joh.hof, er was n.l. nog een groep van 200 bejaarden uit Nieuwkoop, die moesten wach ten tot de Bergenaren vertrokken waren. Dit was erg jammer, men had nu te weinig tijd om een ge zellig babbeltje te maken. Het U.V.V.-bestuur had geen gele genheid om alle autorijders en rijd sters te bedanken voor hun bereid willigheid en de toewijding voor de bejaarden. Daarom op deze plaats een hartelijk: „Dank U wel" voor allen, die deze tocht mogelijk heb ben gemaakt. In oktober hoopt de U.V.V. weer een rit te organiseren voor die groep van bejaarden, die er nooit "uit"komen. Automobilisten die voor dit mooie en dankbare werk voe len, kunnen zich opgeven bij mevr. Verkerk, Margrietlaan 9 te Bergen (telefoon 3538). De data van de wedstrijden van de h.s.v. „Vislust" zijn weer vastge steld en de eerste wedstrijd is op zondagmorgen 1 juni a.s. Er zal dan worden gevist in de Har- gervaart. 22 juni: 't Veld 13 juli: Speketerweg 3 aug.: Langereis 24 aug.: N-H.-kanaal 14 sept.: 't Veld 5 okt.: Pettemervaart Nieuwe leden zijn van harte wel kom en kunnen inlichtingen vragen op het adres Damweg 49. Men vertrekt zondagmorgen 6 uur bij de brug te Schoorldam. dé mate elke bijdrage van al onze trouwe begunstigers. Het was op 11 juni 1968 tien jaren geleden dat het fonds werd opge richt na de zeventigste geboortedag van hem wiens naam het draagt. De tachtigste verjaardag van de stichter-dichter, ereburger van Ber gen, werd in samenwerking met 't gemeentebestuur, tezamen met dit tweede lustrum van zijn fonds, her dacht op een voor begunstigers en gasten door het stichtingsbestuur georganiseerde bijeenkomst op 31 mei in de feestelijk versierde 'Rus tende Jager'. De aanwezigheid van onze koninklijke gasten Prinses Be atrix en Prins Claus, van ministers, van de commissaris van de konin gin en van andere prominenten waaronder vele vrienden-kunste naars van de dichter, van vertegen woordigers van pers en televisie, maar vooral ook de overweldigende opkomst uit het gehele land van on ze begunstigers, van wie wij helaas velen moesten teleurstellen wegens plaatsgebrek, maakten deze avond tot een zeer feestelijke gebeurtenis. Het programma gaf hiertoe ook alle aanleiding: na de inleidende wel komstwoorden van de voorzitter, verzorgden bariton Bernard Kruy- sen en de pianist Hans Henkemans het muzikale gedeelte met voortref felijk uitgevoerde vertolkingen van liederen van Henri Duparc en van drie balladen, in de vertaling van Ernst van Altena, van Francois Vil lon getoonzet door Claude Debussy. Professor J. W. Schulte Nordholt huldigde de dichter in een speelse litterair-historische beschouwing on der de cryptisch schijnende titel 'Boelens en Roland Holst'. Na de pauze trad Wim Kan op, die bege leid door Ru van Veen, met zijn sprankelende spitse conférence en weergaloze liedjes de toehoorders tot grote geestdrift en verheugende ontspanning bracht. Aan het slot dankte Roland Holst in treffende bewoordingen alle gasten en mede werkenden. Ook het bestuur vermeldt met de grootste erkentelijkheid de mede werking van de vooraanstaande kunstenaars die op zo uiterst artis tiek verantwoorde wijze, zonder enige honorariumeis de feestavond mogelijk hebben gemaakt. Dit geldt ook voor de gratis verzorging van het programmaboekje door drukke rij Semper Avanti en voor de kos teloos beschikbaar gestelde vleugel door de firma Ypma. De grote verbondenheid van een aantal begunstigers met hun fonds bleek ons in dit jubileumjaar uit hun genereuze schenkingen, teza men ruim 1400,die tot een zo gewenste en zeer dankbaar aanvaar de verbetering van onze vermo genspositie leidden. Veertien nieuwe begunstigers ver wierven dit jaar de uitgave 1966- '67, de grammofoonplaat in album. Op de feestavond werden aan een aantal gasten en aan de medewer kenden, zeven exemplaren geschon ken, dat voor aanstaande begunsti gers tegen de bekende voorwaar den ter beschikking staat. De stichting is het gemeentebestuur van Bergen zeer erkentelijk voor de wederom verleende subsidie. Mevrouw P. Frans-de Feyter bren gen wij gaarne dank voor de admi nistratieve hulp. De samenstelling van het bestuur, die dit jaar onveranderd bleef, was op 31 december 1968 als volgt: A. Roland Holst, stichter, L. J. de Ruiter, voorzitter, F. Peetoom, vice- voorzitter, C. M. Hoogenboom, se cretaris-penningmeester, mevrouw G. M. Pot-van Regteren Altena, H. Henkelmans, W. L. M. E. van Leeu wen en J. Leemhuis. De oudercommissie van de openba re mavo-school te Bergen kan te rugzien op een geslaagde ouder avond: plm. 125 ouders waren aan wezig. Voorzitter De Graan verwel komde in het bijzonder burgemees ter De Ruiter, mevrouw Zeiler en dokter Sikkema. De burgemeester reikte met een toepasselijke speech de schooldiplo ma's uit aan de leerlingen, die de volgende maand eindexamen doen. Namens de leerlingen voerde Ido Swart het woord en bood een ge schenk aan voor de lerarenkamer. Een aantal leerlingen onder leiding van de muziekleraar, de heer De Jong, gaf een demonstratie met het Orff-instrumentarium. Na de pauze volgde het zakelijke gedeelte. De penningmeester van 't schoolfonds had nog ruim 900, in kas. Tot nieuw lid van de kas- commissie werd benoemd mevrouw Bruin uit Schoorl. De directeur van de school, de heer Van der Ploeg, deelde mee, dat de schoolsportdag wegens de slechte weersomstandigheden in het gym nastieklokaal en de klasselokalen moest worden gehouden. We zijn erg blij, dat er een zwembad in Bergen komt. Nu nog een sporthal, dan is er voor evenementen als schoolsportdagen een betere uit wijkmogelijkheid. Voorts plaatste hij enkele kritische aantekeningen bij de uitvoering van de mammoetwet. Theoretisch zijn er vele mogelijkheden geschapen, maar de financiële tegemoetkoming legt vele beperkingen op. Door een te geringe toewijzing van het aan tal lerarenlessen kunnen er geen z.g. keuzevakken worden gegeven. Studielessen kunnen alleen worden gegeven in de eerste klas. Op de aanschaffing van moderne appara tuur voor het onderwijs in de vreemde talen wordt beknibbeld. Er zal nog veel druk op de regering moeten worden uitgeoefend, tenein de de mogelijkheden, die de nieuwe wet biedt, te kunnen realiseren. Ter gelegenheid van zijn 35-jarig toneeljubileum bood de heer Jo de Leeuw zijn bejaarde dorpsgenoten een feestmiddag aan. Om zich heen had hij een staf artis- ten verzameld, zodat er een geva rieerd programma was. De heer Herman Theunisse met zijn hammondorgel, die er al dadelijk een vrolijke stemming in bracht door bekende oude wijsjes te spelen, die gaarne werden meegezongen. Ook de nummers van de andere artisten gaf hij een passende muzikale omlijsting. Onze bekende dorpsgenoot de heer A. van Wurkum als goochelaar be kend onder de naam Armandi, ver maakte het publiek. Op het toneel verschenen vervolgens Jack en Johnie, zijn sprekende eend, die wel roken wou en eerst niet, maar later wel wou zingen. Juffrouw Fina Petri bracht operette melodieën. Zij oogstte een welver diend applaus. De Westfriese conference van Jo de Leeuw vermaakte een ieder, voor al toen hij op veler verzoek tante Saar op het podium bracht. Jo de Leeuw was al 2 maal belange loos opgetreden tijdens een ontspan ningsmiddag voor onze bejaarde dorpsgenoten, georganiseerd door de UW afd. Schoorl. Weet u het nog, met de demonstratie van bejaarden- gymnastiek door bewoners van St. Jan ter Duin o.l.v. mej. R. Louter. Mocht u inlichtingen willen hebben over de bejaarden gymnastiekclub wendt u dan tot het bestuur. Vorig jaar concerteerde het bejaar denorkest uit Alkmaar voor ons. Voelt u er voor om ook hier een orkest te vormen, vraag dan inlich tingen aan het bestuur van de UW. Ook voor deze feestmiddag was de UW verzocht de organisatie ter hand te nemen. Zo gingen er een 400 uitnodigingen de deur uit en op de middag zelf zorgden een aan tal dames en heren voor het ver voer naar De Rustende Jager en la ter weer naar huis. Aan het slot moest de jubilaris me nige hulde in ontvangst nemen. In zijn dankwoord zei hij nog eens dat bejaarden zijn meest geliefde publiek vormen. Wij hopen dat de heer Jo de Leeuw nog menig maal op de planken zal staan Het bestuur van de UW afd. Schoorl. Mevr. F. Stronkhorst-Van Zuijlen, presidente. Mevr. M. M. Hauck-Krol, vice-pres. Mevr. A. de Boer-Heringa, bejaar- denwerk. Mevr. A. J. van Dongen-Meijer, ta- feltje-dek-je. B. R. Brust, arts Mevr. M. T. Paarlberg-Dun Mevr. H. K. Bosma-Heins Mevr. A. T. de Groot-Geerligs, pen- ningmeesteresse. Mevr. C. G. van Westen-Koets, secr. Mevr. J. Langeveld-Klijn, 2e secr. Door de slechte weersomstandighe den kwamen de veldsporten te ver vallen. Daarvoor in de plaats kwam een zeer gevarieerd programma, dat in het gymnastieklokaal en de klas selokalen werd afgewerkt. Alle leer lingen namen deel aan een driekamp evenwichtsbalk, langzaam fietsen en een letterspel. De prijzen werden gewonnen door: Groep I meisjes: 1. Wilma Geel (166 pnt), 2. Paula Mulder (144 pnt.) Groep II meisjes: 1. Janny Ouwel tjes (199 pnt), 2. Marja Schoonho ven (187 pnt). Groep III meisjes: 1. Matri Seven- huysen (196 pnt.), 2. Afke de Graan (189 pnt.) Groep I jongens: 1. Jan de Graaf (200 pnt.), 2. Bob Schoorel (162 p.) Groep II jongens: 1. Harry Vis (218 pnt.), 2. Hans Kortbeek (208 pnt.) Groep III jongens: 1. Piet Blanken (250 pnt.), 2. Tjeerd Talsma (248 pt.) Schoolkampioenschap hoogspringen 1. Ton van Bruinessen (1.60 m), 2. Hylke de Jong (1.55 m). Idem meisjes: 1. Gerie Borst (1.35 m) 2. Barta van Amersfoort (1.30 m) Lange afstandloop jongens: 1. Ton van Bruinessen, 2. Jan Houwing. Idem meisjes: 1. Idoena Ouwersloot 2. Ellen Leen. De gemeenschappelijke maaltijd werd wederom in Duinvermaak ge houden. 's Avonds werden in La Bicyclette tijdens een gezellig disco-bal de prij zen uitgereikt. Een extra prijs voor de meest opvallende prestatie ging naar Jan de Groot; hij reed de zeven meter in 52 seconden, dat is 485 me ter per uur. GEBOREN: Ellen, dochter van H. Philips en E. Buijs, Klein Dorpsstraat 15. Anna, dochter van P. de Boer en A. W. van de Kamer, wonende te Schoorl. Rudi, zoon van C. Mooij en L. Bonsen, Jan Jacoblaan 15. Dirk-Jan, zoon van D. J. Luiting en A. J. F. Pastoor, Guar- dini-Nes 6. Eduard Franciscus Pe trus, zoon van S. J. Put en C. B. Spaans, Emmalaan 32. GEHUWD: Johannes P. M. Houtenbos 27 jaar, Molenkrochtlaan 5 en Marjanne E. W. Haagen 20 jaar, Bergerweg 4. Detmer H. Beukenhorst 22 jaar, Am sterdam en Wilhelmina A. C. Bol- kestein 23 jaar, Guurtjeslaan 10. OVERLEDEN: Meintje Hopman, wed. van J. Bak ker, 86 jaar, Kerkedijk 37. Alida A. Holsmuller, wed. van A. C. de Regt, 82 jaar, Natteweg 10. Dealer voor BERGEN, SCHOORL EN DE EGMONDEN ALLE MODELLEN VOORRADIG Landweg 21 - Bergen Telefoon (02208) 2077

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1